DAGBLAD VOOR AMERSFOORT NIEUWE STAP OP NAAR VERENIGD DE WEG EUROPA Niemandsland langs Oost-Duitse grens geen Geoefend loopt straaljagerpiloot extra risico Zes landen houden de Europ Defensie Gemeenschap ten doop ese Verrassend einde van de haringrace Effectenbeurs heden weer opengesteld Verbondenheid met NATO en Groot-Brittannië Net meisje niet op foto met kinderwagen? Regering doet toezegging maar keurt sluiting af Communisten kregen geen kans tot betogen Regering overweegt een langere diensttijd Geheimzinnige Katwijker brengt eerste Hollandse Nieu we binnen Volkspoli tie" eist voortaan speciale passen Televisie geeft opening der Staten-Generaal 12e Jaargang, no. 124 Woensdas 28 Mei 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER I Ministers t"oa vijftien landen te kenden gisteren in de klokkezaal van de QUat d'Orsay het verdrag voor de Europese Defensie Ge meenscha p. Van links naar rechts aan de tafel: minister Eden, kan selier Adenauer, minister Van Zee land (België), minister Schuman (die het woord voert), minister De Gasperi (Italië), minister Bech (Luxemburg), minister Stikker en minister Acheson PARIJS. Dinsdag hebben zes Westelijke landen in de „Salie de l'Horlogc" van het ministerie van Buitenlandse Zaken een be langrijke stap gedaan voor de handhaving van vryheid, geloof en democratie tegen de aggressie van Moskou. Hun ministers van Buitenlandse Zaken tekenden met Ade nauer als eerste om twintig minuten over vijf het verdrag betreffende de Europese De fensie Gemeenschap, met de daaraan verbon den protocollen en verklaringen. Na Ade nauer tekenden Van Zeeland voor België, Schuman voor Frankrijk, De Gasperi voor Italië, Beek voor Luxemburg en als laatste Stikker voor Nederland. Dit bondgenootschap voor zelfverdediging, waarin West-Duitsland een noodzakelijk aandeel heeft, is tevens, zo als Schuman het uitdrukte, een stap naar een bredere en uitgebreidere Europese gemeen schap, gegrondvest op een gemeenschappe lijke bestemming, die zichzelf tot uitdrukking zal brengen in gemeenschappelijke politieke, economische en culturele instellingen. Schu man is niet de enige Europese staatsman, die hoopt, dat de ontwikkeling van de E.D.G. cn de Kolen- en Staalgemeenschap, die zyn naam draagt, in snel tempo zal leiden naar een Verenigd Europa. Achtereenvolgens werden de vol gende documenten ondertekend: 1. het ED.G van 131 artikelen; 2 een militair protocol; 3. een financieel protocol; 4 een protocol over Lu xemburg: 5 een protocol over de betrekkingen tussen de E.D.G. en de Nato; 6. een conventie over het fi nanciële beheer van de E.DG.: 7. een verdrag tussen Groot-Brit tannië en de zes landen van de ED.G.; 8. een aanvullend protocol inhoudende garanties, dat de landen van de E D.G. de leden van de Nato steun zullen verlenen; 9. een proto col inhoudende garanties, dat leden van de Nato aan leden van de E.D.G steun zullen verlenen. Schuman applaudiseerde toen Eden het verdrag van wederzijdse bijstand tussen Engeland en de E D.G. 'tekende. Na de ondertekening van het E D G.