„Zó varen is vragen om ongelukken!,, Electrische trein naar 't Noorden Wrok tegen de Nederlanders vervliegt in Indonesië Eis tegen Derby-Club: maand voorwaardelijk GELEZEN™. Zware straf geëist tegen kapitein en machinist Amerika dringt aan op hervormingen in Tunis Via Europese defensie naar hechte federatie Ondergang Seaham berecht Sigaren worden 28 Mei goedkoper Een gevaarlijk tvapen Fransen onaangenaam getroffen Vijftien keer per dag naar Groningen en Leeuwarden Help u zelf TIJD VAN TERUGHOUDING VOORBIJ Reglementen m et voeten getreden meent officier van justitie I en gewogen •toiüag 17 Mei 1952 3 AMSTERDAM. „Een ernstige scheepsramp met drie doden, die nimmer bad voor mogen komen en nooit zou zijn voorgekomen, indien de instruc ties waren opgevolgd," aldus de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, Vrijdagmiddag over het ongeval met de 400 brt metende kustvaarder „Seaham" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij te Rotterdam. Op 17 Januari j.I. maakte de „Seaham" bü de ingang van het Kanaal, ongeveer vijftien km uit de Engelse Oostkust tot ruim 60 graden slagzij en zonk later, waarbij drie van de acht leden der bemanning verdronken. DEN HAAG. De verlaging van de accijns op sigaren treedt op 28 Mei in werking. Van die datum af zullen de winkeliers hun artikelen dus aanmerkelijk goedkoper aan de consument kunnen leveren. Voor voorraden in de handel wordt teruggaaf van 15 percent van de prijzen verleend, mits het een voorraad is van tenminste 1000 sigaren, waai'onder senoritas. We gens de teruggaaf van 15 percent, hebben de sigarenwinkeliers ver gunning gekregen tot 1 November a s. sigaren van bovenbedoelde voorraad beneden banderolleprijs te verkopen. Dit geldt natuurlijk niet voor sigaren, die door de fa brikanten tegen de nieuwe verlaag de prijzen worden geleverd en die daarom zijn voorzien van bande rolles met een blauwe lijn. Eerste verwijt aan de kapitein, Chr. de V. uit Harlingen. was, dat hij zich niet gehouden had aan het verbod voor Nederlandse schepen om zgn. „mud-coal" (kolengruis) met een hoger vochtgehalte dan twintig pet. te vervoeren. De lading had echter een vochtgehalte van 32,5 pet cn was daardoor gaan schuiven. De kapitein verklaarde, dat hij van dit verbod niet op de hoogte was en daarom weinig aandacht geschonken had aan de waarschuwing van zijn opdrachtgever „om goed uit te kij ken". Deze lading was n.1. in Huil gearriveerd met het s.s. „Westkust", dat zwaar slagzij gemaakt had. Een tweede aanmerking op het beleid van de kapitein was, dat hij de uitgezette reddingboot, waarin vier mannen, niet heeft losge maakt doch door de onstuimige zee heeft gesleept. Toen hij eindelijk de lijn kapte, was het te laat. De vier inzittenden waren overboord gesla gen, van wie slechts de matroos E. Roos uit Scheveningen kon worden gered. De 43-jarige kok M. van der Ende uit Den Haag. de 19-jarige tweede machinist J. Breederveld uit Vlaardingen en de 21-jarige licht- Duits verzet tegen agrarische invoer uit Nederland REICHENAU De eerste voor zitter van de Obst-, Gemüse- und Weinbauverein heeft Donderdag verklaard, dat de steeds groter wordende invoer van fruitpri- meurs en jonge groenten uit Ne derland en Italië tot belangrijke prijsdalingen voor jonge Duitse groenten heeft geleid. De afzet- moeilijkheden op de Duitse markt ziet men als een gevolg van de invoer van sla, vooral uit Neder land. Van de 172.000 Duitse tuin bouwbedrijven is 80 procent klei ner dan 2 ha. De toenemende in voer is voor deze bedrijven een kwestie van bestaansmogelijkheid. Men moet eindelijk ophouden, zo verklaarde de voorzitter, de Duit se tuinbouw op te offeren voor handelsverdragen, die eenzijdig in het belang van de industrie zijn. matroos C. Sarton uit Rotterdam vonden de dood in de golven. „Een schip met een vaart van vijf mijl een sloep mee te laten trekken is vragen om ongelukken", aldus de inspecteur-generaal. Hij stelde de Raad voor om de bevoegdheid