Woestijnsprinkhaan: plaag van alle tijden VAN HOUTEN'S Niet krabben Grensdorp belaagd door Amerikaanse tanks Geen industrialisatie van Maas en Waal? „Polynorm"-hallen zijn niet tegengevallen Voorzitter van CNV heeft critiek op AR-partij Duitse arbeiders dreigen met ..Mars naar Bonn" DÉBRALIIME Bassermann t bij Reeds bij de oude volken gevreesd Streng bewind op Koje Mocle naar koninklijk voorbeeld MELKCHOCOLADEKORRELS Vrijdag 16 Mei 1952 3 De sprinkhanenplagen, die i u weer delen van Afrika en Azië teisteren, worden in hoofdzaak door één enkele soort veroorzaakt, die al in bij belse tijden werd gevreesd: de woestijnsprinkhaan. Het uit breken van plagen van deze soort op verschillende plaat sen van zijn uitgestrekt ver spreidingsgebied (Centraal-, Noord- en Oost-Afrika, Voor- en Centraal Azië) is een gere geld terugkerend verschijnsel. Men constateert het ongeveer iedere tien tot veertien jaar. Sommige geleerden hebben wel verband gelegd tussen deze plagen en de periodiciteit van de zonne lekken, die hetzelfde rhythme be zit: waarmee overigens nog niets erklaard is Wat is eigenlijk een sprinkhanen plaag? Het massaal optreden van «prinkhanen. die in korte tijd grote oppervlakten cultuurland kunnen taal vreten, kan twee oorzaken heb- >en: intensieve voortplanting van de ;prinkhancnpopulatie in het geteis- erde gebied zelf of het optreden van invasies van buitenaf. Een eigenschap van alle trek- sprinkhanen (er zijn behalve de •oestijnsprinkhaan nog vele andere ;oorten) is het optreden van twee erschillende vormen, door de bio- oog fasen genoemd. Wanneer in een lepaald gebied de sprinkhaanbevol king schaars is, ontwikkelt zich de solitaire vorm, die niet de neiging ïeeft zich bij zijn soortgenoten aan sluiten. Zodra echter de bevol- dngsdichtheid een bepaalde grens overschrijdt, ontstaat de gregaite vorm die zich geheel gedraagt als een massadier". Dan gaan reeds de larven, die nog niet kunnen vlie gen in dichte troepen lopend en ipringend tezamen rondtrekken, gro te schade aanrichtend op haar weg. Geweldige aantallen Uit deze larventroepen ontstaan de zwermen vliegende sprinkhanen, die op zeer uiteenlopende plaatsen invasies veroorzaken.. Het grillig karakter van deze invasies (van de oorzaken die de trekrichting bepa len weet men nog weinigis een *n de moeilijkheden. Het gaat hier .vO geweldige aantallen en grote af tanden. Een tamelijk kleine zwerm beslaat, neergestreken, een opper vlak van 1000 vierkante meter; er riin er van enkele hectaren waarbij edere vierkante meter enkele hon- ierden dieren telt. Bij gunstig weer kan zo'n zwerm tot drie dagen zonder onderbre- dng in de lucht blijven, afstanden ïfleggend van duizenden kilometers. Waarom worden nu speciaal mid- ieri-Afrika, het midden-Oosten en 'akistan door deze plaag getroffen'' Iet antwoord hierop is. dat de woestijnsprinkhaan zijn eieren bij 'oorkeur legt in droge, zandige streken in tropische gebieden. Sten- >engrassen en riet van uitgedroogde rivierbeddingen vormen het voedsel van de larven. Bestrijding Ongecultiveerde steppen en woes tijngebieden zijn geen plaatsen waar ïnen bij voorkeur sprinkhanen be strijdt. Men heeft hier met recht .verwaarloosde gebieden" waar de Dr J. DE WILDE die bijgaand artikel over de sprink hanenplaag'schreef is conser vator van het Physiologisch Laboratorium der Universiteit te Amsterdam. ontwikkeling van de plaag jaren lang ongestoord zijn gang kon gaantot het te laat is. Want slechts één bestrijdingsmethode is werkelijk afdoende: het