Sportfestival met vele hoogtepunten Vermaard luitenist speelt in Lyceum Kasteel De Haar was halve eeuw terug nog een ruïne m r V'- m? ru-cyv.y.*' -iu;". J;.i Groots vaandeldéfilé luidt feest in Daverende lachsalvo's te wachten in Grand „Oud-Amersfoortte zien bij Veenendaal Ouden van Dagen genoten van autotocht Eeuwenoude bomen op mallejan naar Haarzuilens vervoerd wkj jé* öt* Ook Micldelloo luistert naar subliem spel Zaterdag 31 Mei 1952 De excursie, die de Oudheidkundige Vereniging „Flehite" op Zaterdag 7 Juni met haar leden gaat houden naar het Kasteel ..De Haar", dat bij het dorpje Haarzuilens temidden van een ..eeuwenoud" bos ligt, zou een dikke vijftig jaar geleden niet plaats hebben kunnen vinden, omdat.het Kasteel toen nog een ruïne ergens middenin een weiland was! Bovenstaande bewering lijkt ongelooflijk, maar zij is vol komen waar, want op het moment, dat de toenmalige Baron van Zuijlen van Nijevelt van de Haar aan de beroemde archi tect P. J. H. Cuypers opdracht gaf tot herbouw van het kasteel en bij de firma Copijn te Groenekan een „eeuwenoud" hos be stelde, was er van het eens zo machtige bouwwerk niets meer over, dan een schilderachtige ruïne waaromheen de koetjes graasden. Dorpje moest eindje opschuiven De opdracht aan Cuypers. hoe pel moeilijk, was voor deze be kwame bouwmeester toch wel uit voerbaar. Volgende week Zaterdag uilen de leden van Flehitc kunnen zien hoe de architect uit de resten an het oude kasteel een bouwwerk icschapen heeft, dat er wezen mag. valt niet te ontkennen, dat de reconstructie niet geheel natuur getrouw is cn Cuypers zijn eigen stijl zo sterk naar voren bracht, dat wel eens beweerd wordt, dat het hele kasteel meer aan Cuypers, dan aan de middeleeuwen doet den- ten. Toen de Baron tegen de „oude" heer Copijn de woorden sprak: „En U hebt ervoor te zorgen, dat mijn kasteel binnen enige jaren komt te "iggen in een eeuwenoud bos." krabde de tuinarchitect zich even achter het oor, want een boom kan men nu eenmaal niet sneller laten groeien, dan de natuur het doet. Écn ieder was nieuwsgierig de Baron misschien -vel het meest hoe deze „vreemde" opdracht ooit uitgevoerd zou kunnen worden. Wekenlang peinsde Copijn over het plan. Een enorme plattegrond erd gemaakt, zodat zorgvuldig be rekend kon worden hoe de door kijkjes en bosgezichten moesten orden en nieuwe moeilijkheden ierpen zich op, want., het dorp Haarzuilens stond in de weg! Het kasteelterrein, zoals het reilde en :eilde was slechts 12 ha groot en het hele bosplan omvatte minstens 425 ha! Net als in een sprookje stond deze Baron voor niets, want zijn antwoord op de bezwaren was: maar dat is helemaal niet erg, can laat ik dat dorpje wel afbreken en elders weer opbouwen." En zo geschiedde. Het mooie oud-Holland dorpje Haarzuilens van NU is ;lechts vijftig jaar oud en de grond vesten van het oude liggen ergens middenin het woud. Er brak geen opstand onder de bewoners uit, zoals onlangs in Tig- ncs. er waren geen mensen, die per sé blijven wilden, er kwamen geen journalisten van heinde en var op zetten en er snorden geen film camera's. niemand had er schade an. want de Baron betaalde.... Maar nu zat Copijn nog met de vraag, hoe hij bomen snel zou kun nen laten groeien. Een stoutmoedig plan rijpte in zijn brein. Niet alleen stoutmoedig, maar ook schier on uitvoerbaar en nogal duur ook. Gelukkig keek de Baron niet op een dubbeltje cn kreeg hij te ho ren, dat ,100.000.goed was en een paar millioen óók geen onover komelijk bezwaar zou zijn! Het plan-Copijn" behelsde