DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Russen staken Eerlij „.kleine blokkade' nse Nieuwe aardappels vroeg dit jaar In Washington grimmige taal van Acheson Vrees voor „oorlog vóór 1960" ongegrond Voetbal-TV bleek 'n groot succes Fransen leggen Bey van Tunis huisarrest op Westen cloet belangrijke concessie aan Bonn „Accoord" van Koje is ongeldig Zware mist dwingt Auster te landen Kameraad Tarzan Onder zand bedolven en gestikt Handelsblad ontdekt: rapport ,Le Mondeis vals van Vier auto's botsen: drie gewonden Luchtvaartbenzine gerantsoeneerd Goede camera-wisseling hield bal steeds in het beeld Enorme aanvoer van spinazie en sla veroorzaakt moeilijkheden Verzekeringsagent stak premies in eigen zak Terroristische actie in West-Java 12e Jaargang, no. 114 Donderdag 15 Mei 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT. AT 1VT, Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgaVCI JN.\ Ut JNÏCUW6 irCl'S Telefoon redactie -1291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TOKIO. De opperbevelhebber der V.N.-strjjdkrachten in Korea, generaal Clark, hec<t het „ac- coord", dat de vorige commandant van het krijsgevangenenkamp op Koje, brigade-generaal Colson, met de communistische gevangenen had gesloten, geheel gedesavoueerd. Colsons nota aan de communis ten „heeft geen enkele waarde", aldus de verklaring. „Generaal Colsons bevoegdheid om met de communisten te onderhandelen hield niet de bevoegdheid in om ook maar een enkele van de ge mene en valse klachten, waarop de communisten hun eisen grond vesten, te aanvaarden. Uit een on derzoek is gebleken, dat de hele zaak zorgvuldig was voorbereid om propaganda te maken, om de krijgsgevangenenkwestie te Pan- moendjon te benevelen". (Van onze correspondent) ROCKANJE. Gisteravond omstreeks zes uur maakte het Austervliegtuig PH NEP een nood landing op het weiland van de heer Langendoen aan de Sokseweg te Rockanje. Het toestel, eigendom van de N.V. Vliegbedrijf „Meteor" te Amsterdam, werd gebruikt voor bespuitingen ten dienste van de landbouw. Het was onderweg van Dinteloord naar Ypenburg, doch de bestuurder, Mathijs de Geus, was door de zware mist gedwongen het toestel te Rockanje aan de grond te zetten, hetgeen ondanks de vele sloten zonder ongelukken geschied de. MOSKOU In een bioscoop in Moskou draait onder enorme be langstelling een Amerikaanse ..Tarzan" film. Elke dag staan er rijen mensen voor de deur om toe gelaten te worden. Geen enkele buitenlandse film heeft in Rusland tot dusver een dergelijk- succes ge had. BERLIJN. Om half zes gisteravond hebben de Russen een Amerikaanse patrouille weer toegelaten tot de weg van Berlijn naar Helmstedt. Daarmede bleek het zeven dagen oude verbod van de Sowjcts voor geallieerde patrouilleritten langs deze autoweg, die West-Duitsland met Berlijn verbindt, te zijn op geheven. Het einde van de „kleine blokkade" volgde op een be zoek, dat de drie Westelijke commandanten te Berlijn aan bet Russische hoofdkwartier in Potsdam brachten. niet uitgesloten wordt geacht, dan zijn nieuwe Russische maatregelen Vanmorgen werd echter door de Russische grenswachten in Berlijn wederom een geallieerde patrouil lewagen aangehouden. De auto mocht de stad niet verlaten. Aan het andere uiteinde van de ver keersweg tussen Berlijn en de Westelijke zones, bij Helmstedt, mocht alle verkeer wel passeren. Amerikaanse woordvoerders wa ren van mening, dat de aanhouding wellicht het gevolg was van een misverstand in de lagere regionen van het Russische commando. Hoewel deze Russische stap in geallieerde en West-Berlijnse krin gen de vrees voor een nieuwe to tale blokkade van de vroegere Duitse hoofdstad aanzienlijk heeft verminderd, rekent men toch op nieuwe moeilijkheden. Zo hebben de Oost-Berlijnse communisten 'n geweldige agitatie ontketend naar aanleiding van de schietpartij van Zondag te Essen, waarbij een jeugdige communist werd gedood. Tegen Vrijdag is een massademon stratie uitgeschreven, te houden op slechts 800 meter van de grens met de Westelijke sectoren van de stad. Zouden zich daarbij grens incidenten met schietpartijen