verhinderen van masale voortplanting, vóór de zwermen kunnen ontstaan. Men bestrijdt de sprinkhanen nog steeds wanneer het te laat is. We mogen echter constateren dat de technische hulpmiddelen de laatste jaren een enorme verbetering heb ben ondergaan. Strooide men vroe ger vergiftig lokaas met de hand, of richtte men tegen de larven pri mitieve vallen in. thans heeft het vliegtuig zijn plaats ingenomen bij de sprinkhaanbestrijding. Men be stuift of besproeit nu honderden hectaren verspreid gelegen gebied per dag. Inplaats varr de zo gevaar lijke arsecnverbindingen heeft men nu de synthetische insectendodende middelen, onschadelijk voor mens en huisdier. DDT en HCH zijn de toverformules van de moderne sprinkhaanbestrijding. DE TREKSPRINKHAANeen veel vraat, die in milliarden-zwermen de velden van Azië en Afrika plundert. Weer Zweedse spion gearresteerd STOCKHOLM De Zweedse veiligheidspolitie heeft In het on derzoek naar de voor de Sowjet- Unie werkende communistische spionnagebenden, een zevende ar restatie verricht, heeft de openbare aanklager in Stockholm bekend gemaakt. Een 37-jarige klerk en kassier bij het legerbureau voor de bouw van fortificaties, werd Woensdag avond in zijn woning in de gefor- tificeerde garnizoensstad Boden in Noord-Zweden gearresteerd. Dit is de zevende persoon, die tot dusver in verband met het lo pende spionnage-onderzoek gear resteerd is. Prins Bernhard gaat naar Glasgow en Parijs SOESTDIJK Tijdens een be zoek. dat prins Bernhard Zaterdag zal brengen aan Glasgow (Schot land) zal hij een parade afnemen van het Glasgow-battalion van de Bovs-brigade. Maandag zal de prins m Parijs besprekingen voeren met Ameri kaanse autoriteiten, in het bijzon der met de ambassadeur William H. Draper. de Amerikaanse perma nente vertegenwoordiger in de NAVO Maandagavond hoopt de prins naar Nederland terug te keren. Ontsnappi ngspogi ng verijdeld KOJE. De nieuwe comman dant van het krijgsgevangcnc-u- kamp op het eiland Koje heeft Donderdag sfraffe richtlijnen voor zijn beleid aangekondigd en de communistische gevangenen daar bij de raad gegeven op te houden met hun eisen omdat „krijgsge vangenen niet behoren te onder handelen". Brigadier-generaal Boatner, door generaal Clark als opvolger van generaal Colson aangewezen, heeft in de eerste plaats bekend ge maakt dat de 79.200 krijgsgevan genen op Koje behandeld zullen worden naar de letter van de Geneefse conventie. Drie communistische gevangenen hebben Donderdag getracht uit het kamp te ontsnappen. Een bewaker heeft één van hen in het been ge schoten. r~ KOPENHAGEN. De drie Deense vissersboten, die tien da gen geleden in de Oostzee door de Russen opgebracht werden, zijn weer vrijgelaten. Advertentie (l.M.) w f Een bruidspaar, Van Dalen geheten. Dat gaf er een feest moet U weten. Met Tip in de fles (Dat verzekert succes') Werd 't een avond om nooit te vergeten. 'n TIP VAN BOOTZ In?. Hr 1 1 fl. Tip A. K., R'dam, ontvangt: 1 Lfl. Bootz' Oudo Gencver Israel: West-Duitsland moet over de brug komen TEL AVIV Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donder dagavond verklaard, dat de be sprekingen te Den Haag over West- Duitse herstelbetalingen aan Israel eerst kunnen worden hervat indien de West-Duitse delegatie een „aan vaardbaar aanbod" doet. OOST-DUITSE BESCHULDIGING ..Dag en nacht sluipen Adenauers spionnen hier rondzeggen grensbewoners BERLIJN. De Oostduitsers hebben bekend gemaakt dat enkele Ame rikaanse gevechtswagens de Oostduitse grens geschonden hebben en In een