Het te veel misbruikte woord heeft zijn waarde verloren' STOP! RIJKSVERKEERSCONTROLE! Per jaar duizenden overtredingen van het Rijtijdenbesluit Voor onze dammers Ensembles met mogelijkheden B<j oetU eens hóren! MOEILIJKHEDEN? Ontslagvergimning nog steeds vereist Veel wantoestanden Meer aandacht voor controle Werkboekje is een leugenboekje, veiligheid van verkeer is in gevaar Wij geven raad stralende zon en bij bewolkte hemel 4 Zaterdag 24 Mei 1952 r j ONDERDENja duizen- Ijj den vrachtauto's rijden dagelijks langs de Nederlandse wegen. Het zijn dc wagens van twee categorieënde eigen vervoerders en dc bcrocpsgoedc- renvervoerders. Het beroeps- goederenvervoer omvat de on dernemingen, die goederen vervoeren ten behoeve van anderen; het zijn o.a. de bode- en lijndiensten. Daarnaast be staan grote on kleine bedrijven en ondernemingen, die er kleine bestelauto's of grote vracht wagens op na houden. Op de wagens van beide categorieën zitten chauffeurs. Voor 'hen gelden de bepalingen van de Rijtijdenwet en het Rijtijdenbesluit. Bij de meeste chauffeurs van eigen vervoerders wordt aan deze bepalingen de hand gehouden, ook al omdat die chauffeurs „meedraaien" in een bedrijf. Bij het beroepsgoederen- vervoer heersen op dit gebied vaak en wij gebruiken dit woord opzettelijk wantoestanden. „Stop! Rijksverkeerscontröle. Mag ik even het werkboekje zien?" Geen agent die u dat vraagt maar een meneer in een gewoon pak. Van tijd tot tijd laat hij zich zien. Plotse ling. Niemand weet van te voren waar of wanneer. Maar hij is altijd in de weer om de bepalingen in zake de rijtijden recht te doen wedervaren. Er schijnt verbetering op komst te zijn. Het is thans zeker, dat er binnenkort een nieuwe regeling van de Rijtijden komt Een ont werp gewijzigd Rijtijdenbesluit is gereed gekomen; bij de samenstel ling hiervan werd ten nauwste contact gehouden met de Arbeids inspectie. en ook het bedrijfsleven werd geraadpleegd. Hoewel geheel anders van opzet, zal het nieuwe Besluit, evenals het huidige, ge- ent zijn op de Rijtijdenwet 1936. en. voor wat de sociale normen betreft, aansluiten bij de Arbeids wet 1919. Men mag hierbij de hoop uit spreken. dat de grondslag van het Rijtijdenbesluit een 48-urige werk- week zal zijn en dat men de 48 uur in de noodzakelijke gevallen als gemiddelde zal nemen. Natuur lijk moet er een soepele toepassing plaats vinden in bijzondere om standigheden zoals bij lange ritten en bij seizoenvervoer. Wannéér de nieuwe regeling komt is nog onzeker; dat zij bin nenkort wordt ingevoerd, staat wel vast. Het is dan te hopen, dat door een juiste controle een eind gemaakt kan worden aan de vele knoeierijen. RIJKSVERKEERSCONTRÖLE! Mag ik even het werk boekje zien?" Die zin uitgesproken door een man in burger, een contröleambtenaar van de Rijksverkeersinspectie, heeft bij de chauffeurs op de vrachtauto's bijna altijd enkele zwijgende gebaren tengevolge: een greep naar het kastje in de auto; een raampje verder opendraaien; door het raampje het werkboekje aangeven en dan maar afwachtend kijken. DE controlerend ambtenaar met wie wij op stap waren gegaan, had ons sombere verhalen opge hangen over knoeierijen, vooral met het werkboekje. Hij bleek goed te weten hoe de zaken in elkaar za ten: vijftien maal sprak die ambte naar bii een vrachtauto dat zin netje uit, dat begint met „Rijksver keerscontröle!" en veertien maal had hij beet. Hier zijn dan enkele