voor doen, v/at in West-Berlijn zeker ROERMOND. De 23-jarige J. Pleunis te Vlodrop is Woensdag middag onder instortend zand be dolven en gestikt. De man was be zig een waterput uit te diepen en was tot vijf meter diepte gevorderd toen plotseling de grondmassa in beweging kwam. Het duurde vijf uur voordat men er in slaagde het lichaam te bevrijden. Men had ver zuimd de wand van de put met be tonnen buizen te versterken, zoals is voorgeschreven. in tal van termen en gehele zin sneden gelijk zijn, maar dat aan het „rapport" van de „Monde" een wijder strekking was gegeven, waardoor de nadruk werd gelegd op een prijsgeven door Amerika van West-Europa. Door de ontdekking van deze gelijkheid te danken aan het üit- stekend herinneringsvermogen van een redacteur van het Amsterdam se blad. is buiten kijf komen te staan, dat de publicatie van de „Monde" op een falsificatie berust. Blijft nog de interessante vraag, wie dc falsificatie pleegde en daar mede een aanslag op de eenheid van het Westen ondernam. Tot nog toe is de „Monde'' over de bron, waaruit het „document" werd ver kregen, zeer vaag geweest. Alleen al ter redding van eigen eer zal het Franse blad thans heel wat mededeelzamer moeten worden. AMSTERDAM. Het door het Franse (neutralistische) dagblad de „Monde" gepubliceerde, aan de Amerikaanse ad miraal en opperbevelhebber der Atlantische vlootstrijdkrach- ten, Fechteler, toegeschreven rapport, dat zowel in Europa als Amerika grote opschudding verwekte, is een vervalsing. Dit is ontdekt door het Algemen Handelsblad. Men kent de geschiedenis: in het Alg. Handelsblad op, dat ook daar door de „Monde" afgedrukte do- - cument werd o.a. de mening uit gesproken, dat een nieuwe wereld oorlog voor 1960 onvermijdelijk was, dat .West-Europa daarin bin nen drie dagen door de Russen zou zijn bezet en dat Ajnerika er der halve goed aan zou doen, de West- Europese landen links te laten lig gen en zijn aandacht te concen treren op de verdediging van de Middellandse Zee, die het beslis sende strijdtoneel werd genoemd. Deze mening dan zou afkomstig zijn van admiraal Fechteler en neergelegd in een tussen 10 en 17 Januari van dit jaar voor het Amerikaanse State Department ge schreven rapport. Natuurlijk was dit rapport „strikt geheim", maar ten gevolge van een „lek" had de Monde", zoals het blad beweerde, er de hand op kunnen leggen. Het is duidelijk, dat wanneer de opperbevelhebber van de vloot- strijdkrachten der NATO werkelijk een dergelijke opvatting huldigde, dit het vertrouwen van de Euro peanen in de bedoeling van Ame rika zou moeten ondermijnen en op zijn minst demoraliserend zou moeten werken. Inderdaad heeft de publicatie van de „Monde" reeds een zodanige uitwerking ge had. Ondanks de categorische te genspraak van Fechteler. het State Department en het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat ook in de zaak was genoemd, geloofden in Europa nog velen aan de echt heid van het rapport. Ook de „Monde" zelf verklaarde nog eer gisteren niets van Fechteler's de menti te geloven. Het Alg. Handelsblad nu publi ceerde in zijn editie van gisteren naast elkaar een deel van het door de ..Monde'* afgedrukte rapport (in het Frans dus) en daarnaast, in het Engels, een deel van een in Sep tember 1950 in de „Proceedings" verslagen) van het U.S. Naval In stitute (Amerikaans Marine Insti tuut) verschenen artikel „Sea of Decision" (Zee der Beslissing) van de hand van Commander Anthony Talerico. En daaruit blijkt, dat ten minste voor de door het Han delsblad afgedrukte delen de publicatie van de „Monde" een woordelijke vertaling is van de beschouwing in de .Proceedings". Voor wat de overige, niet afge drukte delen betreft, merkt het zo goed als zeker, Inmiddels heeft te Washington de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, op zijn wekelijkse persconferentie een duidelijke waarschuwing laten ho ren. „Iedereen, dc Sowjet-Unie inbegrepen", zo verklaarde hij, „moet goed begrijpen, dat wij ons niet uit Berlijn laten verdringen". Over dc recente dreigementen van de Oost-Duitse vice-premier, Walter Ulbricht, zei minister