Graaf „leent van 100 millioen francs regering Vs Duel tussen Justitie en roulette ontbrand (Xe naai» l/w smaak Staaiarbeiders in V S feestavond voor stellen ultimatum Attlee voert eierdans in Lagerhuis uit Visserij-conflict naar Rijksbemiddelaars GELEZEN—, NIEUW FRANS MONSTERPROCES: Zwendel met staatspapieren „om eer van de kindertjes Mr d'Ailly volgt mr Oud op Vijftien jaar voor moord op een boswachter mm Westerling On m iddellijk loonsverhöging of anders staking Nieuwe Jaarbeurshal in 1953 gereed \Jerloren dagen?, Bestuursleden en croupiers van Eureka in de verdachtenbank Kaasmaker valt uit fabrieksschoorsteen President Truman laakt Congres AKKERTJES Vertraging in het luchtpostverkeer Soldaat Ds Loos wordt niet Rooms-Katlioliek Geheimzin nige verdwijning tijdens huwelijksreis Italiaanse politie zoekt naar „Nederlands bruidspaar" l en gewogen Donderdag 15 Mei 1952 3 (Advertentie LM.) (Van een bijzondere correspondent) PARIJS. De eerste zittingen van het geruchtmakende proces over de diefstal van honderd millioen aan schatkistpapier, drie jaar geleden te Atrecbt gepleegd, werden deze weck in de grote, oude rechtszaal van het tribunaal van Versailles gehouden. Niet minder dan vijftien advocaten verdedigers van de belangen van de Franse staat of van die van de be klaagden nemen aan dit proces deel. Onder deze advocaten bevinden zich maitre Izard, bekend uit het proces-Kravtsjenko en de bekende maitre Floriot. zend francs verkocht om departe mentaal secretaris van de RPF te worden". De lijst van honderd getuigen doet verwachten, dat het einde van het proces niet spoedig in zicht komt. En het is twijfelachtig of het einde van de affaire even veel licht zal brengen als de tal rijke magnesiumlampen van de fotografen. Tot zover het eerste bedrijf van deze zaak, waarvan het verschil in „milieu" der beklaagden een merkwaardig aspect is. De 2 voornaamste beklaagden zijn, zoals men weet, de 40-jarige met schulden beladen Antoine graaf de Recy, oud-officier der cavalerie, oud-Kamerlid en oud verzetsman, een man met de allu res en de taal van een lid van een officierenfamilie, en Dupuis, oud kassier van de schatkist te Atrecht, die reeds toegegeven heeft de millioenen „tijdelijk ge leend" te hebben van vadertje staat. Wij zullen nog zien op wel ke wijze. Om deze beklaagden heen zitten nog enkele andere figuren za kenmensen, een barman, enz. wier foto's en namen thans de Franse kranten en filmdoeken sie ren. De voornaamste, en, zo men wil de meest pittoreske gebeur tenissen van deze treurige affaire zijn in het kort de volgende: De Recy verklaart zich onschul dig. beroept zich op zijn verleden, zijn in de oorlog geknakte gezond heid, zijn zes kinderen en zijn po litieke idealisme. Dan is de beurt aan Dupuis, timide ex-ambtenaar, gehandicapt door zijn vrij ver fomfaaid uiterlijk en een gebrek aan pose, die afsteekt tegen die van De Recy als van een gestrafte scholier naast die van zijn leraar. Hij bekent de diefstal van de mil lioenen cm tracht deze aanneme lijk te maken door zijn grote be wondering voor het Gaullistische Kamerlid De Recy, die hem met de somma van 100.000 francs ofte wel 1 pro mille beloonde en hem vertelde, dat het allemaal nodig was om „de eer van zes Franse kindertjes" te redden, plus het vage vooruitzicht van aandeel in „de onderneming" en de nog vager belofte dat hij. De Recy, alles weer netjes terug zou storten. Wie is „derde man"? De namen van verschillende personen worden door Dupuis ge noemd, o.a. die van