DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Britse handel in China gestaakt Haringvloot vaart vannacht niet uit Drie treinongelukken eisen 71 doden Succes voor Pinay bij Senaatsverkiezingen Noord en West dichter bij elkaar gebracht Volledige compensatie werkloosheidspremie Contra-spionnage tegen communistische actie Millioenen-zwendelaar na enorme jacht gearresteerd Ontmoedigde zakenlieden keren naar huis terug Straatgevechten in Triest Admiraal Joy gaat terug naar VS Reders en bonden komen vanmiddag bijeen Ontsporingen in India, Turkije en de Verenigde Staten Vliegtuigbenzine blijft schaars Veesmokkelaar door Nederlandse douane doodgeschoten Electrificatie Noor der net feestelijk ingewijd Lasten op het bedrijfsleven moeten verlicht worden Ernstige relletjes in Johannesburg Indonesië wenst gewijzigde hulp van Amerika Deense „fabrikant"kreeg crediet voor nieuw Duits leger 12e Jaargang, no. 117 Maandag 19 Mei 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR. TJ. DE BOORDER LONDEN. Een vermoeid Engeland heeft besloten zyn investeringen ter waarde van 300 millioen pond in communis tisch China te laten schieten, schreven de Londense bladen vandaag. De commerciële evacuatie zal geen invloed hebben op de Britse diplomatieke erkenning van China. Engeland heeft het communistische regiem erkend en handhaaft een eenzame zaakgelastigde in Peking. De communisten hebben geen diplo matieke vertegenwoordiger in Londen. Voordat de communisten de macht overnamen waren er tienduizend Britten om de commerciële belangen in China te beheren. Na de machtsoverneming slonk het aantal tot 3.000 cn nu zijn het er nog maar 120. De Britse belangen in China be strijken vrijwel het gehele gebied van de handel. Britse firma's heb ben er fabrieken, scheepswerven, warenhuizen, hotels en kantoren gebouwd en dreven de grote En- gels-Chinese handelshuizen die in alles handelden van zijde tot en met staal. Hongkong zal niet getroffen worden door de evacuatie. Volgens de krantenberichten hebben auto riteiten van de betrokken firma's overleg gepleegd met minister Eden en er mee ingestemd dat de toestand hopeloos is. De regering heeft beloofd de evacuatie te orga niseren. Minister Eden zal het parlement waarschijnlijk morgen meedelen, dat de Britse zakenlieden geen en kele reden meer zien te beweren dat het enig nut heeft in commu nistisch China te blijven. De zakenlieden hebben meege deeld, dat zij geplaagd worden door speciale belastingen, boetes en hoge lonen. Daarenboven drijven de communisten niet veel handel. Er wordt druk uitgeoefend op en discriminatie gepleegd jegens de Britten in een mate, die er op duidt dat de communisten het vas te plan hebben de Britten uit China te verdrijven. Politie urenlang in touw; achttien doden TRIEST. Op zijn minst 18 personen werden in Triëst Za terdag gewond tijdens gevechten tussen communisten en leden van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging. Deze straatgevechten ontstonden als gevolg van de verbitterde stemming, die in de stad heerst ten gevolge van de het volgende weekend te houden gemeente raadsverkiezingen. De politie was urenlang bezig. Zij moest voortdurend van het ene gedeelte van de stad naar het andere, daar van alle kanten be richten over wanordelijkheden binnenkwamen. Één van de felste gevechten woedde op het Piazza dell'Unita bij de Havenwijk. De communis ten hadden daar een vergadering georganiseerd in antwoord op een bijeenkomst, die er enkele dagen tevoren door de neo-fascisten ge houden was. Zij bewaakten de toegangswegen tot het