DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kanalisatie van de Rijn kan in 1960 gereed zijn Berlijn met nieuwe blokkade bedreigd Vlinder Nederlanders naar Amerika? Prins is zeer voldaan over reis door 15 Nieuwe kampcommandant van Koje ontslagen -• r Autodiefstal snel tot klaarheid gebracht Dinsdag 13 Mei 1952 GROOT WATERBOUWKUNDIG PLAN Drie stuwen: bij Vreeswijk Amerongen enDoorwerth Weer onlusten in Tunis Indonesië vraagt uitlevering van Westerling Gedraagt U bescheiden Ulbricht: Indien Bonn tekent, wordt koude oorlog verscherpt Vooral veel belangstelling voor Amerikaanse industrie Wijziging emigratiewet in V.S. zou nadeel zijn voor ons land Vliegtuigincident in Korea Weg bij Berlijn blijft gesloten 12e Jaargang, no. 112 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Dank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of ƒ6.05 p. lew. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie *1291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Het staat vrijwel vast, dat de huidige regering een volledig plan zal achterlaten voor de Rynkanalisatie, waar door, indien het volgend kabinet zijn instemming er mee be tuigt, reeds volgend jaar met deze kanalisatie een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het zal afhangen van de grootte van het voor deze doeleinden uitgetrokken bedrag op de komende begroting, in hoeverre deze plannen kunnen worden gereali seerd. Wanneer 's Rijks financiën het toelaten, zullen de werken in 1960 beëindigd kunnen zijn, waardoor dan de kana lisatie van de Rijn een feit zal zyn geworden. Reeds jarenlang is om verscheide- I ne redenen aangedrongen op een 1 kanalisatie van de Rijn. Door de ver- schillende verbeteringswerkzaamhe den als normalisatie enz. is de bodem van onze grote rivieren 75 cm lager komen te liggen dan in het begin van deze eeuw. Bovendien worden bovenstrooms aanzienlijke hoeveel heden water afgenomen en dit, ge voegd bij de snellere afvoer welke door de verbetering van de Rijn en Waal bereikt werd, is de oorzaak dat thans vrij geregeld de Rijn en de Gelderse IJssel een te geringe hoe veelheid water bevatten. Voorname lijk uit het oogpunt van de binnen scheepvaart maar zeer zeker ook voor de landbouw en industrieën als scheepswerven en steenfabrieken is daarom een kanalisatie van de Rijn zeer gewenst. Fransen hernieuwen staat van beleg TUNIS. Frankrijk heeft in Tunis en de buitenwijken een formele staat van beleg afgekon digd, nadat opnieuw de gevechten oplaaiden in het protectoraat. Generaal Garbay, de militaire commandant van Tunesië, heeft een avondklok ingesteld van half negen tot half zes 's morgens. Maandag kwam het tot een bloe dige botsing toen ongeveer 200 nationalisten een demonstratie hielden en optrokken naar het huis van de premier. Zij werden door de politie met geweervuur ontvangen. De nieuwe regering van Eddine Baccouche is vanaf de dag dat de ze gevormd werd het middelpunt geweest van de nationalistische critiek. Na de vrijlating van premier Tsjenik en drie voormalige kabi netsleden werden de restricties verslapt. Maar deze nieuwe onlus ten hebben de Fransen genood zaakt weer strengere maatregelen te nemen. DEN HAAG. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr Susanto Tirto- prodjo, heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom. De heer Susanto heeft hem het officiële Indonesi sche verzoek aan de Nederlandse regering tot uitlevering van Wes terling aan Indonesië overhandigd. In de Rijn zullen drie stuwen an nex sluizencomplexen gebouwd wor den welke ervoor zorg moeten dra gen, dat de waterstand op peil blijft. De eerste van deze stuwen komt bij Vreeswijk, de tweede bij Ameron gen en de derde bij Doorwerth. De stuw bij Vreeswijk zal als eerste worden gebouwd. Nadat volgend jaar de noodzakelijke dijkverleggingen hebben plaatsgevonden en de bouw put is gegraven zal de aanleg van de eigenlijke stuw in 1954 en 1955 plaats hebben. Gehoopt wordt dat deze stuw in 1956 gereed komt. Aan de stuw bij Amerongen wordt in 1955 of 1956 begonnen, terwijl dc werkzaamheden aan de stuw bij Doorwerth in 1956 of 1957 aanvan gen. Dit is tenminste het voorlopige werkprogramma, maar de mogelijk heid bestaat dat door een verslechte ring van de nationale financiën het w erk in langzamer tempo uitgevoerd zal moeten worden. Advies aan Duitsers, die Nederland bezoeken BONN. „Gedraagt u beschei den, want de Nederlanders hebben onschuldig veel geleden", luidt het advies, dat Duitse toeristen, die naar Nederland gaan, door luid sprekers in toeristentreinen wordt gegeven, „Gedraagt u bescheiden, opdat de Nederlanders niet zeg gen, dat de Duitsers net eender zijn als tijdens de oorlog". Men verwacht, dat dit jaar een groot aantal Duitsers Nederland zal bezoeken. (Van onze correspondent) BONN. De plaatsvervangende minister-president van Oost-Duitsland en secretaris-generaal van dc Socialistische Eenheidsparty, Walter Ulbricht, heeft gisteren een persconferentie gehouden, waarop hy aankondigde, dat, wanneer dc nieuwe overeenkomst tussen West-Duitsland en dc geallieer den zou worden getekend, „Berlijn nog op dezelfde dag de gevolgen a3n den lyve zou ondervinden". Wanneer dc Amerikanen en Engelsen geloof den, dat zU overeenkomsten, die zü zelf hadden getekend, als vodjes papier konden beschouwen, dan bracht dat voor Wcst-Berlyn zekere consequenties met zich mee, aldus Ulbricht. AMSTERDAM. In sobere woorden, waarin tij toch duidelijk van zijn voldoening deed blijken, heeft prins Bernhard vanmiddag, voor de leden van dc American Businessmen's Club, verteld van zijn ervaringen tijdens de reis der Koningin en hem door dc I'er. Staten en Canada. Steeds weer liet Max de Haas' „Maskerage" in Franse cultuurmaand AMSTERDAM De cineast Max de Haas is van Franse zijde uitgeno digd met zijn kort geleden gereed gekomen film „Maskerage" deel te nemen aan de internationale cul tuurmaand, welke de volgende week onder de leuze „De scheppingen van de twintigste eeuw" te Parijs begint. (Van een onzer redacteuren) - DEN HAAG. Wijzigingen in de Amerikaanse wetgeving voor de emigratie, die thans in Senaat en Huis van Afgevaardigden aanhangig zijn, dreigen voor een deel van de Nederlandse bevolking onaangename con sequenties te hebben. Nederlanders immers, van wie een der ouders of twee grootouders geheel Indonesisch zyn, zullen indien deze voorstellen door het Congres worden geaccepteerd, niet meer naar de V.S. mogen emigreren in het kader van het voor Nederland vastgestelde immigratie quotum. De ingediende wetsontwerpen ma ken het mogelijk, dat voor de emi gratie van personen uit Indonesië. Burma. Cambodja. Ceylon. Korea. Laos. Lybië, Pakistan, Somaliland en Yemen naar de V.S. quota wor den vastgesteld van 100 personen per land, per jaar. Deze nieuwe quota zouden leiden tot een geringe vermindering van de quota voor W.