enoeg arbeiders voor bouw van 65.000 woningen Daar komt Weiter!" Of in Limburg niets aan de hand was! „Insecten in plastic" is van M. v. Loggem Le Monde" fantaseert, zegt Fechteler Kans om nieuwe oorlog te vermijden nu groter 4 'W'l Leeuwarder justitie en Friese beweging GELEZEN—, Werkmogelijkheid door de minister onderschat? „DE BOUWER" CONTRA MIN. IN 'T VELD SKETCH Grote spoorbrug bij Oosterbeek dubbelsporig Moedernacht Novelle geschreven, beïnvloed door nieuwsberichten WEK DE GAL IN UW LEVER OP Willem Elsschot onderscheiden l en gewogen linsdag 13 Mei 1952 n J „Vooropgesteld zü" aldus „De Bouwer" „dat een kunstmatige ver roting van het aantal min of meer geschoolde bouwvakarbeiders uit den ore is. Het aantal bouwarbeiders is al hoog en bij een normale bouwbe- rijvigheid ruimschoots voldoende. Wij zouden het dan ook onjuist achten. t bouwproductie groter te doen zijn dan bij een volledige werkgelegen- renBeidspolitiek in het bouwbedrijf met de huidige bezetting mogelijk is. (Advertentie l.M.) Een en ander wil echter niet zeg- dat wij moeten afremmen op ,000 woningen per jaar. Wanneer it financieel mogelijk zou zijn. me- >n wij. dat met de huidige bezetting 000 woningen per jaar gebouwd den kunnen worden, wat een aan- cnlijke versnelling van het inhaal- ogramma zou betekenen. Op het tijdstip, dat elk Nederlands izin een woning zou hebben behoeft een werkloosheid in te treden. De ans bestaat dan om eens in ernst de •otopruiming en de sanering van grote steden aan te pakken. En ten wij de krottenwoningen op het latteland niet vergeten!" „De Bouwer" concludeert, dat het jor minister In 't Veld genoemde intal van 20.000 krotwoningen per die opgeruimd zouden kunnen rden, te gering is. Tenslotte wijst het blad er nog op. at arbeiders die nu in de woning- ouw werkzaam zijn ook werk zou- en kunnen vinden bij de bouw van :holcn, kerken, energiebedrijven en ntspanningsoorden. Er ls in Nederland veel werk. iardoor de volledige werkgelegen- in het bouwbedrijf gedurende •n veel langere dan de door de mi ster genoemde periode kan worden ehandhaafd. Beziet men het vraagstuk in ver band met de gehele economische toestand van het land, dan moet men in het oog houden, dat de bouwnijverheid één van de sterk ste stabiliserende factoren in het economische leven is. „De Bouwer" concludeert, dat de werkmogelijkheden in het bouwbe drijf, met inachtneming van de hui dige arbeidersbezetting, gunstiger liggen dan door de minister werd gesuggereerd. IT1 NIGE tijd geleden publiceer- den wij een interview met de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld, waarin deze als zijn mening tc kennen gaf, dat on danks de nijpende woningnood het toch niet gewenst zou zijn meer dan 55.000 woningen per jaar te bouwen, daar anders een te groot aantal bouwarbei ders zou worden ingeschakeld, een aantal, dat zeer plotseling zou moeten worden verminderd, zodra de woningnood verdwe nen zou zijn. Dit zou dan tot aanzienlijke permanente werk loosheid onder de bouwvakar beiders leiden. „De Bouwerhet orgaan van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond aangeslo ten bij het NVV), heeft hierop gereageerd in een artikel, dat wij hierbij afdrukken. KAMPEN Een kip van de grossier G. Otten uit IJsselmuiden heeft haar baas verblijd met een ei van 7 gram. Souwpremies worden voorlopig niet toegekend Voningivetbouw weer aan contingent gebonden DEN HAAG. Met ingang van Mei 1952 worden voorlopig en aanvragen voor woning- uwpremies op basis van de re eling 1950 in behandeling geno- len. De aanvragen, die vóór die atum reeds door de directie van Wederopbouw en Volkshuis- ;ting in de provincies waren vangen, zullen nog worden af- t'nandeld. Na verloop van enkele aanden zal men weer voortgaan iet het toekennen van deze pre- ues. Voor de woningwetbouw was be- aald, dat een aantal gemeenten, idien zij daartoe financieel in aat waren, in 1951 en 1952 méér oningen mocht bouwen aan het onriale contmeent. Deze toestem- ïing is met ingang van 12 Mei igetrokken. Smokkelhandel