Veluws museum een rijk bezit van Harderwijk i» - //m LANDMACHT heeft groot gebrek aan Technisch Kader Faanhof en Roks profiteren van duel tussen topfiguren Oude plaatselijke cultuur zal basis leggen Legerleiding kan ruim 2500 technici plaatsen 5 Positie Nederlandse ploeg aanmerkelijk verbeterd Kerknieuws Hoger rente bij Postspaarbank .Vrijdag 6 Juni 1952 frlulond 6' ETAPPE V**n3om'UtriC*t 245 km 'CMTCRtM.. tMILUll Ortnthk Noord - HoUontf SU<n«ljk 7 TA PP E Uirteh(-Amtl*room\ Ottrijitl ■ftKlPUl UlTHOOf-V; 'CABCIOtX Ctlatrloni N4MIUU.CN vuirrti UTRECHT VAN EST TOONT ZIJN MACHT IN DE RONDE WIM VAN EST tijdens de be klimming van de Cauberg. Joe Walcott behoudt wereldtitel PHILADELPHIA. In een ge vecht over 15 ronden dat te Phila delphia werd gehouden, heeft Joe Walcott de wereldtitel in het zwaargewicht boksen behouden door zijn uitdager Ezzard Cnarels op punten te slaan. Coppi nog op kop in Ronde van Italië CONI. De zeventiende étappe van de Ronde van Italië, van San Remo naar Coni. over een afstand van 190 k m.. werd gewonnen door de Italiaan De Filippes in de tijd van 5 uur 13 min en 57 sec De verdere uitslag luidde: 2. Schaer (Zwitserl z.t.; 3 Blagioni (It) z.t.; 4 Clerici (It.) it.; 5 Pasotti (It 5.14 47. 6 Brasola (It z.t.: 7. Con- terno (Iti z.t.; 8. Gervasonl (It.) z.t.. 9 Frosini (It.) z.t.) 10. Van Ende (Belg.) z.t Op de 25ste plaats een groep renners ivaaronder de Italianen Coppl. Bartall. Magnt en de Zwitsers Koblet en Kubler. De Italiaan Alfo Ferrari gaf het op Het algemeen klassement na de 17e etappe luidt: 1 Fausto Coppi (It.) 9 05 11; 2. Magni (It i 95.14 29; 3 Kubler (Zwits.) 95 14 35; 4 Zampinl (It 95.15-40 5 Bartali (It.) 95 15.44- 6. Ockers (Belg i 95.16.-19; 7, Astrua (It.) 95.19.47 8. Ko blet (Zwits.) 95.19.49. mond was de kloof al te breed ge worden. De Belgen probeerden toen nog het peloton in stukken te breken. Zij lanceerden aanval op aanval, maar steeds zat Van Est er bij om mee t.e gaan. Toen Faanhof al was toegejuicht, boog de groep het circuij op. De Bel gen op kop Boogaerts liep nog weg. maar winst was er toen al lang niet meer te behalen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN, Donderdag. De dubbele Belgische overwinning in de derde étappe is vandaag al weer uitgewist. Grondig. Van Est ontrukte door een machtige triomf In de 52 km lange tijdrit van Maastricht naar Geleen door het golvende Zuid-Limburgse land de Belg Gielcn zijn oranje leiders trui met een verschil van ruim een minuut. De nationale ploeg noteerde daarna met Van Est, Voorting cn Wagtmans een winst op Belgié A van bijna zeven minuten. In het tweede gedeelte van de étappe gunden de na- tionalen hun tegenstanders geen rust. De aanval was de beste verdediging. Er werd in scherp tempo gereden, maar na heftige duels draaiden Faanhof en Koks tenslotte van het peleton weg. Voor de top van het klassement waren zü door hun grote achterstand niet gevaarlijk. Het verzet van de Belgen werd gebroken. Zij gebruikten deze kans uitstekend en hun voor sprong groeide uit tot drie minuten. De duizenden langs de weg joegen de Nederlanders tegen de finish nog meer op. Het resultaat stond toen vast. De eerste plaats voor sprinter Faanhof. In de tijdrace zorgde Neyt van de Belgische B-ploeg voor de eerste verrassing. Hij draaide soepel in dc heuvels. Bij de bochtige afdalingen een grote snelheid zonder te veel risico. Op de top van de Cauberg een beste tijd. Daarna verloor hij iets van zijn souplesse, maar hij finishte toch met een uitstekend re sultaat een uur. 22 minuten en 47 seconden. Voorting, als 