STADSVENSTER ATE wint eerste prijs in toneelwedstrijd Met „Flehite" naar het kasteel „De Haar" Amersfoorts politie zorgt voor prachtige verkeersregeling Ook tweede autotocht van oudjes een succes met Trouw aan vakbond medaille beloond Auriol doet beroep op ex-illegalen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Persconferentie van Perzië was een paskwil w Maandag 9 Juni 1952 (Van een onzer verslaggevers) Voor de derde maal behaalde A.T.E. het hoogst aantal punten in de Toneelwedstrijd, uitgeschreven door de Amersfoortse afdeling van de Ned. Amateurs Toneel Unie. Het ensemble legde daarmee opnieuw voor een jaar beslag op de prachtige zilveren wisselbeker, die de Amcrsfoortse Gemeen schap destijds beschikbaar stelde. A.T.E. bracht dit seizoen „Een Inspecteur vraagt belet" en bracht het tot 102 punten, met een spclersgemiddelde van 8. Een bijzondere hulde bracht de voorzitter van de jury, de heer P. J. Hermans, aan de hoofdrolvertolker, de heer H. v. Bronswijk, die volkomen foutloos zich van zijn taak heeft gekweten. 7/s beste regieiverk Prij. voor B. Mecrdingh De tweede prijs, eveneens door de A G. uitgeloofd, was voor ODS met 92 punten. De uitslag was verder als volgt: 3. „Hierna Beter". Nijkerk, 91 pt.; 4. „Ons Belang", 87 pt. De jury con stateerde bij deze vereniging een opvallende vooruitgang; 5. „Ons Ge noegen". Soestdijk. 81 pt.; 6. „Kunst na Arbeid". Nijkerk, 79 pt.; 7 „Ecmspelcrs" 77 pt.; 8. „Euripides", 76 pt.; 9. „Ons Toneel", 76 pt.; 10. ,T. en O." 69 pt. De extraprijs voor het beste re- giewerk was voor de heer Bruun Meerdingh van ODS. In het bijzonder vestigde de heer Hermans de aandacht op het grote belang van de keuze van het juiste stuk. Met de keuze van het stuk staat of valt een vereniging in de wedstrijd. De jury bestaande uit mevr. Bar- key Wolf en de heren C. W. P. Groeneveldt en P. J. Hermans, ont ving met de dank van het bestuur een kleine surprise en werd op voorstel van de voorzitter der afde ling met grote instemming gecon tinueerd. Het cabaret „Miniatuur", ol.v. Gerrit Kommer vrolijkte met een praatje en een liedje, en enkele leu ke schetsjes de avond op. Speciaal succes oogstten daarbij Jannie v. d. Ham met jodelliedjes, Henk v. d. Kieft met zijn accordeon en de regisseur met „liedjes en leu gens". De avond werd besloten met een gezellig bal. Nieuwe jeugdfilm in City De Jeugdfilmcyclus die veel be langstelling trekt is Woensdag a s. aan haar vierde serie films in het City-theater toe. In het voorpro gramma draait de film „Woud sprookje". Als hoofdfilm draait „De rit op de locomotief" waarin we kennis ma ken met een jongen die graag in genieur wil worden en wiens hart vooral uitgaat naar de spoorwegen In zijn vrije tijd knutselt hij en doet ook „uitvindingen". Dat hierbij wel eens iets fout gaat is begrijpe lijk. Zijn vader voelt niets voor de liefhebberijen van zijn zoon maar geeft hem uiteindelijk toch een kans. In de vacantie gaat Tom gla zen wassen om zo het geld te ver krijgen voor zijn 1 P.K. motortje. Bij oeval komt hij dan bij de spoor wegen terecht. Door zijn toedoen komt een moeilijk probleem tot op lossing en bij de proefrit zien we Tom zyn eerste rit op de locomo tief maken. Noteert U even GRANDTHEATRE. tot en met 11 Juni: Circus Arena". Toegang alle leeft. Zondag 1.30. 4. 6.30 en 9 uur Ove rige dagen 2 30. 6.30 en 9 uur. Dondcrdagcyclus2.30 6 30 en 9 uur: „Amber". Toegang 18 jaar. CITYTHEATER: ..De straat", toegang 18 jaar. Zondags: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6 45 cn 9 uur. Woensdagmiddag: 2 cn 4 uur jeugd filmcyclus ..De rit op de locomotief" REMBRANDTTHEATER van Vrijdag tot en met Maandag ..Bloedvlag boven Quinto", toegang 14 jaar Van Dinsdag tot cn met Donderdag „Het Speel hol". toegang 14 Jaar. 1 Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. overige dagen 2 30. 