-Europese landen, waaronder Ne derland met een quotum van 3 153 Personen per jaar tna wijziging van de wet 3.136) de zesde plaats in neemt. Tegelijkertijd echter is nu voorge steld, dat onderdanen van landen in Europa, wier voorouders voor 50 en meer afkomstig zijn uit een Azia tisch of Afrikaans land waarvoor nu voor het eerst minimale quota zouden worden vastgesteld, slechts in dc V.S. zouden kunnen worden toegelaten ten laste van het quotum teldig voor dat Aziatische of Afri kaanse land. Met andere woorden: een Nederlander, die een Indonesi sche vader of moeder heeft, hetzij twee Indonesische grootouders, kan slechts ten laste van het Indonesi sche quotum (van 100 personen per jaar) naar de V.S. emigreren. En dat terwijl voor ons land de huidige emigratieregcling reeds weinig be vredigend is en op de Amerikaanse consulaten lange wachtlijsten liggen, die slechts met grote vertraging kunnen worden afgewerkt, zodat een Nederlandse adspirant-emigrant an derhalf tot twee jaar op zijn visum moet wachten. Plaatsnaambord van Bolsward tweetalig BOLSWARD B. en W. hebben opdracht gegeven tot het plaatsen van tweetalige naamborden, waarop naast de Nederlandse de Friese plaatsaanduiding („Boalsert") is aan gebracht. HERMAN VAN OER HORST kreeg gistermiddag in de Am sterdamse Cinetoncstudio een grote lauwerkrans. Op het. film festival in Cannes kreeg zijn film over de haringvangst ,,'t Schot is te boord" de Grand Prix. In het midden de heer Peters, di recteur van Cinetone, rechts me vrouw Peters (met haringvaatje). Ziekenauto met vier Nederlanders omgeslagen ROME Twee Nederlandse kin deren. die op het vliegveld van Rome uit een vliegtuig voor Sydney gehaald werden, omdat zij aan wa terpokken bleken te lijden, zijn Maandagavond gewond, doordat de ziekenauto, waarmee zij vervoerd werden, bij het vliegveld omsloeg De beide kinderen de 8-jarige Annie Johanna Zandstra uit Leeu warden en de 2-jarige Gerda van der Meer kregen doordat de zie kenauto bij het maken van een bocht m een nauwe straat de trot toirband raakte en omsloeg, vlees wonden en kneuzingen. Mevrouw Zandstra. de moeder van Annie, en G. van der Meer. de vader van Gerda. die met de ziekenauto mee reden liepen geen kwetsuren op. evenmin als de chauffeur. hij uitkomen, hoe het enthousias me der Amerikanen hem had ge troffen. Vooral sprak hij over de ont vangst in Grand Rapids en Hol land (Michigan), waar 65 tot 85 pet der bevolking van Nederlandse afkomst is. „Veel"Nederlands wordt er niet meer gespoken", zei de prins, „maar er is toch bij elen nog een gevoel van verbondenheid met ons land. De intocht daar lëek in veel op de binnenkomst in een feestvierende Nederlandse stad. Overal Nederlandse vlaggen, tal lozen getooid met oranje, kinderen met oranje luchtballons. En tien duizenden op de been". Verrast was de prins door het ongedwongen optreden der Ameri kaanse persfotografen. „Als Neder lander moet men wel even wennen aan zo'n snelvuur van camera's en aan de vriendelijke of smekende uitroepen, waarmee dit gepaard gaat. „Please, Queen, look this way", „Hold the key up". „Once more", „Yes, that is right" („Alsje blieft, Majesteit, kijk eens hier heen", „Houd de sleutel omhoog", „Nog eens". Bij de intocht in Washington. Red. „Ja. dat is goed") Jammer vond de prins het, dat hij Hollywood niet heeft kunnen bezoeken, omdat hij een onderhoud had met de directie van de Lock- heed-vliegtuig-fabrieken. „Maar ik heb er wel vele enthousiaste ver halen over gehoord. Of sommigen I onzer alsnog een aanbod zullen j ontvangen om in Hollywood een rol te komen vervullen is mij niet bekend", zei hij lachend. De prins maakte duidelijk, dat hij zich in de V.S het meest voor de industrie heeft geïnteresseerd, vooral voor de vliegtuig-industrie, omdat hij dit voor de Atlantische samenwerking van zo grote bete