Vacantie nu binnen ieders bereik Gebedsgenezing: maak er geen methode van Idyllisch plekje op de Veluwe met plaats voor honderden gezinnen GERO ZILV1UM MOEILIJKHEDEN? Verplichte contributie voor vakgroepen? Zelfs de wet werd voor de Minters veranderd Moderne filmster haalt niet bij „bathing beauties Moet U eens hóren! „Hulp voor Blouses verraden iets van Uw karakter Tent: f 1.50 per dag per gezin Sanapirin qqq K EN WERELD Wij geven raad SENNETT (VAKMAN UIT HOLLYWOOD) Idee geboren uit plan van onbehuisden Zaterdag 17 Mei 1952 OP BELTGRAVEN BIJ OLDE- BROEK OP DE VELUWE kan de fabrieksarbeider, die het hele jaar in een hal vol lawaai moet wer ken, tot zich zelf komen: een stil zandpaadje tussen uitgestrekte heidevelden, waarin af en toe een struikje of boompje, en met aan de horizon hét écht Veluwse dennebos. Op de foto onder de boerenwoning, waarin de kamp staf zetelt. Het zwembadje en de kampwinkel zijn er vlak bij. (Van een onzer verslaggevers) ALS binnenkort de eerste vacantiegangers er in ons land weer op uittrekken, wordt bij Oldebroek op de Veluwe een nieuw kampeerterrein geopend: Beltgraven. Men is druk bezig met voorbereidingen, om er duizend va cantiegangers per week te kunnen ontvangen. Op zichzelf zou dat hele maal niet zo bijzonder zijn, als dit niet het eerste vacantiecentrum was, dat wordt geëxploiteerd door een gloednieuwe stichting „Centraal Be heer Vacantie-Oorden", die wil tege moetkomen aan de vraag naar goed kope vacantiegelegenheid. Op de Veluwe bij Oldebroek ligt ..Beltgraven', een mooi stukje natuur, dat deze zomer elke week duizend vacantiegangers verwacht Dc Stichting Is Iets nieuws in Nederland. Zij gaat niet uit van dc een of andere vereniging of in stelling. Slechts een paar grote be drijven nemen er aan deel: de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij. de K.N.S.M., de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven. Blaauwhoedenveem - Vriesseveem, Smuling's Transportmaatschappij en de Nederlandse Politiebond. Een zuiver particuliere instelling is het dus geworden, die met de gemaakte winst andere vacantie- oorden zal gaan exploiteren of de reeds bestaande zal uitbreiden en verbeteren. Het plan om deze stichting te gaan oprichten kwam niet van een van deze bedrijven. Het ontstond xiit een ander plan, dat niet kon doorgaan. Dat was een plan van de ver eniging „Hulp voor Onbehuisden" om voor zich zelf een zomerver blijf te stichten. Een commissie kwam na enige tijd tot de conclu sie: „Een eigen vacantie-oord kun nen wij nooit betalen; een vacan tie-oord dat voor ons doel geschikt is, bestaat er niet!" Toch heeft die commissie nuttig werk gedaan. Want toen men rap port had uitgebracht, bedacht men. dat men wel vacantie-ruimte zou kunnen maken, maar dan voor iedereen. Er bestaat immers grote behoefte aan die goedkope accom modatie. En men ging praten met directies van grote bedrijven waar van sommige wel wat voor het idee voelden. Zij wilden er ook ■wel geld in steken en zo kwam „Centraal Beheer" tot stand. „Wij hopen zo uit te groeien, dat het probleem van „hoe vind ik goedkope vacantiegelegenheid" over enkele jaren niet meer bestaat", zei ons de directeur van de nieuwe stichting, de heer A. D. Lee wis. Gezinnen eerst „Beltgraven" wil in de eerste plaats aan gezinnen vacantie-gele- genheid geven. Want voor hen is de behoefte het grootst. Voor de jeugd is een zo ontelbaar aantal organisaties op dit gebied werk zaam, dat voor hen het probleem lang zo groot niet is. Toch kan ook dc jeugd op „Beltgraven" te recht. Over het hele 52 ha grote ter rein, dicht begroeid, zijn plek