IT AI,IF, IN VERKIEZINGSSTRIJD half OORLOG half CARNAVAL Armoede bondgenoot van fascisme en communisme Minister niet somber over de woningbouw IVOROL Vreemde toestand bij Osse ambachtsschool Pijnlijke vragen over Beheersinstituut v N0RMAC0L Oud-commandanten van Koje gedegradeerd Oost-Duitsland baant de weg voor herbewapening GELEZEN1 Nog f 35 millioen voor herstel van schade en premiebouiv Tito's attaché in Rome ongewenst Bestuur weigert rechtsherstel van directeur te aanvaarden Vijf Surinamers laten RTC in de steek Verlenging gijzeling van journalist? MATRASSEN Bij „Vredestein" de meeste arbeiders aan het werk l en gewogen s Zaterdag 24 Mei 1952 3 Morgen worden in Italië belangrijke verkiezingen gehouderf. Onze reisredacteur bevindt zich in dit verband te Rome. In een eerste telegram schetst hij de politieke situatie in Italië. (Van onze reisredacteur ROME. Een dichte menig te dringt langzaam door de ga lerij op de Piazza Colonna. Alle pilaren, muren, deuren en zelfs vensters, die bereikbaar waren, zijn met verkiezings plakkaten overdekt. De plak katen zelf zijn weer overplakt met etiketten van een tegen stander en dat liefst weer over de ogen der afgebeelde gezichten, hetgeen die plakwoede een dynamische, maar weinig scrupuleu- - 1 nnhifilrlrald /die nle sadistisch karakter geeft. Hier en daar wringt zich een maniak door de menigte, die wangen en voorhoofd met etiketten van zijn partij heeft beplakt. Luid getier een r(j vrachtwagens rjjdt woest het plein op, volgeladen met jongens, die wilde kreten uitstoten, terwijl ze biljetten met handenvol rondstrooien. De politic staat rustig langs de kant in een rij jeeps opge steld. Het geheel, dat iets van een carnaval, maar tevens iets van oorlog heeft, is een voorbereiding vin de verkiezingen voor gemeenten en pro vincies, die Zondag in heel Zuid-Italië en Rome worden gehouden. De eerste resultaten zullen eerst Dinsdag bekend worden. In het Noorden zijn ze al gehouden, in Juni 1951, en hoewel de krachts verhoudingen toen weinig veran derden. hebben ze toch, dank zij het kiessysteem, dat een verbin ding der lijsten toelaat en een pre mie geeft aan de coalitie, die de meeste stemmen behaalt, geleid tot het onttronen van de communis tische meerderheden en burgemees ter in een aantal grote steden. De democratische coalitie, van de socialisten tot de rechts-katholieken, triomfeerden overal. Dit verschijn sel zal zich dit keer niet herhalen. In de eerste plaats, wijl het Zuiden het armst en het achterlijkst en daardoor het minst stabiele deel van Italië is. Nergens wordt gesproken of ziet men aanplakbiljetten over de ge meente-belangen: iedereen weet, dat veel meer in het geding is: het be leid der regering, het regime, ja zelfs de Italiaanse democratie. We zijn zeven jaar na de oorlog. Deze tijd was niet lang genoeg, om de democratie in de hoofden te ver ankeren, maar lang genoeg om de traditionele economische heersers van Italië weer moed te laten scheppen. Ze waren in de dagen na de capitulatie ook wel erg klein geweest. Lang genoeg ook, om alle onterfden van hoopvol gestemden tot teleurgestelden, en van teleur- gestelden tot vertwijfelden te ma ken. Werklozen: 2 millioen Er is in Italië veel hersteld en zelfs nieuw gebouwd, maar het fun damentele probleem is niet opgelost. Er zijn twee millioen werklozen, waarvan het grootste gedeelte jong is, te jong om het fascisme te heb ben gekend. Daaronder zijn vele in tellectuelen. Er komen er ieder jaar 400.000 bij. waarvan de Italiaanse economie wellicht 200.000 per jaar zou kunnen absorberen, indien de economische bronnen en de Mars