Albertkanaal geen Suezkanaal Kempische boer geen fellah LENTEFEEST i in Sevilla Een standbeeld en feesten voor Antwerpse Duivel mï Wenende stoffenhet nieuwste snufje Problemen van grote- en kleine gemeente FLINKE VERKOOPSTER België eert zijn eerste en populairste luchtheld: Jan Olieslagers HERFST TOONT ZICH AL IN DE MODE ijde swaggers voeren nog de boventoon bij mantels Wijd Machtig Brits legerkamp verrijst in België Eisenhower komt spreken in Zeist Verduisteringen in kamp van Zeist STOFFENHUIS FRANS VONK Vrijdag 16 Mei 1952 (Van onze Brusselse correspondent) „Als Olieslagers dood is, Dan krijgen wij misschien De helft van zijn centen En ook zijn vliegmasjien." "Een wereld van herinneringen wekt dit, door de ouderen zeker nog niet vergeten revueliedje, waar in de man werd vereeuwigd, die in de tijd, toen vliegen nog sport was. een van de meest populaire lucht- helden is geweest. De „Antwerpse Duivel" Jan Olieslagers overleed in 1942 en op 8 Juni aanstaande, ruim 40 jaar na zijn meest sensationele recordprestaties, zal hij feestelijk in zijn geboorteplaats worden her dacht en binnenkort zal ook een gedenkteken wordten opgericht ter ere van Belgie's grootste luchtvaart pionier. Het doet wat onwezenlijk aan op een dag, waarop wordt bericht, dat een straalbommenwerpen binnen 24 uur van Engeland naar Australië is gevlogen, de recordlljst van Jan Olieslagers nog eens onder ogen te krijgen. Een afstandsrecord van 225 km., vebretering tot 392 km., nog groter sensatie: een recordvlucht van 625 km., een hoogterecord van 1524 meter., dan op 17 Aug. 1911 de ongelooflijke tijd van 7 uur, 18 min. en 26 sec. in de lucht! Dit ge beurde allemaal in zo'n wonderlijke kist van latten en zeidoek. waar op de „bok" en in de openlucht een man zat met de klep van zijn pet in de nek. Zo'n man tTok dan van stad tot stad cn als voor een eir- cusvcrtoning stroomde het publiek toe om over de griezelige staaltjes van luchtacrobatiek opwindend te kunnen huiveren. Jan Olieslagers was een der popu lairste onder deze waaghalzen en door zijn ophefmakende tournée's in Nederland werd hij een tot op onze planken bezongen figuur. Toen de eerste wereldoorlog uit brak werd de vliegerij voor Olie slagers bittere ernst Hij nam dienst als vrijwilliger, vloog in de primi tieve jacht- en verkenningstoestellen en aan het einde van de oorlog, toen de luchtvaarttechniek een enor me sprong vooruit had gemaakt, was hij eskadercommandant en een van België's eerste vliegspecialisten. Na de oorlog ging hij zich meer en meer aan het zakenleven wijden, hoewel hij als instructeur en als mede-oprichter van de Antwerpse ..Aviation Club" zich nog steeds voor de vliegerij nuttig maakte. Als een welgesteld garage-eigenaar met een legandarische naam is Oliesla gers in Maart 1942 overleden. De gebeurtenissen op 8 Juni, waar mee deze baanbreker nog eens wordt herdacht en die mede de fondsen voor het gedenkteken moe ten opleveren, omvatten groot scheepse vliegdemonstraties op het Franse Hoge Commissaris in West-Duitsland lid Académie Franchise"' van PARIJS André FrangoisPon- cet, Frans hoge commissaris in Duitsland, is Donderdag tot lid van de „Académie Frangaise'- gekozen. Er was een vacature ontstaan doordat men wijlen Maarschalk Pétain in 1944 wegens zijn gedrag tijdens de oorlog zijn lidmaatschap had ontnomen. FrangoisPoncet is deskundige op het gebied van de Duitse litteratuur en schreef o.tn. een boek over Goethe. vliegveld van Deurne bij Antwerpen ne een nationale rallye voor motor- Voertuigen. Brom- en motorfietsen, auto's en autobussen zullen die dag uit 70, over het hele land ver spreide controleposten vertrekken en na een regelmatigheidsnt te Antwerpen aankomen. BOVEN: Jan Olieslagers, zoals de ouderen onder ons, hem zich ze ker nog zullen herinneren. BENEDENGezeten op de „bok" van zijn uit latten en 'zeildoek sa