'STADSVENSTER Rode Kruis voert in Amersfoort grootscheepse campagne Raad keert zich tegen hogere geyserhuur Huishoudschool biedt veelzijdige opleiding Mr F. C. A. Eenhorst tot wethouder benoemd r Middenstand ingeschakeld hij etalage- en bal Ion wedstrijd „JAM VAN RIEBEECK" Gemeente doet meer dan overheid voorschrijft h 2 Woensdag 21 Mei 1952 (Van een onzer verslaggevers) Alle Amersfoortse bevolkingsgroepen zullen worden betrokken bij de grote Rode Kruiseampagne, die van Maandag 26 Mei t.m. Zaterdag 7 Juni In de weken voor en na Pinksteren dus in onze stad wordt gehouden. Er z(jn enkele comité's gevormd, waarin o.m. de plaatselijke winkeliers en de werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zUn. De campagne is ditmaal grootser opgezet dan in voorgaande Jaren. Op het programma staan onder andere een demonstratie in samenwerking met de brandweer, een etalagewedstrijd, een ballonwedstrijd voor kinderen en een gecostu- mcerde voetbalwedstrijd. lage een letter De opgave voor het publiek is uit de gevonden letters een slagzin samen te stellen, en bo vendien te raden welke takken van het Rode Kruis zijn uitgebeeld. Lijsten met de deelnemende win keliers zullen verkocht worden ten bate van het Rode Kruis Het is immers duidelijk, dat het bij de campagne voor een zeer belangrijk deel om de dubbeltjes gaat. Ons al ler Rode Kruis heeft zeer veel geld nodig om zijn belangrijke en mens lievende werk te kunnen uitvoeren. Op Woensdagmiddag 4 Juni zul len op verschillende punten in de stad ballonnetjes worden opgela ten. waaraan de kinderen een label met hun naam en adres hebben bevestigd. Deze labels en de bal lonnetjes worden beschikbaar gesteld door de plaatselijke winke liers. Natuurlijk zijn er mooie prij zen voor de afzenders van de bal lonnen. die het verst zijn gekomen. Wanneer en waar de gecostu- meerde voetbalwedstrijd tussen de Demonstratie samen met brandweer Aanstaande Zaterdag 24 Mei zal. om te beginnen het gezamenlijke personeel van de Rode Kruiscolmne Amersfoort een grote demonstratie geven by het §t Pieter- en Blok- lands-gasthuis. Verondersteld wordt, dat dit gasthuis door een ranjp. het ontploffen van een centrale ver warmingsketel, is getroffen. Zodra alarm is gegeven, komt zowel brandweer als Rode Kruis in actie De eerste zal de ..bewoners", in dit geval vrijwilligers, uit het gebouw evacueren, o.m langs een reddings- kabel. Daarna worden de slachtof fers verzorgd door de Rode Kruis- colonne. die inmiddels letterlijk zijn tenten zal hebben opgeslagen op het terrein aan de Hellestraat. Het publiek zal via een luidspre- kersauto op de hoogte gehouden worden van alles wat er te zien is Na de demonstratie zal men de vol ledig ingerichte tenten kunnen be zichtigen. Alle Amersfoortse winkeliers heb ben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan een etalage wedstrijd. die wordt gehouden van 4 tot 7 Juni. De deelnemers zullen in hun etalages een bepaald onder deel van het Rode Kruiswerk uit beelden. Daarbij komt in elke eta- Raad uit dank aan heer Van Wessum (Van een onzer verslaggevers) In de Raad uitte gisteravond burgemeester H. Molendijk zijn bewondering voor het werk van de heer M. Th. J. van Wessum, directeur van de centrale boek houding, die binnenkort met pen sioen gaat. De Raad bleek gaarne bereid de heer Van Wessum eer vol ontslag uit zijn functie te verlenen onder dankzegging voor de langdurige diensten aan de ge meente bewezen. De heer Molendijk herinnerde de Raad eraan hoe de centrale boekhouding onder leiding van de heer Van Wessum is uitge groeid tot een groot apparaat. Het val in hem te bewonderen, aldus de burgemeester, dat hij er ook de laatste vijf. jaar, toen van re organisatie bij het bedrijf sprake was, met plezier werkzaam is ge weest. Het valt niet mee voor iemand, die al jaren