twee sindsdien vermoorde Corsicaanse gangsters en verder heeft hij het nog over een obscure derde man* die alle maal als tussenpersonen optraden om hem tot de diefstal te bewe gen. Hij verklaarde, dat zij hem daartoe onder pressie zetten en intimideerden, een effect, dat zij bereikten door hem in het riant gelegen landhuis van De Recy een revolver onder de neus te duwen. Er zijn er voor minder door de knieën gegaan, dan deze kleine man met het blozende volle ge zicht en de dikomrande bril. De „hoge politiek" doet zijn in trede met de derde beklaagde, Dordain, een elegant geklede vijf tiger, chef van een kledingmaga zijn in Atrecht, eveneens oud-ver zetsstrijder, indertijd door zijn ka meraden beschuldigd van verraad en na de bevrijding lid van de Raadgevende Vergadering. Hij steunde De Recy in zijn verkie zingscampagne. Hij tracht de vol ledige schuld op Dupuis te wer pen, die „zich voor honderddui- Ver. van Ned. Gemeenten DEN HAAG. In de algemene ledenvergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten is afscheid van mr P. J. Oud ge nomen als voorzitter. De schei dende voorzitter werd tot ere voorzitter benoemd. De voorzit terszetel werd de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly, toegewe zen. Omdat van een zelfde ge meente slechts één vertegenwoor diger zitting mag hebben in het bestuur, stelde de Amsterdamse wethouder B. C. Franke zijn zetel ter beschikking. Hij werd ingeno men door de Rotterdamse wethou der J. van Tilburg. AMSTERDAM De 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige los werkman M. Ch. P. uit Bussum hebben op 17 Juni 1947 de 58-jari- ge boswachter Albert van der Schagt. die hen op heterdaad bij een diefstal betrapte, zwaar mis handeld. Een van hen heeft vervol gens de boswachter met diens eigen pistool doodgeschoten. Omdat ter terechtzitting niet kwam vast te staan wie der beide verdachten het schot loste, eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank tegen beiden wegens diefstal met geweldpleging, de dood tenge volge hebbende, vijftien jaar ge vangenisstraf. De rechtbank heeft conform de eis vonnis gewezen. Kans op voortzetting van RTC met de West DEN HAAG. Algemeen werd Woensdag verwacht, dat de R.T.- conferentie met de West voorlopig beëindigd zou worden, omdat vrij wel alle leden der Surinaamse de legatie Vrijdag zouden vertrekken. Intussen heeft minister-president Drees als voorzitter der R.T.C. een beroep gedaan op de overzeese de legaties om niet te vertrekken. De Surinaamse delegatie heeft het verzoek in ernstige overweging ge nomen. PHILADELPHIA. Terwijl het Hooggerechtshof voor de uitspraak over de naasting van de staalindustrie alle tüd neemt, heeft de boiul van arbeiders in de staalindustrie Woensdag een beslissing genomen, welke het conflict weer acuut maakt. Met algemene stemmen hebben de 2500 ver tegenwoordigers van de bü de bond aangesloten vakverenigingen besloten om opnieuw in staking te gaan, wanneer de werkgevers niet onmiddellijk een bevredigende loonsverhoging toekennen. Vele afgevaardigden snelden naar het spreekgestoelte en schudden voorzitter Murray de hand. nadat hij had verklaard: „Wü eisen een onverwijlde oplossing van de crisis in de staalindustrie". Er werd gegild en geschreeuwd, confetti in de lucht gegooid en vuurwerk afgestoken. Tien minuten lang was de enorme zaal een gekkenhuis uit opgewondenheid over de genomen beslissing. Het ziet er naar uit, dat het in de Amerikaanse staalindustrie nu hard tegen hard zal gaan en dat