STADSVENSTER PREDIKBEURTEN Stabat Mater van Pergolesi vindt goede vertolking De heer Joh. Yeenendaal te Oud-Leusden begraven Avond-modeshow inbreuk op winkelsluitingswet? Rapid komt 2 Zaterdag 14 Juni 1952 Giovanni Battista Pergolesi is slechts 26 jaren oud geworden, maar toen hij in 1736 stierf treurde het muzikale Europa om het verscheiden van een groot componist. Men bedenke hierhij wel. dat het in die tüd de Italiaanse muziek was, welke de concertperiode beheerste en Pergolesi kon gelden als een waardig vertegenwoordiger van de N'apolitaanse School. Twee eeuwen is Pergolesi dood. de Italiaanse muziek heeft haar leidende positie ingeboet, maar het werk van Pergolesi wordt nog altijd uitgevoerd. spelen, maar liet is uiterst melo dieus. Vooral het meuuetto alle gretto is van bijzondere bekoring en werd subliem vertolkt. Het was een prachtige avond en we hebben mei vreugde geconsta teerd. dat een volle zaal van dit concert uitemalc genoot Er waren bloemen voor mej. van der Eist en mej. van Galen. Zij waren de tolk van welverdiende hulde. S. Strijkkwartet speelt Beethoven Gisteravond konden we luisteren naar zijn ..Stabat Mater dat ondei auspiciën van dé Kleine Kunstkring ten gehore werd gebracht door het dameskoor van Toonkunst met be geleiding van het Amersfoorts Strijkkwartet Stabat Mater Dolorosa (de lijden de Moeder, die bij het kruis stond!» zijn de aanvangswoorden van een liturgische tekst, een sequentie, die in de Roomse kerk wordt gezonRen oa. op Vrijdag voor Palmzondag. Verschillende grote componisten hebben het werk op muziek gezel Gisteren hoorden wij dan de toon zetting van Pergolesi. Het'dameskoor staat thans onde, leiding van mej. N v. d. Eist, die wijlen mevrouw De Jong Schouwen burg heeft opgevolgd. Het mocht haar gelukken een zeer verdienste lijke uitvoering te brengen var. Pergolesi's prachtige muziek. De solistenrollen werden vervuld door de dames S. M Herman en E. v Nieuwenhuizen. beide sopraan en de alten mevrouw C. Walop en me vrouw P. de Graaf. Het smartelijke en het smekende, dat woorden en muziek kenmerkt, vond niet altijd de genuanceerde vertolking, die wij gewenst hadden. Soms ook hadden wij de indruk, da- deze muziek is geschreven voor an- ders-getimbreerde stemmen. Dit neemt echter niet weg. dat er met grote ernst en overgave, met zui- ei heid en in uitstekende koor-dis cipline werd gezongen. Voor de dames-solisten hebben wij bijzondere lof Van haar werd veel gevergd, maar zij voldeden aan hoge eisen. Ook de muzikaliteit der begelei ding was van uitstekend gehalte, al haperde het even bij de inleiding. Na de pauze speelde het Amers foorts strijkkwartet een kwartet var. L. van Bee/ioven. Opus 18, No. 4. Het strijkkwartet bestaat uit de heer M. de Wolf, le viool, de heer H. v. Berkum, 2e viool. mej. S. van Galen .alt en de heer G. W. G Groenouwe, cello. In deze samenstelling oefent het ensemble reeds geruime tijd en deze oefening, gevoegd bij de muzikale ontwikkeling en begaafdheid der deelnemers heeft gevoerd tot een prestatie, die zowel boeiend als aan trekkelijk was. Dit kwartet van Beethoven is niet zo eenvoudig te Oprichting van een watersportclnb Maandagavond a.s. wil men te Amersfoort, tijdens een bijeenkomst in de jachthaven „De Eem", tegen over de nieuwe fabriek van de N.V. Molenaar, komen tot de oprichting van een watersportvereniging. De bijeenkomst vangt om half acht aan. SOEST Bijna slachtoffer van zwaar onweer Tijdens het korte doch hevige onweer, dat zich Vrijdagavond boven Soest ontlastte, sloeg de bliksem in een paal van het elec- trisch net aan de Torenstraat, waardoor enige stroomdraden over de straat kwamen le liggen. Toen het onweer enigszins was bedaard en velen zich naar huis spoedden, overkwam mej. De J. wonende aan de Gallenkamppelsweg een vreemde en zeer gevaarlijke ge waarwording. Haar rijwiel kwam in aanraking met de op straat lig gende stroomdraden, waardoor zij van het rijwiel werd geslingerd en op straat terecht kwam. Geheel versuft vloog zij café „Zonneheu vel" binnen. Toen zij enige ogen blikken later wilde vertrekken en haar rijwiel opnam, bleek dit nog