DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederlaag van Truman in staalconflict Elke kolom van de loonstaat: 150 millioen boekingen Volksbrood wordt één cent duurder Senaat wijst vordering van fabrieken af Sp ion Fuchs had contact met buitenwereld Geallieerde patrouilles definitief afgewezen Onhoudbare chaos voor 400.000 werkgevers Gevangene breekt voor tweede keer uit Dieren-opstand, in vliegtuig Geen belasting voor compensatie-bij slag W erkloosheidswet Jehova's getuigen krijgen gelijk Bromfietsen met 50 cm3 cylinderinhoud horen op fietspad Koninklijk bezoek aan Australië Sowjet-Unie beroept zich op overeenkomst van 1945 Radio-Berlijn in verlegenheid Griezelige vondst in kamp op Koje Margarine, vetten en spijsolie 8 cent per kg goedkoper J2e Jaargang, no. 135 .Woensdag 11 Juni 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. lew. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfdort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER WASHINGTON. De Senaat heeft Dinsdagavond met 49 tegen 30 stemmen besloten president Truman te verzoeken om gebruik te maken van de wet van Taft en Hartlc^ en te streven naar uitvaardiging van een rechterlijk verbod tegen voortzet ting van de staking der 650.000 arbeiders in de staalindustrie. Slechts vyf uur tevoren had Truman in een gemeenschappelijke zitting van Huis en Senaat verklaard, dat hij de wet niet wilde gebruiken. In plaats daarvan verzocht hij om machtiging tot inbeslagneming en exploitatie van de staalindustrie. De beslis sing va nd Senaat betekent dc afwijzing van Trumans verzoek. Een voorstel om de president de hun eigendom beheerde en de ar- Premier Menzies had twee uur vertraging LONDEN. Een Duitse herder, een aap en een aantal Australi sche papegaaien hebben het vlieg tuig van de Australische minister president Menzies een vertraging van twee uur bezorgd. Terwijl het vliegtuig op weg was naar de Engelse hoofdstad brak de hond uit zijn box en ging in het vracht- ruim zo te keer, dat de kooien van de vogels open gingen Een aap raakte door het kabaal zo op gewonden, dat hij ook uit zijn hok brak. De aap was bijzonder handig in het vangen van de vogels die hij plukte en opat. Het was een com pleet slagveld in het vliegtuig, toen het boven de Londense lucht haven cirkelde. Toen het toestel geland was had men geruime tijd nodig om de zaak schoon te ma ken. Enkele papegaaien vlogen bo ven het vliegveld rond. Samenzwering tegen Mossadeq in Perzië? TEHERAN. Volgens de Per zische pers zouden Dinsdag vijf ko lonels van het Perzische leger zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering om de regering van dr Mossadeq omver te werpen. Vol gens een Perzisch dagblad zouden de samenzweerders in verbinding hebben gestaan met de communis tische Toedeh-partij. die in Porzië buiten de wet is gesteld. De pers meldt verder dat de sjah, die met vacantie te Ramssar aan dc Kas pische Zee vertoefde, met spoed naar Teheran zou zijn teruggereisd, toen hij van de samenzwering hoor de. bevoegdheid te geven een indus trie te vorderen zeven dagen na aanzegging aan partijen en twee dagen na kennisgeving aan het Congres, dat vijftien dagen tijd zou moeten hebben voor het uit spreken van een veto, is met 58 tegen 28 stemmen verworpen. In zijn rede tot het Congres verzocht Truman het. om snel te handelen, „daar de kwestie van oorlog of vrede actueel is en staal hierin een vitale factor is". Een meerderheid van het Opper- gerechtshof heeft verklaard, dat de president niet de maatregelen kan nemen, die hij nodig achtte. Zij heeft echter zeer duidelijk ver