N.S.-sproeitrein verdelgt onkruid op de spoorlijnen Crisis in staf van Parijse „Monde" fINKSTEREN GELEZEN- Vervanger Mossadeq treedt af na missie in Den Haag Vierduizend kilometer in twee maanden J Standwerkers smoezen om hoogste eer „Moreel van soldaat moet worden versterkt Perzië bereid toch weer met Britten te onderhandelen l en gewogen i Dinsdag 20 Mei 1952 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Stampend en nichtend trok een wonderlijke stoomlocomotief een nog won derlijker verzameling van wa gons weg van het Utrechtse emplacement. Op de neus van de locomotief was een hokje gebouwd, dat beslist op geen andere locomotief is te zien. Uit een raampje leunde een man, die speurend voor zich uit naar de spoorbaan keek: Klaas Schut uit Amsterdam, waarnemer op de sproeitrein van de Nederlandse Spoorwe gen, wélke tussen 28 April en half Juni alle onkruid op de spoorbanen zal verdelgen. De trein bestaat uit een locomo tief, een goederenwagen, een wagon, die omgebouwd is tot slaap- en zitwagen, een porap- wagcn, die van binnen lijkt op een machinekamer, en ten slotte drie ketelwagens. De wagon, die van binnen zo lijkt op een machinekamer, is het belangrijkste deel van de sproei trein. Het is de eigenlijke sproei wagen. Vernuftige installaties zui gen uit de ketelwagens giftige vloeistof, die door een serie sproei ers, welke tussen de wielen onder de wagon zijn bevestigd, op de baan wordt gespoten. De waarnemer, in zijn hokje op de locomotief, regelt met allerlei knoppen het sproeien. Hij kan het mengsel van water en calcium- chloride of natriumchloraat met magnesiumchloride tussen de rails terecht laten komen, of zo hij dat noodzakelijk acht links er van. rechts er van, zelfs op het fietspad naast de spoorbaan. Twee en zeventig kubieke meter gifstof gaan er in de tanks op de drie ketelwagens. 72 000 liter dus. Over een afstand van 1 km. wordt gemiddeld 500 liter voent gespoten. Per dag wordt 150 km. spoorlijn gesproeid. Soms, wanneer het niet nodig is. overal te spuiten, haalt de sproeitrein 200 km. voor de tanks opnieuw gevuld moeten worden. De trein kan niet harder rijden dan veertig kilomter per uur: bij hoge re snelheid zou het sproeigordijn erstuiven. t Technici van de N S. verstrekten ons deze gegevens, terwijl de trein moeizaam langs Driebergens knus se stationnetje reed en terwijl uit een luidspreker in de pompwagen via een keelmicrofoon de stem van waarnemer Schut klonk, die vroeg of alles goed ging. Het vocht trok een donker spoor langs dè rails en glinsterde op distels, brandnetels, graspollen en wikke. Alles neg Binnen twee weken is het weg.' Gegarandeerd." zei ons hoofd ingenieur J. D. M Bardet van de Dienst van Exploitatie. ..We zijr. in April bij. Venlo begonnen. Nu zijn de Zuidelijke provincies al gedaan. De resultaten zijn al reeds goed zichtbaar. Langzaamaan gaan we naar het Noorden en dan doen we het in het najaar nog eens dun netjes over." De heer Bardet vertelde van de moeilijkheden, die het dagelijks ge bruik van de sproeitrein allerlei diensten van de N S. bezorgt De normale dienstregeling mag van de trein geen hinder ondervinder.. Er moest een speciale dienstregeling worden gemaakt, er moesten tal an instructies geformuleerd en erzonden worden naar stations chefs en ander N.S.-personeel. Elke avond moet op het slation. waar de sproeitrein 's nachts blijft, de wa gen staan, waaruit de sproeistof wordt overgepompt in de ketel wagens. En zo zijn er duizend en één kleine dingen te regelen. Nog een moeilijkheid is b.v. de oeding van de bemanning van de trein. Ze zorgt daar zelf voor. want in de slaapwagon kan gekookt wor den op gas. Maaar de trein staat nooit bij het station, doch altijd er gens op het emplacement. Soms moet éen der monteurs een uur lo pen om brood of melk te halen. De monteurs, de waarnemer en het t-erige personeel kamperen als het are in de trein. Ze slapen er in. en brengen er ook de avond in door. 