plein met „versperrings,'-patrouilles van 30 tot 40 man. De gevechten braken uit toen de neo-fascisten de afzet ting aanvielen. TOKIO. Vice-admiraal Tur ner Joy zal als bevelhebber der vlootstrydkrachten in het Verre Oosten worden vervangen door vice.admiraal Robert Briscoe. Generaal-majoor William Harri son, lid van de delegatie voor de besprekingen over een wapenstil stand in Korea, zal Turner Joy van Vrijdag af in Panmoendjon ver vangen. Vice-admiraal Joy keert naar de V.S. terug. Hij wordt di recteur van de marine-academie te Annapolis Maryland DEN HAAG. De Nederlandse loggers zullen vannacht geen zee kun nen kiezen voor de jaarlijkse eerste jacht op de „Hollandse Nieuwe". Er is nl. nog geen overeenkomst bereikt tussen de vakbonden, verenigd in dc Unie-Verkeer, en de reders-organisaties over de arbeidsvoorwaarden, waar onder de vissers zouden uitvaren. Vanmiddag wordt er, onder bemiddelend toezicht van de Stichting van dc Arbeid, vergaderd om te trachten over eenstemming te bereiken. Komt men tot ccn accoord, dan zal tóch de haringvloot vrijwel zeker niet vóór Vrijdag kunnen vertrekken. Geschiedt dit Wcansdag, dan komt het nieuwe principe van de loon- STRAATSBURG. De arbeiders in de Rijnhaven zijn Zaterdag in staking gegaan. Zij eisen vijftien pet loonsverhoging. Bij alle haven installaties wordt gestaakt. Londen beleefde hittegolf LONDEN. Zaterdag wezen de thermometers hier temperaturen van 79 graden aan een stand, die in subtropische gebieden mis schien normaal, maar in Londen een hittegolf betekent. Duizenden zaten in Londen's vele parken te zonnen, terwijl de uitvalswegen der stad zwart van de auto's zagen. Velen gingen kamperen in de heu vels van Surrey, t eb wijl de bad plaatsen vol zaten. Twee personen verdronken. Het was de warmste 17de Mei sinds 1871 en de warmste Meidag sinds 1947. Minstens 71 personen zjjn om het leven gekomen en 59 mensen wer den gewond bü drie ernstige spoor wegongelukken. die het afgelopen weekeinde hebben plaats gevonden in India. T u r k ij e en de Ver enigde Staten. In India, waar een personentrein op een goederen trein reed. vielen de meeste slacht offers. Dc materiële schade was het aanzienlijkst in Zuid Turkije, waar een locomotief uit de rails vloog in een scherpe bocht, ettelüke wagons langs berghellingen omlaag stort ten, de rails over een afstand van vijf kilometer werden vernield en de wrakstukken over een zelfde af stand werden verspreid. In de Verenigde Staten liep eon uit meer dan 40 wagens bestaande goederentrein uit de rails bij Sa wyer in de staat Michigan. De stuk ken van de wagens vlogen in het rond en het ontzettende lawaai van de ontsporing deed de mensen in pyama's de straat oprennen. De ka bels waarmee het kleine plaatsje van electriciteit wordt voorzien, werden doorgesneden, een huis langs de spoorbaan werd geheel vernield, twee andere huizen wer den beschadigd. Zes goederenwa gens schoven in elkaar. Tot dusver werd geen melding gemaakt van slachtoffers, maar brandweerlieden, die naar de plaats van het ongeluk Kiezers keren zich tegen vooroorlogse politici-collaborateurs (Van onze reisredacteur) PARIJS. De Senaatsverkiezingen, die gisteren plaats gevonden heb ben, brachten alles by elkaar de geringe wyzigingen waarop men reeds had gerekend. De communisten veranderen niets, socialisten en radicalen verliezen vrüwel niets, de M.R.P. gaat drie zetels vooruit en de enige ver andering Van betekenis is het verlies van de R.P.F., die acht zetels moet afstaan aan de groep van de gematigden, de groep van Pinay. Men kan dus van een