26ste gestart, slaagde er pas in om de Belg van de eerste plaats te rijden. Het verschil be droeg 24 seconden, een winst die de Nederlander na de Cauberg had veroverd. Maar na de vlotte rou- leur Voorting kwam de winnaar van Bordeaux-Parijs. Van Est. Hij had nog geen ereplaats in deze ron de behaald. Van Est wilde nu zijn macht tonen. Voor hem reed De- smedt en achter zijn rug zou de Belgische tempo-loper Van Dormael een poging doen om de triomf in de rit tegen het horloge te grijpen. Van Dormael's bedreiging was de prikkel, die Van Est nog juist no dig had. Hij draaide een hoog tem po. Op de Cauberg de snelste door tocht- De overwinning lokte. Van Est ging door en verslapte nauwe lijks. Zijn tüd was sterk: 1 uur 21.16. Van Dormael moest voor de macht van de Brabander met een volle minuut buigen. Wagtmans kreeg evenals de leider van het veld Gielen pech. Beiden re den desondanks toch nog in een goede tijd de sintelbaan van Geleen op. De Nederlanders waren vastbeslo ten om hun posities, die door de tijdrace zo belangrijk waren vërste- vjgd. vast te houden. De aanval dus op het traject van 106 km tot Eind hoven. Dekkers ging weg van Joris, zij namen honderd meter. Faanhof en Smits bogen zich toen ook wat dieper over het stuur, evenals de Belg Sorgeloos. Na 20 km een groep je van vijf op kop. In het peloton werd gevochten met de scherpste wapens. Toch slopen Voorting en Boogaerts nog weg en bii Roer mond kregen zij aansluiting. Drie Nederlahdcrs van de nationale ploeg voorop. Dat was te veel voor de Belgen. Zij verenigden zich en dwongen de groep tot een gefor ceerd tempo Tien kilometer verder konden zij elkaar tevreden toeknik ken. Het veld was weer bijeen. Niet lang echter. Opnieuw namen Voor ting en Dekkers de vlucht. Boo gaerts wierp zich in hun spoor en zijn landgenoten uit de groep be gonnen weer te rukken om 't tempo op te voeren. Voorting was te ge vaarlijk. Van het duel. dat tussen de ..top" van de algemene rangschikking werd uitgevochten, maakten Faanhof en Roks gebruik. Zij 'sprongen vastberaden naar voren óm de aanval over te nemen. Het werd de groep pas duidelijk, dat het ernst was. toen de Nederlanders al 200 meter hadden genomen. Een jacht? De Nationalen hadden er geen be lang bij en de Belgen wilden niet als gangmakers fungeren Zij speelden daarmee in de knart van de vluchte lingen. die de cadans vast hielden Hun voorsprong r.am toe Van P00 meter tot meer dan drie minuten, Nog 35 kilo meter. Faanhof en Roks begrepen, dat hun poging was gelukt. Zij gaven alles en de groep, die pas veel later begon te jagen liep nauwelijks In Voor Hei- Na de vierde étappe luidt het alge meen klassement van de ronde van Ne derland: 1 Van Est (Ned. Nat 21.40.41. 2 Van Dormael (Belg Ai» 21.42.05. 3 Gielen (Belg A) 21.42.22; 4 Desmedt (Belg Bi 21.43.27; 5 Voorting (Ned. Nat.) 21.43-43; 6 Wagtmans (Ned Nat.) 21.44.21. 7 Van Kerkhoven (Belg B, 21 46.02. 8 Kemp (Interna) 21 46.21, 9 Van Breencn (Ned. Nat 2147.16. 10 Janssen (Ned. A) 21 47 58; 11 Sorgeloos (Belg B, 21 49 40 12 Schaecken (Belg. A) 215Ó 12; 13 Smits (Ned. B) 21 50 25; 14 Neyt (Belg. B> 21.51.09; 15 Bogacrts (Belg A) 2151.14: 16 De Hoog (Ned A) 22 52 06 17 Suy- kerbuyk (Ncdcriand B) 21.52.19; 18 Lambrichs (Ned A) 21 53.29 19 Roks (Ncd. Bi 21.53 44: 20 Dekkerc, (Ned Nat.) 21.54 07; 21 Serin (Belg B) 21 54 49; 22 Diederich (Intern.) 2155 54; 23 Joris (Ned A) 21 56 23: 24 Hoer- mann (Intern.) 22 03 13: 25 Vinken (Ned Ai) 22 03.21; 26 Hendriks (Belg A) 22 10.16); 2 Van Elderen (Ned B 22 1239; 28 Loos (Ned. Bi 22.20.10; 2! Van Stayen (Belg B) 22 39.02; 30 Pfan nenmuller (Did) 22 49 25; 31 Faanhof (Ned Nat») 23.02.29. 