noch het Hooggerechtshof noch de regering de tragische ontwikkeling der dingen zullen kunnen tegenhou den. Het stilleggen van de Ameri kaanse staalindustrie voor een strijd van enigszins lange duur zou een ramp voor de gehele wereld be tekenen. De Amerikaanse regering en vakbondsleiders hebben de ver wachting uitgesproken. dat er spoedig een eind zal komen aan de staking in de Amerikaanse petro leumindustrie. De beslissing, die de commissie voor de loonstabilisatie nam. om de uurlonen van de 90.000 staken de arbeiders met 15 dollarcent te verhogen, is door de vakbonden gunstig ontvangen. Drie vakbondsleiders hebben on middellijk een beroep gedaan op „alle betrokken oliemaatschappijen" om onverwijld onderhandelingen te openen met de plaatselijke vak bonden „teneinde zo spoedig tot een regeling te komen." DE WEGENWACHTkrijgt er een nieuwe taak bij: waken te gen bosbranden. De Wegen wachters plaatsen deze week in samenwerking met de bos- brandweer op de Veluwe en in de Stichtse Lustwarande dui delijke borden, die toeristen wij zen op het grote gevaar, dat 's zomers onze bossen bedreigt. Ook zullen zij nog de centrale posten van de bosbrandweer te Utrecht en Apeldoorn geves tigd spel kunnen alarmeren als er ergens bosbrand dreigt of is uitgebroken. UTRECHT Bijna vier jaar na dat de bouwvergunning voor een Jaarbeurshal op het C-roeselaan- terrein weri verleend, kan tot het bouwen daarvan zij het in een- voudiger vorm worden overge gaan, dank zij vooral de garantie door de gemeente Utrecht voor een geldlening van 5 millioen. Het werk is gegund aan Werkspoor en zal Bij de voorjaarsbeurs van 1953 gereed moeten zijn. De kosten van het gebouw met bijkomende wer ken en voorzieningen zullen een bedrag van ongeveer 5 millioen gulden vorderen. De nieuwe hal krijgt een om vang van 100x150 meter en een netto expositieruimte van 9000 vier kante meter, dat is vier maal de oppervlakte van de Beatrixhal. DEN HAAG. Vrijdagmiddag wordt het stoffelijk overschot van baron Michiels van Verduynen, voormalig ambassadeur te Londen, per vliegtuig naar Nederland overgebracht. Het wordt Zaterdag bijgezet in het familiegraf te Was senaar. Misschien is het woord „scherp' voor iets, dat uit de mond van En- gelands welgemanierde minister van Buitenlandse Zaken komt, nooit het ware adjectief. Maar Eden ge bruikte meer dan gewone nadruk en vasthoudendheid om te consta- Advertentie (l.M.) Tulpencrisis in Zweden door Nederlandse import STOCKHOLM. In Zweden doet zich een algemene crisis gevoelen op het gebied van tulpen, die ver oorzaakt wordt door de buitenge- woon grote import van tulpenbol- len uit Nederland Een zegsman van de bollenkwc- kers zei. dat terwijl de hoogste vooroorlogse import van bollen uit Nederland 3500 ton in een jaar be droeg. de import verleden jaar tot 4400 ton was gestegen. Het gevolg was «een daling van de prijzen en het merendeel van de ongeveer 3000 bollenimporteurs hebben zware verliezen geleden, aldus deze zegsman. Hij voegde hieraan toe. dat de enige uitweg zou zijn import-voorschriften voor tulpen. Demonstranten in Essen waren gewapend (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het duel Justitieroulette, dat Nederland nu al enkele jaren bezig houdt, is Woensdagmiddag voortgezet in de hoge zaal van het Paleis van Justitie te Amsterdam. Voor de ogen van de rechtbank, ge presideerd door mr. J. H. Hütschlcr, botsten hier de officier van Justitie, mr. H. van Nouhuys, en „Eureka", de Amsterdamse amuscmentsvereniging, waarnaar