Sanering kan zeevisserij uit impasse helpen POLLEN''DIAMANT^ Attaché dankt leven aan kordate houding Techniker" richtte slachting aan Effectenhandel contra Rechtsherstel Familiebedrijf kan kosten beslist niet dragen Fransen stellen verbannen Tunesiërs op vrije voeten Ontwapeningswerk door Russen lamgelegd Welkom Nationale demonstratie van PvdA in Amsterdam GELEZEN- COMMISSIE TINBERGEN RAPPORTEERT: Sterk pleidooi voor nationaal visserijbeleid DEBRALINE 58666woningen in '51 gezet Prof. Boehm stelt ontslagaanvrage uit bloed bevlekte patiënt hing versuft in zijn stoel Met Ridgway zet Ike's politiek voort Achtergrond en voorgeschiedenis van de beursstaking Minister Lieftinck pleegt overleg in zake beurssluiting Mislukte aanslag op bejaarde kastelein Zeven millioen voor woningverbetering en gewogen Vrijdag 23 Mei 1952 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse zeevisserij, mits op de juiste wijze geleid en met modern materiaal uitgerust, kan een in zichzelf rendabel bedrijf zijn enerzijds van aanzienlijke betekenis als bron voor de voorziening van het Nederlandse volk met dierlijke eiwitten en vetten, anderzijds ter verkrijging van een welkome bijdrage voor de Nederlandse betalingsbalans. Tot deze conclusie is de op 25 September 1950 geïnstalleerde commissie „Sanering Zeevisserij" gekomen (de zogenaamde commissie-Tinbergen), die tot taak had advies uit te brengen aangaande de vraag, welke maat regelen kunnen worden getroffen ten einde te geraken tot gezondmaking van het zeevisserijbedrijf. maatregelen bepleit, zal in de ko mende jaren ontwikkeling van de visserij op de verafgelegen vis gronden noodzakelijk zijn voor de voorziening in de vraag naar goed kope volksvis in de vorm van ver se en gebakken filets. Met betrek king tot de tcawlvisserij van IJmui- den zijn dan ook verdergaande maatregelen gewenst. De commissie meent echter, dat financiering van de sanering en De moeilijkheden, vóór 1930 reeds voelbaar, deden zich in later jaren steeds meer gevoelen. De technische ontwikkeling brachten voor schip en uitrusting een steeds grotere in vestering mee. welke de financiële draagkracht van het in de visserij overheersende familiebedrijf te bo ven zijn gegaan. Per te werk te stellen zeevisser bedraagt de in vestering 30.000.tot 80.000.—, naar gelang het type vaartuig, wat aanmerkelijk meer is dan gemid deld in de industrie. Bovendien treden grote incidentele schomme lingen in aanvoer en vraag op, met sterke prijsbewegingen. Dit onzekere karakter van het visserijbedrijf is oorzaak van de huidige moeilijkheden. Zonder af doende maatregelen kunnen be langrijke onderdelen van dit be drijf niet langer in staat worden geacht zelfstandig te investeren. Met betrekking tot de mogelijk heden wijst de commissie allereerst op de bevoorrechte ligging van Ne derlandse aanvoerhavens, zowel t.a.v. de visgronden als het achter land. Door de bescherming van de nationale visserij, die omringende landen toepassen, kan echter niet zonder moeilijkheden worden ge ëxporteerd. Ook de binnenlandse markt biedt mogelijkheden. In de Nederlandse voeding vertoont het verbruik van eiwit een tekort De visserij kan in dit tekort voorzien, waartoe zij op de verafgelegen gronden van grote betekenis wordt geacht. Voorts biedt naar het oordeel van de com missie de verwerking van vis en visafval tot vismeel, visolie en stickwater nieuwe mogelijkheden zowel voor de visserij als voor de Nederlandse veestapel en vetin- dustrie. De maatregelen ter sanering van de zeevisserij bestuderende, bleek de commissie, dat sinds de bevrij ding ongeveer 70 millioen gulden in de visserij is geïnvesteerd. Hier van waren 50 millioen van het be drijf (waaronder weer 12 millioen afkomstig