klaard. dat het congres dit wel kan. Daarom was het thans de plicht van het Congres, aldus Truman, aan een uiterst ernstige toestand het hoofd te bieden. Truman zeide machtiging te wensen om de staalfabrieken te vorderen en te exploiteren, totdat de industrie en de vakbeweging haar geschil over lonen, het ver plichte lidmaatschap van een vak vereniging e.d. hadden bijgelegd. De beoogde wet zou de eigenaars een redelijke compensatie moeten geven voor de tijd, dat de regering DAILY EXPRESS BEWEERT: Atoomgeleerde zou documenten uit gevangenis hebben gesmokkeld (Van onze correspondent) LONDEN. Volgens de „Daily Express" het massacirculatieblad van Lord Beaverbrook is dr Klaus Fuchs, de atoomspion, gisteren plotseling van de gevangenis in Stafford, waar hij 27 maanden van zün vonnis van 14 jaar heeft doorgebracht, naar de Pentonville-gevangcnis in Londen overgebracht. Reden voor deze overplaatsing zou zijn. dat men in Stafford ontdekt had, dat Fuchs contact met de buitenwereld had ge had. Bij het schoonmaken van een aan tal vertrekken werd door een me degevangene een sportjas aangetrof fen. Toen de man in de zakken naar tabak zocht, vond hij een agenda. Dit werd door een bewaker gezien, die hem de agenda afpakte. Uit de agenda bleek, dat voor Fuchs documenten uit de gevan genis zouden zijn gesmokkeld. Bij onderzoek van Fuchs zelf vond men toen een drietal brieven van zijn vader en in een der poten van het bed foliovellen met formules. Het was bekend, dat Fuchs, als hij 's avonds uit de werkplaats in zijn cel terugkwam, geregeld weer aan het werk was. Het daarvoor be nodigde papier was hem altijd ver strekt. Tot dusver berichtte geen der andere bladen iets over deze kwestie en blijven bovenstaande mededelingen dus voor rekening van de „Daily Express". DE heer Nguyen Khac Ve, in na tionale dracht, was vergezeld van zijn echtgenote, toen hij gisteren de Vietnamese legatie in Londen verliet, om zijn geloofsbrieven als ■nieuwe Vietnamese gezant in Groot Brittannië aan koningin Elisabeth in Buckingsham Palace te overhan digen. Meestal wordt de echtgenote van een nieuwe buitenlandse di plomaat in Londen pas enige dagen na de overhandiging der geloofs brieven aan de Britse vorstin voor gesteld, maar koningin Elizabeth had ditmaal te kennen gegeven, dat zij mevrouw Ve. die moeder van zeven kinderen is, zo spoedig mogelijk wilde ontmoeten. DEN HAAG. Werknemers zul len géén loonbelasting hoeven te be talen van de loonbjjslag. welke zij ontvangen ter compensatie van de premie voor Werkloosheidswet. Dit heeft het ministerie van Financiën bepaald. De Rijksbemiddelaars hebben ver klaard, dat, als het totale loon van de werknemer ten gevolge van die compensatie zou stijgen boven de 6000,en hij dus buiten de Werk loosheidswet zou vallen, de bijslag zodanige vermindering mag onder gaan dat de loongrens niet wordt overschreden. beiders een rechtvaardige belo ning voor hun werk. Het departement van Handel heeft Dinsdag bepaald, dat ook de uitvoer van staalproducten voor civiele doeleinden, waarvoor reeds vergunningen zijn verstrekt, ver boden is. Deventer verordening in strijd met. Grondwet DEN HAAG. Opnieuw heeft de Hoge Raad beslist, dat Jehova's Getuigen ten onrechte waren ver volgd op grond van een gemeen telijke verordening, die in strijd moet worden geacht met artikel 7 van dc Grondwet; de vrijheid van drukpers. Het vorig jaar trachtte een aan tal Jehovas Getuigen in de stra ten van Deventer hun tijdschrift „De Wachttoren" te verkopen. De politie maakte tegen de colpor teurs proces-verbaal op en vorig jaar legde de kantonrechter