overtreders: de man, die zijn werkboekje keurig Kinderen en verkeer Het ingezonden stukje „Doodslag beschermd door rijbewijs", dat op 10 Mei j.l. in deze rubriek ver scheen, las ik met belangstelling. Inzender heeft 20 jaar ervaring als autobestuurder. Ik bijna 50 jaar. Op grond daarvan meen ik hier over ook iets te mogen zeggen. In hoofdzaak ben ik het met inzender geheel eens. Een rijbewijs is geen garantie, dat de houder ook juist rijdt. Alleen ervaring en kalmte kunnen veiligheid geven. Ikzelf rijd viermaal per dag langs drie scho len in volkrijke buurten. Ik ver wonder mij, dat hier niet nog veel meer ongelukken gebeuren. Het is werkelijk vreselijk, zoals kinderen op straat manoeuvreren. Inderdaad: kinderen zijn net jonge honden, zo als inzender zegt. Maar welke eige naar van een jonge hond zal deze los laten lopen in het tegenwoor dige verkeer? En wat gebeurt er met dc kinderen, die net zo leven dig zijn? Was het niet beter een waarschuv/ing aan de ouders te ge ven in bepaalde straten hun kinde ren niet alleen te laten lopen, of te laten spelen? Dat de jongere gene ratie zo wild rijdt, dat er geen ver keersveiligheid meer bestaat is juist. Maar de overheid zal hier weinig aan kunnen doen. Een waarschu wing aan de ouders lijkt mij nut tiger. AUTOMOBILIST Walging over aanpappen Vorige week werd in deze rubriek een stukje geplaatst van iemand, die zich verontwaardigd toonde over een juffrouw, die in een Duits werk kamp stenen sjouwt. Toevallig heb ik de gehele dag te maken met mensen met vacantieplannen. Het is niet overdreven te beweren, dat van al die mensen 20 pet voor hun plezier met vacantie naar Duitsland gaan. Ze komen heel gewoon in lichtingen vragen over reisjes langs de Rijn en naar de Eifel. alsof wij nimmer oorlog hebben gehad. Het kost mij bepaald moeite deze va- cantiegangers vriendelijk te woord te staan. Blijkbaar „walgen" niet grote groepen in het Nederlandse volk van dit soort „aanpappen". ABONNÉ Een uur loon voor '40-45 Dezer dagen bereikte mij via mijn werkgever het verzoek een uur loon af te staan voor de Stichting 1940- 1945. Natuurlijk heb ik aan dit ver zoek gevolg gegeven. Maar naar aanleiding hiervan is bij mij de vraag gerezen of er op de uitke ringen van de Stichting wel enige controle wordt uitgeoefend. Ik ken een paar gevallen, waarin het ver lenen van steun aanvankelijk een gebiedende eis was, maar later, door gewijzigde omstandigheden een totaal andere situatie ontstond. Wanneer Sociale Zaken een alleen staande man en een alleenstaande vrouw ondersteunt en deze beiden zoeken samen huiselijk verkeer, dan trekt deze dienst aan een van bei den de ondersteuning in. Bij hen, die door de Stichting worden ge holpen. cebeurt zoiets niet. Dit be vreemdt mij. Waarmee ik uiter aard niet wil zeggen, dat men de Stichting 1940-1945 niet zou moeten steunen. A. JANSEN had ingevuld, maar met zestien werkuren per dag. want zijn orga nisatie had gezegd, dat dat mocht; de chauffeur, die de 7 in de eerste kolom van het werkboekje als eer ste letter had gebruikt van het woord „vrije dag"; de stcenrijder, die met een ander soort potlood een 1 voor de 3 had gezet, zodat hij inplaats van om drie uur om dertien uur was begonnen te wer ken; de visboer, die helemaal geen papieren had, zelfs geen rijbewijs J de melkrijder, uit wiens werkboekje bleek dat hij een te korte nacht rust genoot; de chauffeur, die een duplicaat-werkboekje