van hypothecaire lenin gen) en 20 millioen van de over heid op grond van schade-regelin gen. Het kapitaalintensieve karak ter van de zeevisserij maakt bij zondere financiële maatregelen niet temin zeer gewenst. Het familie bedrijf kan niet meer financieren, aantrekking van kapitaal van bui ten is onmogelijk gebleken, reden waarom volgens de commissie een speciale voorziening is gewenst in de vorm van een maatschappij tot financiering van de visserij, uit sluitend ter verkrijging van cre- dieten op lange termijn voor in vestering in schepen en motoren („Visserijbank") Door gebrek aan kapitaal kon een groot deel van de vloot on danks de 'aanzienlijke investeringen niet tijdig worden vernieuwd. De commissie meent, dat ten aanzien van de haringdrijfnetvis- serij en de visserij op verse zee vis op de Noordzee kan worden volstaan met sanering van de be staande vloot in die zin. dat ver ouderde vaartuigen door moderne schepen zullen moeten worden ver vangen. Met sanering van de trawlvloot voor de Noordzeevisserij kan niet worden volstaan. Mede ten ge volge van de overbevissing van de Noordzee, waartegen de commissie Advertentie (l.M.) deelneming aan de verre visserij slechts dan vruchtbaar kan zijn als het distributie-apparaat wordt gemoderniseerd. Vishandel noch re ders en vissers hebben financiëel voldoende draagkracht om zelf de verbeteringen te financieren, om welke reden de commissie over heidshulp noodzakelijk acht, waar toe voor een periode van ten hoog ste tien jaar een crediet van over heidswege van in totaal ongeveer 33 millioen gulden wordt gewenst geacht. Tenslotte zegt de commissie, dat voor de toekomst een zo gunstig mogelijk economisch en sociaal klimaat nodig is. Overheid en be drijf zullen daartoe een positief visserijbeleid moeten voeren. De overheid moet net als dit in de Scandinavische landen gebeurt een bewust nationaal visserijbeleid voeren, zodat het goede visserij bedrijf een bestaanszekerheid krijgt. Daarbij zal aan visserij-onderwijs, -research en -voorlichting voldoen de aandacht moeten worden be steed. Een positief visserijbeleid wil voor de bedrijven zeggen, dat regelingen van aanvoer en prijzen gewenst is. Verhoging van de ef ficiency en samenwerking kunnen evenmin worden gemist. Voorsprong komt dit jaar in gevaar DEN HAAG. In 1951 zjjn 58 666 woningen klaar gekomen. Dit meldt de centrale directie van „Weder opbouw en Volkshuisvesting". Naast dit verheugende geluid laat zU ook een somberder klank horen: zjj vreest n.l. dat er in de eerste helft van dit jaar aanmerkelijk minder woningen zullen gereed komen dan in de eerste zes maanden van 1951. De voortdurend opgaande lyn in de woningproductie dreigt daardoor te worden onderbroken. In de jaren 1948-1951 zijn 30.148 woningen méér gezet (ni. 185.148) dan er waren gepland (155.000). Deze voorsprong kan dan alleen gehandhaafd blijven als er dit jaar 50.000 huizen bij komen. Uit het verslag krijgt men de indruk, dat de directie van „We deropbouw" er nog niet zeker van is, dat dit aantal kan worden ge haald. Zij wijst op de enorme moei lijkheden, waarmee de woningbouw vorig jaar kreeg te kampen en meent, dat b.v. door een vrijwillige beperking van 150 millioen op de consumptieve uitgaven 't verhoogde programma voor 1952 veilig kan worden gesteld. BRUSSEL. Koning Boudewijn zal Zaterdag en Zondag zijn traditio nele „blijde intrede" doen in de stad Antwerpen. De plechtigheid zal wor den uitgezonden door de Belgische radio. (Advertentie l.M.) Vervolg van pag. 1 I scherming van het Hoge Commissa- 1 riaat en de daaraan verbonden le- kabaal. renden de twee schurken vervolgens naar buiten. Het rijbewijs werd later onder in het portiek teruggevonden. Dit pa pier, dat de aanvallers