STADSVENSTER Bedevaartgangers in Amersfoort Marketenster De Kort marcheerde beter dan menig soldaat Volkszang en- dans in de openlucht Stille stoet trekt langs verlichte Mariabeelden 1200 Bezoekers op eerste dag DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB r- V.J VERZORGSTER VAN DE COMPAGNIE Eén tonnetje drank was niet genoeg voor een dagmars Agenda Amsterdam 2 Maandag 19 Mei 1952 Uit alle windstreken kwamen pelgrims voor de Pax Christi bedevaart Zaterdagmiddag in Amersfoort aan, waar hun in de R.K. Huishoudschool een warm onthaal ten deel viel dank zy de goede zorgen van de zusters van O.L. Vrouw. Nadat zü hadden kennisgemaakt met hun gastheren, kwamen de deelnemers om acht uur bycen in de kerk van O.L. Vrouw ten Hemel opneming, waar zij een plechtig lof bijwoonden, dat werd gecelebreerd door Pater Smits van Waesbcrgen S.J. Pater Leopold Verhagen O.E.S.A. richtte zich onder het lof tot de bedevaartgangers, waarbij hij wees op de ware vrede van Christus, welke in de harten der mensen moet heersen om zo te komen tot een waarachtige vrede over de gehele wereld. toespraak zelde de burgemeester verheugd te zijn. dat hij de pel grims in Amersfoort mocht ont vangen in de nabijheid van de O. L. Vrouwetoren, welke nog bijna ongerept in het hart van de stad staat. Dat wij u als gemeentebestuur begroeten, waarvan het grootste gedeelte niet uw overtuiging deelt, zo vervolgde de burgemeester, is voor u een teken, dat wij er in verdraagzaamheid op vooruit zijn gegaan en dat er mencen zijn, die respect hebben voor een overtui ging, welke niet de hunne is. De toespraak van burgemeester Molendijk werd gevolgd door een langdurig applaus, waarin tot uiting kwam, dat zijn woorden indruk hadden gemaakt en op hoge prijs werden gesteld, hetgeen door ver schillende sprekers werd bevestigd. Terwijl de pelgrims zich met hun „pleegouders" naar huis begaven om daar de maaltijd te nuttigen, hoorden zij, hoe de heer M. van der Werf op het carillon van de O.L. Vrouwetoren Marialiederen speelde. Voor de pelgrims weer naar hun woonplaats terugkeerden, kwamen zij eerst nog bijeen op het terrein van O.L. Vrouw ter Eem, waar zij luisterden naar een toespraak van pater Theofoor van Kampen O F.M. De heer W. Kuiper bood namens de pelgrims een herinneringsboek aan het O.L. Vrouwegilde aan. waarin alle deelnemers aan de Pax Christibedevaart hun naam hadden geschreven. Het werd door Deken G. C- Smit aanvaard, waarna de heer P. v. Wees als voorzitter van het O.L. Vrouwegilde een kort dank woord sprak. Met een Marialof in de kapel, welke vele malen te klein bleek om de pelgrims en hun gastvrouwen en gastheren te be vatten. werd deze eerste Pax Chris ti bedevaart naar O.L. Vrouw van Amersfoort besloten. Toespraak van de burgemeester Na het lof trokken de pelgrims en met hen een groot aantal Amersfoorters uit voor dc Vrouwc- vaert, welke voor het eerst sinds honderden jaren bij daglicht een aanvang nam Een zwijgende stoet, welke het drukke gedoe in de bin nenstad enige tijd deed verstom men, bewoog zich kalm langs de aloude route, welke wederom werd gemarkeerd door talloos vele ver lichte Mariabeelden. Dank zij de rustige manier waar op de politie optrad, had de omme gang een zeer ordelijk verloop. Vele voorbijgangers bleven staan om de stille stoet langs zich heen te zien trekken. Aan de voet van dc O.L. Vrou wetoren had tot besluit van de dag een begroetingssamenkomst plaats, waarop dr L. J. N. v. d. Hulst als voorzitter van „Katholiek Amers foort" de pelgrims een hartelijk welkom toeriep en vervolgens in het kort het ontstaan van de Ma riaverering schetste. De Deken van Amersfoort, de hoogeerw. heer G. C. Smit, die ook een bijzonder woord van welkom sprak als deken van het O.L. Vrouwegilde, hoopte, dat door de Vrouwevaert van de Pax Christibeweging de traditie zou mogen herleven, dat ook per sonen van buiten Amersfoort aan de jaarlijkse omgang zouden deel nemen. Namens het landelijk bestuur van de Pax sprak mr dr Begheijn, die met vreugde constateerde, dat de bedevaart naa>- Amersfoort een succes is geworden. De