de roulettewereld sinds begin '51 heeft zitten kijken en wier statuten bijbels betekenden voor de tientallen verenigingen en clubjes, die overal met genoegen de roulette lieten draaien. de tribune was stampvol - wandel- Op 3 Augustus van het vorig jaar. toen de Justitie zwaar en bovenal luidruchtig tegen de roulettewe reld met de vuist op tafel sloeg, Ondanks verklaring van Labour-bestuur eensgezindheid over Duitsland (Van onze correspondent) LONDEN. In het debat over de defensie van West-Europa, dat gisteren in het Lagerhuis werd gehouden, is door Eden een scherpe aanval gedaan op de recente verklaring van het hoofdbestuur van de Labourpartij, waarin nieuwe verkiezingen in West-Duit .land worden geëist, voordat door de Wcstduitse regering enige verbin'enis tot herbewapening zal worden aangegaan. teren dat die verklaring volkomen in strijd was met de gedragingen van de voormalige Labourregering, die van een dergelijke voorwaarde nooit gerept had. Voorts, dat een dergelijke eis de ratificatie van de contractuele overeenkomsten en de EDG-overeenkomst uit zou stellen tot herfst 1953, omdat de Duitse grondwet nieuwe verkiezingen voor die datum niet toeliet. Het ganse moeizame werk van jaren zou door het uitstellen in gevaar worden ge bracht. Was de verklaring eigenlijk niet veroorzaakt door het feit, dat r+ bij een aantal Labourleden meer sympathie bestond voor de opposi tie in West-Duitsland dan voor de regering aldaar, vroeg Eden. En hij bezwoer hen zich toch het gevaar te realiseren van het voeren van een buitenlandse politiek op de ba sis van voorkeur voor een buiten landse partij boven een andere. Aan een nadere uitspraak van Attlee over de verklaring was na dit alles niet te ontkomen en al was de eierdans. die de vorige pre mier met bedachtzame en voorzich tige zinnen op de woorden der ver klaring had uit te voeren, niet be paald duidelijk te noemen, een ding werd uit Attlee's antwoord wel dui delijk; dat de oud-ministersbank der oppositie niet op de letter der ver klaring staat en niet op de voor waarde van voorafgaande verkiezin gen in West-Duitsland aandringt. Hiermede is dus de Daltoni- aanse manoeuvre ten spijt de twee partijen-politiek in het buiten landse beleid toch weer opnieuw be vestigd. Grondslag van de wezenlijke eens gezindheid tussen de regering en de voormalige Labourministers (die als het erop aankomt de grote meer derheid der partij hierin toch wel achter zich schijnen te hebben) op het punt van de tegenover Rusland aan te nemen houding is het feit. dat Attlee er evenzeer als Eden van overtuigd is. dat als er iets is, dat op de Russen indruk maakt en hen tot hun recente nota's heeft bewogen, het de werkelijkheid van de groeiende militaire macht van het Westen is en dat dus met de verdere opbouw daarvan en dus ook met de inschakeling van West- Duitsland in de verdediging van het Westen volgens programma moet worden voortgegaan. GORINCHEM. Bij de kaas- fabriek „Aurora" te Meerkerk was men Woensdagmiddag bezig met het verrichten van reparaties aan een fabrieksschoorsteen. De 26- jarige kaasmaker A. van Brug gen, wonende te Ameide, ging naar boven om een kijkje te ne men en kwam op een stellage, ongeveer 25 meter boven de be gane grond. Door onopgehelderde oorzaak kwam hij te vallen. Hij trachtte zich nog vast te grijpen maar stortte naar beneden. Van B., die binnenkort zou gaan trouwen, was op slag dood. „Wij zijn bezig de koude oorlog te winnen, maar ik vrees, dat wij hem zullen verliezen als