Dubbel feest voor de luchthaven Schiphol ACME Geen bollendagen met gesloten hotels „Waterman" weg zonder Javaanse bedienden citizen „Geen patiënt, maar 'n gewone misdadiger" Vers, als het ware Europese socialisten zijn het oneens over Duitsland RTC voor onbepaalde tijd verdaagd Beroemde namen voor nieuwe hall en nieuwe vliegtuigen ieeiiiiilVUlll IB i r© ballpoint Grafschenner is op heterdaad betrapt HOE NIEUW IS UW JURK? de reinigende wringer Spaak waarschuwt Assemblée voor Duitse neutraliteit Nederl. Bond van Gepensionneerden telt 56.000 leden Beslissi ngsrech t Sarin aamse gedelegeerden betwist Goodwill van ons land mag niet verloren gaan, meent YYV PUISTJES tVrijdag 30 Mei 1952 3 EEN ECHTE Zuid-Afrikaanse ossewamaakte zijn opwach ting bij de nieuwe KLM-DC 6B. die „Jan van Riebeeck" werd gedoopt door de echtgenote van de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in ons land, mevrouw Hoogen- hout. AMSTERDAM. ,Jk doop jou Jan van Riebeeck, de naam van een van de grootste Nederlandse ontdekkingsreizigers en de stichter van de Kaapkolonie". Na deze woorden knipte mevr. Hoogenhout, de echtgenote van de ambassadeur van Zuid-Afrika, het rood-wit-blauwe lint door, dat een laatste beletsel vormde voor de fles met Zuid-Afri kaanse champagne, die vervolgens tegen de versterkte neus van de DC 6 b PH-TFHstuk sloeg. KINGSFORD SMITH-hangar op Schiphol Donderdag in gebruik genomen. Hij is de grootste van Europa. Zijn lengte is 185, diepte 51 en gemiddelde hoogte 15 me ter. Dr Plesman hield, bij de ope ning, een toespraak waarin hij de beroemde vlieger Kingsford Smith herdacht, die in 1930 met Evert van Dijk de eerste vlucht in Westelijke richting over de Oceaan maakte. Mevr. Hoogenhout gaf tevens namen van Nederlandse ontdek kingsreizigers aan de zes toestellen, die nog zullen volgen: Abel Tas man. Petrus Plancius. Cornelis de Houtman. Olivier van Noort. Wil lem Bontekoe en Jan van Linscho- ten. Bij deze plechtigheid waren hon derden genodigden tegenwoordig die even tevoren de in ge- bruikstelling van de vliegtuigloods „Kingsford Smith" hadden bijge woond. Onder hen bevonden zich de ambassadeur van Groot-Brit- tannië, sir Nevile Montague Butler, de ambassadeur van Australië, de heer Alfred T. Stirling en de leden van het Werkcomité Herdenking Jan van Riebeeck 1952. Voorts ver tegenwoordigers van rijk, provin cie. gemeente, de bedrijfs- en za kenwereld. De ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout. had. zijn echtgenote inleidende, de hoop uit gesproken, dat deze DC 6 b's. waar van de „Jan van Riebeeck" de eer ste is. ertoe mogen bijdragen, dat Zuid-Afrika en Nederland dichter tot elkaar komen. Burgemeester d'Ailly had de nieuwe vliegtuigloods, die ruim ƒ3.500.000.— heeft gekost, aan president-direc teur Plesman van de K L.M. over gedragen. De lengte van het ge bouw bedraagt 185 meter, de breedte 51 meter en de hoogte 15 meter. Djongos loensten eerst gratificatie voor einde Mohammedaanse vasten DEN HAAG. De „Waterman" toebehorende aan de Nederlandse rege ring en in beheer bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Is Donderdag middag met emigranten naar Halifax In Canada vertrokken zonder Javaanse bedienden. Dezen, een kleine honderd In getal, hebben het schip verlaten omdat zij ontevreden zijn over het feit, dat hun nog geen gratifi catie is toegekend ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vasten. Advertentie (l. M.) 0E BALLPOINT die even goed is als hij er uit ziet! Houders naar keuze: rood, blauw, grijs, rwart of gevlamd 1 Vullingen met rode, groene, blauwe ol xwarte inkt Koop er een bij Uw vulpen- leverancier! Prijs compleet 2.9° Losse vulling I.