het over brengen van honderden bomen, waaronder eiken van 100 jaar of ouder en beuken van omtrent zes tig lentes. Niet alleen leken, maar ook vaklieden, tikten bij het horen hiervan veelzeggend tegen hun voorhoofd cn vonden, dat Copijn toch wel wat „vreemd" begon te doen. Het overbrengen zou mis schien nog wel lukken, maar nim mer zouden die bomen in de nieu we omgeving verder kunnen leven. Pinksterfeest 1952 Het is toch wel mooi, dat er zó hard gewerkt wordt, om alles klaar te hebben vóór de Zondag. Want dan gaat het feest begin nen. Welk feest? Moet u maar vragen aan de mensen in Ber lijn, en aan die anderen, die hun huis en land verlaten moeten, omdat hun woonplaats binnen het „niemandsland" valt! Het gordijn gaat naar beneden. De geladen revolvers liggen op tafel. 'Zondag begint het feest! De ob sessie van de angst, waar wan trouwen tot wanhoop wordt, waar mensen elkaar niet meer kunnen zien, zoals ze zijn, en niet kunnen begrijpen, wat de ander denkt. Het feest van het vastge lopen leven! Dat feest wordt niet alleen ge vierd op de grens van West en Oost. Het vastgelopen leven wordt in onze straten en onze huizen gekend. Waar huwelijken breken en compagnons elkaar wantrouwen, waar ouders en kin deren tegenover elkaar staan, waar kerkmensen elkaar verket teren. En de eenzame mens zelfs ligt hopeloos met zichzelf over hoop! Pinksteren 1952: de predikhe ren mogen wel oppassen, dat ze niet te hoog opgeven van de Geest, die in deze wereld werk zaam zou zijn. Het schijnt, dat de geest van het infernale vaar dig is over de wereld, en er hangt een weeë lucht van de dood. Pinksteren 1952: het feest van de vastgelopen mensenlevens, van een vastgelopen wereld en een vastgelopen kerkelijke en chris telijke wereld. Er is geen uitweg en geen omweg meerzelfs niet naar boven! Maar in deze vast gelopen wereld wordt het feest, omdat God van boven neerdaalt en dooi Zijn Geest het ivonder der nieuwe schepping tot stand brengt In het koude mensenhart doet Hij de liefde ontwaken, in uitzichtloze levens geeft Hij nieuiv perspectief We hebben vergeten, dat de Here Jezus Christus de Heilige Geest aan kondigde als de Trooster! v. E. K.J toenmalige eigenaar van het bos „Voordaan" bij Groenekan wel een paar honderd bomen kon missen. Iedere boom werd zorgvuldig ont graven. Dat duurde soms één. soms meerdere dagen. Dan werd hij met een speciale bok voorzichtig om gehaald en aan de wagen gebon den. dat duurde óók een hele tijd en dan kwamen er voor dag en dauw vier tot zes extra zware paarden en een grote staf van personeel om het hele geval naar „De Haar" te brengen. De rit duurde minstens vier uren en werd „non-stop" af gelegd. Bij het Kasteel, middenin het weiland, werd de boom zorg vuldig geplant en dan ging de kar weer terug om een nieuwe last te halen Dc zes mallejannen waren onophoudelijk en wekenlang in be drijf. terwijl bij ieder transport steeds twee karren tegelijk vertrok ken. Op deze wijze verhuisde een bos. zonder dat er één ongeluk ge beurde. Alleen vertoonden de we gen tussen Groenekan en „De Haar" hier en daar bedenkelijke kuilen en gaten, maar ook dat was hele maal niet erg, wantde Baron betaalde! Wij spraken verleden jaar nog eens met een oude baas van in de tachtig, de heer J. Hoogendoorn in Groenekan. één der laatsten van het personeel, die bij het transport aanwezig was. „Meneer." zei hij. „het was groots en ik heb nooit meer zoiets geweldigs meegemaakt en ik kan U ook wel vertellen, dat ze het ons heus niet zo gauw meer na zullen