E STADSVENSTER Bescherming Bevolking vraagt in Amersfoort 2800 vrijwilligers Folynorm kreeg opdracht door kleine verpakking Kees van Eek exposeert deel van oeuvre in Heerlen Amersfoortse kei op naar nieuwe roem weg Amersfoort gaat een groot keifeest vieren 2 Vooral op de vrouwen zal een beroep worden gedaan Sportagenda Dinsdag 27 Mei 195; (Van een onzer verslaggevers) Relatief zal in Amersfoort voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen het meeste personeel en de grootste hoeveelheid materieel nodig zUn van alle Nederlandse steden. Wordt het benodigde personeel voor Amsterdam (met 800.000 inwoners) bijvoorbeeld geraamd op 20.000 man; voor onze stad (met 60.000 inwoners) zullen in tyd van oorlog 2.800 man vrüwillgers gevraagd worden. Al deze mensen zullen reeds in vredestijd ge organiseerd en opgeleid moeten worden. Dat daarbij vooral op de vrouwen een beroep zal worden gedaan is duldelük. Vele mannen zullen immers in tyd van oorlog op andere posten staan; hetzü omdat ze dienstplichtig zün, helzü omdat ze werkzaam zijn in vitale bedrüven. In September van dit jaar zal begonnen worden met de werving van al deze krachten. Reeds nu ech ter worden functionarissen aange zocht, die belast zullen worden met de commandovoering, en ook per soneel, dat een langdurige opleiding nodig heeft, zoals de reserve-gemeen- tepolitie, de brandweer en de E.H. B.O.-ers. Van de laatsten zullen er in totaal ongeveer 320 nodig zijn. met uitzondering van de reserve. Dat dit aantal de E.H.B O voor een moeilijke opgave stelt, is duidelijk. Zowel de R.Katholieke als de alge mene vereniging heeft echter haar schouders onder het werk gezet. De reserve-gemcentepolitie is, zoals on langs gemeld kon worden, al aan het vereiste aantal mensen. De mannen en vrouwen, die zul len worden ingeschakeld bij de be scherming van de bevolking, kun nen worden verdeeld in groepen: personeel met een permanent, een gedeeltelijk of een los dienstver band Het betreft hier uiteraard oorlogstijd, waarin de vrijwilligers worden „gemobiliseerd' hetzij per manent. hetzij gedurende eens in de zoveel dagen, hetzij bij een lucht aanval. Dat met name voor de beide eerste groepen sociale voorzieningen moeten worden getroffen, is duide lijk. Een wet, waarbij rleze voor zieningen worden omschreven, komt dezer dagen in de Kamer, maar in middels is al een voorlopige rege ling door minister Teulings bekend gemaakt. De vrijwilligers zullen een bereidverklaringsacte moeten teke nen. en ontvangen, wanneer ze dienst doen een vast salaris Dat zal zo zijn. dat men er nooit op achter uit gaat. wanneer men een burger functie tijdelijk verlaat om dienst te doen bij de B.B.. Ook verzeke ringsmaatregelen worden getroffen. Amersfoort zal in tijd van nood Monument van de geallieerden (Van een onzer verslaggevers). Voor de vlaggemasten op Rust hof nabij de graven van de ge allieerden komt wellicht in de loop van het volgend jaar een monument te staan. Bij het ont werp is gedacht aan een groot kruis op een voetstuk. In ieder geval wordt bij dit monument ook een kleine kapel opgericht. In deze kapel zal dan ook een register aanwezig zijn. Vermoede lijk wordt bij de onthulling van het monument ook de gerestau reerde geallieerde begraafplaats ingewijd. verdeeld worden in vijf wijken, die elk een wijkhoofd hebben. Deze wijkhoofden zullen al op korte ter mijn hun functie gaan uitoefenen. Hun taak zal zijn de zelfbescher ming van de bevolking te coördi neren en te stimuleren. De vijf wij ken zijn: 1. Soesterkwartier. 2. Bin nenstad en Kruiskampkwartier, 3. Randenbroek- en Vermeerkwartier. 4. Leusderkwartier en 5. Bergkwar- tier. Behalve deze splitsing in wijken zal de stad ook verdeeld worden in zestig blokken van elk ongeveer duizend inwoners, met aan het hoofd een blokhoofd. Het bovenstaande heeft betrekking op de zelfbeschermingsmaatregelen. De overheidsmaatregelen bij lucht aanvallen zullen worden uitgevoerd door zes diensten, 1. politie. 