hallhulp efficiënt cn met vooruit ziende blik werden gebruikt. We zijn verre daarvan. Het spaarkapitaal is noch aangemoedigd, noch benut. Het agrarische probleem is nauwelijks aangepakt. Het grootgrondbezit, de armoede aan water, de slechte bo demkwaliteit, hebben in het Zuiden vormen van armoede geschapen, die doen denken aan de ergste uitwas sen van Spanje, Afrika en Azië. Na zes jaar is eindelijk een begin gemaakt met onteigening in de streek van Fucino, waar Silone zijn „Fontamara" liet spelen. In Calabrië, waar de boeren zelf de onteigening ter hand hadden genomen, heeft de regering een aantal van hen in het bezit van grond gelaten, meestal de minst vruchtbare stukken. De emi gratie staat stil. De productie van arbeidskrachten neemt nog steeds toe. En intussen laat de regering alles over aan het vrije spel der economische krachten in een land, dat nog slechts ten dele moderne kapitalische tradities heeft. „De Gasperi is een echte demo craat" zei de leider van de sociaal democratische partij mij, „maar hij heeft geen ideeën. We gaan kapot aan de onbeweeglijkheid van de ka tholieke partij. Met enthousiasme zou men in dit land wonderen kun nen verrichten. Wij zijn een volk met fantasie. Maar we geven het volk noch brood noch geestdrift. Die zoekt het dan bij de fascisten." Neo-jasc'sme De fascistische M.S.I. de „So ciale Beweging van Italië" én de monarchistische partij zijn de laat ste tijd snel gegroeid. Ze worden ge financierd door de groot-industrië len van het Noorden en de groot grondbezitters van het Zuiden en zij hebben nu een verkiezingscoalitie gesloten. Ondanks het wetsontwerp tegen fascistische activiteit, dat juist is in gediend. heeft de M.S I. het aange durfd. alweer een aantal naaste me dewerkers van Mussolini op het pad te sturen. „Het Italiaanse volkt heeft geen Amerikaanse hulp nodig" schreeuwde een van hen Vrijdag avond op de slotmeeting bij het Co liseum, dat een indrukwekkende ruï neuze achtergrond vormde voor dit onheilsgekrijs. „Wij zouden de oor log gewonnen hebben als de demo craten ons niet in de rug hadden aangevallen. Wacht maar, voor de laatste Mei zijn ze allen weer in de illegaliteit gedrongen." Geestdriftig gebrul beantwoordde zijn uitroep. „Hij weet wel beter." beet een vriend mij verbitterd toe, „want hij was lid van de laatste regering, die Mussolini na de val van Rome vormde. Maar wat weten die schreeuwers, die Zondag moeten stemmen daarvan? DE GASPERI Echte democraatmaar zonder ideeën Ze waren veertien jaar, toen Italië capituleerde." Onder de stormloop van deze anti democratische coalitie heeft de ka tholieke beweging een ogenblik ver warring getoond. Dom Sturzo, een oude progressieve katholieke demo craat, heeft zijn reputatie in gevaar gebracht door een coalitie te eisen van alle niet-communistische par tijen, hetgeen zou neerkomen op een verbond van katholieken en fascis ten, aangezien de socialisten in geen geval mee zouden doen. Niemand twijfelt er aan, dat die oproep aan Sturzo door het Vaticaan was gedic teerd, dat zijn vertrouwen heeft ge steld op „katholieke actie", dat is het politieke strijdapparaat. dat het eigenlijke verkiezingswerk voor de Gasperi's partij verricht. Onder lei ding van Gedda heeft ze een uiterst ze mentaliteit ontwikkeld, die niet weinig riekt naar een verheerhjking van brutale macht. Een Italiaanse „Linie". De Gasperi heeft onmiddel lijk ingegrepen en de oude coalitie hersteld. Socialisten in de knel De jonge sociaal-democratische partij, die pas en slecht aan eengelijmd is uit groepen van Saragat en Romita heeft het er ech ter niet gemakkelijker door