„Zon en Schild" gaat jubileum vieren STADSVENSTE CRACKFREE Jeugd met vacantie ziet „Marjolijntje" Ontroerende opvoering van „Des Heilands Tuin Kwart eeuw van opoffering en liefde voor medemens Toonkunst Dameskoor brengt Pergolesi's Stabat Mater Sportagenda ..Alleen geestelijk begrijpen kan de mensheid redden" Woensdag 4 Juni 1952 (Van een onzer verslaggevers) 31 Mel was het vijfentwintig jaar geleden, dat de „Nederlandsche Her vormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken" werden opgericht. Dit zilveren jubileum was voor het bestuur voldoende aanleiding zyn grote dankbaarheid te uiten aan hen, die het vele zegenrijke werk, dat In de loop der jaren is verzet, hebben mogelijk gemaakt. In niet minder dan drie psychiatrische inrichtingen, te Amersfoort, Assen en Leidschendam heeft de vereniging haar zegenrijke arbeid kunnen ontplooien. „Naast de des kundigheid van de geneeskundigen en het verplegend personeel, was het vooral dc opofferende liefde tot de medemens, die de kracht schonk de zo moeilijke en zware taak van de zorg voor geesteszieken met succes te bekronen," zo schreef de Staatssecretaris van Volksgezondheid, de heer P. Muntendam ter gelegenheid van dit jubileum. Bouwplannen staan op stapel ~"A De mooie kapel van de psychia trische inrichtingen ..Zon en Schild" en Hebronte Amers foort Marktdiefstal berecht Uit balorigheid over de ten uit voerlegging van een voorwaarde lijke straf beging een 22-jarige vertegenwoordiger, afkomstig uit Amsterdam, opnieuw een strafbaar feit, toen hij op 7 December jl. op de markt te Amersfoort vertoefde. Hij nam daar uit een geldkistje dat zich in een der kraampjes be vond, een bedrag van 75 weg, toebehorend aan zekere v H Daar door kwam hy nogmaals met de Justitie in aanraking en moest zich voor deze diefstal Dinsdag ter zit ting van de Utrechtse Rechtbank verantwoorden. Hoewel de jongeman aanvanke lijk het hem ton laste gelegde had ontkend, gaf hij thans toe het feit te hebben gepleegd Voorts bleek, dat hij reeds meermalen is veroor deeld en hem nog een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden boven het hoofd hangt. R?kening houdend met het over de verdachte uitgebrachte psychia trisch rapport, dat hem verminderd toerekeningsvatbaar achtte, requi- reerde de Officier van Justitie acht maanden gevangenisstraf met aftrek. alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de Re gering met een proeftijd van drie jaar. De Rechtbank zal 17 Juni as. vonnis wijzen. De 31-jarige B uit Utrecht was op plagerij uit bij een te Amersfoort werkende huishoudster B. was bevriend met deze vrouw geweest Nu kwam hij af en toe plagen en nam dezer dagen haar kleren weg. Dat is niet geoorloofd en daarom zit B op het politie bureau na te denken over deze daad. Advertentie (l. M DONDERDAG EN VRIJDAG I Op 31 Mei '27 vond de oprichtings- vergadering van de stichting plaats, i Deze werd bijgewoond door dertien personen In 1930 was het zover dat de eerste zestien patiënten konden worden opgenomen. Men had toen al de overtuiging dat de vereni ging in een reeds lang gevoelde, dringende behoefte voorzag Het tweede paviljoen van „Zon en Schild" kwam in 1931 gereed, ter wijl in '32 het sanatorium „Hebron" werd gebouwd en in '34 opnieuw twee paviljoens en een kerk. Intussen was by het bestuur het besluit ontstaan, ook in het Noor den van het land een dergelijke inrichting te gaan bouwen. In de jaren '34 en '35 verrezen in Assen een tweetal paviljoens en het sa natorium „Port Natal". In 1949 werd in Leidschendam een soort gelijke inrichting geopend, plaats- biedend aan 450 personen. In de drie instellingen worden thans meer dan 2000 geestesge- stoorden verpleegd. Ruim 650 per sonen zyn bij de verpleging inge schakeld. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft er immer een hechte samen werking met de Inspectie van het Staatstoezicht bestaan. Door de be langrijke problemen, die voortdu rend aan de orde kwamen, was een regelmatig overleg steeds een eer ste vereiste. Nu de lijden moeilijker worden, wordt de band tussen vereniging en inspectie nog verstevigd EN DE TOEKOMST? De vereniging heeft uiteraard voor de toekomst grote plannen. In 1950 werd door het bestuur een aparte stichting in het leven ge roepen. die de zorg voor geestelijk hulpbehoevenden op zich zal nemen. Door deze stichting werd te Assen een terrein aangekocht voor de douw van een inrichting van zwak zinnige kinderen. Uiteindelijk zul len daar ongeveer 1000 patiënten worden vepleegd. Dezer dagen werd van de officiële instanties de toestemming ontvangen met het bouwen van 't eerste gedeelte, dat aan 286 kinderen plaats zal bieden, te beginnen. Ook de plannen tot nieuwbouw van twee paviljoens en een kapel in Leidschendam en een paviljoen in Assen zyn gereed. En tenslotte staat in een ver ver schiet het bouwen van een zee- sanatcrium. De kosten voor deze objecten, worden voornamelijk ge dragen door de provincies, al naar gelang het aantal patiënten dat zij denken onder te brengen. Door de vereniging wordt dan ook alleen geld gevraagd voor zaken, die de niet directe inrichting betreffen, zoals het bouwen van een kapel cn de kosten voor tractaties en speelgoed. Donderdagmiddag zal in de kapel van dc inrichtingen „Zon en Schild" en „Hobron". een herdenkingssa menkomst plaats vinden, ter gele genheid van het zilveren jubileum. ONTBIJTLAKENS Kruissteek en platsteek, 130x160 6.90 UNI SHAWLS. Bemberg zijde, Q_ pastel tinten f 2^ff l.VD Kinder ZWEMBROEKEN sterke kwaliteit, met cein tuur en ringsluiting. 6 Ver schillende kleuren. Lft. 2 t.m. 10 jaar ft Q(- slechtsU.vD OVERALLS Prima blauw keper, met ver sterkte zakken en naden. Verdekte sluiting, duimstokzak en Q 7R doortastV./ D SCHRIJFBLOK 50 veis, prima houtvrij pa pier, met 50 hagelwitte enveloppen. O AO Tezamen ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Ter gelegenheid van het vijf entwintig jarig jubileum heeft de vereniging van de Neder landsche Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken", een gedenkschrift uitgegeven, waaraan wij verschillende ge gevens voor nevenstaand arti kel ontleenden. Donderdagmid dag te twee uur zal in de kapel van ,,Zon en Schild" een her denkingssamenkomst worden gehouden. Na deze bijeenkomst zal er gelegenheid zijn om in het recreatiegebouw het bestuur geluk te wensen. J Etalagewedstrijd van Rode Kruis Naar men ons mededeelt, zullen achttien winkeliers deelnemen aan de etalagewedstrijd, welke in het kader van de Rode Kruis-actie wordt gehouden. De adressen der deelnemers zijn te zien aan rie Arnhemseweg 13, de Vlasakker- weg 46 en de Soesterweg 199. Be halve de beantwoording van de vraag, welke Rode Kruis-taak in de etalages wordt uitgebeeld moet een slagzin gevormd worden met bruikmaking van 34 of minder let ters, welke over de etalages zijn verspreid. De best gevonden slag zin en de beste oplossing van de vraag betreffende de uitbeelding der Rode Kruis-taken zal beloond worden met een dames- of heren rijwiel. Er zijn voorts nog vijf troostprijzen beschikbaar. Oplos singen dienen te worden ingezon den in een enveloppe aan een der genoemde adressen, met bijvoeging van tien cent aan postzegels. De ballonwedstrijd voor kinde ren zal worden gehouden op Woensdagmiddag 11 Juni op een nader te bepalen plaats. De labels voor de ballonnen zijn by de deel nemers verkrijgbaar tegen betaling van een kwartje. 