's Morgens voor dag en dauw maken ze de trein gereed voor ver trek. 's avonds zijn ze uren in de weer om de trein schoon te maken. In de machinekamer controleren de monteurs de pompen en de motoren. Verscheidene ingewik kelde apparaten maken deze sproeitrein tot een der meest ge- perfectionneerde wapens, die de N.S. gebruikt bij de eeuwige strijd tegen het onkruid. Kosten fl. 6000.- per dag; toch goedkoop de ketels tc vullen en de chemica liën te mengen. Daarna praten ze nog wat of spelen een partijtje kaart. Maar laat maken ze het nooit, want de dag begint weer vroeg. Kosten Eén dag rijden met de sproeitrein kost de N.S. zesduizend gulden. Dit moge een enorm bedrag lijken, maar ir. Bardet rekende ons voor. dat het sproeien komt op ongeveer een halve cent per vierkante meter. Dit is veel goedkoper dan de manier, die voorheen werd gevolgd. In dit verband vertelde hij, dat twee jaar geleden het onkruidvrij maken van 20 km spoorbaan bij Enschede is aanbesteed voor zesdui zend gulden. Nu rijdt de sproei trein er over. Kosten: zes a zeven honderd gulden. Overal waar de trein langs komt trekt hij vee) bekijks Wel het meest van de spoormannen, die aan het werk zijn op hun stukje land langs de baan. Zoals die man in zijn blauwe kiel ergens bij Ede. Hij keek o zo angstig van de stralen gif, die uit de naderende trein spo- .JUNE PRIMER" Nieuwe manoeuvres van luchtmachten NATO-laiulen (Eigen bericht) PARIJS. Eind Juni zullen weer zeer omvangrijke manoeu vres worden gehouden door de Westeuropese luchtmachten. Drie dagen lang zullen tussen de één- en tweeduizend vliegtuigen van alle NATO-landen bij deze ma noeuvres, waarvan de code-naam „June Primer'' luidt, zijn betrok ken. In zekere zin zijn deze oefe ningen 'n vervolg op de vooraf gaande manoeuvres „Cupola", „Ombrelle" en Cirrus", maar in nog grotere mate vormen zij een voorbereiding voor de enorme ge combineerde oefeningen van land en luchtmachten van de NATO- landen in September. Deze laatste manoeuvres zullen, aanzienlijk groter zijn opgezet dan de herfst- oefenmgen van vorig jaar. Men stelt zich voor in het bijzonder de verbindingen tussen alle deel nemende onderdelen onder de loupe te nemen. Internationale herdenking van dr M. Montessori in Leiden AMSTERDAM. Op Zaterda? 24 Mei a.s. te 15.00 uur zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden een dr Montessori-herden- king worden gehouden. Teneinde blijk te geven van sympathie en eerbied voor de onlangs overleden grote paedagoge had de Associa tion Montesson Internationale het plan tot het houden van zulk eer. herdenkingsbijeenkomst opgevat. De Nederlandse Montessori-Ver eniging heeft de organisatie daar van op zich genomen. Dc sproeitrein in volle actie. Uit een groot aantal kranen wordt het verdelgingsmiddel op de baan ge spoten. Uiterlijk binnen twee we ken is het on kruid, dat tussen de biels en rails woekert, verdwe- Klaas Schut, dc waarnemer, re gelt in zijn hokje op dc locomotief het spuiten. Met allerlei knoppen bedient hij de kra nen en via een keelmicrofoon staat hij in verbin ding met de man nen in dc pomp wagen. ten. naar de frisse slablaadjes op zijn veld. Maar Klaas Schut drukte in zijn hokje op een knop en de tuinierende spoorman zag opgelucht, hoe zijn sla gespaard werd. En in de pompwagen de stem van Schut krakend door de luidspreker tot dienstdoend