gekre gen. Saragat is direct uit de oude socialistische partij weggebroken, zodra Nenni zijn flirt met de com munisten begon. Romita eerst veel later. De eerste heeft het oog ge richt op de Gasperi's C.D.U., de laatste meer op Nenni. „Wij moeten natuurlijk alles doen, om de democratie te redden en de linkervleugel van het katholicisme te beïnvloeden", zei een woordvoer der van het centrum tot mij. „maar u moet niet denken, dat het een voudig is tegenover de Italiaanse massa een coalitie met rechts te verdedigen terwijl Nenni er een met de communisten heeft geslo ten." Saragat en Romita hebben elkaar op dit standpunt gevonden, al is de laatste daarvoor zeer lastig ge vallen door de ultra-linkervleugel, die onder de invloed staat van de kinderachtig-radicale Silone. Communisten willen Rome De communisten hopen gebruik tc maken van de anti-clericale stem ming, die zeven jaar katholiek be wind met zijn nasleep van de in vloed van priesters op ministeries en scholen heeft veroorzaakt. Ze willen Rome veroveren, een grote eerzucht. Maar niet zo gek, als men weet, dat de C.D.U., het zwaarte punt van de middengroep, wordt aangevreten door de fascistische coalitie. Krijgen de communisten meer stemmen met hun coalitie dan profiteren zij van de kieswet met haar premie. Ze hebben een „niet- religieus democratisch front" ge vormd, dat een paar bekende libe ralen en republikeinen heeft ge vangen. Het wordt bekroond met Nitti, de reactionnaire liberaal, die voor Mussolini's tijd een grote rol heeft gespeeld hij was minister president in 1919 en die twee jaar geleden weer opdook als bond- Advertentie l. M.) Nederlandse militairen oefenen samen met Belgen DEN HAAG. De parate onder delen van de Koninklijke Land macht, gevormd uit de lichting 1951-1 thans gelegerd in de vier nieuwe kazernes op de Veluwe, zullen in de samenstelling van een gevechtsgroep geoefend worden tezamen met een overeenkomstige gevechtsgroep van het Belgische leger. De oefening wordt gehouden op Woensdag 11. Donderdag 12 en Vrijdag 13 Juni a.s. in het gebied tussen Eindhoven en Leopoldsburg. De leiding zal be rusten bij een voor dit doel te vor men Belgisch-Nederlandse staf. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Raad voor Economische Aangelegenheden heeft goedgevonden, dat 35 millioen ex tra wordt toegestaan om de her bouw van oorlogschade-gevallen en de premiebouw weer op gang te brengen. Dit deelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Vrijdagmorgen mee op ©en perscon ferentie. De minister ziet de toestand niet somber in. Hij verklaarde dat het getal van 50.000 woningen per jaar voor hem geen heilig getal is, maar dat zijn beleid er op is gericht vóór 1953 tot 55.000 woningen per jaar te komen. Daarvoor zullen 4500 tot 4600 woningen per maand moeten worden gebouwd. „In April van dit jaar hebben we reeds het aantal van 5600 woningen bereikt. Maar om een politiek van hollen en stilstaan te voorkomen, moeten we een bepaald niveau handhaven, op het gevaar af impo pulair te worden", zei mr In 't Veld, die nog steeds van mening bleek, dat het mogelijk was om in 1960 door het huizentekort heen te zijn. De 60 millioen voor de premie- bouw is al haast opgebruikt, van daar dat de R.E.A. thans een extra bedrag heeft goedgekeurd van 35 millioen en 3 millioen om de pre mie-regeling voor het verbeteren van woningen in werking te doen treden. Dit staat in verband met het feit, dat de werkloosheid niet in de nieuwbouw, maar speciaal bij de onderhoudswerken belangrijke vormen heeft aangenomen. De minister noemde de opzet- practijken ontoelaatbaar. „Ik beschouw