doen, want het hele kar wei kostte een bom duiten." De heer Hoogendoorn vertelde ons ook, dat het wel eens voorgekomen is, dat men volle vierentwintig uur on afgebroken met één boom in touw was. Dat vond plaats, toen er op Doorzetters, als de Baron en Copijn, lieten zich hierdoor njet van de wijs brengen. Een zestal „malle jannen" werd speciaal hiervoor ge construeerd en het bleek, dat de ..Voordaan" niet voldoende bomen bleken te zijn en het noodzakelijk was er ook nog maar eventjes een paar van elders te halen. Helemaal uil Naarden kwamen zij dan. Om drie uur in de nacht werd dan uit Groenekan stapvoets naar Naarden vertrokken, daar werd de boom op geladen en ging het meteen terug naar „De Haar". Tegen het och tendkrieken van de volgende dag j stond dan de boom in zijn nieuwe omgeving. Tja. het waren soms wel heel zware dagen, vooral als het een „hele dikke" was. want de stammen waren soms anderhalve tot twee meter in doorsnee! Aldus lukte de eerste opzet. Het sprookjeskasteel lag temidden van j het sprookjesbos, maar zou het ver- dere verloop ook zo gunstig zijn? Het bleek, dat de knappe tuin- j architect zich niet vergist had. Wel iswaar sneefde een enkel exem- plaar, maar verreweg de meeste bleven behouden en groeiden lustig j verder. Wanneer straks de bus met i cxcursiegangers de statige oprij laan van het Kasteel zal inzwenken en de zon onzichtbaar is door het dikke lover van de „eeuwenoude" beuken, dan zullen de leden van Flchite nauwelijks geloven, dat hier ruim vijftig jaar geleden slechts weitjes cn koetjes en slootjes te zien waren. J. H. E. REESKAMP Jk 1 Kleine Kunstkring „De Kleine Kunstkring" beëin digde gisteravond met een concert in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden. Drie cerlljk-muslcale mensen hebben een verantwoorde uitvoering gegeven van een reeks Interessante composities. Misschien HJkt dc mengeling ven com ponistennamen, die op liet programma prijken, ietwat bont. Henry Puree». J. S. Bach. Gordlgnani. Tenaglla. Caris- simi vertegenwoordigden een wat verder afgelcgc-n tijdperk. Antonin Dvorak is 'n romanticus. Paul Hlndemith, A Voor- molen en Schouwman zijn moderne componisten. De meest op de voorgrond tredende solist was dc tenor Peter Pcnders Deze zanger neemt het ernstig met zijn kunst. Het is duidelijk te merken, dat hij zeer serieus heeft gewerkt en tracht een eerlijke en muzikale uitbeelding te gevc-n van de gebrachte composities. Lucas Bunt bespeelde de fluit. Hoewel hij over een goede zij het niet feil loze techniek beschikt, tracht hij niet door virtuoos vertoon onze aandacht te trekken. Maar zijn spel is boeiend Juist door de eenvoud van Bunts optreden. Soms wordt dit tot een zekere angst valligheid. die hem verhindert zoveel te geven, als mogelijk is Niettemin, wij hebben van zijn spel kunnen genieten. Vooral de sonate van Paul Hindcmtjh vond bij hem een uitstekende vertol king. waarbij ook de pianistische kwali. tcltcn van HU van Wcrmeskerkcn tot haar volle recht kwamen. Soil heeft deze artiste niet gespeeld, maar zij had een belangrijk aandeel in het succes van deze avond door haar rustige en solide klavierbegeleiding, zo wel van Pcnders als van Bunt. Dc voorbereidende werkzaam heden voor liet „Amersfoorts Sportfestival 1952", dat onze stad van 7 tot en met 14 Juni volko men In het teken van de sport zal doen staan, lopen zo langza merhand ten einde. Het is dc or ganiserende Amersfoorlse Sport stichting gelukt een programma samen te stellen dat klLnkt als een klok. Het sportfeest