™ met wereldservice. Pinksterfeest der AJC te Vierhouten DEN HAAG. De A.J.C. houdt van 31 Mei tot en met 2 Juni haar jaarlijkse Pinksterfeest te Vierhouten. Zondagmorgen spreekt mevrouw Hilda Verwey-Jonker een kort woord over ..De weg naar vrij heid". Deze titel is tevens gekozen als naam voor dit Pinksterfeest. Aan het Pinkstervuur, dat 's avonds wordt ontstoken, zal ir H. Vos een toespraak houden. Maandagochtend zal dr W. Drees spreken. Over deze gratificatie vernam het A.N.P. van de Kon. Rotterdamse Lloyd, zijn in Indonesië al geruime tijd besprekingen aan de gang. Men tracht te komen tot een gezamenlij ke regeling over het gehele Neder landse bedrijfsleven daar. De Mohammedaanse vasten eindi gen op 24 Juni. De „Waterman", die via New York terug komt, zal ver moedelijk niet vóór die datum in ons land terug zijn. Dit is voor het Javaanse personeel mede aanleiding geweest om. reeds vóór het ver trek. een gratificatie te eisen. De Lloyd heeft gemeend deze eis niet te kunnen inwilligen. Vertegenwoordigers van het In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag hebban Donderdagmid dag in Rotterdam besprekin gen gevoerd met de Javaanse be dienden. Aan boord van de „Waterman" is een beroep gedaan op de jon gere passagiers om zich beschikbaar te stellen voor corveediensten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat door deze moeilijkheden ook het passagiersschip „Willem Ruys" Za terdag zonder Javaanse bedienden naar Indonesië zal moeten vertrek ken. Aan boord van de ..Water man" bevinden zich ruim 800 emi granten. ALKMAAR De 22-jarige Am sterdammer B. is op heterdaad be trapt, toen hij zes zinken platen vervoerde, die hij van graven op het R.K.-kcrkhof te Oudorp had ge stolen. Bij het onderzoek is geble ken, dat hij in vele plaatsen gra ven heeft geschonden. De man is ingesloten. Franse resident in Tunis naar Parijs TUNIS. De Franse resident- generaal in Tunesië, De Haute- clocque. is Donderdag naar Parijs vertrokken met het oog op de uit werking van de bijzonderheden van het Franse hervormingsplan voor Tunesië. De Franse Nationale Vergade ring heeft de verkiezing bekrach tigd van de radicaal Colonna en de Gaullist Puaux tot leden van de Raad der Republiek als ver tegenwoordigers van de Franse onderdanen in Tunesië. Er kunnen 5 Super-ConsteUations in worden ondergebracht. De Australische luchtpionier Kingsford Smith, die in 1928 de eerste vlucht maakte over dc Pa cific met zijn „Southern Cross", een Fokker-product, werd geëerd met een eenvoudige plaquette op de muur van de nieuwe hangar, welke zijn naam draagt. De Austra lische ambassadeur heeft deze pla quette onthuld en ook de naam geving aan het nieuwe gebouw ver richt. Vier jaar geëist tegen commissionnair, die zijn eigen familie bestal (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Op de meest weerzinwekkende manier heeft deze man zün familie voor ruim 100.000 bestolen." zo begon de officier van Justitie bü de Amsterdamse rechtbank Donderdag zjjn requisitoir tegen de 37-jarige commissionnair E. A. C. M. van B. uit Bussum. „Het zal de familie heugen, dat zij zo'n schoonzoon gehad heeft. Volgens de deskun digen is hij psychopaat, uitermate onbetrouwbaar maar ten volle toe rekeningsvatbaar. H\j is geen patiënt, maar een geraffineerde misdadiger." De officier eiste ten slotte vier jaar gevangenisstraf met aftrek ter zake van oplichting en verduistering. De tenlastelegging bevatte vijf punten: oplichting van een Tilburg- se koopman, diefstallen van siera den van zijn vroegere tante, schoon moeder en schoonvader en diefstal van een auto van zijn ex-schoon- vader. allemaal feiten in de jaren 1944—1951 gepleegd. „U heeft in Januari bij de politie en bij de rechter-commissaris be kend." begon do president, mr Win kel. het verhoor. „Daar weet ik niets van. dat ge beurde onder pressie zei Van B „Dus u ontkent alles"'" vroeg de president. Van B. antwoordde bevestigend. Een koopman uit Tilburg werd door Van B. opgelicht voor f 18 000 door hem voor te spiegelen, dat Van B buiten de rijksverkeersinspectie om (het was 1946) een auto voor hem zou kunnen krijgen, via een re latie. Toen kwam een tante van Van B.'s gewezen vrouw voor het getui- genhekje. de 66-jarige mevr. A v. d. Meulrn uit Hilversum. Zij raak te in 1944 een aantal ringen, arm banden en colliers kwijt. De diefstal werd met Kerstmis ontdekt. De dief bleek haar neef te zijn. Vervolgens kwam de ex-schoon vader van Van B getuigen, de 73- jarige ir K Enthoven uit Hilver sum. „Hij is zes jaar bij mij in huis