grensdorpje geschoten hebben. In een brief die door de bewoners van het district Oelsnitz, even over de grens van Noord-Oost Beieren, aan de president Picck werd geschreven, wordt verklaard: „Voortdurend ver schijnen bU de grenspost Amerikaanse tanks en gevechtswagens, die voor de bevolking en vooral de volkspolitle een provocatie vormen. Zo reden onlangs ettelijke Amerikaanse gevechtswagens luid schietend door het dorpje Sachsgrun". Ongeloofwaardig", zeggen Amerikanen In de brief werd de datum van het incident niet bekend gemaakt. Een zegsman van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger ver- klaarde: ..Het hele verhaal lijkt zeer ongeloofwaardig In de brief wordt voorts geschre ven: „Dag en nacht sluipen agenten en spionnen van Adenauer door on. ze dorpen. Daardoor wordt het de bevolking onmogelijk gemaakt rus tig te werken en wordt hun veilig heid in gevaar gebracht. „Deze agenten en saboteurs heb ben niet geaarzeld op onze bevol king te schieten, in de afgelopen jaren. „In het dorp Pirk hebben deze agenten en saboteurs voor het Ame rikaanse imperialisme bijvoorbeeld een agent van de Volkspolitie dood geschoten, terwijl hij in het belang van de Duitse Volksrepubliek zijn plicht deed. „U, mijnheer de president, ver keert in de positie met onze rege ring te onderhandelen over maat regelen die dergelijke provocaties in de toekomst tegen kunnen gaan In het uur van het grootste gevaar zijn wij bereid onze volksdemocra- tische republiek te verdedigen en schouder aan schouder met de Sow- jet Unie de oorlogsmakers te ver nietigen." Een kleine grenspost in het Harz- gebergte is gisteren zonder nadere uitleg voor al het geallieerde ver keer gesloten. Tangkuban Prahu biedt beangstigend schouwspel DJAKARTA. Een vuurkolom van bijna twintig meter hoogte uit de krater „Kawah Ratu" van de bij de touristen welbekende vulkaan in de Preanger, de Tang kuban Prahu. levert de laatste dagen een „beangstigend mooi" schouwspel op. Ambtenaren van de vulcanologische dienst hebben medegedeeld, dat de gevaren van een eventuele uitbarsting ztfn be perkt tot anderhalve kilometer buiten de wand van de krater. Zelfs bij een vrij hevige eruptie, welke alleen maar een mogelijk heid is. bestaat er in het geheei geen gevaar voor de in de nabij heid gelegen plaatsen Lembang en Bandung. 'N Joyce Manard danskampioene. losjes omgeslagen. Shirley Drake draagt een shawl op de ijsbaan. DE ENGELSE KONINGIN heeft zich tijdens haar reis naar Canada en onlangs iveer bij de oefeningen van de hippische ploeg, die Engeland bij de Olympische Spelen zal vertegenwoordigen, getooid met een zijden hoofddoek, en het is merkwaardig te zien hoe snel de Engelse mode hierop reageert De shawl als hoofdbedekking scheen af gedaan, verouderd, maar sinds Elizabeth het voorbeeld gaf, ziet men de hoofddoek weer overal dragen. Hierbij een aantal voorbeelden, waarbij opvalt, dat iedere vrouw weer haar eigen stijl vond om zich een hoofd deksel te vormen. Koningin Elizabeth toen noa prinses, op de brug van H. M. S. C. Crusader FINANCIËLE OFFERS TE ZWAAR DEN HAAG. De minister van De Provinciale Staten van Gelder- Economische Zaken heeft in een land hebben in principe de ver- „Door de eeuwen trouw" wil „minister" helpen DEN HAAG. Het hoofdbe stuur van Door de Eeuwen Trouw deelt mede, zich tot het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis te hebben gewend met het verzoek, hulp te willen verlenen aan de heer Lokollo („minister" van de republiek Zuid-Molukken) en hem en zijn