succes-Pinay spreken, maar of het een blijvend succes Is, zal nog moeten blijken. WASHINGTON Ook indien dc staking by de Amerikaanse oliebe- dryven onverwijld zou worden op geheven, zullen de beperkingen op het gebruik van vliegtuigbenzine toch nog enige tjjd, mogelyk tot 3 Juni a.s. moeten worden gehand haafd. Dit deelde de Amerikaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Chapman Zaterdagavond te Washington mee. Chapman zette uiteen dat vliegtuigbenzine sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog, schaars is geweest en dat de staking een reeds slechte toe stand heeft verergerd. Intussen blijven de arbeiders in langzaam tempo het werk her vatten. Dit geschiedt echter niet op algemene schaal. De groep der gematigden be staat namelijk uit zeer individua listische lieden, die met elke stroom meedrijven. Het is nog lang niet zeker, dat het experiment-Pinay slaagt. Winkeliers beginnen al te klagen over de stilstand in zaken, aangezien iedereen op de baisse wacht. En wanneer Pinay zyn po pulariteit mocht verliezen, sprin gen nog een paar gematigden van de bok van zijn wagen af. Het meest interessante verschijn sel bij deze verkiezingen is het fiasco van Flandin. De kiezers, die, zoals men weet, aangewezen wa ren door de gemeenteraden en dus eigenlijk al een college van be roepspolitici vormden, waarmee Flandin zich nauw verbonden voel de. hebben hem volledig in de steek gelaten. Hij werd nummer arie in zijn kiesdistrict en de twee boven hem staanden kregen de ab solute meerderheid. Ook andere gelijksoortige candidaten, die het, ondanks hun niet-verkiesbaarheid geprobeerd hadden, zijn verslagen. Het is een duidelijke uitspraak te- gfen de vooroorlogse politici-colla borateurs. waren gesneld zeiden: ..Wie weet, wat wij bij daglicht zullen vinden!" De botsing in India geschiedde op het traject JodhpoerBikaner, on geveer 12 km van laatstgenoemde plaats. Het merendeel van de slacht offers bevond zich in de twee der deklas rijtuigen, die geheel werden vernield. Het spoorwegongeluk in Zuid Tur kije geschiedde bij Adana. Als oor zaak wordt een defect aan de rem men opgegeven. Het zal minstens twee dagen duren voordat de rails hersteld zijn. Wat het déraillement bij Sawyer betreft: de politie meent, dat het geschiedde als gevolg van eon bot sing tussen vrachtauto's juist op een overweg. HONDERDEN afstammelingen van Jan van Riebeeck verzamel den zich Zaterdag in Culemborg, waar hun vermaarde voorvader is geboren. De heer P. I. Hoogen- hout, ambassadeur van Zuid-Afri- ka in ons land, sprak hen van het stadhuisbordes toe. ONDANKS het conflict in de ha ringvisserij is vlaggetjesdagin IJmuiden gewoon doorgegaan. Het feest werd gevierd met een alle gorische optocht, waaraan vele sportverenigingen deelnamen. On der veel belangstelling trokken de deelnemers langs de gepavoiseer- de schepen in de haven. de eerste vangst vermoedelijk pas Zaterdagmiddag laat aan de markt, en dat schept grote moeilijkheden. Donderdag (Hemelvaartsdag) blij ven de loggers zeker in de havens. „De reders zijn niet bereid de rechtvaardige verlangens van de vissers in te willigen", zei Zater dagavond de heer A. de Boon, be stuurder van de Centr Bond van Transportarbeiders, voor de VARA sprekend over het haringconflict. De Unie-Verkeer hoopt nog steeds via onderhandelingen tot overeenstem ming met de reders te komen, maar „dc reders tonen zich niet bereid PHILIPPINE De 44-Jarige E. Clays uit Boechaute In Belgisch Oost-Vlaanderen is bü het smok kelen van kalveren van Neder lands naar Belgisch gebied door de