DUITSLAND kon in 1942 atoomkracht exploiteren *1 De verwachting de oorlog op het slagveld te winnen' wellicht de reden dat A-bom niet is gemaakt ELHAHDRANI: DE NAZI'S EN DE A-BOM EGONLARSEN Binnenschippers tegen werken op Zondag Chr. kantoor- en handels bedienden willen fusie De strijd om het zwaar water van Rjukan 162 keer getrouwd door AKKERTJES Kerknieuws Congres sprak over binnenvaartrecht Donderdag 29 Mei 1952 ,7 P zekere dag in 1904 kwam C een vijf en twintig jaar oude Duitse geleerde naar Londen om Engels te leren en om onder leiding van Sir Wil liam Ramsay, de grote schei kundige, aan de universiteit te werken. „Voelt u er iets voor, radium te onderzoeken?" vroeg Sir William hem. „Ik weet niets van radium", ant woordde de Duitser. Nu is prof. dr. Otto Hahn Nobelprijswinnaar Duitslands leidinggevende figuur bij het atoom-onderzoek. Nu de Duitse wetenschappelijke werkers toestemming hebben gekregen om door te gaan waar zij in 1945 moesten ophou den, zijn hun verleden, hun prestaties, en bovenal hun te genwoordige en toekomstige houding en bedoelingen het voorwerp van publieke belangstelling, over de gehele werled. Hoewel Otto Hahn bij zijn eerste ontmoeting met Sir William niets van radium wist, zette laatstgenoemde hem onmiddellijk aan het werk op dit nieuwe terrein van onderzoek met het gevolg, dat Hahn het radiothorlum ontdekte en later, tijdens zijn samenwerking met Lord Rutherford in Montreal, een ander nieuw element, het radioactinium. Toen hij terug was in Berlijn, na zyn derde ontdekking die van mesothorium kreeg hij be zoek, één van de vele: dr Lisa Meitner uit Wenen, die „eens in het lab rond wilde neuzen", om dat zij ook op het gebied van de radio-activiteit werkzaam was. Dat „bezoek" duurde meer dan 30 jaar en het ontwikkelde zich tot een wetenschappelijke samenwer king, die de richting en de voor uitgang van het atoomonderzoek diep en, in de latere fase, zeer dramatisch beïnvloedde. „Te menslievend?" VELE geallieerde officieren, die Duitse gevangenen in 1945 een verhoor afnamen, hebben ver klaard, dat sommigen van deze laatsten het nieuws over het wer pen van de eerste atoombom „al leen maar propaganda" noemden, terwijl anderen het gezicht van een ingewijde trokken en ver klaarden, dat Duitse wetenschaps mensen het geheim van de atoom bom lang vóór de Amerikanen hadden ontdekt en dat (zoals een nazi-generaal het zei) „wij wei gerden haar te gebruiken, omdat wij de bom als een onmenselijk wapen beschouwden". Hoe echter zijn de feiten? Dr Lisa Meitner kreeg, hoewel zij een Jodin was, toestemming haar werk met.prof. Hahn aan het Kaiser Wilhelm Instituut voort te zetten, gedurende vijf jaar nadat Hitier aan de macht was geko men 'èn het tweetal bereikte uiterst belangrijke resultaten op het terrein van de radio-actieve elementen. Maar toen Oostenrijk in 1938 onder de voet werd gelo pen én geannexeerd, zag dr Meit ner, die nog altijd Oostenrijkse was, in, dat zij niet langer in het nazi-Duitsland kon blijven. Zij slaagde er in een vals pas poort .te verkrijgen en week uit naar Zweden, waar zij haar on derzoekingen weer opvatte, met haar neef, Robert Frisch, als een nieuwe medewerker. Hahn bleef in Duitsland, samen werkend met een jongere collega, dr F. Strassmann, cn in December 1938 werd zijn 30-jarig werk met radio-actieve elementen bekroond met een succes van enorm belang. Hij ontdekte het beginsel van de splijting van uranium de grond slag