6.45 en 9 uur. R-K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45: Maan dag- en Vrijdagavond 79 uur Voor kinderen Woensdag 35 en Vrtidag 45 uur OFENBARE LEESZAAL Uitlening vol wassenen 2—5. Donderdagmorgen 1012, en Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor de kinderen Woensdag- cn Zaterdagmiddag 2.30 4.30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Noordewlerwes 273) UlUenlng Dinsdag- en Vrijdagavond vao 7—4j uui MUSEUM ELEHlTE Westslngei. Dage- UJka geopend, oebalve Zondags, werkdagen van 10—12 en l4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. Sportprogramma Sportfestival „Sportpark 9 Juni Maandag TVindhondenrennen Birkhoven", 19 uur. 10 Juni Dinsdag Sportfestival „Ronde van Amersfoort" voor Ama teurs cn Nieuwelingen. Circuit Nij verheidsstraat. Aanvang 18 en 19 uur. 11 Juni Woensdag Sportfestival Voetbalwedstrijd Utrechts KNVB- elftal contra Luchtmcht Elftal. Sportpark „Birkhoven" 1930 uur. 12 Juni Donderdag Sportfestival Schermen, Judo, Boksen, ongewa pend gevecht. Openluchttheater Birkhoven 19.30 uur. 12 Juni Donderdag Biljartvereni ging Vriendenschaar. Prijsuitreiking Nederlagentournooi Café „De Koop handel" Appelmarkt. 13 Juni Vrijdag Sportfestival Handbal en Paardensport. Sportter rein Leusder weg 19 uur. 14 Juni Zaterdag Sportfestival Internationale Zwemtweekamp AmersfoortAntwerpen. Bosbad Birkhoven 14 30 uur. Sportfestival Groots Slotprogramma Rugby, Athletiek, Korfbal, Touwtrekken en vuurwerk. Sportpark Birkhoven 19 uur. 17 t.m. 20 Juni Dinsdag t.m. Vrij dagavond Avondvierdaagse. Agenda Amsterdam Vrijdag 13 Juni: Stadsschouwburg 8 uur- Rafael Kubelik leidt de Neder landse Opera ln Janaceks „Jenufa". Burgerlijke Stand 7 Juni 1952 Geboren: Adriaan, z. v. H Hage- man en C. Rommers Marjolein, d. v S. van Raalte en C C. A v. Hille Jean Andre Jacobus, z. v. A. P. van Zomeren en A. D. de Jong. Getrouwd: J. G. M. Dijkslag en J C. D. Kamp OVERLEDEN: Jacqueline Agnos 'e'ena Albertha MUUer. 81 jr. on h Gerardus Johannes Maria •sma, 6 jr. De heer P. J. Hermans, de woord voerder van de jury toneelwed strijd NATU, spreekt de deelne mers toe tijdens de prijsuitrei king op' Zaterdag j.l. in het KAB-gebouw. De wisselbeker op de voorgrond kwam voor de derde maal in handen van het Amersfoorts Toneel Ensemble Wie was de vindster van portemonnaie? Wie gezien heeft, dat een vrouw Donderdag in een automatiek aan de Arnhemseweg een portemonnaie opraapte, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het poli tiebureau, afdeling recherche. De bewuste portemonnaie is Don derdagmiddag omstreeks vier uur door een dame in de automatiek verloren. Er zat ongeveer twintig gulden in. Er is gezien, dat de por temonnaie later door een vrouw is opgeraapt, maar tot dusverre is zij nog niet teruggebracht of aange geven. De politie zou daarom graag in het bezit komen van het signale ment van de vindster. Elisabeth Schipper exposeert (Van een onzer verslaggevers) In de tekenzaal van de Amcrs foortse Academie van Beeldende Kunst stelt mejuffrouw Elisabeth Schipper haar weefwerk tentoon. Zij gebruikt voor de vervaardiging van haar artistieke gebruiksvoorwerpen raffia of wol. Vooral het raffiawerk boeit door zijn eenvoud. De heer F. J. Herman leidde Za terdagmiddag de expositie van mej. Schipper bij de vele aanwezigen in. Bij het in ogenschouw nemen van het werk waren spr. en zijn vrouw zeer onder de bekoring gekomen. Dit werk. zo zei de heer Herman, is uit aesthetisch oogpunt volkomen verklaarbaar en gemotiveerd. Hij had vooral bewondering voor de achtergrond van deze kunstzinnige arbeid, die een enorme concentra tie vereist Zonder liefde en vak manschap komt