in pium toegenomen NEW YORK. Clandestiene rkoop van opium is in Nederland oecenomen. Deze opium is ver- loedelijk afkomstig uit Indonesië. De commissie der Ver. Naties 'oor het tegengaan van onwettige landel in verdovende middelen eeft dit bekend gemaakt in een itvoerig rapport. Zij stelt vast, at deze handel in verscheidene ie- lnden is toegenomen. In Frankrijk ijn vooral de laatste tijd grote ■eveelheden heroïne in beslag ge- omen. De in Japan binnenge- mokkelde heroine is voor het ergrote deel afkomstig uit China Noord-Korea, zegt de commis. Amerika probeert invoerrechten te verlagen WASHINGTON. „De Ver. Sta ten zullen alles in het werk stellen om de invoerrechten te verlagen, teneinde de handel tussen de vrije landen te stimuleren. Alleen wan neer speciale Amerikaanse Indus trieën ernstig gevaar zouden lopen, zal Amerika haar invoerrechten verhogen." Dit werd medegedeeld in een nota van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. De nota is een antwoord op een Britse nota, die op 10 April werd inge diend en waarin werd geklaagd over het groeiend verlangen in Amerikaanse industriële kringen naar verhoging van de invoerrech ten. ^iiriaruR]ni!iJifT!irnirnfin3irr'tTiiiL,'Tiiirui'rnflpimnP8nffUïïi(FPocji Amerika gelooft niet aan een Russische „militaire tvandeling" door Europa WASHINGTON, Admiraal Fechteler, Amerikaans chef voor de larine-operatles, heeft Maandag op een persconferentie te Washington in ntwoord op het artikel In „Le Monde" volgens hetwelk hij gezegd had. dat oorlog onvermijdelijk is voor 1960 verklaard: „Ik heb nooit, hetzij riondcljjk. hetzij schriftelijk een standpunt weergegeven, dat zelfs In de ffte gelijkt op hetgeen men mü in „Le Monde" heeft toegeschreven." De gehele gedachte, dat de strijd- achten van het Noordatlantisch 'et ingeval van een conflict vol- dig uit West-Europa zouden wor- verjaagd was zo fantastisch, hij tot nog toe nauwelijks aan- acht aan de verklaring had be- eed. zo verklaarde admiraal Fech- ler. bijzondere correspondent van Monde" te Washington. Mau- Ferro. schrijft dat men in .ze- ere bevoegde kringen" van me- 'nz is. dat de inhoud van het ge- mbheeerde document niet over- 'nkomt met de politieke en stra- rische opvattingen te Washing- 0n noch met de „Atlantische rea- eit". De in de „infrastructuur" ge vesteerde milliardcn, de aanwe- 'ghoid op het continent van be- "ngrijke Amerikaanse land- en 'chtstrijdkrachten vormen het be- ijs. aldus Ferm, dat de Verenigde 'aten niet geloven aan de moge- ijkheid van een Sowjetrussische militaire wandeling" in drie da- -n door West-Europa. Waarom J men verder moeten veronder- llen, aldus de correspondent dat 'jftig zeer mobiele divisies met rote vuurkracht practisch buiten "vecht zouden zijn gesteld, zodra 'oot-Brittannië. vernietigd door toombommen. niet meer van nut zijn. terwijl Griekenland en urkije, op wonderbaarlijke wijze *spaard, een belangrijk bolwerk 'an de Atlantische verdediging oudoa vormen? Kapitein van,Hobson' nam de berekende koers niet NEW YORK. Luitenant Wil- liam Hoefer, oudste der overle vende officieren van de Ameri kaanse torpedojager-mUnveger „Hobson" heeft Maandag ver klaard. dat de kapitein van het schip zich niets van zijn koersbe rekeningen aantrok, waardoor het door het vllegdekschip „Wasp" geramd werd. De „Hobson" en de „Wasp" kwamen op 26 April op de Atlan tische Oceaan met elkaar in aan varing, waardoor 176 mensen om het leven kwamen. Luitenant Hoefer verklaarde voor een Raad van Onderzoek der marine, dat hij een koers uit gezet had en een bocht naar stuur boord aanbevolen had. Kapitein luitenant ter zee Tierney, com mandant van de „Hobson" gaf op dracht een bocht naar bakboord te maken. Bestaat terecht veel critiek op de plichtmatige moeizaamheid, waarmee de radio op nationale herdenkingsdagen veelal vertolk ster wordt van nationaal leven, het ontbreken van doelbewuste be. langstelling in de programma's voor het grote feest in het domein van het zwarte goud is toch ook een sterk staaltje. Wat