het con gres volhardt in de houding, die het op het ogenblik aanneemt", zo zei president Truman in een toespraak te Washington. De president zin speelde op de door het Congres voorgestelde verlaging van de mili taire hulp aan het buitenland. Hij voegde er aan toe „Het is iets ver schrikkelijks met het Congres te werken in een jaar van presidents verkiezingen. En ik kan het we ten". Truman sprak tenslotte de hoop uit, de aanwending van de atoom energie voor vreedzame doeleinden te mogen meemaken „Daarom stel ik mij niet herkiesbaar Ik wil oud genoeg worden om het te kunnen beleven". DE MODERNE VROUW VREEST ZE NIET! want zij verdrijft de periodieke pijnen en dat lusteloze gevoel met „AKKERTJES". Zij leeft alsof er geen kalender bestaat en doet haar werk vol levenslust, óók in dagen die zij vroeger als „verloren" beschouwde. den de negen gedaagden de zaal in. De advocatenbank was dicht bezet. Mr. Mathuizen verdedigde twee be wandelden ook bij „Eureka" op het i stuursleden, mr. Jelger de Jong drie Thorbeckeplem inspecteurs en re-1 verdachten, die geregeld als spellei- chercheurs binnen, arresteerden en kele bestuursleden en namen het speelmateriaal in beslag. Van die datum af werd de strijd nog feller. „Eureka" blies hoog van de toren, haar advocaten bogen zich intensief over reglementen en statuten, de voorzitter van de vereniging riep luid om een dagvaarding Maar aan gezien de zaken bij „Eureka" inge nieus in elkaar zaten, bleef de dag vaarding lang uit. In October 1951 heropende de voorzitter de club. Wéér draaide de roulette. En toen op het Thorbccke- plein weer werd gespeeld, doken links en rechts in Amsterdam weer de speelgelegenheden op Dit voor- ESSEN. In een officieel rap port over de bloedige communis tische relletjes, die Zondag in Es sen hebben plaats gehad, wordt gezegd, dat op de plaats, waar een communist om het leven kwam en vele anderen gewond werden, en-,... kele kogels gevonden zijn. die een j jaar greep de politie opnieuw in ander kaliber hadden dan de po- bij .Eureka" draaide de zaak toen 3e Augustus 1951 bij de inval aan- litierevolvcrs. Het rapport, gepu- niet. omdat men van de inval op wezig waren, bliceerd door de minister-presi- de hoogte was. cn enkele weken dent Arnold van de staat Noord- geleden gingen de dagvaardingen in "iin-Westfalen. vormde een bestrij- zee. Nu kon de zaak in de rechts- ding van de communistische be- zaal dan eindelijk beginnen. ^huldigingen, dat de politie opon-| ctampvpt wapende demonstranten gescho-1 TRIBUNE STAMPVOL der optraden en die door de justitie als „beroepsspelers" aangemerkt werden en mej. mr. Lia v. d. Dries vier croupiers. De dagvaarding sprak van „ge legenheid geven tot hazardspel", „een vereniging, die in werkelijk heid niet een te goeder trouw op gerichte en werkelijk besloten ver- Russen kopen haring in Engeland LONDEN In het Lagerhuis heeft een woordvoerder der rege ring bekend gemaakt, dat Rusland voor 850.000 pond haring zal afne men van Engeland. Verwacht wordt, dat deze zomer 130.000 vaten zullgn worden afgeleverd. Van de zijde der haringvisserij is ver- fewn.