Verwerping van we tsontwerp zou geen onheil zijn Guy Mitchell: Verleden: hinderpaal voor sommige „Koreanen" stem met een achtergrond Vele narigheden prijs van onredelijke vertraging Arabieren demonstreren in vele Franse steden Afzet van bier vertoont wederom stijging Sociale nazorg over algemeen goed te noemen Teheran ongerust over Russisch dreigement Geforceerde vreugde en veel politie in Bonn LICHTVAARDIGE ECHTSC HEIDINGEN" r' VJ Bloedige vechtpartijen tussen Noord-Afrikanen en politie Kerknieuws Korea-vrijwilligers kwamen thuis (slot) In meer dan een feval trok geld sterker dan ideaal Zaterdag 24 Mei 1952 1 Het wetsontwerp tot tegengaan van „lichtvaardige echtschei dingen", dat thans bij de Eerste Kamer aanhangig is, wil een nieuwe lap op 'n oud kleed zetten. Dat behoeft op zichzelf geen verwerpelijke arbeid te zijn, wanneer de aanschaf van een vers costuum de gezinsvrede dreigt te verstoren bij gebreke van eenstemmigheid onder de huisgenoten over de keuze van snit of kleur van het aan te meten pak! Men kent de historie: in 1883 be slist de Hoge Raad. dat ook in echtscheidingszaken de bekentenis als volledig bewijs geldt. Op die prondslag ontwikkelde zich een praktijk, die huwelijksontbinding met onderling goedvinden binnen enkele weken mogelijk maakt in stryd met de bedoeling van de wet gever van 1838. Deze laatste het wordt vaak voorbij gezien ver gunt wel degelijk partijen in we derzijds overleg uiteen te gaan, maar verlangt daarvoor het volgen van een moeizame procedure, die ongeveer zeven jaar duurt en niet kan worden aangevangen zolang de echtgenoten niet minstens twee ja ren zijn getrouwd. Huwelijksontbin ding op korte termijn is nu. dank zij het in theorie weinig elegante middel van het fictieve overspel, gemakkelijk bereikbaar en de sta tistieken tonen aan dat het recept in steeds stijgende mate wordt te baat genomen. Dat soepele echtscheidingsrecht voor. althans in dit opzicht, een drachtige echtgenoten vindt echter zijn schrille tegenstelling in het feit, dat. zo een der partijen mede werking weigert, het hopeloos ver stoorde huwelijk in stand blijft, zo lang niet een bewijsbare scheidings- grond aan de halsstarrige partner kan worden venveten. Of die hals starrigheid berust op ernstige prin cipiële overtuiging dan wel op min derwaardige motieven van jalouzie of plaagzucht, maakt daarbij geen verschil. Deze toestand kan eigenlijk niet be- redlgcn: het zou zeker mogelijk zijn peweest tijdig door een wettelijke voor- icning een oplossing tot stand te bren gen, die enerzijds aan het hals-over-kop schelden met wederzijdse toestemming raai en perk stelde, maar anderzijds te gemoet zou komen aan het in een groot deel van ons volk levend verlangen naar verruiming der echtscheidings gronden (onheelbare tweespalt, onge- noeslüko krankzinnigheid, homosexueel v.angedrag). Die kans heeft men zich niet ten nutte gemaakt en ook thans schijnt het getij niet gunstig voor een erziening die het probleem in de kern raakt. Wanneer de wetgever tc kort chiet in z\jn plicht tot ordening van het rechtsleven, ziet men vaak recht spraak en praktijk die taak overnemen binnen de haar toegestane grenzen. Dat verschijnsel valt ook hier waar te ne men. Krokodillentranen Daarom zijn tranen over de zo genaamde „grote leugen" krokodil lentranen. wanneer het plegen daarvan niet gepaard gaat met be reidheid om offers te brengen ter wille van een beter stelsel, dat het gebruik van dit on-elegante mid del overbodig maakt. Zolang van die bereidheid niet blijkt, verdient de rechtspraak geen verguizing, maar waardering omdat