STABSVENSTER Morgen op Birkhoven sport en gratie Leeszaal verrijkt haar boekenbezit Grootvader vond na twaalf jaar zoeken kleinkind terug Plechtige Herdenkingssamenkomst in kapel van „Zon en Schild" Soesterkwartierseries op Birkhoven Zilveren jubileum is rede tot bezinning en dankbaarheid Vertrouwen in de toekomst y Veiling van huizen Avondvierdaagse zeer in trek SPORTFESTIVAL 1952 Turndemonstraties, ballet en... voetbalwedstrijd Programma's gaan grif van de hand DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB I GUKB tegen AKB Wandeltochten van Samen op Stap Wijziging in elftal ,,Rest Amersfoort" Elisabeth Schipper gaat exposeren Chauffeurs-examens Noteert U even Sportagenda Agenda Amsterdam Pleegouders hopen dat „Nadine" bij hen mag blijven Rome door staking zonder gas „Sint Hubertus in voorbije jaar 2 Vrijdag 6 Juni 1952 (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig jubileum van de „Nederland- sohe Hervormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken", werd gister middag in de kapel van de psychiatrische Inrichting „Zon en Schild", een plechtige herdenkingssamenkomst gehouden. Het wijdingswoord werd uit gesproken door prof. dr Th. L. Haitjema uit Groningen. Dr Joh. van der Spek, voorzitter der vereniging, sprak een korte herdenkingsrede. Deze samenkomst dwong, zoals de heer Van der Spek het uitdrukte, tot memo rering, bezinning en dankzegging. HU richtte een dankwoord tot de diaco nie, de Inspectie van Staatstoezicht en tot de overheid. HU stelde de vraag, of men er in geslaagd was, te volbrengen wat men pretendeerde te willen bereiken. Een vraag die men vol dankbaarheid met een schuchter jawoord kan beantwoorden. Dr. J. H. Pameyer bracht namens de Staatssecretaris van Volksgezond heid en het ministerie van Sociale Zaken, dank over voor het door de Stichtingen verzette werk. Ds J. R. Wolfensbcrgen, praeses van de Generale Synode der Ned Herv. Kerk. sprak de wens uit. dat de vereniging zou mogen voortgaan, de moeilijkheden van de geestelijk gestoorde mens te helpen verlichten en op te lossen. Een enclave Burgemeester H. Molendijk zei: Uw vereniging is een enclave in onze gemeente. Het is een gemeente in onze gemeente. De geneesheer direc- Prof. dr. Haitjema, die tijdens deze dienst als voorganger optrad, nam als tekst voor zijn wijdingswoord: Handelingen 2 vers 42. „En wij waren volhardende in de gebeden en de leer der Apostelen". Hij zag in deze woorden het verleden van de ver eniging treffend beschreven, terwijl de taak voor de toekomst er meer- slepond door werd aangetoond. Vol hardende, dat wil zeggen: Trouw zijn, voortgaan met dezelfde moed. Van meet af aan, aldus prof. Haitje ma ,is het uit de statuten van de ver eniging gebleken. Volharden in de leer der Apostelen. Daarin lag het geheim van onze kracht. Door Zijn zegening hebben wij zo onze taak kunnen volbrengen. Wij moeten, zo vervolgde prof. Haitjema zijn rede, doordrongen zijn van het feit, dat deze bijeenkomst geen uiterlijke vorm, een stijl is. Wij moeten ons in dit bedehuis realise ren, dat wij in de toekomst niets an ders behoeven te doen, dan „Tot Zijn gemeente behoren". Het parool zal moeten blijven: „Volhardend trouw zijn!", slechts dan en dan alleen zul len wij in staat zijn, de weg te blij ven bewandelen, die de oprichters van de vereniging in 1927 zijn inge slagen, zo besloot prof. Haitjema zijn wijdingswoord. Dr Joh. van der Spek. uit 's-Gra- venhage, voorzitter der vereniging gaf een summier historisch overzicht. Hij herdacht enige overleden be stuursleden en dankte voor de mede werking, die de vereniging immer van het Koninklijk Huis en de over heid mocht ontvangen. Ter gelegenheid van het vijfen- ttuintfg jarig bestaan van de Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken, werd glstermid- dag in de kapel van „Zon en Schildeen plechtige herden kingssamenkomst gehouden, waar o.m. aanwezig waren de commis saris