dit als een kankergezwel. Wij staan open voor voorstellen uit bouwerskringen om tot een redelijke oplossing te ko men", zei de minister. Gaan telegrafisten in VS weer aan het werk? WASHINGTON In het arbeids- geschil van de Western Union Te legraph Company is Vrijdag over eenstemming bereikt. Verwacht wordt, dat Maandag een einde komt aan de staking, waarbij 30.000 em ployes zijn betrokken. De regeling voorziet in een gestelde loonsver hoging. (Advertentie 1. M.) Proberen blijft begeren genoot van de crypto-fascistische qualunquistische ,man-van-de-straat' Beweging. In die coalitie zijn de socialis ten van Nenni de enigen, die een eigen karakter hebben. De commu nisten zijn volstrekt onherkenbaar. Geen enkel plakkaat vertoont ha mer of sikkel of zelfs maar de woorden „communisme" of „Rus land". In Sardinië zijn de communisten opgetrokk-en onder het teken van het kruis, in Rome met een plaat, die een jong bruidspaar voorstelt zij in het wit. hij in het zwart met een streepjesbroek dat een pleidooi voert voor het „harmoni sche burgerlijke en religieuze fa milieleven". Of Nenni zich in dit burgerge zelschap prettig voelt? Zijn ver klaring van twee weken geleden aan de buitenlandse pers. dat hij bereid is. de regering tegen het fascisme te steunen en dat hij zelfs het Atlantisch Pact wil aanvaarden, indien het Italiaanse volk zich daar voor uitspreekt, kan als een gebaar van protest worden uitgelegd. Maar misschien is het ook een poging, om als het paard van Troje, de regering binnen te dringen. Zover zijn we nog lang niet. De katholieken zullen verliezen aan rechts, de communisten zullen ongetwijfeld winnen, maar vermoe delijk niet genoeg, om Rome te ver overen. De socialisten en de libera len, die minder gouvernementeel zijn dan katholieken en republikeinen, kunnen zich handhaven. In de klei ne gemeenten in het Zuiden gaat het waarschijnlijk minder goed. maar is het gevaar, dat de fascisten zullen winnen, minder acuut. Het wordt vermoedelijk geen stortvloed. Ik zag vele mannen van middelbare leef tijd protesteren tegen het vlegelach tige optreden van de M.S I.-jongens. De strijd tusren Nenni en de de mocratische socialisten blijft onuit- gevochten. De sociaal-democraten zijn te zwak. Zo blijft een groot deel van het proletariaat onttrokken aan doeltreffende actie tegen het fascis me. Als de klap voor De Gasperi te zwaar wordt, kan de druk van de Katholieke Actie groot worden. En straks in 1953 krijgen we parlements verkiezingen. Iedereen beschouwt de verkiezingen van morgen als een generale repetitie daarvoor. Uitein delijk ligt hierin de betekenis van deze verkiezingsstrijd. (Advertentie I.M.) GEBRUIK ROME. Dc Italiaanse regering heeft Joego-Slavie verzocht zijn mi litaire attaché te Rome terug te roe pen, omdat zijn aanwezigheid „met het oog op zijn persoonlijke antece denten niet opportuun" wordt ge acht. Zoals gemeld wordt Donderdag de Italiaanse militaire attaché te Bel grado door zijn regering teruggeroe pen wegens „beledigende uitlatingen over Italiaanse militairen door de Joegoslavische onder-minister van oorlog, generaal Gosniak, in een rede op 29 April". In Joegoslavische bla den is de laatste tijd veel geschreven over het optreden van de Italiaanse militaire attaché bij verscheidene campagnes van Mussolini. Amerikaans atoomgeleerde in staat van beschuldiging WASHINGTON. Joseph W. Weinberg, een Amerikaans ge leerde die aan de atoombom heeft gewerkt, is Vrijdag aangeklaagd, omdat hij gelogen zou hebben, toen hij onder ede vaor een commissie van het congres ontkende, dat hij lid is geweest van de communis tische