1909 Wanneer enkele uren later van het schip een hefschroefvliegtuig opstijgt, begrijpt Lupar- di. dat hij bijzonder voorzichtig moet zijn- Argeloos nadert de ma chine de ijsberg van plas tic. Lupardi is zeker van zijn prooi. Door een sterk magnetisch stromings- veld wordt de helicop ter onschadelijk gemaakt en tot landen gedwon gen. Tot zijn schrik merkt Lupardi nog. dat de twee inzittenden hun radiozender gered heb ben en bezig zijn te sei nen, maar Yoto maakt de twee mannen spoedig on schadelijk, daarbij gebruik makend van infra- hypnosibele stralen. „Wees een beetje voorzichtig. Yoto," waarschuwt Lupardi, „ik zou niet graag DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB hebben, dat je die twee indringers ter dood bracht. Ziezo, ze verliezen het bewustzijn. Dat is voldoende. Nu zullen wij die opbergen." twee veilig Nijhoffs spel groot door eenvoud Nijhoff heeft in zijn Pinksterspel, zijn Kerst- en Paasspel willen ma nifesteren. Het is als de bekroning van de beide voorgaande spelen. Het scheen ons. dat hij er tevens in Op (Van een onzer verslaggevers) Het waren slechts een paar honderd kinderen dien Woensdagmiddag, al dan niet onder geleide van ouderen, naar het Openluchttheater „Birkhoven" waren gekomen om de opvoering by te wonen van „Het Wonderpaard van Marjolyntje". Deze opvoering kan alleszins als geslaagd worden beschouwd. De jeugd toonde zich, gezien de spontane reacties, enthousiast en ook de ouderen waren zeer ingenomen met de opvoering, die werd gebracht door de Toneelgroep voor de Jeugd „De Witte Vogel" uit Den Haag. Meer dan ooit Is met deze opvoering bewezen dat het Openluchttheater een pracht accommodatie heeft voor dit soort opvoeringen. Je voor eens een aardig poppen spel op te voeren. Hij geeft daar bij het kind volledig de kans haar fantasie de vrije loop te lat -n. Marjolijntje blijkt een goede in borst te hebben, doch laat zich, des ondanks, verleiden, enkele poppen- figuren een minder fraaie rol te laten spelen. De Poppendokter, aio meer weg heeft van een tovenaar, brengt een aantal poppen tot leven En deze poppen geven een sprook jesspel, dat. zonder veel verbeel ding. tot leven komt. Een, op sug gestie van Marjolijntje tot leven gebrachte sinistere figuur, laat al het kwaad van de wereld zien dat er is, maar de andere figuren zijn een voorbeeld van edelheid in ka rakters. Al met al een spel, dat de kinderen, die dezie middag aanwe zig waren, niet alleen heef; ge amuseerd. maar hen zeker cok goeJ het verschil tussen goed en kwaad heeft laten zien. Zoals wij reeds schreven was het aantal kinderen, dat aan de op roep tot bijwoning van dit spel ge hoor hed gegeven, zeer gering. Wij betreuren dit des te meer, omdat juist deze opvoeringen waar devol genoeg zyn om voor herha ling in aanmerking te komen. Het zou bepaald spijtig zijn als de ini tiatiefnemers zich. door deze ge ringe belangstelling, zouden laten afschrikken. Daarom vonden wij het zeer prettig te horen van de heer A. J Jansen,directeur van de Amersfoortse Gemeenschap, dat deze Haagse toneelgroep dit jaar in de Actie van de Jeugd van de Straat nog een kans zal krijgen. Mogelijk dat dan ook iets meer rekening zal kunnen worden gehou den met het „verwaaien" van de stemgeluiden, die daardoor niet altijd even duidelijk tot de luiste rende schare doordrongen. Over het spel van de acteurs van „De Witte Vogel" kunnen wij niet anders dan lof hebben. Het was alles, ondanks het sprookjesverhaal. echt gespeeld. Lof verdient zeer zake Anke Smit in de vertolking van