wordt Zaterdag 7 Juni op „Birkhoven" ingeluid met een groots vaandeldéfilé van alle Amersfoortse sportverenigin gen, waarna, weer voor het eerst sinds jaren, massale gymnastiek- demonstraties zullen volgen. Hier aan nemen honderden gymnasten deel. De Amersfoortse turnsters zul- Daverende lachsalvo's ontketenen drie Engelse infanteristen, die bij het begin van de vorige wereldoor log er een goede achttien jaar dienst in India op hadden zitten. In die periode, toen men het met de krijgs tucht blijkbaar niet zo heel erg nauw nam, beleefden deze mannen de ene klucht na de andere. Als maharadja's lieten zij zich in een draagstoel naar hun kampement brengen, terwijl zij, toen hun kle ding verloren ging, met in allerijl geconfisceerde zijden dames-négli- gé's de strijd tot de overwinning voortzetten. Dat hierbij een goed hartige kolonel tot wanhoop wordt gebracht, laat zich begrijpen. Het driemanschap wordt gescheiden, maar dan komt de ware vriendschap naar voren. Deze kostelijke geschiedenis, „Drie van de infanterine". gebaseerd op de novelle van Rudiard Kipling wordt Goede Indianenfilm m City De verbitterde strijd die de Ame rikaanse regering omstreeks 1800 heeft moeten voeren tegen de terro riserende Indianenstammen, heeft reeds vele filmproducers geïnspi reerd tot het vervaardigen van rol prenten. Overigens met wisselend succes. De duizenden meters cellu loid die aan „Dreigende trommen" (Distant drums) zijn gespendeerd, zijn echter ditmaal niet verspild. Deze film steekt gunstig af bij wat gewoonlijk in dit soort te zien is. Al zijn de revolvers en de geweren natuurlijk niet thuis gelaten, het draait niet allemaal uit op felle vuurgevechten en wilde achtervol gingen. De man aan de camera heeft zijn apparaat goed weten te gebrui ken en de wonderlijke, tevens be angstigende natuur der ondoordring bare wildernissen en dodelijke moe rassen van Florida met kunstgevoel weten te fotograferen. Daarbij is de technicolor goed getroffen cn heeft regisseur Raoul Walsh kundig we ten om te springen met de uitne mende spelkwaliteiten van Gary Cooper. Daar hebt u ze dan: alle „Drie van de Infanterie". voortreffelijk gebracht door Stewart Granger, Walter Pidgeon, David Niven, Robert Newton en Cyril Cusack. De film vormt het Pinkster programma in Grand theater. „Texas Rangers en een lief snuitje Het lieve snuitje van Mona Free man vergoedt veel van het ruige karakter dat de „Texas Rangers" gaven aan de film van deze naam. die in Rembrandt gaat. William Bendix, William Holden cn MacDo- nald Carey handelen vaardig de re volver. aan de goede kant van de wet. Aflossing 3 pCt Ned. Staatslening 1937 DEN HAAG. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 3 pet. Nederlandse Staatslening 1937 op 1 Juli 1952 aflosbaar zal worden gesteld een bedrag van f 5.800.000.—. SOESTKRBERG MEDISCHE DIENST Dokter Brandt. Amersfoortsestraat 3. Soesterberg, zal Zondag 1 Juni voor de buurtschappen Soesterberg, Huis ter Heide en Den Dolder de artsendlenst waarnemen. Dokter Splinter op Maandag 2 Juni. PREDIKBEURTEN Ncd. Herv. Kerk DEN DOLDER. Zondag 1 Juni 10 uur, ds. O. E v. d. Brug. Maandag 2 Juni, 10 uur. ds A. D H. Roscam Abbing. HUIS TER HEIDE. Zondag 1 Juni. 10 30 uur. ds. W. H. Poot. Maandag 2 Juni, 10.30 uur, ds. O. E. v. d. Brug. SOESTERBERG Zondag 1 Juni, 10 u ds. A D. H. Roscam Abbing. Maandag 2 Juni. 10 uur. ds. W. H. Poot. „We PROGRAMMA MIL. TEHUIS Maandag 2 Juni. half acht, film: gaan naar Monte Carlo". Dinsdag 3 Juni. half acht. film: „Een man in een wit pak". Woensdag 