der Koningin voor de pro vincie Utrecht, de heer M. Rei- naldar de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molen dijk: de burgemeester van Assen, de heer H. J. Drcude burge meester van Soest, de heer mr S, P. baron van Bentlnck; de leden van Gedeputeerde Staten van de provincies Utrecht, Gel derland, Noord- en Zuid-Holland, mr P. P. Agter, mr W. F. F. ba ron van Verschuer. Jac. Rustige en mr E. J. M. H. Bolslus; dr P. J. Piebenga, inspecteur van de Inspectie Staatstoezicht; ds M. Gerritsenkerkeraadslid van de Herv. Gemeente Amersfoort; prof. dr W. M. van de Scheer, bijzonder adviseur van de direc- teur-aeneesheer van de Volksge zondheid; dr G. D, Hemmes, ge neesheer-inspecteur van Volks gezondheid; dr J. H. Pameyer, namens de Staatssecretaris Volks gezondheid; en de heer F. A. Peet, namens het Ministerie van Sociale Zaken cn Volksgezond heid. In de Donderdagavond gehouden vei ling van onroerende goederen ten over staan van Notaris mr. S. van 't End werden de navolgende percelen publiek verkocht: Perceel 1 en 2: Het blok van twee woonhuizen met aangebouwde grote werkplaats geschikt voor garage of pak huis en grote tuin aan de Leusderweg nos. 224 en 226 aan de makelaar E. F. Govacrt q.q. voor 19.300.—. Perceel 3: Het woonhuis met schuur tje en grond op Weltevreden no. 2, aan de heer A. Jansen voor 1200.—, Perceel 4: Het woonhuis met schuur tje en grond op Weltevreden no. 4, aan J. G. Steenwük voor 2000.— (vrij van huur). Perceel 5. Het woonhuis met schuur tje cn grond op Weltevreden no. 6. aan de heer H. v. d. Wetering voor 1150.-. Perceel 6: Het woonhuis met schuur tje en grond op Weltevreden no. 8. aan de heer H. v. d. Wetering voor 1150.-. Perceel 7: Het woonhuis met grond aan de Aldegondestraat no. 15, aan de heer Joh Boshuizen q.q. voor 2500.—. Perceel 8: Het kapitalet herenhuis aan de Bergstraat no. 9. vrij van huur, opgehouden voor 1 34.900.—. Perceel 9: Het woonhuis met schuur tje en tuin aan de Merwedestraat no. 24, aan de heer E. J. Ruitenberg voor 1 3800.—. Perceel 10: Het woonhuis met schuur tje en tuin aan de Merwedestraat no. 26 aan de heer H. v. d. Wetering voor t 3800. Perceel 11: Het woonhuis met schuur tje en tuin aan de Merwedestraat no. 28 aan de heer E. J. Ruitenberg voor 3900.—: Perceel 12: Het woonhuis met schuur tje en tuin aan de Merwedestraat no. 30. aan de heer E. van de Wetering voor 400.-; Perceel 13: Het woonhuis met schuur tje en tuin aan de Merwedestraat no. 32, aan de heer H. van de Wetering, voor 4200.—. Voor de Avondvierdaagse 1952 blijkt in militaire kringen zeer grote belangstelling te bestaan. Be halve de grote groep, ruim honderd man sterk, waarmede het Regiment Huzaren van Boreel present zal zijn, komen ook andere militaire detachementen. Zo zullen de Geneeskundige Troepen met een groep van 150 man komen. Ook de Huzaren van Prins Alexan der en militairen, gelegerd in het kamp Waterloo, zullen aan de start verschijnen. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat een record-aantal deelnemers in de Amersfoortse Avondvierdaagse zullen lopen, want ook de inschrijvingen van in- dividuelen en burgerverenigingen zijn in aantal veelbelovend. teur begroet ik dan ook als collega. Ik gedenk, zo vervolgde hij. de ge zonde samenwerking en verstand houding tussen Uw Stichting en de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. Wij behoeven geen honderden jaren terug te gaan, om te stuiten op wan toestanden in de zwakzinnigenver- pleging. Dank zij het werk van ver enigingen als de Uwe, kwam er wat zon in het bestaan van deze ongeluk- kigen. Wij kunnen U daar dan ook niet dankbaar genoeg voor zijn, zo beëindigde hij zijn dankwoord. Vervolgens voerde het woord na mens de Algemene Diaconale Raad, dc heer W. J. Hemmes. Hierna spraken achtereenvolgens vertegenwoordigers van het hoofd bestuur Oranje-Groene Kruis, van de vereniging van krankzinnigen gestichten te Utrecht en