monteur Piet Sinte Maartensdijk uit Rotterdam en as sistent Van der Broek uit Utrecht: ..Even wachten, jongens, anders krijgt moeder geen sla" 7~)E Nederlandse Spoorwegen U voeren sinds jaar en dag hardnekkig strijd tegen het on kruid, dat op de spoorbanen woekert en dat, bij verwaarlo zing, oorzaak zou worden van grote schade aan biels en an der houtwerk. Op sommige plaatsen in ons land, o.a. tus sen Hoorn en Mcdemblik, groeit het gras over de rails. Op dit baanvak rijden alleen goederen treinen. Op andere plaatsen, waar wel intensief reizigersver- voer is, ziet men minder on kruid, maar ook daar is het voor de N.S. zaak waakzaam te zijn. Vroeger werd de spoorbaan geschoffeld, later spoten arbei ders met rugsproeiers gifstoffen langs en tussen de rails. In 1943 hebben de N.S. een sproeitrein ontworpen en gebouwd, die het niet verder bracht dan een proefrit tussen Utrecht en Zeist. Deze trein heeft men na de oorlog als een hoop roest aan getroffen in Duitsland. Na dc oorlog heeft een Fran se sproeitrein in ons land ge spoten. Deze diende als voor beeld voor een Nederlandse trein, welke vorig jaar voor het eerst gereden heeft en thans wordt gebruikt om 4000 km spoorweg vrij van onkruid te maken. Met deze trein, die ont worpen en gepcrfectionneerd is door de diensten van Weg en Werken en Materiële Werk plaatsen. heeft een onzer ver slaggevers een rit gemaakt van Utrecht naar Arnhem en terug. Hij vertelt daarvan in neven staand artikel. Nederlanders roeren de tong goed op Groenplaats in Antwerpen (Van onze correspondent) BRUSSEL. Er is Maandag wat over de tong gegaan op de Ant werpse Groenplaats, waar de Belgische marktkooplui met een eerste klas primeur uitpakten: een internationale standwerkerswedstrijd. Het had eigenlijk nog wat Internationaler zullen zijn, maar niet alle uitge nodigde deelnemers konden overkomen. En zo waren het ditmaal de koningen der welsprekendheid van het Nederlandse en Franse markt wezen, die het tegen de Belgische concurrenten opnamen. Nederland kan tevreden zijn: onze vertegenwoordigers smoesden vier van de fien prijzen in de wacht. Daar was natuurlijk Bram Polak, i de Amstelveld-kampioen, die aan de voet van het standbeeld, waar in Rubens ook al met een koop- mansgebaar is vereeuwigd, zijn i Amsterdamse gijntjes stond te ver- kopen, alsmede een schertsartikel, de radio-lachtstift: „U wrijft er even mee langs de rand van een glas en laat die vriend van u nu maar proost zeggen." Bram mag dan in Amsterdam nummer één zijn. hier haalde hij slechts de vierde prijs. Want in Antwerpen bekijken ze dat anders De op de fijne puntjes lettende Leveranciervan Fechteler-rapport had verbinding met Franse veiligheidsdienst (Van onze reisredacteur) PARIJS. 19 Mei. De heer Bloch-Morhange houdt nog steeds vol. dat het zg. rapport-Fechteler juist Is, maar de „Monde" heeft die theorie los gelaten en in bedekte vorm zfjn lezers excuses aangeboden. Of dit helpt mag men betwijfelen. Er Is een hevige crisis uitgebroken in de staf van het grote Parfjse blad. Men weet. dat een vorige maal. toen de aandeelhouders van de ..Monde de hoofdredacteur Beuve Méry wilden afzetten, deze gered is door de staf, die zeide met hem tegelijk te zullen vertrekken. Thans liggen de verhoudingen anders. Rémy Roure. een vooraan staand journalist, die ontslag heeft genomen, verklaarde in een provin ciale krant. „Het doel van de tota litaire landen is altijd geweest ver warring te zaaien en door middel van verwarring verdeeldheid in de rijen van hun tegenstanders Het rapport-Fechteler heeft eveneens de taak de leden van de Atlanti sche gemeenschap tegen elkaar op te hitsen." Vandaag