zij door een, ook van juridisch standpunt verdedigbaar beleid dc gelding heeft verzwakt van een verouderde wet geving. die niet meer uitdrukking gaf aan het zedelijk besef van zeer velen onzer landgenoten. Aan het doordringen van het Inzicht, dat door het verlangen van bewijs in iedere scheidingszaak onwaarachtighe den en immoraliteiten zouden worden opgeroepen, waarbij het fictieve over spel doorgaans trouwens minder fic tief dan buitenstaanders menen in het niet zou zinken, hebben wij nu blijkbaar het „lapwerk" te danken dat het ontwerp ons biedt. Aan de gang bare praktijk der minnelijke echtschei ding wordt niet geraakt, maar ook wat door mrF.M. Westerouen van Meeleren lid van de Hoge Raad dc wettelijke scheidlngsgrond betreft blijft alles bij het oude. Is dat goed lapwerk? Ik geloof niet dat de wetgever ver keerd zou doen door dc met wederzijds overleg ge\ oerde schetdingsproccssen enigermate af te remmen: Is het wer kelijk een redelij"k verlangen, dat men sneller moet kunnen scheiden dan trou wen? Kan het besef, dat aan partijen, die na ernstig beraad tot huwc- lijksontbinding besloten, de voet niet dwars moet worden gezet, niet samen gaan met de overtuiging dat een rechts bedeling. die echtscheiding aan de lo pende band verkrijgbaar stelt, tekort doet aan de waarde van het huwelijk als een der pijlers van onze samen leving? Duur van proces Ik zou dan ook een regeling, die de duur van deze processen aan een minimum van zeg: vier maan den bindt niet ongeschikt achten. Dat die termijn in sommige indivi duele gevallen overbodig zou kun nen zijn. kan niet als ernstig be zwaar gelden. En het ware een ver betering de verzoeningspogingen te doen geschieden door een gespecia liseerde rechter in plaats van, zo als thans, door de president der rechtbank, wiens werkkring, voor al door de sterke uitbreiding van de rechtspraak in kort geding, wel enige besnoeiing kan velen. Die po gingen zouden zich bovendien min der tot een blote formaliteit kun nen gaan beperken dan nu het ge val is. Het ontwerp .schept inderdaad dc functie van zulk een ..gezinsrechter" voorlopig zal de kinderrechter deze taak vervullen maar schakelt daarnaast met bevoegdheid om partijen ouders en derden, desnoods met dc sterke arm. voor zich te doen verschijnen en belast met de taak alsnog verzoeningen te be proeven, nadat daartoe reeds door de gczinsTechter ondernomen pogingen hebben gefaald. Na de voorfase bij de gezinsrechter. die reeds geruime tijd in beslag kan ne men. zal dan de raad ten minste drie maanden moeten wachten met de in zending van zijn rapport, welke termijn maximaal tot negen maanden zal kun nen worden uitgebreid. De wetgever wil hier. zo meen ik. verder springen dan zijn stok lang is. Een dergelijk stelsel laat zich niet straffeloos toepassen op een samen leving. die sedert enige generaties aan een soepel echtscheidingsrecht is gewend. Buitenechtelijke verhou dingen met de daaruit voortvloeien de narigheden zullen de prijs zijn. die voor de werking van dit op on redelijke vertraging ingestelde ap paraat moet worden betaald. Denkt men overigens niet te ge makkelijk over het probleem van de bezetting van deze „gezinsra den". waarvan het werk voorlopig door de reeds overbelaste voogdij raden zal moeten worden opge knapt? Ook hier vraagtekens en ge rede aanleiding voor bezorgdheid ten opzichte van- de gevolgen van het experiment, waarvan de ver werping door onze senaat geen on heil zou betekenen. Ticeede Kamer gaf ontwerp fiat Onder dagtekening van 1 Juni 1948 werd bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en