2. brandweer, 3. opruimings- en red dingsdienst. 4. geneeskundige dienst. 5. hersteldienst, en 6. dienst sociale verzorging. Op de organisatie en de taak van dit alles zullen wij in een tweede artikel nader ingaan. Bescherming van de bevolking dooi de bevolking De bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen is voor Amersfoort een zeer belangrijke zaak. De ligging van onze stad rond een van de belangrijkste spoorwegknooppunten van ons land maakt, dat bij een eventu ele oorlog ernstig rekening moet worden gehouden met bombar dementen op grote schaal Reeds nu worden uitgebreide maatre gelen getroffen, opdat men pa raat zal zijn wanneer de nood aan de man mocht komen. Over deze maatregelen, die worden aangeduid met de term „Bescher ming Bevolking" heeft men tot nu toe weinig vernomen. Het is echter goed, dat de inwoners van Amersfoort weten wat er in ge val van luchtaanvallen gedaan kan worden, hoe het gedaan moet worden, en ook wat hun eigen taak daarbij kan zijn. Want het is de bevolking zelf. die de maatregelen zal moeten uitvoe ren. Het zijn de Amersfoortse mannen en vrouwen, die moge het onverhoopt zover komen de branden zullen moeten be strijden, de gewonden zullen moeten verbinden, en het puin zullen moeten ruimen. Over de organisatie van deze ..Bescherming Bevolking" willen we U iets vertellen in twee ar tikelen, waarvan het eerste hier bij wordt afgedrukt. V_J Gekozen uit twee inschrijvers (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. De N V. Poly norm te Bunschoten heeft een or der ontvangen van de Amerikaanse luchtmacht ten bedrage van 1.3 mil- lioen dollar. Het betreft de levering van een complex magazijnen met een gezamenlijke oppervlakte van 12 hectare. De loodsen zullen in Engeland worden geplaatst. Zij hebben een totale hoogte van 6.5Ó meter, de vrije doorrijhoogte be draagt 25 meter Zij worden ver vaardigd van staal met isolatie materiaal. dat geleverd zal worden door de Nederlandse vezehndustrie. Het stalen dak wordt bekleed met een speciale verzinkte Polynorm- constructie. Met de levering, die onge\reer zeven maanden zal duren kan over twee maanden worden begonnen. Het betreft een nieuw type lood sen, dat tot nu toe nog niet is ver vaardigd. Aanvankelijk waren er 2 inschrijvers, maar na schifting was Polynorm overgebleven als enige Nederlandse firma. Het aanbod van Aan het Limburgs Dagbla^ ont- I toont hij zich verwant aan andere, lenen wij het volgende artikel over thans reeds volledig ingeburgerde de schilder Kees van Eek lid van de kunstenaarsgroep De Ploegh. die momenteel met andere leden van die groep in het AG. Huis expo seert. |-H ET leven rond de mijn en de D bonte vreugde rond de Lim burgse Carnaval hebben de schilder Kees van Eek meermalen bij zijn werk geïnspireerd Het een zowel als 't ander heeft hij in een blonde kleurenimpressir opaenomen en uit gebeeld op een haast te zonnige wij ze. Alleen een hvpochonder zal hem dit echter verwijten. Kees van Eek draagt 'n warme levensliefde in zich om en dat drukt hij prachtig uit in een doek „Carnaval met. zelfpor tret". waarin we iets van de won derbare sfeer vinden van ..Le grand Meaulnes" dat uniek poëtisch ge schrift van de dichter Alain-Four- nier Hij viert het leven in een rijk. levendig ..Lentedag", hij maakt er lets gezelligs van. Zo die „IJscoman" in de straat, die wat scheef geleund op zijn wagentje, het leven verheer lijkt. Hoe raak geschetst en voor treffelijk gezien. Een ..landschap met hooiberg" blijkt hij juister' te treffen dan een ..landschap met koeltorens", dat hij in zijn eigen verheerliikincsdrift binnenhaalt en hei dan iets te op pervlakkig houdt. Bij de mijnwer kerskoppen zouden wc verwachten, dat hij met zijn optimisme aan een goed adres is. maar hier juist is hij teveel de man geweest, die de zaak te donker heeft bekeken Van com positie mét een i-ake vertelling is het doek Catastrophe volledig geslaagd. Kees van Eek blijkt te houden van de Limburgers: in zijn werk