van de kapitein voor twee jaar in te trekken Ten opzichte van de eerste machinist A. Z. uit Doetinchem, die de motor niet had stilgezet toen het schip slagzij maakte, stelde hij voor ontneming, van de bevoegdheid om als machinist te varen voor de tijd van zes maanden. Gat in Belgisch schip door aanvaring bij Terneuzen TERNEUZEN Hedenmorgen is bij het uitvaren het ongeveer 1400 ton metende Belgische binnenschip „Virgo Potens". tijdens plotselinge mist in aanvaring gekomen met het naar Antwerpen varende Zweedse motorschip „Silvergate". De ..Virgo Potens" kreeg een groot gat in het achterste ruim. Het schip is de ha ven van Terneuzen binnengesleept De schipper de Belg V. Meirlaan werd aan het hoofd gewond. De „Silvergate" is later doorge varen naar Antwerpen. Konijnenfokkers in Meliek door paniek bevangen (Van onze correspondent) ROERMOND In Melick heerst een paniekstemming onder de ko nijnenfokkers. In de twee afgelopen nachten zijn in totaal 57 konijnen aan de bloeddorst van een ver scheurend dier ten offer gevallen. In één straat werden 5 hokken achtereenvolgens bezocht, waarbij alle zich daarin bevindende lang oren het leven lieten. Vanmorgen vond een fokker al zijn konijnen 27 in totaal, in en buiten de hok ken aan stukken gebeten. Of men met een vos of hond te doen heeft is nog niet .bekend. Personeel en artisten van „Circus Kroon"' vertrokken Faillissement aangevraagd (Van onze correspondent) EMMEN Het Nederlandse cir cus Kroon uit Groningen, dat reeds vele moeilijkheden tijdens zijn be staan heeft gehad, kan zijn voor stellingen niet meer voortzetten, omdat de artisten en het personeel zijn vertrokken. Dezen hadden reeds vele weken geen loon meer van de directie ontvangen, terwijl de die ren aan de honger werden overge leverd. Het schijnt de laatste tijd tot hef tige uitbarstingen tussen de directie en de artisten te zijn gekomen. Dezen hadden zich tenslotte tot de dienst van Sociale Zaken in Coe- vorden om steun wenden. Zij kre gen ook geld om hun woonplaatsen te kunnen bereiken. Het personeel heeft het faillisse ment van het circus aangevraagd. Canadese papierprijs weer verhoogd OTTAWA. De export van het Canadese krantenpapier is met 10 dollar per ton verhoogd. De Cana dese regering stond deze verhoging toe met het oog op het feit, dat de waarde van de Canadese dol. lar thans hoger is dan die van de Amerikaanse dollar. De Ver. Staten hebben Vrijdag bij de Canadese regering geprotesteerd tegen dit besluit. In 1951 ging ongeveer 89% van de Canadese uitvoer van kran tenpapier naar Amerika. Kosten van leger luchtmacht en marine DEN HAAG. De minister van Oorlog heeft specificaties van de defensiebegroting 1951 en 1952 aan de Tweede Kamer overgelegd. Hieruit blijkt, dat het in 1952 bij de ministeries van Marine en Oorlog in beheer zijnde be drag is: f 1.475.141.400. (in 1951: 1.422.796.990). Daarvan werd voor de marine uitgetrokken 347.200.000 (m '51: 322.500.000) voor het leger f 845.784.560 (in 1951: 872.455.280) en voor de luchtmacht: f 282.156.840 (in 1951: 227.841.710). Voorts komen er in deze nota nog de volgende cijfers voor be treffende de bestellingen (in mil- lioenen) bii de industrie in binnen- en buitenland. Totale planning: voor defensie 2185,8; voor de ma rine 395,9 en voor het leger 1395. Gerealiseerd werd voor defensie 1224,8, voor de marine 338,1, en voor het leger 695,8. Nog te reali seren is voor defensie 961; voor de marine 57,8; en voor het leger 699,2. „Openlucht-museum" bestaat 40 jaar ARNHEM Het „Nederlands Openluchtmuseum" herdenkt van daag zijn veertigjarig bestaan. De belangstelling voor de feestelijke bijeenkomst, waarmee de viering van het jubileum vanmorgen be gon, was zo overweldigend, dat de samenkomst niet kon plaats heb ben in het klederdrachtenmuseum. Zij werd daarom gehouden in de grote zaal van cafe „Schelmsebrug". Daar heeft de voorzitter van de Ver. Vrienden van het Ned. Open luchtmuseum, jhr. J Beelaerts van Blokland, een