in hun han den hebben gehad is door de po litie in beslag genomen. Intussen had het lawaai een aantal bewo ners van de flat doen toesnellen terwijl een agent van politie, die in de buurt dienst deed, door de schoten was gealarmeerd. Deze agent heeft de twee misdadigers nog zien wegrennen naar de Han- dellaan, waar zij hun fietsen had den neergezet. De achtervolging heeft echter tot niets geleid. Welis waar zag men hen nog via de Verdistraat koers zetten naar de Nieuwe Slag, een verlaten boch tig pad van koolas. dat tussen de daargelegen tuinderijen doorloopt. Maar daar is men hun spoor bijster geraakt. In regeringskringen heeft deze aanslag, die de eerste van zyn soort is welke men zich in Neder land kan herinneren, diepe indruk gemaakt. De Nederlandse regering heeft nog in de loop van Donderdag haar Hoge Commissaris in Indonesië op dracht gegeven een bezoek te bren gen aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken om het leedwezen van de Nederlandse re gering te betuigen. Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr Blom heeft gisteren de Indonesische zaak gelastigde Susanto tweemaal ont vangen. Susanto' heeft tijdens het tweede bezoek de Nederlandse re gering verzocht om speciale be- BONN. Prof. Boehm heeft Woensdagavond bekendgemaakt, dat h(j zUn ontslagaanvrage als hoofd van de Westduitse delegatie by de onderhandelingen in Den Haag over schadeloosstelling aan de Joden door West-Duitsland heeft uitgesteld, tot dat h(j het bedrag, dat de Bonds regering van plan is Israel aan te bieden, zal hebben gezien. Dit besluit heeft prof. Boehm ge nomen na een bespreking van een uur met kanselier Adenauer, het hoofd van de Duitse delegatie op de Londense schuldenconferentie. Abs, en de minister van financiën, Schaeffer. Abs heeft meegedeeld, dat vóór 19 Juni de Joden een con creet voorstel zal worden gedaan en de besprekingen in Den Haag zullen worden hervat. Geen onderscheid van ras bij immigratie in V.S. WASHINGTON. De Amerikaan se Senaat heeft Donderdagavond het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de immigratie- en naturalisatiewet- ten worden herzien. Volgens het ont werp worden de belemmeringen voor immigratie op grond van ras opgeheven en wordt voorrang ge geven aan immigranten aan wier vakbekwaamheid behoefte bestaat. den. Deze is inmiddels verleend. De regering heeft speciale op drachten gegeven om het onderzoek in deze zaak zo krachtig mogelijk aan te vatten. Met de leiding van het onderzoek zijn belast de Of ficier van Justitie mr dr J. C. Ma- ris en de commissaris G. Hanken van de Haagse centrale recherche. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat de aanslag op Harjono ten nauwste verband noudt met de vermoede aanwezigheid in zijn woning van zeer belangrijke stukken die be trekking hebben op de zaak Wes terling. Harjono's schoonvader mr Besar was kort tevoren met de speciale opdracht van zijn regering naar Den Haag gekomen, om de Nederlandse regering te confronte ren met alle feiten, welke Indone sië aanleiding hadden gegeven, Wes- terlings uitlevering te vragen. Er zijn aanwijzigingen volgens welke Harjono's belagers opmerkelijk goed op de hoogte waren van zijn ge woonten en van sommige détails. Aangenomen moet worden, dat de daders voortkomen uit de nog al tijd niet tot bedaren gekomen krin gen van rechtse extremisten, die zich tijdens de Iedonesische kwes tie in telkens nieuwe vormen héb ben georganiseerd, en die voor en na met de meest geëxalteerde plan nen hebben rondgelopen. Lagerhuis zet eerste stap tot denationalisatie van Brits wegvervoer LONDEN. Het Britse Lager, huis heeft Woensdagavond met 305 tegen 283 stemmen het plan van de regering goedgekeurd om de t"loot van vrachtauto's voor weg vervoer op lange afstand, die zich in handen van de staat bevinden, aan de particuliere eigenaars terug te geven. Dit plan is de eerste stap van de conservatieve regering om het nationalisatieprogramma van Labour ongedaan te maken. Congres toneelamateurs in Rotterdam ROTTERDAM. De Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) houdt haar jaarlijks congres Zondag 25 Mei te Rotterdam, 's Morgens heeft in gebouw Palace de opening plaats, gevolgd door een costuumshow met toelichting door de regisseur-acteur Cruys Voorbergh. 