\n na Pauker keurde „rechtse afwijkingen' goed Overval op convooi ten Z.O. van Bandoeng Pinay voorkomt opnieuw Franse kabinetscrisis Vernietiger ontdekt van aardappelaalt j e Truman richt vermaning tot Syngman Rhee Naar deus kerk gesloten voor Hanclelvereniging Onttroonde leiders waren op aristocratische helling Sociaal Fonds bouwnijverheid Nieuwe regering in Vietnam Chefarine „4" doet wonderen Onderzoek IN HEELAL VOORTDUREND MA TERIE-SCHEPPING Vandaag in Frankrijk Woensdag 4 Juni 1952 BOEKAREST. In het com munistische partij-orgaan Scan teia" is meegedeeld, dat op Anna Pauker, minister van buitenlandse zaken van Roemenië, ernstige cri- liek is uitgeoefend en dat haar herverkiezing in het Politburo of het centrale comité der partij is- geweigerd. .Scanteia" publiceerde een ver klaring van een volle bladzijde waarin mevrouw Pauker werd aangewreven dat zij de „naar rechts afwijkende'' handelingen hielp en aanmoedigde van de vroegere minister van Financiën Luca, die. tezamen met de minister Invoerbeperking in Indonesië DJAKARTA. Van heden af zijn nieuwe bepalingen van kracht, waarin bij de invoer in Indonesië vier groepen van goederen worden onderscheiden. Van een aantal goe deren wordt de invoer geheel ver boden. Hiertoe behoren b.v. luxe auto's. Van andere wordt de invoer weliswaar niet verboden, doch er worden geen deviezen voor beschik baar gesteld De beschikbaarstelling van deviezen geschiedt op twee manieren: tegen de koerswaarde van de dollar cn tegen de koerswaarde plus een opslag van ruim 67 pet. Dit geschiedt voor artikelen, welke een zekere mate van luxe vertegen woordigen. Tot de goederen, waarvan de invoer niet wordt verboden doch waarvoor geen deviezen worden verstrekt, beho ren o.a goud. zilver-smeedwerk, kris talwerk. meubelstukken. Chinese thee, electrische- en casgcyscrs. karpetten, vloerkleden, tapijten, lopers, e.d., na tuurzijde en kledingstoffen geheel cf gedeeltelijk van natuurzijde, koffic- extracten en essences alles soorten air-conditioning", apparaten voorzover niet kennelijk voor bedrijfsdoeleinden bestemd, pleziervaartuigen met uitzon dering van sportvaartuigen, vulpennen en vulpotloden, waarvan houder en/of sluitdop geheel van edelmetaal zijn ver vaardigd. van Binnenlandse Zaken Georges- cu, uit alle functies van partij en regering is ontheven. In de verklaring werd gezegd dat mevrouw Pauker sommige van haar fouten heeft toegegeven en beloofd heeft voor de beslis singen van de partij te strijden. In de „Scanteia" werd uitvoerig ingegaan op het besluit van het centrale comité der Roemeense ar beiderspartij om Luca cn Georges- cu op zij tc schuiven. Verklaard werd dat Luca zijn „schadelijke handelingen" tegen de partij kon uitvoeren, omdat hij werd geholpen en aangemoedigd door Georgescu en mevrouw Pau ker, di^ steeds een verzoenende houding aannamen en zijn rechtse afwijkingen aanmoedigden. Deze verzoenende houding en hun rechtse afwijkingen houden nauw verband met het feit, dat zij op een ..aristocratische helling" leefden en zichzelven losrukten van de massa. DEN HAAG. De werkgevers organisaties in het bouwbedrijf, de patroonsorganisaties in het stuca- doors-, steenhouwers- en granito- bedrijf en de drie werknemersorga nisaties. samenwerkend in de be- drijfsunie voor het bouwbedrijf, hebben te samen de stichting So ciaal Fonds Bouwnijverheid opge richt. De bedoeling is om de ad ministratie van de uitvoering der sociale wetten en andere wettelijke bepalingen zoveel mogelijk in één hand te nemen Het voorzitterschap wordt bij toerbeurt bekleed door een werkgevers- en een werkne mersvertegenwoordiger. De premies welke het fonds jaarlijks te innen heeft (Kinderbijslagwet, ziektewet, ziekenfondswet, wachtgeld- en de werkloosheidswet. vacantiefonds. pensioenfonds) worden geschat op ƒ154 millioen Het fonds werkt reeds van 1 Januari af en heeft 315 man personeel. 