men niet tot derge lijke kunst. Het verwerken van de raffia uit Madagascar vereist een bijzondere techniek. Spr. vroeg ook aandacht voor het tentoongestelde kelim. Na deze korte inleiding namen de aanwezigen de geëxposeerde voor werpen in ogenschouw. De tekenzaal was smaakvol ingericht. Enkele schilderijen van Johann Gütlich trokken eveneens de aandacht. Zeer interessante excursie Klokslag twee uur, juist zoals aan gekondigd was, vertrok Zaterdag middag de bus met ruim 40 deelne mers aan de excursie van Flebite naar het Kasteel De Haar. Precies om drie uur zwenkte het moderne vervoermiddel onder de imposante toegangspoort de oprijlaan van het kasteel in. Even tevoren had de chauffeur enige staaltjes van zijn rij kunst ten beste moeten geven op de uiterst smalle landwegjes, waarlangs het kasteel bereikt moet worden. Na een korte wandeling kwamen de deelnemers via de nodige ophaal bruggen bij de kasteelpoort. Toen de zware ijzeren deuren opengezwaaid waren en men dc hal betrad, daal den de levendige gesprekken tot een eerbiedig gefluister. Het binnentre den in deze machtige ruimte, de voormalige binnenhof, die overkapt is, maakt dan ook een onvergetelijke indruk. Langs de galerijen en beel den van de voorouders, op de tafels het zeldzaam Chinese blauw, op de vloer een Chinese draagkoets en een stuk „speelgoed" van Koning Lode- wijk XIV, een kleine karos, waarin de „Zonnekoning" eens als kind ge reden heeft. De dames toonden bij zondere interesse voor het tapijt van niet minder dan 100 m2, dat speciaal voor deze hal geweven is. Hierna ving de rondgang door de zalen aan. waarbij allereerst de dik te van de muren, die 1.30 m. is. de aandacht trok. De Eetzaal met prach tige kroon, heeft als „behang" het uiterst kostbare „velours d'Utrecht", dat tot 1800 vervaardigd werd in de Utrechtse zijdespinnerij „Zijdebalen" Aan de wand hangen twee familie portretten. voorstellende Jacoba van Beieren en Frank van Borsselen. Het enorme gobelin, waarover ieder een in verrukking kwam, vormde slechts een voorproefje van hetgeen op dit gebied getoond werd in de Ridderzaal en de Balzaal. Daar han gen n 1. drie gobelins van een serie van zeven, vervaardigd in het Fran se plaatsje Senlis. De waarde van deze drie gobelins wordt geschat op één millioen gulden! In de Leeszaal ligt als vloerbedekking een Pers van 7V£x5 m., een staaltje van Oosters geduld, want per vierkante decime ter werden met de hand 3000 knopen gemaakt, wat neerkomt op 11.250.000 knopen totaal! Toen de feeërieke verlichting van de Balzaal ontstoken werd gingen er vele kreten van ver rassing op. Slechts node scheidden de deelne mers van dit sprookjesslot, dat 200 kamers telt en waarin drie man dag in, dag uit werkzaam zijn met stof fen en boenen, waarbij jaarlijks 70 liter boenwas gebruikt wordt. Na afloop werd de thee gebruikt in het oud-Hollandse dorpje Haar- zuilens, dat pas ruim 50 jaar oud is. Tevens maakte de voorzitter bekend, dat de tocht zo in de smaak geval len was. dat een tweede excursie wordt overwogen, waarschijnlijk naar het Kasteel Sfjpesteyn. 1913. Voorzichtig volgen de twee mannen in de onderzeeboot het buizen net. dat zich, kronke lend over de zeebodem, steeds verder voortzet Op die manier zullen zij er toch wel achter ko men. wat dit alles te be tekenen heeft. Maar dan bereiken zij een punt. waarop de buzien hele maal verdwijnen. „Laten wij hier de oppervlakte maar eens verkennen." zegt Rob, „ik heb zo'n idee, dat wij het geheim van Lupardi nu dicht zijn genaderd. Voorzich tig. Bill, en kijk goed uit, want die geleerde staat voor niets." Langzaam stijgt de onderzee boot naar de oppervlakte. Wanneer het scheepje boven komt bevinden de mannen zich in een geheel ijsvrij meer. En tot hun verwondering