had. dat niet aangetekend was op zijn rijbewijs, zodat hij nu met twee werkboekjes kon „werken" en de slimmerd, die een zacht soort potlood gebruikte, dat uitgegomd kon worden, alsme de de man. die nimmer het einde van zijn rijtijd invulde. Waarschuwing Of al die mensen nu meteen een proces-verbaal kregen? Nee, dat ze ker niet. Een groot deel van die overtreders krijgt slechts een waar schuwing of een aantekening in het werkboekje. Alleen in zeer ernstige gevallen kan met succes een ver volging worden ingesteld. Zeer ern stige gevallen zijn echter moeilijk te vangen. Dat ze er zijn, bleek ons uit een gesprek met een aantal chauffeurs. Zij vertelden van mensen in het beroepsgoederenvervoer, die 80 a 90 uur per week moeten rijden; van mannen, die iedere dag om vier uur gewekt worden en dan grote ritten maken tot in de late avond toe, iedere dag weer en dan één kwartje koffie-geld extra krijgen; wij hoor den spreken over fruitrijders. die in het seizoen de zwaarste overtre dingen begaan en over bedrijven, waar de schafttijden in het geheel niet worden geëerbiedigd en waar Zaterdags tot 6 7 uur moet wor den gewerkt. Stiefkinderen Lang, zeer lang heeft het ge duurd. voordat er ccn behoorlijke regeling van de werktijden van de beroepschauffeur tot stand kwam. In 1919 werd de „Arbeidswet" in gevoerd, maar de beroepschauffeurs werden daarbij als stiefkinderen be handeld. In die jaren deden zich veel verkeersongevallen voor. die toegeschreven kond-en worden aan oververmoeidheid. Eerst in 1935 werd een ontwerp-Rijtijdenwet in gediend. dat het jaar daarop wet werd. Maar voor dc vaststelling van arbeids- en rusttijden waren ver schillende besluiten nodig. Pas op 13 Augustus 1939 was het zover, dat de chauffeurs een wettelijke re geling van de arbeidstijd kregen en veel profijt hebben zii er niet van gehad, want de bezetters stelden deze bepalingen buiten werking Pas op 13 Maart 1946 werden Rijtijden wet en Rijtijdenbesluit weer van kracht. In practisch alle bedrijfstakken genieten de arbeiders een 48-urige werkweek. Volgens de nu geldende bepalingen echter hebben de be roepschauffeurs in principe een werkweek van 55 uur. Daar is na de oorlog al veel over te doen ge weest, men heeft besprekingen ge voerd onder leiding van de Stich ting van de Arbeid, maar men kon het niet eens worden. Het slot van het liedje is geweest, dat de werk nemersorganisaties aan de minister van Sociale Zaken verzochten in het nieuwe Rijtijdenbesluit te willen op nemen. dat als maximum diensttijd zal gelden 48 uur per week of 96 uur per twee weken. Maar er zijn nog steeds geen nieuwe bepaling-en. Het is ruim dertig jaar na de invoering van de Arbeidswet van 1919 en nog hebben de beroepschauffeurs geen 48-urige werkweek. Vele overtredingen Ernstiger nog dan dit zijn de talloos vele overtredingen, die voor al in het beroepsgoederenvervoer dag in, dag uit plaats vinden. De minister van Verkeer en Water staat heeft kortgeleden meegedeeld, dat de zestig Rijkscontroleurs van het verkeer in één jaar tijds 12.000 overtredingen constateerden. En AN verschillende kanten wordt ons de vraag gesteld of het z.g.n. ontslagverbod nog van kracht is. Met name van werkgeverszijde blUkt men wel eens in de mening te verkeren dat het verbod is af geschaft. Het ontslagverbod, d.w.z. de verplichting voor het beëindi gen van een arbeidsverhouding de vergunning van