voor de splitsing van de atoom kern. Hij bevond, dat deze, als zij door neutronen wordt gebom bardeerd, in twee vrijwel gelijke delen uiteenvalt. Deze ontdekking leidde tot een kettingreactie van wetenschappe lijke en politieke activiteit. Nadat prof. Hahn in Januari 1939 een publicatie had verricht over zijn ontdekkingen, zagen de Duitse? na tuurkundigen en scheikundigen snel de consequenties hiervan in en zij vroegen zich af, hoelang het zou duren eer de nazi-leiders hen zouden uitnodigen een plan voor een atoombom te ontwerpen. Intussen had. dr Meitner de voorzichtige brieven gelezen cn begrepen, die prof. Hahn haar schreef over de mogelijkheden, waar zijn ontdekkingen toe leid den, in een nazi-Duitsland, dat snel op weg was naar oorlog. Zij besprak de toestand met dr Niels Bohr, de Deense atoomkern-des kundige en de voormalige mede werker van Lord Rutherford, en het resultaat was een brief aan prof. Albert Einstein in Prince ton. Einstein gaf zijn inlichtingen door aan president Roosevelt, hij waarschuwde hem, dat de Duitse wetenschap bezig was te experi menteren met de splitsing van uranium. Prof. Werner Heisenberg, direc teur van het Kaiser Wilhelm In stituut voor natuurkunde, heeft vastgesteld, dat de publieke en officiële belangstelling voor atoomphysica in nazi-Duitsland tot het begin van de oorlog vrij gering was. Toen de nazi-leiders echter hoorden dat de Amerikaan se regering grote bedragen ter be schikking van de atoomdeskundi gen had gesteld, deden zij een zorgvuldig onderzoek instellen naar het werk van prof. Hahn, met de bedoeling het te gebrui ken voor militaire doeleinden. Onder de nazi Schumann werd een research-bureau opgericht yoor het onderzoek en de coördi natie van deze arbeid en einde September 1939 werd aan Hahn en een groot aantal andere weten schappelijke werkers meegedeeld, dat zij van nu af aan onder mili taire discipline stonden. Het Kai ser Wilhelm Instituut werd inge deeld bij het ministerie van mili- die, als de schrijver van een aantal populair-ivetenschappelijke boeken persoonlijke inlichtingen kreeg van Duitslands meest voor aanstaande geleerde op het gebied van het atoomonderzoek, PROF. Prof .otto hahn OTTO HAHN, ivaar dit artikel op gebaseerd is. PROF. NIELS BOHR '...alias Nicholas Baker... taire bevoorrading; de directeur er van, de Nederlander prof. Debije, trad af. om zwaar iv<iter Strijd NAAR Heisenberg meedeelt, be spraken de wetenschappelijke werkers en hun superieuren tij dens hun eerste bijeenkomsten in de herfst van 1939. dat het on derzoek langs de volgende twee wegen zou kunnen worden uitge voerd: óf trachten de uranium isotoop, U 235, van het gewone uranium af te scheiden: óf het gewone uranium vermengen met de een of andere stof, die de bom barderende neutronen zou afrem men tot de snelheid, die nodig is voor kern-splitsing en ketting reactie. Zwaar water, dat de wa terstof-isotoop bevat, bleek een goede „rem" voor neutronen te zijn. Zwaar water kon in de Nork Hydro-fabriek te Rjukan, in Noor wegen worden geproduceerd: er was ook een zekere hoeveelheid zwaar water in Parijs, in het la boratorium van prof. Joliot-Curie. In die dramatische dagen, toen de „scherts-oorlog" ten einde liep werd meer dan één wetenschap pelijke werker een spion. De tijd van de geleerde in de ivoren to ren. die dacht dat hij staatslieden en generaals uit de weg kon blij ven en dat hij de wereld haar gang kon laten gaan, was ten