hun een geldboete van f 2.of één dag op. Hij grondde deze veroor deling op artikel 67 van de ge meentelijke politieverordening. De Hoge Raad heeft nu dit ar tikel onverbindend verklaard. RENÉ MARTZ. Amerika's jong ste evangeliste zij is twaalf jaar oud is per Queen Mary van New York naar Southampton overgestoken. In verschillende Europese landen zal zij haar be keringswerk, waarmede zij in de States veel successen schijnt te hebben geboekt, verrichten. Bepalingen op komst DEN HAAG. Bromfietsen met een cylinder-inhoud van hoogstens 50 kub. cm. moeten zonder onder scheid op de rijwielpaden worden toegelaten. Bromfietsen mogen niet met ontoe laatbare snelheden op de rijwiel paden rijden. Onder bepaalde omstandigheden zul len bromfietsen wél op de rijweg mogen rijden, n.l. als het verkeer op de fietspaden moet worden ont last. Specifiek toeristische rijwielpaden zullen voor bromfietsen gesloten kunnen blijven. Deze bepalingeh wil de minister van Verkeer laten opnemen in het We gen-verkeersreglement. De minister acht het niet raadzaam het onderzoek naar de geestelijke en lichamelijke geschiktheid van aanvragers van rijbewijzen te wij zigen. door terug te keren tot het vroegere systeem: een verklaring van de huisarts. Premier Menzies kan er niets over zeggen (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Hier kan Ik niets over zeggen." zei Dinsdag bfj zfjn aankomst op Schiphol de Aus tralische eerste minister Menzies, op de vraag: Zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard worden uitgenodigd voor een bezoek aan Australië? Tijdens het wachten op de heer Menzies. die met. biina twee uur vertraging arriveerde, was n.l. plotseling het gerucht opgedoken, dat de eerste minister zulk een uit nodiging bij zich zou hebben. Men zou misschien het aantal seconden, dat tussen het stellen van de vraag en het geven van het antwoord verliep, als een aanwijzing kunnen beschouwen. Voor het overige was de heer Menzies niet minder zwijgzaam en zó weinig animerend voor de pers, dat zelfs het wóórd Nieuw-Guinea niet is gevallen. Stalin kreeg een pak slaag LA BREVTERE. (Frankrijk). Dezer dagen is aan het licht geko men. dat Stalin onlangs door een groep communistische havenarbei ders ernstig is toegetakeld. Het slachtoffer was de 27-jarige Ber nard Stalin, een havenarbeider uit Rouaan, die het zo zwaar te var- duren kreeg, omdat hij lid is van de „Force Ouvrière", de vrije Fran se vakvereniging, die bij het Inter nationale Verbond van Vrije Vak verenigingen (I.V.V.V.) is aangeslo ten. Stalin diende een eis tot schadevergoeding in tegen de „Con- fédération Générale du Travail" (C G.T.), die vervolgens werd ver oordeeld tot betaling van 15 000 francs. AUTOWEG HELMSTEDT-BERLIJN BERLIJN. Generaal Tsjoeikof heeft het Amerikaanse protest tegen de belemmeringen, die de Russen in de weg leggen aan Amerikaanse patrouil les op de autoweg HclmstedtBerlyn. vierkant afgewezen. In een brief aan de waarnemende Amerikaanse Hoge Commissaris heeft hfj geëist, dat met het uitzenden van gewapende patrouilles onverwijld zal worden op gehouden. Tsjoeikof verklaart, dat de Russen zullen voortgaan met tegen de Amerikaanse patrouilles op te tre den. Hij beroept zich op een bij eenkomst, die op 29 Juni 1945 is gehouden in het hoofdkwartier der Russische bezettingsstrijdkrachtcn. Van Amerikaanse zijde was daar generaal Clay aanwezig en van Engelse zijde generaal Weeks. Op die bijeenkomst is volgens generaal Tsjoeikof overeengekomen dat de Russische troepen de veilig heidsmaatregelen zouden hand haven, de diensten der militaire politie