de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te vragen, bestaat nog steeds. Geen vergunning is nodig, indien de te genpartij met de beëindiging ac- coord gaat of wanneer voor het ontslag een dringende reden be staat. Een dringende reden is een feit van zo ernstige aard, dat voortzetting van de arbeidsver houding redelijkerwijs niet kan worden gevergd. K. S. vraagt of het juist is, dat een werkgever als dringende reden voor ontslag aanvoert: het wegval len van geplaatste orders met als gevolg gebrek aan werk en geld. Antwoord. Dit is niet juist. De wet bepaalt uitdrukkelijk, dat een dringende reden voor de werkge ver slechts gelegen kan zijn in een daad, eigenschap of gedraging van de arbeider. Voor het omge keerde geval zijn de bepalingen iets ruimer. Voor de arbeider kan een dringende reden liggen in een „omstandigheid". D.w.z. dat de ar beider niet alleen een beroep kan doen op de daden, gedragingen of eigenschappen van de werkgever, doch ook op de omstandigheden waarin hij persoonlijk verkeert b.v. zijn gezondheidstoestand. Het is duidelijk dat slechts in zeer drin gende gevallen op die omstandig heden een beroep kan worden ge daan. Mej. A. E. Het ontslagverbod geldt niet voor vrouwelijke werk nemers, die huishoudelijke of per soonlijke diensten verrichten in de huishouding van private personen. Voor een dienstmeisje bij een fa milie geldt het verbod dus niet, maar voor een werkster op een kantoor geldt het wel. A. M. deelt mede, dat hij na 10 jaar dienstverband plotseling bij de directie werd geroepen en ont slag kreeg bij gebrek aan werk. Hij was te beduusd om iets te zeg gen en is zonder een woord de ka mér afgelopen. Toen hij de volgen de dag mededeelde geen genoegen met het ontslag te nemen, kreeg hij ten antwoord dat zijn protest te laat kwam, aangezien hij de vorige dag door zijn zwijgen te kennen had gegeven met het ont slag genoegen te nemen. Hij vraagt of hieraan nog iets te doen is. Antwoord. Accoord gaan met een ontslag kan mondeling, schrif telijk of stilzwijgend geschieden. In het laatste geval moet echter duidelijk uit de gedragingen van de betrokkene zijn af te leiden, dat hij accoord gaat. Uit Uw hou ding kan o.i. geen instemming met het ontslag worden afgeleid. Wij raden U aan Uw protest bij aan getekende brief te herhalen, daar bij nadrukkelijk aan te bieden de arbeid te blijven verrichten en voor het overige U met een rechts kundige in verbinding te stellen. Uw geval demonstreert dat het, hoewel strikt juridisch niet ver eist, toch zeer wenselijk is tegen een ontslag onmiddellijk duidelijk te protesteren en dit aangetekende brief te MM daarbij moet men zich dan inden ken welk een geringe controle zes tig controleurs, over het gehele land verspreid, kunnen uitoefenen. En dan: hoeveel motorrijtuigen rij den er niet en hoeveel kleine over tredingen worden door de contro leurs niet door de vingers gezien. Bovendien: het werkboekje heeft niet voor niets de bijnaam van „leugenboekje" gekregen. De Qnt- duiking van de bepalingen van het Rijtijdenbesluit levert geen enkele moeilijkheid op en er wordt een zéér ruim gebruik van gemaakt. Dat komt o.a. omdat er chauf feurs zijn. die zich dc koningen van de weg voeten en wel eens zullen laten zien. wat zü met hun wagen kunnen doen. Maar het komt ook door de economisch zwakke positie van een aantal bedrijven in het beroepsgoederenvervoer. waar de chauffeurs langer moeten werken dan de wet hun