Jubileumfeest bij schoolvereniging In verband met het 25-jarig ju bileum van de heer J. Asyee bij de Amersfoortse schoolvereniging, waar over we vorige week schreven, heeft zich uit oud-leerlingen en ouders van leerlingen een comité gevormd, dat de voorbereiding van het jubi leumfeest ter hand gaat nemen. De eigenlijke jubileumsdatum is 1 Juni, maar men heeft besloten de viering te laten samenvallen met het jaarlijkse slotfeest, dat eind Juni of begin Juli gehouden wordt. In het comité hebben zitting me vrouw mr E. C. C Boll-Lion, me vrouw A. A. J. Driebergen-van der Meiden, mevrouw mr J Hoeves-de Smitt en de heren J. Dormaar. J. M. F. A. van Dijk, W. J. van der Hooft en ir J. A. Visser. Hollandse schilders als Harry Lips, Henk Sitskoorn De blijheid in hun werk is van een andere geaardheid dan die der Limburgers zelf. bij wie deze ook nie» zo rechtstreeks tot uit drukking komt Het werk van deze nog jonge Zeister schilder, verdient zeker een bezoek." R. H. Polynorm was niet het goedkoop ste. maar het is desondanks geko zen omdat de verpakking en klein- volume de vervoerskosten laag maakte,' en de montagetijd kort was. De vervaardiging van het isola tiemateriaal, het verzinkwerk, zal door Polynorm worden uitbesteed. Ook zullen aan de Nederlandse machine-industrieën opdrachten worden gegeven. 1903. Inderdaad zijn Robs conclusies juist geweest: het is Lupardi, die hier in de buurt aan bet werk is. De geleerde 's nog altijd bezig met zijn plannen eens de volle dige heerschappij over de ganse aarde uit ie oefenen. Enkele jaren lang heeft hij zich, met Yoto, afgezonderd, om 'n reusachtig plan op le stellen. Hij is tot de slotsom gekomen, dat het enige, wat hem in de weg staat om zijn doel te bereiken de weten schap is, waarover an dere geleerden beschik ken. En omdat die we tenschap als voornaamste energiebron beschikt over de leusachtige oliebronnen, heeft hij be sloten zich al de olie, waarover de wereld be schikt en in de toekomst nog zal beschikken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB toe te eigenen. Voor dit fantastische plantc ver? „Neen, Yoto," roept Lupardi uit: ,difl heeft hij een idee uitgewerkt, dat zelfs Yoto tot plan kan en móet worden uitgevoerd. Wij zuiM verbazing brengt. Gaat zijn grote meester nu met I len slagen!" Wederom een nieuwe aflevering van het populaire Rob boekje verschenen. Van heden af verkrijgbaar deel 251 „JAN VAN RIEBEECK" Prijs onveranderd 75 ct. B\j boekhandel, kiosken, bezorgers, agenten en onze kantoren. I De Kei en Wij Woensdagavond schalt door Amersfoorts straten het kei-lied. Wij geven graag nog even de tekst. Wijze: Refrein van „De Speeltuin" Heel de jeugd van onze stad Voor de Kei, de Kei op pad, Voor de Kei. die wij vereren. Voor de Kei gaan tv ij door 't vuur Elke dag en ieder uur Luister toe, wat wij begeren: Nieuwe aandacht voor de Kei Ja, onze Amersfoortse Kei, Bij toeristen en b>j Amersfoorters dat verlangen wij! Heel de jeugd van onze stad. Voor de Kei, de Kei op pad. Voor de Kei, voor de Kei, leeft onze stad. Tekst Philia Verkeersexamen had vlot verloop Vandaag zullen de laatste Amers foortse jongens en meisjes met een nummer op hun fiets door de stad rijden; aan het practisch gedeelte van het verkeersexamen komt een eind. Sinds Maandag 19 Mei werden ongeveer negenhonderd leerlingen van in totaal 32 scholen aan de tand gevoeld. Op de fiets legden ze een route door Amersfoort af, die een heel stuk langer en dus moei lijker was. dan die van het vorig jaar. Dit neemt niet weg. dat het allemaal buitengewoon vlot is ver lopen. De organisatie klopte tot in de puntjes, cn de organisatoren, de plaatselijke Vereniging voor Veilig Verkeer en de Verkeersbngade van de politie, zijn meer dan tevreden. Over de uitslag van het examen valt nu natuurlijk nog niets te zeg gen. Die zal vermoedelijk eind Juni bekend worden gemaakt. Jaarlijkse feestavond „Amsvorde Men schrijft ons: Voor dc jaarlijkse feestavond, die de voetbalvereniging „Amsvorde" in café-restaurant „d'Oranjeboom' aan de Leusderweg hield, bestond grote belangstelling. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter van de feestcommis sie, de heer Van Essen, dankte de heer R. Groenenberg, voorzitter van .Amsvorde", de mensen die hun tijd en werklust beschikbaar had den gesteld om deze feestavond te organiseren De cabaretgroep „Gerry en Ferry alsmede het Ambonese orkest „The Moluku Swingers", brachten 'nzeer goed programma, dat bij de talrijke aanwezigen bijzonder in de smaak viel. Vooral de sketches „Linkic Goochem" en ..Het glazen oog" ver wekten grote hilariteit. Een gezellig bal. met muziek van ..The Garden Players" vormde een waardig besluit van een goedge slaagde feestavond. De Amsvordia- nen hebben laten zien dat zij zich door hun degradatie naar de onder afdeling niet hebben later teneer- slaan Hopen wij slechts dat zij het volgend jaar een dubbel feest, na melijk de terugkeer naar de KNVB kunnen vieren. Stertocht naar Plantsoen (Van een onzer verslaggevers) Zo is de Kei al vele malen het onderwerp van grote feestelijkheden geweest. Nu waren vele echte oude Amersfoorters van mening dat dc Kei niet dc eer kreeg die hem toe kwam. Hij dreigde in het vergeet boek te raken. Het was om deze re den dat vorige week In „Astoria" een vergadering is gehouden, waar ter sprake kwam de Kei in ere te herstellen en hem. 70 mogelijk, weer op een voetstuk te plaatsen. Na een opgewekte bespreking was men het er volkomen over eens dat de Kei weer onze echte Amersfoort se Kei moet worden en zijn oude voorname plaats in ons stadsbeeld weer moet gaan Innemen. Daarom werd een comité opge richt. met als dagelijkse leiding de heren Corn. Ruitenberg (voorzitter), Ph. Rintel (secretaris) en G G. Vee. nendaal Jr (penningmeester) Dit da gelijks bestuur zal een werkcomité samenstellen bestaande uit leden van de plaatselijke afdeling van de Ver eniging voor Vreemdelingen Ver keer en van de Federatie van Amers foortse Middenstandsverenigingen (F.A.M.). Men besloot ook de 49ste „verjaar dag" van de Kei, namelijk op Woens dag 28 Mei a.s., niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De Kei zal op nieuw het onderwerp van feestelijk heden worden, want er zal een gro te stertocht door een aantal muziek corpsen worden gemaakt naar de (Van een onzer verslaggevers) In de Ijstijd, toen geheel Noord-Europa door grote gletschers was bedekt, schoof een grote gletscher centimeter voor centimeter van Scandinavië naar Nederland. Duizenden jaren voor onze jaartelling bleef een steen, die met de gletscher was meegekomen, ergens op de Leusdcrheide liggen en daarmede was dit stuk graniet, dat eens de „Amersfoortse Kei" zou wor den bijna In onze stad gearriveerd. Reeds In 1545 sprak Keizer Karei V over een grote „Keeselsteen", die In de buurt van do toenmalige weg naar Utrecht lag. Door een doldrieste weddenschap van een ingezetene, Everard Meyster, kwam de Kei pas in de grote belangstelling van iedere Amers- foorter, maar ook ver daarbuiten te staan. Meyster had namelijk met een paar vrienden om drieduizend gulden (toentertijd een kapitaal) gewed dat hij de grote steen naar de stad zou slepen. Wat is een steen zonder voetstuk? In Juni 1661 lukte het Meyster met mannenkracht (niet alleen van hemzelf) om het brok graniet naar onze stad te brengen. Het was een feest van jewelste waar aan de hele bevolking meedeed. Tot 1674 heeft hij op een voetstuk gepronkt* maar toen de Fransen, die ons land overheersten, de frappen over de Kei wat tever doordreven, besloot de stadsrege ring hem te laten begraven op de Varkensmarkt. Aan het einde van de vorige eeuw werden door een commissie pogingen aangewend de Kei weer in ere te herstellen. In 1903 ont dekte Hendrik de Goede, alom bekend onder de naam „Spekkie" de monstersteen op de Varkens- markt en op 28 Mei 1903 was het opnieuw feest ter ere van dit, zo langzamerhand symbolisch - gewor den stuk steen van 11.000 kilo gram. Heel de stad was