berichten, wat reportageflitsen ziehier de weerklank van het feest der Staatsmijnen in de aether. Géén omroepvereniging kwam op het denkbeeld, aan bepaalde aspecten van de nationale basisindustrie ter dege voorbereide klankbeelden te wijden. Dat hieraan zelfs een na tionaal programma of minstens een gezamenlijk programma op goede avondzendtijd besteed had moeten worden behoort tot de gemakkelijk te verdedigen standpunten. Het vraagt niet veel fantasie voor treffend radiowerk de onder werpen in de mijnstreek op gestapeld te vinden. Steen kool en onze welvaart; de invloed van het mijnbedrijf op de streek; de ont wikkeling der veiligheid in de mij nen; de sociale wetgeving en de mijnwerker; de houding der jon gere generaties tegenover het onderaardse vak; het mijnbedrijf in de Nederlandse literatuur; steen kool als basisproduct; gaswinning in de mijnen ziehier suggesties, die voor een van het historische naar het actuele lopende, ten dele dramatiserende en ten dele na tuurgetrouw rapporterende uitzen ding voor de hand hadden ge legen. En indien de omroepen Oliestaking maakt de inkrimping van vliegdiensten nodig DEN HAAG. Met het oog op het tekort aan vliegtuigbenzine, ontstaan door stakingen in de pe troleumindustrie in de Verenigde Staten, heeft een aantal regeringen voorzorgsmaatregelen getroffen. Als gevolg daarvan zullen de lucht vaartmaatschappijen haar diensten in onderling gelijke mate moeten inkrimpen, hetgeen in vele geval len zal neerkomen op een beper king van vijftig procent. De KLM. zal van Woensdag 14 Mei af op dc meeste van haar lij nen het aantal diensten sterk moe ten inkrimpen. Ook voor passagiers, die reeds plaatsen hebben bespro ken, zullen veranderingen onver mijdelijk zijn. Het is noodzakelijk, dat deze reizigers zich met de reis- bureau's en de K.L.M.-passagekan- toren in verbinding stellen. reeds maanden geleden hun redac tionele voorposten naar de mijn streek hadden gestuurd, zouden zij vermoedelijk nog veel betere on derwerpen hebben gevonden. Het behoeft geen betoog, dat wat in Limburg onderaards en bovengronds geschiedt met de le. vensdraden van ons gehele volk te maken heeft. Het behoeft dus evenmin betoog, dat deze rokende en smokende industriële nederzet tingen in het golvende Limourgse land, een aanzienlijk ook door de Nederlandse radio op te orengen brok nationale aandacht verdienen Tenslotte is het nauwelijks nodig erop te wijzen, dat zonder mijnen en mijnwerkers bitter weinig van het omroepbedrijf, met zijn enorm verbruik aan electricitoit. zou te recht komen. Maar neen; noch verleden week was, noch deze week is aan een serieuze poging om de grote zaak der koier.win- ning voor een groot publiek dui delijk te maken ook maar een greintje zendtijd van belang inge ruimd. De gewone liflafjcs over heersten alsof in Limburg niets aan de hand was! PIET BEISKUIZEN. DRAPER IN NEDERLAND: Economisch en militair herstel van Nederland benijdenswaardig" (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Naar aanleiding van de publicatie door „le Monde" van een z.g. geheime nota van admiraal Fechteler, verklaarde Maandag de persoonlijke vertegenwoordiger van Truman In Europa en vertegenwoor diger der VS in de Nato, de heer Draper, dat hU alle reden had om de juistheid van deze publicatie geheel te ontkennen. H(J voegde er aan toe, dat er op grond van zijn informaties niet de minste reden is, om te ver onderstellen, dat een oorlog onvermijdelijk Is. Al onze Inspanningen zjjn er op gericht, om oorlog te vermijden en Ik geloof dat wU belangrijke vorderingen hebben gemaakt in de benadering van dat doel. Ik geloof, dat er een goede kans ls. dat wij er In zullen slagen een nieuwe oorlog te voorkomen. Dat zal dan te danken zijn aan de geweldige inspanningen welke wU ons hebben getroost. Draper verklaarde, dat Nederland sinds hij het in 1950 had bezocht, zowel in economisch als ln militair opzicht een benijdenswaardige ont wikkeling heeft doorgemaakt. Het herstel van het evenwicht in de Ne derlandse betalingsbalans