bronzen kop aange boden van de stichter generaal F. A. Hoefer. Kleine, snelle en venijnige duikbootjes kunnen het een vijandelijke vloot in oorlogstijd geweldig lastig maken. Een aantal van deze beweegliike baby-duikboot)es uit de laatste wereldoorlog neemt thans deel aan de vlootoefeningen van de NATO- landen. Die manoeuvres worden voor de Franse kust gehouden. De duikbootjes hebben een bemanning van vijf mannen, van wie de meesten vrijwilligers zijn. En kele technische specialisten zijn aan die vrtjuulli- gers toegevoegd. De bemanning van elk duikbootje bestaat uit de bevelvoerende officier, een eerste luitenant, stuurman, electriciën cn stoker. De zgn. X-duikbootjes slaagden er in. het Duitse slagschip Tirpitzde hele herfst van 1943 in een Noors fjord vast tc houden. Het slagschip werd nl. zó zwaar beschadigd, dat het pas in het voorjaar daar na zee kon kiezen. De luchtmacht zorgde er toen voor dat het schip werd vemietipd. TUNIS. De toestand in Tunesië wordt steeds meer gespannen. De Franse autoriteiten beschuldigen de Ver. Staten van pro-nationalistische bemoeiingen. Amerika heeft er bü Frankrük op aangedrongen zeer snel verstrekkende hervormingen in Tunesië in te voeren, daar de Amerikaanse regering, indien de Tunesische kwestie opnieuw door de Ver. Naties zou worden behandeld, zich niet langer van stemming zou kunnen onthouden, aldus wordt in een nota aan de Franse regering gezegd. De Franse minister van Buiten- hij de Franse resident-generaal De Commandant Verry (rechts) en eerste luitenant Smith staan aan dek, van de XE-8, die een haven binnenloopt. De commandant houdt de buis vast, die dient voor lucht toevoer voor de machines en als spreekbuis uoor commando's. pj-'A De foto boven laat het inwen dige van de XE-8 zien. Luitenant Smith controleert de versnelling van het duikmechanisme. mms Oude dame door bus meegesleurd AMSTERDAM. Een oude da me werd Donderdagavond op de Stalinlaan enige meters met een Amsterdamse stadsbus meegesleurd Zij raakte bekneld tussen de auto. matisch sluitende uitgangsdeuren. De chauffeur bemerkte dit niet, reed weg en trok de oude dame enkele meters mee, totdat buspas sagiers hem op het gebeuren op merkzaam maakten. De 68-jarige vrouw kwam er betrekkelijk goed af. Zij liep slechts lichte schaaf wonden op. landse Zaken, Schuman. en het ka binet zijn door deze nota onaange naam getroffen. Men is bezig aan een antwoord. Men meent te we ten. dat hierin zal worden ver klaard, dat de gebeurtenissen in Tunesië alleen Frankrijk en de Tu- nesiërs aangaan. Verantwoordelijke Franse func tionarissen en politieke leiders zijn reeds lang van mening, dat de V.S. de Tunesische nationalisten hebben doen verstaan, dat zij op Ameri kaanse steun tegen de Franse re gering zouden kunnen rekenen. Franse leiders geloven, dat de goede samenwerking met de Tune- siërs zonder deze Amerikaanse aan moediging reeds hersteld zou zijn. De Franse ambassadeur te Wash ington zou reeds eerder bij de Amerikaanse regering stappen heb ben gedaan. Intussen wordt de toestand steeds meer gespannen. Donderdagavond werden in de buitenwijken van Tu nis schoten gelost op de auto van de Amerikaanse consul-generaal Jernegan op het moment dat deze een PYanse wegversperring passeer de. De consul-generaal liep geen letsel op. Vrijdagmorgen verzocht Europese beweging vóór overkoepeling in landbquw, electriciteit en transport ZWOLLE. Het Is noodzakelijk om met de vorming van de boven nationale doclgcmccnschappen, zoals het plan-Schuman op het gebied van staal en steenkool, in versneld tempo verder te gaan. Landbouw, electri citeit cn transport lüken daarvoor bet eerst in aanmerking te komen. Aldus heeft de algemene vergadering van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging zich VrUdag uitgesproken. De totstandkoming van de Europese Defensie Gemeenschap stelt naar het oordeel van de Raad het vraagstuk van een Europese Federatie vervroegd aan de orde. omdat de