heer De Schmidt uit Krefeld sprak een be groetingswoord mede namens de president der Duitse Pax Christi beweging, de Bisschop van Aken. Spreker was het Nederlandse volk dankbaar voor de geschonken hulp aan de verdreven personen van de Duitse diaspora, met name door liet werk van „Oostpriesterhulp". De Duitsers zijn ook zeer getrof fen, aldus de heer De Schmidt, door het woord, dat Koningin Ju liana gesproken heeft met betrek king tot de van huis en haard ver dreven personen. „Dit woord, van een grote vrouw zullen wij, Duit sers, nooit vergeten!" Een ontroerend moment vormde hierna het bidden van de Litanie tot de Koningin van de Vrede. In de kerk aan de Elleboog droeg Zondagmorgen Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr B. J. Alfrink, de aartsbisschop-coadjutor, een ponti ficale hoogmis op voor de pel grims. In een korte predicatie wees hij op het belang van de christe lijke eenheid, welke de grondslag is van de ware liefde en vrede. Aan het einde van de mis gaf Zijne Hoogw. Excellentie zijn bis schoppelijke zegen over de Pax Christi-pelgrims. Enkele uren later waren de pel grims wederom bijeen, thans in het K A B -gebouw. Tijdens dit sa menzijn kwam het gemeentebe stuur de bedevaartgangers verwel komen. Burgemeester H. Molen dijk was hierbij vergezeld van de wethouders J. Koopman en mr F. C. A. Eenhorst en de gemeente secretaris, mr R. Streng. In zijn Bosbad geopend Behalve Pesie is nu ook het Bosbad „Birkhoven" geopend. Voor het eerst was er geen openingsfeest. Voorheen werd de grote trom danig geroerd als de Sportstichting het Bosbad voor het publiek openstelde. Daarvan had men nu afgezien. Zonder enig offi cieel gedoe ging gistermiddag om een uur de cassa open en niet veel later spartelde de eerste zwemmer het was een jongen al in het water. Toen 's avonds de balans van de eerste dag was opgemaakt, bleken er 1200 bezoekers te zijn geweest, die hebben genoten van heerlijk zwem water en van onverwacht veel zonne schijn. Het ging er weer ouderwets toe in het bad, dat zo op het eerste gezicht sinds vorig jaar weinig ver andering heeft ondergaan, maar waaraan toch enkele belangrijke ver beteringen zijn aangebracht. Er werd naar hartelust gezwommen en ge ploeterd, er werd gebald op het strand, er werd geschommeld, kort om: het moge dan geen sportfeest geweest zijn, het was in ieder geval een zomerfeest. De temperatuur van het water bedroeg 20° C.. hetgeen niet al te vaak voorkomt op de ope ningsdag van een buitenbad. .Juliana" en „Bernhard" naar Apeldoorn Het Chr. Tamboers- en Pijperscorps .Juliana" en zijn onderafdeling „Bern hard" zullen op Hemelvaartsdag deel nemen aan de nationale pijpersdag in Apeldoorn. Reeds hebben 25 tamboers- en piipers- corpsen uit alle delen van het land voor deze dag ingeschreven. Een zeer aantrekkelijk programma is er samengesteld o.a. het optreden van de 25 deelnemende verenigingen op een sportterrein, een défilé voor burgerlijke en militaire autoriteiten en een grote massale taptoe. „Juliana" zal In verband met het 25- Jarlg jubileum van het sanatorium „Zonnegloren" daar een concert verzor gen op Maandagavond 16 Juni as., ter wijl „JuUana" ook nog haar medewer king zal verlenen aan een Jeugdmecting in Zeist op Zaterdagmiddag 12 Juli. Openluchtsamenkomst van de PvdA De afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid belegt op Woensdag 4 Juni een openlucht bijeenkomst op het L. Vrouwekerk hof. Op deze avondbijeenkomst zul len spreken de minister van Weder opbouw cn Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld, de staatssecretaris van Sociale Zaken mr. dr. A. A. v. Rhijn en de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink. Aan deze openluchtbijeenkomst verlenen medewerking „De Stem des Volks" en de arbeidersmuziekvereni ging „H. J. Hegeraat". Besclionkenen gooien kinderen in sloot Voorbijganger mishandeld Drie dronken jongelui, afkomstig uit Barneveld. maakten er Zondag avond hun bezigheid van passeren de kinderen op de Hogeweg bij het Pompstation van de fiets te trek ken en zc in de droge sloot naast de