WAST SCHONER DAN WELK WASMIDDEL OOK VOORBURGER VERFILMDE 'N SPROOKJE MET POPPEN Bonte stoet van joffers en heren naar „houwelijck"van Hooft Huiskamer als studio; tafel als dansvloer FEEST OP MUIDERSLOT Leerlingen van Boeke één dag 17e eeuwse feestgangers Motorcracks van overal naar PTT Sedgman slaat Patty Clavan wordt geen prof REVOLUTIE OP WASGEBIEDI bergen schuim! toverwaskracht! dit is de schoonste was van Uw leven .Woensdag 28 Mei 1952 .7. (Van een onzer verslaggevers) In een Voorburgse huiskamer waar een gezellige fauteuil ons heeft opgeslokt, zijn de afgelopen maanden heel wat zweetdruppel tjes gevallen. Met een diepe zucht vertelt de heer G. C. Koopman onsdat de kogel door de kerk is. Zijn nieuwe poppen-film is af en op het tafeltje voor hem prijkt een lijvig document, dat verklapt, dat onze gastheer de derde prijs heeft gewonnen in de landelijke wed strijd voor amateur-filmers. Een derde prijs is geen eerste, maar toch is deze derde prijs welhaast net zo belangrijk. Want de heer Koopman is tot nu toe de enige Kcdcrlandse amateur, die poppen- smalfilms maakt. Vorig jaar is hij ermee begon nen en ook toen kreeg hij een document, of liever een eervolle vermelding voor zijn eerste pop pen-product. Dit keer is de onder nemende Voorburger met een rol prent op de proppen gekomen, die grootser is opgezet en van meer routine getuigt. Het is een ver filming van Grimm's sprookje ..Assepoes" en vergis U vooral met door te zeggen, dat dit niet origi neel is. Want met opzet is de heer Koopman niet naar Walt Disney's „Cinderella" gaan kijken. Hij wil de vrij zijn van invloeden uit Hol lywood en geheel volgens eigen inzicht te werk gaan. Wat hem overigens lang niet gek is af gegaan. ,.Een jaar lang hebben mijn vrouw en ik aan Assepoes ge werkt". vertelt de heer Koopman. „En toch, mijn film duurt maar negen minuten". We hoeven er de wenkbrauwen niet voor op te trekken, want eni ge getallen tonen aan, dat het be slist niet vlugger had gekund. Een dikke zestig uur vrije tijd zitten er alleen al in de opnamen. Een rekensommetje wijst verder uit, dat ongeveer 8640 beeldjes stuk voor stuk gefotografeerd moesten worden. En dan te denken, dat voor elk beeldje ettelijke poppen- voetjes of -armpjes een paar mil limeter verzet moesten worden Pech heeft de heer Koopman ook gehad. Toen het sprookje voor tweederde op de celluloid- strook stond, bleek de film in de camera te zijn vastgelopen. Zij verhuisde naar de prullebak en al het gedoe kon van voren af aan begonnen worden. „Mijn spotlight is tot twee keer too van de divan getuimeld", ver volgt de film-acteur, „en twee keer heb ik de brokken kunnen oprapen om ze weer in elkaar te zetten". Prins, een onwillige klant Ook de prins van Assepoes was een onwillige klant. Het kereltje met de witte pruik van nog geen drie decimeter hoog, vertikte het aanvankelijk als een echte prins de paleistrap af te lopen. Hij viel liever, omdat de miniatuur-trap loper hem te weinig houvast onder de voeten bood. Maar de heer Koopman kreeg de kleine man en het is een lust hem nu op het witte doek parmantig tree voor tree de trap af te zien gaan. Zeven verschillende décors had de heer Koopman voor zijn film nodig. Hij ontwiern .zaagde, tim merde en verfde ze allen zelf en mevr. Koopman zorgde voor de garderobe der veertien kleine filmsterren, van de lieftallige fee tot de statige ceremoniemeester op het paleisbal toe. Dan waren er nog vier jolige paarden, die de pompoenen-koets van papier-maché met zilverpapie ren wielen, trokken. De buurkin- dertjes stonden belangeloos hun speelgoed-potten en -pannen af. En zo ontstond het sprookje, dat de heer Koopman op de voet is gevolgt. Geen stof afnemen De voorkamer heeft dienst ge daan als studio, want het kabi netje, waar de eerste Voorburg- se poppenfilm ontstond, was te klein. Mevrouw Koopman heeft de hele winter geen stof af mogen nemen in een hoek van dit ver trek. Want daar stonden décors en o wee, als er een pop omviel. Een heraut spijkert op de slot poort een oproep voor het meisje, dat haar schoentje ver loor op de paleistrap. I Toch heeft de hele familie Koopman veel schik gehad bij het verfilmen van „Assepoes". De I eettafel deed dienst als dansvloer. Maar het was een toer om vor- doende paren op die vloer te la ten dansen. Elke pop kostte uren werk en nog een dozijn figuran ten maken van ijzerdraad, touw, hout en wol, vergde te veel tijd. Daarom haalde de regisseur operateur er een paar speigels bij. Het resultaat is verbluffend. Hoe wel er in werkelijkheid maar twee poppen een walsje maakten, lijkt de balzaal op het witte doek één deinende menigte. Dansende gramofoon De film heeft een geheel eigen sfeer en zit vol fijne trekjes. Zo maakt de gramofoon tijdens het hoffeest ook een dansje mee en Waant de ceremoniemeester zien een bekwaam dirigent, ofschoon er geen orkest is. „Alleen is het jammer, dat ik geen geluid bij deze film heb", verzucht de heer Koopman. Maar hij laat er direct op volgen, dat een kennis het scenario mee naar huis genomen heeft om begelei dende pionamuziek te componeren. „Assepoes" moet van haar stief moeder allerhande vervelende kar weitjes opknappen. Op dit plaat je is rij bezig bij de haard. „Plannen voor de toekomst?" „Eerst eens uitblazen", vindt mevrouw Koopman. Maar haar man lacht geheim zinnig. Hij piekert alweer over iets nieuws. Want nu hij zich eenmaal op de poppenfilm heeft gestort, laat die hem niet meer los. En het volgend jaar is er weer een nieuwe wedstrijd voor amateur-filmers. (Van êen onzer verslaggevers) MUIDEN. Een luisterrijke stoet van joffers en heren zal Donderdag en Vrijdag te voet van het dorp naar het Muiderslot trekken om daar aanwezig te zijn bij de „hervieringhe van het houvvelijck van P. C. Hooft en Leonora Helle mans". Onder de gasten bij de bruiloftsviering zullen ook alle leden van de Muiderkring zijn. Vondel declameert er aan het feestmaal wellicht zijn lofzang: „Waar werd oprechter trouw" en van Brederode verwacht men dat hij met een verontschuldigend: ,,'t Kan verkeren" zijn electrisch scheerapparaat zal gebruiken voor hij met de lieftallige Maria Tesselschade aan de dis gaat. Want de historie zal zich dan herhalen, maar een enkele afwijking zullen de leerlingen van Kees Boeke's „Werkplaats" te Bilthoven, die het feest organiseren, zich toch wel veroorloven. De hernieuwde bruiloftsviering van de dichterlijke en zeer geleerde heer Hooft, drost van Muiden, zal