Zonneglo ren. Dr. du Boeuff, geneesheer direc teur van de Stichtingen „Zon en Schild" en „Hebron", dankte tot slot het bestuur van dc vereniging, voor de wijze waarop zij het personeel in staat stelde haar werk te doen. Te allen tijde ontvingen wij van U de nodige steun, zowel in materiële als geestelijke vorm, zo besloot hij zijn dankzegging. Na deze sobere, doch plechtige herdenkingsbijeenkomst, bestond er voor de vele genodigden gelegenheid, het bestuur in het recreatiegebouw geluk te wensen. (Van een onzer verslaggever») Wanneer Zaterdagmiddag half drie op het sportpark „Birkhoven" de vaandel- en vlaggendragers van alle Amersfoortse sportverenigingen hun opmars voor de hoofdtribune zullen maken, heeft het „Amersfoorts Sport- festlval 1952" een aanvang genomen. Dit belooft een glorieus begin te wor den, waaraan, zoals trouwens tüdens de gehele afwerking van het om vangrijke programma, twee muziekcorpsen zullen medewerken. Volksontwikkeling, die balletten zal Na deze opmars, die ongetwijfeld een fleurige aanblik zal opleveren, volgt een massale demonstratie van dames en meisjes van alle gymna stiekverenigingen, die onder leiding zal staan van de heer K. Mochel. De inzet van het Sportfestival zal verder bestaan uit behendigheids- wedstrijden voor jongens, ringentur- nen door een Amersfoortse dames- ploeg. alsmede oefeningen en dans jes op muziek van Johann Strauss door meisjes van een paar gym nastiekverenigingen. Een interessant onderdeel van het programma van deze eerste dag is ongetwijfeld het optreden van de Amsterdamse Gymnastiek Vereni ging „Simson", de Nederlandse kam pioen tafelspringen. Nadat de kam pioenen hebben laten zien watbrug- turnen is, zullen zij een demonstra tie geven van het tafelspringen. Het behoeft waarschijnlijk geen betoog dat de Amersfoortse voetbal liefhebbers veel genoegen zullen be leven aan de voetbalwedstrijd HVC contra de rest van het district Amersfoort, waarin sterke spelers uit Amersfoort, Baarn. Soest en Spakenburg zijn opgesteld. Dit wordt een krachtmeting, die de liefheb bers kans biedt op veel spanning en goed voetbal. Na dit gevarieerde en belangwek kende middagprogramma wordt des avonds in het Openluchttheater „Birkhoven" onder de titel „Sport en Gratie" een programma opge voerd, dat eveneens bijzonder in teressant belooft te worden. De sportliefhebbers zullen dan ln de gelegenheid worden gesteld eens te zien hoe de Nederlandse Olympi sche Damesploeg t.z.t. op do Olym piade in Finland zal moeten trach ten een gouden medaille te ver overen. want dit programma zal in zijn geheel worden afgewerkt. Voor al voor de liefhebbers van turnen om te smullen. Dit programma zal worden afgewisseld met de ballet groep van het Haags Instituut voor uitvoeren op muziek van Fr. Schu bert. en Johann Strauss. Een onge twijfeld mooi en uniek onderdeel van de komende sportweek. Het is in de laatste dagen wel ge bleken dat het Sportfestival 1952 volkomen ln de belangstelling van de sportliefhebbers staat. De aange boden programmaboekjes werden gretig gekocht en ook de passepar touts. die toegang geven tot alle sportgebeurtenissen, gaan grif van de hand. Als de tekenen niet bedriegen zul len reeds op de eerste dag van dit groots opgezette sportfecst velen hun weg weten te vinden naar „Birkhoven". Wij hopen nu maar, dat de weers omstandigheden zullen medewerken. Geslaagd De heer Jan van den Berg te Amers foort slaagde te Amsterdam voor het einddiploma van het Amsterdams Con servatorium voor orgel en piano. 