Marjolyntje. maar vooral ook Jan Korevaar als de Poppendok ter Ook de andere spelers waren volkomen voor hun taak berekend Daarenboven had het stuk een goed passende muzikale omlijsting. enluchttheater voldoet goed Het verhaal van het sprookje was volkomen verantwoord cn paedagogisch zeer zuiver gezien De kinderen werden niet, zo a's in zo veel andere sprookjes, in angst gebracht. Opmerkingen Hls „Een goed mens behoeft niet bang ie zijn", zoals men deze in dit moder ne sprookje van de auteur en :e- gisseur Rolf Petersen \eelvuldig tegenkomt, maken dit stuk tot een waardevol geheel. Deze paedagogisch wenken de den aan het verhaal en vooral aan de spanning van het stuk volstrek', geen afbreuk. De kinderen werden, getuige hun spontane reacties, in de juiste sfeer gebracht. Het een voudige gegeven handelt over een meisje, dat met haar kapotte pop bij een poppendokter komt. Deze- een goed paedagoog, stelt het mt.s- Hoofdgebouw en paviljoen Ber kenrode van de inrichtingen Zon en Schild" en ..Hebron" te Amersfoort (Van een onzer verslaggevers) In het goedgevulde Kerkgebouw van de Hersteld Apostolische Gemeente, gaf de Oecumenische Lekenspelgroep Amersfoort, gisteravond een opvoe ring van M. Nijhoffs Pinksterspel „Des Heilands Tuin". Als voorganger trad op prof. Dl. Kok. pastoor van de Oud-Katholieke Kerk te Amersfoort. Zyn korte Inleiding zorgde met de koor- cn gemeentezang voor een uiterst stijl volle omlijsting. Het was voor de aanwezigen een avond, waar men Iets voelde van het grote Pinkstergebeuren, zoals dat eeuwen geleden, door de apostelen en naaste bloedverwanten van Christus moet zijn ervaren. geslaagd is. zijn Pinksterspel, to neelmatig een meer geraffineerde vorm te geven. Van stonde af aan wordt er naar een bepaald doel ge dreven. In casu de uitstorting van de Heilige Geest. Dit hoogtepunt uit het spel (en uit het christelij ke leven» weet Nijhoff met betrek kelijk eenvoudige middelen aan te duiden. Een brede lichtbaan, die op de onbezette plaats van Christus valt. Het luiden van de klokken. Zachte koorzang. Het koor gebruik te hiervoor het Pinksterlied van C. Franck, dat van een ontroerende eenvoud is. De aanschouwende sybillen (sym bool der mensheid) overhandigen dan aan Mattheus, Lucas, Johannes en Marcus, hun blank geworden zienersboeken. Alle heidendom is verdwenen. In groepen trekken de apostelen de wereld in Naar alle zijden, ter verkondiging van het evangelie. De taal waarmee Nijhoff zijn spel opbouwde is van een schoonheid, die groot door zijn een voud is. Zijn sublieme woordkeus en begrip van de taalmogelijkhe- den, hebben hem in staat gesteld, van dit Pinksterspel een werk te maken van de eerste orde. De decors waren zeer eenvoudig gehouden. De kerk zelf vormt het decor. De aankleding was evenals de grime goed verzorgd. De spelers (wier kwaliteiten wij uiteraard niet willen vergelijken) schenen vol overtuiging dit spel te brengen. De vooral in het begin van het spel nog vaak te theatrale gebaren, za gen wij in de toekomst liefst ver meden. De regie, opkomst en koor- invallen. was bij C. Slootman in vertrouwde handen. Gemeente waarschuwt vernielzuchtigen Terwille van een geordende recla meactie voor de aanstaande ver kiezingen heeft het gemeentebe stuur op een vijftiental punten In de stad noodaanplakborden ge plaatst, waarop de politieke partyen haar propagandabiljetten kunnen laten aanbrengen. Het blijkt, dat verscheidene bil jetten reeds korte tijd, nadat zij werden aangebracht. opzettelijk werden beschadigd of vernield. Waarom deze vernielzucht tegen andermans eigendom? De gemeente richtte de borden op en geeft de politieke