32 Smets (Belg A 23 32.05. Schoenmakers van de Nederland B- ploeg heeft opgegeven. Ploegenklasscment. 1 Nederland Na tionaal 65 uur 1 min 46 sec.; 2 Belgié A 65.13.19; 3 Beleië B 65 14 09. 4 Ne derland B 65.25.09; 5 Nederland A 65.29.14 6 Internationale ploeg 65.46.10 Gron/ngtrt Óm de nationale damtitel Ongekende spanning door verlies van koploper Laros IJMUIDEN, Donderdagavond. De slryd in het titeltournooi 1952 heeft een verrassende wending ge nomen. Koploper Henk Laros en de Utrechter Hofman, die hem van avond in dc „Kennemcrhof" ont moette. zün hier debet aan. De IJmuidenaar, (vooral door het eigen publiek) reeds gedoodverfd als de aanstaande nationale kampioen kreeg een nederlaag te incasseren. En wat meer zegt. het verlies was volkomen normaal: niet tengevolge van een blunder, doch zuiver en al leen omdat Hofman op het bord be wees, dat Laros' speelwijze, die hü in deze party vrijwillig had geko zen, onjuist was. Hulde aan de Utrechter, die zün sportieve taak zo hoog heeft opgevat en zelf kansloos zijnde zich toch tot het uiterste heeft gegeven om een zo goed mo gelijk resultaat te bereiken. Na enige schermutselingen, die ten doel hadden elkaar het bezit van het centrum afhandig te maken, aanvaardde Laros vrijwillig een halve hekstelling. Hofman voelde zich kiplekker in deze situatie en heeft afdoende aangetoond, dat La ros, die kennelijk op deze wijze een aanval wilde ontketenen, zich wel heel c-rg heeft vergist. Toen de IJmuidenaar verzuimde direct aan de lange vleugel van Wit een actie te ondernemen, profiteerde Hofman hier heel handig van en liep uit eindelijk, zonder dat er van enige combinatie sprake was. via dwang- spel zonder schijfverlies door naar dam. Laros staakte toen dc hopelo ze strijd Doch zie nu eens de stand, met voor alle deelnemers nog één partij te spelen: 13: Van Dijk. Keiler en Laros 12 punten; 46: Bizot, Metz en Roozen- burg 11 punten; 7. Huisman 9 pnt.; 8. De Jong 9 pnt 912 Bandstra. Bergsma, Dukel en Hofman 8 pun ten. Keiler heeft hiermede zijn ach terstand van 3 punten, die hij op Laros en Van Dijk bij het begin van de tweede tournooihelft had, inge lopen. hetgeen in slechts vüf ronden wel een bijzondere prestatie is. Voor puzzlelaars van het aantal mogelijkheden in de laatste ronde geven wij ditmaal ook nog de vier te spelen partijen, die voor de eind stand zeer belangrijk zijn: Metz Roozenburg. Van DijkKeiler, Huis manLaros en BandstraBizot. De ze partijen worden Zaterdagmiddag te Amsterdam in „De Kroon" ge speeld. Tal van cenodigen waren Donderdagmiddag in de Raadzaal bUeen voor de officiële opening van het Veluws Museum. Burgemeester Numan riep in zün openingsrede het welkom toe aan mr. M. C. Bloemers. die na- mens de staatssecretaris van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en .\vl-J Wetenschappen de opening zal verrichten, aan Jhr. Quarles van Ufford. -Jg?. commissaris der Koningin in Gelderland, aan de familie Kok die het ouder- n 3 lijk buis aan dc Donkerstraat thans de bestemming ziet geven die dc overleden vader, de heer D. Kok Jz. zozeer heeft begeerd, aan Burgemees- j Jp -z» ters, wethouders en secretarissen van omliggende plaatsen, wethouders en raadsleden van Harderwijk, bestuursleden van de Stichting en andere genodigden. Dank gaat uit naar familie Kok Spr gaf een uitvoerig overzicht van de wordensgeschiedcnis van het Museum, waaraan we reeds een ar tikel in een der vorige nummers hebben gewijd en bracht dank aan allen die in