1911. In het hoofdkwar tier van professor Lu- pardi worden de twee vliegers bijgebracht met infrahypnoslbele stralen en onder invloed daar van komen de mannen in een opgewekte stem ming, bereid om alles te vertellen cn alle vragen, die Lupardi hun stelt, te beantwoorden. Waar zij vandaan komen? Wei. van de Galilei". Wat is de Galilei"? Een schip, waarmee oliebronnen worden opgespoord. Zijn er veel technici aan boord? O, wel honderd! En hebben die hier in ac buurt olie aangetroffen? Welzeker. En niet zo'n klein beetje ook. Dan begrijpt Lupardi, dat zijn geheim ontdekt is. Opgewonden loopt hij weg. Er moeten direct maatregelen worden genomen, nieuws bekend wordt, dat zich van de Zuidpool een enorm oliereservoir be-1 vernietigd. vindt, dan valt zijn plan in duigen. Vóór alles gebied moet hij er dus voor zorgen, dat het schip wordt De Soesterkwartier-series die op Zondag 15 Juni worden gehouden, mogen zich dit jaar in een record- deelname verheugen. In totaal ne men 89 twaalftallen deel. die ver deeld over 19 afdelingen de strijd zullen aanbinden. Ook nu komen dc verenigingen weer uit diverse districten, o.a ko men Rohda, D.T.V., Allen Weer baar, LUTO uit Amsterdam, Naes, Enschede, Onder Ons, Oosterbeek, Oranje-Wit Tilburg, Actief Rotter dam, E.C.K.A. Arnhem. Samos Utrecht. Teleurstellend is het voor de organisatoren dat dit jaar geen voldoende twaalftallen voor de le KNK.B. geboekt konden wo'.é'-n. De oorzaak moet gezocht woi-*>n in het grote aantal demonstratie- wedstrijden. die dit jaar in Neder land gespeeld worden, waardoor de verenigingen niet de zekerheid hebben of hun topmensen beschik baar zijn. Hierdoor komen alle Zaterdag «peelt het G.U.K B, twaaU- tal In Amsterdam tegen het A.K B.- twaalftal een wedstrijd om het A.K.B. schild. In het GUKB twaalftal spelen mej. A. Veenvliet, mcj. T. Kuling en R. Kemlcr van Soesterkwartier. Over de uitslag ls weinig te zeggen, doch het A K.B. twaalftal mag sterker geacht worden en we houden het dan ook op de A.K.B. ploeg. De Wandelsportvereniging „Samen op Stap" zal ook dit Jaar wandeltochten organiseren en wel op 5 en 6 Juli a.c. Voor Zaterdag 5 Juli staan tochten van 10, 20. 25 en 40 cn voor Zondag 6 Juli 10. 20. 25 en 50 kilometer op het pro- gTamma. Als startplaats is weer de tuin van de Speeltuinvereniging „Het Leusderkwar- tler" aan de Leusderweg gekozen, waar ook de verzorgingstenten, startbureaux e.d. zullen zijn gevestigd. Voor dc verzorging van de wandelaars werd dc plaatselijk© afdeling van de E.H.B.O. aangezocht. Aanhouding in verband met zedendelicten Op verzoek van de Amersfoortse politie is in zijn woonplaats ge arresteerd een 58-jarige Hilver summer, die ontuchtige handelin gen in Amersfoort heeft gepleegd met meisjes beneden dc zestien jaar. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9 heeft aan haar bocken- voorraad de volgende werken toege voegd B. Aafjes, Arenlezers achter dc maaiers: kronieken over kleine maar vergeten bijzonderheden in het Oude en Nieuwe Testament: B van Asperen Vervenne: Het kunstmatig broeden en opfokken van kuikens; P. de Boer Eenvoudige kennis van tractoren: land en tulnbouwtrckkcrs; J. S. Colman: De zee en haar geheimen: elementaire be ginselen der oceanografie: D. G. Coolcy: Eet je slank: B. Danlelson: Kon-Tikl eiland: H. Faber: De godsdienstige ont wikkeling van onze kinderen. (Van Vrijzinnig-protestantse zijde): H. Ge- raedts- Béla Bartók; L. J. W.H Goed koop Lekko Geschiedenis der slcep- vaart; E. H Gombrlch: Eeuwige schoon heid: inleiding tot de kunst; j. p. Klei weg de Zwaan: De raseigenschappen van de mens: J. M. Lodewijks: Natuur thui6- en buiten; het gedrag van aqua rium- en terrariumbewoners; M. van Loggum: Inleiding tot het toneel; P. J. Oud: Het jongste verleden; parlemen taire geschiedenis van Nederland 1937— 1940: G. W. Rabbers Ezn.