ken uitgespaard, waar men kan wonen zonder last van zijn „buren" te hebben. Voorlopig is er uitsluitend plaats voor tentbewoners, die al of niet een eigen tent meebrengen. Men kan ook een zes-persoons tent bij de stichting huren voor 1.50 per etmaal. Men kan er zelf koken, op eigen of ge huurde primussen, en eten ko pen, kant en klaar in bussen voor 1.25 (zonder vlees) en 1.65 (met vlees). Op het terrein is een kampwin kel. Er zijn voldoende en zinde lijke toiletten, strozakken zijn er te huur, er is een zwembadje en zelfs een pierebadje voor de hele kleine kinderen. En wat het natuurschoon betreft, men zal moeilijk schonere plekjes (Van onze moderedactrice) /N tegenstelling met de traditie laat Mei zich dit jaar van zijn allerwildste zijde zien, en de hele wintergarderobe is dan ook al op geborgen in mottenzakken en kam- ferkisten. Maar aangezien het ook nog weer niet zo tvarm is, dat een mouwloos zomerjurkje een aantrek kelijke dracht is, spelen de rokken cn blouses in deze dagen nog een belangrijker rol bij onze kleding dan zij anders al doen. De moge lijkheden op dit gebied zijn einde loos, en iedere vrouw verraadt in de keuze van haar blouse iets van haar innerlijk. Daar zijn de roman tische vrouwen, in hun witte blou ses, met ingewikkelde kanten inge zet, met stroken, strikjes en bor duurwerk. Het minutieuze was- en strijkwerk, waartoe deze kleding stukken nopen, verrichten zij met plezier. Een deel van de romanti- schcn zijn inmiddels overgegaan tot nylon, ijl, doorschijnend, plissée- en plooibaar, maar zoveel eenvoudiger te onderhouden. En in hun voor keur voor nylon ontmoeten zij een geheel andere groep, de in het ge heel niet romantischen maar de voor alles practischen, die een nylon blouse kopen omdat die iedere avond uitgewassen kan worden en de volgende ochtend weer, zonder strijken aangetrokken kan worden. Nylon heeft echter ook bezwaren. Het is ongeschikt voor kille dagen en eist in verband met de grote doorzichtigheid een onderkleding waaraan niet het geringste ont breekt. Voor practischc vrouwen, die zelf wat kunnen naaien, is een blouse met een los bovenstuk, dat geva rieerd kan worden, een goede op lossing. Links op de tekening ziet u daar een voorbeeld van. Daarnaast een gestreepte blouse met een effen mouwloos vest erover. Hebt u twee kleine lapjes, een effen en een ge streept, dan kunt u daar op deze wijze een blouse van maken. Zeer zakelijk, een beetje „existen tialistisch" aandoend en geschikt voor het hele jonge meisje is het rechte mouwloze jak met de grote zakken daarnaast. Alleen als u heel slank bent! De romantische blouse kent u natuurlijk; daarnaast een modieuze variatie op de klassieke overhemdblouse, het model waar u tn de practijk het meeste plezier van hebt, maar dat in zijn strengste vorm wel eens vervelend wordt! Advertentte (l. M.) verdrijft loomheid en moeheid en kou en pijn uit het lichaam. i.fina-TimrifiTf-imiflEl (Advertentie LM.) de nieuwe naam voor GERO ZILVER KWALITEIT. AFWERKING EN GARANTIE BUIVEN DEZELFDE op de Veluwe kunnen vinden. Den nenbossen met prachtige laantjes, heide. zand. „Centraal Beheer" is, vanzelf sprekend, trots op dit eerste resul taat. Maar men blijft nijver voort gaan op deze weg en tracht meer bedrijven voor de idee tc winnen. En niet te vergeten de overheid, waarvan men te zijner tijd hulp verwacht. Opdat over niet al te veel jaren heel Nederland zonder uitzonderingen, er in de vacantie op uit zal gaan. Wanneer de Raad voor Kerk en Ziekenzorg in opdracht van de Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk een rap port opstelt over gebedsgene