meeloopt, jongeren te zien komen met ande re opvattingen en nieuwe ideeën. De heer Van Wessum heeft zijn taak volkomen begrepen en tot op de dag van vandaag is hii met grote toewijding voor de gemeen te werkzaam geweest. Spr. vond het prettig deze woorden van dank ook namens de Raad aan de heer Van Wessum te kunnen meegeven. drie plaatselijke middenstandsver enigingen zal worden gespeeld, is nog niet bekend. Zeker is echter, dat de ..competitie", die bestaat uit zes wedstrijden van een kwartier, zal plaats vinden tussen 26 Mei en 7 Juni. BIJDRAGE VAN BEDRIJVEN Behalve een huis-aan-huis-inza- meling zal er dit jaar ook een straatcollecte worden gehouden. Verder wil men vertegenwoordigers uit alle bedrijven inschakelen, om te trachten van de werknemers een bijdrage te krijgen in de vorm van een half uur - of een uurloon. Graag zou hot Rode Kruis zien. dat de werkgevers hieraan een bedrag zouden toevoegen Om de aandacht nog eens extra op de Rode Kruiseampagne te ves tigen. zullen on Zaterdag 31 Mei. Woensdag 4 Juni en Zaterdag 7 Juni muziekcorpsen een mars door de stad maken. Ruiters van „Nim- merdor" zullen de stoet vergezel len met Rode Kruisvlaggen. Vlaggen van het Rode Kruis, in totaal ongeveer driehonderd, zul len eveneens in de stad worden verspreid. Gedurende twee weken zullen ze ieder nog eens aan de actie herinneren. Tenslotte gaat het Rode Kruis via de middenstand kleine reclame- voorwerpen verkopen: theelepeltjes, prentbriefkaarten en fietsvlagge- tjes. Die vlaggetjes wapperen op het ogenblik al op de stadsbussen. Moeten we nog meer vertellen over het Rode Kruis, en zijn actie9 Slechts cén ding: dat ieder door drongen zij van de belangrijkheid van deze instelling, en met gulle hand geve. 1899. De helicopter vliegt pal Zuid en na een half uur vliegen meldt de piloot, dat hij inderdaad enkele ijsber gen heeft waargenomen. „Ik ga nu wat lager vliegen", meldt hij, „want die ene ijsberg ziet er een beetje vreemd uit. Ik neb nog nooit zo'n .gjf grilliggevormde jjsbere gezien." De vliegmacnl- ne cirkelt in een wijde boog om de witte mon sters heen. Aan boor a L van het expeditieschip jg, luistert men gespannen naar de rapporten van de piloot. Daar kraakt r de radio weer. Maar de stem van de vlieger komt nu slecht door. En wat roept hij? „Ik weet niet wat er aan de hand is..." klinkt zijn stem door de luidspre ker, „maar ik kan geen hoogte houden... lijkt DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB welaangetrokken door magnetische sto-1 ringen ijsberg ziet er vreemd uitinstru menten reageren niet meerDan valt de zender uit. Nog even pruttelt en kraakt het in de luidspreker van de ontvanger. Dan b alles stiL Wat is er met de helicopter gebeurd? Wederom een nieuwe aflevering van het populaire Koli boekje verschenen. Van heden af verkrijgbaar deel 21 Prijs onveranderd 75 et. Bij boekhandel, kiosken, bezorgers, agenten en onze kantoren. Hamerstukken De volgende agendapunten gingen gisteravond in de Raad onder de hamer door of werden na een koit« discussie aangenomen: Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan Ch. J. V. Mol een behoeve van de restauratie van het perceel Muurhuizen 227229. Voorstel tot het verlenen van de voor de bouw van 48 woningen aan de Ka- pelweg benodigde credieten. Mededeling naar aanleiding van het verzoek van C van den Brink om ad vies te doen inwinnen, als bedoeld in artikel 4 der schadevergoedingsveror dening. omtrent de naar zijn oordeel door hem geleden schade ten gevolge van het vaststellen van het kernplan. Voorstel tot ontbinding van de over eenkomst van verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Hugo de Grootlaan. aan A. Bor. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot f 500.000. Voorstel tot vaststelling van een .Schoolgeldverordening handelsdag- school en gymnasium 1952" en een Schoolgeld verordentng handelsavond school 1952". Voorstel tot vaststelling van een „Ver ordening tot vaststelling van hot verme- nlgvuldigingscijfer voor de heffing van het schoolgeld voor het lager onder wijs in de gemeente Amersfoort". Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van de „Vereniging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolonderwijs" om ingevolge artikel 72 der lageronderwijswet 1920 mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Rozenstraat. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van het pensionaat ..St. Louis" om Ingevolge artikel 84. der lager-onderwijswet 1920 een vergoeding toe te kennen voor de kosten, verbonden aan de vervanging van lees- en taalboeken aan de van genoemd bestuur uitgaande scholen voor gewoon en uitgebreid lager on derwijs. Voorstel om aan de „Vereniging tot bevordering van „Christelijk nationaal school onderwijs" een perceel grond, ge legen aan de Leusdervveg. in eigendom over te dragon Voorstel tot het verlenen van een crcdiet voor de aanschaffing van oefen- middelpn voor het onderwijs In de li chamelijke oefening ten behoeve van de openbare scholen voor gewoon la ger onderwijs cn de openbare school voor voortgezet gewoon lager onder wijs. Voorstel tot het verlenen van een rredict voor de aanschaffing van meu belen en het revideren van oude schoolbanken ten behoeve van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs Voorstel om aan dr J de Vries over eenkomstig zijn verzoek ontslag te ver lenen "'t zijn betrekking van leraar in de wiskunde aan het Johan van Olden- bar nevelt gymnasium. Voorstel om aan J. Bijl overeenkom stig zijn verzoek ontslag te verlenen uit zijn betrekking van hoofd van de Jacob van Campenschool Voorstel tot vaststelling van een Ver ordening tot wijziging van de bezol- dieingsregeling gemeentepersoneel 1949" Voorstellen tot wijziging van de ge meente-begroting voor de dienstjaren 1951 en 1952. (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Amersfoort liep gisteravond even warm voor de geysers, die de gemeente in de nieuwbouw gaat plaatsen. Dat zijn er zo'n dikke vierhonderd en daarvoor is een bedrag van 86.000 nodig. Tegen dit be drag had de Raad geen bezwaar. Men was unaniem van mening, dat een nieuwe woning zonder geyser eigenlijk geen woning is. Men keerde zich voornamelijk tegen de door het college voorgestelde verboging van de huurprijs van 0.20 op 0.45 per geyscr. Verklaring van de heer Van Hamersveld (Van een onzer verslaggevers) Aan de benoeming van een wet houder in verband met het overlij den van wethouder A. J. Spieker- mann gingen gisteravond in dc Raad enkele verklaringen vooral. De heer mr. F. C. A. Eenhorst, die deze candidaat. die zeer zeker zijn functie op degelijke wijze zal we ten te vervullen. Uit dc stemming bleek, dat van de 27 stemmen er 23 op de heet Eenhorst waren uitgebracht. Drie ervan waren blanco. Mevrouw Van Bienema—Prop en de heer Van Hamersveld kregen elk een stem. Burgemeester Molendijk verwel- al enige tijd als tijdelijk wethouder komde de heer Eenhorst en spra* Wachten is op de huurverhoging De heer J. van Stek (CHU) had de primeur om te verklaren, dat het niet aardig is om de mensen zoveel meer te laten betalen. Hij vond dit voorstel sociaal met ver antwoord en sprak er zijn verwon dering over uit, dat het college te gen het advies van de commissie van bijstand in. met dit voorstel was gekomen. Hij stelde voor met de verhoging te wachten tot het tijdstip van de nieuwe huurverho ging. Dan zou men kunnen nagaan hoe te handelen. Dr. B. S. A. Al (PvdA) stelde eveneens voor de prijs te laten zo als deze momenteel is Spr. weer nog op een ander element in deze materie. De gemeentelijke overheid gaat verder dan het Rijk voorschrijft, namelijk het bouwen van een