onder stroom te staan. Zij kreeg gelukkig geen letsel, hetgeen ver moedelijk het gevolg is van de gymnastiekschoenen die zij droeg. Personeel van de PUEM heeft ter stond de stroom uitgeschakeld. Novum bij expositie in „Het Baken" (Van een onzer verslaggevers) Het is goed nog iets te zeggen over de tentoonstelling die Zater dag in „Het Baken" aan de Utrecht- seweg wordt geopend. Een novum is ongetwijfeld de geïmproviseerde modeshow. Van de bij de opening aanwezige dames zal een aantal ge kleed zijn in japonnen van door de exposante Margo Steinmetz ver vaardigde stoffen. Het weefwerk van mevrouw Steinmetz is zeer smaakvol. Zij specialiseert zich op het weven van kledingstoffen. Soms gebruikt zij daarvoor handgekleurde wol. Het koken en logen verricht zij zelf. de kleuren wint zij uit ver schillende planten. Zo haalt zij uit heide een prachtige warme kleur geel. De graficus Dirk van Gelder, die de zomerzegels 1952 ontwierp, komt met houtgravures uit. Bijzonder boeiend is de serie prenten over de Mei van Gorter. Ook exposeert hij de bijna volledige serie prenten „Landschappen in Zeeland", die Dirk van Gelder in opdracht van de re gering vervaardigde. Het edel- smeedwerk van Nel van der Chus, die de expositie samenstelde, voegt zich goed in het door de gasten tentoongestelde werk. Onderlinge Voorzorg in 1951 Uit het jaarverslag over 1951 van de N.V. „Onderlinge Voorzorg van 1894" te Amersfoort blijkt dat het saldo van de exploitatierekening 10118,61 bedraagt. De directie stelt commissarissen en aandeelhouders voor van voornoemd bedrag 1982,70 te stemmen voor afschrijving inven taris. ƒ2500,— toe te voegen aan de „reserve voor dubieuze debiteuren" en 1635.91 aan de reserve toe te voegen. Voor aandeelhouders blijft dan beschikbaar 4000.waaruit 4c.o dividend kan worden uitgekeerd. Door de sterke toename van cre- dieten in het eerste halfjaar 1951, was O.V. genoodzaakt, mede in verband met de credietbeperkingsmaatregelen van hogerhand, waardoor de moge lijkheden van het aantrekken van kapitaal werd belemmerd, de crediet verstrekking in het 2e halfjaar aan merkelijk in te krimpen. Het uitstaande saldo steeg des ondanks in het boekjaar nog met ruim 100.000, In de afdeling Pensioenen werd ruim twee millioen gulden omgezet. Het verlenen van crediet aan Ma rine-personeel geschiedde geheel in samenwerking met de Dienst Sociale Zaken der Kon. Marine, terwijl voor het verlenen van credieten aan amb tenaren der N.S. overleg werd ge- pleeg met de „Stichting voor Socia len Bijstand aan Spoorwegpersoneel". Voorts hield O.V. in het afgelopen jaar contact met de Ned. Ver. voor Volkscredietwezen en Woekerbestrij ding, alsmede met tal van Gemeente lijke diensten van Sociale Zaken en Gem. Volkscrediet-Instellingen in den lande, voornamelijk om over- of dubbele creditering te voorkomen. Medische Dienst ARTSEN. W J. van de Kamp. Noor- dewienveg 180, tel 4430. G. Donker. Vermeerstraat 156. tel. 5693. APOTHEKEN- Keijser, Langestraat 9. tel 6807; Kraan, Noordewiorwcg 89, tel 4393. VELOSKUNDIGEN: H. A. v d. Grient, Brccstraat 8b. tel 6830. M. A J. de Leuw SoesterweG 15. tel. 4973; T de Leeuw. Soesterweg 450. tel. 3144. Paleis-Puzzlerit een volledig succes Gisteravond werd te Soest de tweede rijwiel-puzzlerit gehouden, georganiseerd door K.P.S., welke zich m een overgrote belangstelling mocht verheugen. Niet minder dan 93 deelnemers verschenen aan de start. Het af te leggen parcours, dat door de fraaie bossen van het Koninklijk Domein liep, had een lengte van 17 2 km. De prijzen vielen de volgende koppels ten deel: 1. L v. d. Kamp en G. M. Klomp. 2 strafpunten, 2 B. Ravenhorst en R. v. d. Brink, 4 str.p.. 3. mevr. M. Hamstra en mej. M Kaats. 5 str p.; 4 H van Dijk en C van Dijk. 5 str p.; 5 T. Flag en P. van Blois. 6 str.p.; 6. H. van Veen en mej. H. Sok. 6 str.p 7. A. Steketee Sr en Steketee J< 6 str.p 8. H. Jansen en mej. T M Roning. 7 str.p. Vriendschappelijke voetbalwedstrijd Zaterdagavond 7 uur vindt op het B D C.