P0LLEN's DIAMAN103 Steeds meer vreemdelingen komen naar ons land Onze deviezenpot vaart er zeer wel bij Van afgedankte wagens De strijd om de school wordt harder Brutale inbrekersbende voor de rechtbank Oud-telegrafist krijgt leiding van „Times" Strijd om Plan-Schuman in Belgische Kamer fiiaterM3 Penicilline, duur middel, binnenkort goedkoper 3 acantie-spreiding nog geen succes Bezorgdheid over activiteit van bijzonder onderwijs Archiefregister copiëren is geldverspilling Handel-vereniging in conflict met de NCRV EEN KLEINE INFECTIE Waarom doen wij zo koel? ne yolb'oe(' yrijdag 6 Juni 1952 DEN HAAG. Minister Lieftinck zal ongetwijfe'd met veel plezier het jaarverslag van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemde lingenverkeer lezen, want bezoekers uit vreemde landen brach ten vorig jaar niet minder dan 104 millioen gulden in het Ne derlandse laatje, dat is 46 milioen méér dan in 1950. In die enorme som is niet opgenomen het reisgeld, dat de vreemde lingen aan Nederlandse vervoers-maatschappijen betaalden, en dat minstens twintig millioen gulden is. Het toerisme moet dan ook tot de belangrijkste bronnen van inkomsten van ons land worden berekend, stelt de ANVV vast. I kunnen worden ge sterk toegenomen: niet minder dan 443.000 vreemdelingen verbleven vorig jaar in Nederlandse hotels en pensions. Dit aantal is tien pet. ho ger dan in 1950. toen 400.000 buiten landers in Nederland een kijkje kwamen nemen. Het aantal over nachtingen steeg van 985.000 tot 1.231.000. Vorig jaar is ook heel duidelijk f geworden. <4at het vreemdelingen- j j verkeer zich steeds meer beweegt in de richting: grotere aantallen be zoekers met minder individuele uit gaven, zoals de ANVV het zegt. Wat populairder uitgedrukt: steeds gro tere groepen minder-welgestelden komen met reisverenigingen, of via reisbureaux, naar ons land. „De tijd, dat toerisme slechts mogelijk was voor enkele uitverkorenen behoort definitief tot het verleden", stelt de ANW dan ook vast. Nederlandse hoteldirecties houden daarmee reke ning. Eén voorbeeld: het Scheve- ningse „Grand Hotel" heeft zijn ba kens verzet en is. na zijn verbou wing, toeristenhotel. Rederijen en luchtvaart-maatschappijen zijn daar op ook al ingesteld. Verheugend Is het in dit verband ook, dat het 23 Nederlandse hotels j dank zij de Marshall-hulp moge lijk is uit te breiden. In 1953 zal de „toeristische bcd-capaciteit" zjjn toe genomen met 1£50 bedden. Het toegenomen vreemdelingen verkeer vindt ongetwijfeld ook zijn oorzaak in verscheidene mooie ten toonstellingen en attracties, die zijn georganiseerd, o.a. de „Keukenhof", Holland-festival. Sonsbeek, Tulpen festival en rallye enz. Ten slotte: in het verslag een plei dooi voor een casino. Niet, dat de ANVV een voorstander zou zijn van het beoefenen van clandestien hazardspel. Zij juicht het toe, dat vele van die besloten clubs door de politie zijn opgeruimd. Maar toch zou zij verheugd zijn, als er „een vonden in de richting van een be perkte. goed gereglementeerde en gecontroleerde mogelijkheid tot het beoefenen van hazardspel". U ziet het, de ANVV drukt het wel zeer voorzichtig uit, maar haar bedoelin gen kan men niet misverstaan. De actie voor vacantie-spreiding is niet bepaald een succes gewor den. Er zijn, zegt de ANW, voor grote groepen Nederlanders bezwa ren van practische aard. Maar zij constateert ook gebrek aan mede werking, voortspruitend uit doodge woon conservatisme. Dit blijkt door geen enkel feit ge rechtvaardigd. De rapporten