Puistjes: Ike opent verkiezingscampagne met critiek op Trum an en Taft Kansspel Aannemer beroofd van bedrag van f 800.- Volwaardige filmindustrie mi in ons land mogelijk De wedloop tussen Taft en Eisenhower Britse hofrouw geëindigd, Londenseseasoningezet Hofmeester door tremmer dodelijk gewond DDD Meer emigranten met de KLM naar Australië Vlissingen-Hoekheen per boot, terug per trein GELEZEN- Democraten zijn te aan de macht lang Mossadeq bij de Koningin en gewogen Donderdag 5 Juni 1952 3 -®- hem het initiatief oevaarl iilr v(i' ABILENE. Generaal Eisenhower heeft reeds onmiddellijk bü het begin van zijn persoonlijke campagne in de verkiezingsstrijd om het Amerikaanse presidentschap de aanval geopend op zijn twee grootste tegenstanders: de democratische partij van Truman en zijn concurrent in de eigen republi keinse partij, Senator Taft. De weer tot burger geworden militair deed dit in zijn eerste, grote verkiezingsrede. welke hij uitsprak in zijn woonplaats, het stadje Abilene in Kansas. Abilene, dat ongeveer 7000 inwoners telt, was bij deze gelegenheid overstroomd door vele duizenden aanhangers van Eisenhower, die uit alle delen van de Staten, gewapend met spandoeken, met opschriften zoals „I like Ike", waren gekomen, om aan de rede van hun favoriet een indrukwekkende achtergrond te geven. .□im!n;wmnïPJRiö»i®ii^afcTiifflai(SiiHiLu:ütii'aouiEiffliöinnri!i:Q.imnsjEii Verwerping beroep van croupiers gevorderd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De advocaat-ge- Deraal bij het Haagse Gerechtshof vroeg Woensdag verwerping van de beroepen, die twee-en-twmtig voor malige employés van de speelclub „Arislo" uit Scheveningen hadden ingesteld tegen de hun door de Haagse politierechter opgelegde von nissen. De straffen van deze crou piers, hulpcroupiers, controleurs en lafelchefs varieerden van boetes van tachtig tot vijfhonderd gulden met voorwaardelijke gevangenisstraffen van twee weken tot drie maanden. In hun verweer betoogden de ap pellanten, dat de hun opgelegde straffen, in vergelijking tot die van de bestuursleden van de club. veel te hoog lagen. Ook werd aan gevoerd, dat de in Amsterdam opgelegde straffen aanzienlijk min der streng waren, dan die van de in de Residentie gewezen vonnissen. De president repliceerde hierop, dat hij, gezien dc ernst van dit soort misdrijven, hoopte, dat de andere rechtsgebieden in de toekomst de vonnissen uit het Haagse gebied tot voorbeeld zouden nemen. In zijn zitting van 18 Juni zal het Hof arrest wijzen. Overkoepelend orgaan voor openbaar onderwijs bepleit AMSTERDAM. Op de 160ste algemene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, heeft de heer R. Roelfsema. bur gemeester der gemeente Hooge- zand-Sappemeer en lid van de Nutscommissie voor Onderwijs dei- maatschappij, gepleit voor de op richting van een overkoepelend orgaan, voor het openbaar en daar mee gelijk te stellen onderwijs waarin gemeente-besturen, school besturen, onderwijs-organisaties, leraren van het V.H.M O., leden van het Nut en afgevaardigden van grote bedrijver zitting zouden heb ben en dat advies zou kunnen uit brengen over wetstechnische kwes ties, onderwijsorganisatie, het ge bruik van film n radio, kortom allerlei kwesties die het openbaar onderwijs betreffen. De openbare school wordt bestuurd door de ge meenteraden, die. zoals spreker op merkte. niet altijd deskundig zijn op onderwijsgebied. Economisch congres over Benelux in Luxemburg BRUSSEL Zaterdag en Zondag organiseert het Luxemburgse Bene- lux-comité in de hoofdstad van het groothertogdom het zesde economi sche Beneluxcongres, waar vooraan staande sprekers uit de drie landen het woord zullen voeren. Van Nederlandse zijde zijn dit prof. dr G M. Verrijn Stuart, directeur van de Amsterdamsche Bank en de heer D. Roemers, directeur van het wetenschap pelijk bureau van het N V.V Vandaag komt. eveneens te Luxem burg. de permanente contact-commissie van hoge ambtenaren der departementen van Buitenlandse Zaken van