toestaat en weten, dat als zij weigeren een an dere chauffeur bereid is hun werk over te nemen. En tenslotte zijn er ook grote ondernemingen, die graag zien. dat haar chauffeurs het niet al te nauw nemen met de Rijtijdenwet en het werkboekje. Veiligheid in gevaar Hierdoor nu en dat is iets, dat alle weggebruikers aangaat wordt de veiligheid van bet ver keer in gevaar gebracht. M-an heeft de minister de vraag gesteld, of slechte naleving van het Rijtijden besluit oorzaak kon zijn van een aantal verkeersongelukken. De op vatting. dat dit inderdaad zo is kon door de minister worden onder schreven. Het is daarom de hoogste tijd, dat er voor deze bedrijfstak een aanvaardbare regeling komt, waaraan de hand wordt gehouden onder deugdelijke controle door werkgever cn werknemer. Denemarken is een protes tants land, sinds Luthers vol geling Hans Tausen er de Re formatie bracht. Tot in de ne gentiende eeuw stond het Deense protestantisme sterk onder de invloed van het Duit se Lutheranisme. Meer eigen karakter kreeg het toen twee bekende persoonlijkheden een belangrijke plaats in het godsdienstige leven van hun land voor zich opeisten: Grundtvig en Beek. Grundtvig, de man van de volks hogescholen, Beek de man van de Indre Mission, de Inwendige Zen ding. Grundtvig de man van de menselijke vrijheid. Beek de man die voor alles de bekering predik te. Grundtvig aan de linkervleugel van de officiële volkskerk. Beek aan de rechtervleugel daarvan. Hun beider invloed werkt nog door. hoe wel Grundtvig reeds in 1872 en Vil helm Beck in 1901 stierf. Van geen van beiden leidde het optreden tot breuk met de officiële kerk. al leeft de Indre Mission daar vaak een leven néést, vooral in die dorpen waar de volgelingen van die tvpisch orthodox-piëtistische réveil- beweging de prediking van een plaatselijke predikant wraken of on voldoende achten. In Kaj Munks „Het Woord" treedt in de figuur van Peter de kleermaker een ty pische vertegenwoordiger van de Indre Mission op, die uit protest te gen de al te vrijzinnige predikant in zijn eigen woning godsdienstoefe ningen leidt. De Indre Mission werkt tot van daag. Vaak nog worden de oude evangelisatie- en bekeringsmetho den toegepast. De laatste tijd schijnt men daar mee toch te zijn vastgelopen. M«n zoekt dan ook naar nieuwe, bij de tijd aangepaste methoden. De vreemde situatie waarin de Indre Mission verkeert, is deze. dat haar inwendige zending zich op Christenen richt. Verstaat men n.l. onder Christen iemand, die gedoopt is en tot een kerk behoort, dan zijn er van de honderd Derren 97 Christenen. Het doopboek neemt nog veelal de plaats in van dc burgerlijke stand. En dus: de in wendige zending is er een die zich opofficiële" Christenen richt. Deze blijken niet meer bereikt te kunnen worden op de vroegere ma nier van massa-réveil en „opwek- kings"-bijeenkomst. De leider van de Indre Mission in de steden heeft daarover onlangs zeer openhartig gezegd: „Het schijnt alsof de gehele woord-verkondiging het offer is geworden van het feit, dat het woord in de huidige tijd zijn waarde heeft verloren. Dit is voor tè veel doeleinden gebruikt en mis bruikt. Verder krijgt men steeds weer met wantrouwen tegen de predikanten te maken. Over het al gemeen wordt de predikant uit dit gezichtspunt bekeken: hij praat, om dat hij ervoor wordt betaald." Onder die omstandigheden orga niseert nu ook de Indre Mission avonden waar men vragen kan