is er vergadering van de staf van de „Monde" en. naar verluidt, zou er een motie worden ingediend, die lof uitspreekt voor Rémy Roure. Dit zou neerkomen op een terechtwijzing aan het adres van Beuve Méry. wiens positie toch al bij de aandeelhouders verzwakt De heer Bloch-Morhange. die de laatste dagen nogal over de tong is gegaan en met reden heeft verbindingen met de Franse Vei ligheidsdienst. Hij is daartoe geko men door zijn ervaringen in het verzet, waarin hij een behoorlijke rol heeft gespeeld Verder geeft hij een bulletin uit. waarop men zich kan abonneren en dat allerlei poli-1 tieke inlichtingen bevat, die men i in dc pers niet kan vinden. De Amerikaanse ambassade is een van zijn abonné's. Hij heeft nu erkend, dat hij reeds enige malen bezig is geweest met de Naval Pro ceedings en berichten daaruit in zijn bulletin had geciteerd en a?n de abonné's toegezonden. Hij heeft daarna het document-Fechteler aangekondigd zonder de inhoud nog te vermelden en beweert nu. dat. sinds de Amerikaanse ambassade op dit bulletin niet heeft gerea geerd, dit voor hem het bewijs was, dat het rapport-Fechteler ook echt was Dit is een nogal loszinnige re. denering en zij heeft geleid tot het incident?'met de „Monde". Intussen heeft de Amerikaanse commander Tolerico verklaard: ..Het in ..le Monde" gepubliceerde ..rapport-Fechteler' is in grote trekken een weergave van mijn in September 1950 in de ..Proceedings" opgenomen artikel. Er zijn echter strategisch onhoudbare opvattingen ingelast Groep van Pinay won 10 zetels in Senaat PARIJS. Volgens de niet-offi- ciöle uitslagen voor 158 van de 161 zetels van de Franse Senaat, waar- j over Zondag is gestemd, hebben de conservatieven van premier Pinay 10 zetels gewonnen en de Gaullis ten 9 zetels verloren. De uitslagen luiden: Gaullisten 26. communisten 15, socialisten 19. radicalen 37. volks-republikeinen 13. gematigd conservatieven 40 en partijlozen 8: totaal 158. inclusief 2 zetels voor Tunesië Het zal nog wel enige tijd duren voor de offi ciële einduitslag bekend zal zijn. Over 3 van de 161 zetels zal in ver afgelegen overzeese gebieden vol gende week of later worden ge stemd. Goede trouw afwezig bij handel met Joods effect De Amsterdamse Kamer van de afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft van daag in een principiële uitspraak beslist, dat een stuk. geleverd door adresgeving bij LIRO (Lippmann Rosenthal. Sarphatistraat) niet te goeder tróuw verkregen is. De zaak had zich als volgt toe gedragen: commissionnair A had voor zijn opdrachtgever gekocht van commissionnair B. Deze laat ste had A „adres gegeven bij LIRO", dat wil zeggen, hij had A medegedeeld, dat LIRO zou leveren. A had dit stuk aanvaard. De af deling Rechtspraak achtte A en dus ook zijn opdrachtgever niet te goeder trouw, en besliste dat A niet gehouden was geweest leve ring door LIRO te aanvaarden. De afdeling Effectenregistratie had be slist, dat A gehouden was de leve ring te aanvaarden. Nu is de tegenwoordige bezitter veroordeeld het effect aan de ge- depossedeerde terug te geven, resp. de waarde van het effect naar de koers van heden, alsmede alle door hem genoten vruchten, met veroordeling in de kosten van het geding. jury sloeg het vakmanschap hoger aan dan alleen maar vlotte smoes. Tot die fijne puntjes behoren onder ander de gelaatsuitdrukking, de warenkennis, de wijze van uit stallen en nog veel meer. De Fries Thijs dc Hoop. ervaren aanprijzer van scheermesjes, werd wegens dit vakmanschap hoger aangeslagen en behaalde de tweede prijs. De be jaarde oud-kampioen Gijs Klein uit Utrecht, die zo gedistingeerd zijn fluitjes in pure litteratuur