de drie landen bijeen De aanval op de democraten cul mineerde in de zin: „Zij hebben het heft te lang in handen gehad." De recente corruptieschandalen in regeringskringen schreef Eisenho wer toe aan het feit, dat de de mocratische partij reeds zolang aan het bewind was. Dat ondermijnt de politieke gezondheid en leidt ten slotte tot politiek geknoei. Ook critiseerde Eisenhower 'de centralistische neigingen van het Truman-bewind. dat geleidelijk vele functies, welke aan de plaat selijke besturen behoren, had op geslorpt. Verder bood natuurlijk de niet zeer geslaagde strijd van de rege ring tegen de inflatie een welkom aanvalspunt. Inflatie, aldus Eisen hower, kan zelfs de vrije concur rentie vernietigen, die de onmis bare economische steun is van de menselijke vrijheid. De nieuwe re gering zal tot een van haar be langrijkste taken hebben, de infla tie tegen te gaan. In dit verband leverde Eisenhower ook critiek op de hoge belastingen, die volgens hem het initiatief gevaarlijk ver lammen. Anders echter dan Taft en hier begon de attaque op zijn par tijgenoot-concurrent verklaarde Eisenhower zich een tegenstander van grote bezuinigingen op het militaire hulpprogram voor het buitenland. Eisenhower verdedig de deze hulp, door op het succes ervan te wijzen: belangrijke ge bieden zijn aan het communisme onthouden en krachtige geallieer den zijn aan Amerika in de ideo logische wereldoorlog gebonden. Wel noemde hij de huidige uitga ven top-uitgaven en meende hij een vermindering daarvan te kun nen verwachten, zonder dat het uiteindelijk doel daardoor teloor zou gaan. Ten slotte bepleitte Eisenhower een politiek, die de Amerikanen zou brengen tot een grotere eens gezindheid, welke nodig is om de bijna bovenmenselijke problemen van deze tijd op te lossen. Er moet een klimaat van „goodwill" en van waardering van goed burgerschap worden geschapen. „Dan kan niets", zo besloot Eisenhower, „ons volk angst inboezemen of er on der krijgen. Ik geloof in de toe komst van Amerika". Prof. v. d. Brink voor radio in Canada geïnterviewd HILVERSUM. De Nederlandse sec tie van de Canadese radio-omroep zal Vrijdag 6 Juni van kwart over zeven tot kwart voor acht (Ned. tijd) een in terview uitzenden met minister Van den Brink, naar aanleiding van de ope ning van de Jaarbeurs in Toronto. Golf lengten: 16.84 en 19.58 meter. Dc KRO zal een samenvatting van de uitzending geven Zondag 8 Juni van 19.45 tot 19.52 uur over Hilversum I. Advertentie Cl. M.) Gunstige wisselkoersen tijdens Olympische Spelen HELSINKI. De bank van Fin land heeft gunstige wisselkoersen bekendgemaakt, die zullen gelden voor hen, die tijdens de Olympische Spelen een bezoek aan Finland brengen. De Nederlandse gulden werd daarbij gelijkgesteld aan 86 Finse marken. De normale koers is 61 Finse marken De gunstige wis selkoersen zullen alleen geldig zijn voor de duur van de Olympische Spelen. Lichte straf geëist tegen meisjedat onder funeste invloed verkeerde AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag de zaak behandeld tegen een 19-jarig meisje uit Soest, dat er van wordt beschuldigd een Zaanse aannemer ln de hoofdstad van een portefeuille met 800.te hebben beroofd. De Officier van Justitie eiste tegen de verdachte, die te genover de politie een bekentenis heeft afgelegd, maar deze later herriep en ook op de zitting haar onschuld volhield, een gevangenisstraf van 12 maan den met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat hij de om standigheid in aanmerking wilde nemen, dat naar z(jn mening de moeder van het meisje een funeste Invloed op haar dochter had uitgeocfened. De gedupeerde, 38 jaar oud. ver klaarde als getuige, dat hij het meisje, met een echtpaar, waarmede zij bevriend was. in een café op de Nieuwendijk ontmoette, dat hij daar kwistig rondjes gaf en dat hij na sluitingstijd het feest met het meis je. de caféhouder, de buffetjuffrouw en de kellner in de woning van de caféhouder had voortgezet In be schonken toestand was hij