blijkt de temperatuur hier enkele graden boven nul te zijn. „Dat kan alleen het werk van Lu pardi zijn," mompelt Rob. Invaliden genoten uitbundig Ook Zaterdag trok de autokara vaan van de negentiende autotocht Amersfoortse Ouden van Dagen veel belangstelling langs de weg. Op „Sonsbeek" het einddoel van de tocht was weer vreugde en zon. De deelnemende invaliden werden op het terras van Sonsbeek door helpers en helpsters van het Rode Kruis uit Amersfoort en Arnhem uit de auto's geholpen. Ook ditmaal speelde de muzikan ten ouderwetse wijsjes. Enkele oud jes maakten een rondedans. Na af loop defileerden de bejaarde deel nemers langs de auto's waarin de invaliden al hadden plaatsgenomen. Met vreugde in het hart keerden de deelnemers naar Amersfoort terug. Nu ook deze autotocht, be stemd voor dc ouden van dagen uit de rusthuizen en voor de invaliden, geheel naar wens is verlopen, stelt de commissie tot het organiseren van autotochten voor Amersfoortse Ouden van Dagen het ten zeerste op prijs langs deze weg allen tc be danken, die aan het welslagen van de 19e autotocht hebben medege werkt. Dit geldt in het bijzonder voor: de automobilisten en motorrijders, die hun medewerking verleenden; zij. die hun bijdrage in geld gaven; alle stille medewerkers; het Rode Kruis in Amersfoort cn Arnhem voor de hulp aan de invaliden; de heer Beitler met de monteurs en reparatieauto; de heer J. W. van Eist met zijn helpsters voor de pro viandering; de politie van Amers foort voor de assistentie; de dokto ren van de Amersfoortse Geneesk. Dienst met de verpleegsters; de Amersfoortse Postharmonie; direc tie N.V. E. Noack's Kon. Fijne Vleesw. en Cons, fabriek voor vlees- Vereniging van Vervoerspersoneel Ned. huldigt aantal leden Tüdcns een feestelijke bijeenkomst in hotel „Astoria" van de afdeling Amersfoort van de Ned. Ver. van Vervoerspersoneel heeft de bonds voorzitter de heer H. J. Kanne, Za terdagavond aan een zestiental he ren, die een kwart eeuw lid waren van de vereniging, de zilveren her inneringsmedaille uitgereikt. Deze jubllarissenavond werd ge opend door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer G. de Bruin, die alle aanwezigen van har te verwelkomde, xn het bijzonder de bondsvoorzitter, de heer H. J. Kanne en de heer J. C. van Osch, die in Februari van dit jaar veertig jaren lang Lid is géweest van de Ned. Vereniging van Vervoersper soneel. Bondsvoorzitter Kanne hield een korte toespraak, waarin hij o.m. wees op de betekenis van de trouw aan de organisatie. Na in korte trek ken het verleden van de organisatie te hebben geschetst, merkte hij op, dat de vraagstukken thans steeds moeilijker worden. „We zitten mid den in een periode, waarin de ra tionalisatie van ons spoorwegbe drijf in steeds sneller tempo opgang maakt" zo zeide de heer Kanne, die er de nadruk op legde, dat hierbij grote personeelsbelangen worden geraakt en dat trouw aan de orga nisatie in dit verband van groot belang is. Na zijn rede ging de heer Kanne over tot het uitreiken van de zilveren medaille aan de jubila rissen, de heren M. Berendsc, H. J. Bokkcrs. H de Coole, H. Gerritsen, C. A. Hagendoorn, G. van Herpen. G. Jansen, Chr. J. Lodeweges. W. C. J. Maters, J. C. Meyers, F. W. v. d. Meydcn, C. W. A. van Oers, D. v. Reenen, W. Stilting, P. Timmerman en J. v. d. Wal. De heren T. Buitenhuis, G. J. Hammink, Chr. Kraayenbrink, A. v. d. Kraak, A. C. van Minnen, G. Weulen—Kranenburg en L. Th. Wil- Jemsen, die wegens ziekte of dienst verhinderd waren aanwezig te zijn, zullen de medaille alsnog ontvangen. De heer J. C. van Osch ontving als blijk van waardering voor zijn veer tig-jarig lidmaatschap een boeken- bon van de afdeling Amersfoort. Daarop werd nog het woord ge voerd door de heer J. Veltkamp, vertegenwoordiger