weet te verpakken, was de win naar van de derde prijs. Er was ook een receptie van de Belgische Bond van Demonstroer- ders zo heten ze hier waar eveneens bestuursleden van de Nederlandse bond van Straat-, Markt- en Rivierhandelaars aan wezig waren en de standwerkers bewezen ook hun officiële woordje te kunnen zeggen Dit laatste was leerzaam voor hen. die nog niet weten, dat deze kooplui voortref felijk zijn georganiseerd, voor een behoorlijke vakopleiding zorg dra gen en de knoeiers van ons aller markten weren. Advertentie (LM.) 3tl 'N TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAM SO STUKS Wetsontwerp betreffende Raad voor Jeugdvorming DEN HAAG. Naar het A.NP. verneemt is nog vóór de afloop van deze parlementaire periode de in diening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Jeugdvorming. „Bruidegom zonder bruid" gearresteerd ROME. De politie te Palermo is er in geslaagd de man te vinden, die onlangs aangifte deed van de verdwijning van zijn bruid en auto nabij Paestum. Het is de 26-jarige Heinz Bauer uit München. De poli tie heeft verder ontdekt, dat hij degene is. die enige tijd geleden de Villa Medici, zetel van de ..Acade mie de France" binnendrong. Bauer, op wie een revolver werd gevonden, is naar Rome overge bracht. Lijkje van 5-jarig jongetje uit Waal opgevist (Van onze correspondent) NIJMEGEN Uit de Waal is Maandagmiddag het lijkje opge haald van de vijfjarige J M Adri- aansen. Het jongetje is enige weken geleden op de Waal onder Gcndt bij het spelen overboord geslagen en verdronken De ouders hebben dc haven van Nijmegen niet willen verlaten voor het stoffelijk over schot van hun zoontje was opgevist. [~)lE deskundige lezing over de spanningen tussen Oost en West wilden we natuurlijk horen, toant als straks de bom valt. is het zo prettig als je weet waaróm, vind ik. Daar we bijtijds op pad moesten, had mijn vrouw de oppas verwit tigd, maar toen ik om half acht opentrok, was het niet haar moe derlijk-mollige pesfalte die de trap opklom, doch een Neanderthaler van de mannelijke soort, die de hond van Baskerville aan een kort riempje met zich meetrok. „Ik ben d'r man!" meldde h{j. „Ze is ziek geworden en nou kom ik. Koest Bello! Wijs me die koters van je maar even, dan zal ik ze alvast een dreun gaan geven." En hij lachte de kalk uit het pla fond, terwijl de hond verlekkerd naar mijn knie keek Persoonlijk vond ik hem wat grof van korrel voor zo'n tedere taak als kindertjes beheren, maar mijn vrouw zei. dat. hij oprechte kijkers had, zodat we een kwartier later tóch in de tram zaten. Bij brand leek hij me trou wens wèl iemand om ruiten in te slaan en het bu//et naar buiten te dragen. De oploop, die ik bij het lezing gebouw had verwacht, kwam neer op iemand in portiersgewaad, die tegen de pui leunde met de lande rige trek van een man, die bij na der inzien zijn beroepskeuze be treurt en nu korzelig hunkert naar een nieuwe start. „Lezing is uitgesteld," zei hij, zonder ons aan te zien „Nou, da's wat moois!" riep myn vrouw, die in zulke situaties a!t(;d zoiets van me-centen-terug in haar stem krijgt, ook als er niets be taald is. ,Jieeft in krant gestaan." geeuw de man nog. Hij haatte lid woorden, dat was wel duidelijk. We dropen druilerig af. dronken een kopje koffie in een cafe, waar zich uitsluitend mensen ophielden, die zich straks gingen verhangen en tramden tegen negenen naar huis, kwaad, omdat we elkaar de schuld niet konden geven. Toen ik de deur opende, sprong in het duister van de gang die hond op m\j af en ging woest grommend tegen m\j opstaan, kennelijk gereed om met smaak zijn tanden in mijn adamsappel te zetten. „Meneer, roep