PAGIS LAD VOOR AMERSFOORT Staat en communisten meten hun kracht Alles normaal Regenverzekering is nog zo gek niet In ons land één auto op 60 inwoners VANDAAG IN FRANKRIJK Politiek karakter van stakingsactie onthuld Situatie in Berlijn nog niet gewijzigd Amerika's staalproductie thans vrijwel nihil Fruittelers niet blij over verwachte grote oogst f Parijs 7 uur:- Tank in kamp van Koje Echoput had de dampen in Arnhemse VVV betaalde eerste tien gulden Zaterdag jl. uit Ver achter bij andere landen 12e Jaargang, no. 129 Woensdag 4 Juni 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 TT. ^-r T7 -p. A7. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgciVCï i\.V. De JMI6UW6 Jl CTS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een bijzondere correspondent) PARIJS. Vandaag wordt er in Frankrijk en voornamelijk in Parijs een zeer belangrijke krachtmeting gehouden tussen regering en staat en de communistische partij. Morgen zal men zijn conclusies kunnen trekken. Aan haar oproepen tot stakin gen, in de eerste plaats gericht aan de Parijse metaalarbeiders, waarover wij gisteren berichtten, voegde de communistische vakcentrale C.G.T. een bevel tot onbeperkte staking aan het adres van het communistische personeel van de spoorwegen in geheel Frankrijk met ingang van heden. Dit stakingsbevel is duidelijker dan de andere. Men kan het resultaat ervan be schouwen als een criterium. De minister van Verkeer en Open bare Werken heeft gisteren bekend gemaakt, dat het personeel van de diverse openbare transportmiddelen, dat zou deelnemen aan de stakings-acties, geschorst zal worden, onder inhouding van loon. De communistische pers ontkent niet meer het politieke karakter van de actie en doet het voorkomen, alsof de arrestatie van de partij leider Duclos betekent dat Frank rijk aan de vooravond van het fas cisme staat. Daar in de communis tische pers geïnsinueerd wordt in de zin van een „afglijden naar een Franco-systeem", zou men zich kun nen afvragen of de communistische actie, geïnspireerd door uit Rusland teruggekeerde leiders, soms bedoeld is om het terrein te verkennen om trent eventuele mogelijkheden tot het scheppen van voorwaarden tot een burgeroorlog, verkenningen, die berusten op een onwezenlijke en onfranse fantasie. Een links gericht Parijs dagblad schrijft vandaag: „De communisten, die steeds maar over Korea praten, handelen alsof zij van Frankrijk een tweede Korea willen maken. Een ver hier vandaan be sliste politiek gebruikt hen als proefkonijn." De communistische „Humanité" publiceert vandaag op de voorpagi na een foto van een demonstratie voor de bevrijding van Duclos. welke in Boekarest werd gehou den. Eveneens op de voorpagina een titel: „De staking is volledig", en in kleinere letters daaronder: „In de Amerikaanse staalfabrieken." Vandaag, een week na de arres tatie van Duclos. zal blijken waar de Franse communistische partij er met de vijf millioen arbeiders, die op haar plegen te stemmen, aan toe is, en of zij wel zal varen bij de „nieuwe agitatorische politiek". De partijsecretaris, Maurice Thorez. vertoeft zoals men weet, nog steeds in Rusland. Zijn echtgenote, bekend onder de naam Jeannette Ver- meersch, lid van het Franse Polit- Herinneringskruis voor verzet tegen bezetters? (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken heeft op 8 Mei jl. een interne commissie ingesteld, die de opdracht heeft gekregen na te gaan of het wenselijk is een her inneringskruis in te stellen voor degenen, die tijdens de jaren 1940 1945 verzetshandelingen tegen de Duitse bezetting pleegden, of poli- tiek-gevangene zijn geweest. De commissie zal tevens moeten na gaan, of het instellen van een der gelijk herinneringskruis mogelijk is, zonder dat daaraan verdere conse quenties zijn verbonden, en aan welke voorwaarden men moet vol doen om voor dit kruis in aanmer king te komen. Tot voorzitter is be noemd de heer L. Neher. Mr. G. Ch. Aalders. voorzitter van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke gevangenen maakt deel uit van de