partijen gelegenheid van die borden gebruik te maken om te voorkomen, dat muren, schuttin gen e.d. worden volgeplakt, waar door de stad wel zeer zou worden ontsierd. Het gemeentebestuur betreurt, dat deze nadere uitleg nodig is en ver trouwt op de medewerking van dc ingezetenen, opdat vernielingen cn beschadigingen als boven bedoeld welke uiteraard strafbaar zyn worden nagelaten. Drie gewonden bij verkeersongeval De motorrijder H. uit Amster dam passeerde gisteravond om streeks 9 uur met vrij grote snel heid het kruispunt Utrechtseweg Daam Fockemalaan. Een in de richting Soesterberg rijdende auto, bestuurd door de 28-jarige Van T. uit Leiden, kon H. niet meer ont wijken. H. en zijn duo-passagier S. wer den tegen de weg geslingerd. H liep een buikwond en verschillen de wonden aan zijn rechterbeen op. Zyn metgezel S.. eveneens uit Am sterdam, had een dubbele linker dijbeenbreuk. De naast de autobestuurder zit tende 24-jarige Van T. uit Utrecht vloog door de voorruit van de auto Hij liep tal van snijwonden in zijn gelaat op. Op 13 Jun! zal het dameskoor van Toonkunst onder leiding van zyn dirigente Nancy van der Eist on der auspiciën van de Kleine Kunst kring een uitvoering geven van het Stabat Mater van Pergolesi. Het werkje zal ten gehore worden gebracht met klavier- en strUkers- hegeleiding. Het Amersfoorts stryk- kwartet zal hlerby assisteren. In de oorlog is het Stabat Mater uitgevoerd door een koortje ad hoe o.l.v. Hartvelt, met solisten, inaar ditmaal is het voor de eerste keer dat het Toonkunst-dameskoor een werkje van deze omvang op haar repertoire heeft genomen. Boven dien zullen de soil worden verzorgd door enkele loden van het koor zelf. Pergolesi die leefde van 1710 1736 heeft het Stabat Mater op het eind van zijn leven gemaakt, kort voor zijn dood. Het werk was oor spronkelijk bedoeld voor solo castraten. maar het laat zich zeer geschikt door klein koor met solis ten uitvoeren. Het is tweestemmig en is kenmerkend voor de zoet vloeiende melodiek van deze jong gestorven meester. Behalve door het Stabat Mater is Pergolesi's naam blnven voortleven door zijn twee buffa-opera's „La Serva Pa drone" en „II maestro di Musica" Ook schreef hij een reeks bekend geworden triosonales. Het Stabat Mater is door verscheidene latere con\ponisten bewerkt, o.a. door de Klop [-OTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT Humeurig TA f IJ zijn humeurig. wV Doodgewoon humeu rig, om geen ander woord te gebruiken. Een collega met vacantie, dat betekent dubbel werk. Zij die alle lief met ons deelt, met een lichte griep te bed. dat be tekent dito. En o. gelooft u nu alstublieft niet dat wij aan werken een broertje dood hebben. Zo zijn wij niet. Nooit geweest ook. kunnen wij wel zeggen. Wy mogen er zelfs graag naar kijken. Maar aan sommige karweitjes hebben wij stom weg een hekel. Vaatwassen, aardappels schillen en der gelijke bijvoorbeeld, is niet onze sterkste zijde. Wij doen die dingen liefst met onze ogen dicht. Wat daar van komt kunt u raden. Gebroken borden en ge schilde vingers. En als het zonnetje nu maar schijnt, dan lijkt dat alles tenmin- ste niet zo erg. Maar de laatste dagen is het repen en omveer wat de klok slaat. Wij hebben vóórhaar waar wij elle lief etc. mee delen de kachel aange maakt. Niet er aan den kende dat wij een mnand geleden de pijnen al had den verwijderd. Het ver hoogde de stemming van onze kinderen. Op de meest realistische wijze konden zij brandweertje spelen. Met van de alles doordrin gende rook tranende ogen hebben wij gedacht het vuur (in de kachel en in ons gemoed) te doven. Het is ons gelukt. Vraag ons niet hoe. Zwarte handen