mengesteld vliegtuig, maakte de „Antwerpse Duivel" tn 1910 een vlucht boven Rotterdam. (Van onze mode-redactrice) AMSTERDAM. Wanneer alle kijkers ook kopers blijken te zijn,belooft de tiende Amsterdamse Fashionweek, die Woensdag begon en tot 21 Mei voortduurt, een groot succes te worden. Ruim tweehonderd buitenlandse inkopers, afkomstig uit Finland, Zweden, Noorwegen, Frankrijk en zlefs uit Amerika, zijn naar de hoofdstad gekomen om te zien, wat de Nederlandse confectie- industrie kan bieden voor 't win terseizoen. Donderdag kwamen zij in het Amstel-hotel bijeen om de traditionele show, waarin een overzicht wordt, gegeven van de lcolecties van de confectie-indu- strie, le bekijken. „Fashion-for- runners" (voorlopers van de mo de), was de naam die men dit maal aan deze demonstratie had gegeven. Wintermantels woerden de bo ventoon op deze show. Er waren getailleerde mantels, strenge, rechte jassen, maar de wijde swaggers voerden toch de boven toon, meest de nog steeds modieu ze pyramide-vormige schouderlijn. De stoffen stonden geheel in het teken van de herfst en de winter. De weefsels waren ruig en wollig, soms met lange glanzende haren (dan heten zij „zibeline") soms gekruld, zodat zij enigszins aan bont doen denken. De effen stof fen hadden vaak een ongelijk op pervlak. Ruiten en strepen werden veel vertoond, maar het nieuwste voor deze winter zijn de weefsels m twee kleuren, waarbij de ene tint in fijne spatten over de andere lijkt he ente liggen. Een variatie daarop zijn de ..tissus pleurants", de „wenende stoffen". Met deze poëtische naam wordt een twee kleurige stof aangeduid, waarbij de ene tint onregelmatig in de an dere overgaat" als door gewassen". Bij de japonnen waren de duur dere exemplaren in de meerder heid. Grijs overheerste bij de wol len japonnen, soms met geel ge combineerd. Cocktail- en namid- Congres onderzoekt krachten en zwakheden van de grote stad en van het dorp (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Wat zijn de krachten en dc zwakheden van resp. de grote stad en de kleine gemeente? Met deze vraag heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich de tweede dag van haar congres-vergadering in de Dierentuin te Den Haag. beziggehouden. De discussie vond plaats in het voetspoor van drie prae-adviezen- Dr. J. W. Noteboom, burgemees ter van Voorburg stelde het onder werp als zodanig aan de orde. wet houder B. C. Franke van Amster dam. achtte het. als vertegenwoor diger van de grote stad, zijn taak om in het licht te stellen, de kracht van de grote stad enerzijds, terwijl hij wenste aan te duiden op welke wijze eventueel aan de zwakheid uit bestuurlijk oogpunt van het groot-zijn der steden kan worden tegemoet gekomen. De heer A. L. H. M. Kessen, burgemeester van Heer (Limb), die in zijn prae-advies de kleine gemeente als uitgangspunt had genomen, stelde vast dat in feite de vraag aan de orde is, hoe de uitoefening van de bestuurstaak dient te worden georganiseerd om de tekortkomingen zowel van de grote stad als van de kleine ge meente te kunnen aanvullen. Volgens de eerste prae-adviseur is dc kracht van de grote gemeente o m. gelegen in de mogelijkheid van allerlei vormen van gemeenschaps- zorg, haar zwakheid vloeit voort uit dc omvang en uitgebreidheid van het bestuursapparaat, benevens uit een zwak gemeenschapsgevoel. De kleine gemeente daarentegen vindt kracht in de mogelijkheid van meer reële verantwoordelijkheid der be stuurders voor alle bestuurszaken, een nauwere band tussen bestuur ders en bevolking en grotere gebon denheid aan zeden en traditie. Als nadelen van de kleine gemeente be schouwde spr o.m. onvoldoende personele en financiële mogelijkhe den van gemeentelijke zorg en nei ging tot conservatisme. dagjaponnen waren er in alle kleuren.: natuurlijk veel zwart, maar ook vele fantasie-weefsels, soms fel van kleur. De