enige andere wettelijke voorzie ningen, welke ten doel hadden lichtvaardige echtscheidingen te gen te gaan. Twee jaar later ver scheen het voorlopig verslag van de Tweede Kamer, een lijvig stuk, waaruit twee punten naar voren kwamen, welke in het bij zonder de belangstelling van de Kamer bleken tc hebben, n.l. „de grote leugen" het gefingeerde overspel) en de onheelbare twee spalt als echtscheidingsgronden. In Januari van dit jaar zond dc minister van Justitie zijn Me morie van Antwoord aan dc Ka- vi er en 28 Maart aanvaardde deze het ontwerp met 67-12 stem men. Het. ontwerp behelst o.a. instel ling van de instituten gezinsrech ter en gezinsraad, die tot taak zullen hebben pogingen te doen tot verzoening van echtgenoten, die een verzoek tot scheiding hebben gedaan. Zij z\jn bevoegd derden te horen en deze zijn verplicht voor gezinsrechter en gezinsraad te verschijnen, als zij daartoe worden opgeroepen. Gevolg hiervan is ook, dat de scheidingsprocedure aan een vrij lange termijn gebonden zal zijn. Over dit onderwerp schreej mr. F. M. Westerouen van Mce- terenlid yan de Hoge Raad der Nederlanden, voor onze lezers bijgaand artikel. PARIJS. Uit vele plaatsen worden In Frankrijk demonstraties, straat gevechten en stakingen gemeld, die hun oorzaak vinden in de onruststo kerij van Noord-Afrikanen. Arabieren demonstreerden voor de vrijlating van de Algerijnse nationalistenleider Massali HadJ, die_ in Frankrijk een gedwongen verblijfplaats toegewezen heeft gekregen. Eén Noord-Afrikaan is hierbij om het leven gekomen. Men vreest voor het leven van drie in zittenden van een politicauto. Er vielen vele gewonden. In Charlcvillc In Noord-Frankrijk is het tot een gevecht gekomen tussen 800 demonstre rende Arabieren en de politie. Ongeveer 30 politiemannen en Arabieren werden gewond. 50 Arabieren werden aangehouden. Vele winkelruiten sneuvelden en een aantal auto's werd beschadigd. De politiccommandant van Char- leville werd tweemaal met een mes in de buik gestoken. Te Montbeliard kwam bij een bot- Branden in Maart eisten vier mensenlevens Schade bijna twee millioen DEN HAAG. In Maart 1952 heb- ben vier personen door brand het leven verloren en werden veertig personen door brand gewond, van wie veertien leden van brandweer korpsen. De directe brandschade wordt geraamd op ruim 1,8 millioen gulden. Door boerderijbranden vjjf boerderijen werden geheel of gedeeltelijk vernield werd een schade geleden van ongeveer 142.000 gulden. Tien koeien, 50 varkens en 122 stuks klein vee kwamen in de vlammen om. Handel en industrie leden in Maart door acht grote bran den een schade van ruim acht ton. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen tc Putten (3e pred.plaats) L. Blok te Kampen. Bedankt voor Klun. dert: P. J. F Lamcns te Elspeet: voor Harderwijk (3e pred.plaats) H. A. van Slooten te Wierden. Aangenomen naar Lemmer (toez.) J. D. Pienter te Vier huizen-Zoutkamp. Buitenlandse import-beperkingen bedreigen gunstige export-cijfers (Van een onzer verslaggevers) DE Nederlandse bierbrouwers zjjn over de ontwikkeling van de bier- afzet gedurende de afgelopen vier maanden niet ontevreden. De omzet in het binnenland vertoonde opnieuw een niet onbelangrijke stijging, terwijl de afzet naar bet buitenland eveneens een gunstig verloop had. Wat dc verwachtingen voor de toekomst betreft, is men ten aanzien van dc bin nenlandse markt niet pessimistisch gestemd, doch ziet men donkere wolken aan de export-hemel. Het fraaie voorjaar, de bijna zo merse maand April en het grote toeristische bezoek deze factoren tezamen hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen, zo vernamen wij. dat de binnenlandse bierafzet weer toenam. Over de periode Januari tot en met April 1952 bedraagt hij niet minder dan rond 309.000 hectoliter, hetgeen een vooruitgang van zeven procent betekent in vergelijking met de af zet in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De cijfers over de maand Mei beloven een voortzetting van de opwaartse lijn. De uitvoer heeft gedurende Ja- nuari-April van dit jaar voor een tegenwaarde van ruim dertien millioen gulden aan deviezen in ons nationale spaarpotje gezorgd. Rond 154 duizend hl bier werd geëxpor teerd, vergeleken met bijna 150 dui zend hl in Jan-April 1951. De ver deling naar de verschillende landen is practisch gelijk gebleven; zoals bekend, gaat tweederde van de ex port naar sterling-gebieedn. Hoewel de uitvoer zich tot nu toe gunstig heeft ontwikkeld, zijn er niettemin een aantal punten die de aandacht vragen, en naar wordt verwacht, straks hun (nadelige) in vloed zullen blijken te doen gelden. Wat toch is het geval? 1. Suriname heeft voor Nederlandse producten een (nvoer-stop afgekondigd. 2. De monetaire moeilijkheden van Frankrijk berokkenen nadelen In het Franse moederland: de export heeft er vier maanden vastgezeten cn zit nog vast. De bicruitvocr naar de Franse overzeese gebieden Is weliswaar nor maal doorgegaan, doch op aandrang van de Franse brouwerijen is de be steding van export-bonus-franes ontzegd voor de Import van buitenlands bier. Deze maatregel treft derhalve ook an dere landen, maar Nederland het zwaarst, omdat wij de grootste expor teur zijn. 3. De invoerbeperkingen door het sterlinggebied. als gevolg van En- gelands financiële moeilijkheden. Hier dreigen, in verband met het feit dat 65 pet. van dc- bier-export naar deze ge- bicden gaat. de grootste gevaren. Indien in de opgesomde situatie geen keer ten gunste komt, zo gaf men ons te verstaan, dan zal de bieruitvoer in de tweede helft van dit jaar een aanzienlijke teruggang vertonen. sing een Noord-Afrikaan om het le ven en werden tien Noord-Afrika nen en vijf politiemannen gewond. De ongeregeldheden hier begonnen toen de demonstranten stenen gooi den naar de politie, waarop deze antwoordde met traangasbommen. Te Harnes bij Lens in Noord- Frankrijk is eveneens een aantal personen bij demonstraties van Arabieren gewond. Tweehonderd Noord-Afrikanen kantelden hier een politic-auto. De zeven inzittenden werden afgeran seld. Van drie hunner is de toestand critiek. In Lc Havre is een politieman in de rug gestoken. Tien Noord-Afri kaanse demonstranten werden hier licht gewond bij een handgemeen met voorbijgangers. In Marseille zijn 70 Noord-Afri kanen aangehouden, omdat zij wei gerden door te lopen. In de provincie Lotharingen staak ten de Noord-Afrikaanse mijnwer kers. In verschillende steden hiel den zij betogingen, die zonder inci denten verliepen. Ook in het kolen bekken van Cevennes in Centraal- Frankrijk is gestaakt. (Van een onzer redacteuren) SHAW.s Henry Higgins schiep Pygmalion, een papieren schepper, een papieren resultaat. Mitch Miller schiep Guy Mitchell, een man van vlees en bloed, die een jongen van vlees en bloed met een bruikbare stem tot idool voor de gehele wereld vormde. Guy Mitchell, de zanger van het altijd een beetje folkloristische, baladeachtig klinkende Amerikaanse lied. Een tikje hese. krach tige stem. die. als zij de ruimte zoekt, in haar sty- lering wel aan de stem van Bing Crosby doet den ken. Maar er zit meer jazz in die stem, meer jolige rhythmische overmoed. Om nog even op die Mitch Miller terug te