bad- cel in elke nieuwe woning. De gemeente Amersfoort plaatst ook gasgeysers, die door dc bewo ners niet gevraagd zijn. De gemeen te legt aan deze bewoners een ver plichting op. zodat naar de mening van de heer Al, de overheid in dit geval zeker een aandeel in de kos ten moet nemen. Als men aan de bewoners keus laat dan zou een belangrijk deel geen geysers wen sen. De heer Al wees er verder op, dat bij het niet aanwezig zijn van geysers de gemeente niet één maar twee badhuizen in het Soesterkwar- tier zou moeten bouwen. Ook de fractie van de heer Al voelde niet voor prijsverhoging. Het is beter t.z.t. deze zaak nog eens te bekij ken. De heer F. de Feber (WD) ging met hetgeen over deze kwestie was gezegd vrijwel accoord. Hij was wel voor het crediet maar niet voor de prijsverhoging, waarin hij vooral een onbillijkheid zag, omdat de be woners van de nieuwe huizen meer zouden moeten betalen dan de men sen die al eerder een huis kregen toegewezen. Ook de heer J. R. Hartings (KVP) sloot zich bij de vorige sprekers aan. De heer A. van Kranenburg (CPN) was er niet voor de lasten voor de arbeiders nogmaals te ver hogen. Hij sprak de 'wens uit, dat ook de bewoners van het oudere deel van het Soesterkwartier nog eens een badgelegenheid krijgen Hij zou er zelf een dankbaar gebruik van maken. Wethouder J. Koopman (PvdA) deed uit de doeken, dat het college twee adviezen had gekregen, die van de commissie van bijstand ge meentewerken tegen en die van de commissie van financiën voor prijs verhoging. Onder enige hilariteit verklaarde de heer Koopman, dat het college beter doet voortaan het oordeel van de commissie van ge meentewerken wat zwaarder te la ten wegen. Niettemin bleek het college wel bereid deze prijsverhoging te ver schuiven naar het psychologisch juistere moment: de huurverhoging. De wethouder was verheugd, dat de Raad er zeer van overtuigd blijkt te zijn. dat bet plaatsen van geysers een zaak van volksopvoedkundige betekenis is. Tal van andere voorstellen gingen onder de hamer door of werden na een korte opmerking of discussie goedgekeurd U vindt deze zaken elders op de pagina. van het college deel uitmaakt, was door de KVP-fractie voor een defi nitieve benoeming voorgedragen. De heer L. A. A. van Hamersveld. lid van deze fractie, vond het wen selijk teneinde legendevorming te voorkomen, over een vermeende onenigheid of verschil van mening in zijn fractie, een verklaring af te leggen. Hij wees er op. tijdens de in de fractie gevoerde besprekingen, nog geen lid van van de raad te zijn geweest. De heer Van Ha- mersveld kon zich echter met de voordracht niet verenigen omdat naar zijn mening een cu mulatie van func ties. in dit ver band die van se cretaris der Ka mer van Koop handel en die van wethouder, niet te verdedigen valt. Of het bedrijfs leven of de gemeente komt, naar de mening van spr., tekort. Zijn fractiegenoot, de heer L. Waterloo, zei, dat zijn fractie ken nis had genomen van de formele bezwaren van de heer Van Ha mersveld. Door de fractie zijn deze bezwaren onderzocht en niet steek houdend gebleken. De grootst mo gelijke meerderheid van spr. frac tie staat dan ook achter de candi- daatstelling van de heer Eenhorst. De heer Waterloo zei, dat zijn fractie groot vertrouwen heeft m de wens uit. dat de nieuwe wet houder in het belang van de ge meente werkzaam zal zijn en cia*. hij later met genoegen op deze loopbaan zal mogen terugzien. j f>, V „Vriendenschaar" won twee tweede prijzen De nog jonge biljartvereniging „De Lindeboom" in Voorthulzen heeft een nedcrlagentournooi gehouden, waarvan Dinsdagavond de prijsuitrelklngsavond plaats vond. De eerste prijzen in de twee afdelin gen. waarin v.erd gespeeld, werden door de Voorthuizense Biljartvereniging „Zo- merlust" in de wacht gesleept Het Amersfoortse Vriendenschaar nam