geweest, werkte niet en betaalde geen cent." zei de getuige. Van B heeft van zijn schoonvader juwelen ontvreemd cn een auto van 25.000 Bij hem thuis vond de politie vijf koffers met inhoud, eigendom van ir Enthoven. „Ik heb alles van mijn schoonvader gekregen als afbeta ling van zijn schuld a 250.000." zei Van B. Hel bleek, dat Van B zijn schoon familie allerlei verklaringen liet te kenen. Over de valse schuldbeken tenis legde hij dan een ander papier zodat zijn schoonvader het onderste stuk hiet kon zien. Zo maakte Van B. twee schuldbekentenissen: een van 250 000 van zijn schoonvader cn een van van 200.000 van zijn schoonmoeder. Van B. luisterde met gebogen hoofd en steeds zenuwachtig met •het gelaat trekkend naar de behan deling van zijn zaak. Uitspraak 12 Juni. Fregat uit Nieuw-Guinea 6 Juni terug DEN HAAG. Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau", welk schip onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse A. van der Meer thuisvaart uit Neder lands Nieuw Guinea, wordt op 6 Juni ter rede van Texel ver wacht. Op 7 Juni. des ochtends elf uur zal het schip in de haven van Nieuwediep afmeren. (Advertentie M.) Is hij werkelijk gloednieuw of ziet hij er alleen maar als nieuw uit? In beide gevallen is de vraaghoe houdt U hem zo Hoe kunt U ervoor zorgen, dat al Uw leuke dingen langer mee- gaan-én er keurig blijven uitzien? Het antwoord op die vraag is: ACME, de reinigende wnnger. Het geheim schuilt in de kundig ge vormde combinatie van druJcctrdeling en drukmeting'. ACMEdrukverdeling werkt over de hele lengte van de verende rubber rollen cn zo wringt U dunne delen van het wasgoed even goed als dikke; daarbij worden, mét het overtollige water, ook achter gebleven vuildeeltjes uit het goed •JU t*4t haniJtlt ijtttuwm in kteuktudihjki rliktltn gedreven. En door ACME's nieuwe 3-punts drukmeter wordt de wringer niet meer op goed geluk ingesteld. Allesvan een slabbetje tot een de kenkrijgt nauwkeurig de juiste druk, passend bij gewicht en weefsel. Zelfs de teerste weefsels zijn veilig. De hele waszijde, katoen, linnen, wol komt er fleuriger, schoner uit en gaat een langer leven tegemoeL wordt gebruikt in millioenen huizenoveral ter wereld. ACME VRMÉCM LIMITED. 0AVI0 STREET, GLAfCOW, S E. SCOTLAND (Advertentie l.M.) in de nieuwe „all-metal "-verpakking VIRGINIA'S' BE S T T O B A CCOS- STRAATSBURG. Behalve haar eigen verdeeldheid er wordt overi gens ijverig gewerkt aan een compromis heeft de Assemblée van de Raad van Europa Donderdag ook de verdeeldheid der Europese socialisten ten opzichte van de Europese Defensie Gemeenschap gedemonstreerd. De Duitse socialisten zetten op het podium van de Raad van Europa hun oppositie tegen Adenauer voort en vonden in hun veroordeling van de her bewapening van West-Duitsland de Belgische socialist prof. Rolin en de Labourman Healey aan hun zijde. Het hoofdthema van hun aller betogen was de eenheid van Duitsland en in verband daarmede de geneigdheid om aan de Russische voorstellen een zekere oprechtheid toe te schrijven. Doch deze naïeve voorstelling wekte de verontwaardiging van de Belgische socialist Spaak, die de gedachtengang der West-Duitse sociaal-democraten „monsterlijk on logisch'* noemde. Laten wij niet vergeten, zei hn. dat het enige doel van de Russische voorstellen is. de vorming van een Europese gemeen schap onmogelijk te maken. „Wij kunnen niet aanvaarden, dat een Duitse neutraliteit tot voorwaarde voor een hereniging wordt ge maakt. De Russen zouden in Ber lijn hetzelfde doen als in Praag en Warschau!" De enige redding was volgens Spaak de snelle vor ming van een eensgezind Europa, sterk genoeg om Duitsland In zich op te nemen. Voordat Spaak sprak had ook de Franse oud-premier Reynaud een krachtig verzet aangetekend tegen de houding der West-Duitse socia listen. Hij h. bezwaren tegen de ED.G.. maar het verdrag moest volgens hem aanvaard worden en met de instelling van een politiek gezagsorgaan in Europa mocht niet langer worden gewacht. Ook de Franse socialist Mollet heeft zich verzet tegen de visie van zijn Duitse partijgenoten De Europese integratie