's Middags geeft een centraal gezelschap, samenge steld uit leden van de bij het gewest Rotterdam aangesloten verenigingen onder regie van Richard Flink in de Rotterdamse Schouwburg een opvoe ring van Shakespeare's „De Klucht der Vergissingen". (Advertentie LM.) 5? GEBITTEN PASTEN NOOIT (Van onze correspondent) DELFT. De kantonrechter te Delft heeft de- tandtecbnlker J. v. W., en diens vrouw G. D. M., belden uit Delft, Woensdag veroordeeld, wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. De verbalisant had een slachtoffer aangetroffen, die na de narcose geheel versuft en w lens kleding met bloed bevlekt was. Uit het onderzoek was tevens gebleken, dat de tangen, die v. W. gebruikte, niet gedesinfecteerd werden voor ze weer werden gebezigd voor een volgend slachtoffer, doch slechts met koud water werden afgespoeld. WASHINGTON. Generaal Ridgway, die zijn vertrek naar Europa van Zaterdag tot Maandag heeft uitgesteld, za! geen princi piële veranderingen aanbrengen in de politiek, die generaal Eisenho wer als opperbevelhebber van de NATO-striJdkrachten In Europa voerde. Ridgway verklaarde dit voor de Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, die hem gisteren hoorde. De nieuwe opperbevelhebber zei- de verder, dat hij zich vooral zal bezighouden met opvoering van het moreel in West-Europa. Zijn ervaringen in Korea hadden hem geleerd, zo deelde hij mede, dat het moreel van de soldaten in de eerste plaats afhangt van oefening, het leiderschap der officieren en de uitrusting. MAANDAG j.l. heeft de Raad voor het Rechtsherstel een uitspraak ge daan met de bedoeling kwade trouw te straffen en onrecht, in de bezet tingstijd begaan, weer ongedaan te maken. Dinsdag heeft de Vereniging voor de Effectenhandel daarop gereageerd met het besluit, tot nader order geen officiële noteringen vast te stellen, met andere woorden: met het be sluit. de officiële handel ter beurze voorlopig 6top ie zetten. De effecten beurs is In staking. Ter motivering van deze stap oorlog_al_ hun bezittingen Inleveren^ bU heeft het bestuur van de Vereni- Te ging voor de Effectenhandel ver klaard, dat men het met de be slissing van de rechterlijke instan tie niet eens is. „omdat daarin de wet op andere wijze wordt ge ïnterpreteerd, dan zulks naar het oordeel van het bestuur behoorde te geschieden." De uitspraak zou in druisen tegen de in beurskringen algemeen gehuldigde opvatting over de reglementen en gebruiken ter beurze. Voorgeschiedenis De voorgeschiedenis van de huldig© beursstaking valt ln de bezettingstijd. Joods© Nederlanders moesten tijdens de Avondklok opgeheven TUNIS De Franse resident- generaal in Tunesië, De Hautecloc- que, heeft Donderdag bekend ge maakt. dat 400 Tunesiërs, die ruim zes weken geleden om politieke re denen naar afgelegen plaatsen wer den verbannen, in vrijheid zyn ge steld. Ook de laatste beperkingen van de bewegingsvrijheid van de nationalistische Jex-prcmier Moh. TsjenJk en drie van zRn ministers zijn thans opgeheven. De avondklok is met ingang van Donderdagavond opgeheven. Het hoofdkwartier van De Hau- teclocque deelde mede, dat ge noemde maatregelen in overeen stemming met de bey zijn ge