«in. JA I zijde aer Haringvisserij is ver- cniging was ..ballotage die slechts klaard. dat de haringvloot tenge- ppn cnh nnvprlnnmt* was pn in ,i j_ td ui._ _i„ een schijnvertoning was.", en „in werkelijkheid en opzettelijk gele genheid tot hazardspel geven aan publiek". In de getuigenbank zaten ver scheidene getuigen: twee inspecteurs van politie, en drie leden van Eureka", die op de avond van de volge van de Russische order de rest van het jaar op volle capaci teit zal kunnen werken. zou hebben. I uiig tan ikw iiiucaii Voor een belangstellend publiek -1 materiaal en geld. Deens Koninklijk Paar naar huis terug LONDEN. Koning Frederik en koningin Ingrid van D'nemarken hebben Dinsdag hun bezoek aan Engeland, dat zes dagen heeft ge- duurdtfc beëindigd. Zij hebben zich van Londen naar Liverpool bege ring van het inbeslaggenomen speel- ven. waar zij zich voor de thuis- :-~i —u rejS zuiien inschepen op hun jacht. Tegen alle verdachten eiste de officier voorwaardelijke gevangenis straf van één maand met een proef tijd van 3 jaar en verbeurdverkla- DEN HAAG Dc PTT deelt ons mede, dat in verband met de tij delijke inkrimping van het lucht verkeer rekening moet worden ge houden met vortraging in dc over komst van de luchtpostcorrespon- dentie cn de luchtpostpakketten. DIT is dan weer het laatste: een handtas als een grote rode pioen met een broche van honderd kleine diamantjes. (Eigen berichtgeving DEN HAAG Ex-kapitcin Wes terling is Woensdagavond in café „Overbosch" aan het Bezuidcnhout ..officieel" verwelkomd- De bijeen komst was georganiseerd door de landelijke organisatie Oud Illegale Strijders, dezelfde vereniging, die zich reeds enige maanden zeer be zorgd toont over het lot van de voormalige kapitein. Onder de genodigden waren ver scheidene mannen van het korps Commandotroepen, die in Indonesië onder Westerling dienst hebben ge daan. Westerling was vergezeld van zijn „adjudant" Colson cn enige vrienden. Het programma, dat dc ex-kapi tein werd aangeboden, bestond uit schetsen, afgewisseld door muziek. Verscheidene sprekers richtten woorden van welkom tot „hun ka pitein" en wensten hem geluk met de gang van zaken tot nu toe. Uiteraard vertelden zij, dat zij hem steeds zouden blijven steunen. Rusland wil doordringen in wereldhandel BOMBAY. Een welbekende Indiase econoom en afgevaardigde naar de recente Moskouse confe rentie over economische aangele genheden heeft Woensdag gezegd, dat Rusland aan het proberen is in de wereldhandel door te drin gen en Amerika te dwingen van oorlogs- op vredesproductie over te schakelen om op die manier ge lijke tred met Rusland te kunnen houden. Advertentie (l. M.) Onrustig', ««'iaagd* Mü"' 't's Zc Metten DAAR mijn overbuurman in pe permunt reist, was het een verfijnd genoegen in Bergen plot- seling zijn luide stem te horen, want hij brengt die snoep namelijk met behulp van een automobiel aan de man, zodat mijn vrouw en ik nu door de mazen van de Spoorwegen héén. met hem naar huis konden glippen. Daar h\j een ruimyoelend man is nam hy even later óók nog een door zon cn buitenlucht gepur perde soldaat op, die aan de kant van dc weg coquet ryn sterk ont wikkelde duim stond te laten zien. Het teas een verlegen jongen, die herhaaldelijk allerlei lichaamsdelen tegen de harde randen van de car rosserie had gestoten eer hij ver ward glimlachend naast mijn vrouw achterin zat. „Waar moet je naar toe?' „Naar Alkmaar, meneer." „Zeker naar je mcissie, wdt?" ver onderstelde mijn buurman met dc enigszins vette grijns die sommige mannen niet weten te vermijden, als z\j over de verloofde staat komen te spreken. De jongen knikte en xoerd nog een dessin f je roder dan hij er reeds zonder zo'n galante bekente nis uitzag. Terwijl hij dook om zijn tegen dc grond getuimeld petje op te rapen, begon onze gastheer op jennenge toon over dat meisje uit te wijden. .JZeker 'n blonde, wat?" Nee, ze tvas