- Motorrijders- handboek; A. J. Rijkon: Aardewerk en aardewerkindustrie; de huidige stand van de Nederlandse ceramiek; A. Schierbeek: Afstammingsleer; Annie M. G. Schmidt: En wat dan nog? Gedichten W. B. Seabrook: Voor het nangezlcht van Allah; avonturen onder Bedouinen. Drusen on dansende Derwlshen; J. Spaander: De erfenis van Lecghwater; De steden; schoonheid van ons land in woord en beeld: W. P. Theunissen en J. Hartog; De Heilige Berg; godsdienst op de berg Athos; R Tolman. Vogels in loofbos cn aan beekjes: H M. H. A van der Valk: Grondbegrippen cn grondbeginselen der economie; C. H. Vernéde: De ziekenverpleging, roeping en beroep; leidraad voor verpleegsters en verplegers; C. W. de Vries: Over grootvader Koning Willem III. ploegen in de 2e kl. K.N.K B. uit met combinaties. De strijd in deze klasse zal dan ook zeer interessant zijn. Dank zij de medewerking van de Amersfoortse Sportstichting wor den de wedstrijden weer op het sportpark Birkhoven gehouden. In het elftal „De Rest van Amersfoort", dat Zaterdagmiddag in het kader van het Sportfestival 1952 op ..Birkhoven" tegen HVC zal spelen, zijn zeer belangrijke wijzigingen gekomen. Deze moesten worden aangebracht aangezien zo wel „IJsselmeervogels" als „Spa kenburg" wedstrijden voor het kampioenschap van Nederland moeten spelen. „De Rest van Amersfoort'' is thans op veel bredere basis samen gesteld, waardoor weliswaar de naam niet meer in overeenstem ming met het samengestelde elftal is, doch de kracht zal hieronder zeker niet hebben geleden. Zelfs mag worden verwacht dat HVC op nog grotere tegenstand kan reke nen. De nieuwe formatie ziet er als volgt uit: doel: Luschen (Baarn); In de Amersfoortse academie van beeldende kunsten exposeert vanaf Zaterdag 7 Juni Elisabeth Schip per haar exclusief weefwerk. Zij werkt o.m. met raffia. De tentoon stelling wordt Zaterdag om drie uur geopend door de heer F. J. Herman. Onlangs is door de Algemene Vceladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (EVO) de jaarlijkse vakcursus voor chaufferen beëindigd. De geslaagde chauffeurs zijn: M. P. v. d. Klooster te Soestdljk, ln dienst bij Kon. Staldepartement te Soestdjjk; L. J. Koedam te Soestdljk. ln dienst bij Kon. Staldepartement te Soestdljk; J. de Wit te Soestdljk, ln dienst bij Kon. Staldepartement te Soestdljk: H J. Patlst te Jutphaas, ln dienst bij Caltex Petroleum Mij N-V. Depót Utrecht; O. B, Scharfenort tc Utrecht, in dienst bij Caltex Petroleum Mij N.V. Depót Utrecht; H. dc Bruijne te Bilthoven, m dienst by Houthandel „Adoefer" te Bilthoven; J. A. Elsen- doorn te Utrecht, in dienst bij J. P. Wijers N.V. tc Utrecht; H. van der Horst te Utrecht, ln dienst bij Shell Nederland N.V, Depót Utrecht; J. Kok te Hooglanderveen, in dienst bij Coöp. achter: v.l.n.r.: Van Duinsbergen op- en Overslagver. „Cova" te Amcrs- (APWC) cn Broerse (Baarn); mid den: vl.nr: Reyn (Hilversum), Fl. Kraak (Boys) en B. Bakker (Boys); voor: v.l.n.r.: Van 't Veld (Hilversum), De Zoete (CDN>, Joh van Empelen (APWC). Onrust (Baarn) en De Rijk (Hilversum). foort; A. J. van der Laan te Utrecht, in dienst bij Mij t.v.v, Bonnabuizen te Vianen; F. Rootert "te Bodegraven: A. Schoonhoven te Utrecht, ln dienst bij Coöp. Ver. U.A. Centrale der Ned. Verbruikscoöp. te Utrecht; D Tijdeman te Utrecht, in dienst by Ambachtsschool te Utrecht. 7 JUNI, Zaterdag Slultlngsavond NATU. K.A.B -gebouw. Cabaret-Mi niatuur en uitslag toneelwedstryd. 8 uur. 7 JUNI. Zaterdag. NATU: sluitings- avond voor Toneelwedstrijd, met medewerking van Cabaret Minia tuur. KAB-gebouw. 20 uur. 7 JUNI, Zaterdag. Ned, V'er. van Spoor- en Tramwegpersoneel: uit reiking herinnenngsmcdaUles aan 22 leden. Hotel Astoria. 19.30 uur. ft K OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12 30 en 2.305.45; Maan dag- en VrUdaeavond 1—9 uur. Voor Klnacren Woensdag 35 en VrlldoR 45 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 2—5, Donderdagmorgen 1012. en Dinsdag- on Vrildagavond van 7—9 uur. Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 4.30 uur OPENBARE OEES7.AAL rillaal Soes terkwartier (Noordewierwcg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrudagavond van 7—« jur MUSEUM Ki.ElilTE Westslngei. Dage lijks geopend, oehalve Zondags, werkdagen van 10—12 en l4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.303 uur A.G.