nomen met het oog op de vasten, die Zaterdag begint. Minister voor de Pensioenen Temple keerde Donderdag naar Parijs terug om, zoals het in een te Tunis uitgegeven communiqué heet, „de hervormingen, welke de regering binnen de kortst moge lijke tijd in Tunesië wil invoeren", met de Franse ministerraad te be spreken. In het Franse communi qué wordt verder gezegd, dat de minister, die officieel voor het bij wonen van een congres van oud strijders naar Tunesië was gekomen boodschappen van zijn regering aan de bey, resident-generaal De Hauteclocque en aan premier Bak- koesj heeft overgebracht. Minister Temple heeft besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen. Later werd bekendgemaakt, dat ook de opper bevelhebber van de Franse strijd krachten in Tunesië, generaal Gar- bay, voor overleg met de Franse regering naar Parijs zal vertrek ken. Malik stemt tegen V.N.-rapport, maar blijft toch verder confereren (Van een bijzondere correspondent) NEW YORK. Dc Sowjet-Unie zal tegen het rapport stemmen, dat de secretaris van de ontwapeningscommissie aan de leden van dit lichaam heeft voorgelegd. Dit deelde Malik, de Russische vertegenwoordiger. Don derdag mede, nadat hij in een uitvoerige toespraak de Westelijke landen ervan had beschuldigd, geen werkelijke vooruitgang te wensen. Zijn voor naamste bezwaar tegen het rapport was. dat daarin geen melding was gemaakt van de Russische klachten over het gebruik van bacteriologische wapens ln Korea. Malik maakte een optelsom van de strijdkrachten der Atlantische landen. Volgens hem hebben de V.S., Engeland en Frankrijk op zijn minst vijf millioen man onder de wape nen. Dit zou meer dan twee keer zo veel zijn als de Sowjet-Unie. Uitvoerig stond hij daarna stil bij de détails van het Russische voor stel ten aanzien van de controle op atoomenergie. „Wij hebben zelfs voorgesteld, dat er een speciaal lichaam zou moeten komen om in geval van wantrouwen een interna tionaal onderzoek te laten instellen," riep hij uit. Het vasthouden aan het plan-Baruch noemde hij een „illu soire" houding. De vergadering werd daarna geschorst tot Woensdag. Ambtenaren van de V.N. verzeker den ons, dat men niet had verwacht, dat de Russen tegen het buitenge woon neutraal gehouden rapport Maand voor kruiwageriT gooiende opperman (Van onze correspondent) HILVERSUM De 51-jarige op perman H. J. de J. is door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De J. had in Maart een metalen kruiwa gen van een steiger af naar een collega-opperman geworpen om zijn woorden „wat" kracht bij te zetten. zouden stemmen, te meer. daar dit tot niets zou binden. Hoewel men dus dit Sowjet-gebaar met een ze kere verrassing heeft ontvangen, is men daartegenover verheugd, dat de Russen blijkbaar hebben besloten, de commissie niet te liquideren. Malik zelf verzekerde een dezer ambtena ren, dat dit niet in het Russische voornemen ligt. Men zal zich dus bij het feit moeten neerleggen, dat de ontwapeningscommissie voor het ogenblik niet met concrete plannen voor de dag zal komen. Prinses Wilhelmina opent conferentie van ICCL NOORDWIJK. Met een ernsti- ge rede, waarin ongerustheid tot uiting kwam over de verwarring, waarin de mensheid verkeert, heeft prinses Wilhelmina Donderdag de conferentie geopend van de „Inter national Council for Christian Lea dership". Zij sprak daarin als haar mening uit. dat „de mensheid hun kert naar een Christendom, dat zij als werkelijkheid ervaart". Zij hoopte, dat alle volgelingen van Christus bereid waren mee te wer ken dit nieuwe Christendom aan onze wereld te brengen. Ook Koningin Juliana zal enkele bijeenkomsten van de ICCL bijwo nen. Lippmann Rosenthal, Sarphatistraat, een bank. die de Duitsers hadden overgeno