tenslotte Staatssecretaris Cals huldigt cineast Herman v. d. Horst (winnaar Cannesprijs) DEN HAAG. „Dc resultaten, die uw werk op liet filmfestival in Cannes lieeft gehad, zijn van dien aard, dat wij op de ingeslagen weg moeten voortgaan om de wereld te Carol Reed (van „The Third Man' door jarige Koningin geridderd (Van onze correspondent) LONDEN. Sinds Pinksteren is de hofrouw geëindigd en deze week zet de Londense „Season" met volle kracht in. Gisteren opende de ko ningin het jaarlijkse „Royal Tourna ment in Earls Court een reeks van vertoningen en behendigheids wedstrijden van vloot, leger en luchtmacht, die tot 21 Juli voort zullen duren. En vandaag, op haar officiële verjaardag, <de echte is op 10 Juni), neemt zij op het plein van de Horse Guards de jaarlijkse para de van de garderegimenten af. Weken en maanden wordt er voor deze vaandelparade, die „trooping the colour" heet, geoefend, de laatste Eisacht jaar gevangenisstraf en nooit meer een druppel drank AMSTERDAM. Aan boord van de „Hecuba" van de KNSM hoorden leden van de bemanning op 16 October 1951. terwijl het schip zich tussen de Zuid-Amerikaanse havens Manta en Esraeraldas bevond, de hofmeester Kerkhof luid gillen. Even later vonden zij hem. badend in zijn bloed, in de gang van zijn hut. Intussen kwam de 23-jarige tremmer M. M. uit IJmuiden huilend de hut van de eerste machinist binnenlopen en zei: „Ik heb de hofmeester doodgestoken" Kerkhof overleed 28 October 1951 aan zijn verwondingen in het hospitaal van Esmeraldas. z Woensdag stond de tremmer in de verdachtenbank van de Amster damse rechtbank. In een psychia trisch rapport kwamen twee des kundigen tot de conclusie, dat M sterk verminderd toerekeningsvat baar was en zijn daad heeft ver richt tijdens een pathologische roes Een olieman, als getuige a dechar ge gehoord, verklaarde dat dc ver dachte tijdens de vorige reis over boord was gesprongen, nadat hij de kapitein een gefantaseerd verhaal had gedaan van het overlijden van zijn moeder De hofmeester die na de aanval van M door de kapitein was gehoord, kon geen motief voor de daad noemen De officier van justitie meende, dat het motief moet zijn geweest, dat dc hofmeester zich streng aan de voorschriften hield wat betreft de distributie van sterke drank We gens doodslag eiste hij ten slotte acht iaar gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering, met de voorwaarde.dat verdaehle zich na zijn vrijlating onder toezicht zal stellen van een medisch consultatie bureau voor alcoholisme ..Want" zo zei de officier, hij mag nooit meer een druppel drank aanraken". De verdediger achtte de opzet tot doden bij zijn cliënt niet aanwezig. Hij vroeg de rechtbank een aanmer kelijk lagere straf op te leggen, bijvoorbeeld een jaar met onder toezicht stelling. Uitspraak 18 Juni. Nieuwe film voor de luchtmacht DEN HAAG. De Luchtmacht heeft, na het gereedkomen van de film „Vleugels over Nederland" aan Polvgoon-Profilti opdracht voor een tweede film: „Mannen <n Overall" gegeven. De chef lucht machtstaf luitenant-generaal vlie ger I. A. Aler liet met „Vleugels oVer Nederland" een wervingsfilm maken, waarin in het bijzonder aandacht werd besteed aan de op leiding van het vliegend personeel. De nieuwe film, waarvan het sce nario door Karei Nort is geschre ven. vestigt de aandacht op de op leiding van het technische perso neel van de Luchtmacht. Joh. Blansjaar, die de opnamen maakte voor „Vleugels over Nederland", zal ook in „Mannen in Overall" de camera hanteren. maal zelfs met subsituten voor de vorstelijke personen, waarbij het door niets te verstoren politiepaard „Winston", dat op deze dag weer de koningin zal dragen, door een hof dame gereden werd. De achttiende eeuwse marsmanoeuvres, die op hei betrekkelijk kleine vierkante plein worden uitgevoerd, zijn namelijk zo moeilijk en ingewikkeld, dat alleen nauwgezette en herhaalde studie het schouwspel feilloos kan doen verlo pen. Hoogtepunten zijn daarbij al tijd de mars en contra-mars van