weg te gooien, soms met fiets en al. Voorbijgangers, die de ge mene praktijken van het drietal opmerkten, bemoeiden zich ermee. Een van hen, dc 27-jaTige heer C. G. Z. uit de Beekstraat, werd daar bij echter door de drie Barnevel ders gezamenlijk aangevallen. Hij werd zodanig mishandeld, dat hij een blauw oog en een hoofdwond opliep. De politie, die inmiddels van verscheidene kanten gewaarschuwd ■was. nam de drie Barnevelders mee naar het bureau. Het zijn de 24-jarige chauffeur G. K.. de 20- jarige J. G. cn de 19-jarige militair G. J. P. Allen hebben ze een pro ces-verbaal gekregen. Christelijke handels reizigers vergaderden UTRECHT Zaterdag vergader de te Utrecht in Esplanade de Ne derlandse Vereniging van Christelij ke Handelsreizigers en Agenten on der voorzitterschap van de heer A. Graafland, te Apeldoorn. Deze her dacht in zijn openingswoord de in het afgelopen verenigingsjaar over ledenen. Een speciaal welkomst woord richtte hij tot de vertegen woordigers der onlangs opgerichte afdelingen Amersfoort. Rijnstreek en Zeist. De aftredende bestuursleden J. J. Schuman te "s-Gravenhage. A. Kroon te Breda en H. Bontkes te Zwolle werden herkozen cn in de vacature van de heer P. P. Esders te Leiden werd de heer W. van Rees te Gouda gekozen. De secretaris van het CNV, de heer P. Tjeerdsma, vertolkte de ge voelens van de bond. Besloten werd het 25-jarig bestaan der organisatie volgend jaar te Rotterdam te vie ren, omdat de vereniging hier werd opgericht en ook het tienjarig be staan daar is gevierd. WATERSTANDEN* 's GRAVENHAGE. 19 Mei. Mann heim 352 —0 11. Trier 126 0.10; Keulen 237 —0 13; Ruhrort 453 —0 10; Lobl'h 1065 0 08" Nijmegen 848 —0 06; Arnhem 836 —0 05 Eefde 355 0.03; Borgharen 962 +0.22; Belfcld 1098 +0.06; Grave 470 +0.07. Een heerlijke avond in Mei (Van een onzer verslaggevers) Renske Nieweg «n Rlnus Kuiper, benevens de leden van „Het Ne derlandse Lied", dat betekent: Volkszang en -dans. Ditmaal in de openlucht! Zaterdagavond was het en de plaats der handeling het prachtig gelegen sportterrein van ons ste delijk gymnasium. Een uitgezochte plaats voor zulk een Meiviering. Alsof men zich bevindt in een mooi Engels park, zo is het daar. Hoog is het geboomte en het struikgewas reeds dichtbegroeid. Geen stadsgeluiden dringen er door. Er fluiten vogels en een houtduivenpaar blikt nieuwsgierig naar al die jonge (en ook oudere) mensen, die gekomen zijn om te genieten van een eenvoudige zang en dans. Ja, zo was het daar Zaterdag avond en wonderlijk goed deden er de klanken aan van „Der Win ter ist vergangen". Een oud lied, maar dat altijd jong blijft en fris net als de schone Meimaand, waarin wij thans leven. Daarom ook liet Renske Nieweg ons het lied van de koekoek zingen, die in de maand Mei zo'n zeer aparte roep heeft. In een driestemmige canon weerklonk de lof van deze merkwaardige vogel. Zouden we dus niet ook Sinte- Cecilia prijzen, die ook de godde lijke gave der muziek zozeer deel achtig werd. Wij deden het op de enig juiste was; met een lied. Jaarverslag van Centrale Arb. Verzekering De Centrale Arbeiders-Verzeke ringsbank N.V. wier jaarverslag wfj ontvingen, kan, gezien de gunstige resultaten in het afgelopen boekjaar, de in 1950 hervatte winstuitkering voor het economisch, politiek en cultureel sterker maken van de ar beidersbeweging voortzetten. Het bedrag van 100.000, dat ter verde ling overblijft na dotaties uit het bedrUfssaldo wordt aangewend voor een onveranderde dividenduitkering van 6 tantièmes tot een bedrag van 6.000 en een winstuitkering voor het bovengenoemde doel van 88.000 vergeleken met J 54.000 in 1950. Het totale verzekerde kapitaal be droeg eind 1951 268.1 millioen te gen 252,5 millioen per eind 1950. De vooruitgang aan verzekerd ka pitaal bedroeg 15,6 millioen (14,5 en 5,2 millioen uit een bijzonder contract). De afdeling Kapitaalver zekeringen (posten van 500 af) deelt in de netto-vooruitgang met 7,5 millioen en een afdeling Volks, verzekeringen met 8,1 millioen. In 1951 is in 1593 gevallen afkoop van Volksverzekeringen toegestaan in verband met