in feest stemming en ook de toenmalige stadsregering liet zich niet onbe tuigd. "De" Kei werd op een mooi voetstuk geplaatst nabij het oude politiebureau aah de Utrechtse straat. Tot 1932 was hij een van de bezienswaardigheden van onze stad. maar tevens zo langzamer hand een sta in de weg geworden, waarom werd besloten hem te verplaatsen naar de Meisjesschool. En dit gaf opnieuw een groot feest. Velen onzer zullen zich nog wel herinneren hoe de Kei trots op een trailer door scholieren naar zijn nieuwe standplaats werd ge reden. Bij het uitbreken van de mobi- lisalie moest de Kei, om strate gische redenen, onderduiken. Hij werd in alle stilte naar De Hof vervoerd. Toen echter de grote wereldbrand over was. besloot men hem weer op zijn plaats bij de Meisjesschool te zetten. De Amers foortse Aannemers Patroons Bond bood, evenals in 1932, opnieuw aan de Kei voor de som van nul komma nul naar zijn oude stand plaats te vervoeren. Het werd weer feest, dat een hoogtepunt vond in de grote fakkeloptocht. Volgend jaar zal het een halve eeuw geleden zijn dat De Kei door „Spekkie" werd opgegraven. Dit feit zal met grote feestelijk heden worden herdacht en het is om deze reden, dat het comité het jaar 1953 in zijn naam draagt. Men hoopt dan ook de Kei weer op zijn voetstuk te hebben, met het, vele Amersfoorters bekende onderschrift. Dan zal het waar schijnlijk ook zo zijn dat de Kei niet meer, zoals nu, achterste vo ren staat. plaats, waar de Kei nu ligt. Daar zal het comité 's avonds omstreeks acht uur een krans leggen, zal het „Kei-lied" door de jeugd worden gezongen en zal één der comité leden een toespraak houden, die door middel van luidsprekers zal zijn te beluisteren. Na afloop zal een vrolijke mars door dc stad worden gemaakt, waaraan alle Amersfoortse ingezetenen deel kun nen nemen. Amersfoort zal dus weer een Kei- feest krijgen en de kans is groot dat de echte Amersfoorters weer eens met trots hun Kei aan de vreemdelingen zulten kunnen wij zen. Men kan hierover denken zo men wil, maar vast staat, dat de kans zeer groot is. dat wij onze naam van „Keientrekkers" weer met ere zulten gaan dragen. Opening Veluws museum van oudheden HARDERWIJK. Dondeidas 5 Juni zal te Harderwijk het Veluws museum van oudheden worden geopend. De opening wordt namens de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen ver richt door mr M. C. Bloemcrs. waarnemend hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescher ming van het departement. Samenstelling van Kei-comité 1953 Voor het in ere herstellen van de Amersfoortse Kei heeft het „Kei-comité 1953" een comité van aanbeveling kun nen samenstellen uit rasechte Amers foorters. dat er als volgt uitziet. W van Achterbergh. Spoorstraat 26: W J. C. de Bakker (D.V.A.). Spaarne- straat 21: J. G E. Bockcnoogen. Kam perbinnenpoort 5; C. v. d. Burg. Frcd. v. Blankenheymstraat 8: Mr. S. van 't Eind. Utrechtseweg 3: L A. A. van Ha- mersveld. Hugo de Grootlaan: J. van Haselen. Muurhuizen 11; E. Hastrich, Utrechtseweg 2; H. N. v. d. Hoek, Koe straat 9; M van Hoogevest, Fred, van Blankenheymstraat 15; H. de Jager. Joh. Bosboomstraat 21; W. Kolder (A'f. C.). J. van Dieststraat 11: J. F. Kort- boek. Snouckacrtlaan 23. Jac Kroon. Langestraat 78: P. W. Nefkens. Korte Bergstraat 23; J. L. van Nlcuwenhuizen. W. de Zwijgerlaan 10: M, M. A. Ramse- laar. Langestraat 48; Corn. Ruitenberg, voorz.. Kon. Sophialaan 17: Ph. Rintel, secr.. Gr. van Prlnstercrlaan 29; E. J. Ruitenberg, Regontcsselaan 30: H Rui tenberg. Utrechtsestraat 26; F. L. Schrij ver (Adv. en Nwbl.). Frankllnstraat 68: J. Stuuröp. St. Ansfridusstraat 2: mej. A. Th. Thicn (A.K.D 1. Plantsoen West 10: G G. Veenendaa] Jr., penningm.. Hof 7: A Vonk. Havik 21: J. Vonk. Langestraat 87b: M. van Zanten. Frank- linstraat 26; C. van Zwol, Rubensstraat 23 Routes Stertocht naar de klei De routes, die de muziekcorpsen Woensdagavond zullen nemen voor de grote stertocht naar de Amersfoortse Kei, zijn als volgt: Chr. Muziekvereniging „Hosanna": Politiepost Hogeweg. Route: St. Anna- straat, Coninckslraat, Kamp. Zuldsingel St Andrlesstraat. Heiligenbergerweg, Zwaanstraat. Bisschopsweg. Heiligenber gerweg. St. Andnesstraat. Zuidsingel. St. Jansstraat. Beestenmarkt. A. de Kamp, Kamperbinnenpoort. Lange straat. Varkensmarkt. Arnhemsestraat. Amersfoortse Kei. Kon. Amersf. Muziekvereniging. Ste- phensonstraat, Lorentzstraat, Arnh'.weg, Ev Meysterweg. Woesteigerweg, Rem- brandtstraat, Ger. Doustraat, Fr. Hals straat. Leusderweg. Julianap.l, Aldcgon- destraat, Bekensteinselaan. Arnh.weg. Amersfoortse Kei. „Hegcraat" gebouw Speeltuin. Noor- dewlerweg. Primulastraat. Rozenstraat. Violenstraat. St. Bonifaciusstraat. Noor- dewlerweg, Puntcnburgerlaan, Soester- weg, v. Asch v. Wijckstraat, v. Persijn- straat. Wijersstraat. "t Laantje. Arnh. weg, Amersfoortse Kei. „Wilskracht" school v. Assenraadstraat Liendcrtseweg. Adm de Ruyterestraat. Trompstraat. Llendertseweg. v Assen raadstraat. Scholtestraat. Methbrststraat. Metnorststraat. Kruiskamp. Hoogl.weg Bloemend.str.. Teut. Coninckstraat, Kamp. Langestraat. Varkensmarkt, Arn- hemsestraal. Amersfoortse Kei De muziekcorpsen zullen 's avonds half acht starten. Geen spreekuur Mr. F C. A. Eenhorst is a s. Woensdag verhinderd om spreek uur te houden. APV „Pro Patria" Wedvlucht gehouden van Roosendaal uit Afstand 94 k.m. In concours 182 duiven. Duiven ln vrijheid 12 30 uur. Wind Noord-Oost Aankomst lc prijsw duif 1 57.23 uur; idem laatste 2.8 13 uur De aangewezen 10 cent werd gewonnen door D. van Ooik met no. 1. idem 25 cent door G. Hienenkamp met no. 4 De scheerweg door D. van Ooik met no. 1 De extraprijs door C. van Win terswijk met no. 2 Speciaal 10 cent no 1. 2 3. 4. 5. 6. D. van Ooik 1. 14. 29; C. van Winters wijk 2. 40; C. Rijn 3. 3. 13. 43. 44; G. Hienenkamp 4, 35; G. A. Koelman 5. 37; W. B A de Graaff 6. 38; A. G Slee king 7; G. Kok 9. 10: M. H. Ruitenberg 11. 46. D. van Steenbergen 12, W. Hof man 15. 21 36. 42; A K Kooi 16. 17. 27; G. Elslnghorst 18. 26; G van Ree 19. 41: L. A. Koenen 20.24; F. Lappaln 22; R J. Schoonman 23, 39; Joh. Kasperts 25. 33: K. van Mldlum 28; G Pul 30; J. K. Bcrgsma 31. 32; H C. Ipcnburg 34; W. Chr. Ruitenberg 45. Stand kampioenschap Vitesse; Duif; 1. A G. Sleeking 1039488 331.78 punten; 2 G. Kok 1003810 300.09 pnt.; 3. G. Elsinghorst 940585 281.34 punten; 4 F. Lappain 1004711 280 14 punten; 5.' D. van Ooik 221317 268.68 punten. Hok: 1. D. van Ooik 882.30 punten; 2. W B A. de Graaff 779.63 punten; 3. C. Rijn 773.37 punten; 4 C. van Win terswijk 667 21 punten; 5 G. Elslnghorst 662.80 punten. Klop Paard \7ANMORGEN hing er een spinnijdige heer aan de telefoon, die wij tot voor die tijd tot onze vrien den plachten te rekenen. Hij wilde ons wel eens haarfijn vertellen wat wij nu eigenlijk waren. Hij deed dat. ook met woorden die in geen enkel boek staan opgetekend. Met be langstelling hebben wij hem zijn vocabulaire voor ons laten opzeggen. Wij leren nu eenmaal graag. Zelfs op onze oude dag. De kwestie was deze: Hij had vandaag drie we ken geleden, om precies Een cursiefje om nauwkeu rig te blijven. Een verfijnd staaltje van Nederlandse dagboekvorm letterkunde met geestige inslag. De vraag was nu: Waarom heeft het er nog steeds niet ingestaan. Wordt er soms door die SVK maar beslist of iets al of niet lezenswaardig is? Noemen zij dat hier in Nederland democratieEn natuurlijk is er wel plaats voor al die misselijke... Wij hebben toen met een resoluut ge baar de hoorn op de haak gelegd, overtuigd van het feit dat het boter aan de galg, paarlen voor de zwii- nen en wat dies meer zij), zou zijn om hem te vertel len dat we het dóór hem bedoelde stukje nooit bin nen onze burelen gezien hebben. Waar ging het ook weer over, zei ie Over een paard dat met schoe nen aan voor een melkkar liep omdatHa-Ha. Een aardig gegeven. Konden we wel eens iets van maken Contact „Contact", het „medede lingenblad voor en door het personeel van het ministe rie