commissie. bureau, die ook nog pas in Rusland geweest is, schreef vorige week in „France Nouvelle", het officiële communistische weekblad, dat een politieke verandering in Frankrijk nodig is om een „nieuwe politiek" toe te passen. De communistische partij moet zijn optreden niet be perken tot loonacties. maar de wor tel van het kwaad, de oorlogspoli tiek, aanvatten en de regering, die Zie verder pag. 3 Vanmorgen om zeven uur maakte het Franse ministe rie van Verkeer via de radio bekend, dat alle openbare diensten normaal werken. De Parijse ondergrondse en de busdiensten functionne- ren op normale wijze. Wat betreft de spoorwegen zijn er enkele storingen van ge ring belang geconstateerd in de provincie. De Parijse sta tions en de treinen naar de voorsteden (die dagelijks ongeveer een half millioen personen van en naar Parijs vervoeren) vervullen op normale wijze hun dienst. vJ KOJE (Korea) Voorafgegaan door tanks zijn Amerikaanse solda ten Dinsdag drie blokken van het opstandige krijgsgevangenkamp bin nengetrokken. De communistische vlaggen en plakaten werden ver brand en de leiders van één blok werden, zonder dat er een schot werd gelost, naar buiten gebracht. De communisten, die nog maar enige uren eerder hadden uitgeba zuind. dat zij „tot het bittere einde zouden vechten" boden totaal geen tegenstand De soldaten brachten uit één blok zeventien anti-communistische Ko- reanen naar buiten, die zij vonden met hun handen vastgebonden. Koningin Juliana ontvangt dr Mohammed Mossadeq DEN HAAG. Koningin Julia na zal vanmiddag om vijf uur op het paleis aan het Lange Voor hout de Iraanse premier dr Mo hammed Mossadeq ontvangen. „Praivda" noemt Brits beleg van radio- Berlijn een ..uitdagende actie BERLIJN. RussischBrits overleg heeft, hoewel daarbU volgens het officiële communiqué „enige voortgang" is gemaakt, nog geen verandering gebracht in de situatie in Berlijn. De Sowjets houden nog steeds de kleine Britse enclaves aan de rand van de stad bezet, terwijl de Britten de om singeling van het gebouw van radio-Berlijn handhaven. Wa'aruit de gemaakte „voortgang" bestaat, wordt door het communiqué niet gezegd. Wel is bekend, dat cle Rus Dengin, vertegenwoordiger der Sowjet-contróle-commissie te Berlijn, het initiatief tot het overleg nam, door zich tot de Britse commandant van de stad. generaal-majoor Cole man te wenden. Volgens het Oost- Duitse nieuwsbureau zou de Rus de onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen hebben geëist. Inmiddels heeft de Moskouse „Prawda" onder geweldige koppen het Britse beleg van radio-Berlijn als een „uitdagende actie" gehekeld. Het belegerde radio-Berlijn zelf is nog steeds na een beleg van 30 uur in de lucht en blijft uit varen tegen de Brittan wegens „een provocatie", die haar ver- I zal krijgen. De nieuws- zijn nog anti-Weste- ooit geweest zijn. De ie organisaties in ge heel Oost-Duitsland maken helden van de belegerden Jeugdorganisa ties. vakverenigingen en sportver enigingen hebben radiografisch hun medeleven en bewondering te ken nen gegeven. TWEE Britse patrouilles houden de wacht binnen de prikkeldraad versperring, die de Engelsen gis teren rond het door de Russen gebruikte station van radio-Ber lijngelegen in de Britse sector van de stad, hebben opgericht. Op de achtergrond: Westduitse politie in actie. De Britse maat regel was een repressaille tegen de bezetting door de Russen van enkele Engelse enclaves aan de rand van Berlijn. Meppels burgemeester als VNT-expert naar Paraguay MEPPEL. In Augustus zal de burgemeester van Mcppel. mr. A. Kleijn, voor een jaar naar Paraguay vertrekken als bestuursexpert in verband met de technische hulpver lening van de Verenigde Naties Bur gemeester Kleijn zal optreden als ad viseur van het gouvernement van Paraguay, in het bijzonder van het aldaar gevestigde instituut voor agrarische hervormingen. De regering heeft zich bereid ver klaard. hem buiten bezwaar van 's Rijks kas voor een jaar verlof te ver lenen. Malik praat niet over ontwapenen zonder Peking NEW YORK. De Sowjct-nfge- vaardigde