en een zwart gemoed. En niets dat ons troostte Buiten viel een donderslag. Een lichtflits huiverde langs de avondhemel. Wat later klaarde het op. Niet bij ons. Wij bleven humeurig. U plukt daar de zure sfads- venstervruchten van. Op de eretribune Svk. moest gisteren even op het gemeentehuis zijn. Toen hij weer buiten kwam zag hy plotseling in de gracht een vijftal jonge eendjes. Moedereend zwom er waakzaam omheen Een familie heeft de eendenko lonie geadopteerd Zij heb ben er zelfs een vlondertje voor gebouwd Een oud si garenkistje zorgt voor een tehuis. Wij plaatsen deze (Anonieme) familie voor een dag in het stadszoek- licht. Boven op de eretri bune Wij noemen en roe men hen wegens daadwer kelijke dierenliefde. Een andere keer Wij hadden vandaag iets willen schrijven over een klein. maar ontroerend werkje dat wij kort gele den lazen Een kleine, maar verfijnd stukje proza wil den wy aan dit stylbloem- pje wijden. Het is er niet van gekomen. Waarom niet? Wij wisten de naam van het boekje niet meer. En wat is een beschouwing zonder naam? Niets im mers? Het is als een mens zonder tanden! Je bent dan overgeleverd aan de wille keur van een klapperend gebit. Dat doet ons onwil lekeurig denken aan een oud-tante van ons. die eens, met een nieuwe haring haar kiezen naar binnen sloeg. Wat is zij anders nog, schan dalig duur niet? Nee, die haring natuurlijk Een ge bit zyn wy voorlopig nog niet aan toe. Wat denkt u eindelijk wel? Wij mogen er nog zyn hoor. Van *and tol teen. Nee. wij zyn niet vlug op onze teentjes getrapt, maar als u uw neus tussen een andermans tanden steekt dan. Waarachtig, ineens, zomaar plotseling hebben wij het weer. Ov-pr ..De tand des tijds" van E. Verwey wilden wij iets schrijven Dat doen wij dan maar een andere keer Roken? Een onzer collega's zoekt een kamer. Hij plaatste on langs een advertentie, waar op hij vele brieven ont ving. Aangezien wij vele jaren op kamers hebben gewoond en dus over een rijke ervaring beschikken, vroeg hij ons hem met goe de raad bij te staan Gis teravond zijn wij samen naar enkele kamerverhuur sters eeweest Wy zijn daar bij weer een ervaring rij ker geworden. Wij belden ergens aan. De deur ging. leek het, van- z.elf open We stapten naar binnen en keken tegen een trap aan. Boven aan de tran stonden drie bijna even oude dametjes, die ons even aan 't Sladsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaAlf uur. mmiiTiirun n {BWsc'Liiwiiiiiiiiiniiisiiiscsi iükmd noodden naar boven te ko men. Dat deden we We volgden de dametjes in de huiskamer, waar wij moch ten zitten in twee van de drie vcerloze fauteuils. De dametje*; spraken over con dities Zn spraken alle drie tegelijk. Als de ene „ja" zei. zeiden de andere twee te gelijkertijd ook „ja" Zei die ene „neen" dan spraken de anderen meteen ook ,neen". U kunt zich dat wel voor stellen. nietwaar? De condities stonden onze collega niet aan Om de da metjes niet al te zeer te desillusioneren. bood hij elk een sigaret aan ..Graag", zeiden ze alle drie tegelijk. Onze collega haalde ziin glanzende si garettenkoker te voorschyn, klaüte het ding open en hield het ondejr de neuzen der dametjes. De koker was leeg „Rakker", zei den de drie dametjes tege- lyk. .Rakkertje" Onze collega heeft ons plechtig verklaard niet ge weten te hebben, dat zijn sigarettenkoker leeg was Wij hebben in tijden niet zo'n stil plezier gehad! Italiaan Paisiello. die er blazers aan toevoegde. Johann Adam Hil- ler, die het nodig achtte het werkje op de harmonie te „verbeteren" en een Rus, Lwov. die het zelfs voor groot orkest bewerkte. Dergelijke transcripties mogen te becritiseren zijn, een