partij. Weinberg is een van de hoofdfiguren in het onderzoek naar de spionnage die tijdens de oorlog bedreven is in een labora torium te Berkeley. (Van een onzer verslaggevers) OSS. In ons redelijke vaderland hebben vreemde toestan den in het algemeen de neiging snel naar het normale terug te keren. Een bezoek, dat wij aan Oss brachten, heeft ons er echter van overtuigd, dat de R.K. Technische School aldaar een uitzondering op de regel vormt. uit de school geweerd, een twee de directeur aangesteld en de man, die zijn beroep had gewon' Hier volgt eerst een samenvat ting van hetgeen vóór 24 Augus tus 1951 gebeurde. Het bestuur van die school heeft de directeur, de heer De Kanter op 30 Juli 1950 ontslagen. De heer De Kanter is tegen dit ontslag in beroep ge gaan bij de krachtens de Nijver- heidsonderwijswet ingestelde Com missie van Beroep. Hij kreeg ge lijk: de commissie verklaarde zijn ontslag nietig. ZIJ overwoog, dat het ontslag was ge geven op grond van het feit. dat de Vereniging voor Katholiek Ambachts- schoolonderwljs. die dc school exploi teerde. op 12 Juli 1950 was opgeheven. De commissie overwoog echter tevens, dat dc school zelf niet was opgehe ven: de exploitatie werd alleen maar in een andere rechtsvorm voortgezet, nl. door een nieuwe stichting Deze veran dering van vorm was naar het inzicht van de commissie niet voldoende om cc-n directeur, met wie men moeilijkheden had gehad, maar wie men overigens niets kon aanwrijven te ontslaan. Volgens de Nijverheidsonderwijs wet hebben schoolbesturen zich te houden aan uitspraken van een commissie van beroep. Bij de R.K. Technische School in Oss is het nu al de zesde keer dat dit niet gebeurt. De heer De Kanter werd (Advertentie 1. M.) SCHIPHOL. Met dc DC-6 „Prinses Marüke" zün Vrijdagmor gen van Schiphol vertrokken vijf leden van de Surinaamse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie, t.w. de heren Bergen, Jongbaw, Lach- moh, Schriemisier en Karamat AU. De laatste verklaarde, dat er geen aanleiding bestond om de ge hele Surinaamse delegatie in Ne derland te houden. Op verzoek van de Nederlanders heeft de Suri naamse delegatie ruim een week geleden een toelichting gegeven op haar zeven punten ter concretise ring. Sindsdien heeft de delegatie op het Nederlandse antwoord, dat is uit gebleven, zitten wachten. Maar, al dus de heer Karamat Ali, het deel van de delegatie, dat is achterge bleven, heeft bevoegdheid om te praten. De verwachting is echter, dat ook de achterblijvende delega tieleden in de loop van de volgen de week naar Suriname zullen ver trekken. AMSTERDAM. Vrijdag heeft het Amsterdamse Gerechtshof de zaak van de Zaanse redacteur van „Het Vrije Volk", de heer A. H. Hommerson, die zich al drie we ken in gijzeling bevindt, in hoger beroep behandeld. De heer Hom merson en zijn raadsman, mr B. L. Franke, hadden beroep aangete kend tegen de uitspraak van de rechtbank, die het verzoek om ontslag had afgewezen. Na het verhoor en het pleidooi heeft de procureur-generaal verlenging van de gijzeling gerequireerd. Engelse krant biedt Churchill excuus aan LONDEN. Een geschil tussen premier Churchill en het Britse blad „Daily Mirror" is Vrijdag geregeld. Op 25 October, de dag van de Britse verkiezingen, had Churchill een aan klacht wegens laster ingediend te gen het blad, dat op de voorpagina een tekening van een hand met een revolver had gepubliceerd met de vraag „wiens hand?" en onder de tekening de foto's van Churchill en Attleë. Gedurende de gehele verkie zingsstrijd had de „Daily Mirror" de Labourpartij gesteund. Churchill heeft de verontschuldi gingen van het blad