welke vorm ook aan de totstandkoming medewerkten, zeer in het bizonder aan dc heer F. W. Drijver die er al zijn vrije tijd voor opofferde en een ongedacht resultaatwist te bereiken Ook de directeur van Gemeentewerken en zijn staf komt alle lof toe alsmede het bestuur van de stichting „Har derwijk als visserijstad" die door een prachtige inzending de herin nering aan de voormalige Zuider- zee-visserij wist te bewaren. Ver volgens sprak mr. Bloemers een kort woord waarin hij wees op de hoge waarde van het putten uit vroegere schoonheid, waaruit de liefde voor het Vaderland opbloeit. De oude plaatselijke cultuur zal de basis leggen voor een gezonde be langstelling in de Vaderlandse his torie. De totstand koming van het museum is spr. tot grote vreugde en hij eindigde met de wens dat het zal voldoen aan de verwachtingen. In het bizonder wenste spr. nog de heer Drijver geluk met het bereik te resultaat. De oudste zoon van wijlen de heer D. Kok. de generaal-majoor J. Kok. inspecteur der Genie te Am sterdam sprak een woord van dank an allen die bij de inrichting van het Museum een werkzaam aandeel hadden. Hierna begaf het gezelschap zich naar het Museum. Donkerstraat 4. De jongejuffrouw Willy Drüver. in Veluwse klederdracht, bood bij de ingang aan mr. Bloemers de sleutel aan. Geruime tijd werd in de verschillende vertrekken ver toefd en algemeen was men van oordeel dat Harderwijk met dit Mu seum zeer verrijkt is. Vanaf heden. Vrijdag zal het voor het publiek geopend zijn. Bij aankomst aan het Museum biedt Willy Drijver, in Veluws costuum aan mr Bloemers de sleutel van het gebouw aan. Ge heel links de Commissaris der Koningin, jhr Quarles van Ufford. (Van een onzer verslaggevers) DE Landmacht heeft gebrek aan 2500 tot 3000 technische officieren en onderofficieren. Zün zün dringend nodig voor de technische opbouw van het Nederlandse leger, die gelüke tred moet houden met de snelle groei van het gehele leger, dat op zün beurt weer mee moet draaien met de legers van andere NATO-landen. Het „Revised Medium Turn Plan", het herziene, bescheidener plan vart generaal Eisenhower vraagt tegen November 1954 van Nederland vüf divisies. Van die vüf moeten er drie tezamen een legercorps vormen en dat brengt weer een extra belasting van staven en materieel met zicb. Materieel vooral, waarvoor technici nodig zün om bet te onderhouden en te herstellen. Die technici moeten voor het grootste deel komen uit de twintig procent beroepspersoneel van het leger. De dienstplichtigen en re serve-militairen kunnen allerlei baantjes vervullen, waarvoor geen langdurige opleidingen nodig zün. Maar de technici moeien althans een „kort-verband-acte" tekenen om het geld, dat hun opleiding aan het Rük kost. weer voor dat zelfde Rük terug te verdienen. Betaling Men is in Den Haag niet wan hopig over dit personeelsgebrek. De staatssecretaris van Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman, ziet wel de moeilijkheid, die het leger In dit opzicht ondervindt. Als men in aanmerking neemt, dat het de luchtmacht en de marine beter gaat omdat zij meer „ver toon" en ..glans" te bieden hebben, blijft er slechts een factor ter ver klaring hiervan over: de betaling. „In het burgerleven kunnen de technische mensen vaak aanzienlek meer verdienen dan bü ons." zegt de staatssecretaris een beetje mis moedig. Het is de bedoeling in November reeds Eisenhowers normen te heb ben bereikt: dat zou een mooie voorsprong zyn, die gelegenheid gaf, daarna iets te stabiliseren. De kansen lüken echter niet groot. Er zün bijvoorbeeld 10.000 