van De Bilt tonen overtuigend aan. dat Juli en Augustus niet dé ideale vacantie- maanden zijn. Juni en September tellen in het algemeen meer zonne dagen. En dan: in Juli en Augustus is het veel moeilijker logiesruimte te krijgen, verder is het vervoer dan veel zwaarder belast dan in Juni en September. Minstens veertig pet van alle Ne derlanders is. volgens de ANW, vrij de tijd van hun vacantie te be palen Zij zullen voor de feiten zwichten en hun vacantie vroeger of later moeten nemen dan nu veelal gewoonte is. -\ Ere-tvimpel Rode Kruis opnieuw voor Gouda GOUDA. Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft Gouda de ere-wimpel van het Rode Kruis veroverd. In 1950 had Gouda, met de randgemeenten, het hoogste bedrag per inwoner opge bracht voor de Rode Kruis-inza- meling en in 1951 is dat kunst stuk herhaald. Gouda en omge ving brachten het vorige jaar f 25.358 bijeen, wat neerkomt op gemiddeld zestig cent per inwo ner. De manier, waarop het Goud se Rode Kruis-comité nu al twee jaar werkt, trekt zo sterk de aan dacht. dat zelfs het hoofdbestuur van het Belgische Rode Kruis daaromtrent in Gouda zijn licht kwam opsteken. Mossadeq roept hulp in Advertentie (I. M.) Prof. Van Houte waarschuwt: (Van onze correspondent) i 1 I AMSTERDAM. Op de Algemene Vergadering der Maatschappij tot 311 Belgisch hoogleraar I Nut van 't Algemeen heeft prof dr. I. C. van Houte, hoogleraar-directeur van het Nutssemlnarlum voor Pacdagogiek aan de Amsterdamse Univer siteit een referaat gehouden over „De geestelijke grondslag van de open- BRUSSEL. Prof. Rolin, oud president van de Belgische Se naat, heeft de uitnodiging van premier Mossadeq om de Perzische zaak voor het Internationaal Ge rechtshof te verdedigen aanvaard. Hij is hoogleraar in het volken recht. Op 9 Juni komt het Brits-Per zische oliegeschil weer voor het Internationaal Gerechtshof, dat zal moeten uitmaken of het al dan niet bevoegd is om deze zaak ïe behandelen. Perzië betwist de competentie van het Hof. Kerkbrand te Meppel tijdig geblust MEPPEL. In de nieuwe Re monstrantse kerk te Meppel ont dekte de concierge Donderdagmid dag een enorme rookontwikkeling. Hij alarmeerde onmiddellijk dé brandweer, die constateerde, dat de houten bekleding rondom de schoorsteen in brand stond. Ook het plafond had reeds vlam gevat. Men slaagde er in de brand te localiseren. De oorzaak was het springen van de uit gresbuis bestaande schoorsteen. In verband met re paratiewerkzaamheden werd de kachel van de kerk gestookt. Apeldoornse raad: APELDOORN. Met 21 tegen 15 stemmen heeft de gemeenteraad Donderdagmiddag geweigerd om geld beschikbaar te stellen voor het huren van een ruimte, waarin de archiefregisters van het bevol kingsregister zouden kunnen wor den gecopieerd. De regering heeft dit de gemeenten opgedragen, doch het nut van deze maatregel wordt algemeen zeer betwijfeld. Hoewel van de zijde van B. en W. er op werd gewezen, dat de gemeentebesturen min of meer verplicht zijn deze werkzaamheden te doen verrichten, nam de meer derheid van de Apeldoornse Raads leden toch het standpunt in. dat deze maatregel alleen geldverspil ling betekende. NAARDEN. Het verbod de Grote Kerk te gebruiken dat de Ned. Herv. kerkvoogdij de Han del-vereniging heeft opgelegd, om dat men in de kerk had gerookt heeft voor de vereniging ernsti ger consequenties dan aanvankelijk leek. Er is namelijk moeilijkheid ont staan met de NCRV. welke het kerkgebouw had gehuurd om op namen te maken van psalmen van Handel. Door