-huls: tot en met 8 Juni gxpositio van dc kunstenaarsgroep ..De Ploegh", Geopend op werkdagen van lo tot 12 uur en van 14 tot 17 uur Op Zondagen vanl 4 tot 17 u. AVONDDIENSTAPOTHEKEN: (met uitzondering van de belde Pink sterdagen) Van de Bovenkamp, Utrechtsestrant 45n, tel 3358; Ver meer Apotheek Vermeerstraat 124, tel. 5335. 7't.m. 14 JUNI. Sportfestival. 7 JUNI. Zaterdag VoetbalwedstrUd HVC—Rest v. A'foort. Vrijdag, 6 Juni: Stadssch. 8 uur- Neder- landsche Opera brengt Léhars „Het vro- lyke weeuwtje". Nacht I TJET gebeurt ons nog wel ■L± eens. dat wij laat in de avond op het station moeten zijn. Zo gisteravond. Om half twaalf, zaten wil op het eerste perron te wachten op de trein uit Ede. Daar moest een pers pakje uit Barneveld inzit ten. Dat de trein vertraging had. was voor ons een aan leiding het gehele station aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Je ziet om die tijd geen reizi gers meer. Alleen enkele lieden die kennelijk tot het veelkoppige spoorwegper soneel behoren, zoeken op electrische wagentjes hun weg. De palen, waar het dak, dat over de perrons is heengekoepeld, op rust, steken donker tegen de nog zwartere hemel af. Zij doen tig waarschijnlijk niet be denken aan verkoolde lu- seffen. Het is kopij die Je niet missen kunt. Je hebt er ook niet veel werk aan. Stomweg aan de zetter doorgeven. Dat is de gang van zaken met zo'n bericht. Maar het idee dat wij tot bij twaalf uur op een der gelijk bericht hebben moe ten wachten, maakte ons wild. Een slok koud water knapte ons een beetje op. Tegen een uur waren wij thuis. Een kwartiertje later in de veren. Wij hebben eerst nog zo'n beetje liggen natieren. Het verstoorde mierennest! Een nachtmer rie op het eerste perron. En dat alles voor een marktbericht. Uiteindelijk zijn wij toch in slaap ge vallen. Natuurliik hebben wij gedroomd. Niet zuinig ook. Wij liepen op de markt. Rustig te wandelen. Kyk uit, riep plotseling iemand met 'n stentorstem. De trein. De trein! U kunt het geloven of niet. wij ke ken niet uit. Wij zijn dood gewoon ingestapt. Steeds harder ging het rokende monster. Naar een afgrond toe. Op het moment dat hij voorover zou storten, wer den wij met een schreeuw wakker. cifers van een reuze for maat. De draden van de electrische geleidingen schijnen doelloos in de lucht te bengelen. Heel in de verte hoor je een trein. Een oranje lamp verspreidt in het verschiet een vreemd wazige lichtcirkel. Alleen op het telegraafkantoor, heerst nog wat bedrijvig heid. Af cn toe verschiet er plotseling een ivissel van stand. Je vraagt je af waar dat toe dient. Het ge heel geeft de impressie van een bange droom. Geen mensen. Slechts ma chines beheersen de we reld. Palen, draden, lichten en onbezette banken. Vol komen eenzaamheid. Wij moesten plotseling denken aan dat sublieme boek „Het verstoorde mierennest". De aards leeg. En wij slechts zijn overlevenden. Niemand waar je tegen praten kan. Een dodend al leen zijn. Een jong be ambte hielp ons uit de droom. Meneer hier is uw perspakje. Nacht II Wij hebben hem lachend toegeknikt. Als een schat hielden wij het kleine pak ket onder de arm geklemd. Op het redactiebureau openden wij de brief, die het inhield. Marktberichten stond erboven. Dat was de slag van ons leven. Wat dat betekent kunt u zo vluch- Zingen Het was gisteren een prachtige avond: niet koud niet drukkend, maan en sterren. Zo'n avond, waar op een mens tevreden is met alles. Wij waren naar Soest geweest en hadden er een bezoek afgelegd. Tegen middernacht fietsten we terug naar Amersfoort. Het was stil op het fietspad langs de grote weg. Een paar honderd meter voor ons zagen wij enkel het rode schijnsel van een ach terlichtje. Wij hadden wind mee en zetten er de gang in. Gestadig naderden we het achterlichtje. De man, die voor ons reed, had blijkbaar net zo'n plezier in alles als wij. Hij zong het hoogste lied. Wij ble ven op gepaste afstand achter hem rijden. De man was zich onze aanwezigheid niet bewust. Hij zong en zong en