donker. „En zeker 'n wandelingetje van avond in de vrye natuur wat?" ..Nou meneer, misschien..." Het klonk allemaal een beetje benauwd grinnekerig cn ik was eerlijk ge zegd blij, toen het repertoire van buurmans toespelingen eindelijk was uitgeput en de tocht zwijgend werd voortgezet Buiten Alkmaar stopte de auto. „Alsjeblieft soldaat." Hij bleef nog even op de achter bank zitten en vroeg op de stijve toon van iemand, die wel eens in een boekje heelt gelezen dat zoiets door de beleefdheid wordt voor geschreven- „Enben ik u nog iets schul dig. meneer?" „Nee hoor!!" zei de buurman die zich half had omgedraaid cn omdat zijn geest blijkbaar nog altijd aan die verloofde kleefde voegde hij er aan toe: „Geef 'r maar een lekkere pak- kerd van me." De jongen zag het verband min der gauw. Hij lachte bedremmeld en toen. met de mimiek van iemand die zich vermant om iets onver mijdelijks te volbrengen, boog hij zich over naar mijn vrouw en drukte een ferme klanzoen op haar wang. KRONKEL. Redersvereniging verwierp de voorstellen door haar eigen loon raad gedaan DEN HAAG. De Unie-Verkeer zal vandaag een loonconflict. dat is ontstaan tussen vissers en reders in de haringvisserij, voorleggen aan het College Tan Rijksbemiddelaars. De oorzaak er van is hierin gelegen, dat dc vissersbonden een hoger loon willen 175.per maand vorig jaar 41.per week) en dat het percentage, dat haar leden van dc besommin gen plegen te krijgen wordt verminderd van ca, 1.3 pet. tot 1.1 pet. konden de goedkeuring van dc Unie-Verkeer wegdragen. Met de bedoeling, dat vóór 20 Mei a s. nog een beslissing kan vallen, zal de Unie-Verkeer zich tot de Rijksbemiddelaars wenden. Of vóór 20 Mei het college een oplossing zal kunnen vinden, is natuurlijk nog een open vraag. Een oplossing, door dc Stichting van de Arbeid te laten bemidde len, acht men niet meer mogelijk. De bonden menen n.l. dat hun leden dan steeds ongeveer hetzelf de bedrag in handen krijgen, wat voorheen niet het geval was. Maar de reders voelen daar niets voor, omdat zij vrezen, dat bij het ver lagen van het percentage de be manning dc prikkel tot extra- arbeid wordt ontnomen. Woensdag liet het zich nog aan zien. dat deze stap niet nodig zou zijn, omdat de door de loonraad der reders ingediende tegenvoor stellen de werknemersbonden wel aanvaardbaar leken. Doch een spoedvergadering van de leden der redersvereniging weigerde aan de ze voorstellen haar 'goedkeuring. De tegenvoorstellen van de reders omvatten o.a. een twee procent vacantietoeslag, een vergoeding voor slijtage van beroepskleding en een verdeling van het vissei- zocn in drie „teeltperioden". Voor elke periode werd een verschillend garantieloon voorgesteld. Hierme de werd weliswaar niet geheel aan dc eisen der werknemers tege moetgekomen, doch men achtte de voorstellen niet onredelijk. Ook de nu voorgestelde deelpercentages (Van onze correspondent) HILVERSUM Ds J. J. Loos.de predikant, die Zondagmorgen de dienst in de Hervormde Kapel zou leiden, doch zich daartoe niet in staat achtte, omdat hij zich los wil de maken van de Nederlandse Her vormde Kerk en overgaan tot het Rooms-katholicisme, hetgeen ook in genoemde dienst is meegedeeld door de praeses van de Hilversumse ker- keraad, ds W. Willemse, deelde ons gisteren mede. teruggekomen te zijn op zijn besluit om over te gaan tot het Rooms-katholicisme. Wel doet hij zijn verzoek om ontheffing uit het ambt van Nederlandse Her vormde predikant gestand, omdat hij het blijkbaar te zeer oneens is met de