E.D.G. integratie op politiek en militair gebied onvermijdclyk maakt. is in Europa alleen mogelijk, aldus Hautecloque om opheldering. Later verklaarde consul-generaal Jerne gan dat anderhalf uur later 't vuur was geopend op de chef van het civiele kabinet van de resident-ge neraal De Peyster. Ook hij werd niet zelf gewond. Men vreest, dat de aanslagen zul len toenemen, in het bijzonder tij dens het aanstaande Mohammedaan se feest Ramadan. Advertentie (1. M.) JcdiAtzn ledU Stc Logiich. In het nerveuze zaken leven heb je wel een» een verkwik* king nodig. En dan le bedenken, dat de prijs nog VERLAAGD Is tot VLAGGEN IN DORP EN STAD Verrassing: wijnrode locomotief UTRECHT. De president-direc teur der Nederlandse Spoorwegen bezorgde vanmorgen zün gasten voor de feestelijke openlngsrit langs de nieuw gcëlectrificeerde baanvakken naar het Noorden een bijzondere verrassing. Glunderend wees hü hen op de enorme Amerikaanse locomo tief, die om tien over half negen de sliert wagons het Utrechtse station binnentrok, waarin de honderden genodigden de reis langs de vlag gende dorpen en stadjes van Drente. Friesland en Groningen zouden ma ken. De stalen kolos had dan ook niet de normale grijsgroene kleur maar was van onder tot boven wijn rood met een brede oranjegele bies langs de flanken. Tien van deze vurig getinte loco motieven zullen binnenkort ons hele land doorkruisen. Van Noord tot Zuid. Zo kan van vandaag of wor den gezegd, nu de langverbeide elec- trificatie naar Leeuwarden en Gro ningen is gereed gekomen. Ver van elkaar gelegen gewesten zijn elkaar thans weer wat nader gekomen en het belang hiervan bleek wel uit de aanwezigheid van vele autoriteiten in de trein. Zelfs was er een buiten landse gast. namelijk mr Lee Smith, vertegenwoordiger in ons land van de organisatie der Mutual Security Act. Verder reisden mee: commissa rissen en directie van de Neder landse Spoorwegen, de Directeur- Generaal van het Verkeer, de leden van de vaste verkeerscommissie uit de Tweede Kamer, de inspecteur van het verkeerswezen cn talloze ande ren. En onderweg stapten nog in de com missarissen der Koningin uit de Noordelijke gewesten, burgemeesters van de feestende plaatsen langs de nu ook geelectrificeerde spoorlijnen en vele personen, die alle een facet van het maatschappelijke leven met de betrokken provincies vertegen woordigden. Het programma vermeldde eigen lijk twee glorieuze ritten. Eerst zou van Meppel naar Leeuwarden wor den gereden, dan weer terug naar Meppel en vervolgens naar Gronin gen. De vandaag met zoveel hartelij ke speeches ingewijde uitbreiding is voorlopig de laatste grote electrifi- catie van het Nederlandse spoorweg net. Zij is tegelijkertijd de grootste die na de oorlog is uitgevoerd en brengt het totaal aantal geelectrifi ceerde baanvakkilometers op 1272 Wanneer Zondag de nieuwe dienst regeling ingaat zullen er dagelijks vijftien terinen gaan rijden tussen Groningen en Leeuwarden enerzijds en het Westen des lands anderzijds. /N Florence kun je je met Frans behelpen," ivas mij gezegd, maar daar ik mij in Frankrijk al zo behelpen moet, kocht ik voor ik wegging het boekje „Hoe maak ik mij verstaanbaar in Italië", geschre ven door John S. Berrington. Ik kan het u met warmte aanbevelen, niet alleen omdat het voor een aantal op reis onmisbare uitroepen als „Wat kost dat?" of „Waar is het station?" het Italiaanse equivalent bevat maar vooral aangezien het wordt opgeluisterd door een reeks, naar onderwerp en plaats van han deling gerangschikte gesprekjes die van een vaak vetrassende mentali teit getuigen. De auteur heeft zich prijzens waardig beijverd niet alleen op te schreven u?at de reiriper eventueel zou willen vragen, doch tevens wat daarop waarschijnlijk het antwoord zou zijn. In de restauratieraal kan xk bijvoorbeeld uitroepen: „Mijn biefstuk is niet direct mals!" waar op, van Italiaanse zijde wordt ge reageerd met „Misschien is het mes hot' Hier is een scherper." Het