beide tweede prijzen voor zijn rekening. Tom Poes in de Raad Toen gisteravond in de Raad de heer Th. van Oort (PvdA) dc opmerking maakte, dat het ant woord aan de bewoners van Bol derstraat en St. Agathastraat over de oud ijzer-misère aldaar wat lang op zich had laten wach ten, bracht burgemeester Molen dijk, Tom Poes in het geding. Niet figuurlijk maar letterlijk kwam dat lieve dier zo maar de deftige Raadzaal binnen. Hij stel de de heer Van Oort gerust met de opmerking, dat mijnheer Dor- knoper niet in Amersfoorts Ge meentehuis te vinden was. Niet temin vond de voorzitter wel, dat de zaak, door het niet on middellijk aanwezig zijn van de betreffende bescheiden, wat lan ger had geduurd dan wenselijk. Tom Poes was daarmee nog niet uit de Raadzaal verdwenen, want de burgemeester verzekerde dat het leerzaam is om Dorkno- per c.s. in Tiun gedragingen te volgen Dan weet men: hoe het niet moet! En toen was er nog een on deugend raadslid die Tom Poes vereeuwigde. We beloven u, dat deze schone tekening in het Stadsvenster zal worden ge plaatst. Het is de moeite waard. V Tentoonstelling geeft goed beeld van de vele mogelijkheden voor meisjes (Van een onzer verslaggevers) „Schrijft U nu eens niet alleen over de lekkere dingen, die in de keuken klaargemaakt worden", zei gistermiddag de directrice van de Amersfoortse Industrie- en Huishoudschool, mej. M. H. C. Francken, toen we een kükje kwamen nemen op de tentoonstelling, die gisteren en vandaag in de school wordt gehouden. Die tentoonstelling is bedoeld, om de ouders van de meer dan zeshonderd leerlingen, maar vooral ook om „de stad" te laten zien, wat zo'n huishoudschool eigenlijk voor opleidingen biedt. csciiu.Tiaiiin.'iiiininiinLnRginiiaiuiintmiimigsiiiiiiuiiiimiinuoiiii'iiniRinmiifliinni Nieuwe raadsleden beëdigd In de gisteravond gehouden zit ting van de Raad werden de nieuwe raadsleden de heren A. Kranenburg (CPN) en L. A. A. van Hamersveld (KVP) beëdigd. Na de eedaflegging wenste de voorzitter de heren veel geluk met hun benoeming. Hij hoopte dat zij in het belang van de ge meente werkzaam zouden zijn en sprak de wens uit, dat zij vol doening in hun werk zullen mo gen vinden. De heer Van Kranenburg, die herstellende is van een ziekte, deelde mede, dat hij voor verder herstel nog enkele maanden naar buiten moet. De eerstvolgende maanden zal dit raadslid dus niet aan de beraadslagingen deelnemen. Benoemingen De Raad van Amersfoort hield zich gisteravond enige tijd bozig met benoe mingen. Tot hoofd van de Jacob van Campenschool. in de vacature van de heer J Bijl, v.erd benoemd met alge mene stemmen de heer H. de Lange ie Amersfoort. Tot onderwijzers aan de Juliana van Stolbergschool (meisjes ULO aan het Plantsoen Zuid) werd in d<? vacature van mej. G de Groot benoemd mej. A. de Haan ic Rotterdam. In dc commissie tot wering van school verzuim benoemde de Raad de heer C Benschop te Amersfoort. Tot vertegenwoordigers uit de Raad in het algemeen bestuur van de Amers foortse Gemeenschap benoemde de Raad de leden mej. G R. Stlenstra en de heer P J Hermans. Tot lid van de commissie van bij stand voor de gemeentebedrijven er voor de reinigings- cn ontsmettings- dienst benoemde de Raad de heer L. A. A. van Hamersveld. laamde horretiesaeest. de viale aroetde twee dames, mie haar verlengd tot en J.'rt», a irïn-elfrln TYlftt X(l lYT Pi t3 e pluurbehoefte van smal die met ons in dezelfde met 30 Mei a.s, Meer banken Holland zich van ons allen coupé zitten, knikken even. meester. Zelfs de acestelii- maar kijken dan weer gauw ke, die zijn brevier voor voor zich. Niet al te famt- Mei. S. C. van de Werf- zicli heeft, kan 't niet laten liaar bij zo weinig kennis, horst richtte een verzoc-k even uit zijn gewijde blad- Dc Oostelijke trein. aan e" W. om meer ban- zijden op te zien en zijn waarin wii zitten, blijft dan ken in de gemeente te - t. loot pa„ 'l'onr. rt, t i rl o 1.