huidige kerkorde etc. in de Nederlands Hervormde Kerk. ROME. Reeds vier dagen zoekt de Italiaanse politie naar een vrouw, die, zoals hqar bruidegom zegt, tijdens hun huwelijksreis op de eenzame weg naar de oude Griekse tempels van Paestum ten Zuiden van Salerno, op mysterieuze wijze is verdwenen, evenals dc nieuwe auto, waarin het pas getrouwde paar de reis maakte en volgens de bruidegom voor duizenden dollars aan juwelen en sieraden lag. derlands Consulaat. Hij gaf op Ralph van Stephen te heten. Tot nu toe is echter geen bevestiging van zijn identiteit in Rome aan gekomen. Nergens ook heeft men in Italië een wagen, zoals Van Stephen die beschreef, met Hol landse nummerborden gezien. De Italiaanse politie zoekt nu naar de bruid, de auto en de bruidegom. De bruidegom, die aan de po litie te Salerno verklaarde de zoon van een Rotterdamse bloemenex- porteur te zijn, deed aangifte en vertelde, dat hij zijn 21-jarige bruid in de auto had achtergela ten om hulp voor een reparatie te halen. De politic gaf hem een spoorkaartje naar Rome, doch tot op heden heeft hij zich niet bij de politie aldaar gemeld. Evenmin trad hij in contact met het Ne- Communisten willen iedere dag op Korea praten MOENSAN. De communisti sche onderhandelaars over een wa penstilstand in Korea hebben Woensdag bekend gemaakt, dat zij er op staan, dat dagelijks bespre kingen gehouden zullen worden. De geallieerden hadden tc kennen gegeven dat de communisten de bijeenkomsten slechts gebruikten voor propagandadoeleinden cn dat zij nergens toe leidden. Belgische order voor Ned. vliegtuigfabriek STOCKHOLM. De Zweedse vliegtuigfabrieken SAAB in Lin- köping hebben bekendgemaakt.dat de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena een order heeft ge plaatst voor dc bouw van enkele Safir's van het nieuwe type SAAB 91. Dc Sabena zal deze vliegtui gen gebruiken voor de piloten- training in Brussel De vliegtui- ten zullen in licentie bij „De chelde" in Dordrecht worden ge bouwd. Men verwacht dat het eerste toestel over enkele weken klaar zal zijn en kan worden ge test. (A'lA'Vl^lA'lA^VVVWwWV/wi/VVVv IN opdracht van dc regering hebben Prof. dr A. SmIJers. t?r E. Brunlng O FM, Sem Dresden. H-cnrl Geraedts. mevr. M. C. Grlmbcrg-Huyser cn mr Jaap Kuiist een „Volksllcdcrcnbundci" samengesteld. De commissie heeft in 22 bijeenkomsten getracht goede Nederlandse liederen bijeen te brengen, die onder het volk leven of geleefd hebben of zeer geschikt zijn om volksbezit tc worden. Dc definitie, die de commissie van „het volkslied" geeft, zou gemakkelijk door een an dere. engere of ruimere vervangen kunnen worden. Ze sluit uit wat grof of ruw is. Maar men heeft ook niet willen opnemen de al te solistisch op gevatte liederen of al te opzettelijk ge fabriceerde volksliederen, wier „volks heid" meestal neerkomt op een goed koop wijsje Men heeft 198 geestelijke en wereldlijke liederen gekozen en daarmede inderdaad een ware llcder- schat van Nedelandsc bodem in een handzame bundel bijeen gebracht. (Uitg.; Gojtmer. Haarlem. Wolter Ilat- tink en Creyghtón, UtTecht. prijs f 3.50). De bundel is bestemd voor school cn voor ontspanning in het gezin en daarbuiten. Behalve dc tekst is ook de melodie in notcnschift aangegeven, dat de meeste mensen Jamme genoeg echter niet beheersen. Een bezwaar voor het gebruik is o.l. verder, dat geen pianobegeleiding is aangegeven f,n dat er ook geen notaties zijn voor uit- of gultaarbegcleiding.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3