emigratie. Het to tale verzekerde kapitaal, dat hierbij was betrokken was 229.980; het af koopbedrag 43.274. De afwikkeling van de „Joodse verzekeringen" vond in 1951 ver dere voortgang. Op afgewikkelde polissen werd in totaal 89.552 (54.054) uitgekeerd. Na diverse boekingen resteert een bedrijfssaldo van 547.610 (689.643). Behalve voor bovengenoemde uit keringen wordt dit aangewend voor verhoging van de extra-reserve en de reserve voor belastingen. Onderwijl was de grote kring der aanwezigen steeds verwijd. Men weet „Het Lied" te vinden, evenzeer in de Markthal als hier in de vrije natuur. Rangen of standen en ook leef tijd gelden hier niet. Wie houdt van het goed-gezongen Nederland se lied en behagen schept in het simpele maar schone vermaak van de volksdans, is welkom. Wie deze genietingen niet kan waar deren, blijve weg. Er is maar één enkele voorwaarde, waaraan elk aanwezige moet voldoen: men brenge mee een zonnig humeur en een eenvoudig hart. Hoe anders ter wereld zou men zo prettig kunnen dansen onder de leiding van Rinus Kuiper als daar Zaterdagavond geschiedde? Dansen op de tonen van een enkele fluit, maar die op deze avond en op deze plaats klonken als die van de jongen op een Mei avond in Gorters beroemde ge dicht. Zulke dansen zijn niet moeilijk te leren. Honderden tegelijk ont vingen van „dansmeester" Kuiper onderricht. Loopt het even in dc war bij zulk een massale deelna me, dan is de orde in een ogen blik weer hersteld. Met de „Tovercirkel", de grote rondedans werd de avond be sloten. Als allen huiswaarts keren, is er alleen maar zuivere vreugde over zo'n goed bestede, heerlijke Zaterdagavondin Mei. 1897. De volgende da gen gebeurt er weinig bijzonders. Wel blijven er voortdurend albatros sen rondcirkelen en de kapitein geeft opdracht de vogels, of het nu ech te zijn of nagemaakte, met licht spoormunitie te verjagen. Het werk vordert gestadig. Dezee bodem wordt nauwkeu rig in kaart gebracht en de deskundigen aan boord staan versteld over de enorme hoeveel, heden olie, die hier on der de zeebodem ver borgen liggen. Als deze bronnen geëxploiteerd kunnen worden, bete kent dat, dat er dc eerste eeuwen zeker geen gebrek aan deze, langzamerhand schaars wor- dende brandstof zal komen Daar zal de maat schappij millioencn aan kunnen verdienen! Dan I meldt op zeker dag de radar-operateur dat er ijsbergen zijn gesignaleerd. Wederom een nieuwe aflevering van het populaire Robboekje verschenen. Van heden af verkrijgbaar deel 24 „JAN VAN RIEBEECK" 'Prys onveranderd 75 ct. Bij boekhandel, kiosken, bezorgers, agenten cn onze kantoren. Ook toen: zorg voor hel welzijnder soldaten IJ ET is voor ouders plezierig -* te weten, dat zoonlief de sol- daat tijdens en ook na de dienst uren goed wordt verzorgd. Te genwoordig berust die taak on der meer bij de „Dienst Welzijn* Verzorging," die bijvoorbeeld. filmvoorstellingen organiseert en altijd de koffie met koek heeft klaar staan voor de mannen, die even in de cantine van de kazer ne of kamp komen uitblazen. Eigenlijk is deze dienst een wel zeer geciviliseerde nakomeling van het marketentsters-legertje, dat vroeger voor het „welzijn" van de manschappen onderweg zorgde. De taak van deze zoete- laarsters was om de soldaten te voorzien van rookgerei cn drank. Amersfoort nu telt onder zijn inivoonsters nog een vrouw die vroeger dit beroep uitoefen de. Een onzer verslaggevers is bij haar op bezoek geweest en zijn verslag daarover vindt ge hiernaast. Inbraak in ULO-school opgehelderd In Den Haag is aangehouden de 24-jarige J. C. P., die verscheidene diefstallen in heel ons land op zijn naam heeft staan. Hij heeft bekend onder meer ingebroken te hebben in de Chr. Nat. Uloschool te Amersfoort. De diefstal hier is ge pleegd in samenwerking met een mede-verdachte, die op het ogen blik in het Franse vreemdelingen legioen dient. Meisjes met autoped tegen auto gereden Twee meisjes van vijf jaar Yvon ne A. P. en Alie E.. beiden uit de Timorstraat, zijn Zaterdagmiddag met hun autoped op de Leusder- weg tegen een personenauto gere den. Ze staken van achter