aanvaard, de „Daily Mirror" zal een door Chur chill te noemen liefdadigheidsinstel ling een gift doen toekomen en Za terdag verklaren, dat „de gewraakte verklaringen en foto's nooit bedoeld waren als een suggestie, dat Chur chill oorlog en oorlogsmogelijkheid niet evenzeer verafschuwt als het blad zelf." AMSTERDAM. De Internatio nale Vereniging „Bellamy" zal haar algemene vergadering houden te Lunteren in het conferentieoord van de Nederlandse Zendingsraad, op 24 en 25 Mei. hei verend binnen werk. meer ook de deklaag ONVERSLIJTBAAR SESA FABR. - ALMELO Dodd en Colson verschaften communisten materiaal voor valse propaganda WASHINGTON. De twee Amerikaanse generaals Dodd en Colson, die by de recente gebeurtenissen in het krijgsgevan genenkamp der V.N. op het eiland Koje verwikkeld waren, zijn gedegradeerd en teruggezet tot de rang van kolonel. Bri gade-generaal Yount, bevelhebber van dc militaire basis te Poesan, waaronder het kamp op Koje valt, kreeg een berisping. nen. was dus practisch uitgescha keld. Hij bleef echter zijn salaris ontvangen, weliswaar altijd te laat. met verkeerde belastingaftrek cn zonder de Inmiddels toegekende verhogingen, maar het kwam toch Tot 1 Juli 1951. toen kwam er plotseling zonder enige mededeling, niets meer. Sindsdien leeft dc heer De Kan- ter. die een gezin met vier kinderen heeft, van maatschappelijke steun cn een klein bedrag, dat dc Katholieke Vereni ging van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs „St Bcrnardus" ter beschikking kon stellen. Sinds 1 Juli 1951 zün er wel nog enkele dingen gebeurd. „St Bernardus" heeft getracht, de Ver eniging failliet tc doen verklaren; dat is op juridische bezwaren af gestuit. In de algemene vergade ring van 17 April jl. nam „St Bernardus" het besluit, voor de zaak-De Kanter tot in hoogste in stantie te blijven strijden. Een voorstel om een wachtgeld tc aan vaarden. waarbij de heer De Kan ter dan afstand zou moeten doen van ..alle vermeende rechten" die hij op de Vereniging acht te heb ben. aanvaardde nij niet. De Ver eniging reageerde daarop door hem dd. 22 Januari 1952 per 24 April (opnieuw!) te ontslaan, zonder wij" citeren uit de ont slagbrief „hiermede implicite te erkennen, dat uw beweringen in zake een tussen U en vermelde Vereniging bestaand dienstverband juist zijn". WIJ vermelden dit alles, mede omdat er duizenden in ons land zijn. wier rechtspositie voor c*n belangrijk dec! afhangt van de mogelijkheid bij een commissie van beroep recht te vinden. Dc Vereniging voor Katholiek Am- bachtsschoolondcrwijs te Oss (in liquidatie) negeert de uitspraak van de commissie van beroep, cn de stichting, die haar opvolgde, doet hetzelfde. Het spreekt vanzelf dat kwesties als deze achtergronden hebben, die niet van vandaag of gisteren dateren en die bovendien van samengestelde, soms persoonlüke aard zijn. In sommige opzichten ook van zeer ernstige aard. Er zijn voor de commissie van be roep beschuldigingen geuit. die. als zij juist zyn. aantonen, dat het in. Nederland mogelük is. dat men een aan een school verbonden leerkracht onder dreiging met ontslag tracht tc dwingen, rekenin gen voor accoord te tekenen Voor goederen, die nooit op school waren aangekomen en nooit ten behoeve van de school waren ge bruikt. Deze maatregelen werden mede gedeeld in -een brief van de mi nister voor het Leger aan dc voor zitter van de commissie voor de strijdkrachten van de communisti sche gevangenen op het eiland Koje. Generaal Dodd, aldus brief, toonde gemis aan gezond oordeel door met de gevangenen te onderhandelen aan de poorten van hun afdelingen in plaats van