-terrein de ontmoeting H.V.C Volendam plaats, waarvoor een wisselbcker is beschikbaar gesteld. SEC. speelt Zondagmiddag te gen de sterke tweede klasscr PEC uit Zwolle. Deze wedstrijd vangt om half drie aan. Predikbeurten Ned. Horv. Kerk: Oudekerk 10.13 uur ds. D van Krugtcn: 5 uur ds. Ambrosius. Emmakerk 10 uur ds. Ambrosius. 5 uur ds. Maarsingh. Heeskapel- 10 uur ds Maarsingh Zonnegloren: 10 uur af- scheldsdlenst van prof Dc Vrijer. Zaal v. d. Broek en raai Eltheto: 10 uur kln- derkerk. Evangelisatie-samenkomsten: Dinsdag 8 uur. zaal v. d. Broek: Spr, de heer S van Gorkum. Medewerking van het N C V B -Dameskoortje. WoenEdag 8 uur. Heeskapel' Spr. de heer S. van Gorkum Herv. rger.i Evangelisatie. Chr ULO school. Prins Bemhardlaan. 10 en 5 uur ds. Albrlngh van Oosterwolde. Geref. Kerken: Julianakerk 8.30, 10 15 cn 5 uur ds- Lambcrs Heerspink. Wllhel- j mlnakerk: 10 en 5 uur ds. P. D. Kalk man van Moordrecht. Gebouw „Reho- both". Buntweg. 11 en 4.30 uur ds. J. Waagmeester. Chr Ger Kerk: 10 cn 6 uur ds. L. 1 Kleisen legerpredikant te Weert. Ger. 1 Gemeente, kleine Rembrandtzaal, 10 en 1 3 uur. leesdienst. Ver. van Vrijz Godsd l (N.PB.), gebouw „Religie en Kunst" 10 30 uur me;| Jolles Vrij Evang Ge meente. Prins Bemhardlaan 2. Maandag avond 8 uur cvang. Raven. MEDISCHE DIE VST Zondag as is geopend apotheek „Soestdijk". Van Weedestraat 46. 1918. Inmiddels hebben Rob en Bill het gebouw al veer verlaten om de omgeving nog eens nauwkeurig te verken nen. Zij weten niet, dat zij in groot gevaar ver keren. Rob is van plan zo spoedig mogelijk de onderzeeboot weer op 'e zoeken, want hij kent Lupardi zo'n beetje <?n voelt er niets voor m een val te lopen Plotseling horen zij. hoog boven hun hoofd, een licht ge zoem. Zij kijken op en zien Doven de bergen drie kleine voorwerpen naderen, die er uitzien als hefschroefvliegtui- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 5en, ..Hou die dingen in de gaten. Bill." waar-1 het te laat. Gauw naar de boot en zo snel mo- huwt Rob. „ik vermoed dat dit verkenners I gelijk er van door! Zo vlug als zij kunnen m Lupardi zijn en als zij ons ontdekken is, spoeden zij zich naar de plaats, waar de boot gemeerd ligt, maar wanneer zij die plaats bijna hebben bereikt, stort één der vreemde vliegtui gen zich op hen. Zij zijn ontdekt! LEUS DEN' Auto's in botsing Nabij het kruispunt van wegen „Dc Hertekop" te Leusden ontstond dezer dagen een aanrijding doordat 6e vrachtlijder D. uit Woudenberg, die vanaf de Dodeweg de Arnhem- seweg op wilde rijden in de rich ting Amersfoort, geen voorrang verleende aan een met stenen be laden vrachtauto met aanhangwa gen van de firma Van B. uit Wou denberg. die uit de richiing Wou denberg kwam. Beide auto's kwamen broederlijk naast elkaar op de Oostzijde van de Arnhemseweg te staan. De stenenauto met de voor zijde tegen een boom. AANBESTEDING Door B. en W. der gemeente Leusden werd Vrijdagmorgen ten gemeentehuize te Hamersveld in het openbaar aanbesteed het uit voeren van onderhoudswerken aan de Dodeweg, De Lockhorsterweg en de teerwegen in de nieuwe dorpskern te Leusden. De laagste inschrijver voor deze werken, zowel in geheel als in ge deelten was de fa. W. van Plate ringen te Amersfoort met f 4583. Opvolgers waren de Gebr. Hoogen- birk te Laren met f 4950; de fa. Biezenbos te Amersfoort met f 5105, terwijl de fa. Bruil te Ede met I 5100 had ingeschreven. De raming dezer werkzaamheden was op f 6600 geschat. Geslaagd Voor het toelatingsexamen voor het Amersfoort's Lyceum slaagde Joan Blok, leerling van de o.l.- school in de Kerkebuurt. Voor het examen kleuter-onder wijs slaagde mej. C- van Ieperen. hoofd van de Prinses Marijke Kleu terschool te Soest en mej. E. Rabe Opbrengst collecte De lijstinzameling en collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis, wel ke in Soest werd gehouden, heeft, met inbegrip van Soesterberg. 2867.54 opgebracht. Volleybalcompetitie Voor de volleybal-competitie van de S P.S.V. werden de volgende wedstrijden gespeeld: S.P S.V. I— Nephriet 03. sets 1115, 915. 1215; Olympia IMarechaussee n 3—0, sets 15—2. 16—14. 15—0. Benoeming Aan de Chi U LO.