zing, dan iS dat niet maar een toevalligheid, doch uitvloeisel van de omstandig heid, dat op het ogen blik óók in Hervorm de kring steeds meer in de mogelijkheid van gebedsgenezing wordt ge loofd en tevens de practijk dier genezing steeds meer wordt toegepast. Buitenlandse in vloeden zijn hier merkbaar; zij komen van de kant van de z.g. Wuppertal-beweging in Duits land en van de in ons land op tredende Engelse miss Ri chards. Aan het rapport van genoemde Raad ontlenen wij: „Allen zijn wij overtuigd, dat de kerk onder In vloed van het Griekse denken te veel de bijbels eenheid van lichaam en ziel verwaarloosd heeft en te weinig de verlossing in Christus op het lichaam betrokken. Wij menen verder, dat het schriftelijk verband tussen zonde cn ziekte niet voldoen de wordt gepredikt. - Deze iveek do schuld van het Duitse volk te be lijden." „Deze oorlogsjeugd neemt dan met stralende gezichten de taak van dage lijkse boete op zich, In de volgende ja ren leren zij steeds duidelijker inzien, dat er Ln haar leven nog veel te weinig plaats is voor dc aanbidding Gods. ZIJ willen niet meer ln de „voorhof" blijven, maar ln Christus" dienst en door haar gebed de naaste helpen." De „Marlenschwesterschaft" neemt da gelijks bepaalde gebedsuren ln acht; o.a. Is er elke middag om twaalf uur een voorbede voor het gehele Duitse volk. Zij gaan gekleed m zwarte, op een pil gelijkende gewaden met het grote witte kruis op de borst. Do wens om ln armoede, gehoor zaamheid en kuisheid te le ven een gelofte wordt niet afgelegd geeft dc ge. meenschap dezer vrouwen het karakter van een kloos terorde. DE besluiten inzake de vakgroepen zfjn nog steeds van kracht. Het is echter, gelet op sommige rechterlijke uitspraken, twijfelachtig of elke vak groep, gezien de wijze waarop zulks geschiedt, gerechtigd is om contributie t© vergen. Of laat het ons omdraaien: het Is twijfelachtig of zU, die inge schreven staan, tot betaling kunnen worden verplicht. Men doet echter goed dit in antwoord op een vraag van G. I. niet zelfstandig op tc treden, doch zijn eigen vrije organisatie te raadplegen. Een proces alleen gevoerd Is riskant en vrU kostbaar. J. C. S. Naamswijziging is inder daad mogelijk, echter niet eerder dan 5 jaren na de dag der huwe lijkssluiting. Het verzoek daartoe dient eventueel t.z.t. gericht te wor den tot H.M. de Koningin. De pro cedure is niet zo eenvoudig en de kosten bedragen f 500.Echter kan bij onvermogen een bewijs van ont heffing worden verleend, waartoe men zich dient te wenden tot de Burg. Stand der woonplaats. In geen geval verkrijgt bedoeld kind dezelfde rechten als een wettig kind cn wordt hiermede dan ook niet gelijkgesteld. A. G. W. Als de familie, welke in 1939 het spanraam in bewaring heeft genomen, schriftelijk wil be vestigen, dat het raam aan vraag steller toebehoort, dan kan men dit aan de huidige bewoners tonen. Als deze laatsten het raam dan nog niet willen teruggeven, dan kan men naar de politie gaan. Heeft men echter geen bewijs, dat het zijn eigendom is. dan kan men practisch niets uitrichten. H. A. S. Ook bij bewoning van een eigen huis, wordt voor 't vast stellen van een aanslag in de Per sonele Belasting, uitgegaan van de verhoogde huurwaarde. Dit is een algemeen standpunt, zodat u niet met kans op succes hiertegen in beroep zult kunnen gaan. H. J. V. Nog steeds komen er moeilijkheden voor ten aanzien van prijzen, welke ambachts ieden soms berekenen. Zo is n ontstemd over hetgeen hy voor het witten van een plafond moet betalen. Echter is verzuimd vooraf een prijs overeen te komen. Dat is jam mer. Nu dat niet is geschied, is