hoofdstukje „Kiekjes nemen" stelt mij in staat iemand toe te voegen: „Zet niet zo'n zuur gezicht. We zyn toch met vaeantie." Ook kan ik zeggen: ,Jk heb mijn bril boven laten liggen" en Arme kerel! Geef hem ccn paar stuivers!" Van zeer onwindende inhoud is de rubriek „Past op de zakkenrollers!" die al dus begint „Zie je die man daar? Ja, wat is er mee? H\j gooide mijn hoed van de klerenhanger af en hing hem toen weer on. Zijn gezicht staat me niet aan. Hij staat daar vlak bij mijn jas En wat doet hy? Hij volat het spel. Waar is dc mar- kcur'' Hij is de sherry halen. Houdt de diefHoudt de dief! Haal een tari voor me. Ik moet ogenblikke lijk naar het politiebureau De bewogen dramatiek van dit al les vindt een fraai pendant in de u-elhaast wrange mcnskundighcid van het tweegesprek dat de heer Berrington onder het hoofd ,Jn het icarcnhuis" heeft opaenomen, want daarin geeft h\i zfin Nederlandse af nemers om onduidelijke redenen de macht zich op volpende wijze met elkander in het Italiaans te onder houden: „Wij moeten voor moeder nog wat kopen. Wat raad j(i me aan? Geef haar een vingerhoed. Die kan ik gemakkelijk in myn vestzak steken. O. Jan wat ben je vervelend. Waar moet dat naar toe? En xrc zijn pas zeven jaar getrouwd. Ik ben doodmoe. Ik zal blij zijn als Ik weer thuis ben." Kortom zet geen stap in Italië zonder John Berrington. KRONKEL. Adenauer waarschuwt tegen actie van arbeiders BONN. Bondskanselier Adenauer heeft dc voorzitter van het Duitse Vakverbond, Fctte, een brief gestuurd, waarin hü Hem uitdrukkelijk waarschuwt, niet in striid met de grondwet en do rechten van het parlement sta kingen en verzet te organiseren. Te Hamburg hebben Vrydag ruim 150.000 arbeiders gedemon streerd tegen het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie, volgens hetwelk de arbeiders in dc op te richten fabrieksraden slechts raad gevende bevoegdheid zullen heb ben. Het West-Duitse Vakverbond wil, dat de arbeiders bij het ne men van besluiten gelijke rechten hebben als de directie. Hoewel de omstandigheden niet anders toelaten dan de Federatie te beginnen met een beperkt aantal landen, reiken de doeleinden der Europese beweging verder. In een Verenigd Europa moeten uiteinde lijk alle Europese landen worden opgenomen. De nieuwe boven-natio- nale organen van de groeiende Fe deratie moeten op regerings- en parlementair niveau gelijktijdig tot stand komen. Het uitblijven van parlementaire controle schept het gevaar van een ongecontroleerde in ternationale bureaucratie. De opvoering van het levenspeil voor de brede massa der bevolking de Raad. als met de schepping van één Europese markt werkelijke ernst wordt gemaakt. Ook zal Euro pa alleen dan over een langer tijds verloop de zware defensie-uitgaven kunnen dragen, zonder het sociale front op onverantwoorde wyze te verzwakken. Temidden van deze situatie dient de positie en de taak van de Europese Assemblee in Straatsburg aangepast te worden aan de veranderde omstandigheden. Zij zal meer de verbindende dan de strevende factor moeten zijn op de weg naar de Europese Federatie. ER is, naast voor de hand liggen de punten van overeenkomst, een eigenaardig verschil tussen de positie van de Engelsman in het vroegere Brits Indië. en die van de Nederlander in Indonesië. De zake lijke positie van de Brit is vaak ge makkelijker. Hij staat minder bloot aan de verdenking, herstel van zijn oud-koloniaal overwicht te beogen Allerlei moeilijkheden waarop in het bijzonder nog de Nederlandse ondernemer in Indonesië al te vaak stuit, zijn toe te schrijven aan de pijnlijke omstandigheden, waaron der de scheiding tot stand is geko men. Een minderwaardigheidsgevoel van de bevolkng die weet nog niet te vermogen wat eens de oude meesters vermochten, draagt daar toe bij. Al deze, ten dele zeer moei lijke dingen zullen, om hun poli- teike, economische en psychologische uitwerking op den duur in bijzon derheden bekeken moeten worden Veel moeilijkheden