-school, Prins Bemhardlaan te Soest, is met in gang van 1 September a.s. benoemd, als vierde leerkracht, de heer F. M. Bergsma, onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school te Smilde. MAC „Soest" houdt oriënteringsrit De reeds eerder aangekondigde oriënteringsrit, georganiseerd door de Motor- en Automobielclub „Soest" wordt a.s. Zondagmiddag 15 Juni gehouden. Motoren en automobie len, doch ook bromfietsers kunnen deelnemen; eerstgenoemden over een prachtig parcours van 130 km met een gemiddelde snelheid van 36 km per uur en bromfietsen 60 km. gemiddelde snelheid 18 km per uur. Deze rit telt mede voor de „Coup de Zonneheuvel". De start vindt plaats te 14 30 uur bij café „Zonneheuvel". GROSSIER VEROORDEELD Tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden veroordeel de de Utrechtse Rechtbank de 51- jarige grossier J. K. alhier, wie valsheid in geschrifte alsmede over treding van het Buitengewoon Na- vorderingsbesluit was ten laste ge- gelegd. De eis luidde twee jaar gevange nisstraf. Vrijdagmiddag is omstreeks 13 uur op de N.H. begraafplaats te Oud- Leusden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Joh. Vee nendaal. die tot voor kort de A.R. partij vertegenwoordigde in de raad der gemeente Leusden, terwijl hij verder een alom bekende persoonlijkheid was. De heer Veenendaal die de leeftijd van 73 jaar heeft bereikt, was in zijn leven op kerkelijk en maatschappelijk gebied een vooraanstaande figuur. Om gezondheidsredenen moest hu het vorige jaar zijn zetel in de gemeenteraad prijsgeven. Hij was in zijn leven voorzitter van de afdeling Amersfoort en Omstreken van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Als secretaris heeft hij vele jaren gewerkt voor de Stichting van de Landbouw, ter- wi.il hij in de Coöperatieve Han delsvereniging Lcusdcn en Omstre ken eveneens een bestuursfunctie in nam. Na eerst het hoofdinge landschap van het Waterschap „De Eem" te hebben bekleed, werd hij later Heemraad van deze instantie, terwijl hij nog later in het nadien opgerichte Waterschap „De Heili genbergerbeek" een voorname stem had. De heer Veenendaal heeft naast deze openbare functies niet minder dan 30 jaren het ouderlingschap uitgeoefend in de Gereformeerde Kerken te Amersfoort, zodat hij ver buiten zijn woonplaats Ha mersveld een grote bekendheid ge noot. Zijn scherpe kijk en helder inzicht op de gang van zaken maakten dan ook dat ieder hem. ondanks zijn beginselvastheid, toch gaarne mocht. Deze sympathie toonde zich dan ook Vrijdagmiddag aan de groeve waar velen hem een laatste groet brachten. De kist met het stoffelijk overschot werd door ouderlingen Schooljeugd op reis Onder leiding van het onderwij zend personeel hebben Vrijdag j.l. de drie hoogste klassen van de Openenbare Lagere school te Leus broek een schoolreisje gemaakt. Per auto ving de tocht aan naar Amersfoort, waar vefder gereisd werd in de trein naar Amsterdam. Daar stonden weer auto's klarr die de kinderen naar de vlieghaven Schiphol brachten. Nadat de kin deren daar hun ogen hadden uit gekeken. ging men weer terug naar Amsterdam en werd Artis dieren tuin en aquarium met een bezoek vereerd. Een rondvaart door Am sterdams grachten was de laatste attractie alvorens de terugreis v.erd aangevangen. Omstreeks 19 uur had het gehele gezelschap Leusden weer bereikt. van de Gereformeerde Kerken onderh. art. 31 K O. grafwaarts ge dragen. waarna ds Vink uit Amers foort de ontslapene schetste als een plichtsgetrouw en nederig die naar Gods. Onder de aanwezigen bevond zich behalve een deputatie van het gemeentebestuur uit Leusden. ook ds E. Th. v. d. Born, Geref. predi kant te Amersfoort. Namens de familie dankte een zoon van de overledene de aan wezigen voor hun belangstelling. LISIDUNA CONCERTEERT Door de plaatselijke Harmonievereni ging „Lisiduna" zal hedenavond om half acht een openluchtconcert worden ge geven voor het café ..Ros Bayart" t< Hamersveld. Ds Gerritsen dertig jaar predikant in Amersfoort Ds M. G. Gerritsen zal op Woens dag 13 Juni a.s. 30 jaar voorganger van de Nederlands Hervormde Ge meente te Amersfoort zijn. In Her- voimd Amersfoort getuigen velen van hun dankbaarheid jegens deze geliefde predikant, die zoveel evan