onder-officieren nodig: nu zün er 7800. Daarvan moeten er 1300 technici zün; op het ogen blik zijn er 541. Bij het be roepsofficierencorps streeft men naar het getal 3200 (nu 2700) technici 600 (thans 281). Daar naast zyn op korte termijn nog ongeveer 1500 met lagere rang (korporaals, e.d.) nodig. Dat zijn leemten, die niet gauw zün te vullen. Overal klachten Bij welk technisch onderdeel men komt. overal hoort men klach ten over de personeelsbezetting En daar. waar men nu het werk nog wel „aan kan", ziet men met angst een eventuele mobilisatie tegemoet. Burgerwerkkrachten ziet men overal bij de technische diensten van het leger. Op sommige plaat sen zelfs erg veel; bü de Centrale Werkplaats in Utrecht bijvoorbeeld werken 700 man, waarvan meer dan 425 burgers. Ook daar is een tekort aan technici. De Tankweikplaatsen in Wezep geven eenzelfde beeld. Men pro beert krampachtig werklui te krij gen uit het nabije Wezep. Maar de jongelui daar trekken liever elke dag naar Zwolle. Men kan in We zep het werk nu nog wel verstou wen, maar men vraagt zich af, wat moet gebeuren, als straks grote aantallen Amerikaanse tanks ko men, die snel rijvaardig moeten worden gemaakt. Minder moeite heeft men in het onafzienbare „Centrale Voertuigen park" bü Soesterberg, waar heel binnenkort enkele duizenden auto's worden verwacht uit Duitsland Men heeft daar maar weinig tech nisch geschoold personeel nodig. Het is meer een doorgangskamp voor militaire voertuigen. Meren deels zijn hier wagenwassers nodig. Ook bij de Verbindingstroepen het regiment, dat zich gespecia liseerd heeft op radio's, telefoons, telexen en dergelüke is sterk gebrek aan goede krachten. Zo trouwens ook bij de opleidings instituten voor de diverse tech nische specialisten. Bü het regi ment Technische Troepen wil men tot 1955 SO-" man per jaar opleiden Maar men komt op het ogenblik al honderd man per opleiding te kort. Als men bedenkt, dat de over gang van veel KNIL-persoreel naar de Koninklijke Landmacht een aanzienlijke opluchting van de personeelsmoeilykheden heeft gegeven, begrijpt men hoe ern stig deze situatie is. Men overstroomt de hoogste klas sen van de middelbare scholen met propagandamateriaal voor de opleiding tot beroepsofficier. En men doet zijn uiterste best afge studeerde ..Delftenaren" en MTS- ers voor allerlei functies te wer ven. Maar of dit succes heeft, zo lang de salariëring zelfs nog niet gelijk is aan de normale schalen :n het burgerleven? Het lijkt twij felachtig. Intern, golfkampioenschap ZANDVOORT. De uitslagen van de op het terrein van de Ken- nemer golf- en countryclub ge speelde wedstrijden om het inter nationaal kampioenschap dames luiden: mej. van Giffen wint met 5 en 3 van mevr. Inkson, Mej Mees wint van mej. Schiff met 1 up. Mevr. Y Dudok van Heel-Kap- ferer (Hilversumse Golfcl.) won met 4 en 3 van mej A. Schiff (Haagse Golfcl Mej M van Gif fen (Haagse Golfcl won met 2 en 1 van mevr. Del Court van Krimpen (Zuid-Afrika). Mevr v. Riemsdük-van Limburg Stirum (Kennemer Golfcl.) won met 1 up van mej. E. Mees (Haagse Golfcl). Mevr. E D. Roelants (Hilversumse Golfcl.) won met 1 up van mevr A. Buma (Kennemer Golfcl.) De wedstrijden zullen Vrijdag worden voortgezet. Situatie heeft een ff et is bekend, dat de UIIUULIC uvvji evn u derjandse strijdkrach ernstig aanzien Ne derlandse strijdkrachten voor een belangrijk deel zijn aangewezen op Amerikaans ma terieel en dat dit materieel niet steeds zo snel komt, als men wel zou wensen. Het is zo, dat er hier en daar in bevoegde kringen over gefluisterd wordt de her