zouden verrichten en ver antwoordelijk zouden zijn voor het verkeer op de autoweg tussen Helmstedt en Berlijn. „Er is toen niet gesproken over deelneming door de Westelijke be zettende mogendheden aan de mili taire patrouillediensten op deze autoweg." aldus het Russische schrijven. ADMINISTRATIEVE ROMPSLOMP TE GROOT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Op de ministeries van Sociale Zaken en van Financiën zjjn op het ogenblik wettelijke maatregelen in voorbereiding, welke ge richt zün op een verregaande vereenvoudiging van de administratieve rompslomp, die het deel is V3n de ongeveer 400.000 Nederlandse werk gevers. Deze vereenvoudigingen moeten worden bereikt door het brengen van zo groot mogelijke eenheid In de grondslagen voor premie-heffingen, voortvloeiende uit sociale wetgeving en voor de bepaling van loon-belas- ting en vereveningsheffing. Door deze vereenvoudigingen zullen de werk zaamheden betreffende de personeelsadministratie met enige tientallen procenten worden verminderd, zo wordt venvacht. Het bedrag, dat het Nederlandse bedrijfsleven daardoor op deze werkzaamheden zou kunnen besparen wordt op vele tientallen mllliocncn guldens geraamd. De voorbereidende werkzaamhe den, welke thans reeds op de be trokken departementen worden ver richt, vloeien voort uit de werk- Tuinbouw-ongevaller.wet 1922, de Ziektewet, de Kinderbijslagwet, het Ziekenfondsenbesluit en nu binnen kort ook de Werkloosheidswet, Heb- zaamheden van de commissie-Van ben ze dat allemaal moeizaam uit- den Tempel, welke in Juni 1950 gerekend voor alle in dienst zijnde werd ingesteld met het doel de mo gelijkheid van „coördinatie van de loonbelasting en de vereveningshef fing enerzijds en de heffing van so ciale verzekeringspremiën anderzyds" te onderzoeken. Honderdduizenden mannen en vrouwen zijn thans dag in dag uit bezig met het bijhouden van ge compliceerde berekeningen voor de Ongevallenwet 1921, dé Land- en werknemers alle? wie voor de ene wet werknemer is. is het nog niet voor de andere! dan moeten ze zich zetten aan lange optel- en aftrek-sommen om de maatstaven voor loonbelasting en verevenings heffing te bepalen. Kijkt men onze wetgeving na. dan kan men nauwelijks twee wetten vinden, die onder loon. werknemer, premie etc. het zelfde verstaan. Heeft men het loon van Brutale ontvluchtingspoging in Haarlem met succes bekroond (Van onze correspondent) HAARLEM. De 27-jarige Limburger H. H.. een beruchte offcrblok- kenlichter uit Maastricht, die tot vUf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. is er Maandagmiddag voor de tweede keer in geslaagd te ont snappen uit de Haarlemse strafgevangenis. Verleden jaar is dit hem ook al eens gelukt. Beide malen hebben de grote lenigheid en soepelheid van zün lichaam de man, die een getraind gymnast moet zün. goede diensten bewezen. maakte Maandagmiddag om streeks een uur deel uit van een groep van tachtig gedetineerden, die op de luchtplaats opzij van het ge vangenisgebouw onder toezicht van drie ongewapende bewakers aan het wandelen was. Alles ging normaal en gedisciplineerd en zo werden de bewakers volkomen verrast. Geholpen door een mede-gevange ne, die hem een duwtje gaf. slaagde H. er in onverwachts en als een wervelwind over de niet al te hoge gevangenismuur te springen. Het nemen van het daarachter staande hek was daarna nog maar een klein kunstje voor hem. omdat hij zich daaraan gemakkelijk kon optrekken. Toen hü eenmaal op de Papento- renvest, de straat langs dc Haarlem se gevangenis, was beland, begaf hij zich, naar men vermoedt, zo snel mogelijk naar