NIEUWE RIJKSWEG door de Eemvallei geeft meer veiligheid en half uur tijdsbesparing Drie wegen belangrijk voor verkeer in Amersfoort IR 11 ËÈm I A.N. W.B. bezorgd over gevolgen voor verkeer over de Veluwe Van half Juli af razen iedere dag j meer dan 1000 auto's over zeven meter brede betonstrook Ideale situatie nog lang niet bereikt Twee verbeteringen bij Barneveld gewenst „WEG DER VREUGDEN" Binnen kwart eeuw verdubbeld [aterdag 24 Mei 1952 (Van een onzer verslaggevers) i N de grazige Eemvallei ten Noorden van Amersfoort, waar op het ogenblik de koeien nog verschrikt de kop opheffen als ze motor geronk horen, zullen van half Juli af per dag meer dan duizend auto's van horizon naar ho rizon razen. Dan komt namelijk de nieuwe rijksweg klaar, die bij Hoevelaken van de oude Zuiderzeestraatweg afbuigt, verder als een feestelijk wit lint van zestien kilometer lengte door de groene polders loopt en even buiten Baarn aansluit op de weg naar Am sterdam. Eigenlijk zal er straks slechts een halve weg in gebruik worden genomen. Want met het aanleggen van de tweede rijbaan moet men wachten tot vettere jaren. Maar reden om van de opening een officieel feestje te maken is er toch te over. bewerkt, zorgzaam onderhouden lapje cultuurgrond. Waarvoor ze in een overbevolkt land moeilijk een ander stuk in de plaats zou den vinden. Zoveel andere vragen rezen nog. Vragen van bodemkundige aesthe- tische. economische en verkeers technische aard. Moest, om een enkel voorbeeld te noemen, de weg vlak langs Amersfoorts Noor delijke grens lopen of verder weg de polder in? Men overwoog ten slotte, dat het verkeer uit het Oosten en uit de richting Amster dam met bestemming Amersfoort die stad toch beter langs de oude routes kon blijven binnenrijden. Een enigszins redelijke invalsweg ontbrak het Noordelijke stadsdeel immers ten enenmale. De eerste spa T N de tweede helft van de jaren dertig hadden eindelijk alle commissies hun rapporten ge schreven, waren de voorbereiden de technische onderzoekingen ver richt en konden de wegenbouw kundigen van Rijkswaterstaat het tracé in kaart gaan brengen. Op een schone dag in het jaar 1939 bogen de eerste arbeiders zich ever het grasland, waarop de be- tonstrook moest komen. Ze groe ven en groeven, de oorlog brak uit. maar ze spitten door. Spoedig tekenden de contouren van het eerste stuk aarden baan, die straks de nieuwe weg zou dragen, zich af tegen de blanke polderhemel boven Eemnes. Ook verderop la gen van die grondruggen als ter- Pen in het vlakke land. Maar de Duitsers bevalen alras stopzetting van het werk. De verwachting, dat de weg in 1944 voor gebruik ge reed zou zijn, bleef onvervuld. Lang reeds was de feestroes der bevrijding voorbij, toen het karwei opnieuw werd aangepakt. Met nieuwe moed en nieuwe plannen, nieuwe ideeën. De wegbedding kwam snel gereed en spoedig ver mengde het onmelodieuze knarsen van de betonmolens zich met het zingen der vogels. Bij de directie Bruggen van Rijkswaterstaat kromden men nu eveneens de ruggen over de tekentafels. En steeds verder reikte van Baarn af de witte arm van de weg naar de Oostelijke einder. Honderden me ters P€r dag. De verloren jaren schenen vergeten in de werkdrift, die allen bezielde. Tien aannemers 'T'IEN aannemers hebben in de loop der jaren hun krachten aan de weg gewijd. Enkelen hun ner zijn trouwens nog steeds met hun arbeiders in de weer langs de nieuwe heirbaan. Bij Baarn bouwen ze twee viaducten, waar van de aanleg om redenen van financiële aard eerst was uitge steld. Reeds had men plannen voor een noodoplossing, toen plotseling in het kader van de werkverrui ming toch geld beschikbaar kwam. Waarschijnlijk komen de viaduc ten niet tijdig genoeg gereed om mee te delen in de feestvreugde van de openingsdag, maar dat is van minder belang. Ieder automo bilist zal graag enige tijd met een kleine omlegging genoegen nemen. Ook aan de vaste brug over de Eem en aan de viaducten over de wegen ter weerszijden van het water, moet nog het een en ander gebeuren. De brug zal de mooiste zijn, die ooit over het riviertje is