van de Amers foortse Bcstuurdersbond. De avond werd besloten met een gezellig feest, waarop de heer Pol enkele zang nummers ten beste gaf en waaraan muzikale medewerking werd ver leend door Binkens Band. De bal leiding was in handen van de heer Jens. waren; Banketbakkers- en bakkers patroons voor de Zwolse koeken; firma Meursing, Smallepad voor sprits en koekjes; directie Sigaren fabriek „Spaan Bertram" voor de sigaren; firma de Jager, Bredesteeg voor de versnaperingen; drogisterij ,,'t Gouden Kruis" Hellestraat, voor de Eau de Cologne en tenslotte voor het gratis beschikbaarstellcn van de autobussen firma G. Lensink Zn, Hogeweg 49; firma H. Nef- kens. Korte Bergstraat en de direc tie der Erdalfabrieken. Bankschroef uit bouwwerk ontvreemd Enkele ambtenaren van het ROG zagen. Zondagmorgen in de bossen rond deze instelling een man. wiens gedrag ze niet volledig vertrouw den. Een van de ambtenaren, die opsporingsbevoegdheid heeft, stelde met zijn collega's een onderzoek in. In het bos troffen ze in de buurt van de man een bankschroef en een grote moerslcutel aan. De verdachte, die aangehouden werd, bekende de ze dingen ontvreemd te hebben bij een in aanbouw zijnde woning aan de Nassaulaan. De man is opgeslo ten in het politiebureau. Gèvaarlijke bocht wordt verbeterd In de weg Amersfoort-Leusden- Woudenberg, onderdeel van de zeer drukke verbinding Amster dam-Arnhem. bevindt zich even buiten Amersfoort, nabij de Mare chaussee-kazerne. een scherpe bocht, welke de oorzaak is van een groot aantal ongevallen. Voor al bij een nat wegdek gebeurden hier veel slipongevallen, waarvan vooral verkeer uit de richting Amersfoort het slachtoffer werd. Onlangs heeft de Rijkswaterstaat de totale herziening van deze bocht aanbesteed, zodat aangenomen mag worden, dat de moeilijkheden thans spoedig tot het verleden z.ullen behoren, aldus meent de ANWB. WOUDENBERG P.V. „DE BLAUWKRAS" Wedvlucht van „De Blauwkras" van uit Orleans, afstand 5.30 km. Duiven gelost vm. 7.19 uur. Aankomst eerste duif 12 42.07 uur. id. laatste duif 13.30 uur. J. Koudijs 1. 4; J. Jetten 2. 9; H. v. Luntercn 3: P. J. Osnabrugge 5: A. v. Ginkel 6: G. Steinman 7; C. v. Zocren RIJKSPOSTSPAARBANK Beleggingen Rijkspostspaarbank over de maand Mei. Ingelegd f 10.227,24; te rugbetaald f 9.147,26. HOEVELAKEN Gewond bij botsing tussen twee auto's Bij een aanrijding tussen twee personenauto's op het kruispunt KampWeverssingel is gistermiddag de 26-jange kousenreparatrice mej B. van E. uit Amersfoort aan het hoofd gewond. Per G.G. en G.D. werd ze naar het St. Elisabethszie- kenhuis gebracht. Na daar behan deld te zijn. kon ze naar huis gaan. Het ongeluk gebeurde, omdat de auto, die over de Kamp reed, geen voorrang verleende aan die van de Weverssingel. Beide wagens werden beschadigd. OPBRENGST COLLECTEN De tijdens de Pinksterdagen te Hoe velaken gehouden collecte voor de Ge- ref. Zendlngsbond. in de diensten van de Ncd. Hcrv. Kerk hebben opgebracht f 191 14 Een extra collecte, gehouden voor dc kerkvoogdij van de Ncd. Herv. Kerk over de maand Mei bracht f 107*°P- (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Nog voor in het Vredespaleis de pleidooien in de zaak EngelandIran begonnen zijn is er Zaterdagochtend van Iraanse zijde een incident veroorzaakt. Terwijl de buitenlandse en Nederlandse pers was uitgenodigd voor een persconfe rentie. waarop zij naar het heette, leden van de Iraanse missie en Iraan se journalisten zouden ontmoeten, bleek dat alleen de laatsten aanwe zig waren. Hun woordvoerder achtte het oirbaar een propagandaverhaal- tje te gaan afsteken. De voorzitter van de buitenlandse pers heeft tegen dit optreden gepro testeerd, waarop ten slotte na enig gepraat tussen de Iraanse journalis ten