een stil staande vrachtauto plotseling de weg over. De bestuurder van de auto, die uit Doorn kwam, kon een aanrijding niet voorkomen. Yvonne kreeg enkele hoofdwondjes en Alie vermoedelijk een lichte hersen schudding en schaafwonden. Bei den zijn naar huis gebracht. Weggelopen meisje terug Een Amersfoortse politie-agent, die Zondagavond vrij van dienst was, zag. toen hij voor zijn huis aan de Heiligenbergerweg stond, een meisje passeren, waarvan het signalement hem bekend voor kwam. Zijn vermoeden bleek juist; het was een minderjarig meisje uit Hamersveld, wier opsporing ver zocht was. Ze was sinds 15 Mei spoorloos verdwenen. Een deel van het land had ze liftend afgereisd. Het meisje is nu teruggebracht naar huis. „Ach, wat een mooie Nachtelijke val met bromfiets Om half een in de afgelopen nacht zijn twee dames op de B.W. Laan bij de Heinsiuslaan met een brom fiets tegen de trottoirband gereden en gevallen. Mevrouw L. v. D.-S., die het rijwiel bestuurde, kreeg een bloedende wond aan 't achterhoofd. Ze werd per ziekenauto naar het St. Elizabethziekenhuis gebracht, waar bleek, dat ze ook een hersen schudding had opgelopen. Mevrouw C.A. v. d. K.v. L. die achter op de bromfiets zat kreeg slechts lichte ontvellingen aan het been. tijd was dat!" (Van een onzer verslaggevers) „Eigenlijk was ik meer en beter militair dan mijn man. Wanneer we uitrukten met de muziek sprong mijn hart open. En marcheren kón ik! Menige jonge kerel liep ik er-uit." Dit vertelt ons de weduwe De Kort, een bejaarde inwoonster van Amersfoort en een van de weinige voormalige marketent sters die ge in Neerlands gar nizoensplaatsen nog kunt vin den. Vier en tachtig jaar is „opoe" De Kort, maar haar ge heugen wil nog best. Komt ze eenmaal over haar leven met de troep te praten dan kunt ge rustig zelf een pijpje of een sigaar opsteken. En ver der alleen maar luisteren! Twintig jaar oud trouwde zij met de nu reeds jaren overleden heer De Kort. Hij diende in Har derwijk bij de koloniale reserve. In Amersfoort kwam hij bij het roemruchte vijfde. Spoedig volgde overplaatsing naar Nijmegen, waar hij wasbaas werd. Dit betekende dat zijn vrouw automatisch als marketentster optrad. Het echtpaar woonde daar enkele jaren in fort V erantwoording autotocht Voor de 19e autotocht der Amers foortse ouden van dagen kwam de vierde verantwoording binnen. Deze luidt; Vorige verantwoording 264, Den B. 2.50; N.N. 2.50; Mevrouw M. K. 1.door tussenkomst bond ouden van dagen N.N. 25.To taal 295.—. Er is echter nog meer geld nodig om 620 ouden van dagen en inva liden een genoeglijke middag te be zorgen. Wie volgt het goede voor beeld? Gironummer 236440. J. Stam, Schimmelpenninckkade 10. Woordenwisseling leidde tot oploopje Een aantal opgeschoten jongens had Zaterdagavond in de Lange- straat een woordenwisseling, waarbij j 'jj" WI""J ze op hoge toon tegen elkaar spra- nep... ken. Het wekte de indruk alsof er een hevige vechtpartij aan de gang was en het publiek bleef in dichte drommen om de jongens staan, zelfs de rijweg werd versperd en de poli tie dreef daarom het oploopje uit elkaar. T. E. H., die geen gehoor gaf aan de sommatie tot doorlopen werd meegenomen naar het bureau en op de bon gezet. Spoedig kon hij, gekalmeerd, zijn tocht vervolgen. „Kiek in de Pot", zoals de militai ren het noemden. Maar vrij spoe dig gingen zij weer terug naar Amersfoort. In de Blokken vonden zij een woning. Een hele verbete ring vei geleken met „Kiek in de Pot". Opoe De Kort hoorde bij de tweede compagnie van het vierde bataljon. Elke compagnie had zijn eigen marketentster. De vrouwen waren gekleed in een zwarte jurk, met een wit schortje voor en droe gen op het hoofd een grote zwarte flambard met enorme afhangende pluimen. Op de borst hadden ze een gelakte bandelier cn een vijf- literstonnetje met jenever en een kistje sigaren. Zo trokken zij met het leger mee op oefeningen en manoeuvres. Ook als het een maj-s van veertig kilometer was. Dienst was dienstEn dat alles om dat je man wasbaas was! 