gezin naar Nederland te willen doen overbrengen, zulks in verband met „alarmerende be richten over de toestand van het gezin Lokollo", dat door de Indo nesische militaire bezetting on rechtmatig op Ambon zou worden gevangen gehouden. Arm afgerukt bij aan rijding in Tilburg (Van onze correspondent) TILBURG. Vanmorgen om kwart over acht werd op de Don- genseweg onder Tilburg een Wiel rijder. de heer Siegers uit Tilburg, door een vrachtwagen aangereden. Zijn arm werd door de ijzeren beu gel van de laadbak gegrepen waar door dit lichaamsdeel zo goed als af gerukt werd. De man is naar het St. Elisabeth-ziekcnhuis te Tilburg over gebracht. Atoom-onderzeeër zal Nautilus heten WASHINGTON De volgende maand zal de kiel gelegd worden voor de eerste onderzeeboot met atoomaandr:jving op de werf van de Electric Boat Company in Groton (Connecticut). Het schip zal naar het vaartuig in Jules Ver- Re's „Tweeduizend mijlen onder zee" de „Nautilus" heten. brief aan do Tweede Kamer doen uitkomen, dat het industrieel ont wikkelen van het noodgebled Land v„n Maas en Waal/Rijk van Nij megen tc grote financiële offers raagt. Wil men industrialisatie in dit gebied een redelijke kans van slagen geven, dan is een Noord- Zuid verkeersontsfuiting vereist Dat wil zeggen, dat er nog enkele bruggen over de grote rivieren bij gebouwd moeten worden, waarmee tientallen mlllioenen gul dens zouden zijn gemoeid. De minister richtte deze brief aan de Tweede Kamer in ant woord op een adres van burge meesters uit *ie betrokken streek. Een uitzondering maakte de mi nister voor de plaats Druten, die nu dezelfde subsidieringsfacilitci- ten heeft gekregen als de in de eigenlijke ontwikkelingsgebieden aangewezen industrialisatiekern. Reclame in Britse televisie LONDEN. Over enige jaren, wanneer de wapenindustrie min der personeel en grondstoffen eist. zal het Britse televisienet voltooid worden. In de uitzendingen zal re clame mogen worden gemaakt. De positie van de B.B.C. als staatsbe drijf zal worden versterkt. De on kosten zullen, als tot dusver, be streden worden uit verplichte luis ter- en kijkbijdragen. Er zijn ook nieuwe maatregelen aangekondigd om te verhinderen, dat de BBC. „ondergeschikt gemaakt wordt aan politieke doeleinden". Een college van hoge functionarissen, onder wie de premier, de leider van de oppositie en de president van het Hooggerechtshof, zal onder leiding van de voorzitter van het Lager huis verantwoordelijk zijn voor de benoeming van het bestuur van de BBC., dat grote bevoegdheden heeft. eiste financiële steun aan Druton reeds verleend. De minister besluit zijn brief met te wijzen op het onderling verband van de problemen van het Land van Maas en Waal, het Rijk van Nijmegen èn de Bommeler- waard, het Land van Heusden en Altena. de Brabantse en de Lim burgse Peel. Het ligt in zijn be doeling een commissie te benoe men, welke de minister van advies zal dienen inzake deze probleemge bieden. Advertentie (l.M.) Ct0iStUl£6#0 f£R UK# lAS RTC met de West duurt voort DEN HAAG. De Surinaamse delegatie is teruggekomen van haar voorstel om de besprekingen in de Ronde Tafel-Conferentie voor de West op te schorten. Van het voor nemen om vandaag naar Suriname terug te keren is afgezien. In de centrale commissie zijn Woensdag voorstellen gedaan, welke beogen om op korte termijn te komen tot vaststelling van een statuut, dat voor alle delegaties aanvaardbaar is Men hoopt, dat het beraad over de uitwerking over enkele dagen zijn beslag zal hebben gekregen. Gezonken