eindelijk een lid van de Iraanse delegatie verscheen, te weten prol Ali Abar, hoogleraar in het volken recht, die zo onbeleefd was voor lichting te weigeren. Vol veront waardiging hebben daarop de jour nalisten de bijeenkomst verlaten. Schilderij van de vier prinsesjes BREDA Het stichtingsbestuur Bi-eda Oranjestad 1952. dat de lei ding heeft van de feesten ter ge legenheid van het 700-jarig bestaan van de stad, heeft enige tijd gele den het verzoek ingediend een schil derij te mogen laten vervaardigen, waarop de vier prinsesjes zouden worden afgebeeld. De toestemming hiertoe is thans verleend. Aan de Tilburgse schilder Theo Swagema- kers is opdracht verleend om het schilderij te maken. Het zal de eer ste keer zijn, dat de vier prinsesjes samen op een schilderij worden uit gebeeld. Stakingen in Japan TOKIO In Japan waren Zater dag 700 000 arbeiders in staking. Er werden grote betogingen gehouden tegen de politiek der regering, al dus een mededeling van het vak verbond. Volgens de politie hebben zich tot dusver geen ernstige incidenten voorgedaan. Het publiek ondervond weinig ongemak van de staking. Huiszoekingen in Franse havens PARIJS. President Auriol heeft Zondag een beroep gedaan op alle Fransen in het bijzonder dc oud leden van door communisten ge lelde verzetsgroepen uit dc oorlog om zich niet in te laten met „het huidige gewelddadige optre den der communisten in het gehele land." Sprekend ter gelegenheid van het verlenen van het oorlogskruis aan het dorp Carmaux (Zuid-Frankrijk) voor het aandeel van de inwoners in de verzetsbeweging, zeide de president, dat „het recht om op roer te maken vervallen is door het stemrecht". Intussen is de politie Zaterdag te Toulon een onderzoek begonnen naar een „samenzwering van nog onbekende personen tegen de bui tenlandse veiligheid van de staat." De politie weigerde berichten te bevestigen, dat bij de te Toulon gehouden huiszoekingen plannen zijn ontdekt betreffende de verde diging van deze grote marinebasis, het arsenaal en het electrische stadsnet. De huiszoekingen te Toulon wer den gevolgd door onderzoeken te Bordeaux, Brest en elders, waarbij de politie in het bijzonder poogt een geheime inlichtingendienst der communisten in de Franse havens op het spoor tc komen. Zaterdagavond heeft de politie de waarnemende secretaris-generaal der communistische partij, Jacques Duclos. aan een kruisverhoor on derworpen. Nijmegen Te Voors is gis teren het tweejarig dochtertje van de landbouwer Hendriks onder 'n boerenwagen gekomen, die werd bestuurd door haar broer. Het kind werd op slag gedood. DEN HAAG Aan de eco nomische faculteit, die vier jaar geleden aan de Groningse univer siteit gevestigd werd, zal met in gang van de nieuwe cursus de mogelijkheid opengesteld worden te studeren voor accountant. NIJKERK BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Sander, z. v. A. v. Soeren en N. Bouwmeester, Nelly, d. v. G. van den Ham en N. Lijnsvelt. Aalt. z. v. A Vos en A. van Ramshorst; Willem, z. v.' J. R. van de Veen en G. Vasten- burg. GEHUWD: E. van de Beek. 25 en A Mijnten. 21 j A. van Soeren. 26 j. en G J. van Montfrans, 23 j. ONDERTROUWD: N. van de Bunt, 28 j cn G Walct, 25 j.: K. Bcsselsen. 27 j. en H. Aalten, 23 j. OVERLEDEN: B. J. Schueler. w. v. M. B. Overgoor: H. van Dijk, 86 j. w. v. G Plocgsma; C. M. Jansen. 