Fenomenaal turnen van Olympische damesploeg H.V.C. bedwingt „Rest van Amersfoort" en wint Simson blinkt uit in tafelspringen ct& Drs W. van Zijll opent Sportfestival 1952 BLAD VOOR AMERSFOORT UW ADVERTENTIE Geen doelpunten in tweede helft Sportbijlage DA(i Amersfoortse turnwereld komt uitstekend voor de dag „Innerlijke waarde van sport is het elkaar respecteren Dagblad Amersfoort Maandag 9 Juni 1952 3 in deze krant wordt gelezen in stad en land Altijd actueel Trees Wijnands, kampioene van Amersfoort 1951. bij de afsprong van de ringen, tijdens het optre den van de Amersfoortse dames- ploeg Zaterdagmiddag op Birk- hoven. Men ziet op de foto ook de leider van dit nummer, de heer P. E. H. van Mourik en de andere leden van de ploeg. (Foto D.v.A.-Hofland) (Van onze turnmedewerker) Op de openingsdag van het Amersfoorts Sportfestival heeft het turnen een zeer belangrijk ei! tevens buitengewoon ge slaagd aandeel gehad in het programma. Wanneer het spreekwoord: „Een goed begin is het halve werk" op het Sport festival van toepassing zal zyn, dan moet de komende week voor Amersfoort een waar sportfestijn worden. Want niet alleen de gasten de Nederlands Olympische Dames Turnploeg en het Amsterdamse „Simson" doch ook de plaatselijke verenigin gen kwamen uitstekend voor de dag in een zeer gevarieerd programma, dat in een vlot tempo afgewerkt werd. De eenheid in de Amersfoortse turnwereld met haast toch zo verschillende facetten waar de leiders in andere plaatsen van ons land zich dikwijls over verbazen kwam duidelijk tot uiting in het programma van Zaterdagmiddag en kan niet genoeg ge waardeerd worden. Alle gedemonstreerde nummers werden immers gezamenlijk uitge voerd door twee, drie of vier ver enigingen. Het was alleen jammer dat „Wühelmina" zich in de laatste week terugtrok voor de massale de monstratie van dames en meisjes, anders zouden alle beschikbare Amersfoortse turnsters op het veld hebben gestaan. De uitstekend uitgevoerde oefe ning, welke voor massaal werk ge schikt was en aardige combinaties en verplaatsingen bevatte was een compliment voor het vele werk, dat hoofdleider K. Mochel en de lei ders (-sters) der verenigingen „At- tila", „Jonge Kracht", „Olympia", „Oranje" en „Sint Hubertus' met de turnsters de laatste weken op zich hebben genomen. Het publiek amu seerde zich daarna kostelijk met de behendigheidswedstrijden voor jongens, die er een „echte" wed strijd van maakten en hun uiterste best deden. Het dames ringnummer leed door de sterke wind welke over het veld stond en bereikte niet het peil van de ontmoeting met Leiden. De oefeningen en dansjes op de Tritsch-Tratsch Polka van Strauss uitgevoerd door meisjes van „Jonge Kracht", „Olympia" en „St. Hubertus" waren fleurig door de costumes en fris van bweging, waar bij het publiek kon zien, welke oefenstof de drie leiders elk op zijn wijze op deze muziek ver vaardigd hadden. De prachtige K. N. G. V. Bondsoefening van mevr. v d. MostLeyerweerd, uitgevoerd door de dames van „Jonge Kracht" en „Olympia", vormde een waardig slot van het optreden der Amers foortse gymnastiekverenigingen, welke deze middag duidelijk lieten zien wat bereikt kan worden door onderling begrijpen en samenwer ken. MACHTIG WERK Het mannenturnen mag dan in Holland langzaam maar zeker ach teruitgaan, de kranige ploeg van „Simson" Amsterdam, onder de be proefde leiding van de heer L. J. H. Stiens, heeft het publiek op on dubbelzinnige wijze getoond, dat deze turners waardige propagandis ten voor het mannenturnen zijn. Deze kampioensploeg waarvan enige cracks