Nederlands schip gelicht ANTWERPEN. Na ruim twee weken zijn vijf drijvende bokken er in geslaagd Donderdagmiddag het Nederlandse schip „Raben- haupt", dat in de nacht van 23 op 24 April «onk na op het wrak van het Britse schip „Holdernile" te zijn gevaren, vlot te maken. De „Rabenhaupt" is naar de Krakeloonpolder gesleept. Nadat het schip gelost en voorlopig her steld zal zijn, «al het naar een werf te Rupelmonde gesleept wor den. CALCUTTA. De „Bharat Airways", de luchtvaartmaat schappij van India, heeft vergun ning gekregen om de wekelijkse dienst CalcuttaBangkokSinga pore te verlengen tot Djakarta. Het eerste vliegtuig van deze nieuwe lijn zal op 23 Mei van Calcutta vertrekken. (Advertentie l.M.) Het goede' blijft goedkoper! 'o Boterhambelegging die nooit verveelt I m 90cl 2$og. Ir Van Helden (Groningen) verheugd aan iets nieuws te hebben meegewerkt (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Wij hebben het ogenblik wel eens verwenst, dat w(j °P het financieel aantrekkelijke aanbod van „Polynorm" waren in. Regaan. maar achteraf ben ik toch blij aan iets geheel nieuws te heb ben kunnen meewerken", zei ir. Van Helden, directeur van Open- bare Werken bij de opening van de industrie-hallen. Deze zijn geleverd door de N.V Polynorm" in Bunschoten, waar over de laatste tijd vaak is ge sproken. omdat dit bedrijf in finan ciële moeilijkheden verkeerde. Over bet bouwen in Groningen was men Aanvankelijk niet tevreden; twee ballen zijn te laat opgeleverd. .In hei algemeen hebben wij het Bevoel, dat er bij .Polynorm" de Srote principiële fout is gemaakt, dat men zich te nnzrtteliik heeft los Willen maken van bouwkundige tradities en danri«>v> te weinig Boede bouwkundigen heeft inge schakeld. zodat men te weinig van °ouwkundige ervaringen heeft ge profiteerd." meende de heer Van Helden. „Er zijn enige typische op lossingen gekozen, die een bouw kundige nooit zou kiezen. Achteraf moesten deze door allerlei hulpcon. structies worden opgelost. Ook de staalbesparing is hier en daar wel wat ver doorgevoerd." „Vaak zijn wij geïmponeerd ge weest door de kennis, de durf en de energie, die men bij „Polynorm" heeft getoond", zei ir Van Helden verder. „En wellicht is er tragiek gelegen in de te snelle uitbouw van deze onderneming, waardoor niet steeds de juiste man voor de juiste plaats kon worden gevonden." Wanneer de Polynorm-zaak een nationaal schandaal wordt genoemd, dan is het daarmee tevens een na tionale zaak, die er mee gebaat kan zijn indien er deskundige crltiek op wordt uitgeoefend. Bij het beschou. wen van dit complex vleien we ons met de hoop. dat de indruk, die het op de mensen maakt, niet zal tegenvallen na al hetgeen er over „Polynorm" is gezegd en geschre ven." Critiek op minister Lieftinck onoorbaar KOOG AAN DE ZAAN. Het standpunt van de A.R. Partij In zake de geleide economie is ver warrend, de meerderheid van de Eerste en Tweede Kamerfractie van de A.R. Partij heeft tegen de wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie gestemd en una niem tegen de wet op de credict- contróle. Dit is de ernstige critiek, van de heer C. M. Ruppcrt, voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond. Hij sprak deze Donderdagavond uit in een bijeenkomst van de A.R. kieskringen uit de Zaanstreek. Het ernstigste bezwaar tegen het politieke beleid der A.R. Partij noemde de heer Ruppert het standpunt van de A.R. partijlei ding tegenover de laatste kabi netsformatie, waarbij men mede werking had geweigerd op grond van het feit, dat