's Zaterdags was er inspectie en o. wee als er iets aan het uni form ontbrak! Wat ze er mee ver dienden? „Alleen wat we op de jenever en sigaren overhielden." vertelt opoe De Kort. „Dat was trouwens maar een bedroevend klein beetje. „Een glaasje sterke drank kostte vijf centen, een beste sigaar had je voor twee en een halve centNeen. veel verdien ste zat er niet aan. Je greep er dan ook bij. wat je grijpen kon. Maar toch was het een bar gezel lig leven.*' „En had U genoeg aan zo'n vijf- literstonnetje?" informeren wij. ./voor een hele dagmars? Ne?"? bij lange niet. Was het leeg, dan vulden wij het bij een slijterij of een café waar wij langs kwamen- Hoe het met de glaasjes ging? Iedere marketentster had er twee bij zich plus een handdoek. De meeste jongens hadden liever niet dat je het glas met die doek schoon maakte. Dat scheelt ons weer een druppel, zeiden ze. Vijf centen was toentertijd een hand vol en een sol daat kreeg immers maar een paar stuivers in de week.... Mijn man had een traktement van zes gulden. Maar ja, hij was onder officier, getrouwd en vader van drie kinderen. Gelukkig hadden wij in de blokken vrij wonen. Het eten kostte zo goed als niets. Wij aten uit de militaire keuken, dat was goed cn goedkoop. Net de vetpot van Egypte HEERLIJK, OP MARS! „Nee", zegt opoe De Kort pein zend: „Te klagen hadden wij zeker niet. En ik vond het heerlijk op mars te zijn. Maar pas wanneer er rust geblazen werd. begon voor ons het lieve leventje Dan moesten wij onze waren aan de man zien te brengen. In het begin van de week ging dat wel, maar o. als die op zijn Gelukkig waren er vooral onder de officieren veel lie den van goeie huize. Het gebeurde nog wel eens. dat er zo een voor de hele troep betaalde. Dan hadden wij een goeie. Op de Harskamp maakte ik verscheidene manoeuvres mee. Ook achter de infanterieka- zerne was nog wel eens een oefe ning of zo. Ik herinner mij nog heel goed. dat wij er eens allemaal in tenten moesten slapen. Er is toen Klop Niet als een ver doorge voerd mechanisme, dat automatisch naar zijn eind doel raast, tot de veer knap woners, begeleid door de klanken van een uit Coco- Polo-hout gesneden fluit. dagdroom verzonken. Als een kind zouden wij willen wezen, vonden wij nog- Zo zouden wij willen le- maals. Want is het niet zegt, maar als een kind in ven. Primitief en gelukkig, wonderlijk, dat zodra men Lof der luiheid l AA/IJ hebben het week- end, evenals u naar wij hopen, weer met volle teugen genoten. Grootse plannen hadden wij voor dc Zondag. Moeten wij u nog zeggen, dat er niets dan duigen van zijn gewor den? Dc stralende zon die ons wekte, doofde alle energie. Wij hebben het niet verder dan de voortuin gebracht. Met ligstoelen, met limo nade en met een boek (dat wij niet inkeken). Wij heb ben stomweg gezeten, gele gen mogen wij wel zeggen. en ons onledig gehouden omspoeld, 's Avonds kijken zijn eerste levensjaren. Zonder zorgen voor de dag van morgen. Openstaand voor iedere indruk, spelend leren en weinig werken. Op die zonnige Zondag middag kregen wij plotse ling. al genietend, een af keer van het leven zoals wij dat tot dusver geleid hadden. Werken en zweten, ploeteren voorJa voor wat? En al denkend en peinzend bedachten wij dat wij er goed aan zouden doen het tredmolenbestaav vaarwel te zeggen. Wij moesten ons toeleggen op het leven v>an een zwerver. Zonder geld, zonder zorgen ook. Alleen maar genietend van het leven dat ons wordt toebedeeld. Lof der luiheid 2 Wij zouden willen wor den als de Zuiderlingen, zoals wij die in onze va cantia hebben leren ken nen. Vruchten plukken van de langs de wegen en in 't wild groeiende bomen en struiken. Zwemmen in het hemelsblauwe water, dat met witte schuimkoppen de grillig gevormde rotskust Met een klein, achter de cactussen verscholen, wit- in het leven komt, alles steeds moeilijker wordt? stenen villa als ons tehuis. Men zich steeds aan de da- met het uitdenken van een ingenieus, ontwikkeld le venssysteem. Een systeem om te Leven met een grote naar de sterren, die twin kelend aan het oneindig firmament staan uitgestald. Luisteren naar de zachte zang van een der dorpsbe- In een schuurtje een grijs- grauwe ezel. Een ezel om mee naar het dorp te rij den in de vroege morgen als de zon nog maar juist zijn eerste stralen zendt. Wijdbeens gezeten op zijn rug.