einde. Toen de Duitsers Parijs binnenmarcheerden, smokkelden twee Franse geleerden Frankrijks hele voorraad zwaar water, 165 liter, het land uit en brachten het naar Engeland. Maar de Duitsers waren eveneens Denemarken bin nen gemarcheerd en zij trachtten de medewerking van prof. Niels Bohr te verkrijgen door hem alles wat hij maar zou willen vragen te beloven, als hij hen hielp bij hun atoom-onderzoek. Tot hun verbazing aanvaardde Bohr dit direct. Hij wilde natuurlijk in de eerste plaats weten, hoe ver de Duitse geleerden met hun plannen waren gevorderd. De nazi's liepen rechtstreeks in de val. Prof. Bohr kreeg alle in lichtingen, die hij nodig had. Hij werd op de hoogte gesteld van de plannen om de productie van zwaar water te Rjukan te versnel len, nu de Duitsers ook in Noor wegen de baas waren van de voormalige productie ter grootte van 10 a 20 liter tot een tienvou dige hoeveelheid. Bohr gaf zijn inlichtingen in het geheim aan Londen door en hij ging daarmede door, toen hij inzag dat zijn diensten nog waardevoller zouden zijn in het geallieerde kamp. In 1943 slaag de hij er in, in een vissersboot naar Zweden te ontsnappen. Een speciaal Mosquito-vliegtuig werd naar hem toegestuurd en hij kwam in Engeland aan onder de schuilnaam Nicholas Baker. Tegen die tijd hadden de ge beurtenissen op het gebied van het atoomonderzoek een zeer dra matische wending genomen. Eén van de mannen, aan wie de rap porten van Bohr ter inzage wer den gegeven, was Leif Tronstad, een jonge hoogleraar aan de uni versiteit van Óslo, die naar Lon den was gevlucht nadat hij al zijn aantekeningen over de zwaar- water-experimenten, die hij enke le jaren te Rjukan had geleid, in brand had gestoken. Prof. Tron stad. majoor in het Noorse be vrijdingsleger, ontwierp een stout moedig plan om de fabriek te Rjukan buiten werking te stellen. Er werd een Noors „commando" samengesteld en geoefend, onder zijn leiding, in Schotland. In No vember 1942. landden vier van zijn mannen per parachute op de Har- danger-hoogvlakte, zij nestelden j zich met hun radio-uitrusting in de bergen en brachten alles in gereedheid voor de hoofdmacht, die in twee Hahfax-bommenwer- pers zou oversteken, elk met een zweefvliegtuig achter zich. De eerste poging mislukte; de storm dwong één vliegtuig te ke ren cn het andere moest een noodlanding maken. De Duitsers omsingelden alle parachutisten en schoten hen neer. Onmiddellijk daarna werden 6000 speciaal door de Gestapo opgeleide manschap pen naar Rjukan gezonden om de fabriek tegen verdere geallieerde pogingen te beschermen. Vervolgens werden zes Noren per parachute neergelaten in de buurt van Hardanger, maar bij vergissing kwamen zij neer, veer tig kilometer van de plaats waai de vier, die het eerst waren uit gestuurd, nog steeds stand hiel den. Zij hadden een week nodig om hen te vinden. Op een donkere avond in Februari 1943 gingen zij op weg naar de „Norsk Hydro"- fabriek, volgens een plan, dat prof. Tronstad zorgvuldig had ont worpen. Zes man kropen, één voor één, door een nauwe tunnel, waarlangs de hoogspanningskabels de fabriek binnenkomen; de anderen be waakten de ingang van de tunnel met draagbare machinegeweren voor het geval de Duitsers in de barakken daar dichtbij zouden worden gealarmeerd. De zes von den tien grote flessen zwaar wa ter op de voorraadplanken. Zij maakten tijdbommen aan de plan ken vast en aanvaardden kruipend de terugweg. De bommen ont ploften