— o meditatie te staken plaatsen. Toen dit ingeko- iou.lu... iets achter. Arnhem, waar- De befaamde horren- en VOor hij bestemd is. hoeft dsteravond in de spionnetjes-dames zien niet zo'n haast te maken Naad de revue passeerde meestal vijandig-critisch als Maastricht. En deswege fireep mevr. A. C. van Bie- naar de straat of naar de glijden alle wagens voor nemaProp de gelegenheid overzij en hebben hun rod- 'het Zuiden langs ons heen; aa" om ?r. n9c (lons 00 delgif al bij de hand. Bij overal even een tinteling wijzen, dat de toegezegde de treinenspionnagc gaat 't in de ogen, een lach om de, bank in de aula van Rusi- vrolijker toe. De nieuws- mond. 'e Ook morgen nog gierigheid is wederzijds, de een voelt de ander in zijn zwak getast de ander de één ook. cn dat brengt een zeer boeiende werk_van de begrafenisplechtigheid^ bn- kinderlijk gevoel van „ha. 4 |i<Jj 01 1 5 "x '1*~ Reisverhaal ik heb je in de gaten" te weeg en tegelijkertijd la chen we elkaar toe en (in- kunstschilder .Tan Sluyters wonen, ondoenlijk is al die in het AG-Huis trok al tijd te blijven staan meer dan twaalfhonderd bezoekers. Vooral de ieugd liet zich niet onbetuigd. succes worden als er vol. doende medewerkers zijn. Er Is U al een aantal bur gers van Amersfoort voor gegaan om zich te melden bij het secretariaat aan dc Vlasakkerweg 46, lel. 5609. Wie volgt? Autotocht Voor de 19e Autotocht Amersfoortse Ouden van Dagen kwam de 5e verant woording binnen: Vorige verantwoording 295.—: Mw K. 1.—; Mw dc M. 2.—: J. G. v. B. 10.—: R. 2.50; A. 2.50: K. I 2.50; N. N. 2.50; Mw L. 2.50; Mw v. d. P. 1.50; Mw K. 1.—; J. de B. 2.50; v. 't E. 1.—; O. v. D. 2.50. Ter Giro: W. Ch. B. 2.00; J. B. Z. 10.—; J. V. 10.—; W. J. H. f 10.—; Mw A. H. v. 't M. 2.50; J. H. T. T. 5.—. U met slechts één gul- Totaal 368.50. hof nog steeds niet is ge plaatst. Zij drong op spoed aan. omdat het voor de De expositie van het zo ouden van dagen, die een Wist U dat. LI ET fluitje van de sta- wendig) ook een beetje uit. - ----- -- 1 -* tionsassistent schrilt De militair op 't balcon Hpt is verheugend te kun over het perron en 'n paar doet volkomen ontwapend nen berichten, dat ook op tellen later klinkt het op- en de dames in „niet-ro- Hemelvaartsdag de exposi- kunt stellen boeken en tijd- „otT,rr,;Ceioif.,i„ nieuw. De trein, die aan de ken" die eerst even schrik- tie riog te bezichtigen is cr-hrift..» in tn 7.mip|pn pn co A e den de Boeken Actie Rode Kruis (BARK) in staat van 2 tot 5 uur. Tot 30 Mei Westzijde van het perron ken, kijken dan brutaal ge- stond. trekt langzaam op. interesseerd. Ze houden 't de trein aan de Oostzijde niet lang vol. dat „past" nu volgt in dezelfde gang. De eenmaal niet. maar toch In Amersfoort spreekt Oostelijke haalt de Wcsfe- ze durven even te lachen, iedereen ook over de ten- Uike in en enige minuten Waarom niet? Na een paar toonstelling van het werk achtereen rijden ze naast seconden is deze ..geeste- van Ro Mogendorff in de weer Academie aan de Utrecht sestraat. Wii schreven reeds elkaar, 'n paar meter slechts lijkeontmoeting van elkaar gescheiden, oog voorbij. in oo(7. land om. tand (o. De dikke meneer, die vast eerder, dat de tekeningen nee, dat is weer een ander nog niet door z'n oorloos- van Mogendorff u fascine- vcrhaal) en dc reizigers winst heen is en deswege ren. Om u alsnog in de ge- blikken wederzijds bi) el- een grote Churchill-siaaar legenheid te stellen deze kaar naar binnen. Plotse- opsteekt, gooit z'n hand in expositie te bezoeken heeft ling maakt de oude be- de hoogte bij wijze van jo- de directie van de Acade- schriften in te zamelen en te verzenden voor patiënten in ziekenhuizen, hospitalen en sanatoria. Ook thuis lig gende zieken met een lang durig ziekbed, patiënten, die