de verenigde muziekcorpsen van de vijf garderegimentcn en het défilé in de langzame paradepas. Op deze officiële verjaardag is er ook altijd een lintjesregen. De eer ste minister van Ierland en Sir Duff Cooper, de voormalige Britse am bassadeur in Parijs, werden in de Adelstand verheven. Zo ook het voormalige parlementslid generaal Sir George Jeffreys, die eens in 1898 Churchill's commanderende of ficier was. Bij deze onderscheidin gen zijn ook de wetenschappen en kunsten niet vergeten. De acteurs Michael Redgrave en Anthony Quayle worden commandeur in de orde van het Britse Empire en de filmregisseur Carol Reed ridder. De weduwe van Bevin kreeg de titel „Dame"- een equivalent voor het „Sir" voor de mannen. Wie wordt op 3 Juli 1e Chicago aangewezen als republikeins can- didaat voor het presidentschap? Dat*zal wel op die dag zelf be slist worden, want, zoals ons overzicht Iaat zien, heeft bij de voorverkiezGigen nog geen der twee grote favorieten de nodige meerderheid van 600 kiesman nen, die reeds thans de candi- daatstelling zeker zou stellen, achter zich kunnen krijgen. (Advertentie l. M.) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloelbareD.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN laten zien, wat ons land op cine matografisch gebied kan bereiken Zo prees Woensdagmiddag in een van de zalen van het ministerie van OK. en W. staatssecretaris mr J. M. L Th Cals, drie van de vier cineasten, die met hun docu mentaires op het filmfestival op merkelijke successen boekten. Her man van der Horst verwierf met zijn „Het schot is te boord" de eerste prijs, terwijl Max de Haas en Bert Haanstra met „Maskerage" en „Panta Rhei" medehielpen om de goede naam van Nederland op dit gebied van de filmkunst hoog te houden. De staatssecretaris achtte, gezien de successen van de laatste jaren, het nemen van verstrekkende maat regelen, die kunnen leiden tot bet geregeld verschijnen van grote Ne derlandse speelfilms op dit ogen blik volkomen verantwoord. Een in terdepartementale commissie, die deze plannen in studie nam, heeft inmiddels reeds plannen uitgewerkt die. als de voortekenen niet bedrie gen. tot goede resultaten zullen leiden. Alleen de economische be zwaren drukken nog zwaar „Maar de goodwill, die gekweekt is door Uw werk zal ons een aan sporing zijn om de moeizame weg verder te gaan naar een volwaar dige Nederlandse filmindustrie,'" zei mr Cals. Aan het slot van deze kleine hul diging overhandigde de staatssecre taris aan Herman van der Horst de door hem gewonnen prijs, een schil derstuk, dat vergezeld ging van een oorkonde. Wimpeltochten om IJselmeer begonnen DEN HAAG De wimpeltochten om het IJselmeer voor fietsers, welke de ANW en de ANWB heb ben georganiseerd, zijn begonnen. Er blijkt veel belangstelling voor te zun. De tocht leidt langs Amsterdam. Haarlem, Alkmaar, de Zuiderzee steden. via de Afsluitdijk naar Friesland en van daar via Kampen en Giethoorn naar de Veluwekust, het nationale park „De Hoge Velu- we", Utrecht, Loosdrecht, de Vecht streek en het Gooi. Men kan de tocht beginnen in Amsterdam, Arn hem. Utrecht en Zwolle. Deelne mers moeten zich op zes contróle- bureaux melden. Een groene wim pel wordt als souvenir uitgereikt. ALS GROTERE LOCKHEEDS ER ZIJN Perth eindpunt van nieuwe dienst PERTH (Australië). De K.L.M., die sinds eind '51 eenmaal per week een passagiersdienst Amsterdam Sydney onderhoudt, streeft er naar een groter aantal Nederlandse emi granten naar Australië en Nieuw Zeeland te vervoeren. Dit zou kun nen geschieden met liet nieuwe ma terieel (Lockheed „Super Constella- SMALLE BEURS? TOCH EEN ZEEREIS! bij het passeren van de voor zover we er met tijlijn bij de hand wor- onze blote voeten in den gehouden (je kan gestaan hebben. DE WIND heeft een wolk voor anker gelegd. De zee is trans parant groen maar die wolk werpt een donke re schaduwvlek op het water. Dwars er door heen ploegt de „Konin gin Emma", een hel witte snor voor de boeg. haar geheimzinnig-stille