voor de jongelui een tijdperk afslui ten, waarin heel him studie aan Hol lands gouden eeuw was gewijd. Op de handwerkles maakten de meisjes geen bolero'tjes en snoezige bloesjes, maar ruisende gewaden met wijde rokken en sneeuwwitte kragen. Waarvoor ze overigens restjes uit moeders lappenmand gebruikten. Was de aardrijkskunde aan de beurt dan verdiepten de leerlingen zich in de scheepsjournalen van Houtman en Van Riebeeck. En aan hun handenarbeid heeft de school de knap geconstrueerde ma quette van het Muiderslot te danken, die in een der lokalen haar voltooi ing nadert. De tegenwoordige drost. Ton Koot, heeft enkele keren de slotpoort wijd geopend voor een groepje afgezanten van de „Werk plaats". die de maten van het kasteel kwamen nemen en daarbij construc tie-snufjes ontdekten, waarover ze in de boeken over de bouwkunde van eeuwen her nog niet hadden gelezen Veel meer nog deden de jongelui om zich geheel in te leven in de geest van een gulden tijd, die Hol lands vlag op verre kusten bracht. Ze bestudeerden de architectuur van die dagen, de kleding, de gewoonten. Ze gingen op zoek naar afbeeldingen van woninginrichting, wijdden zich op de muzieklessen aan werken van Sweelinck en Schütz, beoefenden de dansen dier tijden en gaven tenslotte een veel geroemde opvoering van Hoofts „Granida". En nu dan staat hun de bruilofts dag in Muiden te wachten. Vijftig van de jongste en driemaal zoveel oudere leerlingen doen er aan mee. Allemaal tegelijk kan het „Hooghe Huys" te Muiden ze niet verwerken. De drost heeft daarom goedgevon den. dat het feest Vrijdag wordt her haald. Hoogspanning Een dag «of wat slechts resten dus nog. Dat betekent hoogspanning in het grote, moderne schoolgebouw in de Bilthovense bossen. Waar op de binnenplaats zo nu en dan een jonge vrouw in schamele kledij zich ver toont: de bedelares, die mee zal trekken in de stoet en van de wel voorziene tafels de kruimkens hoopt op te vangen. In de glanzend bete gelde gangen reppen zich de welge stelde joffers van vertrek naar ver trek en in de keuken kneden dienst maagden het deeg voor een krenten koek van het soort, waarop Leonora Hooft de Muiderkring placht te ver gasten. Haast je„ vrouwlui, want dra luidt de etensbel. Wat er precies te gebeuren staat, moeten de meeste bruiloftsgangers nog afwachten. Wel weten ze dat 's morgens om negen uur de bussen naar Muiden vertrekken. Of zoals het op de uitnodigingen staat, die op het ogenblik in de tekenzaal worden ZEVENTIENDE EEUWSE JOF FERS in gezellige kout bijeen voor een der vensters van de „Werk plaats" in Bilthoven. vervaardigd, dat „bij het luyden der kloeken om negen ure de selfbewe- ghende postwaegens met hun lustighe ghesclschap van de Werkplaetse sul len afreysen". En onvergetelijk wordt het verblijf met de „kunste- naers en poëeten" in elk geval. Mui den, haal de vlaggen maar vast uit de kamferkisten. ASSEN. De belangstelling voor de op 28 Juni op het circuit van Drenthe bü Assen te houden races om de grote prijs van Nederland der K.N.M.V.. Dutch T.T., is ook nu weer internationaal zeer groot. Uit Nicuw-Zceland hebben zich gemeld K. II. Mudford cn D. Hol- lier. Ook dc Australiër Tony Mc Alpine komt weer. Voor Duitsland start Helmut