geklede japonnen blekep de buitenlanders over het algemeen goed te be vallen. Meer dan honderd modellen werden in eeri bewonderenswaar dig snel tempo getoond. De „af werking" van de show was zeer goed verzorgd: hoeden en hand schoenen waren zo gekozen, .dat steeds een fraai, soms een zeer verrassend effect werd bereikt. (Van onze correspondent) Wordt bet Albertkanaal ccn tweede Suezkanaal en de Kempische boer een aan het Britse militaire gezag onderhorige fellah" Natuurlijk is dit een niet-serieuzc vraag, die evenmin een serieus antwoord verdient. Maar de caricaturist van ccn Vlaams dagblad, die het onlangs met de bij zijn vak behorende overdrijving zo voorstelde, gaf hiermee toch uiting aan de onrust en de daaruit gedistilleerde agitatie, die van dc „Operatie Gon dola" de aanleg in de Antwerpse Kempen van een militaire bevoor radingsbasis der Engelsen een politieke affaire heeft gemaakt. Die agitatie begint overigens al weer te luwen en om ter plaatse eens de reacties te peilen op deze. vele consequenties meebrengende. Engelse „bezetting", heb ik dit vreedzame bos- en heidegebied op een zonnige vorjaarsdag doorkruist en dü transformatie tot militair ter rein mei eigen ogen opgenomen. Er is inderdaad heel wat gaande, maar wie op grond van bepaalde pamflet ten zou menen hier de van hun grond gejaagde boeren radeloos bij een te vinden, komt beslist bedrogen uit. Dc bij de toeristen meer en meer in trek komende Kempen ligt er nog even rustig als voorheen en het zijn alleen de bulldozers, de af- en aan rijdende vrachtauto's, de beton, en staalskclettcn op bepaalde plaatsen, die verraden, dat er koortsachtig wordt gewerkt aan de grootste, in België gevestigde, militaire onder neming. Wat enkelvoudig „basis" wordt genoemd, beslaat ook niet één be paald gebied. Het is een complex van vrij ver uit elkaar gelegen kampen, die over 19 gemeenten zijn verspreid en samen 1500 ha omvat ten. De Engelsen hebben sinds Ham burg en Bremen wegens de ligging vlak bij het IJzeren Gordijn voor de bevoorrading van hun in Duitsland gelegerde troepen te gevaarlijk wer den geacht, deze streek uitgezocht. Antwerpen wordt nu de aanvoer- haven. ten Westen van de Schelde- stad met Herenthals als centrum en gegroepeerd rondom het Albert kanaal. de spoorlijn Antwerpen— München-Gladbach en de naar West-Duitsland lopende verkeers wegen zijn de kampen in aanbouw, waar alles wordt ondergebracht, wat een omvangrijke troepenmacht nodig heeft. Men moet een gebied afrijden van 25 km in de richting Zuid- Noord van Tongerlo tot vlak bij Turnhout en van 40 km in de richting West-Oost van Wommel- gem even buiten Antwerpen toj aan Geel om tot de conclusie te ko men, dat het zowel met het van grond en bedrijf verjagen der boe ren als met het vernielen van na tuurschoon wel meevalt. Bij al het werk in „Little Britain", zoals de boosaardige pamfletten de ze streek noemen, ziet men geen Engelsen Alleen op het marktplein in Hercnthals verraadt een bord met journalist bewaren en hem maar lie ver naar de bevolking verwijzen. Die bevolking wacht overigens maar af en toont zich nog niet zo ontevre den als de dollemannen van een „Actiecomité vor Orde en Vrijheid" waarin voormalige Vlaams-natio nalisten en fanatieke Leopoldisten elkaar vonden wel wilden doen geloven. Het Kempische volk maakt, zich hierover niet druk en evenmin over de juridische grondslagen van de operatie, waarover het Parlement een en ander aan de regering had te verwijten. Dit volk ziet zijn eigen ondernemers dit millioenenwerk uit. voeren en zijn eigen werklozen er werkgelegenheid krijgen. Er is aan vankelijk wel ontevredenheid ge weest over de soms onbehouwen en al te militaire wijze van onteigenen en het uitblijvèn van schadevergoe dingen Maar ook dit is in orde ge komen en menig bezitter van een lop bos- of heidegrond is er door de onteigening beter