nadat zij hun schuilplaat sen weer hadden bereikt. Duits lands voorraad zwaai- water was vernietigd. Fatale beslissing FX E Duitsers herstelden de scha- de en begonnen opnieuw zwaar water'te produceren. Dus werd aan de Engelse luchtmacht in October 1943 opdracht gegeven de „Norsk Hydro" te bombarde ren. De installaties voor de pro ductie van zwaar water werden daarbij vernietigd, maar de Duit sers richtten een nieuwe fabriek in. Omstreeks April 1944 was een nieuwe voorraad van het kostbare vocht beschikbaar, maar nu had den de nazi-leiders het besluit ge nomen, de hele voorraad n?ar Duitsland over te brengen, omdat het leger niet bij machte was de veiligheid er van te garanderen ten aanzien van de aanvallen der geallieerden op Rjukan. Britse spionnen meldden, dat het zware water per pont over het Tirftejoe- meer zou worden vervoerd, alvo rens het in spoorwagons zou wor den geladen. Het lag voor de hand,'dat dit transport zwaar zou worden be waakt, roaar prof. Tronstad be dacht een vernuftig plan. Drie parachutisten wierpen een magne tische mijn in het meer. Deze ont plofte toen de pont er over heen voer. De geheime slag om Rjukan was afgelopen. Wij weten pas sinds kort, dat, zoals zo vaak in de oorlog, al de ze moedige en kostbare onderne mingen om de Duitsers van hun zware water te beroven eigenlijk niet nodig waren, want een door slaggevende beslissing was reeds in Juni 1942 gevallen. Een jaar daarvóór waren de Duitse geleerden Heisenberg en Döpel er in geslaagd een kleine uranium-zuil te vervaardigen, die „werkte" met uranium en zwaar water, volgens het beginsel van het bombardement met neutronen; dit was in de universiteit van Leipzig. In Februari 1942 konden deze twee natuurkundigen aan DR LISA MEITNER op vals paspoort naar Zweden hun leiders melden, dat „een tech nische exploitatie van atoom-ener gie nu definitief mogelijk was". Voor zover het de atoombom aangaat, was dit het keerpunt in de oorlog. „Tot op dat ogenblik was het alleen maar een weten schappelijk probleem", aldus prof. Heisenberg. „De vraag was, of atoomenergie nuttig kon worden aangewend. Zowel in Duitsland als in Amerika hadden de ge leerden volgens gelijksoortige richt lijnen gewerkt en zij waren op ongeveer hetzelfde ogenblik tot een vrijwel gelijkluidend resultaat gekomen. Nu moest het besluit worden genomen welke technische consequenties daaruit dienden te worden getrokken. En- dat besluit verschilde in deze twee landen". In Juni 1942 werd minister Speer op de hoogte gesteld van de resultaten en de mogelijkheden van het Duitse atoomonderzoek. Hij .kwam tot de slotsom men kan het alleen maar een voor Duitsland fataal besluit noemen het atoom-onderzoek slechts op de tot dusver gebruikte, beperkte schaal te doen voortzetten. Van dat moment af, verklaart- prof. Heisenberg besteedde Duits land ongeveer één duizendste van de bedragen en de energie, die de Amerikanen in de atoom-bom be legden, voor hun plan van een atoom-motor. Waarom lieten Speer en zijn raadgevers het plan om de bom te vervaardigen varen? Duitslands wankele technische en economische positie, z(jn beperkte materiële middelen, de steeds toe nemende geallieerde luchtaanval len ep de militaire situatie na de catastrofe van de Duitse legers in Rusland, zijn alleen maar een ge deeltelijk antwoord op deze vraag. „De psychologische houding van de Duitse leiders" zegt prof. Heisenberg, „was de belangrijk ste factor. Zij waren nog