dc beste weg deze. dat H. J. V. con tact opneemt met de plaatselijke prij zencommissie. Beraad der Zending Een grote wereldzendingsconfe- rentie wordt van 8 tot 15 Juli a s. te Willingen in Waldeck. Duitsland, gehouden. Men verwacht er 250 af gevaardigden uit alle werelddelen, rassen, volken. Het onderwerp van het beraad is: de zendingsplicht der kerk. Burgers van Fruita (VS) helpen ongeluk van negergezin verzachten Dit mag gerust eens in de krant. Het gaat niet over rampen en niet over wereldpolitiek en van de men sen die in dit verhaaltje voorko- Advertentie l. M.J „Wij achten het de eerste op dracht der kerk, het Evangelie te prediken. Dit moet echter verstaan worden als prediking van het heil in de volle, bijbelse zin van het woord: een prediking, die de gehe le mens naar beide aspecten van „lichaam" en „ziel" omvat. Dit sluit in, dat een gelovende gemeen te mag verwachten onder zulk een prediking ook „tekenen" te aan schouwen, die het Koninkrijk open baren en als zodanig een sterking van het geloof zijn. In deze zin menen wij te moeten verstaan het geen het Nieuwe Testament zegt over de opdracht tot genezing, die Jezus aan zijn discipelen geeft, b.v. Lucas 9:2: „En Hij zond hen uit om het Koninkrijk Gods te verkon. digen en genezingen te doen." Wij achten het niet ongevaarlijk, en ook niet door de Heilige Schrift aangewezen, om hiervan op enigerlei wijze een methode (tot genezing) te maken; alsof wij enigermate deze kracht tot gene zing zouden kunnen hanteren. Wij kunnen ze alleen maar van God verwachten. Over het houden van afzonder lijke genezingsdiensten als een min of meer vaste figuur in ons kerkelijk leven zijn wij niet zonder zorg. Echter menen wij sa- R menkomsten der gemeente, waarin «oen zu werd voorgesteld aan een bijzondere nadruk gelegd wordt op Franse filmfabrikant, die zijn haren blauw had de genezing, niet te mogen afwij- p-. zen, mits aan dergelijke samen komsten een grondige pastorale voorbereiding voorafgaat, waarin op verantwoorde bijbelse wijze de verhouding tussen geloof en gene. Sic' sterk elastisch Op een feest, dat prins Ali Khan in zijn luxueuze villa aan de Franse Rivièra dezer dagen gaf ter gelegenheid van het Interna tionale Filmfestival, hoorde ook Mack Sen- nett, de uitvinder van de „bathing beauties" tot de gasten. Het krioelde er van de mooie filmsterren. Daar waren Gloria de Haven, de Griekse film ster Irene Papa, Kay Walsh, de Britse film ster, die met haar vertolking in „Encore" de tophit van het festival werd en grote ogen zing gesteld wordt. Protestantse nonnen In het Duitse Rijnland heeft „moeder" Martyrla gesproken over de „Marien- schwesterschaft", de merkwaardige pro. testantse kloosterorde, die vijf Jaar geleden te Darmstadt werd gesticht en waarvan zij de leidster is Ziehier wat zij over 't ontstaan dier orde. vertelde: „Wij vormden ln 1936 In Darmstadt een kleine bijbelkring voor meisjes. Hoewel deze samen met de grootste ernst de Bijbel lazen, was er toch iets dat hun ontbrak: de ware vreze Gods en de belijdenis van eigen schuld Toen kwam ln 1944 plotseling de ommekeer, die haar uit haar leven van eigenge rechtigheid verloste. De nacht vnn het zware bombardement van 11 od 12 De cember toonde haar. hoe futiel toch eigenlijk al dat werk van de biibelkrlng was geweest Behalve de ulterlllkg ancst is er plotseling ook dat „innerllike laten verven. Michelle Farmer, de dochter van Gloria Swanson, Gina Lollobrigida, een bui tengewoon mooie Italiaanse filmster. Iedereen genoot van de zon, die zich twee dagen lang niet had ver ond en iedereen keek opgewekt Alleen Mack Sennelt