kenis acht. „West-Europa is in sterke mate op de Verenigde Sta ten aangewezen en Amerika kan ook niet meer zonder West-Euro pa", zeide hij. Boekje met redevoeringen der Koningin verschijnt vermoedelijk eind Mei AMSTERDAM ..Koninklijke woorden in de U.S.A." zal het boek je heten, waarin alle redevoeringen zijn verzameld, welke Koningin Ju liana in de Ver. Staten heeft ge houden Het komt uit bij de We reldbibliotheek en zal ongeveer aan het eind van deze maand verschij nen. De drukproeven zyn reeds ter correctie naar Soestdijk gezonden. Zodra het „fiat" van daar komt kan dc WB gaan drukken. Ver moedelijk al over enkele dagen. Vermist meisje uit Assen verdronken (Van onze correspondent) ASSEN Vanmorgen is er licht gekomen in de geheimzinnige ver dwijning van het achtjarig meisje uit Assen Nadat politie en mili tairen sinds Donderdagmiddag met de opsporingswerkzaamheden bezig zyn geweest is het stoffelijk over schot van Tinie Bronsema vanmor gen uit het water van de Drentse hoofdvaart opgehaald. PANAMA. Het zal nog enige weken duren, voordat bekend wordt, wie tot president van Pa nama is gekozen. Het aantal stem men. dat de beide candidaten, ko lonel Remon en Chiari, hebben behaald, ontloopt elkaar niet veel. DAGENLANGE REGENS veroor zaakten in Noord-ltalié een enorme landverschuiving. De brug bij Pieve (tussen Genua en San Rcmo stortte in. Verschei dene huizen op de berg begonnen gevaarlijk te hellen. Het huis op de foto, dat op het punt staat naar beneden te tuimelen is van de burgemeester van Pieve. België kiest 12 October gemeenteraden BRUSSEL. „Lc Soir" meldt, dat de gemeenteraadsverkiezingen, waarvoor nog geen definitieve da tum was bepaald, op 12 October in geheel België zullen wórden ge houden. De Sowjetzone kon niet toestaan, zo verklaarde Ulbricht, dat West- Berlyn door dc geallieerden en in het bijzonder door de Amerikanen, tot een soort militair bruggenhoofd werd gemaakt. Ulbricht gaf verder toe, dat alle maatregelen in Oost- Berlijn genomen waren om het ge hele transport onafhankelijk van het Westen te maken. Dit was no dig om ..provocaties van Westelijke zijde" uit te schakelen. Ulbricht wilde zich niet uitlaten over de inhoud van de gevolgen, die de nieuwe relatie tussen West-Duits land en de Westelijke wereld voor Berlijn zouden hebben. Hij ver klaarde. dat hij in dit opzicht niet competent was en dat degene, die hierover nader wenste te worden ingelicht, zich maar moest wenden tot de Sowjet-contrólecommissic Maar Ulbricht beloofde, dat de Duitse democratische republiek zeer precies en zeer adaequaat zou rea geren op alle maatregelen, die het Westen zou kunnen nemen. En de ondertekenaars van het Duitsland- verdrag in Bonn moesten weten dat zij „eens door het Duitse volk ge straft zouden worden". Nog even besprak Ulbricht de communistische demonstraties, die Zondag in Essen werden gehouden. Zyn commentaar was. dat „de banier van het nationaal verzet'- in Essen was ontvouwd Ten slotte deelde de secretaris van de SED nog mede. dat dc laatste dagen grote aantallen leden van Westelij ke „terreurorganisaties" zijn gear resteerd. In Bonn meent men. dat de uit latingen van Ulbricht geen nieuws betekenen „Het is de gebruikelijke Gen. Colson's accoord met communisten ivekt ..verkeerde indruk SEOEL. De nieuwe commandant van het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje. generaal Colson, is van zUn functie ontheven. Colson sloot een overeenkomst met de communistische krijgsgevangenen, waarna deze dc gegijzelde generaal Dodd vry lieten, die z(J vier dagen