Zcn- zycki uit Dortmund, terwijl capt. William R. Thomson toestemming gevraagd heeft om met vijf Duitse rijders uit te komen. Capt. Thom son zelf is bü het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland. Uit Oos tenrijk is dc aanmelding binnen gekomen van Alex Maler uit St. Polten met 125 cc Mondial en 250 cc Moto Guzzi. In deze laatste klasse wil ook Rupert Hollaus met Guzzi uitkomen. Uit Italië heeft zich Mondial of ficieel gemeld met de rijders Luigi Zinzani en Emilio Mendogni. En geland zal, dat staat reeds vast, door Norton vertegenwoordigd wor den. maar ook A.J.S. heeft inschrij vingsformulieren aangevraagd. De bekende R. Coleman zal o.m. voor deze „stal" starten. Bovendien heeft een groot aantal particuliere rijders ingeschreven, o.a. Humphry Ran- son. F. Purslow, S. Sandys Winsch, S. A. Mason Ernie Barret L. A. Dean, Arthur Wheeler, Geoffrey Read. Gcorg T. Miller. Norman Webb. E. R. Fritton. W Hall en K. Harwood. Voor Nederland heb ben Mobi Vierdag met 125 cc Eysiek, G. A. du Poit met 125 cc Tilex en dr C. Fokke Bosch met 350 cc A.J.S. en 500 cc Norton zich gemeld. Amerikaanse tennissers naar Noordwijk DEN HAAG. De Amerikaanse tennisspelers Richardson, Clarke en Garrett hebben de uitnodiging an de internationale club van Nederland aangenomen om met de Pinksteren een tweedaagse wed strijd te Noordwijk te spelen. Het is de bedoeling om op elke dag drie enkelspelen en een dub belspel te verwerken. Op de eer. ste Pinksterdag zal o.a. Van Swol tegen Richardson uitkomen. Op dc Tweede Pinksterdag zullen Rinkel en Van Swol tegen de sterkste Amerikaanse dubbel spelen. Elftal van Antillen naar Helsinki WILLEMSTAD. Het staat thans vast. dat een Antilliaans voetbal-elftal zal deelnemen aan de Olympische Spelen. Aan deze reis is een tournee door Europa gekop peld. In Nederland wordt gespeeld op 18 Juni tegen Blauw-Wit, op 21 Juni tegen BW cn op 25 Juni te gen Feijcnoord. De kosten van de trip zullen f 120.000,- bedragen: de regering be taalt f29.000; een collecte heeft al f 40.000,- opgebracht. Er zullen 20 spelers mee gaan, o.w. Hato en Matrona. Het tennistournooi in Parijs PARIJS. Uitslagen internatio nale tenniskampioenschappen van Frankrijk: Herenenkelspel, kwart finales: Mc Gregor (Austr.) sl. Ampon (Philipp.) 6—1, 6—1, 6—2; Sedg man (Austr.) sl. Patty (V.St.) 61 6—2, 6—2. Damesenkelspel, kwart finales: Doris Hart (V.St.) sl Julia Wipp- linger (Zuid-Afr.) 8—6, 64; Hazel RedickSmith (Zuid-Air.) sl. Maria Weiss (Argentinië) 63, 61; Dorothy Head (V.St.) sl. Joy Mottram (Gr. Br.) 63. 4—3, 7—5 Shirley Fry (V.St.) sl. Joan Curry (Gr. Br.) 4—6, 6—0, 6—4. Herendubbelspel achtste eind strijden: Sturgess (Zuid-Afr.) en Washer (Belg.) sl. Rolando del Bello en Merlo (It.) 6—3, 7—5, 6—4; Can- di-Rose (Austr.) sl. Bernard-Remy (Fr.) 7—5, 7—5, 4—6, 6—3. Gemengd dubbelspel achtste fi nales: Joy Mottram cn Mottram (Gr. Br.) sl. Jacqueline Patroni en Bo- rotra (Fr.) 75, 60. Arvilla Mac Gulre (V.St.) en Ampon (Phil.) sl. Anne.Marie Scghers en Dubuc (Fr.) 61, 64; Ray mon de Jones-Weber (Fr.) en Morea (Arg.) sl. Josette Amouretti (Fr.) cn Ayala (Chili) 10—8. 