komen: hij heeft iets met het portret van Shaw gemeen. Ook hij draagt een baard, kort, donker en ijdel onberispe lijk met de schaar bijgehouden. Ook hij ziet ernaar uit. dat hij de wereld cn de mensen kent en met deze wet tenschap. niet zonder humor, weet tc manipuleren, zij het dan niet in de litteratuur maar in de commerciële muziek. De veertigjarige Mitch Miller, een voortreffelijk musicus, is de machtige man, die voor een der grootste Amerikaanse gramofoonplatenmaatschappijcn populaire ta lenten ontdekt, gebruikt en door volgende vervangt. Miller ontdekte Frankie Laine en verkocht van diens eerste plaat 1.250.000 exemplaren. Mitch Miller ontdekte Rosemary Cloo- ney en bracht in de begeleiding op de plaat van deze zan geres een.... rhythmisch gebruikt clavecimbel. Rosemary Clooncy was gemaakt. Mitch Miller ontdekte Johnnie Rav, Tony Bennett, Jo Stafford en wie al niet meer. Miller's loop baan in de gramofoonindustrie is nog niet zo lang, maar vormt reeds een imposante keten van schitterende successen, uitgedrukt m millioenen oplagen platen over de gehele wereld. Zo heeft Mitch Miller ook Albert Cernik. alias Al Grant, alias Guy Mitchell ontdekt. Uit dankbaarheid koos Mitchell een artistennaam, die de voornaam van zijn ontdekker tot eerste lettergreep heeft. En hoe nu is Guy Mitchell ont dekt? Voordat hij Mitch Miller ken de zong hij reeds. Een 25-jarige jongen uit Detroit, die een groot deel van zijn jeugd in dc Far West doorbracht. boerenknechtje was, maar ook kinderrolletjes speelde in rondtrekkende theaters cn op ker missen zong en danste. Zijn ouders moedigden hem hierin aan en lieten hem de beste lessen geven, die bij de hand waren en die zij betalen konden. Mitchell was klaar vooreen zangerscarrière toen de Amerikaan se marine hem riep. Twee jaar was hij verbonden aan een orkest, dat marinetroepen moest amuseren. In het najaar van 1949. na nog een ziekte te hebben doorstaan, stond hij weer in zijn burgerpakje klaar om zichzelf de „show"-wereld in te boksen. Hij was een aardige, natuurlijke jongen en hij kon wel wat. Een van de beroemde Amerikaanse televisie- artisten, Arthur Godfrey, liet hem meedoen aan een uitzending, waarin Godfrey op zoek gaat naar nieuw talent. Dit werd een succes voor Guy: drie maal daarna heeft God frey hem in zijn gewone televisie programma laten zingen. Vervol gens. aldoor nog onder zijn eerste artistennaam Al Grant, kreeg Mit chell contractjes hier en contractjcs daar. Hij zong een tijdje samen met een lieve jongedame. Mindy Carson. Hij maakte plaatjes voor muziekuit gevers. die met behulp van gramo- foonplaten hun songs bij radio, tele visie en film trachtten te slijten. Een van deze plaatjes, gezongen voor de vermaarde uitgever van populai re muziek Eddie Joy. kwam bij Mitch Miller op de gramofoon te liggen. Hij streelde eens zijn Ita liaans ridderbaardje, deed wat denk werk en zonder dat hij Guv Mit chell ooit persoonlijk ontmoet had. maakte hij een contract met hem voor zoveel opnamen van handels platen. Als Mitch Miller een stem heeft gevonden, heeft hij ook de achter grond voor deze stem reeds in zijn MITCH MILLER bedacht geluids decor met waldhoorns „Sparrow in the tree", „My truly, truly fair". „A beggar in love", „Un less" is werkelijk in hoge graad te danken aan Mitch Millers mees terlijk flair in „opbouwen" van een stemdécor. Guy Mitchells platen be wijzen, dat Mitch Miller daarbij alle raffinement van de gramofoonop- neemtechniek weet toe te passen. Iedere opname demonstreert een serie van acoustische trucs, bijvoor beeld het achter elkaar zetten van