men. Deze bank maakte die bezittingen, o.a effecten, vla de beurs te gelde. Na de bevrijding begon een Teeks van pro cessen tussen de oorspronkelijke eige naren of hun rechthebbenden en de te genwoordige bezitters. Aanvankelijk vielen tal van processen ln het voordeel der tegenwoordige bezitters uit, In de laatste tijd zijn enkele principiële uit spraken gedaan ten gunste van de vroe gere eigenaren. Zo ook Maandag j.l. De gedachte waarvan de Raad voor het Rechtsherstel daarbij is uitgegaan is deze. dat hij, die weet, dat een bepaald stuk van Lippmann Rosenthal afkomstig is, niet te goe der trouw is. Wie een effect door Lippmann Rosenthal geleverd krijgt, aldus de Raad voor Rechtsherstel, is niet gehouden niet wettelijk of reglementair verplicht een dergelijke levering te aanvaarden. Meningsverschil Het bestuur van de Vereniging van de Effectenhandel acht dit een onjuiste conclusie. Waar, zo zegt men in deze kring, gesproken wordt over datgene, waaraan de Commis- sionnair al dan niet „gehouden" is, wordt daaronder iets anders ver staan dan zijn „vlechtingen krachtens enig wettelijk of regle mentair voorschrift of gebruik". Volgens het bestuur van de Ver eniging voor de Effectenhandel is een Commissionnair slechts dan niet „gehouden" levering te aanvaarden, wanneer de „feitelijk bestaande om standigheden hem zulks onmogelijk maken". De Vereniging voor de Effectenhandel verwijst ln dit verband voorts naar de anonimiteit van dc beurshandel, die In houdt, dat men in het algemeen niets te maken heeft met de waag, wie de verkoper of leverancier van een effect ls. Hoe men zich, bij de anonimiteit van de beurshandel kan beschermen tegen kwade trouw? Tot dusver werd alge meen aanvaard en was ook in voor- schriften en reglementen vastgelegd, dat „Tegelmatlg bcursverkeer het vermoe den van goede trouw doet ontstaan" Gebleken ls echter, dat dit niet vol doende ls om dc beurs te beschermen tegen de gevolgen van sommige trans acties ln gestolen effecten. Dit is Juist de oorzaak van de vele moeilijkheden waarin men verzeild ls geraakt. Blijk baar hebben nu de Raad voor ne Rechtsherstel en de Vereniging voor de Effectenhandel een andere opvatting over de wijze waarop men uit deze moeilijkheden kan geraken De Vereniging voor de Effecten handel namelijk vreest, dat de Maandag j.l. gedane uitspraak er toe zal leiden, dat de Commission- nairs voor de geleden schade aan sprakelijk kunnen worden gesteld, en de lasten hiervan zullen moeten dragen. Iets waartoe rij niet in staat zijn. Dit is begrijpelijk. Maar niet be grijpelijk is het. waarom nven naar het middel van de beursstaking heeft gegrepen en niet om een re visie van de rechterlijke uitspraak heeft verzocht en geen beroep op de wetgever heeft gedaan de be scherming van de beurshandel indien nodig geacht wettelijk be ter te regelen. De gebitten, welke door het echt paar werden afgeleverd, pasten zel den of nooit, met het gevolg, dat de patiënten blaren en ontstekingen in de mond kregen. Kwamen ze dan terug, dan werden de blaren door geprikt cn met jodium behandeld. Aan deze inrichting was ook nog een arts verbonden om de narcose te ge ven. Deze man was echter voor het leven ontzegd de bevoegdheid de ge neeskunde uit te oefenen. V. W. was reeds vroeger voor een soortgelijk geval veroordeeld. De ambtenaar van het O.M. eiste tegen de man zes maal de maximum boete, zijnde zes maal f 300, subs, zes maal 30 dagen hechtenis. Tegen diens vrouw eiste hij voor zeven gevallen, 7 maal f 250 boete. subs. 7 maal 25 dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de eis. Advertentie O M Sproeten SPRUT0L Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk AMSTERDAM. Naar aanlei ding van het besluit om de beurs