in dc ontwapeningscom missie der V.N.. Jacob Malik, heeft de commissie Dinsdag medegedeeld, dat dc Sowjet-Unie liet WcstelUk voorstel voor ccn beperking van do strijdkrachten, met name van die der vjjf grote mogendheden, niet kan steunen, indien de regering van Peking geen deel zou hebben aan liet plan. Jcbb, de Britse afgevaardigde, had eerder namens de Westelijke mogendheden verklaard, dat de kwestie van het regiem in China later zou kunnen worden geregeld, daar sommige regeringen de hui dige Chinese regering in Peking niet erkennen. Dronken chauffeur veroorzaakte dood Spaans voetballer Zes maanden geëist MAASTRICHT. In de nacht van 20 op 21 Augustus verloor de Spaan se voetballer Rovira van de club Sa- badell bij Barcelona, die in Neder land wedstrijden speelde, hier het le ven. toen de taxi. waarin hu zat, tegen een boom vloog. De chauffeur, de 29-jarige G. N. uit Amsterdam, bleek dronken te zijn. Hij is inmid dels naar het buitenland uitgeweken. Bij verstek eiste Dinsdag de Officier van Justitie bij dc arrondissements rechtbank zes maanden gevangenis straf, intrekking van het rijbewijs voor twee jaar en onmiddellijke ge vangenneming. Uitspraak 17 Juni. Parlementair Gerechtshof in Zd.-Afrika nu wettig KAAPSTAD. De Zuidafri- kaanse premier dr Malan heeft Dinsdag in het parlement bekend gemaakt, dat de gouverneur-gene raal het wetsontwerp tot vorming van 'n parlementair hooggerechts*- hof. had ondertekend. Stakingsgevolg: duizenden mijnwerkers en spoorwegmannen naar huis gestuurd WASHINGTON. Dc Amerikaanse staalindustrie ligt praktisch geheel „plat". In enkele kleine ondernemingen, waar geen bij de C.I.O. aangeslo ten arbeiders werken, of waar men met de vakbond der staalarbcidcrs reeds overeenstemming heeft verkregen, gaat dc productie nog voort. Doch zü levert nauwelijks tien procent van de normale productie op cn blijft ver beneden de minimum-productie, welke voor uitvoering van het defensieprogram noodzakelijk is. Vandaag komen dc leiders van de staal bedrijven bijeen. Als gevolg van de staalstaking worden reeds duizenden spoorweg arbeiders en mijnwerkers naar huis gezonden. De ..Pennsylvania Rail road", de grootste spoorwegmaat schappij in de V.S. zal met ingang van Donderdag 9.000 arbeiders weg sturen. De „Illinois Central Railway" heeft 3 500 arbeiders weggezonden. Ongeveer 26.000 arbeiders in de steenkoolindustrie zijn ook zonder werk gekomen In de ertsmijnen bij Hibbing (Minnesota) hebben uit so lidariteit 10.000 arbeiders het werk neergelegd De democratische senator May- bank. lid van de Senaatscommissie voor het bankwezen, heeft Dinsdag verklaard, dat hij en zijn mede werkers een noodwet uitwerken voor de staking in de staalindustrie. De senator hoopte het ontwerp van- WAT VOOR WEER? Droog en warmer MEJ. Willy Li n tv e It, uit Amsterdam, is benoemd tot on derwijzeres van Prinses Marijke. Mej. Lintveld is 24 jaar en candi date in de Letteren en Wijsbe geerte. Drie maal per week zal zij op Soestdijk met een klasje van 5 kinderen, waaronder Prin ses Marijke les geven. DE BILT Het KNMI deelt mede: Gedurende de afgelopen da gen is de luchtdruk boven West- Europa snel gestegen. Hiermede kwam een hogedrukgebicd tot ont wikkeling. dat zich vanmorgen dicht bij ons land bevond. Het weer onderging hierdoor een algemene verbetering. Wind en bewolking nemen af en de temperatuur be weegt zich sinds vandaag weer in stijgende lijn. Morgen zullen op nieuw hogere temperaturen voor komen. Hoewel een van de Azoren komende depressie de luchtdruk in Ierland cn Engeland weer wat doet dalen, zal deze storing nog niet aan stonds een weersverslechtering bren gen. Het droge weer zal morgen en waarschijnlijk ook Vrijdag voort duren. daag te kunnen indienen als amen dement op de wet inzake de dcfen- sieproductie. Naar verluidt zou er voorkeur be staan voor een wetsontwerp, waar bij de president bevoegdheid wordt verleend, in een noodgeval beslag te leggen op particuliere bedrijven. Echter zou aan het Congres de be voegdheid voorbehouden moeten worden, zijn veto uit te