het verbod konden de opnamen niet doorgaan en moest de solist onverrichterzake naar Engeland terugkeren. De NCRV is zeer ontstemd. Het bestuur van de Handelver. heeft thans de bemiddeling inge roepen van de erevoorzitter, de Bussumse burgemeester J. C. Has pels. om te trachten het conflict tussen de NCRV en de vereniging bij te leggen. Slordige Amerikaanse generaal staat terecht WASHINGTON. Generaal- majoor Grow, wiens dagboek tij dens een bezoek in Duitsland werd gestolen, zal door een mili tair tribunaal worden berecht on der beschuldiging van onvoldoende bescherming van militaire gege vens. Grow is militair attaché van de Amerikaanse ambassade te Moskou geweest. Het proces zal te Fort-Meade in Maryland met gesloten deuren worden gehouden. De datum is niet bekend gemaakt. Volgens de door de communis ten gepubliceerde gedeelten van het dagboek zou Grow voorstan der zijn van oorlog tegen de Sow- jet-Unie. Met 1 Juli bij Velsen vier stoomponten VELSEN. Het ligt in de be- doeling van de Rijkswaterstaat om ook dit jaar tijdens de zomermaan den vier stoomponten bij Velsen de dienst over het Noordzeekanaal te laten vervullen. De datum van in gang wordt vermoedelijk 1 Juli a.s. Geen gratis vervoer meer tussen stad en vliegveld? AMSTERDAM. Op de in Buenos Aires gehouden internatio nale conferentie van luchtvaart maatschappijen is overwogen om de busverbindingen tussen vlieg velden en het centrum der steden in Europa niet meer gratis te doen zijn. Zou dit besluit doorgang vin den, dan betekent het. dat ook de KLM-busdienst AmsterdamSchip hol een gering bedrag zal gaan kosten. Op de autobusdienst Den Haag Schiphol moet men reeds een prijs van ƒ2,50 betalen. T7 IER afgedankte tramwagen:. !ieb- V ben het materiaal geleverd voor het dubbele huis waarin de heer E. van Snippenburg te B eesd woont met zijn zwager. De heer Van Snippenburg is monteur van een benzinepompstation aan de rijksweg UtrechtDen Bosch; hij ontdekte de tramwagens in Leiden; vandaar werden zij op vrachtwa gens naar het pompstation gebracht, ivaar de heer Van Snippenburg een lapje grond bezit. Hij sloopte uit elk der wagens een zijwand en zette ze vervolgens twee aan twee. Er kwa men andere ramen in en met be hulp van enige deuren en tussen- schotten werden geriefelijke wonin gen gebouwd. In elk er van bevin den zich een kamer van vijf bij drie en een halve meter, een keuken van 1.75 bij 3. een gang. een bijkeu ken. twee slaapkamertjes en een kelder. Auto reed in liet water, jongeman verdronken (Van onze correspondent) EMMEN. Donderdagmiddag is de 22-jange Bertus Sijbum uit Kla- zienaveen met een volkswagen in het Scholtenskanaal gereden en ver dronken. De auto kwam op de kop in het water terecht. Pres. Rhee antwoordt: Truman onjuist over Zuid-Korea ingelicht POESAN. De Zuid-Koreaanse president, Syngrman Rhee, heeft in zijn antwoord op de nota van president Truman verklaard, dat Truman onjuist ingelicht is om trent de Zuid-Koreaanse politieke toestand. Naar verluidt werd in de nota van president Truman geprotes teerd tegen de arrestatie van een aantal leden van de Zuid-Ko reaanse Nationale Vergadering en de dreiging het parlement te ont binden wegens weigering Rhee te steunen bij zijn verzoek een na tionale verkiezing van de presi dent te doen houden. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder is Rhee's antwoord in krachtige bewoordingen vervat. In bevoegde kringen verklaart men. dat de gearresteerden spoedig in vrijheid gesteld zullen worden en dat een compromis over de kwes tie bereikt zal worden. Eis tegen hoofddader twee jaar (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zeventien ver dachten In één zaak stonden Don derdag in groepjes voor de Am sterdamse rechtbank terecht in een zitting, die de gehele ochtend in beslag nam. Zes van de zeventien vormden tezaïnen een inbrekers- bende, die in de maanden Novem ber, December en Januari het Gooi en de omgeving van Alkmaar on veilig heeft gemaakt. De andere elf hadden de gestolen goederen ge kocht. De officier eiste tegen de inbrekers gevangenisstraffen tot twee jaar met aftrek. „Deze verdachten zijn grenzeloos brutaal te werk gegaan", zei de officier in zijn requisitoir ten aan zien van de zes inbrekers, en hij liet enkele inbraken nog eens de revue passeren. Een villa in Laren werd toevallig tot prooi gekozen, omdat enkele verdachten met een auto tegen het hek ervan op reden en toen merkten, dat de villa onbe woond was. De volgende dag bra ken zij er in. Tapijten, een gramo- foon, een naaimachine, linnengoed, tafelzilver en een filmtoestel vorm den de buit. Een huis aan de Loosdrechtse Plassen werd uitge- Advertentie LM.) is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecteren- kozen door de hoofdverdachte J. de J., die van een vriendinnetje had gehoord, dat er Perzische tapij ten zouden zijn. De J ging er met twee kornuiten op af. Over land kon men het huis niet binnen, om dat een forse waakhond er de wacht hield. Toen nam men een roeibootje. De buit bestond uit een aantal tapijten en een filmtoestel. Koperen kabels, kaas, touw, lood. brandblusapparaten. motorolie, alles was van hun gading bij inbraken in Landsmeer en Alkmaar. De elf he lers namen het gestolene grif af. Tegen de hoofddader J. de J. vroeg de officier twee jaar. tegen de an dere inbrekers zestien maanden, twee maal anderhalf jaar en twee maal negen maanden. Uitspraak 10 Juni. „Excelsior", bekende clandestiene zender, legt het loodje (Van onze correspondent) EMMEN. Een der oudste clandestiene zenders uit de Zuid- Oosthoek van Drente, nl. „Excel sior" uit Erica, heeft Woensdag avond het loodje moeten leggen. Opsporingsambtenaren van de PTT maakten, in samenwerking met de gemeente-politie van Em- men, een einde aan zijn uitzendin gen en namen de zendapparatuur en meer dan 100 gramofoonplaten in beslag. honderden guldens in zijn schoenen (Van onze correspondent) ASSEN Op aanwijzing van buspassagiers heeft de politie zich ontfermd over een tien-jarige jon gen uit Grollo (Dr.), die met zijn vijf-jarig zusje een bezoek wilde brengen aan het dierenpark in Em- men. Bij onderzoek bleek, dat de knaap enige honderden guldens in zijn schoenen en kousen had ver stopt. welk geld afkomstig was van diefstal. LONDEN. De Oostenrijkse di rigent-componist Karl Rankl is be noemd tot permanent dirigent van het Scottish National Orchestra. Rankl, die vroeger muzikaal lêi- der van de staatsopera in Wiesba den was, verliet Duitsland toen Hit ler aan de macht kwam. over „ue xeesieiyKe .trronasiag van ae open- ,-p. L J bare school". „De strUd om de school wordt harder", aldus de spreker. 1 ïenicirige lOTlgen llclCl „er heerst bezorgdheid over de grotere activiteit van het bijzondere on- JOJO derwijs." „Voor 1940 dacht de vertegenwoor- diger van het openbaar onderwijs. 