zong. Neen, niet van de sluizen van IJmui- den. Hij zong aria's uit be roemde opera's in een soort zelf gemaakt Italiaans. De man had een goede stem. Hij gaf hele gedeelten uit de Traviata a l'improviste weg. Tot de overweg bij de Vlasakkers hebben wij ach ter hem gereden. En toen wij. nu geheel alleen over de Berg reden, betrapten wij onszelf er op óók al met de hoge C te experi menteren. Helaas kwamen we niet hoog genoeg. Autotocht De negentiende autotocht voor Amersfoortse ouden van dagen geeft hier de negende en laatste ver antwoording van ingeko men gelden t.w.: BRUSSEL. Dc familie Van LooMabey uit Kesselloo bij Leuven be hoorde tot de vele duizenden Belgen, dlc na dc Duitse invasie in Mei 1940 langs de door de Stuka's bedreigde landwegen een veiliger heenkomen naar Frankrijk zochten. De familie, die bestond uit grootvader Van Loo, diens schoondochter Yvonne van LooMahey en haar beide kinderen Denis en Gcorgottc. werden bij Abbeville In Noord-Frankrjjk gebombardeerd, waar bij de moeder en haar vierjarig zoontje Dcnis om het leven kwamen. Het meisje van twee jaar, Georgette, werd aan de linkerhand gewond en door de grootvader toevertrouwd aan een soldaat, die beloofde haar te zullen laten verzorgen bjj een hulppost van het Rode Kruis. die plaats, die eveneens door het oorlogsgeweld van huis en haard waren verdreven. Het kind droeg geen enkel kledingstuk, waaruit de identiteit had vastgesteld kunnen worden en daar de aan vankelijke pogingen om de ou ders op te sporen vergeefs wa ren, adopteerden de heer en me vrouw Lefebvre, die kinderloos waren, de baby. die zij Nadine Abbeville noemden Later, toen aangenomen werd dat de ouders dood waren, schonken zij het kind hun eigen naam. Toen het meisje 14 jaar werd, moest even wel de in België verplichte iden titeitskaart worden gemaakt. Het parket van Doornik stelde bij die gelegenheid nog eens een uit gebreid onderzoek in bij de ge huchten in de omgeving van Ab beville. Men hoorde toen, dat een oude man. uit België, nog bijna ieder jaar naar Abbeville kwam om hier nasporingen te doen naar zijn kleinkind. Hieruit meende de Doornikse politie ie mogen concluderen, dat de in 1940 spoorloos verdwenen baby Georgette van Loo dezelfde is als de thans 14-jarige Nadine Lefebvre, een gevolgtrekking die nog bevestigd werd door het feit, dat het meisje een groot litteken heeft aan de linkerhand. De ge rechtelijke instanties zullen zich echter pas definitief uitspreken nadat getuigen zijn gevonden van het drama, dat zich in 1940 te Au- beville heeft afgespeeld. De va der van Georgette, die in 1940 elders zijn militaire plichten ver vulde. is intussen hertrouwd hij heeft weer een zoon die De- nis heet en meent met zekerheid in de foto van de 14-jarige Na dine zijn Georgette te herkennen. In Kesselloo heeft zich inmiddels onder voorzitterschap van de ge lukkige grootvader Van Loo een feestcomité gevormd, dat zich Plotseling móest Abbeville ontruimd worden omdat, voor nieuwe bombardementen ge vreesd werd. Ondanks zijn pro test werd de oude man op een militaire auto geladen en naar het Zuiden geëvacueerd. Nadat de strijd in België en Frankrijk was geëindigd, keerde dc man terug naar Abbeville, waar hij bij alle Rode-Kruispos ten in de omgeving een onder zoek instelde naar zijn kleinkind. Al zijn moeite was vergeefs. Nie mand herinnerde zich iets van het meisje. Grootvader Van Loo zetje zijn nasporingen voort on thans, twaalf jaar later, is het kind ontdekt bij een familie te Doornik (België). Het blijkt nu, dat de tweejarige Georgette door de soldaat werd toevertrouwd aan de heer en mevrouw Lefebvre uit Klop even aan 't Stadsven- stcr. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Vorige verantwoor- Bl. ding Bijdrage P. Gasthuis Patience potje A. v. d. B M. de V. Fa Gebr. L. Voor Ouden Dagen Giro: Rusthuis Nyenstede Mevr. K. Dr J. D. Verffabr. De Kop- pclpoort Fa B. Z. Z. 539.30 40.— 8.45 10.