hem eens!" riep mijn vrouw angstig, want ik vorm de een tafereel, waarvoor je in cir cussen betóólt. Eén keer „Bello" uit dc kamer bleek voldoende om het dier teleurgesteld van verdere aan randing te doen afzien. Hij galop peerde weg en deed geen vijandige, stappen meer, toen wij voorzichtig achter hem aankwamen. De reus bleek zich te hebben ontdaan van schoenen, jassen, boor den, vesten en buikspanners. In een toestand van pompeuze huiselijk heid zat hij bij dc radio en draaide er een bont palet non wanklanken uit. „Nou al terug?" vroeg hij onge makkelijk. We legden het uit Wel wel en hij zou net naar dat leuke Belgi sche programma gaan luisteren. „Laat 11 niet storen," zei ik, maar hij kende de klank der ironie niet en riep. dat hij mij verdraaid in schikkelijk vond. Het programma werd nu gevonden en twee uur lang woedden Vlaanderens luidste humoristen, allé zulle, gelijk een komische orkaan door het vertrek. We werden er een beetje suffig van. maar dr man lachte, telkens als er een gebit of een schoonmoe der viel, zó schuddebuikend, dat de fauteuil, waarin hij zat het veel zwaarder had dan wij. Toen de radio eindelijk op was, ging hij mij de hond uitleggen. Er werden kunstjes vertoond en „steek uw hand maar eens in zijn bek me neer. gerust, hij bijt niet door. hoor." Het was een nat pretje Te gen enen liep het al, toen ik lelijk kwam te vallen bij een worstel- greep, die hij mij voordeed, want daar had hij op gestdAn. „U hebt mijv man pijn gedaan, meneer," zei myn vrouw stijfjes. Ze hield tóch nog van me, na al die jaren. De reus zei, dat het hem speet. Maar het was niet zo slim als het zich liet aanzien. Kop op, meneer. Het werd trouwens zijn tijd. Het klokje van gehoorzaam heid. watOnze vingerkootjes lie pen jammerend te hoop tijdens zijn handdruk. Maar het toch al zo schriele straaltje hoop. dat de toe komst behelst, doofde definitief, toen hij bij de deur beloofde: „Ik kom gauw nog eens aanwip pen." Verhuizen lijkt me het enige. Maar dan goed, ver weg. KRONKEL Generaal Aler opent conferentie in Zeist (Van onze correspondent) ZEIST. „Wij zijn niet slechts mannen, die de oorlogsmachine in werking stellen, waarop onze lan den in geval van nood moeten kunnen rekenen. Wij moeten lei ders van mensen zijn. Het is onze plicht honderdduizend jonge men sen te helpen in hun confrontatie met hun verantwoordelijkheid, wij moeten de morele hoedanighe den van de mens, die in het le ger dient, versterken". Luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de Nederlandse lucht machtstaf, zei dit Maandagavond bij de opening van de „Spiritual Life-Conference", waaraan katho lieke, protestantse en joodse gees telijke verzorgers uit tien landen deelnemen. Het doel er van is het zoeken van een gemeenschap pelijk werkprogram voor geeste lijke arbeid onder militairen. Generaal Aler liet nog uitko men, dat „wij" (d.w.z.: de mili taire leiders) op het door hem aangeduide gebied te veel in ge breke blijven. „Er wordt altijd over getallen, divisies en perso neel gesproken, wij bespreken te weinig het moreel van de sol daat". 1-Iij meende, dat de gods dienst daarvoor van de grootste betekenis is, doch drong er bij zijn hoorders op aan samenwer king te zoeken met alle oprechte mensen, die het ethische peil van de mensen willen verheffen. WASHINGTON. Welinge lichte regeringsambtenaren hebben verklaard, dat de V.S. een voorlo pige overeenkomst met Libye heb ben bereikt betreffende het voort gezette gebruik door de Amerika nen van een luchtbasis buiten Tri poli. MENEER Messali Hadj is aan het winkelen. H\j is een Algerijnse nationalistische leider, die na de relletjes