van economische za ken" is niet zomaar een blaadje. „Contact" is goed geredigeerd. De nummers 3, 4 en 5 van de vijfde Amersfoort van betekenis In die nummers wordt in verteld over de moeilijke dagen die Amersfoort voor en ook wel na de bevrijding moest doormaken. En waarom nu juist in Contact? Misschien is u het al vergeten, maar het departement van eco nomische zaken is enige tijd in de Bekensteinselaan gevestigd geweest. Dat was juist in die moeilijke maan den voor de bevrijding. Daarover nu wordt ih „Contact" veel geschreven. Het is nu al echt historisch. Het is best mogelijk, dat men bij het departement aan de Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag nog een paar nummers van Contact voor belangstellenden over heefi. Schrijft u dan maar aan de redactie. Zij is wellicht bereid en naar wij hopen ook in staat uw wensen te vervullen. In 't kort u borg. Wcijerstraat 1 voor het zilverpapier, aan de leerlingen van de Amersfoortse school- \erenlging aan de Johan van OldenbarneveJtlaan voor de kis! en zak capsules. Het is geweldig vrienden. Ga zo voort. even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. dagavond in het gebouw St. Aechten, Zand voor het eerst op de planken komen. Opgevoerd zal worden de kinderoperette „Goudmuil- 19e Autotocht tje". Wist U dat? Autotocht zijn 23 dagen, een stukje jaargang, die van Maart, ingestuurd voor het S.V. April en Mei, zijn voor In het kort zeggen wij even. dat er niet alleen 111 't Veen belangstellihg voor on ze actie bestaat. Die mensen daar op de Vcluwe weten an ders wat werken is Daar ne men al die stedelingen (want dat zijn we toch. beste men sen) hun pet (mag het ook een hoed zijn) voor af. En als we dan toch aan het groeten zijn geven we ook nog even een saluut aan- familie Verkade. Amersfoortsostr.weg 115 voor de oude kranten, die wij kregen; aan André Nieu- Voor de Amersfoortse Ouden van Dagen kwam de 7e verant woording binnen: Vorige verantwoording 414.—; J. W. B. 3.—; F. 1.—: Wed. v. d. P. 1.—: Wed. v. d. H. 1.— Mw. H. 0.50; Z. 2.50; Mw. S.—S. 2.50; W. R. S. 2.50: J. W. S. 2.50; N. N. 2.50; Z. 2.50; K. R. lO- Per GIRO: IVIw. E. C. M. L—K. 2.50; dr J. N. 2.50; Mw A. J—G. 2.50; A. B. v. O. A. 10—; To taal 463—. Voor de autotocht op 7 Juni voor rusthuisoudjes en invaliden komt het comité nog vier auto's tekort. Wie doet mee? Geld kan het co mité ook nog gebruiken. Er is nog te weinig binnen. Gireer op 236440 ten name van J. Stam. Schimmelpen- ninckkadc 10, Amersfoort. Kleine Bisschoppers De Kinderoperetteclub „De kleine Bisschoppers", een onderafdeling van de Buurtvereniging ,.De Bis schopsweg". zal Donder- Tiendulzenden landgeno ten geven geregeld gratis hun bloed om het leven van medemensen te redd-sn. Re gistratie van de bloedgevers, de eventuele transportkosten en verschillende andere uit gaven, verbenden aan de bloed- en plasma-wcrvlngs- acties moeten echter door het Rode Kruis betaald worden. Wie zijn of haar bloed niet kan geven zou daarvoor 10 kunnen bij dragen. Voor de televisie Voor de tweede maal ont ving de heer W. L. de Gans uit Amersfoort het verzoek met zijn gezelschap „De Ve- luwse Boerendansers" me dewerking te willen verle nen aan een televisieuit zending. Het betreft deze keer een exceptioneel orogramma van de Ned Chr Radio Vereniging dat Dinsdag 24 Juni as. wordt uitgezonden van de z g n ..kleine steen tjes" voor het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam. Oude man verwondt moeder van tehuis (Van onze correspondent) NUNSPEET. In het Herv. rust-l huis voor Ouden van Dagen „D: I Bunterhoek" te Nunspeet heeft een 1 65-jarige inwoner in een overspan- nen toestand de moeder van het te-1 huis met een scheermes zeer cm:. I stige verwondingen toegebracht. Zcl moest naar het ziekenhuis worden I vervoerd en wordt daar thans ver. J pleegd. Het ongeluk gebeurde toen moeder om bepaalde reden probeer-1 de het scheermes van de overspan nen man af te nemen. Tijdens de worsteling, die toen