geliserend werk heeft verzet. Voor- ai het Soester Kwartier heeft aan ds Gerritsen een actief predikant ge had. Onder zijn leiding kwam ook de Emmakerk tot stand. Met dank baarheid denkt men ook aan zijn werk in het Leusderkwartier. Onder de jongeren is ds Gerritsen zeer ge zien. De laatste tijd is de geestelijke zorg voor de zieken aan ds Gerrit sen opgedragen. Voordracht In verband met een vacature aan de Van der Palmschool doen B. en W. aan de Raad de volgende voordracht voor de benoeming van een hoofd aan ge- noeemdc school- l J. Kramer uit Den Helder: 2 D W Volmer te Leersum; 3. H. Hoving te Oldenhove. Beurs voor schoenen en lederwaren De eerste Internationale Beurs voor Leder. Schoenen en Lederwa ren, welke van 21 tot en met 25 Juli in de Jaarbeursgebouwen wordt gehouden, zal de gehele sector van de leerbereiding en leer vei werking omvatten. Bovendien zal een over zicht worden gegeven van de ma chines. gereedschappen, fournituren en grondstoffen, welke in de looierij en lederverwerking worden toege past. De affiche voor deze Beurs geeft in frisse kleuren in eén oogopslag een indruk van wat deze Beurs gaat brengen. Uit één vierkante voet rijk ge- cragrineerd leer sneed de kunste naar Hans Belleman. te Velzen. een forse hand. waarin hu de vlaggen der verder-verwerkende industrieën plantte de lederbereidingsindus trie, de schoenenindustrie en de le derwaren industrie. Op deze wijze verkreeg hu een suggestief geheel, dat duidelijk de band tussen grondstof en eindpro duct in beeld brengt. DEN HAAG De besprekingen lussen Rapid en de KNVB voor het spelen van een wedstrijd tussen een Bondsploeg en Rapid in Nederland hebben succes opgeleverd. Het is thans zekei, dat Rapid zal komen. De wedstrijd wordt 8 Juli* te Am sterdam in hel Olympisch Stadion gespeeld. Aanvang 19.15 uur. De samenstelling van de ploegen tegen het elftal van de Nederlandse Aniillen en tegen dat van Rapid zal zodanig zijn. dat alle 17 Neder landse spelers, die op het ogenblik in training zijn voor het Olympisch tournooi over beide teams zullen worden verdeeld. Christelijk Gereformeerde Kerk (W. van Mechelenstraat)10.cn 17.J. Drenth. Comité „Levensvragen" (Regentesse- laan 21): 10.30 prof. mr I. A. Diepen horst uit Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente (Frederik v. Blankenhcimstraat 40): 10 30 ds A. G. van Gilse. Evangelisch Lutherse Kerk (Lange straat 61): 10.30 ds P. C Roodenburg. Gereformeerde Gemeente (Stoovc- straat)- 10— en 17.— leesdienst. Dins dag 17 Juru. 19— ds Kersten uit Gene- muiden. Gereformerede Kerk (Gachtkerk»; 10 ds H W Engelkes; 17.30 dr F H. von Mcyenfeldt. Gergformeerde Kerk (Leusderkerk) 9.30 ds N B. Knoppers uit Hilversum: 17.30 ds H. W. Engelkes Gereformeerde Kerk (Wijkgebouw Tulpstraat)9dr F. H. von Meyen- feldt; 17 30 ds N. B. Knoppers. Hersteld Apostolische Zendingskerk (Gasthuiskerk)16.30 Eredienst. Kerk van Jezus Christus Heiligen der Laatste Dagen (Kortegacht 20): 10.30 en 17.dienst Oud Gereformeerde Gemeente (Muur huizen 53)9.30 en 17.leesdienst. Donderdag 19 Juni. 19.— ds J. v. d. Poel uit Gicssendam Remonsrtantst; Gemeente (Herenstraat 2): 10.30 dr R. Miedtma Soefi-bewcglng (Utrechtsestraat 53): 11.— universele eredienst. Onderwerp- „Bewustwording." Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den (Muurhulzen): 10 30 ds A. Noorman uit Zaandam Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den (Dollardstraat): 10.30 ds M. C. van Wij he. Vergadering van gelovigen 10ere dienst; 17.— prediking der woorden. Vrije Katholieke Kerk (St. v. d. Ha gen laan 3)' 10.30 H. Mis. Ned. Herv. Kerk St. Jorlskerk (Hof 1) v.m. 10 uur ds van Kooien (Brandwijk) N.m. 5 uur Candidaat Wisse, Leervi- caris. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) v.m. 10 uur ds Smits. N.m. 7 uur ds A. Steenbeek. Emmakerk (Noordewlerweg 131) v.m. 9 uur ds Braakman. V m. 10 30 uur ds Braakman. Nam. 5 uur ds v. Kooten (Brandwijk). Bergkerk (voorlopig Gymnasium. Groen van Pnnstererlaan 33). V.m. 10 30 uur mejuffr. M. C. Barbas. Vica ris te Utrecht Nam. 7 uur ds Braakman Lichtenberg (Hall Rusthuis) v.m. 1050 uur ds Koolhaas. Kapel Zon en Schild (Utrcchtseweg 266) v.m. 10 uur ds C Hooykaas (Zeist) Jongercndienst kerk (Appelweg), v.m 10 30 uur de heer L. H. Stronkhorst. Wijkgebouw (Laurens Costerplein 14) v.m. 10 uur de heer J .D. van Oenen. Gebouw Immanuel (Tulpstraat) v.m. 10 30 uur dienst. Jeugdhuis (Zuid Singel), v m. 10 uur dienst. Vrije Evangelische G-emeente (Var- Oorlogskerkhoven krijgen Engels bezoek NIJMEGEN Dit jaar zullen en kele groepen Engelsen onder auspi ciën van het Nederlandse Oorlog»- graven Comité een bezoek aan de graven van hun gesneuvelde bloed verwanten in Nijmegen brengen. De eerste vijftig Engelsen arriveren vandaag in Nijmegen, waar zij van middag worden ontvangen door het gemeentebestuur. Deze groep blijft tot 18 Juni. Zij zal ook een bezoek brengen aan de oorlogskerkhoven te Arnhem-Oosterbeek, Heumen- Mook en G roesbeek. Proefproces tegen Rotterdamse firma moet de oplossing brengen ROTTERDAM. Valt een modeshow, door een kledingmagazijn in de avonduren in zün winkelhuis (niet In de verkoopruimte, maar in een nevenvertrek, doch zodanig, dat de bezoekers de winkel passeren) onder de winkelsluitingswet, ja dan nee? Dit Is de vraag, waarvoor de Econo mische Kamer van de Rotterdamse rechtbank zich geplaatst ziet In een proefproces tegen de fa. A. de J. en Zn. te Rotterdam. De Officier van Justitie, mr S. Klein, betoogde gistermiddag, dat hier inderdaad de winkelsluitings wet was overtreden, want met deze modeshow heeft men geen andere bedoeling, dan later zijn bedrijfsom zetten te vermeerderen. Bovendien werd er thee geserveerd en dat is MARKTBERICHT AMERSFOORT. 13 Juni. Aanvoer 80 000 eieren Prijs 16.60—17.50 per 100 stuks. Middenprijs 17 cent. Klop Vaderdag TA/IJ hebben er een jaar V* lang op gewacht. Maar eindelijk zal het dan zo ver wezen. Natuurlijk is het een uitvinding van verkoopgrage winkeliers. Maar dat zal ons plat weg een zorg zijn. Wij willen er rustig voor uit komen, dat wij graag eens verwend worden. Kistjes sigaren, en dc onvermijde lijke stropdas van tante Jans. Aan die das hebben wij altijd een strop, leder jaar een andere kleur, maar nooit een die wij bij een costtium. zouden kun nen dragen. Morgen rullen wij onze vrouw eens laten afwassen en brengen wii beslist de kinderen niet naar bed. Wij zullen er ons gemak van nemen en in een bijzondere luie stoel kringen naar het pla fond blazen in de overtui ging. dat wij dat alles ver diend hebben. Waaraan? Aan ons werken en ploete ren. een heel jaar lang. Doet moeder dat soms niet? Ontkennen wij dat dan? Maar er is immers ook een moederdag! Nee, wij geven u groot gelijk. Wij voelen ook dat er acn de redenering iets mankeert. Werken en ploe teren is onze aardse be stemming. Het moet niet nodig zijn daar met siga ren en stropdassen voor bedankt te worden. Dan maar afschaffen die hele vaderdag? Dat willen wij nu ook weer niet beweren.' Maar laten wij het niet zien al$ een verdiende be loning van bewezen dien sten. Laten wij het zien als een plezierige onderbre king van de vele, vele. werkdagen die een jaar rijk is. Acties I Nog steeds wordt er re gelmatig zilverpapier op onze burelen gebracht. Kleine doosjes en grote zakken vol. Wij zijn met beide even dankbaar. Wie het kleine niet eertetc. Dikwijls organiseert een school het verzamelen van het waardevolle papier. Wij zijn met die enthousiast gevoerde acties altijd bui tengewoon ingenomen. Kleuterscholen weten wat sparen is. Maar ook mid delbare scholen schijnen in de actie betrokken te zijn. Wi; hadden daar nog niet eerder van eehoord. Süion zag echter op het Amers foorts Lyceum een enorm aanplakbord, waarop een hond van milimeterpapier. Iedere kilo papier is een vierkante milimeter van de hond. De leerlingen hebben het tot op de gram nauw keurig berekend. De actie loopt uitstekend, meldt men ons. Een oor is al zwart. Van dag tot dag houdt men de grafiek bij. Wij hopen, dat het Amers foorts Lyceum een flink deel van de geleidehond voor haar rekening neemt. Hopen wij dat ook andere Middelbare scholen dit voorbeeld zullen volgen. Acties II Tijdschriften voor onze lectuuractie komen ook nog steeds met