-verdrag hebben Engeland en Amerika een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat iedere ac tie tegen „de integriteit of eenheid van de E.D G." zal worden be schouwd „als een bedreiging van hun eigen veiligheid". Prins Charles (links-J en zijn zusje, prinses Anne, de twee Britse ko ningskinderen, zijn net terug van een verjaardagsbezoekje aan hun overgrootmoeder. Koningin Mary vierde haar 85ste verjaardag op het Londense Marlborough House. Voorts hebben Engeland en Ame rika verklaard, zoveel troepen op het Europese vasteland, met inbe grip van West-Duitsland, te zullen houden als zij nodig achten voor de gemeenschappelijke verdediging van jiet Noord-Atlantische gebied. De veiligheid en welvaart van Berlijn en het handhaven van de positie der drie Westelijke mogend heden aldaar worden door Enge land. Frankrijk cn Amerika luidens de verklaring beschouwd als essen tiële elementen voor de vrede van de vrije wereld. Iedere aanval op Berlijn zullen Frankrijk. Engeland en Amerika beschouwen als een aanval op hun eieen strijdkrachten, aldus de verklaring. Volgens tegelijk met de onder tekening van het E D.G.-verdrag in Bonn gepubliceerde brieven van Adenauer aan de Westelijke rege ringen verbindt West-Duitsland zich geen atoombommen of geleide pro jectielen met grote reikwijdte te zullen vervaardigen. VEEL SOESAH OVER EEN FOLDER Officier vraagt vrijspraak, omdat klaagster zich met cadeautjes liet stoppen ARNHEM. Toen een 's Hee- een serie foto's als schadeloosstel- UMU1DEN. Vanmorgen om twee minuten voor negen meerde de logger „Neptunus", de Katwijk 45, onder commando van schipper II. Messe- makcr .als eerste haringjager met veertien kantjes Hollandse Nieuwe in de Ifrnuidense vissershaven. Dat was het verrassende einde van de haring race 1952. Verrassend, omdat tot hedenmorgen zes uur niemand iets van de bewegingen van dit schip afwist en ook vannacht nog iedereen het oog gevestigd hield op drie andere jagers, waarvan de „Bertina" uit Vlaardin- gen, de beste kansen scheen tc maken. Op eigen risico en geheel buiten medeweten van de rederij is de „Neptunus" met de vangst van drie schepen drie kantjes van de KW 22, drie kantjes van de KW 65 en acht kantjes eigen vangst sinds gistermorgen vijf uur vanaf 56.45 graden noorderbreedte naar IJmui- den komen stomen. Geen enkel radiografisch bericht heeft de schipper hieromtrent door gegeven. Hij lag ver voor de ande ren en legde de 265 mijl die hem van de vaste wal scheidden met zijn 240 pk. motor af met een snelheid van ongeveer tien mijl. Na aankomst van de „Neptunus" werden de kantjes met gereedstaan de vrachtauto's naar de Katwijkse afslag vervoerd, waar ze onmiddel lijk werden geveild. De haring was van uitstekende kwaliteit. Schipper Hendrik Messemaker heeft uit handen van de wethouder der gemeente Velsen de zilveren legpenning ontvangen, die jaarlijks voor de eerste haring wordt toege kend. Burgemeester mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop van Katwijk was een der eersten, die het dek van de fortuinlijke logger betrad om de schipper geluk te wensen. Donderdagmorgen zal de handela- renvereniging „Vrede" aan de bur gemeester van Den Haag de eerste door de Scheveningse vloot aange voerde Hollandse Nieuwe aanbie den. Dit zal om 10 uur 's morgens geschieden in de kamer van de bur. gemeester. Inmiddels is thans ook de Vlaar- dingse „Bertina" voor de pieren van IJmuiden aangekomen. De door deze logger binnengebrachte haring zou nog hedenmiddag in Vlaardin- gen worden geveild. ïenbergse winkelier enige tüd ge leden een foto kocht van een hups meisje achter een kinderwa gen zal hij nooit hebben gedacht daarover zó veel soesah te krijgen, schenen. ling. Er zou verder niets zijn gebeurd als niet wat later die advertentie in een dames.weekblad was ver- Hij liet van het plaatje een folder maken voor een kinderwagen, die hij in de handel bracht. Een broer van het meisje zag de folder en waarschuwde zijn zusje. Deze stapte boos naar de winke lier, die de folder uit de