kielzog, een smalle strook zee waarop de bries geen vat schijnt te hebben. Die heeft hier trouwens ruimte men mogelijk 'maken genoeg want zijn eerste voor landrotten, die best obstakels. dijken en duinen, zijn al lang achter de horizon ver dwenen. We maken dus een heuse «zeereis, al gaat het dan maar van Hoek van Holland naar VlisSingen. Het is dan ook allemaal erg echt: het vertrok met wappe rende zakdoeken, de min of meer waterdich te papieren zakken, die nooit weten) en de meeuwen, die al sche rend om het achter schip de trip meema ken. Zo'n trip over zee is eigenlijk het plezierig ste onderdeel van een rondreisje, dat Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", en Neder landse Spoorwegen sa- We hebben Walche ren eerst op het radar scherm gezien als een fluorescerende lijn op het matglas, later als een rij kloeke duinen met hier en daar een rood dak, dat zich bo ven de natuurlijke be scherming uit waagt We hebben de branding op het beton van de Westkappelse zeewering te pletter zien lopen en toen we Vlissingens ha ven binnenvoeren, heb ben we een kwartje in een circulerende hoed gedaan ten behoeve van een juffrouw, die de HÖnan'd.e,t'éen'maai deining niet verdragen tlons"). Deze vliegtuigen worden ln de loop van 1953 venvacht. Mochten de pogingen van de K.LM., om meer emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland te ver. voeren met succes worden bekroond dan zal, naast de wekelijkse pas- sagiersdienst op Sydney, misschien drie keer per week met emigranten naar Perth worden gevlogen. Deze stad is als eindpunt van de emi- grantendienst gekozen, omdat de ervaring heeft geleerd dat de Ne derlandse landverhuizers in 't alge meen van daar uit betere kansen op werkgelegenheid hebben. Twee emi grantendiensten zouden worden doorgetrokken naar Nieuw Zeeland Het aantal per jaar te vervoeren emigranten is uiteraard afhankelijk van de beschikbare ruimte. Zolang niet vaststaat wanneer de nieuwe „Super Constellations" arriveren en hoeveel er voor dit vervoer kunnen worden gebruikt, is een schatting moeilijk. eens een zeereis willen maken maar er nooit toe komen, omdat een reis naar Engeland te veel in de papieren zou lopen VlissingenHoek van per boot en je hebt een interessant stuk Neder land en een stuk Noord zee gezien, welke laat ste de meesten onzer alleen maar kennen kon en mét de broodjes en de koffie haar kunstgebit prijs had ge geven aan de zee. Heus, het is een pret tige tocht! ATG in '53 geen vast bespeler van A'dams Stadsschouwburg AMSTERDAM, Het Amster- dams Toneel Gezelschap heeft het gemeentebestuur medegedeeld, dat het zich na 31 Augustus 1953 zal terugtrekken als candidaat bespe ler van de Stadsschouwburg. De discussies in de gemeente raad. waarin op de leiding van het A.T.G. veel critiek werd uitge oefend, hebben tot dit besluit ge leid. Zowel de artistieke als de za kelijke leiding zouden er de voor keur aan hebben gegeven zich reeds thans terug te trekken. De reeds aangegane verplichtingen maakten dat echter onmogelijk. (De artistieke leiding van het A.T.G. wordt gevormd door Albert van Dalsum en A. Defresne; za kelijk leider is Jo Sternhéim.) met het meisje naar een hotelletje achter de Munt gewandeld, waar hij een kamer resorveeidc en het meis je zich onder valse naam liet in schrijven. Toen de aannemer drie uur later wakker werd was het meisje verdwenen en miste hij de portefeuille, die hij onder het kus sen had gelegd. Het meisje melde zich later vrij willig en bekende toen de porte feuille te hebben ontvreemd. Zij had het voorwerp in het toilet van de trein gegooid, nadat zij het geld er uit bad gehaald Zij had er kle dingstukken voor haar moeder voor gekocht, die zij later in Soest aan de politie toonde. De moeder ont kende iets van de diefstal af te we ten en toen trok ook de dochter haar bekentenis in. Ter zitting ver klaarde zij, slechts te hebben be kend in de hoop weer vrijgelaten te worden. De officier van justitie achtte de beroving bewezen