geluidsplannen met variërend ruim te-effect eromheen Guy Mitchells stem klinkt dan bijvoorbeeld „droog", zonder echo. op de voor grond. Maar de manlijke koorstem- men hebben een bepaalde echo cn de vrouwelijke hebben nog meer echo. Aldus krijgt men de illusie van diepte in de plaat en door die diepte dartelen de wonderbaarlijke waldhoorns. eeuwenoude koperen stemmen, die door de magie der techniek opnieuw een jeugd kregen. Zo is Guy Mitchell ontdekt en haast geen dag gaat voorbij of er gens in een hoekje van vele radio programma's draait men een paar van zijn plaatjes Totdat hij ver dwijnt. zelf achtergrond" wordt. Dan heeft Mitch Miller nog genoeg andere ideeën, zoals Shaw velo an dere stukken na „Pygmalion" schreef. (Van een onzer verslaggevers) HET staat wel vast, dat geen van de in Nederland terugke rende Korea-vrijwilligers het hier de eerste tijd gemak kelijk heeft. Dat hadden de meesten van hen zelf ook niet ver wacht. Zij begrepen tevoren al wel, dat het moeilijk zou zijn zich weer aan te passen aan de toch altijd min of meer georden de Nederlandse maatschappij na een periode in Korea. Soivjet-manoeuvres bij Perzische grens TEHERAN. De Perzische troe pen langs de Russische grens z\jn in staat van paraatheid gebracht, zo meldt United Press. Rusland houdt thans manoeuvres in de nabijheid van de Perzische grens. In Perzië heerst momenteel onge rustheid over de Russische nota aan de Iraanse regering, waarin Moskou waarschuwt tegen aanvaarding van Amerikaanse hulp. Aanvaarding van deze hulp, zo wordt in de nota be toogd, houdt in dat Perzië het Sow- defensieverdrag van jet-Perzische 1921 schendt. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken beschuldigde Rusland er van te proberen de Iraanse regering door dreigementen te intimideren. „De Amerikaanse hulp aan Perzië schendt op geen enkele wijze de overeenkomst van Rusland met Per zië". Voorts verklaarde deze woord voerder. dat de overeenkomst van 1921 verouderd was. omdat zij be doelde te voorkomen dat Perzië zou worden gebruikt als basis voor te rugkeer van het Tsarisme. Deze overeenkomst was door „Het hand vest van de Ver. Naties" te niet ge daan, aldus het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken. Waarschijnlijk is het voor dege nen, die met een goede aanteke ning van hun Korea-commandant tekenen voor de beroepsdienst het gemakkelijkst. Veel moeilijker is het voor hen, die in het burgerle ven terug willen. Niet, dat de werkgevers zo weinig welwillend tegenover hen staan. Integendeel. Maar er zijn andere problemen. Er is bijvoorbeeld de kwestie van het verleden van de Korea- vrijwilligers. Helaas is het gèen uitzondering onder de mannen, die Nederlands aandeel leveren in de strijd tegen het communisme in Korea, dat er bij zijn, die in de laatste oorlog geheel of gedeelte lijk „fout" zijn geweest er zijn er ook die in aanraking zijn geweest met de strafrechter. In Den Haag zijn, wat betreft de eerste groepen Korea-vrijwilligers geen gegevens beschikbaar. Maar die zijn er wèl over de groep van 257 man, die in April uit Schoonhoven en Roosen daal naar het Verre Oosten ver trekt. Daarvan zijn er, aldus de Koninklijke Landmacht, slechts elf in de oorlog verkeerd geweest, een aantal heeft rechtbankvonnissen achter de rug. Voor wat de eerste groepen be treft. aldus vernemen wij, zijn de getallen van de niet geheel „onbe- zoedelen" vrij wat hoger geweest. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze categorie van mensen het niet gemakkelijk heeft bij het zoeken naar een behoorlijke burgerwerk kring. Er zijn werkgevers, die Ko rea beschouwen als iets dat alle vroegere „zonden" heeft afgewas sen, maar er zijn er ook, die een andere houding aannemen. OVERBRUGGINGSREGELING Het wordt de Sociale Dienst van het leger erg moeilijk gemaakt om de beloften van „passend" werk gestand te doen. En in vele geval len moeten de militairen terugval len op de overbruggingsregeling. Dat houdt in, dat ze na hun demo bilisatie een tijd lang nog tachtig procent van hun militaire salaris uitbetaald kunnen krijgen; voor vrijgezellen duurt deze periode drie maanden, voor gehuwden zes. Daarna kunnen beide categorieën nog zes maanden lang een uitke ring van zeventig procent van het salaris krijgen. Als die tijd om is, worden zij verondersteld inmiddels aan het werk te zijn. Men zou zich kunnen afvragen, wat de overbruggings-percentages in de practijk voor de Korea-mili- taïren betekenen. Een gehuwde militair of een ongehuwde kostwin ner krijgt tenminste 199 gulden per maand. Voor de ongehuwden zijn deze bedragen: soldaat 95, soldaat eerste klas 110, korporaal 131 tot 254 en korporaal eerste klas 134 tot 283 per maand. Daar komt bij, dat de vrijwilligers bij terugkomst in Nederland een vrij aanzienlijk bedrag ineens in handen gesteld krijgen. Dat is na melijk een toelage van honderd gulden voor elke maand, die zij in Korea hebben overgespaard. Dit laatste bedrag kan vrij aan zienlijk oplopen, daar zij uiteraard in Korea maar heel weinig geld uit kunnen geven. Vele „Koreanen" krijgen dan ook bij aankomst verscheidene dui zenden guldens. OM HET GELD Een overtuigend bewijs van dit alles is wel, dat er mensen zijn, die alleen om de financiële voordelen voor een tweede Korea-periode te kenen. Het wil geen geringere waardering voor hun prestaties in het Verre Oosten betekenen, als men constateert, dat er niet heel velen van hen uit werkelijk Idea lisme zijn vertrokken. Dat alles mag echter geen ver schil maken in de behandeling, die zij ondervinden van het Mi nisterie van Oorlog bij hun te rugkomst in het vaderland. En ge lukkig hebben wij gemerkt, dat dc sociale voorziening voor deze groep militairen over het algemeen goed is. Er ziin fouten tegenover hen begaan. Zeker. Maar het zijn er weinig geweest en soms kan men er maar ten dele het ministerie de schuld van geven. GUY MITCIIELK geest gehoord. Een achtergrond, die soms bestaat uit de sfeer van de tc kiezen muziek hij liet Frankie Lainc. die bij het vernemen van het voorstel haast barstte van woede, een soort .hilly billy" liedje op de plaat vastleggen. „Mule Train" werd Laines grote succes. Soms ook kiest Miller de achtergrond door een zeer speciale begeleiding. Denk aan Rose mary Clooney en. de liefhebbers van Couperin shockerende, verjazz- ing van het clavecimbel. Voor Guy Mitchells stem koos Miller een ingewikkelder begclci- dmgsapparaat: een koor. van man nen- en vrouwenstemmen, dat rhythmische figuurtjes, vocalises, unisonopassages zingt; een klein or kest met sterke rhythmische basis; een groep van waldhoorns, waarop de technisch formidabele spelers nooit eerder gehoorde effecten pro duceren. Haast rauwe, even door de melodie snijdende kopereffecten, ook lyrische, in idioom violen be naderende klanken. Dc waldhoorns werden, in verband met Guy Mitchell, de grote vondst van Mitch Miller. Op iedere plaat zijn zij in ensemble of solistisch, het gehele geluidsbeeld eigenaardig bijkleurende, te horen. Niemand kent de namen van de spelers. Maar wie weet hoe moeilijk het is een waldhoorn exact en zuiver tc bla zen, weet ook dat Guy Mitchell in zijn begeleiding drie meesters heeft zitten. Het succes