-Onze voeten slepend door het stof der eeuwen. Zo zouden wij ons laten rijden, naar daar waar het ons goed zou lijken. Geen radio, en geen bioscoop Geen consumptiebeperking en geen loonsverhoging. Geen krant, vooral geen krant. Niets van dat alles zou ons volmaakt geluk verstoren. Alleen maar le ven. Met onze ezel Lof der luiheid 3 Wij hebben veel gedacht die middag. Meer dan wij anders plegen te doen. Wij hebben combinaties ge maakt en bedacht hoe won derlijk het was, dat onze driejarige zoon dartelde en huppelde over het zonover goten grasgazon, dat wij in (actieve) vroegere tijden hebben aangelegd. Hij vroeg en vroeg. Wat dat voor een bloem was en wat een wolk eigenlijk was en waarom Wij konden amper al zijn vragen naar genoegen beantwoorden. Zo diep waren wij in onze gelijkse plichten tracht te onttrekken? Over dat alles zouden wij 'n boek kunnen schrij ven. „Lof der luiheid", moest het heten, f 3.75 in prachtband en f 2.in volksuitgave. even aan 'i Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twx%Lf uur. BE 098 keld. Er wordt hard ge werkt om aan het eind doel 450.voor een geleidshond" te komen. U weet. we zijn al over de 200.heen. Een bewoon ster van het Rusthuis De Lichtenberg deed er in baar geld nog twee kwar- Bewust a-sociaal wilden tjes bij. Ja. zo schieten we wij worden op die Zondag middag. Tot onze vrouw ons riep en de tafel moest worden gedekt. Daarna af wassen. De kinderen naar bed. Een kop koffie en dan aan 't werk, want voor een krantenman eindigt de Zondag om koud acht uur. Tot middernacht achter een op. Dat voorbeeld verdient navolging. Ad Vermeulen. Koppel- weg 42, zond een partijtje zilverpapier en natuurlijk waren Henk en Wim Koerts Westerdorpstraat. Hoevela ken, ook weer van de par tij. Zij gaven twee grote dozen zilverpapier, oud pa- bureau en 'sMaandagsmor- pier en tijdschriften. Goed gens weer vroeg uit de ve- zo. vrienden! ren, om je plicht te doen. Een week lang weer. Voor ie brood en voor je gezin. Zonder witstenen villa en zonder ezeltje Het kan toch goed ziin je één mid dag in luiheid te verliezen. Je voor enkele uren volko men los te maken van al les waar je aan gebonden bent. Een loflied te compo neren. opgedragen aan de zon en aan levensgenieters als zwervers nu eenmaal zijn. Heus, we zijn in Amers foort niet in slaap gesuk- En dan nóg dank aan mevr. Elzenaar. Randen- broekerweg 60, voor die mooie collectie tijdschrif ten. Bijzondere dank gaat uit naar de leerlingen van de Meisjesschool Vermeer straat en de leden van „Wil helmina". Zij zorgden voor een karrevracht zilverpa pier en capsules, die wij weg mochten halen bij de fam. v. d. Graaff, Vincent van Goghstraat 4. Inmiddels liggen er al Zilvervloot weer nieuwe adressen op afwerking te wachten. Even geduld vrienden, we komen zo snel mogelijk. menig glaasje verkocht en heel wat soldaten sliepen die nacht wel erg vast Toen haar man overleed was de weduwe De Kort, markententster af; even automatisch als zij het ge worden was De bataljonscomman dant beloofde echter zo goed moge lijk voor haar te zullen zorgen. „Wel", zegt opoe De Kort. „dat heeft hij gedaan. Ik kreeg een baanje in de onderofficierscantine. Bijna zes tien jaar heb ik daar gewerkt Dat was nog heel wat zwaarder dan mijn vroegere werk. Voor meer dan veertig man moest ik koken. U begrijpt dus dat er voor mijn gezin zp goed als geen tijd overbleef. Wan neer mijn kinderen naar school toe waren, werkte ik in dP cantine. Kwamen zij thuis, dan probeerde ik ieder uurtje vrij te maken voor mijn gezin. Nee. zo prettig als zoetelaar- ster was dat werk toch niet. Maar ik was blij dat ik de kost en het le ven had." „Zo kon ik trouwens ook mijn kinderen laten leren Een ging er voor onderwijzer studeren, de twee anderen Gingen naar de Ambachts school Zij zijn gelukkig getrouwd en kleinkinderen heb ik maar zat! Vervelen doet ik mij dan ook nooit, fs er geen visite, luister ik niet naar de radio, of lees ik geen boek, dan ga ik maar zo wat zitten denken aan vroeger. Dan zie ik mc zelf weer in vol ornaat tussen de troep lopen en is 't net of ik het alle maal weer hoor: de muziek en het trappelen van de paarden. Ach, wat een mooie tijd was dat!" Noleert U even GRAND THEATRE „De Blauwe Sluier", Alle leeft. Zon. cn Hemel vaartsdag; 1 30. 