4 Juni. halft acht. film: „Het eiland der Pygmeeen". len op het hoofdveld hun krachten meten bij het ringenturnen. De Amsterdamse gymnastiekvereni ging „Simson", die het Nederlands kampioenschap tafelspringen ver overde, geeft daarna een demon stratie van dit interessante en in onze stad vrijwel onbekende num mer, alsmede van brugturnen. Het openingsprogramma wordt besloten met een voetbalwedstrijd tussen het volledige eerste elftal van H.V.C. en een elftal, dat zo sterk mogelijk is samengesteld uit de andere verenigingen in het dis trict Amersfoort, dat niet alleen onze stad, maar ook Bunschoten, Spakenburg, Soest en Baarn om vat. Voor Zaterdagavond staat wel een bijzonder nummer op het pro gramma, dat ongetwijfeld veel be zoekers naar het Openluchttheater zal trekken. Dan komt namelijk de Olympische Dames Turnploeg, die ons land bij de Olympische Spelen in Finland een gouden me daille zal trachten te bezorgen, la ten zien hoe het programma voor deze spelen is samengesteld. Ter opluistering zal daarenboven de Balletgroep van het Haags Insti tuut voor Volksontwikkeling bal letten uitvoeren. Dit Zaterdag avondprogramma kreeg de toepas selijke naam „Sport en Gratie". Maandag 9 Juni wordt het festi val voortgezet met interessante windhondenrennen op het sport park „Birkhoven". Hiervoor is de Stichtsc Windhonden Ren Vereni ging ingeschakeld. -De Dinsdag staat in het teken van de wielrensport. De A.R. T.C. „De Pedaalridders" heeft een zeer goede bezetting gekregen voor de „Ronde van Amersfoort" voor amateurs, die op het over zichtelijke circuit aan de Nijver heidsstraat wordt gehouden. On der de deelnemers bevinden zich Klaar om te vertrekken. Dc boom is opgeladen en vier paarden met acht sterke mannen staan gereed om de 17 km lange weg van Groe nekan naar „De Haarte gaan af leggen. En dit was nog maar een klein boompje, zoals Hoogendoorn ons verzekerde (Foto: Archief Copijn) de sterkste arpateurs uit het ge hele land. Vooraf wordt een Nieu welingenwedstrijd gehouden. Ook voor de rest van de week is voor een attractief programma gezorgd, waarin o.a. nog een be langrijke voetbalwedstrijd, boksen, judo, handbal, concours hippique, zwemtweekamp AmersfoortAnt werpen. waterpolo, kunstzwem- men, rugby, korfbal, touwtrekken, athletiek enz. is opgenomen. Het Sportfestival. dat een jaar lijkse gebeurtenis zal gaan wor den, krijgt een knalbesluit met een groot vuurwerk. De Amersfoortse Sportstichting heeft een overzichtelijke gids la ten maken, waarin de dagpro gramma's met alle bijzonderheden zijn opgenomen. Deze gids zal in de komende week op grote schaal worden verspreid. WALTER GERWIG De wereldvermaarde Duitse luitspeler Walter Gerwig, o.a. bekend door de opnamen die de Archiv-serle van het „Deutsche Grammophon Gcsell- schaft" in de handel bracht, gaf gistermiddag een recital voor scholieren In de aula van het Amersfoorts Lyceum. Gerwig. die op uitnodiging van Renskc Nicweg enkele dagen in Nederland vertoeft, speelde Donderdag morgen In de opname-studio van de VARA. terwijl hU avonds een con cert gaf in Rotterdam. Hedenmiddag speelt hij met een blokfluit-ensemble van Kees Otten In Amsterdam en in de avond voor dc guitaarsverenlging Constanten Huygens aldaar. Interessante expositie toont vele bijzonderheden uit vroeger jaren Op ons bureau kwam dezer dagen met de post een vyfttg jaar oude ansichtkaart binnen: de originele uitnodiging tot een bezoek aan de ten toonstelling bü Kunsthandel Veenendaal op dc Hof. Deze tentoonstelling, die duurt van 31 