door werkzaamheden verhinderd waren ontlokte aan de toeschouwers vele malen een spontaan applaus voor het uiter mate spectaculair werk. Doordat de wind te sterk was om het brugtur- nen te verwerken, werd dit gewij zigd in „Lange mat", waardoor Amersfoort wederom iets geheel nieuws zag. Dit onderdeel wordt n.l. in Nederland nog niet lang beoe fend; de Scandinavische turners zijn ware meesters op dit terrein. Het internationale turncontact en tevens de zeer goede Scandinavische gym nastiek films hebben voor enige ja ren in ons land de aandacht geves tigd op dit zeer spectaculaire num. mer en de turners van „Simson" lie ten ons zien, in hoeverre de Hol landers er mee gevorderd zijn. Het publiek heeft '"genoten van de vele rollen, handstanden, overslagen, sal to's en flic-flac's. Maar „het" num mer was toch wel het tafelspringen, waarin „Simson" reeds enige malen kampioen van Nederland is gewor den. De toeschouwers vielen van de ene verbazing in de andere door het behendige en moedige werk dat de turners lieten zien en zeer te recht viel hun een daverend applaus ten deel. Onze hulde speciaal voor de enkele, reeds grijzende, turners, die onvervaard hun sprongen uit voerden. INTERNATIONAAL Uitzonderlijk goed was het optre den van de Olympische Damesturn. ploeg onder leiding van mej. Nun Verhoeff des avonds in een bijna geheel gevuld Openluchttheater (wanneer komt het Amersfoorts pu bliek eens op tijd?). Een dergelijk turnfestijn heeft Amersfoort nog niet gehad. Turnen van internatio naal gehalte werd hier gedemon streerd en we zijn er van overtuigd, dat deze ploeg in Helsinki een uit stekend figuur zal maken. Welk een zelfbeheersing van top tot teen in zeer moeilijke houdingen, welk een gratie in de knotsoefening. Wij heb ben gelegenheid gehad om met eni ge dezer turnsters te prater en dan blijkt eerst welk een energie en opoffering nodig ïijn om tot een dusdanig hoog peil te geraken. Na tuurlijk wordt door deze Olympi sche ploeg extra geoefend. Sedert November is het iedere Zaterdag avond van half acht tot tien en iedere Zondag van half tien tot drie uur 's middags trainen en nog eens trainen; daarenboven oefenen de turnsters door de week geregeld m verenigingsverband. En niet te ver geten de zenuwslopende selecties, welke nog niet ten einde zijn, be gonnen met zestien turnsters zijn er nu zeven definitief aangewezen, ter wijl vijf nog moeten kampen om één plaats in de ploeg en voor twee reserves, zodat er van de huidige twaalf nog twee moeten afvallen. De oudste turnster der ploeg, is ruim dertig, de jongste zeventien jaar. Vooral deze laatste heeft wel uitzonderlijk vroeg deze hoge trap bereikt en moet een enorme wils kracht hebben. Maar allen zijn het er over eens, dat ze de training enz. niet gaarne zouden missen. Het vochtige gras maakte het on mogelijk om het paardspringen vol ledig te demonstreren en dit werd dan ook meer een vluchtig insprin gen, waarbij een enkele maal de moeilijke sprongen om de hoek kwamen kijken met feilloze hand standoverslagen. EVENWICHTSBALK Aan de evenwichtsbalk werden perfecte oefeningen vertoond met zeer moeilijke onderdelen, b.v. een hele draai op de zeer smalle balk op een gebogen knie met een on middellijk oprichten yan het gehele lichaam, het komen tot schouder stand en gedurfde afsprongen (o a. salto's). Altijd was iedere houding uitermate verzorgd; geen enkel krom knietje of voet en uitgebalan ceerde zweefhoudingen met de be nen prachtig hoog. De individuele vrije oefeningen lieten twee genre's zien; de ene met meer dansvormen, de andere met