— 1.— 5.— 2.— 25.— 10.— 5.— 10.— 10.— Totaal 665.75 Zaterdag a.s. maken 160 ouden van dagen uit de Rusthuizen en 40 invaliden in 64 auto's een autotocht. Deze tweede autotocht volgt dezelfde route als op 24 Mei. De Postharmonie stelt zich ook ditmaal op de Varkcnsmarkt op om de bejaarden met marsmuziek uitgeleide te doen. Als U van dit schouwspel wilt genieten dan moet U zor gen voor half twee ter plaatse te zijn want onge veer om die tijd passeert de auto-karavaan de Var- kensmarkt. ROME. In Italië is een staking uitgebroken bij de gasbedrijven. De arbeiders eisen hogere lonen. Dc staking zal tot Maandagavond du ren. In Rome waarschuwden de ochtendbladen de huisvrouwen, dat zy niet moeten proberen het wei nige gas te gebruiken, dat uit de pijpen komt, omdat zij in dat geval een ontploffing riskeren. Er wordt een geringe gastoevoer gehand haafd. om te voorkomen dat de gas leidingen schade wordt toegebracht, aldus de mededeling. LAS VEGAS. - In Las Vegas heeft Donderdagmorgen dc achtste atoomontploffing van de reeks, die dit voorjaar op het programma staat, plaatsgehad. opmaakt Georgette een hartelijke ontvangst te bereiden wanneer zij dezer dagen een bezoek gaat brengen aan haar vader en groot vader. De pleegouders Lefebvre hopen echter dat de vader van Georgette er ln zal toestemmen, dat het meisje zij spreekt slechts Frans bij hen zal mo gen blijven, een verwachting, die door haar wel zal worden ge deeld. 7 I TUdens de jaarvergadering van dc R.K. Gymnastiekvereniging „Sint Hubertus" wees de voorzitter, dc heer' C. van Valkenhocf op de geringe belangstelling van de leden, waarvan slechts de vaste kern aan wezig was. De heer Van Valken hocf verzocht dc aanwezigen zoveel mogelijk de thuisblijvers tot activi teit op te wekken. Over de prestaties in het afgelo pen jaar was de voorzitter tevre den Hoogtepunten waren deK.SA- sportdag. de klassering van Sint Hubertus tijdens de plaatselijke kampioenschappen en de grote uit voering. Wat het laatste betreft vond spreker dat deze beter had kunnen zijn als de leden allemaal actiever zouden zyn. Blijkens het jaarverslag van de secretaris, de heer A. van der Last, telt de vereniging thans 480 leden, met een overwegend vrouwelijk aantal. Het Jaar werd afgesloten met een klein financieel batig sal do. De aftredende bestuursleden mejuffrouw J. v. d. Veer en de heer A. van der Last weiden bij acclamatie herkozen. De heer Lut- gerink was niet herkiesbaar. In zyn plaats werd benoemd mejuf frouw Hilda van Hedel. De leider, de heer K. Mochel, oordeelde het in verband met het overladen pro gramma beter de onderlinge wed strijden uit te stellen tot na de vacantie. De jeugdafdeling zal vermoede lijk worden versterkt met een aan tal jongens van de ..Vrije Clubs", die thans reeds voor gymnastiek voelen. Burgerlijke Stand Geboren: Carolina E., d. v. H. G. J. Schorfhaar en E. Andringa. Getrouwd: C. Ovcreem en M. G. v. d. Hoogen. Ondertrouwd: J. A. Wijntjes en W. Nederveen; G. de Kruijk en M. Berendse; D. v. Esveld en G. G. J. Krah; H. J. Schuurhuis en M. Hol- tewes; W. H. v. Hamersveld en R. A. Groenestein: H. A. Nieuwendijk en E L. M. v. Straelen; C. Peter sen en E. J. v. Hoeyen; G. Bouma en J. W. M. Swarts. Positie KLM-vlieptuigen AMSTERDAM Thuisreis: PH- TDN (Vlaardingen) is Donderdag om 18.50 uur op Schiphol geland; PH-TDE (Eindhoven) is gisteravond uit Manilla vertrokken; PH-TFE (Utrecht) is om half negen Don derdagavond uit Djakarta vertrok ken. Uitreis: PH-TDG (Gouda) is van nacht in Manilla gearriveerd; PH- TFG (Friesland) is vannacht uit Rome vertrokken naar Cairo. WATERSTANDEN 'S-GRAVENHAGE. 6/6 Mannheim 297+ 6. Trier 112 —2. Keulen 163 —5. Ruhrort 368 —2. Lobith 968 —3, Nyme- gen 753 —5. Arnhem 753 4. Eefde 278 —5. Deventer 184 4. Namen 125 —20. Borgharen 3957 onveranderd Bclfeld 1070 —19. Grave 462 —12 Vreeswyk 30 +2, Lith 5 —9.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2