van geworden. Wie bovendien verder kijkt, denkt ook aan de 5000 Belgen, die bij de basis tewerk worden gesteld, aan de honderden families der Engelse toe- zichthouders. voor wie al huizen worden gebouwd en die zich voor jaren zullen vestigen. Dit hclo werk, waar België zelf 700 a 800 milliocn frs in steekt, kan wel eens de defi nitieve economische ontsluiting van de Kempen betekenen cn in zover zou ook deze „Operatie Gondola" zeer wel de. alleen door een oor logsdreiging mogelijk gemaakte, in greep kunnen zijn. die. zoals bij me nige geneeskundige operatie achter af als heilzaam wordt geprezen. ..De Burgers van Calais" in Arnhem ARNHEM. De beroemde beeldengroep van Rodin, „De Burgers van Calais", is hier Don derdag gearriveerd en door de burgemeester in ontvangst geno men. Zij zal worden geplaatst op de grote internationale tentoon stelling van beeldhouwwerken, die in het park Sonsbeek zal worden gehouden. •Egyptenaren veroordeeld voor medeplichtigheid aan onlusten CAïRO Een militair hof heeft Donderdag zes Egyptenaren ver- oordeeld wegens medeplichtigheid het opschrift „Headquarters British aan de onlusten van 26 Januari in Forces Maintenance Area", dat hier de. uit enige Engelse hoofdofficieren bestaande, leiding van de „operatie" zetelt, officieren, die hun traditio nele zwijgzaamheid tegenover de Cairo waarbij negen Britten om het leven kwamen. Drie van hen kregen vijf jaar. een drie jaar en een 18 maanden. De zesde kreeg een jaar voorwaardelijk. LS in Nederland de bollen bloeien, besluit de Spanjaard zijn heilige week" met „La Feria lentefeest dat te Sevilla zijn hoogtepunt vindt in stierengevechten, openbare dansv er toning en en een carnaval. Naar oud gebruik neemt dan de echtgenoot zijn vrouw, de verloofde zijn meisje achterop het paard mee naar het feestterrein. SOESTERBERG Betromvbaarheidsrit Op Hemelvaartsdag organiseert de M C. Soesterberg een betrouw- baarheidsrit voor auto's, motoren en bromfietsen. Deze rit draagt de geheimzinnige naam van „P.P.-rit" vanwege het geheel nieuwe sys teem, dat op dit evenement is toe gepast. Zij zal de deelnemers op originele wijze door de mooiste plekjes van de „Stichtse Lustwa rande" voeren en hen prachtige, speciaal voor dit doel uitgezochte, wegen doen berijden. De af te leg gen afstand bedraagt voor auto's en motoren circa 100 km, terwijl voor de bromfietsen een traject van 50 km is ontworpen. Beide route's zijn nagenoeg zandloos, doch bieden de heren controleurs „Pracht-Puntcn" om zelfs gerouti neerde deelnemers te verschalken. De gemiddelde snelheid voor auto's en motoren bedraagt 36 km per uur en voor de bromfietsen 16 km per uur. Daardoor wordt het te vens mogelijk zoveel mogelijk van het natuurschoon te genieten, het geen deze rit onvergetelijk zal ma ken. Gestart wordt bij ,de Taveerne" aan de Rijksweg Amersfoort Utrecht te Huis ter Heide tegen over de Dolderseweg, des middags te 14.30 uur. Pracht prijzen voor de 3 klas sen zullen de deelnemers ongetwij feld aansporen in deze rit hun uiterste best te doen. De deelne mers aan de ook door deze club georganiseerde en zo befaamd ge. worden „Monumenten-rit" zullen zeer zeker deze tweede kans op een zeer aantrekkelijke en sportie ve strijd niet voorbij laten gaan. Ook deze bij uitstek „Soesterberg- se betrouwbaarheidsrit biedt maar twee mogelijkheden: óf men „Puzzled Prettig" óf men „Poets de Plaat". Breda gaat in grootse stijl 700-jarig bestaan vieren BREDA Breda gaat van 10 Juni af feestvieren ter gelegenheid van zijn 700-Jarig bestaan. Men verwacht in de stad van „het turfschip" ongeveer 400.000 per sonen Er is die dagen een beeldhouw- en bloemententoon stelling. Duizenden medewerkers zullen een spel van Kees van Ier- sel opvoeren Carel Briels brengt stadspark het sprookje „700 één nacht". „Vroom lid van de kerk' lichtte dominé's op NJMEGEN De politie te