stel len die dan zo concreet mogelijk worden beantwoord. Men organi seert discussieavonden „om de ron de tafel" tussen drie of vijf men sen. En men schakelt meer dan ooit leken in. Kerk en politiek Meer dan v66r Hitler ooit het geval was bezinnen zich de Duitse protestan ten thans op het vraagstuk der verhou ding tussen kerk en politiek; speciaal tussen kerk en socialistische politiek. Kenmerkend voor die nieuwe bezinning was een conferentie, die de Evangelische Kirche te Duisburg over dit probleem hield. Vooraanstaande sociaal-democra ten en leden van dc confessionele CDU (de christen-democratische partij die zowel rooms-katholieken als protestan ten omvat, woonden de besprekingen bij. Als sociaal-democraat verklaarde Hans Freiburg. dat de sociaal-democratie geen partij is die van een bepaalde we reldbeschouwing uitgaat; in die partij kan z.i.'de Christen echter positief mee werken De C.D.U.-er Emll Marx meende dat de kerk tegenover elke politieke partij dezelfde houding moest aannemen Er bestond volgens hem geen „christelijke staat", evenmin als er z.i. trouwens ooit van een socialistische toekomst sprake zal zijn. Bij de discussie werd vastgesteld dat leder had te beslissen aan welke partij hij als Christen zijn politieke medewer king zou schenken. De „wereld der Christenen" loopt dwars door alle poli tieke groeperingen heen, was de con clusie. Van gesprek naar eenheid? t De Ned. Hervormde Kerk en de Evan gelisch Lutherse kerk hebben com missies benoemd, die tot taak hebben het gesprek tussen beide kerken te voeren. Dc be sprekingen zullen o.m. ge houden worden over kan- selruil, Intercommunie, het wederzijds beroepbaar zijn van predikanten, gastlid- maatschap, enz. Geen zending in China Voor de zendelingen, die tot nu toe in China bleven, is het vrijwel onmoge lijk nog enige christelijke arbeid te ver richten. meldt de zcndlngs-afdeling van d*. Amerikaanse Raad van Kerken. Op een paar uitzonderingen na hebben zij een visum gevraagd om het land te kun nen verlaten, maar dc behandeling van zo'n aanvrage duurt soms meer dan een jaar. Intussen horen de betrokkenen er zich van beschuldigen, dat hun zen- dingsposten centra waren van Ameri kaans imperialisme en Amerikaanse „culturele agressie", dat alle zcndlnps- activiteit er alleen ma3r op was gericht het Chinese volk te vergiftigen en dat de zendelingen in feite spionnen hunner regeringen waren. Hoewel de meeste zendelingen geen lichamelijk lead werd aangedaan, moes ten zij zich van de wonderlijkste zaken horen beschuldigen: de hongerdood van hulpeloze kinderen, het overleveren van vluchtelingen aan de Japanners, verminking en moord op patiënten in dc zcndingshospltalen. enz. De bekende problemist J. W. Konlngs te Rotterdam deed mij een aantal pro blemen toekomen, waarvan lk er hier onder twee plaats. Het is nogal lichte kost, cn hoewel wit vooral ln het twee de probleem een ware ravage ln de stelling van zijn tegenstander aanricht, is de afwikkeling de standen zijn beide naar de partij toch niet al te lastig. Het eerste vraagstuk bevat niet een directe winst, doch wit stelt de tegenpartij voor de keus: partijverlies of schijfverllcs J. W. Konlngs. Rotterdam Zwart: 10 st. op 5, 6. 8, 12. 13, 15, 16. 18 22, 23. Wit; 10 St. op 24. 29. 