de dichtbijgelegen Amsterdamse poort, waar de hoofd weg naar Amsterdam begint, en liften niet zo moeilijk is. In de gevangenis was ondertussen alarm geslagen. De gedetineerde, die H. bij zijn ontsnapping had geassis teerd en die zelf daarna ook pro- een werknemer voor de Ongevallenwet netjes uitgerekend, dan moet men het loon weer vaststellen, zoals het wordt verstaan ln de Ziektewet. Zou men een loonstaat, zoals die in de bedrijven wordt gebruikt, ontwerpen, die op alle mogelijkheden past. dan zou het een staat moeten zijn met 61 kolom men. waarin iedere post waarvan enige wet opgave verlangt, zou kunnen wor den genoteerd. Dc commissie, zo toonde de heer Van den Tempel met het rapport van zijn commissie aan. kwam tot de conclusie, dat ln de voornaamste bedrijven staten met 31 kolommen werden gebruikt Worden de voorstellen van de commis sie door de volgende regering overge nomen, dan kan een voor ieder bedrijf bruikbare loonstaat worden Ingevoerd, die volstaat met 16 kolommen Wat dat wil zeggen, wordt pas duidelijk, indien men bedenkt, dat Nederland ongeveer 3.000000 werknemers heeft, van wie de meeste weekloon hebben. Men kan van iedere kolom op de loon staat. die in alle bedrijven moet worden ingevuld zeggen, dat zü 150 millioen boekingen per jaar vereist. Een hele rappe boekhou der kan naar men berekend heeft een boeking verrichten in 30 seconden Dat leidt tot de con clusie. dat per kolom de admini stratieve werkzaamheden, uitge strekt over het gehele land. on geveer 15 millioen gulden kosten. De commissie heeft daarom aan bevolen: le. Alle verschillen tussen het be grip loon, dat aan de wettelijk vast- Zie ver dei pag. 3 Isolering vrijwillig gehandhaafd BERLIJN. Op geen enkele wijze heeft radio-Berlijn gerea geerd op de opheffing der Britse blokkade Dinsdagmorgen was er in de uitzendingen nog geen woord aan gewijd, terwijl de isolering nog steeds voortduurt, doch nu vrijwillig. Aan zeven Duitsers, onder wie een man, die geregeld als koerier tussen de Oost-Duitse autoriteiten en radio-Berlün optreedt, is dc toegang geweigerd. Ook vier werknemers van radio-Berlijn, 2 mannen en 2 vrouwen werd de toegang ontzegd. Twee vrouwen, blijkbaar echtgenoten van zich in het gebouw bevindende employó's gaven bij de poort een grote zak met groenten af. Zij mochten evenwel niet binnengaan. Amsterdamse jongen al veertien dagen zoek AMSTERDAM. De dertien ja- rige Amsterdamse jongen Karei Antonius Jorissen, die sedert 26 Mei j.l. vermist wordt, is nog steeds niet terecht. Naar eerst thans blijkt, heeft hij op de dag van zijn verdwijning een herenrij wiel „ihuurd. Het is een oude zwart gelakte fiets met torpedo naaf. bagagedrager, lamp. dynamo, een rood lederen zadel, geen ket- tingkast en in slechte staat ver kerende banden. De jongen noemt zich Verblauw. De kinderpolitie neemt aan. dat Karei door het land zwerft. TE midden van de chaos, veroor zaakt door de felle strijd tegen de communistische opstandelingen in blok 76 van het krijgsgevangen kamp op Koje, onderzoeken Ame rikaanse parachutisten, het gas masker op en het geweer nog in de aanslag, de hoofdwond van een Chinese gevangene. Bij de vernie tiging van dit bolwerk van com munistisch verzet, waaraan ook Nederlandse vrijwilligers mede hielpen, sneuvelden een Ameri kaan en 32 krijgsgevangenen. POESAN De zwaar verminkt© lijken van elf krügsgevangcncn wer den vanmorgen door Amerikaans© parachutisten ontdekt, toen zü blok 77 van het krijgsgevangenkamp te Koje binnenrukten in het kader van hun actie tot herstel van het gez^g in de opstandige kampen. De bezet ting zelf