41 j e. v. G. Bronkhorst; H. van der Heiden, 70 j. ong.; C. van 't Klaphek 10 j. z. v. G. van 't Klaphek cn G. van Heil (overl. te Amsterdam). RONDE VAN NEDERLAND Klop er bij zulk onaangenaam Wie zou weer niet uxtrden? De Bilt had 't voor speld. Trouwens we moesten beter op die voorspellingen acht geven, 't Is o zo gemakkelijk ie neus op te trekken voor het weerberichtals ze 't toevallig eens flagrant mis hebben, maar Stads- met een zware gieter door hun tuin moeten (water kost ook geld!!) en zij kijken naar hun aardbeitjes, die juist wat rood gaan worden en door een brutale merel worden aangevreten. Acties Daar kwamen die Joop vensterkijker vindt, dat dit Fremouw en Feike Witlam Wat 9 n tveer ?f e AT n weer zei een der collega's, hij keek ontmoedigd naar buiten. „Zullen we 't licht maar aandoen?" vroeg de an der. ,,'t. Is tenminste méér nacht dan dag" zei de eerste. die een beet ie dondermuziek wel in eens de laatste tijd maar weinig voorkomt. Neem gerust een regenjas mee, als je 's ochtends b\j zonnig weer de deur uitgaat, maar de radio heeft zo juist verteld, dat er een buitje komt. Dat buitje komt er, heus. en 't kon wel eens een bui worden inplaats van een "buitje en 't gevolg zou wel eens kunnen zijn dat uw nieu- we pak naar de stomerij moet. Nd de stralende zomer se dagen, een stuk hitte golf. was de voorbije week met z*n zwarte luchten aanleg heeft voor Nurks u kent hem wel, de on aangename mens uit de Haarlemmerhout. een totale omslag. Goed voor de bloeme tjes" zeggen de optimis ten, die anders 's avonds zo maar met twee enorme zakken zilverpapier aan dragen. Dat is geweldig jongens. Zo gaat 't goed. En Rinus Gijben, Lange Beekstraat 12. weet ook waar hij zijn capsules kwijt moet. Zilverpapier kregen wij ook van Tinus Striiland. Stcllingwerfstraat 57 en van Jan en Tonny Hoegen, Frans Halsstraat 35. Anke Jekel, Bloem weg 7, dacht aan de zieke mensen in de sanatoria en zond postzegels in. Heel veel dank, Anke! DVA Autotocht Voor de negentiende auto tocht ouden van dagen kwam de 10e verantwoording bin nen. Vorige verantwoording 665.75; Tech. personeel N.V. drukkery Onnes 10. R.M. 5.—; N.N. 4.-; Mevr. v. W. 2.50. Per Giro: OAHK 2.50; E. v. R. 2.50; Invaliden Bond 5.—. Totaal 697.25. Wilt U een vis? Gisteren werden wij zo maar in de Langestraat aangehouden door een oude man met een enorme pet op. Mijnheer, zei hij, wilt u een vis? Zijn ogen ston den vol verwachting in een door de tand des tijds da nig gerimpeld gezicht, 't Is een appel, dachten wij. Be slist een appel. Wilt u een vis. vroeg hij nogmaals. In zijn oog blonk al een traan. Wij durfden gewoonweg niet weigeren. Ja hoor, wij willen wel een vis, be aamden wij dan ook zijn vreemde vraag. Het man netje schoot in de wolken. Zijn gezicht was één lach al lach. Met een gretige haal dook hij met zijn ma gere arm in een zwart zeil- even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twa.\lf uur. VBBMUMitiE ja» (Van een onzer verslaggevers) WU hebben de zesde étappe van de Ronde van Nederland. Veendam Utrecht, meegereden met een geluidswagen teneinde het publiek langs de weg iets meer te bieden dan voorbyflitsende renners, waarvan men ter nauwernood kan onderscheiden wie dit zijn. Tussen Veendam en Zwolle kregen wU volop de gelegenheid de mensen in de vrij dun bevolkte streken, waardoor dc rennerskaravaan trok. op gramofoonmuziek te onthalen. Na Zwolle werd het echter steeds drukker langs de weg en dus ook voor ons. En cr was veel te vertellen over dc uitlopers Van Brccnen en Suykerbuyk, die kort na de start een sprong namen, hun voorsprong konden vergroten tot vier, vüf, zes, zeven, acht minuten en tussen Meppel en Steenwjjk zelfs 8 minuten en 50 seconden voorsprong noteerden. Toen werd het peloton wakker. Onze ordonnansen-nieuwsjagers kwamen, evenals de officiële nieuws dienstwagen van de K.N.W.U. steeds bij onze geluidswagen om te vertel len dat de voorsprong minder werd. Op de brug bij Zwolle was het 7 Vt minuut, waarna in de korte afstand tussen Zwolle en Vaassen het felja- gende peloton zijn achterstand al weer tot zes minuten had terugge bracht. Er zat voor ons spanning in die wij probeerden over