tientallen de re dactie binnen gewaaid. Voor wij die bladen distri bueren kijken wij zelf nog wel eens de verschillende geschonken periodieken door. Wij leren daar veel van. Ons Engels halen wii op met Life, ons Duits met een verdwaald boekje. De Franse taal houden wij bij met bladen als Paris en Le Monde. Wjj zouden haast een talengenie worden, want de lezers schikken ons meer toe. Zo zagen wij onlangs „Die Branclwaag" en „Die Huisgenoot" verte genwoordigd. Beide week bladen zijn „Geregistreer bij die pos as nuusblad". Wij geloven dat graag, al zegt het ons in wezen weinig. Wu lazen dat niets verkwikkender is dan To- manga. „Waar krij U iets even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twa.\lf nur. M wat smakelijker is as zo'n lang. yskoude glas met To- manga. Het is gesonde sap van uitgesoekte vrugte. in die son gerijp, met suiker dabij." Onze vrees werd bevestigd. „Het kan maklik wees, weet U, dat vrees die oorsaak is van onse maag kwaal. Om een toespraak te hou bij die klub, of om die kmders die eerste keer naar die school te stuur. Om een nieuw werk te be gin." Wij zullen voortaan „Rotertablette" slikken. Een uur lang waren wij verdiept in een artikel „Rarigheid en Warigheid, deur Danie Alsem. De moppenpagina zorgde voor „een leverschudding". Toen een motoris een slagterseun op 'n fiets het omgerij: Ek is jammer, ou seun. Het jij seergekrij? Seun: Mij lever en mij ribbetjes makeer niks. maar waar is mij hart tig nou? volgens de Officier een vorm van bediening. Derhalve eiste hij een geldboete van 200, Op een vraag van de president, dr Schenk, verklaarde verdachte, dat hij deze.shows organiseert met het doel om dc mensen voorlichting te ge ven, hoe zij zich op een goedköpe en moderne manier kunnen kleden „En met de bedoeling, dat ze die toiletten later bij u zullen kopen." voegde dr Schenk eraan toe. „Ik hoop van wel," antwoordde verdachte, „maar de mensen zijn vrij ook naar mijn concurrent te gaan Voorts vertelde verdachte nog, dat in zijn winkel geen enkele lamp brandde en dat de bezoekers van zun mode show slechts enkele meters door de verkoopruimte moesten lopen om de trap naar de lager gelegen show- ruimte te bereiken. De raadsman van verdachte, mr W. Noordijk, zette in een helder plei dooi uiteen, dat er van overtreding van de winkelsluitingswet geen sprake kon zijn. „Deze wet bestaat al 20 jaar en nog nooit heeft iemand er moeilijkheden mee gehad. Jaren achtereen organiseren grote bedrij ven zoals o.a de Bijenkorf lezingen, waar thee wordt geserveerd en daar wordt nooit iets van gezegd. En dan moet men toch ook door de winkel ruimte om de lezingzaal te bereiken Of men nu reclame maakt voor een bepaald boek of schrijver (ster) of voor japonnen; daar is toch geen verschil in." Het serveren van thee in de vorm van bediening zag mr Noordük ook niet als een overtre ding. want bU arrest van de Hoge Raad is uitgewezen, dat 's avonds het wisselen van geld door winke liers voor hun automaten ook niet als „bediening" wordt gekenmerkt In dit zelfde licht dient men vol gens pleiter ook deze „theeschen- kerij" te zien. Daarom drong de raadsman aan op ontslag van rechts vervolging Vrijdag 27 lunl 'c middags om 2 uur zal de reciiu-j.. aak; uitspraak doen. kensmarkt 11b): 10 00 en 17.00 cand. D. Troost uit Rotterdam. Zondagsscholen Bethel (Eemstr 99) 10.30—11.30 uur: Christelijke School Kruiskamp, 1050 —11 30 uur. Gaorie Mehenschool Plantsoen Zuid, 1030—11.30 uur. Wijkgebouw (Laurens Costerplein 14) van 11—12. 12 15—1 15 en van 23 uur. Chr. School Buys Ballotstraat, van 10 30—11.30 uur. Openluchtschool (Hobbemastraat) 10 30—11 30 cn 12—1 uur. Chr School (Rozenstraat) 1050— 10.15—11.15 uur. Fllalcthes (Havik) 2—3 uur. Kapel Zon en Schild. 11.4512 45 uur: Chr. School (v. Effcnlaanj 1011.15 uur. Zonneblocmstraat (O.L. School) 1050 —11.30 uur. Joan van Dicststraat (Chr. School) 11 30 uur. Westhill-kinderdlensten (Bergkwar- tlen. Vijfjes (4—6 Jaar, in het Wijk centrum. Utrechtseweg 106, 10.3011.30 uur. Kleintjes (6—8 jaar) In Heinsiuslaan 1. 10 30—11 30 uur. Juniores (8—12 jaar) Joh. v. Olden- barneveltschool. Joh v. Oldenbarne- veltlaan 23. 