moest volgens hem voorrang hebben op de Duit se eenheid Hoewel alleen in het kader van het Europese leger vol gens Mollet Duitse bewapening mogelijk was. zeide hij. dat de Franse socialisten „nog niet ten volle vóór de ratificatie van het legerverdrag" zijn. Eerst dienden nog meer garanties tegen Duits uittreden te worden gegeven. Voor de Nederlandse socialisten keerde mr Van der Goes van Na- ters zich tegen de opvattingen van Rolin, Healey en dc Duitse socia listen. Hij toonde zich een voor stander van het plan Eden, waar door nauwe banden tussen Enge land en de continentale Europese gemeenschap kunnen worden ge- gelegd. BREDA. Dc algemene Neder landse Bond van Gepensionneerden houd hier zijn twee-daags congres. De voorzitter, de heer G. Wolters uit Den Haag. maakte in zijn ope ningsrede gewag van de grote acti viteit. welke in 1951 op allerlei ter rein aan de dag werd gelegd. Men had veel bereikt, doch was nog niet voldaan. Het ledental steeg van 11.000 in 1943 tot 56.000 in 1952. Be sloten werd tot contributie-verho ging van 1 50 tot 2.—. Stichting van een steunfonds werd niet nood zakelijk geacht. Advertentie (l. M.) GtOiSUllCESO rca Uf(l 7A» Zink weer in vrije handel WASHINGTON De internatio nale materialenconferentie heeft Donderdag het toewijzingsstelsel voor zink opgeheven in verband met de aanzienlijk betere aanvoer Na acht maanden contingentering wordt de vrije handel in dit me taal dus hervat. Overeenstemming van Schuman en Acheson over Indo-China PARIJS. Tijdens het laatste on derhoud van een conferentie-serie heeft Schuman aan z'n Amerikaan se collega, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Ache son. gevraagd om verdere ga ranties betreffende het Europese leger. Ook drong Schuman aan op een spoedige beslissing inzake het programma der Amerikaanse mili taire aankopen in Europa. Schuman wilde deze beslissing liefst voor het debat over de militaire begroting in de Nationale Vergadering die op 10 Juni begint. De beide staatslieden zouden over het laatste punt. de uitbreiding van de hulp aan Indo-China. tot over eenstemming zyn gekomen. Ache son keerde Donderdagavond per vliegtuig naar Amerika terug. NATO-oefening in Nederland DEN HAAG. Van 4 tot 7 Juni zal in het Noordelijk deel van Nederland met inbegrip van het Noordelijk deel van Noord- Holland en de aangrenzende wa teren een gecombineerde oefening van zee-, land- en luchtstrijd krachten worden gehouden. Hieraan zullen strijdkrachten van Nederland, Engeland en Bel gië deelnemen. De oefening staat onder leiding vari de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. DEN HAAG. Gelijk wij op grond van dc in de RTC met de West ontstane impasse verwachtten, zijn de besprekingen tot nadere hijecn- roeplng uitgesteld. Een plenaire vergadering van de drie delegaties besloot daartoe Donderdagmiddag. Er zal een kleine commissie worden ingesteld, die het overleg voortzet. Namens de voorzitter der RTC, minister-president Drees, heeft minister Peters aan het slot van de plenaire zitting woorden van dank gesproken tot de delegatieleden alvorens hij de conferentie voor onbepaalde tijd verdaagde. DEN HAAG. Gedurende de Paasdagen van 1952 beleef de Nederland een invasie van vreemdelingen, zó groot, dat zij bijna zonder weerga was. Gelokt door uitzonderlijk mooi voorjaarsweer en door de bloeiende bollenvelden en boomgaarden, kwamen Vla mingen en Walen, Fransen, Engelsen en Duitsers bij dui zenden over onze grenzen om getuige te zijn van het bloem festijn op Hollands erf. Helaas, voor velen van onze bui- Advertentie l. M.) ontsieren Uw gelaat, juist als U er goed wilt uitzien Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmet- Het lid van de Surinaamse dele gatie J. A Pengel en het plaats vervangend lid J A Mac May heb ben Donderdag verklaard, dat huns inziens de leden van de Surinaam se delegatie, die in Nederland wa ren achtergebleven na het vertrek van een deel van die delegatie, de bevoegdheid misten om mede een beslissing te nemen over het al dan niet voortzetten van de RTC. Aan gezien, aldus de heer Pengel. op de R.T.C. geen