feit blijft het dat hierdoor de belangstelling levendig bleef. Gelukkig hebben latere uitgevers zich weer beroepen op het origi nele handschrift, al verschillen de meningen af en toe wel eens over de uitlegging van de versieringen. Indien er groot verschil bestond tussen de drie uitgaven die voor de uitvoering in Juni geraadpleegd zijn. dan werd altijd een oplossing gezocht die het meest bevredigde voor de huidige muzikale weergave. Het Stabat Mater zal vóór dc pauze worden uitgevoerd, na de pauze zal het strijkkwartet zich zelfstandig doen horen. Advertentie (I. M.) ZOMERJURKEN EDELST IJ FSELI Bromfieisberijdster komt ten val De 39-iarige mej. B. uit Elspeet reed Dinsdagmiddag omstreeks vier uur op haar bromfiets nabij de overweg op de Hoogeweg. Met flinke snelheid vorderde zij in de richting Amersfoort, totdat zij even voorbij de overweg slipte over de rand van het rijwielpad. Mej. B. sloeg op het wegdek. Het bleek dat zij met een vrij ernstige hoofdwond en een zware hersen schudding naar De Lichtenberg moest worden vervoerd. Spreekuur wethouder Wethouder J. Koopman is Don derdag as. verhinderd spreekuur te houden. De 21-jarige zeeman M. ver kocht in Amersfoort een te Apel doorn gehuurde fiets. In Rotterdam is deze jongeman op verzoek aan de Amersfoortse politie aangehou den en ingesloten. Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. Tel. 14632. Van Vrijdag 30 Mei t m. Woensdag 4 Juni „Drie van de In fanterie". Aanv Beide Pinkster dagen 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 6.45 en 9 uur. Toegang 14 jaar. Donderdag 5 juni- in de Donder dagcyclus „Waterloo Bridge" Aanv. 2.30. 6 30 en 9 uur Toegang 18 jaar. CITY THEATER. Westsingel 7. Tel. 6572. Van Vrijdag 30 Mei t ra. Donderdag 4 Junt ..Dreigende trommen". Aanv. Beide Pinksterdagen 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2 30. 6.45 en. 9 uur Toegang 14 jaar. REMERANDT THEATER. Langestraat 129. Van Vrijdag 3o Mei t m. Maan dag 2 Juni „Texas Rangers". Aanv. Beide Pinksterdagen 2. 4 15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2 30 6.45 en 9 uur. Toegang 14 Jaar. Van Dins dag 3 Juni t.m Donderdag 5 Juni „Op stap naar Rio". Aanv. Dagelijks 2-30. 6.45 en 9 uur Toegang elke leeftüd. 4 JUNI. Woensdag Partij van de Ar beid: openluchtbijeenkomst. Spre kers mr dr J. in 't Veld. mr dr A. A. van Rhijn en Koos Vorrink O.L. Vrouwekerkhof 19.30 uur, 7 JUNI. Zaterdag. NATU- sluitings avond voor Toneelwedstrijd, met medewerking van Cabaret Minia tuur. KAB-gebouw, 20 uur. 7 JUNI. Zaterdag. Ned Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel: uit reiking herinneringsmedailles aan 22 leden Hotel Astoria 19 30 uur- AVONDDIENSTAPOTHEKEN (met uitzondering van de beide Pink sterdagen» Van de Bovenkamp, Utrechtsestraat. 45a. tel 3358: Ver meer Apotheek Vermcerstraat 124, tel 5335. 7 t.m. 14 JUNI. Sportfestival. 7 JUNI. Zaterdag Voetbalwedstrijd HVC—Rest v. A'foort. Agenda Amsterdam Donderdag, 5 Juni: Concertggr zaal, 8.15 u.: Gala-openingsconcert van het Concertgebouw Zomerfestival door Con certgebouworkest Vrijdag, 6 Juni: Stadssch. 8 uur: Neder landsche Opera brengt Léhars „Het vro lijke weeuwtje". \lleen geestelijk begrijpen kan de corruptie in regeringen cn de wereld- verwarring van deze tijd doeltreffend berirllden cn dc mensheid naar een blij vende veiligheid en zekerheid voeren, verklaarde dc Christian Science Raad van Bestuur dezer dagen. Ongeveer 7 500 Christian Sclentlstcn uit alle delen \an de wereld vernamen de boodschap van het hoofdbestuur tijdens de jaar vergadering van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ, Scientist, In Bos ton, Massachusetts