keek sip. „Wat zijn ze mooi" zuchtte hij. „maar ik ge loof niet, dat ik ooit een van haar zou heb ben uitgekozen als een van mijn „bathing beauties". Ze zijn rond. gezond en mooi. maar vergelijk ze nou eens met een Bebe Daniels, een Lya de Putti, een Gloria Swan son. Toen Gloria voor het eerst in badpak optrad, had ze meer aan dan menige moderne vrouw als ze 's winters uitgaat. Maar ze bezat een fascinerende persoonlijkheid." Sennett geeft de geluidsfilm de schuld: „ze moeten zich te veel inspannen om zich te herinneren wat ze moeten zeggen, dan dat ze zich volledig kunnen geven," vindt hij. Ook de hedendaagse fllmkomie- ken kunnen geen genade in zijn ogen vinden. Er bestaat volgens hem niet één meer. die zich plat op zijn gezicht durft te laten vallen, uit men, hebt u zelfs nooit gehoord, maar toch is het goed om te vertel len. Het is ontleend aan het Ameri kaanse weekblad „Time" en het speelt in Colorado. In het dorpje Fruita. verscholen in de Rocky Mountains, had nie mand zich ooit druk gemaakt over het negerprobleem, omdat alle 1849 inwoners blanken waren. Er was zelfs nauwelijks iemand, die wist dat er een oude gemeenteverorde ning was. die negers verbood zich na zonsondergang in Fruita op te houden. Tot de Minters kwamen. Meivin Minter. een neger houthakker, was met zyn vrouw en tien kinderen (van 2 tot 17 jaar) op weg naar Yakima (staat Washington), waar hij een baantje kon krijgen. In hun kreupele en piepende autootje naderden ze Fruita, toen er uit een zijweg plotseling een auto aan kwam. Mclvin remde uit alle macht en de gammele familie wagen. met alle bezittingen, sloeg over de kop. Margaret, 14 jaar, was op slag dood. Moeder Minter werd zwaar gewond, de andere kinderen liepen lichte kwetsuren op. Op dat ogenblik kwam heel Fruita in actie. Mannen sprongen in hun auto's en brachten de ge wonde Minters voorzichtig naar het ziekenhuis. Mevrouw Lahuc bood een van haar huizen aan. dat leegstond. „Hier is de sleutel", zei ze tegen Meivin, „U mag er net zo lang blijven als U wilt". Het was ineens een hele drukte ln Fruita. Daar waren vrouwen, die meubels naar het huis brachten en er waren er die met dozen vol voedsel aan kwamen dragen. Weer anderen zorgden voor de kinderen, terwijl moeder Minter in het zie kenhuis langzaam herstelde. Een ondernemer gaf Meivin een baan. De burgers van Fruita lieten de auto van de Minters opknappen, ze betaalden de ziekenhuiskosten en de rekening voor de begrafenis van de kleine Margaret. Rechter Harris en politiecommissaris John ston waren slippendragers. Niemand in die kleine gemeenschap hield zich afzijdig. En daar Ineens herinnerde zich iemand het negerwetje van Fruita! Niemand wist wie het had inge diend, noch wanneer en waarom het was aangenomen. Toch stond het er: geen neger mag zich na zonsondergang in de stad ophouden. Rechter Harris zat er echt een I beetje mee in. „We mogen niet dc wet overtreden", bromde hij. Ten- I slotte riep burgemeester Moore de gemeenteraad in spoedvergadering bijeen. Er waren maar een paar minuten voor nodig om de veror- dening eenstemmig af te schaffen. Vorige week, toen moeder Minter I uit het ziekenhuis thuiskwam, zei 1 Mclvin: „Niemand heeft ons ooit zó goed behandeld. We denken er over hier te blijven." Heel Fruita vindt dat een ver standige gedachte. GLORIA SWANSON beven", dat haar er toe brengt openlijk vrees, dat niemand om hem zal lachenSennett hoopt, dat in de film. die in Hollywood van zijn le ven wordt gemaakt, een aantal van die echte oude gooi- en smijtscènes zullen worden ingelast! DEN HAAG. Minister Stikker zal 18 Mei naar Parijs en