Nederlandse douane neergeschoten. Zaterdagavond probeerde een groep smokkelaars vijf kalveren in het grensgebied ten Zuiden van de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen naar België te dryven. Nederland se douaniers verrasten de smok kelaars bij deze poging. De smok kelaars vluchtten na een bevel om halt te houden. Het vuur werd op hen geopend. De Belg Clays werd later dood op het terrein gevonden. Het stoffelijke overschot is naar het lijkenhuisje te Philippine over gebracht. De kalveren zijn in be slag genomen. UTRECHT. De president van de Ned. Spoorwegen, Ir. F. A. den Hol lander, had Zaterdag het gevoel, dat er nog wel een cn ander aan dc outillage van het bedryf ontbrak. Tot deze conclusie gaf de aanbieding van een zestal stations- cn perron-klokken, een bank, stationsbeplantingen en vele andere goede zaken "ter gelegenheid van de electrificatie van het baan vak naar het Noorden aanleiding. De directie van de Ned. Spoorwegen was overigens met deze geschenken zeer content, zy gaven immers biyk van de goede verstandhouding tussen het bedryf en de bewoners van de ge bieden, hetwelk bet bestrykt. Enige honderden gasten maakten de rit naar Leeuwarden en Gro ningen mee en onder hen bevond zich ook minister Wemmers de eerste keer, menen vyy. dat een minister bij de ingebruikneming van een nieuw baanvak tegen woordig was. Overal zag het er op de tussen stations feestelijk uit: -bloemen, groen en muziek en deputaties van een dankbare burgerij onder aan voering van de burgemeester. De reden? De kinderen in Wolvega (Eigen berichtgeving) AMSTERDAM. In de Stichting van de Arbeid hebben werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt over een volledige compensatie van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidspremie. De Stichting meent, dat de compensatie gegeven moet worden als verplichting en niet als vergunning. Duits-geallieerde samenwerking na tot stand komen van vredescontract BONN. Processen, die de laatste tyd voor geallieerde en Duitse ge rechtshoven plaats vonden, hebben aan het licht gebracht, dat West-Duits- land overstroomd wordt door communistische spionnen uit Oost-Duilsland en uit andere satellietstaten van Sowjet-Rusland. Gedurende de zeven jaar van de bezetting werd het grootste deel van het contra-spionnagewerk gedaan door dc Amerikaanse, Engelse en Franse inlichtingendiensten. Wanneer de bezetting door het vredescontract zal zyn beëindigd men venvacht dat dit contract dezer dagen zal worden getekend zullen de geallieerden in een andere positie verkeren. Hun optreden behoeft dan de instemming van de Duitsers. Deze is thans vastgelegd in een overeenkomst tussen de geallieerden en de West-Duitse regering betref fende de binnenlandse veiligheid. Als de bezetting eindigt zal de over eenkomst. die gericht is tegen de communistische spionnage, meteen in werking treden. Zij zal niet wor den gepubliceerd. Officieel maakt zij geen deel uit van het vredescontract, dat slechts beknopt vermeldt dat er samenwerking zal bestaan betreffen de de binnenlandse veiligheid. De overeenkomst is een soort gentlemen's-agreement inzake het uitwisselen van inlichtingen en het verschaffen van faciliteiten aan ge allieerde agenten. Zij zullen worden gevrijwaard tegen vervolging door Duitse gerechtshoven en. voor zover zij de Duitse nationaliteit hebben, tegen verlies van burgerrechten. Wat de compensatie precies zal uitmaken is nog in discussie. Het is bekend, dat de door de werkne mers te betalen premies per be drijfstak variëren. Men zou dus óf per bedrijfstak kunnen