etalage nam. Later plaatste de man een advertentie in een dames-week blad en toen kwamen de poppen aan het dansen. Het meisje diende een aanklacht in wegens overtre ding van de auteurswet. De Ter- borgse kantonrechter veroordeelde de winkelier tot 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De winkelier nam dit niet en ging in hoger beroep bij de Arn hemse rechtbank, waar Dinsdag de officier van justitie vrijspraak vroeg. Het bleek, dat de fotograaf het meisje géén toestemming had ge vraagd de foto te maken, „maar hij zou het wel met haar in orde maken". Kennelijk heeft hij het niet gedaan. Toen het meisje bij de winkelier protesteerde gaf de man haar ook een zakspiegeltje en Officier; „Ik kan me voorstellen dat een net meisje niet met een kinderwagen in het openbaar te kijk wil worden gezet". Verdachte: „Maar dat is toch het ideaal van ieder meisje!" Officier. „Toch bent U aanspra kelijk voor die advertentie." Toen kwamen echter het spie geltje en de foto's op de proppen. En de officier vroeg het meisje, of zij die echt had gekregen. „Ja", zei zij. Officier: „Maar dan hebt U zich laten stoppen en zo stilzwijgend toestemming gegeven." En daarin zag hij aanleiding vrijspraak te vragen. De verdediger was het uiteraard met de officier eens. Uitspraak over twee weken. SAN FRANCISCO. De hond van zeelieden van de Pacific-kust hebben besloten onmiddellijk in staking te gaan tegen particuliere scheepseigenaren aan de Ameri kaanse Westkust. De vakbond wenst bepaalde wijzigingen in de arbeids contracten. Taft wint in Texas, Ike in Connecticut WASHINGTON. Senator Ro bert Taft heeft in de eerste ronde van de strijd om de 38 republi keinse afgevaardigden voor Texas naar de partijconventie een grote overwinning op generaal Eisen hower behaald. Het republikeinse congres van de staat Connecticut heeft echter vertegenwoordigers naar de natio nale conventie aangewezen, die ge neraal Eisenhower steunen. Hier werd geen der aanhangers van senator Taft gekozen. BERLIJN. Een „niemandsland" van een uur gaans breed zal voortaan Oost-Duitsland van West-Duitsland scheiden. Daartoe worden bomen ge rooid en alle werken verricht, welke wUzen op het snoeren van een ge wapende gordel om Oost-Duitsland. Ook langs de Oostzee zal een strook niemandsland worden geschapen. Voor het betreden van dit gc-bied Is een speciale vergunning van de volkspolitle nodig. Bovendien wordt het ver keer tussen Oost- cn West-Duitsland belemmerd doordat een Oost-Duitse vergunning voor grensoverschrijding geëist wordt. Tot de verdere maatregelen, die Dinsdag door Oost-Duitsland wer den genomen, behoren: Generaal Eisenhower (rechts) ver welkomt zijn opvolger generaal Ridgway bij zijn aankomst in Pa rijs. Generaal Ridgway zal het commando op zich nemen van de Atlantische strijdkrachten in Eu ropa. Rechts minister van Defen sie, Pleven. 1. Alle telefoonverbindingen tus sen Oost- en West-Berlijn zijn ver broken. 2. De telefoon- en telexverbin dingen tussen Oost- en West-Duits land werden tot één verbinding voor elk beperkt. 