de heren prof. dr De Gaay Fortman en oud-minister Meynen politiek en parlementair niet ervaren genoeg werden ge acht. Ondanks deze critiek wilde de heer Ruppert de A.R. Partij toch steunen, omdat zijn critiek op de andere partijen nog groter was. In de na-oorlogse kabinetten mis te hij een vaste lijn en een geeste lijke basis. Het departement van Sociale Zaken noemde hij het zwakste, dat ooit in Nederland be staan heeft en ook op het depar tement van Economische Zaken had hij critiek. De heer Ruppert achtte het onjuist met negatieve critiek het regeringsbeleid te be kijken, Met name de critiek op minister Lieftinck achtte hij in vele gevallen onoorbaar. Herdenking drooglegging Haarlemmermeer HOOFDDORP. Op Woensdag 16 Juli a.s. zullen de samenwer kende landbouw organisaties in de Haarlemmermeerpolder een her denking houden ter gelegenheid van het feit, dat op 1 Juli 1852 het Haarlemmermeer werd droog gelegd. Er zal een monument wor den onthuld op het graf van de pionier op landbouwgebied en tweede burgemeester van de Haar lemmermeerpolder. mr dr J P. Amersfoordt. Drie jaar voor neersteken van ex-verloofde AMSTERDAM Drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest luidde het vonnis van het gerechtshof Donderdag tegen de 26-jarige los werkman A. van G.. die in Juli van het vorig jaar zijn ex-verloofde het 24-jarig schilders model Johanna W in een huis op het Rembrandtplein met een mes heeft neergestoken. Nederlands-Belgische culturele uitwisseling DELFT Als resultaat van twee dagen overleg tussen de dele gaties van de z.g. technische com missie voor de uitvoering van het Nederlands-Belgisch cultureel ac- coord moge geboekstaafd worden, dat de uitwisseling van hoogleraren voortaan over een langere periode dan een maand zal geschieden en wel tussen Leiden en Leuven en Utrecht en Gent. In Amsterdam zullen dit Jaar twee vacantlcleergangen worden gehouden voor Belgische leerkrachten. Waarschijnlijk zal Nederland een ten toonstelling (drie generaties Toorop) in het naiaar (October of November» naar Belglé zenden Van Belgische zijde worden reeds of zullen in Nederland diverse exposities worden gehouden In het najaar komen werken van jonge Belgische schilders in het Stede lijk Museum te Amsterdam Tenslotte wordt achtereenvolgens In Utrecht en Antwerpen een grote Caravaggio-tcn- toonstelling gehouden De Nederlandse litteratoren AafJes en Nljhoff zullen ln België optreden en twee Belgische musici (Laurent en Alex de VriC9 zullen in Nederland concerteren. Op 5 cn 6 September zal waarschijnlijk in Den Haag een twee de conferentie van de Nederlandse let teren worden gehouden, waaraan- een grote tentoonstelling wordt verbonden. Vakverbond demonstreert tegen nieuwe bedrijfsorgan isaticwet BONN. Dc demonstraties, welke het West-Duitse vakverbond Donder dag in Düsscldorf, Keulen en Brunsw(jk tegen dc regering heeft gehouden, moeten kracht bijzetten aan twee eisen. Dc eerste is uitbreiding van de medezeggenschap, welke thans in dc industrie bestaat, tot alle bedrijven. De tweede is afwijzing van de nieuwe bedrjjfsorganisatiewct, die eind dezer maand in het parlement in behandeling zal komen. Volgens de onafhankelijke „Gene- ral-Anzeiger" heeft het vakverbond besloten om eind Mei een „mars naar Bonn" te organiseren ter ge legenheid van deze behandeling. In een aantal fabrieken zouden reeds de voorbereidingen voor deze mars, waaraan 120000 vakverenigings- ledcn zouden moeten deelnemen, begonnen zijn. In de steden, waar Donderdag de