en dc gun stige ontwikkeling van de positie van dit land in de Europese Beta- lings Unie is een hoogst opmerke lijke zaak, die alle goeds belooft voor de ontwikkeling van de levens standaard in Nederland. Draper zei. dat Nederland de beschikking zou krijgen over 10 000 voertuigen en nog 72 Thunderjets voor de Luchtmacht. (De door Dra per genoemde ciifers blijken niet geheel juist te zijn. Bij nadere in formatie bleek ons, dat Nederland ongeveer 1200 voertuigen zal krij gen en nog ongeveer 45 Thunder jets. Onder het thans lopende hulp programma krijgt ons land voor dit jaar in totaal 75 Thunderjets. Er zijn intussen 41 toestellen via Ko penhagen hier aangekomen. Een nieuwe zending ls uit de VS naar Kopenhagen onderweg. Een belang rijk aandeel hiervan is voor Neder land bestemd». (Van onze corre«pondent). ARNHEM. Voor het eerst se dert twaalf jaren kan de grote spoorbrug over de RUn bU Ooster beek. die de verbinding onder houdt tussen Arnhem en Nijme gen, weer dubbelsporig worden bereden. Maandagmorgen is de nieuwe overbrugging, nadat zij was proef- belast met zes locomotieven, dub belsporig in gebruik genomen. In de ochtend van 10 Mei 1940 vloog de brug in de lucht. Op 17 November 1940 werd zij weer in gebruik genomen, zij het enkel- sporig. Dat was mogelijk door ge bruik te maken van een oude en- kelsporige uiterwaardbrug van de spoorbrug over de Waal bij Zalt- bommel. Tijdens de slag om Arn hem werd deze brug vernield. Zij werd toen vervangen door Engelse militaire hulpbruggen en een oude, te Zaltbommel opgeslagen brug. Gesmokkeld om geld voor bruiloft bij elkaar te krijgen (Van onze correspondent) ROERMOND. Maandag werd aan de grenspost „Maalbroek" bij Maasniel de 35-jange industrieel J. H. Th. Donnay uit Luik gear resteerd wegens het smokkelen van gebrande koffie. Achter in de wa gen onder de bagageruimte ont dekten de kommiezen een geheime bergplaats. Zesennegentig kg kof fie werd in beslag genomen. Toen de kommiezen verder speurden vonden zij tussen de koplampen verborgen een bedrag van 97 R.M. en in de linkervoorband nog en kele kilo's koffie. De wagen werd in beslag genomen en de smokke laar is in het huis van bewaring te Roermond opgesloten. Bij zijn arrestatie verklaarde hij dat hij in financiële moeilijkheden verkeerde, binnenkort wenste te trouwen en op deze manier geld voor dit doel bij elkaar zocht te krijgen. Belgische oud-minister H. Vos overleden (Van onze correspondent) BRUSSEL. Herman Vos, so cialistisch Senator en oud-minister is Maandagmiddag te Antwerpen, na een langdurige ziekte op 63-ja- rige leeftijd overleden. Deze veel omstreden Flamingant en voorma lig activist, die later de hoogste ambten heeft bekleed, heeft zowel in het politieke als in het literaire leven een vooraanstaande plaats ingenomen en was ook in Neder land zeer bekend. IJ ET nadeel van moederdag is dat h\j al zo vroeg begint Voor brand of overstroming wil ik wel bij nacht en ontij uit mijn bed komen, maar dat ik op Zondag morgen al om acht uur op het zeil moet springenalleen omdat de Nederlandse bloemisten en banket bakkers destijds zo'n helder ogen blik kregen, vind ik bepaald on christelijk. Maar het leven wilde het weer niet anders. De kinderen waren met tulp en taart de slaapkamer binnengekomen en hadden wij hardhandig onttrokken aan het laatste genot zonder bijsmaak van walging dat de mens beschoren is en even later stond ik met geknak te snorren naast hen en keek neer op de jubilarcsse die nog heerlijk ronddobberde in een wazige we reld zonder moederdag. Of héérlijk Welbeschouwd zag het hoofd op het kussen er een beetje zorgelijk uit. De lippen bewogen haastig en plotseling hoorden wij hoe zij kreunde een droef geluid, vol angst en a/keer. ..Ze droomt eng," diagnosticeerde mijn zoontje pril over zijn room taart je heen. ..Laten we haar dan maar gauw wakker maken," zei mijn dochter humaan en zij legde haar tulpen neer om te gaan schudden. Meestal duurt het even, eer men een ge zond mens in het leven teruggejo- nast heeft, maar