Verdachte's raadsman meende, dat het bewijs alleen maar berustte op de inmid dels weer ingetrokken bekentenis en merkte op, dat er diverse twij- felpunten zijn Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënte. Dit laatste werd door de rechtbank afgewezen. Uit spraak 18 Juni. Kamperen te Putten Gd.) Nieuwe legesheffing wordl voorgedragen ter goedkeuring DEN HAAG. Elke belemme ring van het kamperen, die niet noodzakelijk is in het belang van de openbare orde. de zedelijkheid of de gezondheid, betekent een in breuk op het algemeen belang Dit verklaren de ministers van Binn. Zaken en van O. K en W. in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) over de destijds sterk ge- critiseerde legesheffing te Putten (Geld.). Deze legesheffing is in tussen op 10 April j.l. gewijzigd en de ministers menen, dat er thans van een verkapte belastingheffing geen sprake is. Tegen de daarin opgenomen tarieven behoeft naar het oordeel der ministers uit een oogpunt van kampeerbeleid geen bezwaar te bestaan. De nieuwe verordening zal worden voorge dragen voor goedkeuring. AT A een uurtje fietsen stapte ik k* af voor een kopje koffie in een landelijk café. Er zat een echtpaar aan een tafeltje naast het mijne en daar dc man claimde dat we elkaar eens hadden ontmoet raak ten we in gesprek. De conversatie liep over koek jes. nylonkousen, schouwburgbe zoek Laurel en Hardy en Daphne du Alaurier. Via haar levensware werken kwamen wij te praat over slechte aanwendsels als het on matig gebruik van alcoholhouden de dranken. het verkeer met min der fatsoenlijke vrouwen en het kansspel. Dc man bleek een ge ducht teaenstander van het dob belen. Hij aetvaagde van vroeger levende volkeren, die hun vrou wen plachten te verspelen en ver klaarde grinnekend het te betreu ren dat daarop tegenwoordig geen kans ïneer bestond, een aardig heidje waarop zijn vrouw met een gemaakt lachje reageerde. Ibsen schoot me weer te binnen, maar ik bleef terzake en kwam met. reisherinneringen aan Montr Car lo op dc proppen, want ik ben daar eens geweest en schep er graag mee op. aangezien het in derdaad een heel eind iveg is. De dikke luisterde geboeid en zeidc: Afschuwelijk al dat gegok. Er moest dc doodstraf op staan. Daar heb ie bijvoorbeeld dat mis selijke spellet ie dat geef me een kaart" heet. Daar zijn al heel wat mensen ongelukkig door gewor den". ..Geef me een kaart?" vroeg ik. „Dat is mij onbekend" De man probeerde het mij uit te leggen maar ik begreep het niet. Om het mij toch duidelijk te maken, bracht hij een bundel kaarten te voorschijn. „Jij bent de bank", zei hij. ,JZet een kwartje in, dan doe ik het ook". Gelukkig had ik er een: ik droeg mijn hele salaris bij me. Verdeel nou dc kaarten", riep hij met glinsterende open. „leder zes. Zo. Nou zeg ikgeef me een kaart". Ik bleef sullig zitten. „Toe nou", sprak hij. „Een kaart". Ik gaf er een en blijkbaar een hele mooie, want hij liet een schril gefluit horen en schreeuwde: „Een poclek. Een poelek ineens!" Nu wierp hij de kaarten op tafel. Er waren keurige plaatjes bij van koningen en dames. „Nou betaal jij mij viermaal de inzet", zei hij en hij hield zijn hand op. Ik moest wel doorspe len. Hij had nog driemaal een poe lek Ik daarentegen een zogenaamd Delfts Heertje, dat mij op twee maal de inzet recht gaf. Het ging dus blfikbaar eerlijk toe. Eindelijk borg de man de kaarten weg. „Dat was nou: geef me een kaart", zei hij misnoegd. „Misselijk hè?" „Misselijk", sprak ik. Ik had zeven gulden verloren. KRONKEL (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Onder applaus van een talrijk publiek stapte Woensdagmiddag de Perzische pre mier Mossadeq. monter en vief. zelfs ternauwernood ondersteund, het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout binnen om Koningin Ju liana een beleefdheidsbezoek te brengen. De toeschouwers hadden kennelijk de verwachting, dat zij een glimp zouden kunnen opvangen van de Perzische tapijten, die Mos sadeq Hare Majesteit zou schenken. Kort