te brengen op het publiek, hetgeen ons, gezien de merkbare reacties ook lukte. Bij het station in Nunspeet vertelden wij de zeer vele toeschouwers dat de voorsprong nog slechts vijf minu ten bedroeg Toen kwam er even een kentering en de mensen in Els- peet hoorden, via onze krachtige luidsprekers dat het weer 5V4 mi nuut was geworden. In Garderen zette het peloton er weer gang ach ter en door een haag van toeschou wers schoten wij Putten binnen, om het veeltallige publiek de vertellen dat de voorsprong van de onderne mende ï-cnners Van Breenen en Suy kerbuyk steeds minder werd. Ook in Nijkerk was het ontzettend druk en in de course ook spannend. „Voor sprong tussen drie en vier minuten" was de melding die wij van de nieuwsdienst kregen en dus ook prompt voor het Nijkerkse publiek doorgaven. Na de wielersportenthousiasten in Nijkerkerveen vrijwel hetze.lfde te hebben verteld kwamen wij aan het kruispunt Hoevelaken en daar begon voor ons het meeste werk. Vele dui zenden hadden een goed plaatsje ge zocht op dit drukke verkeerspunt, maar ook op de Hogeweg stonden zeer vele liefhebbers die wij in doeken tas. En voor wij het wisten, hadden wij een potje met een zilvervis. Een loresk, zoals het baasje uit legde. Ik ben blij. dat ik het beest kwijt ben, ver trouwde hij ons toe, en met een blik vol afschuw bekeek hij de vis. Hij vrat mij compleet de oren van het hoofd, was zjjn verder commentaar. Toen was hij verdwenen. Met een sprint vloog hij een zijstraat in. Schuchter zijn wij met de verworven schat naar huis gegaan. Inderdaad Baasie had gelijk. Drie broden de eerste avond gingen er in als koek. Vanmorgen nam hij genoegen met twee bor den pap en een kliek. Waar laat ie het. verzuchtte mijn vrouw. Wij bellen nu aller lei kennissen en vrienden op. Zeg Jan. je mag nog al graag vis niet? Wij hebben er een. 't Is zo'n leuke. Een zilveren. Hij eet alleen een beetje veel. spanning konden brengen door te vertellen daj het hard werkende pe loton zijn achterstand steeds meer vei'kleinde. Op de Bisschopsweg, en Vermeerstraat, maar vooral op de hoek van de beide straten, kon men over de hoofden van de mensen lo pen. Wij hadden hier drukte ver wacht en waren wat vooruitgegaan. Daardoor kregen wij gelegenheid om in een iets langzamer tempo te rij den en het publiek te vertellen dat de afstand tot slechts enkele minu ten was teruggebracht. Onze micro foon liep „roodgloeiend" en wij kre gen vrijwel geen gelegenheid adem te halen. Overal stond het publiek rijen dik en wij wilden zo gaarne iedereen vertellen over de grote jacht in deze zesde étappe. Via Am-? hemseweg, Dodeweg ging het naar de Doornse Grindweg in de richting Austerlitz. Overal had de Amersfoortse poli tie, die met zeer veel manschappen aanwezig was. voor een perfecte verkeersregeling gezorgd. Wij verdwenen in de richting Zeist om tenslotte, via Bunnik, waar Van Breenen en Suykerbuyk „van de kaart werden geveegd", naar het Utrechtse stadion te rijden. Israel kondigt geldsanering af JERUZALEM. De regering van Israel heeft Zondagavond een geld sanering en een gedwongen lening van 10 procent van alle bankdeposita en alle in te wisselen bankbiljetten, met uitzondering van die van een pond en tien shilling, afgekondigd. Met ingang van vanmiddag 12 uur zullen alle bankbiljetten, die in 1943 als Anglo-Palestijnse bankbiljetten werden uitgegeven, ophouden wettig betaalmiddel te zjjn. Houders van bankbiljetten zullen deze tegen nieu we kunnen inwisselen gedurende veertien dagen, tot 23 Juni. Banken in het buitenland, die bankbiljetten van Israel in bezit hebben, zullen gedurende een week gelegenheid hebben geld naar Israel over te ma ken. waar het op geblokkeerde reke- worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2