besmettingsgevaar op leveren of zieken, die zelf geen lectuur kunnen kopen, kunt U helpen door 1. te geven. Meldt U De Roode Kruis-collecte kan dan alleen een groot Giften, hoe gering ook, worden gaarne door de vangst genomen. Giro no. 236440. J. Stam Schimmelp. kade 10. Klop even aan 't Stadsven ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Mej. Franckens opmerking was niet zo vreemd, een verslaggever (met de nadruk op de laatste let tergreep) moet wel onder de indruk komen van de vele lekkernijen, die in de keuken van zo'n huishoud school worden gewrocht. Wij heb ben het advies van de directrice echter ter harte genomen, en onze aandacht niet minder bepaald tot de andere afdelingen En dat waren er heel wat. In niet minder dan acht tien lokalen laat men hier de werk stukken zien van de meisjes; bo vendien zien we een deel van de leerlingen ook aan het werk. De mogelijkheden aan de Amers foortse Industrie- en Huishoud school zijn vele. Daar is bijvoor beeld een primaire opleiding, die twee jaar duurt. Ze sluit aan op de lagere school, en geeft naast al gemeen vormend onderwijs een „huishoudelijke" opleiding, waar de meisjes zeer veel leren, wat hun in het latere leven te pbs kan komen Voor meisjes, die een MULO of een HBS hebben doorlopen, is er een vormingsklas. waar het onder wijs is gericht op de meest nood zakelijke kennis van de huishou ding. Op de primaire opleiding sluiten aan opleidingen tot huisnaaister, costuumnaaister. kinderjuffrouw of hulp in de huishouding. Zij die de vormingsklas hebben doorlopen, kunnen een opleiding volgen tot huishoudkundige, kinderverzorgster en niet te vergeten tot lerares in huishoudkunde en wasbehandeling of koken en voedingsleer. Van al deze afdelingen hebben we werkstukken gezien, en. het moet ons van het hart. mooi werk. Misschien zou een vrouwelijke col lega meer oog hebben gehad voor „technische" details, maar wij zijn niettemin onder de indruk gekomen van wat hier op het gebied van naaien wordt gepresteerd. En dan die aardige dingen, die er op het gebied van handenarbeid zijn ge maakt. Leuke tekeningen, soms ge meenschappelijk vervaardigd, en keurig gewassen en gestreken kle ding. We doen maar een greep uit het "vele. wat er te zien is. Mej. Francken hoeft ons tenslotte door de keukens geleid, waar al dat lekkers was uitgestald, waarop we niet te veel de nadruk mochten leggen We kunnen echter niet na laten ook de leraressen en leerlin gen van deze afdeling een compli ment te maken. Bijzonder vielen ons op de grappige poppen, geheel uit vruchten samengesteld, en de inte ressante verzameling gerechten uit alle provincies. We kunnen tot slot maar één ding zeggen: wie deze tentoonstelling nog niet bezocht, en zich voor dit werk intereseert. ver- zuime niet vanmiddag of vanavond nog naar de Bepkensteinselaan te gaan. O ja. een lokker kopje thee met wat erbij" wordt u ook nog aangeboden. Dit is een gedeelte van de grote tafel met gerechten uit alle delen van ons land, die te zien is op de tentoonstelling in de Huishoud school. Voor de poppen met kle derdrachten uit Limburg en Utrecht staan o.a. Limburgse vlaaien" en een schotel „hete bliksem". Motorrijder ernstig gewond bij botsing Op de hoek van de Leusderweg en de Frans Halsstraat zijn gister een motorrijder cn een bromfiets tegen elkaar gebotst. De laatste, de 13-jarige leerling-monteur W. van H. uit dc Javastraat, kreeg daarbij een vleeswond aan de hand. De jongeman is in het ziekenhuis De Lichtenberg verbonden. De motor rijder. een militair, was er erger aan toe. Hij liep bij de botsing een diepe hoofdwond on een gebroken knie op Hij is per ziekenauto naar het militair hospitaal aan de Hoge- weg vervoerd, en vandaar naar het hospitaal Oog in Al te Utrecht, Zijn naam was vanmorgen nog niet be kend, daar het slachtoffer na het ongeluk