monstraties werden gehouden, stond practisch het verkeer stil Onder de duizenden arbeiders, die in deze steden ^an de protesten deelnamen, vielen llechts in Diisseldorf enkele kennelijk communistische groepen op. Na de demonstratie orjtstond daar oen schermutseling tussen po- litie en honderd communisten, die met rode vlaggen en spandoeken opmarcheerden. De politic voerde een charge uit met de knuppel. Sommige communisten verzetten zich met gebruikmaking van vlag- gestokken. Volgens de politie duur de het gehele incident tien minuten en werd niemand gewond. Advertentie (1. M.) als Uw huid jeukt. Dat maakt 4 Hp" het erger en het veroorzaakt M infecties. Neem vandaag nog het J== beroemde huidgcneesmiddel Prins Bernhard gaal twee dagen naar Limburg MAASTRICHT Prins Bern- hard zal Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei een werkbezoek brengen aan Limburg In Maastricht heeft hij o a. een informatieve bespre king met provinciale autoriteiten en vertegenwoordigers van de ver schillende bevolkingsgroepen. ZURICH. De Duitse toneel speler Albert Bassermann is Don derdagavond alhier in de ouder dom van 85 jaar tengevolge van een beroerte over leden, kort nadat hij per vliegtuig uit New York was aangekomen. Bas sermann werd op 7 September 1867 te Mannheim ge boren. Nadat hij aanvankelijk scheikunde stu deerde. ging hij al spoedig naar het toneel. Na o.m. verbonden te zijn geweest aan het hoftheater van Meiningen. trad hij van 1899 tot 1915 op in het ..Deutsche Theater" en het „Lessing-Thcater" te Berlijn. Na 1915 was Bassermann niet verbonden aan een gezelschap, doch vervulde, meestal met zijn vrouw Else Schiff. gastrollen aan Duitse theaters. Hieraan kwam een einde, toen in 1934 te Leipzig een engage ment aan zijn vrouw werd gewei gerd Bassermann bedankte voor het lidmaatschap van de vereniging van Duit:tonelisten en trok zich terug in Arosa (Zwitserland). La ter vertrok hij naar de Verenigde Staten, waar hij bleef tot 194G Na enige tournees ln West-Europa, waarbij o.m. Nederland werd be zocht. keerde het echtpaar Basser mann in 1949 naar Duitsland terug. Russische missie in Tokio niet langer diplomatieke schakel TOKIO De Japanse premier Yosjida heeft Donderdag bekend gemaakt, dat Japan dc Russische missie in Tokio niet langer be schouwd als de diplomatieke scha kel tussen Japan en de Sowjet- LTnie. Naar zijn zeggen worden thans onderhandelingen gevoerd om te beslissen, hoe de betrekkin gen in de toekomst zullen worden. De functie van dc Sowjet-missie liep volgens Yosjida af op het mo ment. dat het vredesverdrag van kracht is geworden. De Sowjet- Unie heeft het verdrag niet er kend. Het nieuwsbureau Kyodo meent te weten, dat verdere be sprekingen via Zweden zullen wor den gevoerd. Arabische landen blijven Wereldgezondheidsraad boycotten GENèVE De Arabische landen hebben Donderdag nogmaals de nadruk gelegtf op hun besluit om de zittingen van de wereldgezond heidsraad te boycotten. wanneer een delegatie van Israël tot de bij eenkomst toegelaten zou worden. Sinds 1950 is de commissie voor het Nabije Oosten niet meer bijeen geweest, tengevolge van de hals starrige Arabische houding. Generaal Ridgway zal in Senaat der V.S. spreken WASHINGTON De nieuwe opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway zal op 21 dezer een be sloten bijeenkomst van de Senaats commissie voor de strijdkrachten toespreken. Alle 96 senatoren zijn uitgenodigd naar de toespraak te komen luisteren.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3