6—1; Shir ley Fry (V.St.) en Sturgess (Zuid- Afr.) sl. Susan Partridge en Bec ker (Gr. Br.) 61, 61; Dorothy Head en Golden (V.St.) sl. Andree Vafin cn Iemetti (Fr.) 6—2, 61. (Eigen bericht) Mick Clavan van A.D.O. heeft vrü onverwacht het profaanbod van Nlmes Olymplque niet aan genomen. doch dc wens te kennen gegeven In Nederland en voor A.D.O. te blüven spelen. Een Haagse brandstoffenfirma heeft Clavan n.l een betrekking als vertegenwoordiger aangeboden, hetgeen voor de A.D.O.-er aanlei ding was de onderhandelingen met Nimes definitief af te breken. Aanvankelijk was het aanbod van de Franse club veel te laag. n.l. 10.000plus salaris, zodat de K.N.V.B. Clavan adviseerde er niet op in te gaan. Nimes verhoogde toen het be drag tot 40 000— plus salaris, maar hierna kwam het aanbod van de Haagse firma, hetgeen voor Cla van de doorslag gaf. Clavan is n.l. dermate vrijheidslievend, dat hij vreest het profrggimc niet te kun nen verdragen. Hij blijft dus rustig in Den Haag Dames golfen om nationale titel DIEPENVEEN. Op de banen van de Sallandse golfclub „De Hoek" te Diepenveen werd begon nen met het nationale golfkam- piocnschap voor dames. De uitslagen luiden: Mevr. A. Buma van Tienhoven (Kennemer golfcl.) wint van mevr P. M. van Spaendonck (G. C. de Dommel) met 4 en 3; mej. A. E. Schiff (Haagse g.c.) wint van mevr. E. D. RoelantsVeltman (Hilversumse golfcl.) met 1 up op de 19e hole; mej. M. van Giffen (Haagse g.c.) wint van mevr. K. TicdemannBouman (Twentse golfcl.) met 3 en 2; mej. E. Mees (Haagse g.c.) wint van mevr. A. BumaVan Tienhoven (Kennemer golfcl.) met 5 en 3; mevr. Y. Du- dok van HeelKapferer (Hilver sumse g.c.) wint van mevr. van Aalst (Amsterdamse g.c.) met 2 en 1; mej. A. E. Schiff (Haagse g.c.) wint van mej. Brouwer (Hilver sumse g.c.) met 2 en 1; mej. M. van Giffen (Haagse g.c.) wint van mej. C. M. van Houten (Sallandse g.c.) met 4 en 2. Schuim! Schuim! Schuim! Als bij toverslag rijst het omhoog, zodra OMO het water raakt. U, als huisvrouw, i weet wat dat betekent: een waskracht zo groot als U I nog niet heeft gekend. En in dat schuim-sop wassen Nooit zag U het vuil zo uit het goed in het sop A vloeien. Nooit zag U het sop zó donker worden: 't haalt il het vuil uit Uw wasgoedEn toch blijft het sop krachtig; gebruik het, na de witte was, ook voor 't bonte goed. En dan 't spoelen! Dat is zó gebeurd, 't Water blijft meteen helder, 't OMO-sop houdt het vuil gevangen! Klaar is de was! Zie nu eens VIER LEERLINGEN werken aan de voltooiing van een grote waarvoor dagenlang opmetingen werden verricht in het kasteel, maquette van hel Muiderslot, Ronde van Italië Van Steenbergen in grootse vorm VENETIË. De Belg Van Steenbergen heelt ook de tiende etappe van de ronde van Italië van Riccione naar Venetië over 285 km gewonnen. Hij deed er 3 uur 48 min. 25 sec. over. Tweede werd Kiibler (Zwitserland): 3. Bartali (Italië); 4. Ockers (Belg.): 5. Corrieri (Italië), en o.a. Fansto Coppi, die allen dezelfde tijd als de winnaar noteerden. Astrua (It.) kwam ten gevolge van een val met vijf minuten ach terstand door de finish en moest zijn plaats in het algemeen klasse ment afstaan aan zijn landgenoot Fausto Coppi. Algemeen klassement: 1. Fausto Coppi (It.) 58 uur 6 min. 11 sec.; 2. Zampieri (It.) 58.06.53. UTRECHT. De 21-jarige Am sterdamse soldaat M. E. den Oude is Maandag verongelukt in de Britse zóne van Duitsland, waar op het ogenblik Nederlandse troepen oefe ningen houden. Den Oude moest een antenne opzetten. Het metalen apparaat is daarbij in aanraking ge komen met een hoogspanningslei ding. Den Oude kreeg de stroom door zich heen en was op slag dood. Studenten tennisten verder NOORDWIJK. 