compense ren, óf een gemiddelde compensa tie in de vorm van een loonsver hoging geven, wat echter, betekent, dat sommige gevallen niet geheel gecompenseerd worden, terwijl an dere groepen meer ontvangen dan nodig is. De Stichting zou van mening zijn, dat de lasten op het bedrijfs leven door het deel der premie uitgeoefend, dat door de werkge vers moet worden betaald, verlicht dienen te worden. Er wordt in dit verband blijkbaar gesproken over een eventuele belastingverlaging en/of vermindering van bepaalde sociale lasten, zoals de veréve- ningsheffing en de premie voor de kinderbyslag. Op dit punt staat echter niets vast. De Sociaal Economische Raad zou het in meerderheid eens zijn met het standpunt van de Stich ting van de Arbeid. Vermoedelijk zullen de besprekingen in de Stichting nog tot het einde van volgende week duren. formuleerden het in hun feestlied aldus: „Het is uit nu met die zwart berookte oude trein, Geen steenkool en geen roetzwart meer." Duizenden hebben de officiële trein en vooral in de middag uren was dat het geval welkom geheten. Het was een fantastisch gezicht de mensen op perrons, bruggen en viaducten te zien. Alle aandacht was zo op de nieuwe trein gevestigd, dat in Heerenveen haast niemand de diesel zag. waarvan de bestuurder treurend stond onder het opschrift: „M'n laatste ronde". Er is onderweg veel gesproken, zoveel, dat de heer Den Hollander zijn excuses moest aanbieden, dat niet geheel dc hand was gehouden aan net tydschema. Maar by de invoering van de dienst, zo kon hij beloven, zou het beter gaan. Het aantal geschenken was bijna even groot als het aantal redevoe ringen. Ook de sanatoria van spoor wegpersoneel en het fonds tot be strijding van de T.BC. kregen daarvan hun deel. Verder waren het sc deryen. antieke voorwer pen, plaquettes en andere nuttige en fraaie zaken. JOHANNESBURG In de in heemsen wijk van Newclare bij Jo hannesburg heeft zich een hevige strijd afgespeeld tussen leden van vyandige stammen. Drie personen zijn om het leven gekomen en acht tien gewond. Bij het gevecht waren meer dan 500 personen betrokken die deels met strijdbijlen, deels met assegaaien gewapend waren. Er wa ren ongeveer 300 man politie nodig om de orde te herstellen. opbouw te aanvaarden", aldus de heer Dc Boon. Ook zouden zij er niets voor hebben gevoeld bemidde ling van de Stichting van de Ar beid in te roepen. Sinds dc heer De Boon zijn ra dio-rede uitsprak schijnt de houding der reders toch ccn wyziging te hebben ondergaan, gezten dc be spreking die heden plaats vindt. Vanavond belegt dc Unie-Verkeer, in dc grote zaal van de Dierentuin in Den Haag. een vergadering, waar het haringconflict zal worden be sproken. De mogelijkheid is er uiteraard, dat vanmiddag overeen stemming wordt bereikt, en dat vanavond de vakbonden de vissers dus het consigne „Uitvaren!" zullen geven. De Christelyke Bedrijfsgroepen- centrale, waarin ook haringvissers zijn georganiseerd, heeft tijdens een vergadering in Katwijk aan Zee ver klaard de voorstelten van de reders te aanvaarden. Hoewel de haringvloot dus van nacht binnengaats blijft, is cr in Vlaardingen en IJmuiden toch „vlaggetjesdag" gevierd. Maar, on danks alle feestelijkheden en het mooie weer, was er toch niet he lemaal de ware stemming, omdat iedereen wist: „De loggers gaan Maandagnacht niet weg". DJAKARTA Het kabinet heeft zich accoord verklaard met aan vaarding vnn technische en econo mische hulp van de Verenigde Sta ten, maar het wenst deze hulp tc aanvaarden zoals Burma haar ont vangt. Daarvoor zal de door dc vroegere minister