1 dat zijn school een ..neutrale" in stelling was Maar iemand die on derwijs geeft, kan onmogelijk neu traal zijn. Hii treedt op als mens. staande in zijn levensbeschouwing. De onderwijzer is meer dan ..leer stofaangever" Hij is een door lopend voorbeeld van ziin leerlin gen. Hij draagt hun een levenshou ding over. De openbare school dient ge plaatst in een levensbeschouwelijk vlak. in tegenstelling tot de laatste veertig jaren. Zij vormt het kind niet alleen mede tot mens. maar tot gemeenschapsmens. Laat de Openbare School zich be zinnen op eigen opgave en daarin vertrouwen hebben. Ontbreekt dat. dan staan wij voor een verloren zaak. Prof. Van Houte wees artikel 42 van de L O.-wet zoals het noe is. af Daarin wordt de onderwijzer dienstbaar gemaakt aan de morele vorming. De persoon die dat on derwijs geven moet is er in verge ten, slechts wordt hem opgelegd ..zich te onthouden van iets te doen, dat strijdbaar is met de godsdiensti ge overtuiging der leerlingen". Dat is niet meer van deze tijd een zodanige levenshouding'bijbren gen. dat het straks van gezin en kerk een overtuiging kan ontvan gen. Zij moet het verre houden van alles wat de grote mensen van el kander scheidt cn het open doen staan voor wat er komt. De tijd van kleuterschool en lagere school moet niet zoals bij het bijzondere on derwijs worden gebruikt voor zaken, die niet des kinds zijn." De openbare school is liefdeloos tegenover het kind. zij moet het liefdevol tegemoet treden en het Perzische olieleveranties aan West-Duitsland HAMBURG. De Perzische mi nister van Handel heeft Donder dag medegedeeld, dat Perzië olie aan West-Duitsland zal leveren in ruil voor Duitse ijzer- en staal- producten. Hij deelde geen verde re bijzonderheden mede. omtrent de hoeveelheden of de wijze van levering. De olietransactie zou de vorm hebben van een „particuliere ruilovereenkomst" geheel los staand van de handelsovereen komst. welke zojuist tussen Perzië en West-Duitsland is gesloten. Sir William Haley: van vrachtboot, via BBC, naar 's werelds beroemdste krant (Van onze correspondent) LONDEN. Sir William Haley, de directeur-generaal van de BBC, wordt hoofdredacteur van de „Times", 's werelds meest beroemde krant. De te genwoordige hoofdredacteur, de heer Casey, zal voor het einde van het jaar wegens vergevorderde leeftijd z\jn ambt neerleggen. Ondanks veel tegenstand aanvaarding zo goed als verzekerd (Van onze correspondent) BRUSSEL. Langs de zelfde lijnen als waarmee In de Senaat In Fe bruari het debat werd gevoerd, ontwikkelde zich in de afgelopen drie da gen in de Belgische Kamer de bespreking van het nieuwe wetsontwerp, waarbü de bekrachtiging van het plan-Schuman wordt gevraagd. Voor- cn tegenstanders bleken ook hier over de drie grote partijen te zijn verdeeld, maar de stemming, die de volgende week zal geschieden, zal zeker wel een meerderheid opleveren voor de wet, die gisteren krachtig door minister Van Zeeland werd verdedigd. ï-f OUDEN w\j in Nederland niet van de zon? Of ligt het er aan, dat wij geen gebouwen heb ben met stenen trappen en geen banken? Als je in Brussel komt. dan zit ten de trappen voor de beurs vol lezende, pratende en etende men sen. In Parijs zit iedereen op alles wat maar door de zon beschenen wordt; je zoekt gauw een bank op. En in ZwedenAls het nog lang Advertentie (l.M.) De tegenstand tegen het plan- Schuman komt voornamelijk uit de Vlaamse hoek, waar men nog wat onwennig staat in de zo snel opge stoken internationale wind en voor. al bevreesd is de recente economi sche verworvenheden het Kem- pische kolenbekken te zien aan getast. Van Acker en Anseele, als de voornaamste woordvoerders der socialistische tegenstanders, toonden