Mei t/m .7 Juni, omvat uitsluitend prenten van het noor delijke deel der stad, langs de HJn HogewegKampLangestraatLange- gracht—Spui—Spoorbaan. In twee volgende tentoonstellingen zullen de andere delen van de stad een beurt krijgen. Direct bij het binnentreden van de expositie-ruimte valt het oog op een tafel met twee dikke boe ken: Van Bemmel's beschrijving van Amersfoort, in zeer zeldzame staat, n 1. onafgesneden en prac- tisch ongebruikt, zodat het lijkt alsof de werken niet in 1760. doch in 1952 van de drukkerij kwamen. Een gekleurde plattegrond uit 1580 van Braun en Hoogenberg plus enig kleingoed vormen een aan trekkelijke entourage rond de boekwerken. In het midden van de expositie ruimte staat een grote tafel in hoefijzervorm, bedekt met vlaggen van Amersfoort, die op hun beurt tot ondergrond dienen voor een keur van afbeeldingen. Foto's van LEUSDEN Begunstigd door prachtig zo merweer hebben de ouden van dagen uit Leusden en Stouten- burg Vrijdagmiddag de reeds lang tegemoet geziene autotocht onder nomen. Omstreeks dertien uur vertrok ken van de Lockhorsterweg te Leusden 32 personenauto's en één bus van Lensink. Via Amersfoort ging de tocht naar Baarn, waar de Rijksweg werd verlaten om over de Wakkerendijk via Eemnes, Laren, Blaricum naar Huizen te rijden waar werd gestopt in de uitspanning „Oud Valkenveen". Nadat de oudjes een consumptie hadden gebruikt werd ruimschoots gebruik gemaakt van de diverse attracties, waarbij de motorboot jes niet werden vergeten. Even voor vier uur werd de reis voortgezet en bereikte men over Bussen-Hilversum de Loosdrecht- se plassen, waar een boottocht werd ondernomen. Alhoewel het zonnetje inmiddels verstek had laten gaan, lieten de oudjes zich toch niet uit het hoofd praten om een rondvaart van bijna een uui over de plassen te gaan maken. Het bezoek aan Loosdrecht werd besloten met een koffiemaaltijd, waarna om half zeven weer werd gestart. De terugreis ging over de Hoge- en Lage Vuurse, Bilthoven, Zeist en Woudenberg. In Leusden bij hotel De Mof aangekomen wachtte de oudjes een verrassing. Nadat allen de grote zaal waren ingeloodst werden zij met muziek verwelkomd door de plaatselijke harmonievereniging „Lisiduna", die met pittige marsmuziek en slepende walsen de stemming op het hoogste punt bracht. Terwijl de oudjes van een consumptie ge noten. nam burgemeester Kwint het woord en roemde de vrijgevig heid van de Leusdenaren en Stou- tenburgers, waardoor nu reeds voor de vierde keer de mogelijk heid was geschapen deze tocht te organiseren. De telkenjare gehou den collecte heeft het zelfs moge lijk gemaakt dat het komende jaar een rit kan worden gemaakt zonder een geldinzameling te hou den. Verder dankte hij de bereid willigheid van de diverse auto eigenaars, door hun auto en per soon ter beschikking te stellen. De burgemeester dankte in het bij zonder de organisatoren van deze rit en betrok daarin de onmis bare hulp van mej. Prins en haar helpsters die de handen vol heb ben gehad met de verzorging voor en tijdens de rit. Ook de hulp van de politie, die deze file had begeleid wist de burgemeester zeer te waarderen. Het was de heer Stoffels die na mens alle oudjes in de eerste plaats een dankwoord dc Hof uit 1870. een fraai getinte kopergravure uit 1759 met hot oude Stadhuis erop, een Nieuwjaars-, Heil- en Zegenwens van de Stads torenwachter J. van Dorsscn. een afbeelding van de „Smederij en Kagchelfabriek" van smid Blok, die de eerste brancards maakte, worden hier afgewisseld door inte rieur- en