zwaarder werk, waaruit men duide lijk kon zien, welke der turnsters goede toestelwerksters zijn. De laat- sten maakten diverse handstanden en grondkippen. Alle deelneemsters besloten haar oefening met een moeilijke sprong, handstandoverslag, flic-flac of salto. En dan het novum der laatste ja- ïen voor de Nederlandse turnsters brug met ongelijke leggers" (resp. 1.50 m. en 2.10 m hoog). Over dit nummer is op internationale gym- nastiekcongressen zeer veel gedis cussieerd en de turntechnici hadden volkomen tegenstrijdige opvattin gen. Dit zal in Nederland ook wel het geval zijn; een ieder heeft waar schijnlijk zijn eigen! argumenten. De onze is. dat wij „brug met onge lijke leggers" een combinatie vin den van rek, brug en evenwichts balk, omdat van alle drie genoemde toestellen onderdelen verwerkt wor den. Men zag de houdingen van de evenwichtsbalk, het zwaaien van brugturnen met kippen, hand- en schouderstanden, doch ook molen- en halve reuzenzwaaien en buik- draaien van rekturnen, zodat het nummer geweldig gevarieerd kan zijn in zijn samenstelling. Een be zwaar vinden wij het zwaaien met één gestrekte en één gebogen arm, wat ons niet natuurlijk voor komt. Alle hulde tenslotte aan mej. Ver hoeff voor de werkelijk fantastisch mooie samenstelling der knotsoefe ning. Welk een vloeiende overgan gen van de ene opstelling in de an dere, hoogstaande oefenstof, uitvoe ring en harmonie met de muziek. De enkele kleine vlekjes ontstaan doordat voor het eerst de ploeg in haar samenstelling op de juiste plaats stond zullen zeer zeker komende weken worden wegge werkt en dan zal er een volmaakte eenheid ontstaan. Het was een daverend slot. SUCCES. Wij wensen deze ploeg, welke na een trainingsweek op 16 Juli per vliegtuig naar de Olympiade ie Helsinki vertrekt, alle mogelijke succes toe en in tegenstelling met Londen 1948 een perfecte turnor. ganisatie, wat aan de Finnen turners van wereldfaam wel toe vertrouwd zal zijn. Dat vele vooraanstaande turntech nici getuige waren van deze demon stratie zal niemand verwonderen; we noemen slechts de voormalige leidster der ploeg, mevr. Jeanne v. d. MostLeyerweert, de leider van het Ned. Dameskeurkorps Kurt Meyer, de oud-penningmeester van het K.N.G.V., de heer v. d. Burg, de K.N.G.V. leiders Hoogland, Leen heer, Jansen. Schenk, De Ruiter ea. In zijn openingswoord sprak de heer B Verschuur niet zonder trots over het unicum, dat bet Amers foorts Sportfestival Comité deze avond had kunnen organiseren en het vaantje ,dat hij aan het einde met dank aan leidster Verhoeff overhandigde, was slechts een klei ne beloning voor het machtige schouwspel. „TURNER." (Van een onzer verslaggevers) De talrijke voetballiefhebbers die Zaterdagmiddag naar „Birkhoven" waren getogen om getuige te zijn van de wedstrijd tussen H.V.C. en de Rest van Amersfoort, welke in het kader van de opening van „Amersfoorts Sportfestival 1952" werd ge speeld, zullen na afloop niet teleurgesteld huiswaarts zijn ge keerd. Weliswaar heerste er binnen de krijtlijnen niet de span ning welke men by competitievoetbal aantreft, doch ondanks dit gemis viel er toch veel te genieten. H.V.C., op linkshalf De Gans na volledig, heeft de handen vol gehad aan de „Rest", daarvan getuigt de 21 uitslag. Toen na de knotsocfening door de dames van Olympia en Jonge Kracht de muzikanten van „Wilskracht" de mars „Koning Voetbal" over Birkhoven lieten klinken was dit voor de voetballiefhebbers het sein dat de wed strijd, waarnaar men in Amersfoort reeds jaren had uitgezien, dra een aanvang zou nemen. Vooral voor de