4. 6 30 cn 9 uur. Overige dagen: 2-30 6.30 en 9 uur. CITY THEATER. Tot cn met Maandag 19 Mei: „Meisje Ontvoerd". 18 jaar. Van Dinsdag tot cn met Donderdag „Let's Dance", 14 jaar. Woensdag middag 21 Mei. 2 cn 4 uur Jcugd- filmcyclus; „De Geheime Tunnel". Zon- en Hemelvaartsdag- 2. 4 15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen; 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag tot en met Maandag: „Korea". 14 jaar. Van Dinsdag tot cn met Don derdag: „Het zwaard van Montc Christo", 14 Jaar. Zon- en Hemel vaartsdag 2, 4.15. 6 45 cn 9 uur. 0\c- dige dagen: 2.30. 6 45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: tot en met Woensdag 21 Mei: „Showboat". Elke leeftijd. Vrijdag 8 uur. Zatci- dag: 2 30. 6 45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige «fagen: 2.30. 8 uur. "Hemelvaartsdag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur „Het meisje uit Artis 14 Jaar. AVONDDIENST APOTHEKEN: Jansen. Langestraat 74. tel. 3677: Java Apo theek. Leusderweg 212. tel 4887. ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUNST Van 3 t.m. 24 Mei werk van Ro Morgendorf dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdag. Woens dag,.Donderdag en Vrijdagavond te vens van 19.00 tot 21.00 uur. Zon dag van 14.00 tot 17 00 uur A.G.-Huls, 30 April t/m 18 Mei: expositie Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. MUSEUM FLEHITE Westslngei Dage- lllka geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag to—12 en 1.30—3 uur. OFKNBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- cd Zaterdagmia- dag 2.30».30 uur OPENBARE c-EESZAAL filiaal Soes- terkwaruei 'Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- eD Vrijdagavond van 1H jiii R.K OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11 12.30 en 2.30—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—6 en Vrijdag 4—5 uur DINSDAG 20 MEI: Stadsschouwburg 8 uur De Nederlandse Opera brengt Vcrdl's „Traviata" onder leiding van Erich Walter. WOENSDAG 21 MEI: Concertgebouw Eerste concert in Beethoven-cyclus door Concertgebouworkest. DONDERDAG 22 Mei (Hemelvaartsdag) Stadsschouwburg 1.30 uur De Ne derlandse Opera voert op Léhar s „Het Vrolijke Wecuwtje". Burgerlijke Stand 17 Mei 1952 Geboren: Wilhelmina. d. van J. Hovius en B. Bos: Rinskje Johanna, d. v. J. van Vendeloo cn R. Hemnunga. Hcndrikus. z. v. H. van dc Vis en J. H. Wind: Anna Eli sabeth. d. v. G. J. Baron van Boctzclaer cn E. Kley; Gysbertus Dominicus Maria, d. v. H. L. W. Krijnen en A. G Schoon- derbeek. Getrouwd: M. C. v. Lune en N. C Dodd. Overleden: Johanna Helena Jonker. 22 uur; Jacoba Johanna Bos 54 j.. echtg. van C. H. Muller. Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 9 tot 17 Mei 1952 Vulpen, armband, sjaal, roede, arm band, glacé dameshandschoen, muntbil jet, vulpen, rijwiel, autoped, hond. por- temonnaic met mh„ kinderjasje, huis sleutel, pedaal, autoped, zonnebril, sjaal, tennlsgoed. ceintuur, kam. broche,"hand tasje met inh., damesrijwiel, ceintuur, da meshandschoen. paar glacé hcrenhand- schoenen. Lipssleutel. vulpotlood, barl- goed. portcmonnaie met inh hoofddoek, glacé herenhandschoen, vuilnisbak, paar glacé herenhandschoenen, armbandje, autoped, duimstok, vulpen, bril in etui. kindermutsje, sjaal, zonnebril, dames- handschocn. kindertasje, schop, rokje vulpotlood, portemonnaie met inh glacc dameshandschoen, portcmonnaie met inh.. bril. broche, kettinkje met hanger, schoudertas, portemonnaie. kettinkje met hanger, armband, hangertje, springtouw, ceintuur, jongensjasje, broche, kinder fietsje. kindersehoentje, muntbiljet, por tcmonnaie met inh., vulpen, kinderjasjc, rozenkrans.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2