exterieur-afbeeldingen van de oude Oud-Katholieke kerk aan de St. Agathastraat. Deze kerk. één van Neerlands mooiste schuil kerken. was gebouwd in de vorm van een enorm pakhuis zonder ramen en werd helaas! in 1928 afgebroken. Wat zouden wij dat bouwwerk nu graag terug hebben! Van de ontelbare ansichten valt vooral op een heel oude van de Groenmarkt, die de gezapige rust toont uit de dagen van de huzaren- met-kolbak en de vrouwen-met- witte-schorten. Eén zijde van de tafel is geheel gewijd aan de Koppelpoort en ,,'t Spoey". Hier trekt de aandacht een zeldzame afbeelding van „Delft van de Vaart te zien", maar het onderschrift is een drukfout uit 1780, want de Eem met de Koppel poort staat erop. Tevens is hier op merkenswaard het vlugschrift, waardoor de Koppelpoort voor sloop behoed werd. Op de achterhelft van de mid dentafel domineren de klederdrach ten. Ook aan Bunschoten. Spaken burg. Hoogland en Eemnes word aandacht besteed. Soesterkwarller Tenslotte is er een afzonderlijke hoektafel ingeruimd voor het Soes- terkwartier. Als piècc de milieu fungeert hier een enorme panora ma-foto van de stad uil het noor den gezien. Zowel de Kruiskamp, als de Brouwerij zijn hier op één foto vereeuwigd. Slechts dc per spectieven doen wat vreemd aan. De spoorbrug bij de Kleine Koppel ligt bijv. „in een bochtje". Een scherpe gravure van Puntenburgh hangt hier naast afbeeldingen van de plantsoengordel. Birkhoven, het oude Station, de Gasfabriek cn de Kapel van Isselt. Met een kort inleidend woord maakte Gerwig de werking van zijn 'instrument aan de leerlingen dui delijk. Hel door hem opgestelde pro gramma was van een bonte ver scheidenheid Op waarlijk sublieme wijze speelde hij allereerst enkele zestiende eeuwse dansen, vervol gens op de luit overgebrachte zang muziek uit dezelfde eeuw en een werkje van de Engelse componist John Dowland. Hierna vertolkte hij een suite van dc hofluitenist van Lodewijk XIV cn de delen Alle» ....Walter Gerwig... mande. Courante cn Gigue uit de suite van Bach. Zacht, doch wel luidend klonken dc accoorden van de zo soepel bestrceldc snaren. Tien snaren telt zijn instrument, waarvan dc zeven laagste verdub beld zijn. Typisch is de achterover- geknikte schroevenplank, zo ontwor. pen om de tc grote spanning te breken. Voor belangstellenden ver telde Gerwig nog if #5 van zijn spel. De ideale combinatie is het samen spel met de Viola da gamba, of met blokfluit en guitaar. In 1946 ont moette hij in Lübeck de vermaarde da gambaspeler Johannes Koch. Twee dagen cn nachten hebben zij samen zonder noemenswaardige on. derbreking gemusiceerd „Wir wa ren begeistert", zo drukte Gerwig het uit. Koch had dc generale bas partij, welke Gerwig al Improvise rend uitwerkte. Dit versieren, tot meerstemmige muziek maken, deze melodienabootsing en accoordopvul- ling is volgens hem „ganz wurider- bar". De leerlingen van het Amersfoorta Lyceum, dankten Gerwig voor zijn uitvoering met een warm en lang durig applaus Gisteravond speelde hij voor leerlingen en genodigden van het Opleidingscentrum Middel, loo. Zijn iets gewijzigde programma werd hier met evenveel bewonde ring beluisterd als dat 's middags het geval was. SOEST Grossier pleegde valsheid in geschrifte Een gevangenisstraf van twee jaar. eiste de Officier van Justitie Vrijdag te gen een 51-jarige grossier te Soest, die zich voor de Utrechtse Rechtbank moest verantwoorden wegens valsheid in ge schifte en overtreding van het buiten gewoon navorderlngsbeslult Wat het eerste punt betreft kwam vast te staan, dat de verdachte over het jaar 1948 een onjuist bedrag voor de Inkomstenbelasting op zijn aangifte biljet heeft ingevuld, waardoor hij werd aanslagen voor 67.17. terwijl dl» in werkelijkheid ruim 950.