gevangen hadden gehouden. Het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaart, dat de overeenkomst die Colson sloot, op „vele punten een verkeerde indruk" had gewekt. de humanitaire beginselen van de conventie van Genève en de prin cipes. die beschaafde volken in ere houden. Men behoeft geen verdere incidenten of geweldpleging te ver wachten. tenzij de gevangenen deze zelf veroorzaken." De verklaring van het ministerie van Defensie werd uitgegeven en kele uren nadat bekend was ge worden. dat de Amerikaanse staf chefs het commando in het Verre Oosten verzocht hadden onverwijl opheldering te geven van de ex plosieve toestand in het gevangen kamp op het eiland Koje. Generaal Colson wordt opgevolgd door brigadier-generaal Boatner. Colson zou de communisten heb ben meegedeeld, dat er verscheide ne gevallen van bloedvergieten wa ren voorgekomen ..waarbij vele krijgsgevangenen door dc iroepen der ver. Naties gedood of gewond waren." Het ministerie van Defensie ver klaarde* ..Uit het voorlopig onderzoek blijkt, dat zijn (Colson's) verklarin gen betrekking hebben op bloed vergieten en geweldpleging ir krijgsgevangenenkampen, die het gevolg waren van opstanden der krijgsgevangenen". Generaal Colson zou de commu nisten tevens de verzekering heb ben gegeven, dat zij „in het ver volg op een menselijke behandeling konden rekenen Hierover zei het ministerie: ..De gevangenen op Koje worden behandeld in overeenstemming mét V.N. beschuldigd van aan val op communistisch convooi MOENSAN. v De communisten hebben dc geallieerden er vandaag van beschuldigd, dat vliegtuigen der Ver. Naties gisteren een com munistische wapenstilstandsdelega tie hebben aangevallen. By deze aanval, die volgens de Noordkorc- aanse generaal Nam II geschiedde ten Noorden van Hangsne. werd een lid van dc communistische de legatie gedood. Van geallieerde zijde werd op de bespreking van hedenmorgen be loofd. dat een onderzoek zal wor den ingesteld De conferentie ken merkte zich door een uiterst scher pe toon. Zo voegde vice-admiraal Joy de communistische gedelegeer den toe: „U gebruikt de onderhan delingen alleen als voorwendsel om uw laaghartige propaganda te spuien." Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: In de nacht en t-roege ochtend hier en daar mist. overi gens half tot zwaar bewolkt,- overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. 14 Mei Zon op 4 u 48 m onder 20 u 26 m. Maan op 1 u 6 m onder 8 u 33 m. Rustig weer HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersl. Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u. Oslo Nevel Windstil 18 C 0 mm Stockholm Geh. bew. W.N.W. 2 21 0 Helsinki Edinburgh Zw bew. W.Z.W. 5 16 0 Londen Onbew. Windstil 17 0.2 Kopenhagen Regen W.N W. 5 17 5 Amsterdam Zw. bew. W. 2 16 0 Genève Zw. bew. W.Z N 2 18 0 Parijs Zw bew. Windstil 16 0.3 Bordeaux Zw. bew] Windstil 19 0 Nice Onbew. N.W. 3 20 0 Berlijn Regen W. 6 19 24 Frankfurt Nevel Z.W. 2 17 2 München Zw. bew. Z W. 3 12 10 Wenen Zw. bew. W.N.W. 6 20 2 poging tot paniekzaaicrij." aldus liet zich een hoge functionaris van het ministerie voor vragen, die geheel Duitsland betreffen, uit. Overigens hecht men wel enige betekenis aan het feit, dat niet Grotewohl. die minister-president is. maar Ulbricht de persconferen tie hield. Sommigen menen hierin een bevestiging van hun opvatting te zien. dat zich zowel binnen de Socialistische Eenheidspartij als in Moskou de koers van Ulbricht te- gènover die van Grotewohl heeft doorgezet. Die koers zou dan wor den gekenmerkt door het feit. dat zij niet