Nij- megen heeft Woensdag de 40-jarige Amsterdammer P. gearresteerd, die in verscheidene plaatsen predikan ten voor flinke geldsbedragen heeft opgelicht. De man. die zich voordeed als een vroom lid van de kerk, vroeg om financiële hulp, omdat hij% in moei lijkheden zou zijn geraakt. In Maars- sen. waar hij de predikant vertel de "geen geld te hebben voor een kosthuis, werd hij niet geloofd. Sindsdien was P. voortvluchtig. Na zijn arrestatie in Nijmegen is de Amsterdammer naar Maarssen ge bracht.":, Generaal Eisenhower zal Dins dag 20 Mei spreken op de Spiritual Life Confcrenec (de conferentie over de gcestclUkc verzorging van de West-Europcse Luchtmachten) die op 19 Mei in hotel Figi tc Zeist wordt geopend. Drie militairen gestraft ZEIST. Voor de Krijgsraad te Velde stonden enige militairen te recht wegens verduistering van mi litaire goederen in het kamp van Zeist, volgens de auditeur-militair, majoor mr Van der Tussen, werd daar geen controle uitgeoefend. Het hoofdaandeel in deze fraudes had de 37-jarige korporaal J. L. Hij bekende 110 autobanden en 10 mo torrijwielbanden verduisterd te hebben. Hij verkocht het stilzwij gend aan korporaal F. ter B. te Rhenen en soldaat L. van A. te Gorinchem. De uitspraak tegen L. luidde 8 maanden gevangennisstraf met af trek en verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse. Soldaat V. A. en korporaal Ter B. werden beiden veroordeeld tot 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, een boete van 100.— en terugbetaling aan het rijk van de schade van resp. 280 en 220 gulden. KNAC ivaarschuwt Motorwegverkeer overbelasi DEN HAAG. In de jaarlijkse algemene vergadering van de KNAC werd jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oven als voorzitter herkozen, even. als het bestuurslid jhr. J. van Vre- denburch. In de plaats van de he ren H J. Jannink, die 23 jaar be stuurslid is geweest en C. J. A. van Lede. die deze functie 20 jaar heeft waargenomen en zich niet voor een herverkiezing beschikbaar hadden gesteld, werden gekozen ir. J. Knip- horst te Wassenaar en A. Anker smit te Olst. Een motie werd aangenomen, waarin met klem gewezen werd op de overbelasting van het motor wegverkeer in Nederland en van de personenauto in het bijzonder en de onvoldoende aanpassing van het wegennet aan de steeds toenemen de verkeersdrukte en de merkbaar ongunstige invloed van die lasten op de verkeersveiligheid. Uit de vergadering gingen stem men op om aandacht te vragen voor het vrijhouden van ruimte voor in de toekomst te bouwen garages bij het maken van uitbreidingsplannen van een stad. Voorts werd opge merkt. dat het gebrek aan discipline van de fietsers in het wegverkeer ontstellend groot is, vooral in Am sterdam. Een lans werd gebroken voor het aantrekkelijker maken van de hoofdverkeerswegen, b.v. door beplanting, terwijl gepleit werd voor het aanbrengen van naambpr- den bij elke gemeente van Neder land. Bij de aanvang van de vergade ring herdacht jhr Smits van Oyen het overlijden van de oud-voorzit ter van de KNAC. de onlangs over leden Nederlandse ambassadeur te Londen, mr E. F. M. J. baron Mi- chiels van Verduynen. Campagne van Truman voor democratische candidaat WASHINGTON. „Ik za], ten behoeve van de candidaat der de mocratische partij voor het presi dentschap der Verenigde Staten, een verkiezingscampagne in het gehele land houden", zei president Truman Donderdag op zijn weke lijkse persconferentie. In antwoord op een vraag ver klaarde hij echter wel een zeer hoge dunkt te hebben van Harri- man, directeur van het Ameri kaanse programma voor de hulp verlening aan het buitenland, die één der democratische candidaten ITRECHTSESTR. 31 - AMERSFOORT vraagt per 1 Juli a.s. bekend met het vak. Persoonlijke (78 u.) en schriftelijke sollicitaties voor Zaterdag 24 Mei a.s.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7