nu was één aan raking voldoende om haar. als door een adder gebeten, overeind te doen komen. Verwezen keek z{j de kamer rond en loosde een van heel diep komende zucht. Wat is er?" vroeg ik. ,.Oh ik heb zo verschrikkelijk gedroomd," walgde ze. ,,Een nachtmerrie," stelde mijn zoontje vast. „Wat was het dan?" vroeg ik. Haar nog wat onwezenlijke slaap- blik kruiste de mijne. Toen sprak ze: „Ik droomde dat iemand tegen me zei: zeg. weet je wel dat jij je veel te jeugdig kleedt?" Dat was alles Een nachtmerrie? Laat óns zeggen ren pony We hebben het gruwelijke diertje met taart en bloemen verjaagd. KRONKEL BEKROOND VOOR „BOEKENWEEK" (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De schrijver van Insec ten in plastic", de novelle die het geschenk was in de Boekenweek van dit jaarbleek te zijn Manuel van Loggem. Om u alles over hem te kunnen vertellen, wat u zoudt willen weten, ben ik hem gaan opzoeken. Van Loggem vond het een vreemde gewaarwording geïnterviewd te worden, omdat hij zelf, als medewerker aan de T.4K.4 en tal van bladen, gewoon is anderen te interviewen. Advertentie I. M.) U solt morgen» „kiplekker" olt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter t«J in uw Ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJE8 om die liter gal op te wekken en uw aptjsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig «acht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levsrplllstjes. Optreden van O.M. geen aanleiding tot ingrijpenzegt minister Mulderije DEN HAAG. Het streven der regering om de zg. Friese kwestie tot een voor alle betrokkenen bevredigende oplossing te brengen, sluit geens zins uit, dat het openbaar ministerie vrijbl{jft zijn wettelijke bevoegdheden uit te oefenen in gevallen, waarin vermoeden bestaat, dat een strafbaar feit is gepleegd. Het komt de minister dan ook voor, dat het optreden van de officier van justitie te Leeuwarden niet kan worden beschouwd alt een doorkruising van het regeringsbesluit. Dit is de conclusie in het antwoord van de minister van Justitie op vra gen van het Tweede Kamerlid Scheps (PvdA), naar aanleiding van de arrestatie van de Friese dichter Marten Sikkema en van het doen van huiszoekingen in Leeuwarden in verband met het verspreiden van pamfletten over de Friese kwestie. De minister zegt verder, dat de huis zoekingen geen verband hebben ge houden met hei werpen van stenen door de woningen van justitiële autoriteiten, enige maanden geleden De officier van Justitie te Leeuw arden. mr F. Hóllander, heeft bij de in verzekering stelling van Marten Sikkema en de huiszoekingen geen overleg met de minister gepleegd Toen deze hiervan kennis kreeg en zich had doen voorlichten vond hij geen aanleiding om in te grijpen in diens beleid. De heer Scheps heeft eveneens vragen gesteld over de afdoening van klachten over het befaamde politie-optreden te Leeuwarden op 16 November 1951. De minister heeft zich bereid verklaard om hierover te zijner tijd inlichtingen te verstrek ken aan de Tweede Kamer. Jos. Burcksen gaat naar opera te Mainz AMSTERDAM. De bariton Jos. Burcksen van de Nederlandse Opera gaat ons land verlaten. Van 1 September af is hij geëngageerd Maar het ging tóch Na een vluchtige blik in de Burgerlijke Stand geboren Amsterdam 1916. Handelsschool, drie jaar op een Bank, waar hij het niet kon har den en daarom toen literatuur, journalistiek, radio, 'wonder boven wonder is hij er bij in leven ge bleven) gehuwd, drie kinderen spraken wij over zijn werk. Van Loggem heeft drie romans geschre ven. vier toneelstukken, een ge dichtenbundel, een stuk of wat es says en een aantal hoorspelen. Van zijn romans is hem „Mozes. de wording van een volk" het liefst. Het is de vrucht van diepgaande Egyptologische studiën, maar het boek is te dik (bijna 800 pagina's), geen mens wil zo'n dik boek lezen en Van Loggem vindt dan ook dat er wel wat uit kan. Hij zou graag een herziene, sterk bekorte versie ervan publiceren. Hij is nu weer met een roman bezig, welke „De Anderen" zal he