voor de effectenhandel te sluiten, in verband met de rechterlijke uit spraak over verhandelen van ef fecten uit Joods bezit, heeft minis, ter Lieftinck Woensdag met de be trokken commissies uit de Ver. voor de Effectenhandel een be spreking gehouden. Naar wij ver nemen zal het overleg worden voortgezet. Vandaag blijft de beurs nog gesloten. TOEN ik op Schiphol kwam om te kijken of een beroem de actrice die nodig geïnterviewd moest worden, soms uit Amerika was komen aanvliegen, vond ik in. het kleine vertrekje waar de afhalers moeten wachten tot de douanen de passagiers vrijgeven een uit vele vróuwen, mannen en kinderen bestaande familie, die zich daar had verzameld om een bijzonder nietig, door habituele vaagheid omtreuzeld heertje van een jaar of zestig te begroeten. Terwijl onze grenswachters hem ginds nog in de clinch hiel den en zich met koele ernst een weg groeven door dc sokken en borstrokken waarmee zijn vele valiezen tot dc rand bleken te zijn gevuld, probeerden zijn naast mij opgehoopte verwanten, door ver over het hekje te gaan han gen cn behendig op elkaar te klauteren, reeds zijn aandacht te trekken. „Dag ome John!" riepen zij luid in de loods en zij gaven om beurten hun mening over de vraag of hij veranderd was in die twintig jaren. ,,Nèt Marie.'", zei een juffrouw met een stem vol traven, maar een oude opa, die ook in de kring stond, sprak ont goocheld: „Hij is zo iel geworden, uind ik." Men verwierp deze zienswiize juist verontwaardigd, toen dc reiziger, met bagage be hangen, eindelijk over de drem pel trad en de prooi werd van een grote welkomst-paniek. „John!", riep iedereen. En men begon hem zó onstuimig af te kussen en op de schouders te dreunen, dat zijn valiesjes al spoedig ter aarde vielen en het kereltje, door een tedere golf op genomen, van de ene borst aan de andere tuimelde. De doezelige glimlach waarmee hij deze orgie van aanhankelijkheid onderging, bewees dat hij dc personen die hem zo vrijgevig met kussen overlaadden, voor het merendeel in het geheel niet thuis kon bren gen. Soms deed hij wel even zijn best en riep, voor een nieuwe pakkerd hem bedolf „Anna!" of „Piet!", maar dc betrokkenen zei den steevast dat ze hele andere voornamen droegen en drukten hem vervolgens met ongehavende hartelijkheid, aan de borst. Toen oom John met een hem als „kleine Marlet je" aangepre zen vrouw van om en nabij de veertig tvel acht klapzoenen had gewisseld wist hij dan ook van geen ophouden meer. Hij was door het dolle heen, keek mij troebel aan, sprak op een toon van dót-kan-ntet-missen het woordje „Henk!" en sloot mij krachtig in de armen. „Nee ome!" riepen ze allemaal, maar reeds drukte hij zijn dorre lippen op mijn wangen en sta melde ontroerd: „Precies zijn moeder!" „Hij hoort niet bij ons!" zêl kleine Marietje en zij rukte oom John los en voegde mij op btfse toon toe: „Ga dan toch ook weg. vent!" Op het toilet ben ik mijn Ge zicht gaan afwassen. KRONKEL Douane houdt Belgische smokkelauto aan MAASTRICHT. Door de doua- ne te Vaals werd een Belgische auto aangehouden. In een geheime bergplaats werd 20 kilo koffie ge vonden, besterad voor Duitsland. Een kluizenaar ln de Karpaten. Had niemand om knus mee te praten. Maar wat dacht die Roemeen Ook al ben Ik alleen, Ik hob „Tip" ln de kelder, bij vaten! TIP VAN BOOTZ Inz. Hr F. N Amsterdam, ontvangt: 1 fL Tip 1 Ln. Bootz' Oude Gcnever Ruim 70.000 deelnemers trokken door de hoofdstad in vijf km lange stoet AMSTERDAM. Do PartU van de Arbeid heeft in de hoofdstad op Hemclsvaartsdag een grote na tionale demonstratie gehouden, waaraan naar schatting tussen 70.000 en 80.000 personen dcelna. men. Het was de eerste nationale demonstratie sedert de oprichting van de partij in 1946. Naar