hun afgevaardigden onder gewa pend geleide naar zün bureau te laten brengen. De gevangenneming van generaal Dodd verschafte de communisten materiaal voor valse propaganda, dat zij konden gebrui ken om de bestandsonderhandelin gen te Panmoendjon te belemme ren. Generaal Colson had, aldus het schrijven, om de vrijlating van Dodd te verkrijgen schriftelijke verklaringen aan krijgsgevangenen doen toekomen, die de gelegenheid boden voor verdraaiing en conclu sies. dat gevangenen door de auto riteiten der V.N. niet behoorlijk behandeld worden. ENSCHEDE. Vrijdag hebben 350 a 400 arbeiders van de N.V. Nederlands-Amerikaanse Autoban denfabriek „Vredestein" het werk hervat. De directie verwacht, dat begin van de volgende week weer op normale wijze gewerkt zal worden. Het advies van het sta kingscomité om de actie voort te zetten is door een kleine 100 man opgevolgd. De door de stakers on dernomen poging om een bespre king met de directie tot stand te brengen is mislukt, aangezien de directie niet bereid is met de thans nog stakenden te spreken, nadat zij met de Uniebonden tot over eenstemming is gekomen. Superkabinet van zes man bij voorbaat voorzien van benodigde volmachten BERLIJN. Het Oost-Duitse parlement heeft Vrijdagavond met algemene stemmen besloten het overgrote deel van zün bevoegdhe den ln handen te leggen van zes personen, die in hoogste instantie verantwoordelijk zün voor de uit voering van het vüf jarenplan. Dit besluit maakt het nieuwe super- kabinet automatisch verantwoorde lijk voor de organisatie van een eventuele hermilitarisatle. Vüf van de zes behoren tot de (communistische) socialistische een heidspartij (S.E.D.). Het nieuwe lichaam bestaat uit premier Otto Grotewohl en vüf „coördinators". Het parlement heeft hun het recht gegeven „alle structuurwüzigingen in de regering aan te brengen, die nodig zijn om aan de eisen van het vüfjarenplan te voldoen". Volgens de nieuwe wet zal de regering voortaan bestaan uit acht tien inplaats van zeventien minis ters. De nieuwe minister zal be last zün met coördinatie en con- tróle op economisch gebied. De „commissie voor het plan" wordt rechtstreeks verbonden aan het presidium van de ministerraad. Van Raalte kan weer voor AVRO dirigeren Commissie sprak zich uit over conflict (Van onze correspondent) HILVERSUM. In het conflict, dat bijna vier jaar geleden ont stond tussen de AVRO en de diri gent van het Radio Philharmonisch Orkest, Albert van Raalte, waar bij deze omroepvereniging weiger de de dirigent concerten van dit orkest in uitzendingen voor de AVRO te laten leiden, is een arbi trage-commissie tot de conclusie gekomen, dat de beslissing van deze omroepvereniging als onrede lijk moet worden beschouwd. De consequentie hiervan zal zijn, dat Albert van Raalte weer met het Radio Philharmonisch Orkest voor de AVRO-microfoon zal kun nen optreden. De 62-jarige diri gent, die momenteel in Monte Car lo verblijft, keert een dezer dagen naar Nederland terug. Het conflict vond zijn oorsprong in het feit, dat de AVRO was ont stemd over verklaringen. die Albert van Raalte in het onderzoek over de houding van de heer W. Vogt, tijdens de bezettingstüd te genover de PRA had afgelegd. DEN HAAG ln het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van het Nederlands Beheersinstituut is van verschillende zijden gewezen op de vele onrechtmatigheden, welke zijn gepleegd bij het beheren van vermogens. Daaruit vloeit h.i. een morele en materiele aansprake lijkheid voort. Gaarne zouden vele Kamerleden van de regering vernemen in hoe veel gevallen het Beheersinstituut, of de Staat, aangesproken