altijd, zelfs toen, vastbesloten een .snelle beslissing op het slagveld af te dwingen, en zij verwacht- Advertentle (l. M.) Tand- of kiespijn Natuurlijk moet Uw tand arts daaraan te pas komen. Maar om voorlopig die ter gende pijn kwijt te raken is er geen beter middel dan ...dit tulpen directJ ten de oorlog op die manier te zullen winnen". De man, die thans het nieu we Duitse atoom-onderzoek zal leiden, prof. Hahn, is een vredelievend mens. „Moet de kern-energie gebruikt worden voor de vooruitgang van de wetenschappen, voor de be vordering van de welvaart der mensheid en voor betere so ciale toestanden of voor de vernietiging van alles wat wij, mensen, hebben bereikt?" vroeg hij in zijn rede bij de aanvaarding van de Nobel prijs. „Het antwoord kan niet moeilijk zijn en het zal worden gegeven door de geleerden van de gehele wereld." Het kan zijn, dat hij gelijk heeft, maar wij zijn nog niet zo ver, dat de geleerden, die alleen het welzijn van de mensheid op het oog hebben, de macht overnemen van de politici en de militairen. Voor wanbetalers hongersnood PUKMEREND. Bijna tachtig winkeliers in Purmerend en naaste omgeving hebben zich aaneen ge sloten om inwoners, die er een ge woonte van maken niet contant te betalen, het leveren van goederen te weigeren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat iemand, die bijv. een fiets koopt cn deze niet op tijd betaalt, ook geen waren meer bij bakker, sla ger, melkboer, groenteboer cn an dere leveranciers kan krijgen, daar deze en andere aangesloten le veranciers zullen weigeren wa ren af te leveren, zolang de fiets niet is betaald. Lissabon geteisterd door hevige wolkbreuk LISSABON De hevigste wolk- breuk, die Lissabon ooit heeft ge kend. heeft Dinsdagavond in zeven tien minuten tijds de stad veran derd in een uitgestrekte watervlak te, waardoor het hele verkeer werd gestremd en voor een waarde van honderdduizenden escudo's schade werd aangericht Op verschillende plaatsen steeg het water zelfs tot ruim anderhalve meter. In de Rossio. de Kalverstraat van Lissabon, staken hulpeloos de daken van de auto's boven de grijze wa termassa uit. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Oudecn-Kolderwolde. K. van Lare. cand. te Rotterdam. Aanccnomen naar Rhoon J. C Brok ken. ziekenhuispredikant te Emmen Bedankt voor Perth (West Austra lië) dr A. v, d. Hoeven te Utrecht, Beam btenfonds lag wai Verenl ZEIST Dinsdag de Nederlandse Vereniging AMSTERDAM. Schippers, bij een op het binnenscheepvaartcon- gres, hebben zich gekeerd tegen het werken op Zondag. Het congres achtte het gewenst dit vraagstuk in groot verband te zien en regering en Kamerfracties er op te wijzen, dat het gewenst is in de bestaande charters de clausule „laden en los sen op Zondag" te doen vervallen Om dit te bereiken menen de schippers, dat overleg moet worden gepleegd tussen de Oecumenische Raad van Kerken, de kerken, de redersorganisaties van reders en schippers, de opdrachtgevers van makelaars èn de vakbonden. Tijdens het laatste deel van het congres heeft zich ook een uitvoe rige discussie ontsponnen over het binnenvaartrecht. Uitgaande van de veronderstelling, dat het nieuwe vr tiit I Chr, kantoor- en handelsbedienden Voorstel tot vorming te ontbinden en per 1 October 1952 o te komen tot oprichting van een Ncd. Chr. Beambtenbond. waarin dan ook opgenomen de voormalige I leden van de eveneens te ontbinden Ned. Chr. Werknemersbond en dc