geslagen. En zo hoog is ze, dat zelfs kustvaarders er gemakkelijk onderdoor kunnen. Verder naar het Zuidoosten is nog een andere brug bijna klaar: het viaduct over de spoorlijn AmersfoortZwolle. Enkele hon derden meters ten Zuiden daarvan komt de nieuwe weg uit op een reusachtig verkeersplein: het eer ste in Nederland, dat geheel in beton is uitgevoerd. Het plein heeft nog twee andere vertakkin gen. Eén voert er links-af naar de oude Zuiderzeestraatweg naar Zwolle, de andere leidt Zuidelijk naar de weg AmersfoortHoeve laken, die aansluiting geeft op de rijksweg naar Apeldoorn. Het laatste beton BIJ die enorme rotonde vlak achter de vriendelijke wonink jes aan de oude klinkerweg werden op het ogenblik de laatste van de negentig millioen kilo beton ge stort, die in totaal voor de weg nodig waren. Wilt U nog meer cyfers? Er werden 1.623.000 kubie ke meter grond verwerkt en 1.000.000 klinkerkeien. Maar mis schien hoort U bever wat van de verdere plannen. Rijkswaterstaat U* .1' :s- zit immers te popelen om ook via ducten te gaan aanleggen op de vier plaatsen in de nieuwe weg waar nu kruisingen a niveau op onze nationale armoede duiden. En ligt er niet een plan in de kast voor een rondweg, die ook het doorgaande verkeer uit het Zui den voor de verschrikkingen van Amersfoorts binnenstad zal behoe den? Och, en dan vergeten we nog het viaduct, dat straks het verkeer Amsterdam in de richting Apeldoorn hoog over het barbaars gevaarlijke kruispunt der oude rijkswegen bij Hoevelaken moet leiden. En ook verzuimden we U de aftakking te noemen, die eens van de nieuwe autosnelweg om N ij kerk heen naar de Noordwes telijke Veluwe zal voeren. Zodra er weer wat milboentjes af kun nen. Cijfers, plannen, nieuwe cij fers. Nee, we geloven dat u toch maar liever eerst mee gaat feestvieren; mee gaat om het lint door te knippen op de drempel van de schone tijd, die autorijdend Nederland in elk geval dus nog te wachten staat! (Van een onzer verslaggevers) ZAL door de openstelling van de weg BaarnHoevelaken het verkeer ln Amersfoort veel veiliger worden? Wü hebben deze vraag voorgelegd aan drs L. H. Klaassen, lector aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en medewerker van het Nederlands Economisch Instituut. Uit hoofde van die laatste functie heeft de heer Klaassen onder meer een studie gemaakt van het verkeer in Amersfoort en de toekomstige ontwikkeling daarvan. \/OOR een afdoende beveiliging 5? van het verkeer in Amers foort." zo beantwoordde hij onze vraag, „zijn drie wegen belangrijk. Ten eerste de binnenkort te ope nen rijksweg. Dan de rondweg, ge projecteerd ten Zuiden van de stad en tenslotte de ringweg, die langs de Zuidwestelijke grens van de binnenstad ls ontworpen en daar de bedding van de beek zal volgen. Voorlopig is alleen de eerste ge reed en de ideale verkeerssituatie ln Amersfoort is dus nog lang niet bereikt." „Enige opluchting brengt de nieu we weg natuurlijk wel. Van de ruim twee en twintig honderd auto's, die op de dag van de ver keerstelling in 1947 bij Hoevelaken de stad binnenkwamen, bleken er ongeveer zevenhonderd op weg te Zijn naar Amsterdam of omstreken. Die zouden, ware de weg toen al klaar geweest, dus voor een groot deel buiten Amersfoort zijn omge reden. Bij controle aan de kant van Baarn kwam men tot een iets klei ner getal. Daar zullen per dag waarschijnlijk ongeveer zo'n zes honderd auto's de nieuwe weg naar Hoevelaken opzwenken in plaats van door te rijden naar Amers foort." Verkeer intenser „Naarmate men dichter naar het stadscentrum komt. gaat men van deze ontlasting natuurlijk minder merken. Verhoudingsgewijs is daar immers het stadsverkeer veel in tenser dan in de buitenwijken. Er is uitgerekend dat. wanneer ook de Zuidelijke rondweg om Amersfoort klaar is en dus het grootste deel van het doorgaand verkeer zijn weg om de stad heen zal kiezen, de drukte op de Varkensmarkt toch nog met ternauwernood een derde deel zal verminderen. Is het rijks- Bij de foto's: Foto boven: Zo ziet u de nieuwe rijksweg tussen Baarn en Hoeve laken van de Ecmbrug af. Een bijna kaarsrechte