290 voor de ad ministratie der fondsen en 25 in de buitendienst. De laatste groep zal tot 450 man moeten worden uit gebreid. (Advertentie I.M.) Krachtiger houding tegen liet communisme (REUTER). Keizer Bao Dai van Vietnam belastte minister Guyen Van Tam met de vorming van een regering, nadat hü het kabinet van Tram van Huu had ontbonden. De nieuwe kabinetsformateur verklaarde, dat hij er naar zal stre ven de Vietnamese strijdkrachten uit te breiden en de oorlogsinspan ningen op alle gebieden te vergro ten. Van Tam staat bekend om zijn drastische maatregelen tegen com munistische rebellisten. Het nieuwe kabinet zal 12 in plaats van 14 mi nisters tellen, aldus de premier. Alle politieke en godsdienstige stro mingen zullen hierin worden ver tegenwoordigd. Protestants ziekenhuis in moeilijkheden te Roermond ROERMOND. De Protes tantse Zieken- en Kraamverple- pleging in Roermond, welke over een klein, maar goed ingericht ziekenhuis beschikt, verkeert ten gevolge van de prijsstijgingen in moeilijkheden. Indien men nood gedwongen tot sluiting zou moe ten overgaan, zal de Protestantse wijkverpleging ter plaatse even eens ophouden te bestaan. De di rectie heeft thans een beroep ge daan op Protestants Nederland om de moeilijke jaren te helpen overbruggen. Dit beroep wordt ondersteund door het bestuur van de Bond van Prot. Chr. Zieken- inrichtingen. Bende met automatische wapens beschiet autobus: twee doden DJAKARTA. Tweehonderd bandieten hebben Dinsdag. 38 km ten Zuid-Oosten van Bandung, een uit 34 auto's bestaand convooi aan gevallen en de inzittenden beroofd van geld. juwelen en wapens. Er zün geen doden of gewonden ge meld. De overval vond plaats tijdens een zware regenval. In het betrok ken gebied zwerven veel benden van dc Darocl Islam rond Tot het convooi behoorde ook een aantal militaire auto's en vrachtwagens. De politie en enkele legeronder delen arriveerden een uur, nadat de aanslag was gepleegd, doch de rovers waren toen reeds weer in dc heuvels verdwenen. Twee leden van de mobiele bri gade van het Indonesische leger werden gedood, toen Zondagmid dag te half twee op de grote weg Expedities op Mount Everest afgelast KHATMANDOE. In kringen van het ministerie van Binnen landse Zaken van Nepal wordt medegedeeld, dat de Zwitserse ex peditie naar de top van de Mount Everest de hoogste top ter we reld wegens slecht weer afge last is. Binnen tien dagen wordt regenval verwacht. Het weer is tot nu toe de belangrijkste oorzaak ge weest van het falen van alle vo rige pogingen. Volgens de laatste berichten is de Zwitserse expeditie gestegen tot een hoogte van 6 000 meter. Franse oud-politieman maakt amok CAVAILLON. De 32-jarige Georges Debon heeft tijdens een vuurgevecht de commissaris van politie Nabord en de politieman Girard doodgeschoten. Hij ver wondde nog een politieagent en een burger, voordat hij zelf dood geschoten werd. Debon had zich in zijn huis gebarricadeerd en be gon op de voorbijgangers te schie ten. Hij schoot Nabord neer. toen deze probeerde hem tot rede te brengen. Debon, een geschorste po litieagent, was ter dood veroor deeld wegens collaboratie met de Duitsers. Zijn vonnis werd in le venslange gevangenisstraf veran derd. maar na vijf jaar werd hij op vrije voeten gesteld. Glijdende loonschaal: na prijsstijging van vijf procent loonsverhoging (Van een bijzondere correspondent) viel uiteen in drie delen van voor- Wanneer ben IK aan de beurt?" (Advertentie LM.) PARIJS. De regering-Pinay heeft gisteravond laat. na een lang durig debat, het vertrouwen gekre gen van de Nationale Vergadering op een tekst betreffende de toepas sing van de glijdende loonschaal. De uitslag was 295 tegen 253 stem men. Het voorstel was negen maanden geleden gedaan door de socialisti sche fractie. Deze stemde echter gisteren tegen, uit ontevredenheid over de wijze, waarop de regering haar ontwerp ingekleed had. Het thans aangenomen ontwerp bepaalt, dat een prijsverhoging van vijf procent een evenredige loons verhoging ten gevolge moet hebben