Ned. Vereniging van Chr Technici. De heer Vermeulen zeide voorts, dat de motie, door de afdeling Utrecht ingediend, van groot be lang is. daar deze betrekking heeft op de stichting van genoemde be ambtenbond. Utrecht nu is van mening, dat het streven naar be- drijfstaksgewijze organisatie in het C.N.V. juist is, maar dat de voor bereidingen niet voldoende zijn ge weest. In deze motie wordt de mening uitgesproken, dat de be ambtenbond de bcdrijfstaksgewijze organisatie in de weg zal staan. In de motie wordt verder geadviseerd de eigen bond zodanig van struc tuur te wijzigen, dat. wanneer tot invoering van de bepaalde be- drijfsbonden wordt overgegaan, de leden er van zonder meer over kunnen gaan naar de voor hun ge schikte bedrijfsbonden. Tijdens de vergadering van Woensdag werd in principe beslo ten over te gaan tot de vorming van een beambtenfonds, door het aangaan van een fusie met de Ned. Chr. Werkmeestersbond en de Ned. Vereniging van Christelijke Tech nici Een en ander onder voorbe houd, dat de twee laatstgenoemde organisaties eenzelfde beslissing nemen. te Zeist van Christelijke kantoor- en handels bedienden in haar 53e jaarlijkse al gemene vergadering bijeen. De heer H. J. Vermeulen, voorzitter van het hoofdbestuur, wees er in zijn ope ningswoord op, dat op deze verga dering enkele belangrijke punten behandeld moesten worden. De af deling Utrecht had namelijk een motie ingediend voor onmiddellijke doorvoering van de bedrijfstakge- wijze organisatie cn tegen dc be ambtenbond Het hoofdbestuur is van mening, dat de verwezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie de chr werknemers die in dezelfde bedrijfstak werkzaam zijn afgezien van hun beroep noodzaakt zich krachtig te concen treren. Het hoofdbureau stelt voor de Nederlandse Vereniging van binnenvaartrecht met uitzondering van enkele artikelen binnenkort zal worden ingevoerd, sprak het con gres als zijn mening uit, dat deze invoering zal leiden tot meerdere rechtszekerheid in de binnenvaart en dus tot vermindering van het aantal geschillen. Men acht het wenselijk ook de maximum aan sprakelijkheid van de vervoerder en de sleepdienstondernemer te re gelen. Positie KLM-vliegtuigcn AMSTERDAM Thuisreis: PH- TFE (Utrecht) is Woensdag te 17.45 op Schiphol geland. PH-TFD (Arn hem) is vanmorgen in Cairo aan gekomen; PH-TES (Soerabaya) is gisteravond te 23.15 in Biak gearri veerd; PH-TDL (Groningen) is van nacht uit Calcutta vertrokken naar Bombay. Uitreis: PH-TDG (Gouda) is te middernacht uit Bangkok vertrok ken; PH-TFG (Friesland) is van morgen in Bangkok aangekomen. Canadese kustvaarder met elf man verdwenen QUEBEC. Op de St. Laurens- rivier tussen Quebec en Montreal is een met hout geladen kustvaar der van 600 ton verdwenen, zon de rdat iemand hiervan getuige is geweest. Het schip had elf man aan boord, onder wie drie broers, die eigenaar waren van de kust vaarder. Op sommige punten is de St. Laurens vijf km breed, waar uit te verklaren valt, dat niemand de ondergang van het schip heeft opgemerkt. STOCKHOLM. De plv. direc teur-generaal van de PTT, hoofd directeur ir J. D. H. van der Toorn, is Woensdag gekozen als vice-voorzitter van de conferentie van de Europese radio-omroep die in Stockholm wordt gehouden. Noorse parachutisten besluipen de pont bij de Zwaar \Vaterfabrlek te Rjukan. CAIRO. De ondanks zijn 1 62 jaren nog levenslustige en CIC 1113.11 krachtige heer El Khadi El Hahdrani uit het koninkrijk