in Algiers door de Fran sen per vliegtuig naar Wesf- Frankrijk werd overgebracht „Ik had niet eens tijd om mijn koffers le pakken", zei de verbannen Messali verontwaardigd En daar om schaft hij zich wat nieuwe overhemden aan. Ongeval of poging tot moord? EINDHOVEN De Eindhovense politie houdt zich op het ogenblik bezig met een ongeval, dat zich Vrijdag j.l aldus heeft voorgedaan, doch in werkelijkheid geen onge val doch een poging tot moord zou zijn. Op de bewuste avond kregen twee personen ruzie in een café. welke later op straat werd voort gezet. 's Nachts omstreeks een uur is een van hen. de 36-jarige Hel mondenaar A. V. met een vracht auto pardoes op de 45-jarige J A de G. ingereden. De laatste stond op het trottoir, maar het rijwiel, dat hij aan de hand had. stond op de rijweg. V is doorgereden zonder zich om zijn slachtoffer, dat zeer ernstig gewond was, te be kommeren. V. is op weg naar huis door de politie aangehouden en opgesloten. TEHERAN. Minister-president Mossadeq van Perzië heeft besloten af te treden na de behandeling van het oliegeschil door het Int. Gerechtshof, zo meldt United Press. Mossadeq zou van menJng zijn, dat zUn missie ten einde is, nu de kwestie van de olie-naasting het hof heeft bereikt. Het vonnis, dat het hof moet vellen, zou geen invloed op Mossadeqs be sluit tot aftreden hebben. Op 26 Mei vertrekt de Perzische premier naar Den Haag, ter bijwo ning van de zittingen van het Hof. De Nederlandse gezant in Teheran, de heer A. J. Schrikker, zou de premier en zijn medewerkers, vol gens Ass. Press, hebben uitgenodigd gedurende die tijd de gasten van de Nederlandse regering te zijn. Inmiddels verluidde te Teheran, j dat de Perzische regering bereid zou zijn. opnieuw met de Britten te praten. Een blad. dat soms de I spreekbuis van premier Mossadeq I is. schreef gisteren, dat de regering I bereid is nieuwe Britse voorstellen, j welke „gebaseerd zijn op de grond beginselen van de Perzische natio- I nalisatie-wetten" in overweging te nemen. De ondergrond voor de beschou wingen was het verzoek van dr. Mossadeq. dat alle tien leden van de Olieraad hem zullen vergezellen naar de behandeling van het oliege schil voor het internationale ge rechtshof in Den Haag. Volgens het laatstgenoemde blad zou deze uitno diging betekenen dat dr Mossadeq zijn adviseurs bij de hand wil heb ben voor het geval nieuwe bespre kingen geopend zouden worden. Het voegde hieraan toe: „In Ame rikaanse kringen begint het idee van nieuwe rechtstreekse onder handelingen steeds meer te leven." ANDREA MAJOCCHI heeft twee boeken geschreven, nl. .Chirurg" en „Aesculaap". die in Nederland vrfj veel opgang gemaakt hebben. Of het zijn nieuwe boek „Leven en Dood, uit bet dagboek van een chirurg", net zo zal vergaan, betwijfel ik echter sterk. De suggestieve omslag, waarbij de chirurg een gummi handschoen aan trekt. doet allerlei verwachtingen rij zen omtrent gedurfde staaltjes van operatietechniek en buitengewone suc cessen ln de medische wetenschap. De inhoud is daar echter niet mee in overeenstemming. Het geheel Is wat on samenhangend. Het boek speelt tijdens de laatste wereldoorlog en laat ons iets zien van de moeilijkheden waaronder men in het grote ziekenhuis te Milaan moest werken. Het vertelt iets over kanker, dat voor de leek weinig opwekkend is. Nu en dan wordt er iets romantisch door heen geweven, maar het geheel Is wei nig bevredigend De vertaling is af en toe slecht te noemen. Alleen voor mensen, die smullen van populair-medlsche boeken, kan dit boek hier en daar iet* nieuws geven. (Uitg. Ce Boekerij, Baarn 7.9Q).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3