ten en die de belevenissen van een zenuwarts na de volgende oorlog behandelt: hoe deze het contact met de buitenwereld na de grote vernietiging hervindt Dit brengt ons op de psychologie, een vak dat hij na de oorlog is gaan studeren om de graphologie, waarin hij zich als liefhebberij had verdiept een wetenschappelijke on dergrond te geven. Wat zijn bekroonde novelle be treft vraag ik hem wat hij vindt van de kritiek, die hem beïnvloe ding door Orwell, Koestier en an deren heeft aangewreven. .Ik ben beïnvloed door nieuws berichten," zegt hij, „Dagelijks leest (Van onze correspondent). BRUSSEL. Vele vrienden en belangstellenden hebben Zondag te Antwerpen de Vlaamse schrij ver Willem Elsschot hartelijk ge huldigd ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag alsmede wegens zijn bekroning met de Constantijn Huygensprijs, die de Haagse Jan Campertstichting hem enige tijd geleden toekende. Elsschots verdiensten zijn offi cieel erkend door een koninklijke 'onderscheiding in de vorm van 'n benoeming tot officier in de Leo poldsorde. Twee moordenaars (vader en zoon) in hoger beroep DEN BOSCH. De 36-jarige J. K. uit Liempde bij Boxtel, en zijn 73-jarige vader zijn enige tijd ge leden door de Bossche rechtbank tot gevangenisstraffen van resp. 20 en 15 jaar veroordeeld, omdat zij samen de 37-jarige vrouw van K. Jr. om het leven hebben ge- men in de krant, dat mensen tot bekentenissen komen Ik vond dat interessant als uitgangspunt voor een novelle. Men heeft Orwell toch ook niet verweten dat de door hem beschreven situatie op die van Koestier lijkt Mijn onderwerp was de problematiek van de normen loze intellectueel, die, zonder dat er geweld wordt gebruikt, (zQals bij Orwell) overstag gaat Tenslotte spraken wij nog over zijn toneelstukken „Tijl" was be kroond door de Ned. Radio Unie en is het vorig jaar in de studio gespeeld. Twee stukken zijn in druk verschenen, maar het schouw burgpubliek heeft nog niet met Van Loggem als toneelschrijver kunnen kennismaken. Drie auteurs kregen aanmoedigings prijzen AMSTERDAM. Een prijs van f 2000.heeft de schrijver Manuel van Loggem gewonnen met zijn novelle „Insecten in plastic", die bekroond werd door de commissie voor de „Boekenweek". Drie andere auteurs kregen aan moedigingsprijzen, omdat zij „lof waardige novellen" hadden inge zonden. Het zijn: W. A Wagener uit Rotterdam voor zijn novelle „Fluwelen wimpers", B. Rijdens uit Haarlem voor zijn novelle „Rive Gauche" en S. E. van Praag uit Brussel voor zijn novelle „Mon sieur Jean". Hedenmiddag zijn de prijzen aan de winnaars uitgereikt. als eerste lyrische bariton van de bracht. Zij zijn thans van dit von- stedelijke opera te Mainz. nis in hoger beroep gegaan. (AAAAAAAAA/VWWVV/vvwo^'v, Een triest boek „De wereld lacht om tranen" van de jonge Vlaming Frans C. Rldwlt. Triest door het verhaal van dc Jonge kantoorbediende, die van dc ene maatschappelijke nederlaag naar de an dere strompelt, die na jaren van werkloosheid zich eindelijk weer een kerel voelt als de khakl-uniformjas om zijn tengere schouders flappert, die op wonderlijke wijze vrijwel ongedeerd door de eerste oorlogsjaren glipt, maar later uit nood. en zo zijn er natuur lijk meer geweest „collaboreert" en daarvan de vernederende gevolgen on dervindt Maar die toch ook ln deze wereld, die helaas maar al te vaak om de tranen van alle schlemicls lacht, twee vreemde, maar trouwe kameraden vindt en.een kleine, onooglijke vrouw, die steeds weer bereid ls zich voor hem te offeren Triest ls ln zekere zin, helaas ook, dit boek, omdat de schrijver er o l niet in ls geslaagd dit verhaal werkelijk waar te maken. Daarvoor ls zijn taal gebruik vaak te breedsprakig, zijn dc hoofdlijnen soms te zeer overwoekerd door nevenfeitjes en ls de hoofdpersoon het boek ls ln de ik-vorm geschreven te veel vervuld met zelfmedelijden. Tóch een roman, die aandacht verdient. De tVereld-blbllotheek gaf het, zoals verwacht kan worden, uitstekend uit. Prijs 7.90.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3