zijn daarbij, die in India in het bijzonder, vrijwel ontbreken. Daartegenover staan echter algemene voordelen in onze positie, die men in het Indische „subcontinent" met een kaarsje zal moeten zoeken. Wat mij getroffen heeft op heel Java, ook in de streken waar de felste strijd heeft gewoed en ook in de streken waar op het ogen blik nog geen veiligheid heerst, is de opmerkelijke afwezigheid van wrokgevoel tegen de Nederlander persoonlijk. Om nu maar ineens met de deur in huis te vallen: Dagelijks komen er berichten in de Indonesische pers van moord en plundering in bepaal de gewesten van Java. Het is een ontstellende en helaas regelmatige lectuur, die na weinige dagen reeds de bezoeker duidelijk maakt welk een werk van ordeherstel nog te verrichten is. een werk dat nog vele levens zal eisen. - door Dr. M. v. Blankenstein SOMS zijn er onder de slachtof fers Nederlanders of andere vreemdelingen. In Nederland horen wij bijna alleen daarvan als een of meer der onzen daarbij gevallen zijn. „Indonesië is nog onveilig voor de Nederlander", is dan de voor de hand liggende conclusie Over In donesië te spreken is op zich zelf reeds fout. Het betreft een gedeelte van de Preanger, waar het kwaad zich met het opjagen of trekken der benden over belangrijke uitgestrektheid verplaatst, het betreft het Tjeribon- se, (doch niet Semarang) en een gedeelte van dc Vorstenlanden en, buiten Java, een stuk van Zuid-Ce- lebes. Die streken zijn echter niet enkel onveilig voor de Nederlander, maar voor iedereen, Indonesiër of niet-Indoncsiër. De leiders der ondernemingsor ganisaties vertellen mij eenstemmig, dat moorden op Nederlanders, om dat zij Nederlanders zijn, al gerui me tijd niet meer zijn voorgeko men. Er zijn enige moorden op blan ken geweest, op persoonlijk optre den. dat in vroeger dagen precies hetzelfde gevolg zou gehad hebben In Nederland hoort men van de weinige, maar in verhouding tot het aantal Europeanen hier nog talrijke incidenten, doch niet van het schrik wekkend aantal Indonesiërs, dat het leven bij deze toestand verliest. Menige moedwillige moord op dorpsbewoners of dorpshoofden is een persoonlijke wraakneming Daarover laten de dagelijkse berich ten geen twijfel. Menige roof heeft slechts ten doel het voortbestaan der benden mogelijk te maken. Me nig geval van verwoesting van kamponghuizen heeft terreur tot kenbaar doel. Daarvan heeft zeven weken nauwlettende kranten- en berichtenlectuur mij een klare voor stelling gegeven. Wat mij daarbij getroffen heeft «is, dat het getal blanke slachtoffers van moord of roof, naar verhouding zo klein is. Wel vormen de vreemdelingen bui ten de steden een zeer gering deel van de bevolking, maar bij hen is het meest te halen en zij zijn relatief talrijk in het wegverkeer. DEZE opmerkingen kunnen dui delijk maken, dat niet enkel onder de rustige, in dagelyks ver keer met de Nederlanders levende bevolking de wrok vervlogen is, maar dat zelfs in orustige streken de Nederlander niet meer het bij zondere doelwit is van de nadeining van de eruptieve periode. Tenmin ste in het persoonlijke. Er is een negiing tot vergeten, cn een behoefte aan vriendschap, waar menig „oudgast" nog onwennig te genover staat of terughoudend blijft in onvermogen te geloven, dat de tijd voor terughouding reeds voorbij zou zijn DR. M. VAN BLANKENSTEIN AMSTERDAM. „De huishoudclükc reglementen van dc vereniging werden met voeten getreden. De statuten werden zelfs niet formeel nageleefd en de verdachten wisten duidelük, dat hetgeen zü deden straf baar was." Aldus zei de Amsterdamse Officier van Justitie in z(jn requisi toir tegen vier bestuursleden van de Amsterdamse „Derby-club", die. naar zijn mening, geen principieel karakter draagt, zoals büvoorbeeld de straf zaak tegen de speelclub „Eureka". Een maand voorwaardelük met een proeftüd van drie jaar en in beslagneming van dc roulette was zün eis. De „Derby-Club" was vroeger in Scheveningen gevestigd. Eerst bloeide