streeft naar een soort com promis met West-Duitsland. maar dat zij revolutionnaire middelen wil gebruiken om het Duitse pro bleem op te lossen en revolution naire middelen betekent in dit ver band net verscherpen van de tegenstelling, het oproepen tot sta kingen en protestacties in het Westen kortom een politiek die in zekere zin minder gevaarlijk is dan de lijmstokpolitiek die Grote wohl voorstaat. De West-Duitsers weten in het algemeen zeer goed, hoe zij moeten reageren op dreige menten uit het Oosten. BERLIJN. Amerikaanse offi cieren hebben Maandagavond mee gedeeld, dat nog steeds de geal lieerde militaire patrouilles legen- gehouden worden by de Russische controlepost op de verkeersweg naar het Westen. Van de andere kant mogen de patrouilles gewoon doorgaan, zodat alle militaire voertuigen wel onge hinderd naar Berlijn, kunnen rijden, maar niet meer terug. De Russen hebben voor een ver rassing gezorgd, door de weg Ham burg—Berlijn. die sinds de oorlog was afgesloten, open te stellen. Dit geldt echter alleen voor Duits ver keer. De geallieerden mogen alleen gebruik maken van de weg die over Mariënborn—Hclmstedt loopt. /erzoening via het dak mislukte KAMPEN Een inwoner van Kampen, die gescheiden van z'n vrouw leeft, heeft een toenaderings poging over het dak van de voor malige echtelijke woning onderno men. Onder dekking van het duis ter sloop hij nader en sloeg een dakraam in om hierdoor op zolder te belanden. Dc ex-echtgenote deed op haar beurt ,de ruit van een raam aan de voorzijde haar beneden rinkelen en riep luidkeels om hulp. De politie pakte de man in zyn kraag. DE OUDSTE DRIELING ter we reld probeert met een grote spie gel op een zesling te lijken. De drie oude dametjes zijn 84 jaar. Zij waren de gasten op dc ze vende „Jaarlijkse Nationale Con ventie van Drielingen" in New Ycrsey (VS). Pseudo-officier, die in Tilburg opereerde, in Utrecht van zijn bed gelicht (Van onze correspondent) TILBURG. Een ln officiersuniform gehulde schilder uit Utrecht heeft zich in Tilburg schuldig gemaakt aan diefstal van een auto. Dc dader, zekere K. S. werd reeds enkele dagen later In zijn woning te Utrecht door de politic van zyn bad gelicht. De wagen kon reeds 'n uur na dc diefstal nog in Tilburg door de politie in beslag worden genomen. Op de Spoorlaan tc Tilburg zag S., die de uniform droeg van eerste luitenant der Para-troepen van de Koninklijke Landmacht, kans er met de auto van een Tilburgse fir ma, een Skoda, van door te gaan. H vroeg een burger hem de weg naar een garage te wijzen, omdat hij zogenaamd het contactsleuteltje van zijn wagen verloren was. Door het slot van het dashboard weg te nemen kon hij contact maken. Toen de wagen, waarvan de lam pen niet brandden, op het St. An- naplein door de politie werd aan gehouden, sloeg S. op de vlucht. Omdat men dacht met een mili tair te doen te hebben werd de zaak in handen gegeven van de Kon Marechaussee, doch al spoe dig bleek, dat hij niet in militaire dienst was. Vermoedelijk had hij de uniform nog uit de tijd, dat hij tolk was bij de Canadezen. Door een nauwkeurige beschrijving, die van hem was gegeven, gelukte het de politie spoedig achter zijn adres te komen. Tijdens het onderzoek is tevens gebleken, dat S. zich in Tilburg óók heeft uitgegeven als officier van gezondheid, waarvan hij de uitmonstering bezat. Hij zal ter be schikking van de officier van jus titie te Breda worden gesteld, on danks het feit, dat hij hardnekkig blijft ontkennen de wagen gesto len te hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1