rust veel spanning Hoewel geenszins bedoeld als hoofd schotel was dit eerste treffen tussen H.V.C. en de Rest van Amersfoort toch als een der hoogtepunten aangemerkt. De Baarn-spelers BroeTse en Onrust konden te elfder ure niet van de partij zijn. Zij werden vervangen door J. van Empelen en H. Snijders van A.P.W.C., zodat toch nog zes stadgenoten mee speelden. Zoals gezegd ontbrak bij HV.C. Wim de Gans op het appèl. Diens plaats werd ingenomen door H. Baas. DE WEDSTRIJD H V.C. smaakte het genoegen de eer ste aanval te mogen ondernemen, die echter op niets uitdraaide omdat Lü- schen op zijn post stond. Pal daarop kwam Brits bijna met de handen in het haar te zitten toen een door De Rijk genomen corner hoog in de doelmond belandde Omringd door enkele aanval lers kon hij niets anders doen dan de bal wegstompen. die daarna voor de voeten van linksbinnen De Zoete kwam en ineens werd ingeschoten. De kogel suisde enkele decimeters over de lat. H V C. moest het antwoord vooralsnog schuldig blijven, want de in het rood zwart gestoken Amersfoortse rest kwam er steeds beter in en gaf de blauw-witte tegenstander niet veel kans zijn spel te ontplooien. Bovendien bestond de voorhoede stuk voor stuk uit knapen die wel wat van voetballen afweten en vooral linksbuiten In 't Veld bleek nog al iets in zijn mars te hebben. Hij maakte het Jan Zwartkruis, een goede aanwinst voor H.V.C., danig lastig. Een listig boogballetje van zijn voet stelde na een kwartier spelen J. van Empelen in staat een kopbal in de richting van Brits' heiligdom te stoten, die net langs de verkeerde kant van de paal vloog. Toch kwam vijf minuten later H.V.C. aan de leiding. Een harde schuiver van de schietgrage De Zoete werd uitstekend door Brits gestopt, die de bal prompt afleverde aan Henk Vreekamp. De HVC- expres zag zijn kans schoon en sprintte in record-tijd op Lüschen af. In eerste instantie werd hei schot dat volgde door diens been gekeerd, doch de terug springende bal werd door Vreekamp beheerst in de uiterste hoek geplaatst. 10. H.V.C. kreeg nu de smaak te pak ken en nadat een „loei" van Sleeking tussen de achter het doel zittende „Wils- kracht-manncn" was beland en daar de nodige verwarring had gesticht, maakte de ijverige Piet Snijders er 2—0 van. Spil F. Kraak treuzelde even met weg werken. waarvan de H V.C.-middenvoor een dankbaar gebruik maakte. Doelman Lüschen hielp hem een handje en liet de bal door zijn vingers glippen. Dat werd de Rest toch te gek en men gooide er nog een schepje op, dat resulteorde in een tegenpunt. Een goede through- pass van de goed spelende Reyn be reikte rechtsbuiten De Rijk. die Brits geen schijn van kans gaf. 21. GEMISTE KANSEN Na de rust. waarin de aanvoerders van beide teams uit handen van de heer A. Mosterd eon Sportfestival-vaantje in ontvangst mochten nemen, kreeg de Rest de wind in de zeilen en werd H.V.C. aanvankelijk m de verdediging gedrongen. Pech had men in het rood zwarte k2mp toen een oerhard schot van In 't Veld buiten bereik van Brits over de lat snorde. Brits kreeg het steeds benauwder doch liet zich niet van de wijs brengen. In de voorhoede van H V.C. liep het minder gesmeerd dan voor de rust cn er werd slecht ge schoten. Sleeking kreeg enkele achttien karaats kansen, die echter jammerlijk om zeep werden gebracht Het verde- digingsblok van H.V.C. bleef de situatie meester en wees de vaak goed opgezette aanvallen van de Rest resoluut van de hand. Gedoelpunt, werd cr niet meer en zo kwam het einde van deze vooral voor rust aantrekkelijke wedstrijd met een 2—1 overwinning voor Amersfoorts tweede klasser. De knotsoefening van het K.N. G.V., uitgevoerd door dames van Jonge Kracht (links) en Olympia (rechts). (.Foto D.v.A.