een overheersend wantrouwen. Vol gens hen heeft het plan-Schuman Sir William, die uit Jersey komt, was in zijn jonge jaren al eens eer der aan de „Times" verbonden en wel als telefonist. Zijn eerste be trekking in de wereld was die van radio-telegrafist op een vrachtboot. Zowel in de kranten- als in de radio-wereld heeft hij dus een hele loopbaan achter zich. Zijn eerste contact met de „Times" was echter maar van korte duur. Zijn carrière maakte hij aan de „Manchester Evening News", beginnend als ver slaggever en eipdigend als hoofd redacteur van dit aan de „Man chester Guardian" verbonden avondblad. Hij was toen 29. Later ging hij naar de andere kant van het krantenvak over en werd be last met de zakelijke leiding van het concern, welke functie hij met evenveel succes vervulde. In de oorlog ging hij naar de BBC. om in 1944 directeur-generaal te worden. Als zodanig introdu ceerde hij het algemeen programma voor de strijdkrachten en later het „derde programma" met zijn onver dunde intellectuele kost, dat zulk een geslaagd experiment is ge worden. Het heet. dat Sir William Haley het helemaal niet eens was met het laatste regerings-witboek over de te voeren radio-politiek, waarin het oprichten vaft regionale raden wordt voorgesteld en in de toe komst de weg tot commerciële tele visie wordt geopend. Dat Sir Wil liam hierom zou zijn afgetreden wordt echter meteen ook al tegen gesproken. Hij is nu al acht jaar bij de BBC en het hoofdredacteur schap van de „Times" is een on derscheiding, die men niet pleegt af te slaan. Huis van Afgevaardigden keurt bedrag voor hulp aan Europa goed WASHINGTON. Het Huis van Afgevaardigden heeft Don derdag het wetsontwerp voor .le militaire en economische hulpver lening aan het buitenland ten be drage van 6 4 milliard dollar goed gekeurd. Het ontwerp is thans naar de Senaat doorgezonden. schadelijke gevolgen voor België, zowel voor de kolenindustrie in het algemeo als voor de arbeiders, ter wijl zij de politieke bedoelingen van het plan niet van een zo groot be- lang achten, dat aanvaarding ge rechtvaardigd is. Voor Spaak waren het daarentegen juist de politieke doeleinden, die hem geestdriftig voorstander deden zijn. Zoals in de senaat poogden de socialisten ook nu weer via amen- dementen de hoogst noodzakelijke i maatregelen tot modernisering van de Belgische mijnen, ontginning van nieuwe kolenreserves e.d., in de tekst van de wet vast te leggen. Ook hier zal deze poging tot mis- lukking zijn gedoemd. De regering is er tegen en minister Duvieusart lichtte zijn eigen moderniserings plan toe, waar twaalf milliard francs mee is gemoeid en dat na vijf jaar een kostprijsvermindering der kolen van vijf procent tot ge volg zal hebben. In dit plan meer van de mijneigenaars zelf dan van de regering hebben de socialisten geen vertrouwen en de tekortko mingen der regering in dit opzicht zouden ook de socialistische voor standers van het plan-Schuman zich j bij de stemming kunnen doen ont houden, zoals zij het eveneens bij wijze van protest m de Senaat heb ben gedaan.. 