schat ting kwamen 15.000 a 20.000 deel nemers uit de hoofdstad cn de rest ca. 60.000 van de afdelingen uit het gehele land. De part ij-voorzitter, de heer Koos Vorrink, -de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, en minister-president dr W. Drees hebben het woord gevoerd. Na af loop van de demonstratie trokken de tienduizenden deelnemers in een lange stoet van het terrein via een ruim vijf km lange route, die van nieuw-Zuid uit door de Pijp en de Oosterpark buurt naar de Indische buurt leidde. Op het Sumatra- plantsoen werd de stoet ontbon den. Direct achter de partijvlag lie pen minister-president dr Drees, de heer Vorrink, de ministers Mans- holt, Joekes, Lieftinck, In 't Veld, de staatssecretarissen mr F. J. Kranenburg (ministerie van Oor log) en mr dr A. A. van Rhijn (ministerie van Sociale Zaken), de beide Kamerfracties en het partij bestuur. Duizenden Amsterdammers heb- AMSTERDAM. Twee mannen hebben Woensdagavond een overval gepleegd op een bejaarde kastelein in de Staalstraat, toen deze. zoals ge woonlijk, om half negen zijn café wilde sluiten. Een hunner loste twee revolverschoten, doch de kastelein werd gelukkig niet ernstig gewond. De beide mannen vluchtten na het schieten het café uit in de richting van de Kloveniersburgwal. Daar aldus de lezing van de kastelein en voorbijgangers greep de oudste der mannen een fiets, gaf deze over aan de jongste, die er op verdween. De andere, een bekende van de politie, kon door voorbijgangers wor den gegrepen en werd aan de intus sen gealarmeerde politie overge geven. Gezien het optreden der man nen neemt de politie aan, dat het motief roof is geweest. ben de lange stoet, waarin 42 mu ziekcorpsen meeliepen en een aan tal praalwagens meereden, gade geslagen. EMMEN. Op een verkiezings vergadering van de PvdA heeft mi nister In 't Veld hier Woensdag avond medegedeeld, dat 's morgens de raad voor economische aangele genheden uit de Ministerraad had besloten drie millioen gulden be schikbaar te stellen voor een premie regeling ten behoeve van woning verbetering. Met de bijdragen van gemeenten en woningeigcnaren zal er totaal zeven millioen gulden voor woningverbetering beschikbaar zijn. AA/WVWWVWV' VIER nieuwe dctective-storles: Havank neemt ln „De Verkavelde Bruidegom" (ultg. Bruna, Utrecht; prila 3,95) de lezer weer mee naar de Rivie ra, waar die mcester-speurder van. dc Sürctl. hoofdinspecteur Charles C. M. Carller. spelenderwijs een serie moorden oplost cn een smokkelcomplot oprolt Niet minder scherpzinnig toont zich het geesteskind van Agatha Christie, Hercule Polrot, die dank zij de „grijze celletjes" in de „Brief van een Dode" (ultg. Sythoff, Lelden; prijs 2.95) uil) acht verdachten de moordenares van een oude. rijke dame zonder aarzeling aanwijst. Agatha Christie's „Rallye naar Bag dad" (ultg. Sythoff, Leiden; prijs 2.95) ligt wat buiten het gewone genre detee- tlve-roman. Het beschrijft dc ontmaske ring van een bende krankzinnigen, dlo met duivelse middelen de verzoening tussen Oost en West wil verhinderen. Maar tenslotte ontmoeten de president van de Verenigde Staten en Stalin el kaar toch op de beslissende conferentie in Bagdad en do wereld leeft verder ln pais en vreê ln het boek van Agatha Christie wel te verstaan. In „De Saint en de zieke Professor'* van Leslie Chartorls (uitg. Bruna, Utrecht; prijs I 3.95) verschijnt Simon Templar weer als de schrik van d© Amerikaanse onderwereld: hU bevrijdt een groot geleerde uit de handen van een misdadige broeder, hij ontmaskert een moordenaar, hij ontdekt het Groene Oog. een smaragd van enorme waarde en bij dit alles zorgt hij dan nog voor het eigen financiële welvaren.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3