spreken over dergelijke maatregelen. Auto reed over kind: alleen schaafwonden (Van onze correspondent) ALKMAAR Gistermorgen stak de vijfjarige Greta van Duin uit Heiloo de Kennemerstraatweg over. Zij werd aangereden door een auto, op de weg gesmakt en de auto reed over haar heen. De auto was be schadigd aan het sierfront, de bermlamp en de motorkap Het kind had alleen een paar schaafwonden. IN de tweede étappe van de Ron de van Nederland van Etten naar St. Niklaas gingen de renners over de Belgische grens. De kopgroep zette er een sprintje in bij het passeren van de grenspaal, want vijftien meter verder lag een pre mie van 1200 francs te wachten. Jongens hadden er voet zoekers in gegooid (Van onze correspondent) APELDOORN. Voor het eerst sedert het bestaan van de echoput, die 140 jaar geleden werd gegraven op last van koning Lodewijk Napo leon teneinde op dit hoge punt op de Veluwe water te verkrijgen, luister de men op Tweede Pinksterdag ver geefs naar de echo. Enkele kwajongens hadden name lijk voetzoekers in de put geworpen met het gevolg dat door de damp daarvan geen echo weerklonk Zeer veel toeristen en vreemdelingen wa ren Pinkstermaandag echter naar de „Parel der Veluwe" gekomen, waar bij vanzelfsprekend óók een bezoek aan de echoput op het programma stond. De file van belangstellenden groeide echter met de minuut, want eerst na anderhalf uur herkreeg de put zijn geluid dank zij de bemoeie nissen van de Apeldoornse brand weer. Deze kwam namelijk met een tankwagen, welke 4000 liter water bevatte. Dit spoot men in de put, waardoor de dampen werden ver dreven. Toen liet de echo zich weer horen. Kind van twee jaar bij oversteken gedood (Van onze correspondent) HEERLEN. Dinsdagmiddag is het tweejarig zoontje van de fami lie Krekels te Sittard, toen het bij het spelen voor de ouderlijke woning achter een passerende vrachtauto vandaan de rijweg opliep, door een personenauto aangereden. Het kind werd in bewusteloze toestand in het ziekenhuis te Sittard opgenomen, waar het is overleden. Koopkracht publiek geringerconcurrentie op internationale markt groter (Van onze correspondent) ARNHEM. Het enthousiasme onder de fruittelers over de verwachte grote fruitoogst is lang niet algemeen. Enkele omstandigheden doen hen met bezorgdheid de toekomst tegemoet zien. Dc verminderde koopkracht van het publiek en de cxport-mocllykheden, die ons fruit dit jaar waar schijnlijk zal ondervinden, veroorzaken de vrees, dat de grote oogst in het algemeen tegen te lage prUzen moet worden afgezet. Bovendien: niet alleen in Neder- een uitstekende vruchtzetting land. maar ook in dc omringende landen zijn dc oogstvcrwachtingcn gunstig en dit kan een felle con currentiestrijd tussen de exporteurs tot gevolg hebben. De invloed, die dit op de prijzen zal hebben, laat zich gemakkelijk raden Toch is het verstandig een slag om de arm te houden, want al heeft het prachtige voorjaar voor (Van onze correspondent) ARNHEM. Dc Arnhemse regcnverzckcring heeft Zaterdag voor Pinksteren voor de eerste maal sinds 1 April j.l. uitbetaald. Het regende die dag tussen de voor de verzekering geldende uren precies de voor geschreven hoeveelheid van 3 m.m. De heer IV. H. Houwing uit Til burg, die voor 17 dagen dagpolisscn a f1,25 had genomen, was de enige verzekeringsdeclncmer voor die dag en krijgt dus ook als enige f 10.uitbetaald. Weer iets warmer Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Licht tot half be wolkt. droog weer. Koude nacht met wei nig wind, morgen overdag zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuid en Oost en opnieuw iets hogere temperaturen. 