ontstond, werd I een polsslagader van de moeder J van het tehuis doorgesneden. Van officiële zijde deelt men on; I mede dat van een moordaanslag in dit geval geen sprake is. Heidebrand daad van pyromaan (Van onze correspondent) NUNSPEET. De heidebrand bij I Nunspeet, die Zaterdagmiddag woedde, is moedwillig aangestoken. De rijkspolitie heeft een zekere H. uit Hulshorst gearresteerd, die be kend heeft de brand te hebben ge- sticht. Bij deze brand ging onge veer negen hectare heide verloren. H. bleek een pyromaan te zijn. Samofa levert duizendste motor af HARDERWIJK. Heden komt de duizendste motor, gefabriceerd door de motorenfabriek Samofa N.V. te Harderwijk, gereed. Zij is besteld door de motorbouwster HollandLaunch N.V. en bestemd voor de B.P.M. Dat dit resultaat binnen twee jaar na de opening van de fabriek kon worden bereikt, acht de direc tie van de Samofa zeer bevredi gend. Het betreft een twee-cylinder, 20 pk scheepsdieselmotor. De moto renfabriek „Samofa" N.V. heeft naar van haar zijde wordt mede gedeeld thans orders in portefeuil. le voor 400 motoren, bestaande uit scheeps. en stationnaire dieselmo toren van 1030 pk, één en twee- cylinder. Circa 65% is voor ex port bestemd, de overige opdrach ten werden verstrekt door de B.P.M., de scheepsbouwmaatschap pijen (voornamelijk coasterbouw), lierenfabrikanten enz. Noteert U even Weck van 23 t/m 29 Mei 1952 GRAND THEATRE Film: Andalusië. Aanvangstijden Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur.^verige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 29 Mei. „Donderdag cyclus". Film „Concerto". Aanvangs tijden: 2.30. 6.30 en 9 uur. CITY THEATER Film: Paradijsvogel. Aanvangtijden. Zondag 2. 4.15. 6.45 en. 9 uur. Overigo dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag 28 Mei 2.30 uur. Donderdag 29 Mei 2.30. 6 45 en 9 uur. Vertoning „Sportfilm 19511952". REMBRANDTTHEATER Van Vrijdag t/m Maandag „Het Ding". Zondag 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2.30, 6,45 en 9 uur. Van Dinsdag t/m Donderdag „Tar- zon en de Luipaardmannen". Dage lijks: 2 30. 6.45 cn 9 uur. 30 MEI. Vrijdag. Kleine Kunstkring: concert. Gebouw Vrijz. Hervormden. 20 uur. A.G.-buis: tot en met 8 Juni expositie van de kunstenaarsgroep „De Ploegh". Geopend op werkdagen van lo tot 12 uur en van 14 tot 17 uur Op Zondagen vanl 4 tot 17 u. AVONDDIENST APOTHEKEN: Haan. Jullanaplein 3. tel. 4609-. Soester Apotheek. Noordewierwêg 92. tel. 5474. MUSEUM FLEHJTE Westslngei. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en l4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 25 en Dinsdag- en Vrl1- dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- eD Zaterdagmid dag 2.304.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier i Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavood van 7—8 uur. RK OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12,30 en 2.305.45; Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en VrUdag 45 uur 28 MEI Woensdag. Biljartdistrict „Eemland" Jaarvergadering „Gou den Ploeg", Soest 3 uur n.m. 7 t m. 14 JUNI. Sportfcstival. 7 JUNI. Zaterdag Voetbalwedstrijd HVC—Rest v A'foort Agenda Amsterdam DONDERDAG, 29 Mei. Concertgebouw. 8.15 uur: Beelhovens Achtste Negende symphonie worden uitge voerd door het Concertgebouw orkest o l.v. Josef Krips. Stadssch. 8 uur.; De Nederlands? Opera voert op o.l.v. Cor Oithuis Puccini's „Butterfly". flureerlijke Stand Geboren: Evert, z. van I,. E. v d Hoek en C. v d. Weijdcn: Johan Michlel z van J. M. Niezen en A J. Dijkslag; Teunls Martinus, z. van "T. van Ouwer- kerk en A A v d Berg; Anton Chris- tiaan, z. van A. Hulsmga en M J. v. d. Stelt, Benjamin, z. van D J v d. We tering cn J. Vos: Hendcricntje. d van J F. F Kuis én p de Kok; Jacobus Albcrtus z. van A de Ruijter en G. A. van Geldc-r; Jacobus Willem Frederik. z. van J W. F de Vaal en K van Diik. Overleden- Wilhelmina Brik, 84 jr. wed van H. Strcppel.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2