Acheson, dat deze „enigszins oor logszuchtige" verklaring door dc Amerikaanse regering nauwkeurig wordt bestudeerd. „De Verenigde Staten beschouwen deze woorden als een zeer ernstige zaak. Zij vormen de keerzijde van de vrede-en-eenheid-munt. welke aan de Russisch-communistische kant wordt opgehouden", zo besloot Acheson grimmig. A'a NederlandZweden AMSTERDAM. Toen Woens- dagavond, na de voetbalwedstrijd NederlandZweden, zich over de rijksweg AmsterdamDen Haag een dichte file auto's in Zuidelijke richting bewoog, ontstond om half tien, tussen de Vijfhuizcrweg en de Kruisweg, een botsing, waarbij vier auto's betrokken waren. Plotseling afremmen van een vóór dit viertal rijdende auto was daarvan de oorzaak. Drie mannen, van wie twee uit Breda, werden ernstig gewond naar Amsterdamse ziekenhuizen vervoerd. Een hun ner kon later op de avond naar zijn woning worden vervoerd. Zware straffen voor Berlijnse spionnen BERLIJN. Een volksrechtbank in de Oostelijke zone van Duits land heeft twee VVest-Berlijners tot levenslange gevangenisstraf en twee andere tot straffen van tien en 15 jaar veroordeeld wegens „terrcurmisdaden cn sabotage in Oost-Borlijn". Een Amerikaanse rechtbank heeft een jonge Duitser schuldig bevon den aan Russische spionnagc in West-Berlijn cn hem tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. _T„ De internrftionale voetbalwedstrijd Neder- jAEDERLA ND' JafldZweden, welke Woensdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd rir/FMP-AT n n gespeeld, eindigde na een kleurloze strijd Zr WLjULjiy U-U in ccn o—0 gelijk spel Voor het eerst was de televisie te ga& bij een officiële wedstrijdHet experiment kan buitengewoon ge slaagd genoemd worden. Onze foto geeft een duidelijk beeld van de opstelling der came ra's, op de achtergrond het veld met de spelers in actie en de ge heel gevulde tribunes. V DEN AG. Het ministerie van Economische Zaken deelt me de dat met ingang van 16 Mei aan verbruikers van luchtvaartbenzine in Nederland voorlopig voor een periode van 28 dagen een toewij zing zal worden verstrekt van 65 procent van het overeenkomstige verbruik gedurende de maand April 1952. Deze maatregel werd in inter nationaal overleg getroffen als ge volg van de staking in de Ameri kaanse olie-industrie. (Van een onzer verslaggevers IVanneer wij het resultaat en dc wel bijzonder teleurstellende kwa liteit van hel spel bij Nederland Zweden buiten beschouwing laten, dan was er in de televisie-uitzen ding van Woensdagavond toch veel, dat de op voetbal ingestelde ogen van tallozen konden waarde- Door goede camerawisselingen bleef de bal vrijwel voortdurend in het beeld, dat verder dc kij- i kers, met begrip voor het spel, de I gelegenheid bood combinaties al (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De grote aanvoer van nieuwe aardappelen kan dit sei zoen twee weken eerder dan gebruikelijk worden verwacht. Begin Juni zal men reeds nieuwe aardappelen kunnen kopen tegen een prijs, die waarschijnlijk lager zal liggen dan die welke men nu voor oude klei- aardappclen moet betalen. Deze vroege oogst is een gevolg cenhoping in de aanvoer geleid. De dn Hia anHap rrlncnlaiAn \ntr\rrit <rr»_ van het fraaie, zonnige voorjaar, dat ook het aan de markt komen I van vele groenten heeft vervroegd. I Hier en daar heeft dit wel tot op- MIDDEN IN LONDEN liepen ze in hun prachtige Indonesische klederdracht en zelfs de haastige Londenaars bleven even staan om naar dat moois te kijken. De drie meisjes zullen optreden op een tentoonstelling van Indonesische kunst- eti handelsproducten. De klederdrachten komen uit Celebes (links). West-Sumatra (midden) en Midden-Java. Prins Bernhard bij de oefening ,.De Kempen" DEN HAAG. Prins Bernhard heeft in zijn hoedanigheid van in specteur-generaal der Koninklijke Landmacht met leden van zijn staf van Woensdagmorgen vroeg tot in de loop van de middag mi litaire oefeningen bijgewoond, die ten Zuiden van Eindhoven werden gehouden. Vele doden en gewonden bij bomaanslagen, demonstraties en straatgevechten TUNIS. De onlusten in Tunis nemen weer toe. Woensdag ontplofte een bom en