Een loonsverhoging zal echter niet tweemaal in de loop van vier maan den kunnen geschieden. Het index cijfer is dat van 1 December 1951 te weten 142. (Einde Mei was het 14,8). De communisten stemden tegen na een rede van hun woordvoerder, die voornamelijk sprak over Korea en de vrede. De katholieken stem den grotendeels voor, maar gedeel telijk blanco. De Gaullistische RPF. „Jutlandia" bracht gewon de Nederlanders uit Korea ANTWERPEN Het Deense hos- pitaalschip „Jutlandia" is Dinsdag de haven van Antwerpen binnen gelopen. Het schip had gewonde en zieke militairen uit Frankrijk. Bel gië, Nederland, Griekenland, Turkije en Ethiopië, die in Korea dienst gedaan hebben, aan boord De laatste patiënten, die Dinsdag ran boord gingen, waren tien Bel gen en elf Nederlanders. De laat- ;ten zijn onmiddellijk per vlieg machine naar Nederland gebracht. Eerste bezoekers op Duits soldatenkerkhof (Van onze correspondent VENLO. Gisteren zijn voor de eerste maal bezoekers toegelaten tot aet Duitse soldatenkerkhof te Eys- selstein. Het kerkhof, dat thans ruim 25 000 graven telt, zal over een maand officieel worden ge spend. Grote uraniumlagen in Nigeria ontdekt LONDEN. De Britse regering Heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in Nigeria een van de grootste uraniumlagen ter wereld is ont dekt. Het terrein ligt in het Noor delijk centraal gedeelte van de ko lonie. ruim 30 km van de dichtst bijzijnde spoorweg. en tegenstemmers en onthouders. De regering werd voornamelijk ge steund door de fracties van de radi calen. de rechts-onafhankelijken en de boeren De socialistische woord voerder verzette zich tegen de wijze van berekening der prijsstijgingen en wenste een richtcijfer, dat meer het loonniveau benadert, bereikt na de laatste loonsverhoging. Minister-president Plnay legde de nadruk erop. dat in de eerste plaats gezorgd moet worden voor prijssta- bilisatie en versterking van de franc, en hoopte, dat toepassing van de glijdende loonschaal onnodig zal blijken. Hij wees voorts op het ge vaar van een regeringscrisis op dit ogenblik. Die is dan ook voorkomen 'n héérlijke drank uit zuiver fruit Amerikaanse president geschokt door politieke crisis in Zuid-Korea" POESAN. De politieke crisis in Zuid-Korea is dicht bü haar hoogte punt. De Zuld-Koreaansc Nationale Vergadering heeft opgehouden te functionncren. Verwacht wordt, dat president Rhee haar spoedig zal ont binden. De ernst van de toestand blijkt ook wel uit de terugzending naar Pocsan van de met vacantle in de V.S. zijnde Amerikaanse ambassadeur In Zuid-Korea door president Truman, die in een nota aan president Rhee zicli In krachtige bewoordingen over diens politiek uitlaat. Ongeveer 52 parlementsleden, die voor Rhee zijn. hebben zich terug getrokken. omdat zij niet konden samenwerken met „corrupte" leden van het parlement. Door dit besluit is het voor de uit 183 leden be staande vertegenwoordiging vrijwel onmogelijk geworden haar werk voort te zetten. Uit de om geving van Rhee wordt vernomen, dat de president vast besloten is de assemblee „overeenkomstig de wil van het volk te ontbinden". President Truman heeft president Rhee een in krachtige bewoordin gen vervatte nota doen toekomen. Volgens zegslieden van de Ko- reanse regering schreef Truman, dat hij „geschokt" was door de po litieke crisis in Zd-Korea. Dc pers secretaris van het Witte Huis, ver klaarde, dat de Amerikaanse am bassadeur in Korea, Muccio. Maan dag naar zijn post is teruggekeerd, nadat Truman, een onderhoud met hem had gehad. Truman gaf Muc cio instructies „met betrekking tot de houding van zijn regering". „Kan Christen lid zijn van PvdA?" Radiodebat tussen prof. Zuidema en H. Scheps HILVERSUM. In het VARA- programma is opnieuw een radio debat opgenomen, nu over het on derwerp „Kan een Christen lid zijn van de Partij van de Arbeid" Hierover zullen Woensdag 4 Juni debatteren de heren H. Scheps. se cretaris van de Prot. Chr. Werk