85 cl. Made from "sun-kissed" tobaccos geen lente is, maar de zon schijnt, dan zie je in een portiek en in een hoekje op een trap beschut tegen de kou, iemand rechtop met gesloten ogen in de zon staan, één, twee minuten, dan loopt hij weer door. Ginds lopen twee dames re gelrecht op een blinde muur af, naar het enige plekje zon, precies groot genoeg voor hen beiden. En ze staan, zwijgend, de ogen geslo ten, het hoofd omhoog, heel even maar, want het is eigenlijk te koud. Een juffrouw op leeftijd, in de rij bij een bushalte, slaat de handen om het ijzeren hekje, rekt zich uit en strekt haar hals om haar gezicht maar zo dicht moge lijk bij de zon te brengen. En als het dan tenslotte lente in Stockholm wordt, dan strijken op de eerste warme dag overal de mensen als een zwerm verkleumde vogels neer op banken, voetstuk ken van fonteinen en beelden, trappen van warenhuizen en an dere gebouwen. Ze zitten allemaal met geheven hoofden en gesloten ogen als in aanbidding. Terwijl in Nederland de mensen, alleen in de parken cn op de ter rasjes te vinden zijn, laten de Zweden zich neer op de grond als Bedouienen in de Sahara. En dat terwijl zij opvallend netjes en goed gekleed zijn volgens de laat ste mode. Het enige, wat de Zweden uti hun harnas van koele beheersing haalt, is de zon. Die aanbidden 2(j fof de laatste straal. En waarom begroeten dan de Nederlanders die zon zo koeltjes? Uit een antieke Hollandse kan presenteert Nel Vorsters. een boe renmeisje van Nederlandse af komst, de bezoekers van de vijf de jaarlijkse Canadese Internatio nale Handelsbeurswelke van 2 tot 12 Juni in Toronto wordt ge houden, een kopje thee. Dertig landen, onder welke Nederland, nemen aan deze beurs deel. Verdachte bezorgt Parijse rechters kippevel PARIJS. Het Parijse gerechts- hof is Donderdag in grote opschud ding gebracht door een dertig jaar oude neger, die een magistraat mee deelde, dat hij aan pest leed. Een politicdokter werd in allerijl ontbo den en deze bevestigde de diagnose van de gevangene. Terstond werd hij naar een ziekenhuis overge bracht. De magistraat, die het on derzoek leidde, de advocaten en de bewakers werden behandeld tegen eventuele besmetting De neger stond terecht wegens het ontvreem den van goederen uit hotelkamers. (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Er schijnt een prijsdaling op handen te zijn voor penicilline, dat in zo korte tijd na de ontdekking een vrijwel onmisbaar geneesmiddel Is geworden, maar door de Ingewikkelde wijze van samen- stelling zeer kostbaar Is. Dit zal het eerst te merken zUn ln Denemarken, dat ln de productie van penicilline een leidende plaats bekleedt en kan bo gen op een belangrijke export ervan naar ziekenhuizen over de gehele wereld. Een der pioniers van het Deense penicilline-onderzoek en van de ver vaardiging er van is dr Henri Christensen. een nog jeugdig ge leerde, die sinds geruime tijd ver bonden is aan de Roskilde Medical Company, in de buurt van Kopen hagen. Zoals hij mij zelf meedeelde, kreeg hij zyn aanstelling naar aan leiding voor een door hem voor gelegd plan voor de vervaardiging van penicilline. De zaak werd ech ter op de lange baan geschoven en het ontbrak dr Christensen niet aan critiek van de zijde van zijn collega's, die het welslagen van zijn onderzoek in twijfel trokken Het was zijn doel een micro-organisme te vinden, dat hem in staat zou stellen meer penicilline te produ ceren. dan tot dusver het geval was. Zijn werk werd eindelijk eni ge maanden geleden met succes bekroond: hij vond de geschikte voedingsbodem voor dit organisme en de wereld zal weldra de vruch ten hiervan plukken. Penicilline kan bij een voor de fabriek winstgevende productie voor dc helft van de tot dusver in Denemarken geldende prijs worden verkocht. Penicilline zal niet kost baar meer zijn. Het zal per 100.000 eenheden minder dan zestig cent gaan kosten.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3