witte streep door de grasgroene polder. Een situatickaartje vindt u er onder afgedrukt. De stippellijnen ge ven het tracé aan van de nog aan te leggen wegen. In het mid den een foto van de hofstede, waarvan dc bewoner een groot deel van zijn land moest afstaan om ondermeer ruimte te ver schaffen voor het grote verkeers plein bu Hoevelaken. Links onder ziet gc mannen bezig met het storten en egali seren van de viif en twintig cen timeter dikke betonblokken. En rechts vindt ge een afbeelding van het viaduct over de spoorlijn Amersfoort—Zwolle. (Eigen opnamen) wegenplan eenmaal uitgevoerd dan blijft dus de noodzakelijkheid be staan om de rondweg langs de bin nenstad aan te leggen, waarop de toevoerwegen naar olie delen van de stad een gemakkelijke aanslui ting hebben. Alleen op die manier zal het stadsverkeer op enigszins bevredigende manier kunnen wor den verwerkt." „En dan kan met de aanleg van die ringweg eigenlijk niet eens lang worden gewacht," aldus ver zekerde ons dc heer Klaassen, „want ook het plaatselijk verkeer neemt steeds toe. Om nog één re kensommetje te geven: de deskun digen hebben uitgekiend, dat dit verkeer binnen de kwart eeuw zal zijn verdubbeld." Van een onzer verslaggevers) T)E rijksweg van Maarn naar Hoevelaken komt in Juli gereed: bij de A.N.W.B. in Den Haag wrijft men zich in de handen. „De bond die de wegwijzers plaatstheeft immers jarenlang gehamerd op de noodzakelijkheid van deze nieuwe verbinding. Men moet heel diep in de archieven van ver voor de oorlog graven om het eerste artikeltje te vinden, dat in de bondsorganen over de levensgevaarlijke toestand op de oude rijksweg van Baarn naar Amersfoort te lezen was. Maar straks wordt dan voor een ogenblik de waarschuwende vinger ingetrokken. O zeker, de A.N.W.B. heeft nog genoeg wegen op haar ver langlijstje staan om Rijkswaterstaat voor een kwart eeuw werk te be zorgen. Maar de bond zou zichzelf verloochenen door niet mee te juichen bij de opening van de weg. daar ergens in het polderland bo ven Amersfoort. Waar het goed is te toeven voor mensen met pro blemen. En zorgen maakt men zich bij de A.N.W.B. al weer genoeg. Al was het alleen maar om de ge volgen, die de openstelling van de route BaarnHoevelaken zal heb ben voor het verkeer door het hart van de Veluwe. Oude route „Wij verwachten dat de meeste automobilisten, die van Amsterdam naar Arnhem willen of daarom trent, de oude route over Amers foort en Woudenberg zullen blijven volgen," zo vertelde ons de heer F. Mastenbroek, een der verkeers- deskundigen van de A N WB. „On ze bewegwijzering zal ook op die route ingesteld blijven. Maar wij twijfelen er ook niet aan of tal loze automobilisten, die met de si tuatie in de streek op de hoogte zijn, zullen de rit naar Arnhem nu over Hoevelaken gaan maken. Tot bij Stroe nemen ze dan de rijks weg naar Apeldoorn en slaan daar rechtsaf naar Barneveld, Lunteren en Ede. Deze route heeft veel aan trekkelijks en is bovendien nog een beetje korter. In kilometers althans, want de reisduur zal er niet bij winnen." „Ten eerste draagt de toegangs weg naar Barneveld een locaal ka rakter en is er een overweg in, die alleen met flikkerlichten wordt be veiligd. Daarna raakt men verzeild in de straatjes van Barneveld, die wel mooi zijn maar niet berekend op druk doorgaand verkeer. Min der nog dan de kom van Lunte ren." Twee verbeteringen „Voor het verkeer uit Amster dam in de richting Arnhem veilig en wel dwars door de Veluwe kan worden geleid, moeten dus twee verbeteringen worden uitgevoerd. In de eerste plaats: reconstructie van de weg naar Barneveld, waar bij de aanleg van fietspaden wen selijk is en ten tweede doortrek king van de rondweg ten Oosten van Barneveld. Opdat auto's en in zittenden de reputatie van de om haar kippen en eieren beroemde plaats niet schaden, door er als „kneusjes" vandaan te komen." (Van een onzer verslaggevers) Eembrugge reden we binnen van de overzijde der rivier. Een smalle weg met botergele dotters ter weerszijden voerde ons naar de oude, houten oeververbinding, die steil was en smal en ver