10.30—11.30 uur. Oudsten (1214 jaari in gebouw Mld- delloo. Koningin Wilhelminalaan 1, 10 30—11.30 uur. Chr. School Hoevelakense Voetpad, van 23 uur. HOOGLAND. V.m. 10 uur ds Jellema. LEUSDEN. V.m. 10 uur ds Hofstede. R.K. KERKDIENSTEN O.L.Vr. ten Hemelopneming (Lange- grachtt. H Missen 6 30. 8 en 11 uur. Hoogmis 930 uur. Lof 18 uur. St. Franciscus Xaverlus ('t Zand): H. Missen 6 30. 8 en 11 uur. Hoogmis 950 uur LM 18 uur St Henrlcus (Paulus Borstraat): H. Missen 6 45. 8 en 11 uur Hoogmi6 9.30 uur. Lof 18 uur. St. Ansfridus (Jacob Borstraat): H. Missen 7. 8.30 en 11 uur Hoogmis 10 uur. Lof 16 uur. Oud Katholieke Kerk ('t Zand): 10.00 u Hoogmis: 13.30 u Lof (in Kapel Se minarie. Muurhulzen 102'. Nolerrt U even GRAND THEATRE t/m 18 Juni: ..An American in Paris" (Elke leeftijd). Zondag' 1.30, 4, 6 30 en 9 uur. Ov dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 19 Juni: „Ge folterde mensen" (18 Jaar) CITY THEATER. ..De wolf van Sila" (18 Jaar) Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag; „Paniek In Fort Worth" (14 jaar). Van Dinsdag t/m Donderdag: „Achter Gevangenismu ren" (18 jaar). Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur Ov dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag tm. Woensdag ..Papa Boem". (Elke leeftijd). Donderdag; „Ap- passionata" (14 jaar). Vrijdag: 8 uur. Zat. 2.30, 6.45. 9 uur. Zond.: 2, 4.15. 6.45. 9 u. Ov dagen 2.30 en 8 u. Donderdag: 2.30, 6.45 en 9 u. 14 JUNI. Zaterdag. Opening schilde, rijententoonsteliing J. G. Bsse van Hacrsolte—De Lange, door de heer J. Bezaan A G.-huis. 15.00 uur. 14 JUNI, Zaterdag Opening tentoon stelling Ab Voorn door dr L. J van der Lof Academie van Beeldende Kunst. 16 uur. 14 Juni, Zaterdag. Opening ten toonstelling Nel. van der Chijs, Margo Steinmetz en Dirk van Gel der. door de heer M. Korthals Al- tes. „Het Baken", Utrechtseweg 102, 15 00 uur. 14 Juni, Zaterdag. Stichting Opera Vereniging Amersfoort: ope- raconcert m. m. v. Amsterdams Opera Koor en solisten. Markthal, 20.00 uur. Het Baken, Utrechtseweg 102. Van 14 Juni tot 5 Juli tentoonstel ling Nel van der Chijs, Margo Stein metz en Dirk van Gelder. Geopend van 10 00 tot 12.30 en van 14 00 tot 17.00 uur. Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. 16 JUNI: Maandag P. v. d. A.t Open bare vergadering gebouw Speeltuin vereniging Soesterkwartier. 1950 uur 16 JUNl. Maandag. Oprichtingsverga dering van een watersportvereniging Jachthaven. Academie van Beeldende Kunst. Tot 28 Juni tentoonstelling weefwerk van mej. Elisabeth Schipper. Ge opend van 10 tot 17 en van 9 tot 21 uur Zondags van 14 tot 17 uur. Academie van Beeldende Kunst. Tot 5 Juli tentoonstelling van schilde rijen van Ab Voorn, Geopend werk dagen van 10 tot 17'uur. Op Woens dag- cn Vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Op Zondagen vz.n 14 tot 17 uur. A.G.-huls. 16 tot 28 Juni: Tentoonstelling schilderijen van J. G. Bsse van HaersolteDe Lange. Geopend van 10.00 tot 12 00 en van 14.00 tot 17.00. Op de Zondagen 15. 22 en 29 Juni van 14.00 tot 17.00 uur. RK OPENBARE LbtbZAAL: Uit lening IJ 12.30 en 2.305.45: Maan dag en Vrtlrtagavond 7—9 uur. Voo» kinderen Woensdag 5—6 «a Vritdag 45 uur JFKNHARP UEKS7AAL Uitlening vol wassenen 2—5. Donderdagmorgen 1012. en Dinsdag- en Vrtldagavond van 7—9 uur. Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 4.30 uur JPENHarü LEESZAAL filiaal Soes terkwartier (Noordewierwee 273) Uitlening Dinsdag -n Vrlidagavond van 8 «jui MUSM'M Fi.KHlTE Westsingei Dage lijks geopend oebalve Zondags, «verkaager van 10—12 en 1—4 uur. Zaterdag to—12 en I5V—3 uur Sportprogramma 14 Juni Zaterdag Sportfestival Internationale Zwemtweekamp AmersfoortAntwerpen. Bosbad Birkhoven 1430 uur. Sportfestival Groots Slotprogramroa Rugby. Athletiek. Korfbal. Touwtrekken en vuurwerk. Sportpark Birkhoven 19 uur. 17 t.m. 20 Juni Dinsdag t.m. Vrij dagavond Avondvierdaagse. Burgerlijke Stand Geboren: Peter, iv P v. Twlllert en R. Varenkamp; Geertruida. d.v G, Gensbertsen en A. Cloo; Cornelia, B. Mons en H. de Bruin

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2