overeenstemming werd bereikt, ware het wijzer geweest, indien men eerst naar Suriname was teruggekeerd, aldaar aan re gering cn Staten verslag had uit gebracht en aan de Surinaamse regering had overgelaten te beslis sen. wat verder zou worden gedaan. Mr dr R Pos. lid van de Suri naamse delegatie en vertegenwoor diger van Suriname in Nederland verklaarde dat de leden van de Su rinaamse delegatie, die nog in Ne derland vertoeven, uitgezonderd dan de heren Pengel en Mac. May. van mening zijn, dat zij op dit punt wel degelijk bevoegd zijn een besli^ing te nemen. Dit is ook de mening van de reeds teruggekeerdeleden der Suri naamse delegatie Bij hun vertrek van Schiphol hebben zij een verkla ring in deze geest afgelegd. Red). Josef Krips vier maanden bij Ned. Opera (Eigen bericht). AMSTERDAM Josef Krips, de \yeense dirigent, zal volgend seizoen in totaal vier maanden aan de Nederlandse Opera mee werken. Het repertoire, dat hij zal diri geren, staat nog niet vast. Wel kan worden verwacht, dat hij Mozart's „Nozze di Figaro" zal leiden. Franse staatslening een succes PARIJS. De inschrijvingen voor de 3%% staatslening van rcgenng-Pinay met goudgarantie voor het kapitaalbedrag zijn bui tengewoon goed begonnen. Ook uit het buitenland, in het bijzonder uit Zwitserland, worden inteke ningen, niet alleen voor Franse doch ook voor buitenlandse reke ning, gemeld. Vooral de inteke ningen in goud zouden de stoutste verwachtingen hebben overtroffen. Een stimulans voor de goudbezit- ters is misschien het feit, dat de banken goudstukken of gouden staven zonder commissie omwis selen tegen francs. De omzet op de vrije Parijse goudmarkt is van 700 tot 900 millioen francs in dc laatste dagen voor de emissie ge stegen tot bijna 1900 millioen francs op de tweede dag van de inschrijving en tot 2900 millioen francs op Woensdag. tenlandse gasten heeft hun uitstap je naar ons land een minder pretti ge bijsmaak gehad. In de drukbe- zochtste centra waren de hotels pensions niet bij machte de stroom van toeristen geheel op te vangen. Velen van hen men zal het zich ongetwijfeld herinneren hebben de nacht moeten doorbrengen op de banken van hun auto. De vrees, dat ons land hierdoor veel van zijn goodwill heeft verlo ren en een nog groter deel ervan verliezen zal, zo dergelijke gebeur tenissen zich in de toekomst moch ten herhalen, heeft vele pennen in beweging gebracht Het heeft niet ontbroken aan critiek op dc orga nen, die men voor de hoogst on prettige situatie verantwoordelijk stelt, in de eerste plaats Horeca en V.V V Op deze critiek is in het weekblad „Horeca" gereageerd en met deze reactie heeft zich op haar beurt weer dc Vereniging voor Vreemdelingenverkeer bezig gehou den. De conclusie, waartoe beide organen komen loopt sterk uiteen. Terwijl Horeca van mening schijnt te zijn, dat het met het verlies aan goodwill wel zo'n vaart niet zal lopen en de gedupeerden hun onprettige ervaringen wel in hoofdzaak aan zichzclvc zullen wijten cn aan het feit, dat zij niet tijdig kamers reserveerden, is V.V.V. blijkbaar van een andere mening. Horeca meent bovendien, dat men de directies van de met Pasen nog gesloten hotels langs de zee kust er geen verwijt van kan ma ken, dat zij na minder aangename ervaringen met een vroege open stelling. wat voorzichtiger zijn ge worden Men kan zelfs niet met het oog op de zo welkome vreem delingen nipt van hen verwach ten. dat zij te grote risico's lopen, aldus dit standpunt. Zonderlinge indruk V.V.V. heeft voor de risico's een open oog, maar vestigt er de aan dacht op. dat de vele gesloten hotels in het voorseizoen op de toerist toch een hoogst zonderlinge indruk moeten maken. V.V V. meent, en terecht naar onze me ning, dat wij dit moeten voorko men. Het beveelt daarom een op lossing aan door overleg met en onder medewerking van de over heid. Het moet voor de eigenaars van de seizoenhotels minder be zwaarlijk worden gemaakt hun in richting op hoogtijdagen in dc bol- lentijd te openen is de conclusie in deze kring Men kan slechts hopen, dat dit woord weerklank vindt.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3