zij. doch later verloor zij haar populariteit. Tenslotte werd zij opgeheven. Een der bestuurs leden nam de administratie mee naar Amsterdam en stichtte daar een nieuwe Derby-Club. Deze was echter slechts een kort leven be schoren. Op 21 Juli van het vorige jaar werd de club geopend en op 3 Augustus was er een inval van de politie waarna wederom sluiting volgde. Enkele leden, die als getuige werden gehoord, verklaarden niets te hebben gemerkt van statuten en ledenvergaderingen, die reglemen tair gehouden moesten worden. Wie lid wenste te worden moest contributie storten, waarna zijn naam drie dagen voorgehangen werd. Er was geen aparte ballotage commissie. „Hoe kwam u er toe een roulet te-vereniging te stichten?" vroeg de president aan de vroegere voor zitter. „Omdat ik roulette zo'n mooi spel vind," zei verdachte. „U hoopte er toch ook geld mee te verdienen?" zei de president. „Waarom schoot u anders f 1.000,- voor om een roulettebak van te kopen?" „Ik dacht, dat ik mijn geld wel terug zou krijgen," was het antwoord. „Verdienen was niet Jan de Gier uit de aether (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De radio-cabe- retier Jan de Cler, algemeen leider van het Zaterdagavondse KR O- programma „Negen heit de klok", heeft het besluit genomen per 1 Augustus uit de aether te stappen. Hij wil, na vijf jaar intensieve radio-medewerking, zich weer in ruime mate kunnen wyden aan zijn oorspronkelyke „beroep": het schilderen. Het is een afscheid in alle vriendschap, dat overigens door vele luisteraars betreurd zal wor den. Men liet zijn „Meneer van Tutten" graag de huiskamer bin nenstappen en De Clers' berijmde voetbalnabeschouwing heet van de naald geschreven waren ver maard. mijn bedoeling. Het doel was zui ver een gezelligheidsvereniging". De uitspraak is bepaald op 30 Mei. HET probleem van massaflcatie van de mensheid, van de verstarring als gevolg der mechanisering, kortom: de geestelijke crisis, waarin de wereld van thans zich bevindt, in grote trekken ook het onderwerp van het laatste bock van Hendrik de Man, wordt zeer uitvoerig besproken ln het driedelige werk „Geestelijke vrij heid" van dr J. II. v. d. Hoop. Op 11 October 1950 is de schrijver overleden en het derde deel „Het gaat om de toekomst" Is dan ook onvoltooid ge bleven. Twee hoofdstukken bevat het boek: „Mechanisatie en verstarring" en „Mechanisatie als chaos". Het ie te betreuren, dat het hoogst belangwekkende werk thans zijn sluft- stuk mist De psychiater Van der Hoop had in de oorlog een diepgaande studie gemaakt van dc historie der bcscha- vin en op grond daarvan trachtte hij te komen tot ©en analyse van de hui dige samenleving. De artg Van der Hoop is echter niet verder gekomen dan het stellen der diagnose. Tot het aangeven van de middelen tot gene zing. tot het antwoord op de vraag, hoe de geestelijke krachten de mensheid van verstarring kunnen redden en re genereren is hij niet meer gekomen en 't is dc vraag, of hij het daarover met zich zelf al cens was Hij aanvaardt dc theorie van Frcud, maar kent aan het super-ego de functie toe van leiding gevend geestelijk beginsel, van dc driftmatige te boven gaande vrijheid. Op die vrijheid richt zich zijn hele werk en hij zal zich die gedacht heb ben als een kracht, die langs innerlijke weg en van persoon tot persoon zal moeten veld winnen. Ondanks het ontbreken van de con clusie is ook dit derde deel, dat van grote belezenheid en kennis en van diepe wijsheid getuigt, voor wie zich enige avonden intcr.s wil verdiepen in de geestelijke problematiek van onze tijd. een waardevolle leidsman. Door de veelheid van problemen, die Van der Hoop aansnijdt en de talrijke facetten die hij er van laat zien, Ls het werk niet altijd even overzichtelijk cn het is zeker geen gemakkelijke lectuur, maar het biedt zeer veel. dat tot den ken en herdenken stemt .(Uitg. Van Loghera Slaierus. Arnhem, prijs t 7.fi0j.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3