3. De patrouillediensten van de Westelijke geallieerde militaire po litie werden niet meer toegelaten op de 160 km lange autoweg tus sen West-Berlijn en West-Duits land. Prof. Reuter, burgemeester van AMSTERDAM. De handel op de effectenbeurs Is vandaag hervat, op grond van toezeggingen door de minister van Financiën gedaan, aldus heeft het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel medegedeeld. Deze toezeggengen put het bestuur uit een ministeriële brief van Maan dag J.I., waarin het besluit van 20 Mei tot staking der dagelijkse notering, neerkomend op de sluiting van de beurs, door de regering in hoge mate wordt afgekeurd. Deze sluiting behoort tot de uitsluitende competentie van de minister. Deze wijst er op, dat evenzeer als het openen en sluiten van de beurs het vaststellen van de dagelijkse notering een zaak van algemeen belang Is, die niet zonder meer aan de vereniging kan worden overgelaten. De regering stelt het bestuur ernstig In gebreke omdat het tot actie Is over gegaan zonder overleg met de regering. Indien dit overleg zou zijn ge voerd, zou daarbij gebleken zijn, dat de regering voornemens is op korte termijn een wet in te die nen, waardoor de bedoeling van de wetgever in zake de handel in gedepossedeerde effecten wordt verduidelijkt. Bovendien wordt ge dacht aan het openen van cassatie- mogelijkheid ten opzichte van uit spraken van de afdeling recht spraak van de Raad voor het Rechtsherstel. Als het bestuur zich hiervan op de hoogte had gesteld, zou het on getwijfeld de ongerustheid ter RIDG WA Y ARRIVEERT IN PA RIJS Politie neemt oplaag van „l'Humanitê" en „Liberation" in beslag PARIJS. Generaal Ridgway is Dinsdagmorgen In Parijs aangekomen om ln deze stad als opvolger van generaal Eisenhower het opperbevel over de geallieerde strijdkrachten op zich te nemen. In totaal waren meer dan 15000 man Franse politie en militairen in en om de stad op de been om eventuele communistische betogingen te verijdelen. Incidenten van enige betekenis hebben zich echter niet voorgedaan. Slechts enkele duizenden' stonden langs de route, welke de nieuwe opperbevelhebber van het vlieg veld naar de Are de Triomphe reed, opgesteld. Dertig Franse bommenwerpers rikaanse voorlichtingsdienst bin- daverden boven het vliegveld toen nen, waar zij honderden documen- het viermotorige vliegtuig met de ten en brochures uit de ramen generaal aan boord op het vlieg veld neerstreek. De eerste die Ridgway en zijn echtgenote op het vliegveld be smeten. De Parijse politie beurze zodanig hebben kunnen temperen, dat van een besluit als thans helaas is genomen onmid dellijk zou zijn afgezien. De rege ring doet dan ook een dringend beroep op het bestuur om zijn be sluit onverwijld in te trekken. Het. bestuur van zijn kant meent, dat het in de uitspraak ten op zichte van effecten uit Joods .be zit. voldoende rechtvaardiging voor zijn houding vindt. Het heeft n.l. op 16 Augustus 1951 de gevolgen van een dergelijke uitspraak na drukkelijk ter kennis van de mi nisters van Financien en van Jus titie gebracht. Als leden van de Ver. voor de Effectenhandel door een rechterlijke uitspraak aanspra kelijk zouden worden gesteld voor de gevolgen van het verhandelen van effecten uit Joods bezit, dan, schrijft het bestuur, „zal de voort zetting van de handel ter beurze van Amsterdam ook in dit geval niet langer verantwoord zijn." Dit geval deed zich naar de me ning van het bestuur thans voor en de minister had dus het geno men besluit kunnen verwachten, te meer omdat de minister de maat regelen. welke hij eerder had toe gezegd, nog niet had genomen. In September reünie van Engelandvaarders DEN HAAG Het „Comité Rcü- nie Engelandvaarders", waarvan mr H. P. Linthorst Homan. commissaris der Koningin in Friesland, voorzitter is. is voornemens in September weer een reünie te houden. De laatste reünie werd in 1949 gehouden. Se cretaris van het comité is de heer F West-Berlijn. verklaarde tegenover verslaggevers. „Twee rivalen leg gen thans hun geladen revolvers op