Subardjo geteken de overeenkomst moeten worden gewyzigd. (De Amerikaanse hulp aan Burma werd in Februari j.l. hervat, nadat zij gedurende enige tijd was opge schort, omdat Burma niet een over eenkomst wilde tekenen, welke zijn onafhankelijkheid niet garandeer de. De overeenkomst werd daarop in dier voege gewyzigd, dat de. Bur mese minister van Buitenlandse Za ken de verzekering kon geven, dat aanvaarding van de hulp geen poli tieke gevolgen had. Red.) Voorverkiezingen in V.S. „Ike" en Kefauver in Oregon favoriet PORTLAND. Bij de voorver kiezingen, die Zaterdag in de staat Oregon gehouden zijn hecl't gene raal Eisenhower alle 18 gedele geerden van deze staat voor de in Juli te houden conventie van de republikeinse party achter zich gekregen. Democratisch Oregon koos Se nator Kefauer. Hij kreeg 12 ge delegeerden voor de democratische conventie achter zich. In de staat Vermout behaalde Eisenhower met 12 gedelegeerden wederom een overwinning op se nator Taft. Een kalver-vierling ROOSENDAAL Een koe van dc landbouwer G. te Moerstraten (West-Brabant) heeft dezer dagen het leven geschonken aan vier wel geschapen kalveren. KOPENHAGEN. Aan een grootscheepse, internationale Jacht op een Dcenic „confectiefabrikant", kwam Zaterdagavond een einde door de arrestatie van deze milliocnenzwendelaar. Van Helgc Lanby deed zich voor als inkoper voor de Westduitse regering. Hij wist zyn slachtoffers voor minstens twaalf millioen Deutsche Mark af tc zetten. Onmiddcliyk nadat de confectiefabrikant met een bootje In Zuid-Jutland landde, werd hij door een Deense grenspatrouiile gearresteerd. Hij zei van de Duitse kust weg gevaren te zyn, omdat hy „doods bang was. door de Duitse politie op gepakt te worden". Zijn vrouw ver gezelde hem en roeide vervolgens Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met wisselende bewolking en meest matige noordoostelijke tot oostelijke wind. Van nacht tamelijk koud, morgen overdag dé- zelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 20 Mei Zon op 4 u 39 m onder 20 u 34 m; Maan op 2 u 49 m on der 17 u 4 m. Droog weer HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp Neersi Weer Wma m/s Gisteren in 24 u Oslo Onbew. N.N.O. 5 Stockholm Sneeuwbui N. 6 Helsinki Sneeuw N.N.O. 6 Edinburgh Mist Windstil Londen Licht bew. N.W. 2 Kopenhagen Onbcw. N.N.O. 9 Amsterdam Licht bew.N. 1 Genève Onbew. Windstil Parijs Onbew. Windstil Bordeaux Zwaar bewW. 1 Nice Geh. bew. Windstil Berllln Zwaar bew N.N.O. 6 Frankfurt Zwaar bewW. 3 MOnchen Geh. bew W Z.W. 4 Wenen Half bew. W. 6 14 C 0.4 mm 22 17 alleen naar de Duitse kust terug, verklaarde hij. Lanby maakte zich onmiddellijk bekend Hij vertelde de politie aan een arrestatie en proces in Denemar ken de voorkeur te geven. De 39-jarige fabrikant wordt sinds 2 April door de Deense en Duitse politie gezocht na er van beschul digd tc zijn grote hoeveelheden kle ding bemachtigd te hebben door zich bij Deense ondernemingen voor te doen als officieel inkoper van de Duitse regering. Hij vertelde zijn slachtoffers, dat hij naar Denemar ken gezonden was om kleding te ko pen voor het „nieuwe Duitse leger". Hij verzocht hen de mond te hou den omdat „verondersteld werd", dat de Duitsers nog geen leger hadden. Dit werkte zo goed. dat de bedro gen Deense fabrikanten hem op gro te schaal op krediet begonnen te leveren. Goederen ter waarde van millioenen marken werden naar Hamburg verzonden. Mevrouw Lanby werd by haar terugkeer op Duits grondgebied door Duitse grenspatrouilles gearresteerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1