halingsoefeningen dit jaar maar in te krimpen, omdat het geen zin heeft de „herhalers" alleen maar te laten kamperen. Veel minder bekend is, dat vooral de Landmacht schreeuwend gebrek heeft aan beroepskader, vooral aan technische specialis ten.Bij alle technische onderdelen klaagt men over dit feit, dat zeker even remmend kan werken op de opbouw van de Land macht als het wat langer uitbleven van tanks, radio's, auto's, het geschut en alle andere materiële zaken, die wij van Amerika verwachten. Daartoe in staat gesteld door de Legervotfrlichtingsdlenst. maakte een onzer verslaggevers een reis langs de diverse onder delen van de Landmacht, die zich toeleggen op dé techniek. Hij sprak met enkele hoge functionarissen van die onderdelen en van het ministerie van Oorlog en kon zich een beeld vormen van de situatiedie op het ogenblik een ernstig aanzien heeft. Zweefvlieg-èquipe naar Madrid DEN HAAG. Aan de wereld kampioenschappen zweefvliegen, die van 30 Juni tot en met 12 Juli te Madrid worden gehouden, zullen voor Nederland deelnemen G. J Ordelman, A. H. D. Hoppener, H. Vrielink. align vliegclub Teuge, A. A. Leutscher (Deïftse Studenten Aeroclub), J. Koek (instructeur zweefvliegcentrum). I. de Boer (Amsterdamse club voor zweefvlie gen), J. A Aalmoes (Zuid-Holland se vliegclub) en P. Vleesch du Bois (technicus zweefvliegcentrum). Canadese kampioen op T.T. ASSEN. Voor de eerste keer sedert het bestaan van de TT heeft de Scuderia Sonavia, de internatio nale race organisatie voor Amerika, Engeland en Duitsland ingeschre ven met Roy Godwin, de kampioen van Canada, die op 350 en 500 Nor ton zal starten. De Meccanica Verghera heeft in geschreven met Leslie Graham op 125 en 500 M.V.. Angiolino Alfredo Copeta op 125 M.V. en Carlo Bandi- rola op 500 M.V. Om Belgische tennistitels BRUSSEL De wedstrijden om de internationale Belgische tenniskam pioenschappen zijn voortgezet- Rose Austrj' si. Washer (Belg.) 48, Kwartelndstrijd. heren enkelspel: 9—7 5—1 4—6 6—0. Eerste ronde gemengd dubbelspel mevr Prion (Belg en Hoad (Austr.) si rrievr. J. Roosvan der Wal en Dehnert (Ned door walkover. Heren enkelspel, kwartfinale Trahert (Ver. Staten) sl Rosewall (Austr.) 6 4 &—4 6—0 Patty (Ver. St.) sl. Hoad Austr.» 6—0 61 6—2 McGregor (Austr sl. Ampon (Phllipp) 6—3 62 6—2 Patty en Trabert (VS) sl Vieira (Braz) en Norgarb (Zuid-Afrika) 60. 62. 64 Rosewall en Hoad (Austr.) sl. Am- pon (Phil en Remy (Fr.) 97, 57. 62 7—5 Borótra en Destremau (Fr sl. Washer en Brichant (Belg 7—5.62. 6—3. Mac Gregor cn oRse (Austr.) sl. Morea en Russell (Arg.) 61. 46. 6—3. 6—4. In de bibliotheek verdiept de heer F. W. Drijver, de conserva tor van het Museum zich in de Harderwijker geschiedenis. Rechts op de standaard de statiemuts, zo als die door de studenten van de Harderwijker Academie werd ge dragen. Emigranten neem geen levensmiddelen mee Nieuw vaderland staat invoer niet toe DEN HAAG Vele emigranten menen het aan hun gezin ver plicht te zijn allerlei levensmidde len mee te nemen. De stichting „Landverhuizing" deelt mee, dat dit streng verboden is. Het ge vaar is nl. niet denkbeeldig, dat die levensmiddelen niet de mond en klauwzeer-virus zijn besmet. Canadese immigratie-autoritei ten b.v. zijn zeer ontstemd over de aanzienlijke hoeveelheden ham. worst en spek, die tussen de ba gage van emigranten werden ge vonden. Ze worden vernietigd. Bovendien stelt de emigrant zich bloot aan alle mogelijke onaan genaamheden, o.a. aan verplicht in quarantaine gaan. Zelfs terug zending naar Nederland is niet uitgesloten. Dit geldt ook voor