tafel. West-Berlijn verkeert ln de onaangename situatie, tussen hen te staan". Stadsfunctionacissen deelden me de. dat wcgtransportonderncmingen reeds op de Oost-Duitse maatrege len hadden gereageerd. Chauffeurs van vrachtauto's hadden van hun ondernemingen instructies gekre gen naar West-Duitsland terug te keren, „voordat het gordijn naar beneden komt". De Westduitse grenspolitie meld de, dat de wachten aan de Ooste lijke zijde van de grens tussen Oost en West zeer versterkt waren. Sowjet-Russische eenheden ver sterkten de Oost-Duitse plaatsen op belangrijke grensovergangen. Een hoge West-Duitse woordvoer der noemde deze Sowjet-Russische versterkingen echter een routine- aangelegenheid. welke zich altijd voordoet, wanneer Sowjet-troepen de winterkwartieren verlaten en zich naar oefengebieden begeven. De drie Westelijke militaire mis sles. die bij de Sowjet-contróle- commissie te Potsdam (ongeveer dertig km buiten Berlijn) geaccre diteerd zijn, kunnen niet meer met West-Berlijn telefoneren. Weste lijke functionarissen zeiden, dat de missies gemakkelijk geïsoleerd zou den kunnen worden, wanneer de Oost-Duitsers zouden weigeren con- vooien met goederen uit West-Ber lijn toe te laten. BUSSUM. De Nederlandse Televisie Stichting zal in Septem ber de opening van de Staten- Generaal uitzenden. De onderhan delingen over filmmateriaal van de a s. Olympische Spelen ten be hoeve van de televisie in Neder land zijn nog steeds gaande. De moeilijkheid is, dat de organisa toren in Finland van deze Olym piade alle filmrechten hebben ver kocht aan een Finse Filmmaat schappij, waarmee de Nederlandse Televisie Stichting dus thans op haar beurt tot overeenstemming moet zien te komen. Momenteel wordt verder ernstig de mogelijk heid onderzocht of het technisch mogelijk zal zijn van de Engelse Kroningsfeesten een directe tele visiereportage naar Nederland te verzorgen. heeft beslag Th. J. van Rijn. Statcnsingel 68c, gelegd op alle exemplaren van de I Rotterdam, tel. 81750. In verband communistische bladen „Humanitómet het feit. dat het beschikbare Aangezien de koude lucht onstabiel WAT VOOR WEER? Klok teruggezet DE BILT Het KNMI deelt mede: De laatste dagen heeft zich een belangrijke verandering in de weersituatie voltrokken. Nederland raakte geleidelijk buiten de in vloedssfeer van het hogedrukgebied, dat ons lange tijd droog weer be zorgd had en kwam onder invloed van storingen Deze brachten sinds Maandag nu en dan regen. Achter een voor de Noorse kust gelegen depressie stroomde bovendien koude lucht uit de Poolstreken naar het Zuiden Deze koude lucht dringt nu ook naar ons land door Het ziet er naar uit. dat een koude noord westelijke tot noordelijke luchtstro ming ons enkele dagen guur weer zal bezorgen, waarbij de temperatu ren 's middags niet hoger dan onge veer 13 tot 14 graden zullen wor den. Tevens zal er veel wind zijn. groette, was de Franse minister van en „Libération" De „Humanité" adressenmateriaal verouderd is, is 't js. zullen plaatselijk ook buien Defensie René Pleven. Verder wa ren o.m. aanwezig veldmaarschalk Montgomery en maarschalk Juin. Ridgway gaf als zijn mening te kennen, dat de Sowjet-Unie een aanval tegen West-Europa zou kun nen beginnen omdat zij daartoe het „aanzienlijke vermogen" bezit. Het Europese bondgenootschap kan naar de mening van Ridgway gebaseerd worden op de geest der internationale samenwerking, die beproefd is op het Koreaanse slag veld. Ridgway legde een grote krans bij het graf van de Onbekende Soldaat. Meer dan vierduizend commu nistische demonstranten hebben Dinsdagavond geprobeerd een mars naar het Amerikaanse consulaat in Bordeaux te organiseren, maar zij werden door een politiecordon te gengehouden. De demonstranten sloegen toen een zijstraat in en drongen het gebouw van de Ame- Koud weer Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Ma tige tot krachtige westelijke tot noord westelijke wind. Koud 29 Mei Zon op 4 u 23 m onder 20 u 46 m; Maan op 6 u 57 m on der 0 u 42 m. HET WEER VAX VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl. Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u OsJo Zw bew. Z 6 15 C 2 mm Stockholm Half bew. Z.Z.W. 2 16 0 Helsinki Gch. bew N.W. 3 8 1 Edinburgh Licht bew. W. -8 16 0 Londen Geh. bew W. 5 22 0 Kopen Regen Z 10 16 0.1 Amsterdam Regen W. 8 16 8 Genève Nevel Windstil 24 0 Parijs Zw. bew. W.Z W 3 22 0 Bordeau On bew. N. 3 26 0 Nice Geh bew. Windstil 21 0 Berlijn Frankfurt Regen Z Z.W. 2 15 0.1 Nevel Z.Z.W. 5 15 3 Mlinchcn Nevel ZZ.W 4 14, 4 Wenen Regenbui W.N.W. 4 16 4 spoorde alle communisten aan. een wenselijk, dat degenen, die deze voorkomen. Alles bijeen zal de len- betoging te houden tegen de komst reünie wensen bij te wonen, zich te zich dus in de komende dagen van generaal Ridgway. aanmelden. I niet van haar beste zijde laten zien. DEN HAAG. Daartoe uitgenodigd door de heer W endelaar (WD) heeft minister Staf Dinsdagmiddag In de Eerste Kamer gesproken over de ongelukken met straaljagers, welke ons volk ook in de afgelopen dagen weer hebben opgeschrikt. De bewindsman gaf te verstaan, dat deze onge lukken voor de regering een buitengewoon ernstig probleem vormen, waar- voor zij gedurig een verklaring zoekt. De jongste ongevallen zullen als I iedere voorafgaande ramp nauwgezet worden onderzocht. Steeds wordt nagegaan waar dc oorzaak kan hebben gelegen: bü het materieel, by de geoefendheid of de toestand van de vlieger enz. Zelfs is enkele weken geleden aan een gezelschap van internationale deskundigen verzocht, zich na onderzoek, zonder voorbehoud, over mogelijke oorzaken uit te spreken Ook deze deskundigen konden echter geen „rode draad" aanwezen, die alle ongelukken zou kunnen verklaren. Zelfs waren zij van mening, dat in Nederland te hoge eisen van veiligheid werden gesteld. De minister betoogde, dat de straaljager voor een geoefend vlie ger geen extra-risico met zich I brengt. Ook in andere landen doet zich echter het bezwaar gelden, dat de opbouw van de luchtmacht geschieden moet met een groot aantal jonge vliegers. Ir Staf prees de „uitnemende jonge mensen" die vooiv de opbouw van onze lucht macht zich zo volledig inspannen. Hun overmaat aan energie vergt echter dat ze streng in de hand worden gehouden. Het lijkt soms wel of het risico niet afschrikt maar aantrekt. In dit verband wees de minister op de verant woordelijkheid van instructeurs en leerlingen. De eersten moeten voorlichting geven over alles wat zich kan voordoen; de leerlingen moeten de instructies gestreng en zonder voorbehoud opvolgen. Het laatste heeft wel eens te wensen overgelaten, hetgeen ongelukken ten gevolge kon hebben. De rege ring is er voortdurend op be dacht om de instructie-methoden te verbeteren. Zij overweegt ook een verlenging van het dienstver band tot vijf zes jaren, welke door gunstige voorwaarden wel licht mogelijk zal blijken, hetgeen de opleiding (het langduriger oefenen in squadron-verband) ten goede zou komen. Met het straal vliegtuig zal moeten worden voortgegaan. Zie ver dei pag. 3

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1