gemeenschap in de PvdA en prof. dr S. U. Zuidema, lid van de Anti- Revolutionnaire Partij. De uitzending, waarbij de bur gemeester van Utrecht, jhr rar C J. A. de Ranitz. als onpartijdig voor zitter zal optreden, wordt uitgezon d-en over Hilversum II van 20.00 21.00 uur. Belangrijke vondst van prof. Weber WAGENINGEN. Prof. dr. ir. A. Ph. Weber uit Bennekom heeft tij dens een onderzoek naar bestry. dingsmethoden van het aardappel cystenaaltje, dat de aardappelmoe heid veroorzaakt, een amoebe ont dekt, die zich voedt met de larven van dit aaltje. Deze amoebe blijkt een tot dusverre onbekend micro- organisme te zijn. In dc toekomst zou het wellicht een zeer belang rijke factor kunnen worden in de strijd tegen de aardappclmocheid. Prof. Weber deed zijn ontdekking in Juni 1950 en sindsdien hebben verscheidene onderzoekers medege werkt aan de bestudering van de levenscyclus van deze protozoón. De waarde van de eventuele bond genoot in de oorlogvoering tegen het beruchte aardappelcystenaaltje kon echter nog niet worden be proefd- gewacht wordt onder meer op de resultaten van te nemen grondproeven. Prof. Weber zette het onderzoek voort in samenwerking met de bio logische candidaat L. O. Zwillen- berg uit Amsterdam Thans worden de practische mogelijkheden bestu deerd door dr P. A van der Laan, onderzoeker van de Wagemngse „werkgroep onderzoek bestrijding aardappelcystenaaltje", onder lei ding van prof. A. J P. Gort, hoog leraar in de phytopathologie aan de Landbouwhogeschool. Intussen heeft de ontdekking van het nieuwe micro-organisme de aandacht getrokken van buiten landse wetenschappelijke onderzoe- Advertentie I.M.) yj BEROEMDE GENEESMIDDEL EH IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 Ublatlon 75 CT. Argentijnse vakbonds leider gevangen gezet BUENOS AIRES De Argen- tijnse vakbondsleider Cipriano Is Dinsdag gevangen gezel. Zijn straf tijd is vijf jaar. Reyes, die twee jaar lid is geweest van de kamer van afgevaardigden, werd in Sep tember 1943 gearresteerd wegens samenzwering tegen president Peron en zijn echtgenote. Hij was leider van de arbeiderspartij, die later de Peronistische partij is ge worden. Dezelfde straf als Reyes hebben gekregen een legeraalmoezenier en twee mannen en een vrouw, die tezelfdertijd gearresteerd zijn. kers. Op uitnodiging van „The Royal Society" gaven prof. Weber en prof. Oort een demonstratie in Burlington House te Londen met de gevonden „aaltjeseter" tijdens een bijeenkomst van dat beroemde genootschap op 22 Mei j.l. De aanwezigen bleken hoogst ge ïnteresseerd, want in Engeland v/orden de aardappelvelden al veel langer door de cystenaaltjes geteis terd dan in ons land. De door prof. Weber gevonden amoebe was ech ter ook daar aan niemand bekend. De cysten, waarop prof Weber de 'amoeben vond, waren afkomstig van een aardappelveldje in de pro vincie Groningen. Andere vind plaatsen zijn tot dusverre niet ont dekt. tussen Sukabumi en Bogor een autobus werd beschoten door een bende, die was uitgerust met auto matische wapens De bende liet dc bus eerst stoppen en opende het vuur, toen zij in de bus leden van de mobiele brigade opmerkte. Op dezelfde dag werden in deze omgeving twee auto's en twee ope- lettes aangehouden: de inzittenden werden van hun bezittingen beroofd doch verder ongemoeid gelaten. Naar aanleiding van deze gebeur tenissen zijn door leger cn politie zuiveringsacties begonnen TA AAR mijn vriend eeti door- wrochte denker is. riet hij zijn vierjarig dochtertje pas in dc twee de plaats als een aantrekkelijk doel wit voor affecties cn vanille-ijzcn. In éérste instantie echter betekent zij voor hem een dwaaltuintjc, waar in hij zijn wetenschappelijke onder zoekingsdrift kan botvieren. Haar argeloze uitspraken aan tafel of in het bad brengen hem tot urenlange overpeinzingen aan dc hand van Freud of Bühler en zijn gelaat is wit van ernst als hij des avonds in zijn studiekluis „Der Genius im Kinde" raadpleegt, omdat