voor vijven arriveerde de Koningin, gekleed in een turquoise robe met een zilvervos; zij droeg een eenvoudig wit hoedje. Klokslag vijf uur reed Mossadeq voor, be geleid door de Perzische gezant in ons land Ruim een half uur later trad hij opgewekt, met een glim lach op de lippen, naar buiten. Hij dankte uit zijn auto met een vriendelijk gebaar de applaudisse rende toeschouwers. Staalstaking in VS veroorzaakt werkloosheid PITTSBURGH. Het aantal werklozen als gevolg van de sta king van 650.000 arbeiders in de staalindustrie is heden tot 100 000 gestegen. De meesten zijn mijn werkers en spoormannen. De erts schepen in de grote meren worden naar de havens geroepen Als de staking voortduurt zullen tegen Zondag 200 vrachtschepen worden opgelegd en 7000 varensgezellen met verlof worden gezonden. Jehova's getuigen wenden zich tot de justitie Aanklacht ingediend tegen aantal Venloënaars AMSTERDAM. Het str.oot- schap „De Wachttoren" (Jehova's getuigen) heeft b(J de justitie een aanklacht ingediend tegen een aan tal Venloënaars, die de bijeen komst op Eerste Pinksterdag heb ben verstoord- Bovendien is een civiele proce dure aanhangig gemaakt tegen de eigenaar van het Venlose hotel „Nationaal", wegens contractbreuk. Weken voor de bijeenkomst was nl. een zaal gehuurd in dat hotel, doch enige tijd later deelde de eigenaar „De Wachttoren" mede, dat het hem, ondanks het afgeslo ten contract, onmogelijk was tij dens de Pinksterdagen zijn zaal aan de Jehova's getuigen ter be schikking te stellen. Nadien wendde men zich tot de Spoorwegen, die een terrein in Venlo te huur aanboden, waar een tent kon worden geplaatst De samenkomst, daar gehouden, is grotendeels onmogelijk gemaakt door het geschreeuw van rond dui zend jongemannen. J^otre-Dame de Chartres zal vQor de moderne, door haast en machines bedreigde mens niet slechts een open baring. maar ook een bedevaartoord naar zuivere, ongerepte schoonheid blij ven. De middeleeuwse kathedraal van Chartres. dat is zowel het mysterie van diep religieus beleven als dc Jubel van wat door mensenhanden aan verheven kunst werd gewrocht. Na eeuwenlange sluimering is deze kunst herontdekt. Het gevolg hiervan Js dat de reeds vrij omvangrijke literatuur over Chartres nog steeds met nieuwe studies cn uit gaven wordt verrijkt. In de reeks Ars Mundi van Uitgeverij Contact, Amster dam is thans van dc hand van Prof. Dr. F. van der Meer een bij/onder (raai boekwerk verschenen mei 89 foto's, waarvan 4 in kleur, van Hans Slbbe- lee 22.50. In zijn essay beschrijft prof. van der Meer allereerst de betekenis van de ka thedraal en van ,.de school van Char tres", de oude kerk voor de brand 1194, met de gespaard gebleven torens, dc crypt, dc westgevel met het onvcrgcllj- kelijke Portail Royal en de drie ouastc ramen Hierna volgt een beschrijving van de wonderbaarlijk snelle bouw tus sen 1194 en 1220, van de ramen en van het Zuider- en Noorderportaal met hun duizenden figuren Do kunstfotograaf Hans Slbbelcc heeft er naar gestreefd het wezen van het unieke ensemble, dat Chartres is, uit te beelden: de architec tuur— exterieur cn interieur do sculpturen en de wereldberoemde ra men. Deze foto's blinken uit door hun grote scherpte, ook door hun licht- en scha duwwerking. waardoor liet cssentlc-le van deze waarachtig tijdloze scheppin gen op een zeer knappe wijze tot 'Hn recht is gekomen. Dc tekst van Drof: van der Meer is bevattelijk geschreven. Hij geeft er zich rekenschap van dat alles wat hij over deze prachtige ka thedraal zegt slechts bedoeld Is als een samenvatting van wat leder die dc ka thedraal gaat zien of heeft gezien, dient te weten. En openhartig verklaart hij „de eigenlijke zin van dit boek steekt in de afbeeldingen, waarin Slhbclee ge tracht heeft althans dc hoofdmomenten van dit onvergetelijke monument, met name de kunstwerken uit de twaalfde en dertiende eeuw vast te leggen Daarin is Slbbelce dan ook ten volle geslaagd I

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3