31/34.36.37.41.44, Correspondentie E. v. P. te A. Natuurlijk zijn er wel betere voortzettingen dan 812. maar het door u aangegeven 18—23 etc. geeft zwart weliswaar nog wel wat spel, zon der schijf verlies, doch wit is dan wel heel sterk in het voordeel! Dan voel ik J. W. Konings. Rotterdam ZwarL 12 st. op 3, 9. 12. 14, 16/19. 22. Wit': 12 st/> op 26. 30, 32. 36/39. 44. 45 47, 48. 50. meer voor uw opmerking betr. 1420. Ook dan houdt zwart echter flink tem po-nadeel. B. J. Gr. te B. Merkwaardig, hoe een probleemcomponist (ën de redacteur van een öamrubrickl) een kleinigheid kunnen overzien door te veel oog to hebben voor ..zware" afwerkingen.... Natuurlijk is de door u aangegeven op lossing heel wat simpeler. Oplossing problemen: 1) 32—28 23x32 37x17 12x21 31—26 21— 27 gedwongen 24—19 13x24 29x20 15x24 36—31 27x47 44—40 47x29 34x3 gew. 2) 38—33 29x27 26—21 lïx2G 44—40 35X 33 47—42 24x35 45—4,0 35x44 50x8 3x12 37—31 26x37 42x4 gew PHILIP DE SCHAAP TJ'ET is met zomerjurken in ons -*-* meestal kille land een moei lijk geval. De kans is ill. altijd groot, dat de dunne jurk van zijde of katoen een groot deel van de toch al niet zo erg lange zomer in de kast blijft hangen. Èn dat risico is oorzaak, dat veel vrouwen voor een jurk voor ivarine dagen niet veel geld over hebben. Nu kan men van een goedkope zomerjurk veel plezier hebben tijdens vacanties. Bij tochtjes naar buiten, en voor in huis te dragen en boodschappen in te doen is een dergelijke japon ook heel geschikt, maar cr zijn toch ook gelegenheden waarbij een dergelijk kledingstuk niet voldoet: omdat de coupe maar matig is, de stof te gauw kreukt, er zoveel exemplaren van in omloop zijn dat dc draagster grote kans loopt haar tegen te komen, kortom, omdat hij „dat" mist wat men van er exemplaar wel kan verwachten, oplossing van de moeilijkheid is: de jurk met mogelijkheden, mjsschien wel ivat prijzig lijkt, maar zijn geld ruim waard is omdat nij bij zoveel gelegenheden gedragen kan worden. U ziet twee voorbeelden: een voor lente en herfst, en een voor de zomer. Het ziin variaties nn het. thema - rin -inri- -.„«f i,„* meer is dan een bolero. De hierbij afgebeelde zomerjurk kan met evenveel succes als cocktailjapon worden gedragen. Hij is luchtig genoeg voor het zonnebad, maar bedekt zoveel dat ook vrouwen die straplessniet flatteert hem met plezier zullen dragen. De smalle, diepe punthals staat bijna iedereen, de rechte rok met zakken op de heup eveneens. Het jasje maakt van deze japon een geklede deux- pièces, geschikt voor de officieel ste gelegenheden. Zijde, linnen of fijne katoen kunnen voor dit mo del, dat evengoed van effen als van bedrukte stof kan worden ge maakt, worden gebruikt. De andere japon met jasje is van dunne wollen pied de poule. De jurk is ideaal voor vrij kille voorjaarsdagen, want hij maakt 'n vrolijke Indruk, en is toch behoorlijk warm. Met het jasje erbij vormt h\j een ensemble dat een mantelpak kan vervangen. Een dergelijk en semble ondervangt een bezwaar dat sommige vrouwen tegen een man telpak hebben: zij vinden het niet aangenaam, ook in huis het jasje te dragen, maar (vooral als zij niet meer zo heel slank zijn) lopen *{j •omer. Het zijn variaties op het thema: de jurk met het jasje, de kwaal niet oraag rond in een rok en blouse. En als u extra practisch wilt ziin van ee".£eteboel jurken is. dat zij zonder jasje alleen ge- k™t u nop een effen rok aanschaffen, die bij het jasje kan worden mou/toSS, To^rfuZTvooral TiT&S&tëLjSiï, Zt'veVl B00r *°™rse hitte

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4