geschiedde ordclük da gevangenen lieten zich gewillig in kleine groepen verdolen en naar nieuwe verblijfplaatsen voeren. De lijken werden gevonden, nadat enige gevangenen inlichtingen had den verschaft over een in de afge lopen nacht door dc communistische kampleiders georganiseerde exccutio van politieke tegenstanders. Een on derzoek van dc stoffelijke resten toonde aan, dat de slachtoffers op zeer brute wijze moeten zün ver moord. WAT VOOR WEER? Regenkansen klein DE BILT Het KNMI deelt mede: Ons land bevindt zich juist aan de rand van de invloedssfeer van een depressie, die vanmorgen bij het Skagerrak laq en die zich in de richting van Polen verplaatste. Deze storing was oorzaak van de wolken velden. die vandaag over ons land trokken Het uitgebreide neerslag- gebied. dat de storing vergezelde trok echter bijna geheel ten Noord- Oosten van Nederland langs. Tot vanmorgen was er ook in het uiter ste Noorden van het land nog geen regen gevallen. De kans. dat daar vandaag nog ivat motregen zou val len was echter aanwezig. De de pressie heeft de westelijke wind tij delijk doen toenemen en deze wind voert nu zachte en vochtige lucht van de Oceaan ons land binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land enkele dagen in deze oceaanlucht zal blij ven, waarbij het zacht weer zal zijn, aangezien deze lucht in de hogere niveau's tamelijk warm is. Regen van enige betekenis is op het ogen blik niet in zicht. DEN HAAG. Minister Mansholt heeft besloten met ingang van heden dc prijs van het volksbrood met één oent te verhogen, terwQl een verhoging van de „vrüe" witbroodprüs met één cent per brood van 800 - - gram redelük wordt geacht Ter compensatie van de hieruit voortvloei- beerde te vluchten, werd aan zijn cn(jc hogere gezinsuitgaven worden dc producenten van margarine, vet, hiel van de muur getrokken Poein- braadvet* cn spüsolle in staat gesteld hun producten van heden af acht gen om H op te sporen hadden t kilogram goedkoper af te leveren. geen onmiddellijk succes. Dczc prijsvertagin!, zullm fabrI. kanten ook kunnen geven over da aflevering aan de detaillisten, wel ke zijn gedaan na 2 Juni 1952 en aan de grossiers na 26 Mei 1952 Dit laatste om de prijsverlaging reeds morgen te kunnen doen ingaan. Deze maatregelen zijn een gevolg van de wyziging in de collectieve arbeidsovereenkomsten voor da werknemers in het bakkerijbedrüf die hebben geleid tot verbetering in de arbeidsvoorwaarden van de bakkersgezellen en de invoering van een bedrijfspensioen. HET WEEK VAN VANMORGEN 7 UUR Station Overwegend droog Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Nti en dan overdrü- vende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind en weinig verandering in temperatuur. In het overige deel van het land matige tot zwak ke Westelijke wind en vrij warm. 12 Juni Zon op 4 u 20 m onder 21 u 0 m; Maan op o u 0 ri en- der 9 u 15 m. Max lemp Neersl Weer Wind m/a Gisteren in 24 u Uslo Slockholm Helsinki Edinburgh Londen Kopenhagci- Regen Amsterdam Zw. bew. Licht bew Z. 2 Onbew. Windstil Licht bew. Windstil Zw bew. W 10 Onbew. W. 2 Genévc Partls Bordeaux Nice Bcrllln Frankfurt MUnchen Wenen Licht bew Windstil Onbew. Windstil Zw. bew N. 1 Geh. bew. N'.W. 3 Regen W.Z.W. 5 Half bew. Z.W 2 Licht bew. W Z.W. 2 Geh bew Z Z.W 2 !9 24 22 26 19 19 0 0.2 LONDEN. Een lijnvliegtulg van het straaltype „Cornet" zal d© volgende maand een proefvlucht van 14400 km. van Londen naar Tokio proberen te maken. Het zal de langste vlucht zijn, die tot he den door een „Cornet" is beproefd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1