werden twee personen bij een demon stratie in West-Algiers gedood. De Fransen treden met krach tige hand tegen de nationalistische verzetslieden op. Zij zetten de 70-jarige Bey van Tunis onder huisarrest cn namen de vier, kortgeleden op vrije voeten gestelde, voormalige ministers weer gevangen. Dinsdag ontplofte in het hoofdpost kantoor te Tunis een bom. waarbij vier personen werden gedood en 12 gewond. Woensdagmiddag ex plodeerde in het directie-gebouw van openbare werken te Tunis weer een bom. waarbij drie men sen werden gewond. Te Orleans- ville. in West-Algiers, verzetten zes a zevenhonderd demonstreren de jongens van vijftien a twintig jaar, zich tegen de politie. Twee demonstranten werden dodelijk en een derde ernstig gewond. Een ernstige crisis schijnt weer aanstaande te zijn in dit Franse protectoraat, waar meer dan hon derd mensen werden gedood en 1300 Tunesiërs achter prikkeldraad werden opgesloten, sinds in Jan uari de onlusten uitbraken. Het Franse parlement zal Maan dag het debat over de Tunesische kwestie openen. Britten en Fransen niet bereid tot verdere tegemoetkoming (Van onze correspondent) BONN. Het „Duitsland-verdrag", dat het bezettingsstatuut zal ver vangen, zal, zo neemt men in Bonn aan, tussen 24 en 26 Mei hier worden getekend. Daartoe zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk naar Bonn komen. Enige dagen later, tussen 27 en 30 Mei, verwacht men dan de ondertekening van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap te Parys. het heeft cr niet de schijn van als of de Engelsen geneigd zijn op dit punt concessies te doen. Intussen gaan de onderhandelin gen over de laatste formuleringen van het Duitsland-verdrag in koortsachtig tempo voort. Op een punt hebben de geallieerden nu een belangrijke concessie gedaan. In het oorspronkelijk ontwerp n 1 stond een clausule opgenomen, waardoor de regering van een her enigd Duitsland automatisch zou treden in de rechten en plichten van de thans te ondertekenen over eenkomst. De formulering is nu in deze zin veranderd, dat de re gering van een in de toekomst her enigd Duitsland pas dan in de rechten van deze overeenkomst zal treden, indien zij bereid is ook de plichten op zich iz nemen. Dat be tekent dus dat dc aanvankelijk uit gesloten handelingsvrijheid van een regering voor geheel Duitsland nu uitdrukkelijk is vastgelegd. Op grond van oeze concessie is men zowel in Amerikaanse als Duitse kringen optimistisch over de mogelijkheid tot een spoedige definitieve afsluiting van de onder handelingen te komen. Dat optimis me wordt in Franse en Engelse kringen niet gedeeld. De Engelsen hebben nog bijzonder grote bezwa ren tegen de Duitse eisen, die fi nanciële consequenties hebben, en Wat de Fransen betreft: er is langzamerhand een zekere irritatie tussen Fransen en Duitsers ont staan, die ten nadele misschien haar oorzaak vindt in de Saar- moeiüjkheden. maar die toch ook een algemenere achtergrond heeft. Van beide zijden in ieder geval constateert men dat de Frans Duitse verhoudingen in een be trekkelijke kritiek stadium zijn ge komen. sla, die onder glasplaten wordt ge teeld en daarna weer uitgezet de zgn. „gelichte sla" en de koude grondsla kwamen tengevolge van het warme voorjaarsweer bijna ge lijktijdig op de veiling. Het gevolg hiervan was. dat cr vorige week nogal wat sla moest worden door gedraaid. Dc moeilijkheden werden nog ver groot door het feit, dat ook in de ons omringende landen de oogst dit voorjaar bijzonder vroeg is Enge land sloot reeds op 1 Mei zijn grens voor de Nederlandse sla meestal gebeurt dit pas omstreeks half Mei en Zaterdag heeft ook België de import van onze sla verboden. Hoe wel de Duitse grens nog niet dicht is voor Nederlandse sla is de uit voer naar dit land niet noemens waardig, omdat de Duitse markt overstroomd is met eigen produc ten. Ook spinazie werd hier cn daar doorgedraaid.maar vele fabrieken kochten grote hoeveelheden voor conservering, zodat het doordraaien van dit product nogal meeviel. De prijzen bleven over het alge meen. tengevolge van de grote aan voer, vrij laag. maar het merendeel van