emigranten, die naar Australië en Nieuw Zee land gaan. Coureur Fagioll overleden MONACO. De Italiaanse cou reur Luigi Fagioli is te Monte Carlo op 53-jarige leeftijd overle den Fagioli was tijdens de trai ning voor de grote prijzen van Monaco. Zaterdag jl. met zijn Lan cia verongelukt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwijndrecht (vac. J. Godthelr» ds mr C Luiten te Mijns- heerenland. Bedankt voor Moercapelle. H. Kraay te Hardinxveld. BeroepbaarMelllng: J Breur leger- predlkant. Hogelaan 28 te Vlaardlngen. stelt zich beroepbaar. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amsterdam (vac G. J Duyvendak) w F Jense, res -leger- predlkant op Nieuw Guinea. o> C. H Lindljccr te Rotterdam en dr G. J Lindijer te Dordrecht. DEN HAAG. Bü Konlnklük Be sluit Is thans het rentepercentage van de Rykspoetspaarbank ver hoogd van 2.28 pet tot 2.4 pet. Deze renteverhoging gaat met te rugwerkende kracht In op 1 Januari 1952. Rode Kruis spoorde vele vermisten op DEN HAAG In 1951 heeft het Rode Kruis 11 039 vermissings- gevallen van Joodse Nederlanders opgelost. Zij bleken allen te zün omgekomen. Van vermiste Nederlanders in Duitse dienst en vreemde militai ren bleken 107 personen over leden, 24 kwam terecht. Omtrent in het buitenland verdwenen Ne derlanders en in Nederland ver dwenen buitenlanders kon in 311 gevallen een verblijfplaats wor den gevonden; 42 anderen, waar naar is gevraagd, bleken te zün overleden, 161 in Nederland ver miste buitenlandse militairen wa ren gestorven. Van in Indonesië vermisten bleken 189 personen te zün over leden en 168 nog in leven. Ge ïdentificeerd werden 2359 als on bekend begraven militairen. Een kapitein gaat met pensioen Een buurman van de familie Lub bers te JJmuiden het was in 1911 voer als kapitein op de Amster damse kolenboot „Nicolaas" en na heel veel moeite wist de toen 14- jarige Frans Lubbers het zover te brengen, dat hü als lichtmatroos voor een reisje met buurman mee- mocht. Er volgden nog enkele reis jes en toen bleek, dat Frans hier door allerminst genezen was van zijn verlangen om te varen, gaf va der Lubbers zich gewonnen en mocht de jongeman in Amsterdam voor stuurman gaan leren. Hü voer als stuurmansleerling bij de KNSM en kwam in 1921 als vierde stuur man bü de Rotterdamsche Lloyd, by welke maatschappij hij verschillen de rangen doorliep om er tenslotte gezagvoerder te worden. Gisteren, na 41 jaar gevaren te hebben, keerde kapitein F. H. Lub bers. thans te Schiedam woonachtig, met het 12.500 brt metende s s. „Lim burg" van de Lloyd van zijn laatste reis te Rotterdam terug. Ook gedu rende de beide wereldoorlogen heeft kapitein Lubbers gevaren en zelfs gelukkig gevaren: in de jaren 14 18 ontving hij hiervoor twee Engel se onderscheidingen en na de laatste oorlog kreeg hy het oorlogskruis met drie gespen. Het is kapitein Lubbers echter he lemaal niet aan te zien, dat hü nu de pensioengerechtigde leeftijd 55 jaar heeft bereikt, hetgeen hij zeil toeschrijft aan zyn grootste en enige hobby: sport, die hy nog altijd, ook gedurende zijn reizen beoefende. Ka pitein Lubbers heeft zijn hart ver pand aan een Schiedamse Voetbal vereniging (SVV), aan welke hij zich nu geheel wil gaan wijden, voor zo ver althans zyn vijf-jarige klein dochter Beppie hem hiertoe de kans geeft, want bij de aankomst van de ..Limburg" kwam zij „Opa" al er aan herinneren, dat hij voor zijn laatste vertrek had beloofd nu voortaan elke dag met haar te ^aan wandelen en haar dan iedere keer op een ysje te tracteren.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5