27 Mei. Te Noord wijk werden de nationale tenniskam pioenschappen \oor studenten voortge zet Dc uitslagen luiden: Heren 2e ronde: Dlcudonné (Delft) verliest van Scheepe (Leiden) 4—6 2—6. Heren kwartfinales Struwc (Leiden) s)?at Scheepe (Leiden) 8—6 26 75 Van Gasselt (Nijmegen) slaat A. R. La lisang (Leiden) 62 6—2; Karamoy Leidoni slaat Buuningh (Rotterdam) 6—1 6—2; R H. Lalisang (Leiden» slaat F. M. Lalisang (Leiden i 57 6-1 6— Dames halve finale mej. Leone Ray- makers (Leiden) slaat mej. M. C. Hucse (Leiden» 6—8 6—4 6—0. Heren dubbelspel, kwartfinales- Van Oppen (Utrecht) en Van Gasselt (Nij megen) slaan A R Lalisang en R. H. Lalisang (Leiden) 5—7 61 6—4. Karamoy (Leiden) cn Bonte (Leiden) slaan Brcman (Leiden» en Cleton (Lei den) 6—0 6—2. F. M Lalisang (Leiden) en W. Lali sang (Leiden» slaan Vrins (Delft» en Dieudonnc (Delft) 6—2. 7—5 Halve finales: Karamoy (Leiden) en Bonte (Lelden) slaan F. M. Lalisang (Leiden) en W. Lalisang (Lelden i 6—1 62; Van Oppen (Utrecht) cn Van Gas selt (Nijmegen) slaan De Grave (Rot terdam» en Savalle (Leiden) 63, 6—2. j Dames dubbelspel, halve finale mej. B. Schuur (Leiden) en mej M C. Hue- se (Leiden) slaan mej. S Seben (Lel- den) cn mej. L. Elhorst (Leiden» 36| 4—6 9—7. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: mej. A J. Lubbers (Amsterdam) en Van Gasselt (Nijmegen) slaan mej. Van Bitzhuizen (Lelden) en Scheepe (Lei den) 6—3 6—2; mej. L Fikenscher (Lei den) cn Karamoy (Leiden) slaan mej. J. Klein (Leiden) en Buuningh (Rot terdam) w.o.; mej. B, Schuur (Leiden) en Van der Kruk (Lelden) verliezen van mej L. Elhorst (Leiden) en Struwc (Leiden) 6—8 46; mej M C Huese (Leiden» en Bonte (Leiden) slaan mej. L Raymakers (Lelden) cn R. H. Lali sang (Leiden) 86 26 6—2. „Ik ben nog nooit zo trots geweest op m'n was" bekent Mevrouw G. Olthoff-Taffjn, Heemskerktrwtg 214 huis te Beverwijk. „Ik heb ook nog nooit een wasmiddel zó zien schuimen. En zoals bet vuil uit 't goed wegstroomt.... O MO is geweidigi 0M0 WAST ALLES SCHONER I Heus, OMO is zo goed dat 't Mies schoner wast, Oók wol, óók zijde en nylon. En kalkzeepvlekken Die kunnen niet ontstaan bij OMO. U merkt het direct: 0M0 WAST NOG ZUINIGER OOK I Haal een pak OMO en verbaas U, verheug U! U doet er zo ongelofe lijk veel mee (let ook op de ge bruiksaanwijzing op het pak!) 0M0 WAST SCHONER DAN ZEEP! ZIE HET ONWEERLEGBAAR BEWIJS: Uq een proef-wasserij werden even vuile, even grote stukken goed gewassen ia zeepsop en OMO-sop). Zeepsop Kijk, dat sop is lichtgrijs van kleur; slechts een deel van het vuil is uit het goed! Gebruik geen zeep bij OmoI Gebruik Omo alléén Idan wordt Uw was 't schoonst I OMO-sop Zie, hoeveel donkerder dit is OMO haalt niet slechts een deel maar al het vuil uit Uw goed. Groot pak veel groter dan normaal) 75 ct. REUZENPAK E 1.50

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7