buiten bewustzijn was. Valse naam hielp niet De 28-jarige Amersfoortse mej. L. J. v. d. H gaf op 20 Februari jl. een valse naam op, toen ze werd be keurd omdat ze de Korte Bergstraat in de verkeerde richting fietste. De zelfde agent van toen zag haar gis termorgen voor de overweg aan de Soesterweg. Mej. V. d .H. krijgt nu een dubbel proces-verbaal. Nog straf te goed Gister is door de politie de Amersfoorter B. W. L. aangehou den. Hij had nog een vonnis van de politierechter te ondergaan van een week. L. is overgebracht naar Utrecht. Predikbeurten Evangelisch Lutherse Kerk (Lange- straat 61)- 10.30 mej ds M. E. Monsees Gereformeerde Gemeente (Stoove- straat): 19 00 ds Van de Berg uit Utrecht. Gereformeerde Kerk (Grachtkerk) 10 00 dr F. H. von Meijenfeldt Oud Gereformeerde Gemeente (Muur huizen 53) 9.30 leesdienst Nederlands Hervormde Kerk: St Jo- riskerk (Hof i m 10 uur ds Blok. Nieuwc-kerk (Leusderweg 110) v m. 8 uur ds. A Steenbeek. Emma-kerk (Noordewicrweg 131) v.m. 9 uur. ds. Koolhaas. Berg-kerk (voorlopig Gymnasium, Groen van Pnnstererlaan 33) v.m. 9 uur. ds Braakman. Lichtenberg (Hall Rusthuis) v.m. 10.30 uur ds Gerritsen. Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg 266) v.m 10 uur. ds P. v. d. Berg Cs-Gravenhage). Joncercndiensten Kerk (Appelweg), v.m. 8.30 uur. de heer M W. Knegt HOOGLAND. V.m 10 uur. ds. Jelle- ma LEUSDEN. V.m. 10 uur. ds. Hofste de. IMoleert (J even GRAND THEATRE „De Blauwe Sluier". Alle leeft. Zon- cn Hemel vaartsdag; 1.30. 4. 630 en 9 uur. Overige dagen: 2 30. 6.30 en 9 uur. CITY THEATER. Tot en met Maandag 19 Mei: „Meisje Ontvoerd". 18 jaar. Van Dinsdag tot en met Donderdag ..Let's Dance". 14 Jaar. Woensdag middag 21 Mei. 2 en 4 uur- Jeupd- filmcyclus: „De Geheime Tunnel". Zon- cn Hemelvaartsdag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag tot en met Maandag: „Korea". 14 Jaar. Van Dinsdag tot en met Don derdag: „Het zwaard van Monte Christo". 14 jaar. Zon- en Hemel vaartsdag 2. 4 15. fi 45 en 9 uur. Ove- dige dagen- 2 30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: tot en met Woensdag 21 Mel- ..Showboat". Elke leeftijd. Vrijdag 8 uur. Zater dag. 2.30. 6.45 cn 9 uur. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30. 8 uur. Hemelvaartsdag: 2. 4.15, 6 45 en 9 uur „Het meisje uit Artis", 14 jaar. 20 en 21 MEI. Dinsdag en Woensdag. Tentoonstelling Huishoudschool Ge opend 14.30—17.00 en 19 00—21.00 uur. 21 MEI, Woensdag Dansstudio Dan' Beardaeindsoiree. Markthal. 21.00 —2.00 uur. ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUNST Van 3 t.m. 24 Mei werk van Ro Morgendorf dagelijks van 10.00 tot 17 00 uur Dinsdag. Woens dag, Donderdag en Vrijdagavond te vens van 19.00 tot 21.00 uur. Zon dag van 14.00 tot 17.00 uur. Agenda Amsterdam WOENSDAG 21 MEI: Concertgebouw Eerste concert ln Beethoven-cyclus door Concertgebouworkest DONDERDAG 22 Mei (Hemelvaartsdag) Stadsschouwburg 1J0 uur De Ne derlandse Opera voert op Léhar's „Het Vrolijke Weeuwtje". Medische Dienst Hemelvaartsdag Artsen: E. J. G. Mortens zur Borg. 't Laanlje 7. tel. 5098; J. A. Stokvis. Leus derweg 272. tel. 5183 Apotheken: Keijser, Langestraat 9. tel. 6807, Kraan. Noordewierweg 89. tel 4893 Verloskundigen: H. A. v d. Grient. Breestraat 8b. tel. 6830; M. A. J de Leeuw. Soesterweg 15. tel 4973 T. de Leeuw. Soesterweg 450. tel 3144. Burgerlijke Stand 20 Mei 1952 GEBOREN Johannes Karei, z van J. K Schonewille en A W. Johan- Jean- nettJ? Christina, d. van S. v. Dijkhuizen en E Vedder: Gerda Karen Jvtte. d v. B A Dieterink en A C E. Vetkamr: Grietje d. van C Pompert en H Sie- brand. Harry, z. van L v. d. Eiezcnbos en A M Duckers. GETROUWD; H R. Abbing cn G. Sickman: J W. van Plateringen en P. E. Snens OVERLEDEN Jelle de Graaf. 71 jr, echtg. van A. M. Blom.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2