vaarlijk kraakte toen we er overheen schoven. En opeens stonden we midden in het gemoede lijke dorpje, dat nog in de droom van zijn af zondering is verzonken, maar spoedig gedrukt zal liggen tegen het felkloppend hart van ons steeds kleiner wordende landje. Want een paar hon derd meter stroomaf waarts ligt de nieuwe rijksweg met over de bochtige Eem de stoere grijze brug: zestig me ter lang en veertien me ter breed. Ze misstaat dit Hollands landschap niet, dat moet gezegd. Evenmin als die hele lange weg zelf zich op dringt in dit landju weel. Hij voert er als een witte streep door heen, maar ge hoeft uw ogen niet ver af te wen den om hem helemaal te vergeten. Een ingeto gen nieuweling is hij, die zijn plaat6 weet: middel te zyn en geen doel. De weg eist de berij der met voor zich op, maar laat hem vrijelijk het uitzicht hebben over dit pronkstuk der na tuur. Een paar plassen en verder: weilanden overal. Bezadigde koei en, uitgelaten paarden. Hier en daar een hof stede. bescheiden zich verschuilend achter streng geschoren linden. O, ge hebt er vooral van de Eembrug af zo'n mooi vergezicht op. Links verloopt het tafe reel in de oneindigheid, rechts wordt het be grensd door het décor van de lichtkleurige flatgebouwen aan ae rana van Amersfoorts Soesterkwartier, waar van men zich hier tot nog toe ver weg kon wanen. En eigenlijk zal de toerist, die straks even stil houdt bij de brug. dat nog wel kunnen. Als hij. mèt zijn auto. maar niet meteen alle eisen van de verwende stadsmens meebrengt. En niet vraagt om dure zitjes en rondtollende draaimolens. Dan mag deze nieuwe verbinding met recht heten de „Weg der Vreugden". 1 s ZO zal de zeven meter brede betonstrook voor Amersfoort, Soest en Soestdijk een beduidende ontlasting van het gevaarlijk drukke doorgaande verkeer be tekenen. En ook de automobilis ten zelf winnen er, behalve een tijdsbesparing van een half uur, cus meer veiligheid mee. Die ove rigens duur wordt betaald, want Rijkswaterstaat heeft aan het gehe le project bijna acht millioen ten koste gelegd. Per meter alzo vijf honderd gulden. En toch hijs de vlaggen, want een weg der vreugden is in de plaats gekomen van een weg der zuchten. Wat al boze opmerkingen zijn er niet gemaakt door automo bilisten die, om van de hoofdstad naar het Oosten te komen of om gekeerd, dat dichtbevolkte hart van het land moesten doorkruisen. Die vaak van schrik achter hun stuur zaten te beven op de kron kelweg tussen Baarn en Birkho- ven met zijn talloze verraderlijke zijwegen en -straten. Die omzich tig door Amersfoorts schone, maar nauwe binnenstad laveerden of omreden door de buitenwijken. En die keer op keer mopperend zich voornamen de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen eens een paar hartige woordjes te schrijven over drie overwegen, welke vaak een onbelemmerde rit tussen Baarn en Hoevelaken in de weg stonden. Half Juli zal aan hun zuchten een einde komen. De allerlaatste zal er een van ver lichting zijn. 'Al in 1932 ONDER de Nederlandse auto mobilisten treft ge oude rotten aan, die, een jaar of twintig gele den al meenden daar bijna aan toe te zijn. Hoorden ze niet reeds ja renlang spreken over een verlen ging van de rijksweg no. 1 tussen Amsterdam en Amersfoort met een stuk buiten de laatste stad om? En bleek niet omstreeks 1932 in het rijkswegenplan rekening te zijn gehouden met de broodnodige verbinding? De optimisten kregen ongelijk; de pessimisten, die be weerden dat het er wel nooit van zou komen, trouwens ook. Want de ambtelijke molens maalden heus wel, al moesten ze het kalmpjes aan doen. Bij het aanleggen van de weg waren immers zoveel belangen be trokken, dat er allicht een paar vermorzeld dreigden te worden. Provincies, gemeenten en polder besturen hadden allemaal het hunne te zeggen. En daar waren de boeren, wier grondbezit in ge vaar kwam. Dat zou langdurige onderhandelingen over grondaan koop met zich brengen. Zelfs zou den er onteigeningsprocessen van komen tegen sommige van deze mensen, die vochten om hun wel-

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5