van de zanger zijn befaamde creaties zijn „The roving kind", „My heart cries for you", Koningsfazant vliegt door spiegelruiten Politie moest helpen bij vangst van reuzenvogel EDE Een grote koningsfazant met een vlucht van twee meter, die vermoedelijk uit een dieren park was ontsnapt, heeft Vrijdag morgen in Ede sensatie verwekt. Een winkelier ontdekte de vogel het eerst, toen hij 's morgens zijn winkel binnenkwam, waar het beest rustig op dc vloer zat. Toen hij probeerde de vogel te vangen vloog deze haastig naar buiten dwars door een spiegelruit, die natuurlijk in scherven viel. Even later vloog hij een woning aan de Breelaan binnen, waarbij een serre, en een kamerruit sneu velden. De vrouw der huizes zag geen kans de vogel tc vangen, ook niet toen twee P.T.T.-ambte- naren, die daar aan het werk wa ren, tc hulp schoten. Daarom werd de politie gealarmeerd en deze slaagde er in om de vogel, die zich achter de piano had genes teld, met grote omzichtigheid te vangen en naar het dierenasyl over te brengen. Daar wacht het dier op zijn wettige eigenaar, die dan ook een nota voor de drie gebroken ruiten zal worden aan geboden. De fazant werd door al zijn krachttoeren niet gewond. Adenauer neemt laatste horde op iveg naar „vredescontracF' met het Westen (Van onze correspondent) BONN. Dc ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk zijn gisteravond met een tussenpoos van enkele uren aangekomen op het vliegveld Wahn bU Keulen. Zij werden Ieder door dc Hoge Commissaris van hun land ontvangen en namens de Dnitso re gering door de chef van het protocol, baron von Hervvarth. Het was overigens een merkwaar dig gezicht om de heren van het Duitse protocol in de verplichte, welgesneden diplomatenpakken met de Edenhocd in dc hand op de lo per te zien wachten op het uit stappen van Acheson, terwijl de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy in een eenvoudig lichtgrijs pak met een gleufhoed, die betere dagen gekend had, te zien optre den. De ontvangst van Acheson was overigens bijzonder eenvoudig. Uit niets sprak enige uitbundigheid, in tegendeel. men kreeg als toeschou wer de indruk, dat alle partijen blij zijn, dat na negen maanden moeizaam onderhandelen thans ein delijk een formule is gevonden, waarop men het eens kan zijn. Vandaag komen Acheson. Eden en Schuman met Adenauer bijeen om op enkele punten de nieuwe over eenkomst nader vast te stellen of bij te schaven. In en rondom Bonn is een groot aantal veiligheidsmaatregelen geno men met het oog op de aanwezig heid van de ministers. De Bonner politie regelt orde en verkeer, maar in dc omgeving van Bonn wordt een groot aantal manschappen van de grensbeschermingspolitie in re serve gehouden om de gemeente politie van Bonn te kunnen bij staan als dat noodzakelijk mocht zijn. De minister van Binnenlandse Zaken, dr Lehr. heeft een rond schrijven gericht aan de scholen, waarin hij vraagt om Maandag, op de dag van de ondertekening dus van de nieuwe overeenkomst, de kinderen te wijzen op het belang van deze dag en vervolgens vrijaf te geven. De bondsregering doet alles om van de Maandag een feest dag te maken, maar men hoort op straat en in menige Duitse kring over die poging wel een sceptisch geluid. De stok, die de sociaal-democra ten in de Bondsdag Adenauer nog tussen dc benen wilden steken, is hun uit handen geslagen. Bij hand opsteken is hun voorstel om een debat te houden over het vredes- contract verworpen. Sociaal-demo craten. communisten en uiterst rechtse partijen stemden vóór het voorstel.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7