is we gens onrechtmatige overheidsdaad en in het algemeen wegens wanbe heer. Om welke bedragen ging het daarbü? In hoeveel gevallen zijn schikkingen voorgesteld? Hoelang werd in de gevallen, waarin schik kingen zijn getroffen, met belang hebbenden onderhandeld? Hoeveel gevallen van fraude (verduisterin gen. diefstal) der beheerders heb ben zich voorgedaan? Om welke be dragen ging het daarbij? Zijn deze teruggevorderd, c.q. terugbetaald? DEZE PRACHTIGE witte Perzi sche kat ia wél tot internationaal kampioen op een Parijse kattend- tentoonstelling gekozen, maar zij behoort kennelijk nog niet tot de grootsten in de poezenwereld. Twee bewijzen: het foto-persbu reau, dat ons haar portret zond, kon haar naam niet noemen en dan: de naamloze witte schoon heid is er kennelijk niet ^a.n ge wend, dat fotografen haar om zwermen om een plaatje te schieten". Nu blaast zij nog, maar over een paar j aar misschien miauwt zij minzaam tot iedere fotograaf, terwijl zij toch denkt: „Kunnen jullie me nooit met Tust laten?" Zün de betrokken wanbeheerders veroordeeld? Te dezer zake zou een overzicht met nauwkeurige gege vens op prijs worden gesteld. In haar toelichting gewaagt de regering van de Commissie Beheer Vermogen Vüandelüke Verzekerings maatschappijen. Waarom verricht deze commissie haar taak zo traag, en wanneer kan de afwikkeling wor den tegemoet gezien? Twee Nederlandse zusters uit Korea gedemobiliseerd DEN HAAG. Twee van de vijf Nederlandse verpleegsters, die in Tokio of op Korea werken bij het Ned. detachement, worden ge demobiliseerd. Zuster M Hoekvecn lj met een transport gewonden naar Nederland teruggekeerd zuster S Mlnncma heeft ln Tokio een functie aanvaard bij een Amerikaans hospitaal Dc zusiers Koopman, v. d Plas cn Dekker bevinden zich nog ln het Verre Oosten cn zijn Inmiddels bevorderd tot le luitenant. Gediplomeerde verpleegsters, die de taak van de belde gedemobiliseerde verpleegsters willen overnemen kun nen zich aanmelden ln het gebouw E 4, Nieuwe Frederikkazcrne. Den Haag. \/WWWVVWWVVWWWVV Aangrijpend, voórai door zijn authenticiteit, is het dagboek van Potter Moen, dat onder dc Utel „Uit do diepten heb Ik geroepen" bij D. A. Daa- men prijs 6 90, ls verschenen. Het be vat de ln Duitse gevangenschap ge schreven notities van de leider van do Noorse Illegale pers, die tijdens eeri transport van gevangenen omkwam, toen het schip, aan boord waarvan hij zich bevond, op een mijn liep en zonk. Wij mogen dankbaar zijn, dat dit dag boek bewaard is gebleven; het ls niets minder dan het menselijkste document dat denkbaar ls, geschreven ln een laat ste ernst: die van een mens ln doods nood. Welke gevoelens beheersen do twijfelende Intellectueel, die met de we reld heeft moeten afrekenen, omdat hl) niet meer in die wereld zal terugkeren? Handboeken over psychologie geven op deze vraag een uitsluitsel, dat niet be dacht ls. Petter Moen heeft het beleefd. Dat laatste maakt dit boek van meer waarde dan dc beschrijving van lot en gevoelens van een man. Onder de titel Visioenen der Volein ding is bij J. II. Kok in Kampen een theologische studie verschenen van de hand van de Amerikaan prof. dr. W. Henderson over het laatste bijbelboek. Met een plëtlsche zin voor exegese tot ln details wordt ln een ietwat naïeve schrijftrant, die aan do metho disten doet denken, een reeks verkla ringen gegeven van moeilijk verstaan bare hoofdstukken. Vooral gereformeer den. die zich tot bijbelstudie voelen aangetrokken, zullen het zorgvulaig vertaalde boek met belangstelling be groeten, (Prijs 7.50),

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3