-Hofland) (Advertentie l. M.) 22-25 Juli 1952 de opwekkende tochtgenoot een aansporing om te volharden de overwinnaar van vermoeidheid de steun voor de laatste etappe Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (Van een onzer verslaggevers) „Jongens en meisjes, laten wfj tydens dit zevendaags sportfestyn tonen wat wU waard zyn. De sport dient als ontspanning, maar laten wy de inneriyke waarde die er van uitgaat niet bagatelliseren. De inneriyke waarde: dat is het kunnen en willen samenspelen met anderen, het elkaar respecteren en gezamenlyk iets opbouwen". Dit zei drs \V. van ZylI, direc teur van het Nederlands Olympisch Comité, o.m. Zaterdagmiddag tydens zyn tot de jeugd gerichte toespraak, waarmede hij officieel het Amersfoorts Sportfestival 1952 opende. Onmiddeliyk hierna zongen alle aanwezigen staande het Wilhelmus, waarna met een massale demonstratie door meisjes en dames van de Amersfoortse gymnastiekverenigingen, deze in het spor tieve leven zo hoogst belangryke gebeurtenis werd ingezet. Spel vol schoonheid en rhythme Zaterdagmiddag om precies half drie, marcheerden langs de eretribu ne van het sportpark Birkhoven. waar het organisatie-comité had plaatsgenomen, de verschillende ver enigingsdelegaties met hun vaandels. Het was een buitengewoon fleurig en kleurrijk gezicht, deze in smette loos uniform gestoken jongens en meisjes te zien voorbijtrekken, op de vrolijke marsmuziek die „Wils kracht" ten gehore bracht. Hierna vond de officiële opening, door de heer Van Zijll plaats, die een afzonderlek woord tot het pu bliek, de leiders en de deelnemers richtte. „Ik zou dit Festival warm in Uw aller aandacht willen aanbe velen, zei hij. Persoonlijk weet ik, wat zij, die dg leiding geven, heb ben moeten opzij zetten, om dit festival mogelijk te maken. Maar ik ben ervan overtuigd, dat hun werk er veel toe zal bijdragen, de jeugd een gezonde vrije tijd te waarbor gen. Een eerbiedige groet wil ik aan de diverse vaandels brengen. Zij immers zijn de symbolen van wat door hechte samenwerking tot stand kan worden gebracht." De massale demonstratie die hier na volgde, gaf een goed beeld van wat door eendracht te bereiken is. In drie cirkels stelden de meisjes zich op. met aan weerszijden drie groepen dames, waarvan de mid delste met knotsen. Het was een spel vol schoonheid en rhythme. Drs W. van Zijll, directeur van 't Nederlands Olympisch Comité, opent het Amersfoortse Sport festival 1952. (Foto D.v.A.-Hofland) een bewijs van uitstekende massa regie Na een vrye oefening vol variaties volgde de afmars. De jon gens konden hun hart ophalen aan een behendigheidswedstryd, samen gesteld door de heer B. Verschuur en onder leiding van de heer Van Mourik. Met koprollen, hindernis sen en „paarden" betwistten de zes groepen elkaar het recht van de sterkste. Jonge Kracht kwam als nummer een uit de strijd Attila als tweede. Onmiddeliyk na het turnen ving de voetbalwedstrijd H.V.C. tegen de „Rest" van Amersfoort aan. Een uitvoerig verslag over deze wed strijd vindt men elders, evenals een deskundige beschouwing over het turnen. Deze geslaagde middag op Birk hoven werd o.m. bijgewoond door de garnizoenscommandant lt. kolo nel Immink; wethouder van Zwol, gemeentesecretaris mr. Streng, ver scheidene raadsleden en vele ver enigingsbestuurders. (Voor Sportfestival zie verder ook peg. 4) VOOR

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3