V3I1 VClC Yemen militair, dichter en scherpschutter beweert, dat hij 162 huwelijken achter de VlUUYVCil rug heeft. In Yemen kan een man trouwen door de vader van het meisje een bedrag van 25 Yemense dollars (on geveer 55 gulden) een geit, een koe, of een gouden sieraad te ge ven. Beide partijen verklaren dan ten overstaan van twee getuigen dat zij elkaar willen hebben en ze zijn getrouwd. Overal staan mitrailleurs opgesteld en waken Duitse wachten tegen mogelijke sabotage. Deze mannen konden niet vermoeden, dat hun voortdurende waakzaamheid vergeefs zou zijn. (Foto's uit de film: De strijd om de atoombom.) Scheiden is al even ge makkelijk. Volgens de Koran behoeft een man slechts driemaal tot zijn vrouw te zeggen: „Ik zend u heen" en de zaak is voor elkaar. Als Mohammedaan mocht El Hahdrani vier vrou wen tegelijk hebben en hij beweert dit aantal nooit te hebben over schreden. „Vier tegelijk is genoeg," zegt hij. Slechts twee vat) zijn vele vrou wen heeft hij door de dood verloren, de andere huwelijken eindigden door echtscheiding, telkens met een soort financiële rege ling en één afscheidsge dicht. El Hahdrani is in zijn land beroemd om zijn ge dichten, waarin hij de meest verschillende on derwerpen bezingt. van hoe hij in de der tiger jaren een Brits vliegtuig neerschoot met een geweer tot de char mes der vrouwen Ko ning Achmed van Yemen laat hem dikwijls als hof dichter optreden als hij overstuur is van dc staats zaken. Men zegt dat de „man van vele vrouwen" een aangename, diep re sonerende stem heeft. Naar verluidt beloont de koning zfjn declamaties meermalen door hem een hand vol geldstukken toe te werpen. El Hahdrani geeft toe, dat hij die be loningen veelal gebruikt om zich een nieuwe vrouw aan te schaffen. Hij is officier in het on definieerbare Yemense le ger en het grootste ge deelte van zijn leven is hij militair geweest. Hij spreekt ook vagelijk van verre reizen, die hem in jonger jaren zelfs naar Japan zouden hebben ge voerd. Als hij het heeft over vrouwen, aan welke hij speciale herinnering heeft, noemt hij vooral een Ja- Ik zpnd II henn hce1t de man bo" „ik zena u neen, vt,nstaandc 1oto me(,r j Tj dan 150 maal tegen IK zena U neeny zijn vrouw gezegd en .j j TT r r>> volgens dc koran is dat IK Zend U heen! voldoende om zich ge- scheiden te weten van die vrouw. El Khadi el Hahdrani, de man van vele vrouwen militair, dichter en scherp schutter is twee meter lang en heeft in weerwil van zijn leeftijd nog een veerkrachtige gang. Zijn vitaliteit ontleent hij aan het leven in de open lucht. Hij heeft een golvende baard, en parelwitte tanden, ofschoon men in zijn land geen tandenborstel gebruikt. Scheermes sen zijn er ook niet in trek cn het zeepverbruik is gering. H\j is gemakkelijk in de omgang en spraakzaam. V.- J pans meisje, dat hij „het begin van het tweede vijftigtal" of zijn 51ste vrouw noemt. Hij kon haar niet mee naar Yemen nemen, maar zij had hem er bijna toe ge bracht in Japan te blij ven, als men hem mag geloven. De aantrekkings kracht van zijn vaderland won het echter van de liefde. El Hahdrani is op 13- jarige leeftijd met trou wen en scheidingen be gonnen. Hij beweert een vrouw nooit langer dan enkele maanden als echt genote behouden te heb ben met enkele uitzonde ringen als hij vrouwen trof, die goed voor kin deren waren. Hij heeft zes zonen en vijf dochters voor zover h^J weet.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7