Straats burg vertrekken ten einde bespre kingen te voeren over zaken be treffende de O.E.E.Cde Raad van Europa en de Europese Betalings unie. Misplaatste activiteit Is het beslist nodig, dat een Ne derlandse onderwijzeres stenen gaat sjouwen in een Duits werkkamp, zoals uit haar eigen woorden blijkt, volgens een uitzending van de VPRO van Woensdag 14 Mei? Als deze dames zulk een groot enthou siasme voor deze soort opbouw heb ben, zal cr toch ongetwijfeld in Ne derland nog wel een en ander op te bouwen zijn, waar hun krachten tot zijn recht komen. Is het hun niet bekend, dat grote groepen in het Nederlandse volk van dit soori aanpappen walgen? ABONNEE. Christendom en politiek Uit de rubriek „In Kerk en We reld" viel een geïrriteerdheid waar te nemen over ds. Niemóllers stre ven. Samensteller der rubriek schijnt van mening te zijn, dat een Christen zich beter niet met de po litiek kan bezig houden. Maar de dagelijkse kerkelijke arbeid is, even als ons dagelijks leven en werken, doordrongen van onze levensbe schouwing, waarin geloof en poli tiek, bij een eerlijk mens. die zich zijn verantwoordelijkheid bewust is, niet gescheiden kunnen worden. T. B. WICHERS. Sprinkhanen plaag Uw artikel over sprinkhanenplaag gelezen. Ben nu bezig alle mogelijke personen te schrijven voor hulp. Hier is geen tijd meer om af te wachten. Millioenen worden be dreigd. Hier ligt voor iedereen een plicht! We hebben allemaal een anti-collecte-harnas zo langzamer hand. Maar nu ligt er een kans voor het Westen. Eigenbelang? Bereke ning? Naastenliefde? Geeft niet. We moeten helpen. Ik ben zelf werkloos. Maar ik zal trachten het mijne te doen. Laten anderen 't ook doen. Laat men actle- comité's vormen. Laten omroepver enigingen, vakbonden en jeugdcen- trales hun taak begrijpen. Het gaat om een stuk practisch internationa lisme. Elke dag sterven er velen. W. I. WOLTERS. IVat voor wereld? In wat voor wereld leven wij?, vraagt een uwer verslaggevers iti een geillustreerd bericht over de voeding met de zuigfles van een pas geboren, door zijn ouders verstoten aapjè. Weet deze verslaggever niet, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat dieren, die in een dierentuin ver blijven eigen moederweelde opoffe ren om hun kroost te behoeden voor het treurige lot van het gekooide dier? Als de bewuste verslaggever zijn ogen goed open zet zal hij er varen in wat voor wereld wij leven. Namelijk een. waarin wij mensen zeer veel kunnen leren aan wijs heid, liefde, opofferingsgezindheid, intuïtie (instinkt) vande dieren. En laat hij in dit soort gevallen nimmer meer van „ontaarding" spreken, tenzij hij daarbij de ont aarding van de mensen op het oog heeft C. E. Verkeersongevallen Het stukje van „Automobilist", dat vorige week in de rubriek „Moet u eens horen" werd geplaatst is mij uit het hart gegrepen. Ook ik chauf feer meer dan veertig jaar cn ik kan meepraten over het verkeer. Eerlijk gezegd is het treurig gesteld met de veiligheid langs de weg. Dat is met krasse voorbeelden aan le tonen en men zou er boekdelen over kunnen schrijven. Veel genoe gen deed het me dus, dat een man met ervaring hierover opmerkingen maakte. Moge zijn stukje er toe lei den ,dat er by ongevallen wat meer rekening wordt gehouden met de vraag of het ongeval ook voorko men had kunnen worden. C. ELMENDORP. DEN HAAG. Als Nederlandse leden in het Permanente Hof van Arbitrage zijn opnieuw aangewe zen prof. Jhr mr dr W. J. M. van Eysinga en prof. mr ir,A. Anema. In do vacature van prof. Kosters is benoemd prof mr dr J. P. A. Frangois.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4