5 Juni Zon op 4 u 23 m onder 20 u 54 m; Maan op 18 u 8 m on der 2 u lo m. HET WF.ER VAN VANMORGEN' 7 UUR Station Max.temp Neersl Weer Wind m ?s Gisteren ln 24 u Oslo [Stockholm Helsinki Edinburgh Londen Kopenhagen Zw. bew. Amsterdam Onbew. Genève Onbew. Parijs Onbew Bordeaux Onbew Nice Berlijn Frankfurt Milnchen Wenen Onbew. N.N.W. 4 Licht bew N.W. 4 Licht bew Z W 5 Zw. bew. Z.W. 7 Licht bew Windstil W.N.W. 9 Windstil Windstil Windstil N 3 N.W. 1 Zw. bew Licht bew. W.N.W. 4 Onbew. N.N.0.4 Nevel W.N.W. 1 Half bew. N.W. 6 0 mm 0 Hoewel het op de beide Pink sterdagen behoorlijk geregend heeft, viel er toch nét te weinig om de V.V.V. tot uitbetaling te kunnen dwingen aan de 23 deelne mers voor de eerste en de 28 voor de Tweede Pinksterdag. Op de eerste dag viel er namelijk 2.4 mm en op de tweede dag begon het regenfeest pas na 4 uur. Overigens blijkt het idee van de regenverzekering nog zo gek niet te zijn geweest, althans niet voor de verzekeringsmaatschappij. Tot en met vandaag zijn er in totaal 518 polissen verkocht. Hier onder bevinden zich zowel verze keringen voor een gehele maand als voor slechts één dag. In de aanvang waren het voornamelijk goklustigen, die er f 1.25 aan waagden De laatste tijd komen er ook aanvragen binnen van grote gezelschappen, die hun uitgaans- dagje tegen de regen willen dek ken. De automobieivereniging „De Rijnrijders" had zelfs voor de honderd deelnemers aan de door haar uitgeschreven rit een collec tieve polis genomen, echter ook al zonder succes, want het was die dag het mooiste weer van de we reld. WENEN Een Tsjechische rechtbank in Horni Benesov (Mora- vië) heeft negen mannen veroor deeld tot gevangenisstraffen, die van vijf tot twaalf jaren variëren, om dat zij de Amerikaanse spionnage- dienst inlichtingen verstrekt hebben over vliegvelden, ondernemingen en fabriekswachten. Vijf Noorse zeelieden bij ontploffing gedood PORT OF SPAIN. Ten gevol ge van een ontploffing aan boord van de Noorse tanker „Gundine". die in de haven van Port of Spain lag gemeerd, zijn vijf Noorse op varenden om het leven gekomen. Twee anderen werden zwaar ge wond. van de fruitbomen gezorgd, toch kun nen de weersomstandigheden voor zeer onaangename verrassingen zorgen, die elk gunstig vooruitzicht te niet kunnen doen. Vorig jaar kon men het Neder landse fruit, tengevolge van slechte oogsten in West-Europa, tegen zeer goede prijzen afzetten op de bui tenlandse markten Dit jaar is een dergelijke kans geringer. Dit is vooral een gevolg van de zg. „beurtjaren" in de fruitteelt, die vooral bij dc appels en peren om het andere jaar ccn goede en een slechte oogst geven In Nederland beginnen de ..beurtjaren" een af nemend karakter te krijgen ten gevolge van dc steeds beter wor dende verzorging van de boomgaar den door de fruittelers. Dit jaar zal het Nederlandse fruit op de exportmarkten dus zeer waarschijnlijk scherpe concurrentie ondervinden van het Duitse, Zwit serse. Italiaanse en Deense. Hope lijk zal ons fruit door zijn over het algemeen goede sortering en kwali teit een kleine voorsprong in deze concurrentie behouden. Aardbeiencampagne in Beverwijk begint morgen BEVERWIJK. Dank zij het gunstige weer in Mei zal de aard beiencampagne in Beverwijk reeds op Donderdag 5 Juni kunrfen be ginnen. Om vier uur 's middags wordt op die datum aan de beide Beverwijkse veilingen de eerste speciale aardbeienveiling gehou den. Het is in 25 jaar niet voor gekomen. dat de campagne zo vroeg in het seizoen kon worden geopend. De vooruitzichten voor de opbrengst zijn nog steeds vrij gunstig cn ook ten aanzien van de prijzen blijven de verwachtin gen optimistisch. DE7> HAAG. Nederland komt, wat de dichtheid" van ons per sonenauto-verkeer betreft, ver bij andere Europese landen achteraan mogen wij de KNAC geloven. In ons land heeft nl. op elke zestig personen slechts één een auto, terwijl deze cijfers zijn in Luxemburg één op 20, Engeland één op 21, Frankrijk en Zweden één op 26, België cn Zwitserland één op 31, Denemarken één op 35, Ierland één op 39 cn Noorwegen één op 49. „„pe exacte cijfers waren 1 Juni 167.000 (157.002) DersnnenautoV 6200 (6160) bussen; 86 000 (77.550) vrachtauto's: 5400 (5021) trek- voertuigen; 3600 (3514) speciale voertuigen: 115.000 (112.577) motor rijwielen (inclusief motordriewielers) en 200.000 (147.986) brom fietsen De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het CBS. verstrekte gegevens per 1 Augustus 1951.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1