zijn doch ter een met vier tuinharken toe gerust torentje aardappelen heeft getekend onder het motto: „Dat is pappie als hij boos is." Vanmiddag trof ik hem met zijn blondgelokt probleem bij zijn schrijftafel aan. :,Ga even zitten." zei hij, „ik ben haar taai-intelligentie aan het tes ten." Ik nam eerbiedig plaats, gelijk een leek die een maagpcrforatic mag bijwonen en hoorde hem zeggen: „Buiten, bij tante Marie is het stil, maar hier in de stad is het....?" „Druk!'' riep het kind dadelijk. De vader maakte een kleine no titie. „Goed zo," vervolgde hij. „Maar nu opgelet. Opa is al oud, maar zus je is nog Ook nu bedacht het kind zich peen ogenblik. Zonder de geringste twijfel klonk haar stemmetje: „Mooi nieuw!" KRONKEL. In pauze van generale repetitie hebben leden rookverbod overtreden (Van onze Gooise correspondent NAARDEN, Dinsdag. De Handelvereniging te Bussum is het gebruik van de Naardense Grote Kerk voor repetities en het geven van uitvoeringen bij een eenstemmig besluit van het col lege van kerkvoogden ontzegd, dit naar aanleiding van het feit. dat leden van de Handel-vereniging in de kerk hebben gerrokt. De burgemeester van Naarden, de heer Jur. Visser Jr.. die tevens president-kerkvoogd van de Grote Kerk is. zei in een toelichting op dit besluit, dat met deze vereniging al eerder een conflict is geweest over het roken in de kerk tijdens de pauze van een generale repe titie. „Het is niet discutabel," al dus de heer Visser, of er in een Advertentie (l M.) met de fc/auweN\ zachi en geurig Brits sterrenkundige met revolutionnaire ideeën op bezoek in ons land (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Als Fred Hoyle gelijk heeft zullen eens de aarde en Mars worden opgeslokt door de uitdijende zon. De binnen planeten Mercurius cn Venus heb ben dat lot dan al ondergaan. De sterrenkundige Fred Hoyle, lector in de wiskunde aan de universiteit van Cambridge, is een om zijn revolutionnair lijkende ideeën om streden man. De „Organisatie van Natuurphilo- sophische en Technologische Facul teit-en", onder wier auspiciën Hoyle een tournee door ons land maakt hij was gisteren in Amsterdam en komt voorts naar Groningen, Leiden, Utrecht en Eindhoven zal eer van haar werk hebben als zij ziet hoe de heer Hoyle zich onder vuur laat nemen, zoals gisteren in de hoofd stad. Hoyle hield enige jaren geleden een serie lezingen voor de BBC. Deze zijn als boek verschenen on der de titel „The nature of univer se". en in het Nederlands vertaald als „Het wezr?n van het heelal Daar staat alles in. Ook de kwestie van de steeds nog voortdurende schepping van de materie, ook nu. Let wel: schepping uit niets. Op een gegeven moment bestaan be paalde atomen niet een ogenblik later zijn zij er. zegt Hoyle. Dit punt was hoofdschotel op de persconferentie die Hoyle gisteren in Amsterdam hield M-?n heeft hem hoogmoed verweten: in zijn serie lezingen waarin hij aan het slot zijn visie op de Christelijke religie weergeeft zou hij namelijk het mirakel van de eenmaal plaats ge had hebbende schepping hebben verworpen om er een reeks van nieuwe mirakel-en voor terug te ge ven: de voortdurende schepping van materie. Als men hem hierover interpel- leert blijkt, dat recente Amerikaan se waarnemingen, verricht in Zuid- Afrika en in Californië, wijzen op het bestaan van melkwegstelsels, die in vergelijking tot dc „gezeten" ne vels van jonge leeftijd moeten zijn. Intussen is het idee van de voort durende schepping allerminst splin ternieuw en het is evenmin een uit vinding van Hoyle. Reeds in 1927 is het geopperd. Een aanwijzing er voor ligt hierin, men kan de uit breiding van de waargenomen ne vels buiten ons melkwegstelsel niet verklaren zonder aan te nemen, dat er zich in het heelal meer materie moet bevinden dan die waaruit de melkwegstelsels zijn opgebouwd. Canadese boerderijbrand: zeven kinderen verbrand QUEBEC Door een brand in een 80 kilometer ten Zuiden van Quebec gelegen boerderij