Namens het hoofdbestuur werd ge zegd dat menselijk vernuft alleen nooit de diepgaande problemen der mensheid zal oplossen. Doch cr werd aan toege voegd. dat dc middelen om tot een luis te oplossing te geraken geestelijk en onmiddellijk beschikbaar zijn Niet aan tallen. noch menselijke kracht, doen Waarheid geestelijk begrijpen is de macht, die de bestemmlne van de we reld zal bepalen, werd verklaard. De nieuwe President van De Moedc- Kerk. Lult -Kolonel Robert Ellis Key uit Londen deelde zijn talrijk gehoor Burgerlijke Stand Geboren: René R z. v. L Lijns- veld en J. Hagenbeuk; Stella M.. d v. J. Kaspers en B. E. v. Bek- kum; Cornells A., z. v. A. A Bode- gom en M G. A. Schaap: Wille- mijntje, d. v. M Wagensveld en J. Hoefsloot: Jacoba. d v. H. van Eikenhorst en W. Uittenbogaard; Cornelia A d. v A. Kaspers en H. J v. Groenestein; Josephus. z v Th P. v. Loon en A. E. Bokkers; Johannes A z v. A W W. Hil- horst en E. Hilhorst: Thomas C z. v T. C. Gouw en A H. Mol; Arie, z. v. G L. Lock en A. Kooistra. Paul A., z. v. p. A. v d Ham en M. K. Brandsma; W.outer Jz v. G v. Zoeren en B. N P Mees. Getrouwd- C A. v. d. Tweel en P. v. d. Zuidwind. Overleden; Maria de Boer. 83 jr. wed. v. J Priem; Jan ter Haar. 52 jr, echtg. van H. Lustig: Peter Bettink, 7 dg.; Johanna C. Waan- ders, 70 jr. wed. v. J W. Schievelt; Dina van Beek. 90 jr, ong.; Nico- laas Bakker. 67 jr. echtg. van J. Simons: Cornells P. Bruijn, 64 jr. wed. van A. Spaan; Lambertus van Drooge, 68 jr. echt. van J. de Leeuw. mede. dat de grondtoon van deze eeuw niet chaos is. doch Christus. Mrs Lora C Rathvon. de aftredende presidente, zeide. dat er een groeiende erkenning Is. dat geestelijke verhelde ring. en ook niets anders dan een gees telijke verheldering, het materialisme zal uitwissen, dat de bron Is van alle verwarring en van dc veelvuldige pro blemen der mensheid. Gordon V. Comer, de secretaris van De Moeder-Kerk, constateerde een groeiende algemene aanvaarding van geestelijke genezing. George Channing, het hoofd van de Persgecommltteerrten. vermeldde een toenemende offlciéle erkenning van het recht van de enkeling om te goeder trouw wegens godsdienstige redenen vrijgesteld te worden van verplicht lichamelijk onderzoek. De penningmeester van De Moeder- Kerk, Roy Garrett Watson, maakte be kend. dat de Christian Scientisten 200 000 aan vrijwillige bijdragen hadden bijeen gebracht ter leniging van dc nood van slachtoffers van de over stromingen in de Kansas-Missouri Val lei. Met betrekking tot een ander arbeids veld. vermeldde de ..Christian Science Camp Welfare" afdeling, dat er meer dan 360 „Camp Welfare Workers" zijn, die hulp verlenen aan oorlogsveteranen in hospitalen en aan leden der strijd krachten. Daarenboven zijn dertien Christian Science veldpredikers waarvan drie in Korea in actieve dienst bij de troepen. „Animato" boekt successen Op 2e Pinksterdag werd door de ge mengde zangvereniging „Animato" te Amersfoort deelgenomen aan een groot muziek- en zangconcours te Putten Deze vereniging heeft het door hard werken, en bovenal door taal volhouden, gepresteerd om ln de le afdeling, waar in zij uitkwam, een eerste prijs te ver overen. In de strüd om de ereprijs behaalde „Animato" in deze, door de wel zeer zware concurrentie, moeilijke \yedstrljd een tweede prijs. Voor de pas benoemde dirigent, de heer Van Buggenum. moet dit door Animato bereikte resultaat wel tot crote voldoening stemmen Deze nog jonge vereniging heeft recht op aller steun en medewerking, mede om het culturele leven in het Soestcr- kwartier tot grote bloei te brengen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2