de aangevoerde producten werd deze week weer verkocht op de veiling. Een zegsman van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen ver-, zekerde ons, dat hoewel deze lage prijzen voor de tuinders niet gun stig zijn, er geen sprake is van een dramatische ontwikkeling. „Dc aan voer van de gelichte sla is nu af gelopen." zei hij. „en we hopen, dat al te grote opeenhopingen in de aanvoer nu vooreerst voorbij zijn." enkele seconden vóór hun uitvoe ring te zien ontstaan. Het bezwaar, dat het volgen van een voetbalwedstrijd van de tri bune af heeft, nl. dat men alle be wegingen van cle spelers van een vast punt ziet, waardoor vaak de tails van een manoeuvre niet scherp worden waargenomen, werd door het gebruik van drie came ra's soms verrassend opgeheven. Bij een vrije trap tegen Wiertz b.v., die een tegenstander in dc rug liep, waardoor deze ten val kwam, kon men nu zien, waardoor dc Zweed tegen de grasmat ging, om dat de cameraogeti in staat waren het spel steeds uit de gunstigste hoek te volgen. Een „uitbal", die op de tribune dikwijls discussies ontketent, was hier „uit" zonder meer. Hierdoor èn nog door tal van andere details de doffe tik bij een schot of een kopbal werd voor de liefhebber van voetbal de sfeer van de realiteit sterk bena derd en zijn concentratie op het spel verscherpt. Ook al, omdat de commentator Aad van Leeuwen zijn toelichting zeer sober hièld, afgezien nog van een langdurige periode, waarin het geluid door een technische storing geheel uit viel. Voor het ondefinieerbare mas saal beleven van een interland wedstrijd kan uiteraard de tele visie nimmer een volledige com pensatie bieden, maar dat dit me dium de duizenden, die met het kijken naar voetbal volkomen ver trouwd zijn, vast in zijn greep kon krijgen, bewees de uitzending van Woensdagavond. Ondanks de grijnzende nullen.. (Voor een meer technische be schouwing zie elders m ons blad). Aanhoudend droog iveer Van Donderdagavond tot Vrijdagavond: In de nanacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Overigens droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Meest zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. 16 Mei Zon op 4 u 45 m onder 20 u 20 m: Maan op I ,u 5G m onder 11 u 32 m. BET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Ncersi Station Weer Windm/s Gisteren in 24 u Oslo Licht bcwN.N.O. 4 15 C 0 mm Stockholm Onbew. N. 4 12 4.4 Helsinki Geh. bew. N.N.W. 10 15 4 Edinburgh Zw. bcw Z W. 4 21 0 Londen Geh. bew. Windstil 19 0 Kopenhagen Zw. bew. N. 4 15 2 Amsterdam Zw. bcw. W. 2 18 0 Genève Licht bcw Windstil 23 0 Parijs Licht bew Windstil 21 0 Bordeaux Licht bew. O.N.O 2 25 0 Nice Zw bcw. N.W. 2 21 0 Berlijn Frankfurt Nevel W.N.W. 6 15 0.1 Nevel Z.W. 1 20 0,1 MUnchen Nevel W Z.W. 2 16 0 Wenen Zw. bew. N. 2 17 0.1 In drie jaar f 16.000 AMSTERDAM, -a Op hot groeps- bureau van de rijkspolitie te Die- men Is de 54-jarige verzekerings agent J. H. W. opgesloten, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring en oplichting, en dat op zo grote schaal, dat hij er in drie jaar tijds 16.000 mee verkregen heeft. Jarenlang heeft de man kwitanties voor zijn maatschappij geïnd, zonder deze af te dragen. Bij verscheiden leveranciers heeft hij inkopen gedaan zonder te be talen. Van een aantal mensen leende hij geld, In totaal 6000,-. Hij betaalde er nooit een cent van terug. W. heeft bekend en verteld, dat hij het geld gebruikt heeftom er schulden mee te nekken en om zijn gezin te onderhouden. DJAKARTA. Drie autobussen twee in het Cheribonse cn een in de buurt van Tasikmalaja, werden in de afgelopen dagen aangehou den door in hinderlaag liggende terroristen. In het ene geval wer den twee reizigers gedood, in het andere geval werd de bus in brand gestoken. In alle gevallen wer den de passagiers beroofd. In het Cheribonse werd de desa Keringsa door een bende terro risten in brand gestoken, waarbij in totaal 125 woningen afbrand den en vijf dessabewoners in de vlammen omkwamen Dc mate riële schade hierbij wordt ge schat op een kwart millioen ru- piahs.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1