zijn zeven kinderen van een gezin van 13 personen levend verbrand. De slachtoffertjes varieerden in leef tijd van 20 maanden tot 12 jaar. Hun moeder liep zware brandwon den op bij de redding van één der overlevenden. Godshuis gerookt mag worden of niet." Door dit besluit konden de ver dere opnamen van de Handel- psalmen ten dienste van de NCRV waaraan de Engelse solist William Herbert medewerkte, niet worden vervaardigd. „Uiteraard was het college zich van de consequen ties van zijn besluit volkomen bewust." zei de heer Visser, „maar anderzijds eist het college van kerkvoogden van alle gebruikers van de kerk het respect, hetwelk men een Godshuis verschuldigd is en dat impliceert dat er niet wordt gerookt." „En wanneer men, gelijk de Handelvereniging, dan bij herha ling blijk geeft zulk een respect niet te kunnen opbrengen, dan worden de kerkdeuren voor deze vereniging gesloten. Wij hebben in het verleden dubbel en dwars clementie betracht." De Handel-vereniging zal in een dezer dagen te houden bestuurs vergadering overwegen of er nog stappen in deze te doen zijn. In ieder geval staat ook een bespre king met de NCRV over deze kwestie te wachten. Belgische bedrijven vrezen goedkope Nederlandse waren (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Verbond der Belgische Industrieën heeft naar aanleiding van bepaalde klachten, een enquête ondernomen om te on derzoeken. in welke mate Neder landse producten de Belgische heb ben verdrongen Het heet, dat hier een anti-Benelux" actie uit voort zou kunnen komen en dat genoemd verbond overweegt, bij de regering op beschermende maatregelen aan te dringen tegen de zogeheten over stroming van het land met goedko pe Nederlandse goederen. Of een dergelijke stap veel suc ces zal hebben is twijfelachtig. Zij zou de moeizaam bereikte bijna al gehele liberalisatie van het han delsverkeer tussen de beide landen in het geding brengen. Dc hierdoor gekweekte stemming echter zal de terughoudendheid der Belgische re gering, om spoedig de Economische Unie tot stand te brengen, stimule ren. Vervolg van pag. 1 haar toepast Van het parlement kan niets verwacht worden. Wij moeten niet vertrouwen op een spontane masasbeweging. Het zogenaamde „economisme", dat wil zeggen de opvatting, dat sociale eisen voor rang hebben op politieke problemen, is een gevaarlijke afwijking van ze kere partijgenoten ,.De strijd om de vrede" is belangrijker dan al het andere. Tot zover mevr. Jeannette Thorez-Vermeersch. De niet-communistische vakbewe gingen hebben uitdrukkelijk haar leden opgeroepen, zich van de com munistische stakingssmetten vrij te houden. De regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat staatsambtena ren en beambten van openbare diensten, die vandaag gehoor geven aan de communistische oproep, ont slagen zullen worden of geschorst; zij zullen dan vallen onder de amb telijke tuchtvoorschriften De rege ring heeft ook uitgebreide orde maatregelen genomen, die gewaar borgd zullen worden door eenheden van de politie, de republikeinse gar de en het leger. Uit de provincie kwamen gisteren versterkingen naar Parijs. Alle openbare betogingen zijn verboden. De minister van Binnenlandse Za ken heeft gisteren verklaard: „Van onze kant zullen er geen provocaties zijn. maar wanneer de betogers hardhandig op gaan treden, dan zal er met gestrengheid worden ge reageerd Ik zal niet gedogen, dat mijn mannon gedood worden." Deze waarschuwing werd met regelmatige tussenpozen door de radio herhaald. In de loop van de nacht stelden zich sterke eenheden van politie en republikeinse garde op rondom de Renaultfabrieken. gelegen aan de zuidwestelijke stadsrand. De com munisten hebben daar volgens schatting de beschikking over 600 man aan trouwe stoottroepen. Er werken in totaal 40000 arbeiders, waarvan velen aan de lopende band. een productiemethode dus, die ge makkelijk te verstoren is.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3