- had moe ten zijn. Voorts zou hij zijn zwager een brief hebben laten opstellen ten ge- bruike in een civielrechtelijke proce dure tussen de verdachte en een zekere mej. R., terwijl hij tevens een valse schuldbekentenis op naam van zijn broor zou hebben opgemaakt, eveneens met het oogmerk zich hierdoor te be voordelen. Aangaande punt twee van de tenlas telegging kwam aan het licht, dat de grossier in October 1945 bij de opgave voor het Buitengewoon Navorderlngs beslult had verzuimd te vermelden, dal hij nog ruim 4000.— aan vorderingen had op enige familieleden. Na vele tegenstrijdige verklaringen tc hebben afgelegd, gaf de verdachte ton slotte het kooelen met het aangif tebiljet toe. doch bleef het opstellen van vorenbedoelde brief ontkennen. Dc verklaringen, welke de getuigen hier omtrent aflegden, stonden in lijnrechte tegenspraak met die van verdachte. Van de zijde der fiscale recherche werden aangaande de onjuiste opgave voor het Navorderlngsbeslult zovele bewijzen aangevoerd, dat ontkennen van de over- tredln'g niet was vol te houden. „Er is door deze verdachte'zo ont zettend veel gelogen in deze zaak. dat hij er zelf geen raad mee weet," merk te de Officier van Justitie in zijn requi sitoir op. Hij had voor deze verdachte die hij „een oorloos individu" noemde, geen goed woord over cn meende dal l hij zichzelf een testimonium van onbe trouwbaarheid had gegeven. Belde pun ten bewezen achtend, requlreerde hij bovenvermelde straf. Op 2e Pinksterdag speelt SEC aan de Bosstraat een vriendschappelijke wed. strijd tegen Hilversum I. Aanvang half drie. PREDIKBEURTEN Ned, Herv. Kerk. Oude kerk: 10.15 uur- ds D. van Krugten. 2e Pinksterdag geen dienst. Emmakerk: le Pinkster dag. 10 uur, Ds. Maarsingh; 5 uur. ds. Ambroslus; 2e Pinksterdag. 10 uur. ds. Maarsingh. Heeskapei: le Pinkster dag. 10 uur, ds. Ambroslus: 2c Pink sterdag geen dienst. Zonnegloren: lc Pinksterdag, 10 uur, ds. Vlsbeek. (Doop- bedlening). 2e Pinksterdag, geen dienst, Gebouw „Elthcto": lc Pinksterdag. 7 uur. ds. D. van Krugten; 2e Pinkster dag geen dienst Zaal v. d Broek en Eltheto lc Pinksterdag. 10 uur. kinder- kerk. Evangelisatie-samenkomstenWoens dag 4 Juni, 8 uur. Heeskapel. Spr. de heer S. van Gorkum. Herv (Gcr.) Evangelisatie. Chr. ULO- school. Prins Bernhardlaan. le Pinkster dag. 10 uur. Dr Bout van Utrecht; 5 uur. ds Vroegindcwey v Hulzen; 2e Pinksterdag. 10 uur. ds. Cirkel van Ede. Gcref. Kerken. Julianakerk: le Pink sterdag. 8 30, 10.15 en 5 uur. ds. Lambers Heerspink. Tijdens de dienst van 3 uur. Openbare Belijdenis des Geloofs: 2e Pinksterdag geen dienst Wilhelmina- kerk: le Pinksterdag. 10 cn 5 uur. ds Leenhouts. 2e Pinksterdag geen dienst. Gebouw „Rchobot" Buntweg lc Pink sterdag, 11 uur. ds. Waagmcestcr: 4.30 uur. ds L Doekes van Hilversum. 2o Pinksterfdag geen dienst. Chr. Gcref. Kerk. le Pinksterdag, 10 uur. leesdlenst; 2.30 uur Prof J. J. v. d. Schuit van Apeldoorn. Geref. Gemeente. Kleine Rembrandt- zaal le Pinksterdag, 10 en 5 uur lees dlenst. 2e Pinksterdag. 2 uur. ds Ver- gunst van Zeist. Ver. van Vrljr Godsd. (N.PB.) Gt- bouw „Religie en Kunst": le Pinkster dag, 10.30 uur. Mej. Jolles. 2e Pinkster dag geen dienst. Gedurende de belde Pinksterdagen IS geopend apotheek „Soestdijk". Van Weedestraat 46.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5