Nederlandse kermis in Cairo een fiasco Twee jongens van 15 pleegden 18 inbraken Aanvaring had grote ramp kunnen worden Melkoorlog bedreigt Dordrecht Dagje uit Steden wekken herinneringen I Lunapark van een half millioen voor appel en ei verkocht Ook televisie geeft uitslagen van de verkiezingen Coaster Bubura gezonken Bioscopen gesloten in Coevorden Munitieschip en tanker liepen beide gevaar te ontploffen Huismoeders in opstand tegen gedwongen sanering Truman: Rassenwaan moet verdwijnen Amsterdams pakhuis prooi der vlammen Zaterdag 14 Juni 1952 3 AMSTERDAM. Toen de Nederlandse kermisexploitanten N. Hom- merson, H. Janvier en F. Vermolen in October 1946 zich in Egypte op de hoogte stelden van de mogelijkheden voor een Nederlandse lunaparkex ploitatie, hebben ztf niet kunnen vermoeden, dat dit bezoek het begin was van een tragedie. De daarop gevolgde expeditie van 45 Nederlandse man nen. vrouwen en kinderen, en van kermisvermakelijkheden ter waarde van een half millioen gulden, is zulk een deerlijk fiasco geworden, dat het ge havende ontluisterde lunapark de kosten van het transport naar Neder land niet meer waard is en voor een appel en een ei is overgedaan aan een Egyptenaar. Hiermede is het lot van het Nederlandse lunapark, waar mede ook het lot van de dichter Bertus Aafjes korte tijd verbonden is ge weest. definitief bezegeld. Berooid keren de ondernemers naar Nederland terug. Toen de expeditie in 1947 in Cairo aankwam, bleek de Egyptenaar Aly Hasan, met wie door het bovenge- j noemde trio ondernemers een con- I tract was gemaakt, voor die stad niet over een werkvergunning te beschikken Op zijn advies trok men naar Alexandrië. maar ook daar bleek de werkvergunning alleen in de fantasie van 'Aly Hasan aan wezig. Na twee maanden van gedwongen werkloosheid kon het lunapark ten slotte op 5 Juni 1947 openen. Het scheen aanvankelijk een succes te zullen worden. Toen het badseizoen in Alexan drië ten einde liep verhuisde men naar Cairo, waar het luna park opnieuw werd opgetrokken. Verder is het nooit gekomen. De autoriteiten in Cairo bleven bij hun weigering om toestem ming te geven voor de exploitatie. De Nederlanders begonnen tegen Aly Hasan een proces wegens con- i tractbreuk. maar de uitspraak van de Egyptische rechter bleek een Salomonsoordeel te zijn- „Gaat ieder uws weegs. De een heeft geen verplichting tegenover de ander, de ander niet tegenover de een". Een paar dagen later barstte de bom. die Aly Hasan voor de Nederlan ders had gefabriceerd: er kwam een aanslag van 130.000.— voor ach terstallige belasting. De Nederlan ders bestreden deze aanslag heftig, doch de Egyptische fiscus bleef on bewogen. Eerst moest de 130 mille worden betaald of anders werd be slag gelegd op de spullen. Zo hebben de draai- en zweef molens. de schiettenten en de auto scooters van de Verenigde Amuse ments Bedrijven en de kleine on dernemers jaren lang blootgesteld gestaan aan de onbarmhartige Egyp tische zon. In deze jaren daalde met de dag de waarde van de lunapark- uitrusting De kleinere bazen wier- Pen alle schuld op de grote combi natie. die hen in dit avontuur ge stort zou hebben zonder zich vooraf goed op de hoogte te stellen van de toestanden ter plaatse. Zij zijn er tenslotte, nu dit avontuur ten ein de is, het ergst aan toe. (Van onze Gooise correspondent* BUSSUM- De Ned. Tele\isie- stichting zal Woensdagavond 25 Ju ni. de avond van de verkiezingen, m een extra uitzending van 912 uur (gezamenlijk programma* de verkiezingsuitslagen op het scherm brengen met gesproken commen taar door de heren dr E van Raalte. medewerker van ons blad, en mr J Derks, oud-hoofdredacteur van .JDe Tijd". Het lag aanvankelijk in de be doeling. dat er ook een televisie reportage zou worden gegeven van de verkiezingsdienst van het ANP Het feit. het het A.N.P. zijn dienst dit jaar heeft geconcentreerd in Den Haag. maakt dit technisch te be zwaarlijk. (Advertentie LM.) Vinder was eerlijk Koffer met juwelen naast de auto in plaats van erin (Van onze correspondent) BUSSUM. Een bewoner van de Veldweg vond Donderdag eer koffer op straat staan en nam hem mee naar huis, in de gedachte, dat de eigenaar wel zou komen opdagen. Toen dit niet gebeurde, maakte hij de koffer open en de glans van juwelen cn sieraden, ter waarde van f 15.000.verblind de zijn ogen. Hij wilde naar oe politie lopen, doch de recherche stond al voor zijn deur. op zoek naar de koffer. Een vertegenwoor diger van een Amsterdamse juwe liersfirma had n.l. aangifte gedaan, dat de koffer hem ontstolen was. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zijn auto op de Veldweg had ge parkeerd, en terugkerende van een klant, de koffer naast de auto had gezet in plaats van er in. Te Alphen a. d. Rijn nu dansen op Zondag ALPHEN AAN DEN RIJN - Zon dag zal men in Avifauna kunnen dansen. Na de uitspraak van Ged. Staten, die het dansverbod onwet tig verklaarde, heeft thans de bur gemeester vergunning verleend voor het dansen op Zondag (Advertentie l.M.) OP deze foto ziet men hoe groot de schade is. die onder de brug van de ..Princeton Victory" werd aangericht, toen dit schip werd aangevaren door de Britse tanker „British Strength". DE Britse minister van Defensie. Lord Alexander (rechts), werd gisteren bij zijn aankomst op het vliegveld van Seoel. Korea, be groet door hoge Amerikaanse of ficieren. De Amerikanen zijn lui tenant-generaal Otlo Weyland (linksL commandant van de lucht strijdkrachten der Ver. Naties in het Verre Oosten en generaal Ja mes Van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger. Opvarenden gered ROTTERDAM. Radio Scheve- ningen heeft gistermiddag van de Indonesische coaster ..Tongkol" het bericht opgevangen dat het motor schip ..Bubara" op 11.20 uur vm. op 130 mijl ten oosten van Aden is ge zonken. De gehele bemanning werd gered en bevindt zich aan boord van de „Tongkol". Het schip heeft de reis naar Aden voortgezet en wordt da3r vanavond om ongeveer 7 uur verwacht. Aldus is een onverwacht einde gekomen aan de lijdenstocht van een van drie „jammerschepen" (kwalificatie van een der opvaren den in een brief aan huis), de „Bu bara, een ex-Duits kustvaartuig, dat de Indonesische regering in Duitsland had aangekocht. Het telegram, dat Donderdag door de schepen was afgezonden, was zo danig gesteld, dat het leek alsof de „Bubara" en „Tongkol" al in Aden uaren teruggekeerd wegens machi nepech. Uit bovengemeld telegram is dus gebleken, dat de schepen eerst nog op hun terugreis waren Over de oorzaak van het ongeluk heeft de „Tongkol" niets gemeld. Hoge vermakelijkheids belasting oorzaak (Van onze correspondent) COEVORDEN Uit protest tegen h.i. te hoge vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen hebben de bioscoop- en schouw burg-exploitanten hun zaken met ingang van heden voor het publiek i gesloten. December vorig jaar besloten Coevordens vroede vaderen bedoel- i de belasting te verlagen van 35 i procent tot 20 procent. Ged. Staten I van Drente maakten echter m verband met de financiële positie der gemeente bezwaar de ver eiste Kon. goedkeuring te bevorde ren. waarna de raad zijn besluit introk. Boefjes bezaten windbuksen, een draagbare radio en revolver (Van onze correspondent) GRONINGEN. Twee Groningse jongens van vijftien jaar, W. V. cn B. B. J.. die al enige tijd geleden door de kinderpolitie zijn gearresteerd, hebben thans bekend, dat zü achttien inbraken hebben gepleegd, tienmaal een poging tot Inbraak deden en verder zich nog schuldig maakten aan elf diefstallen van uiteenlopende aard. Z(j z(jn nu ter beschikking van de justitie gesteld. Soms bedroeg de buit enkele honderden guldens, soms weinig of niets. Bij een inbraak in een concertzaal in het Tehuis te Gro ningen hadden zij een hoeveelheid cigaretten en chocola en een be drag van 175 gulden bemachtigd Ook in hun school braken zij in en wijzigden daar de cijfers van hun Paasrapporten in voor hen gunstige zin. De laatste inbraak, op 5 Mei bij de machinefabriek Koldam. werd noodlottig. Voor een deel van het hier buitgemaakte geld kochten zij bij een wapenhande laar te Groningen een paar goede windbuksen en gewapend hiermee trokken zij op een Woensdagmid dag naar het Paterswoldse meer, waar zij schoten op mensen die daar ontspanningen zochten Toer DEN HAAG. Naar van bevoegde zUde wordt verklaard, had de botsing in het kanaal tussen het Amerikaanse munitieschip „Princeton Victory" (7.607 ton) cn het Britse tankschip „British Strength" <8.580 ton), volledig geladen met benzine, een grote ramp kunnen worden. De botsing gebeurde Woensdagochtend omstreeks zeven uur in dichte mist in het Kanaal. De schepen waren reeds met elkaar in contact geweest en draaiden volle kracht achteruit, om een botsing te voorkomen. Het mocht echter niet baten en het tankschip voer schuin op de stuurboordzijde van het vrachtschip In en scheurde boven de waterlijn ccn gat van één meter bU één driekwart meter in ruim rtrle Arsenaal van Franse communisten ontdekt TOULON In een huis te j Flayosc, ongeveer 60 km ten Noord- Oosten va d Toulon heeft de Franse politie Vrijdag een grote hoeveel heid wapens en springstoffen ge vonden. De eigenaar van het huis een Italiaanse communist is aange houden. Het onderzoek van het huis was een gevolg van de bij een commu nist in Toulon gevonden documen ten. Later heeft de politie de direc teur van een plaatselijk communis tisch blad en de secretaris van de plaatselijke communistische vak vereniging van havenarbeiders te Toulon gearresteerd. Het is nog niet bekend, waarvan zij beschuldigd worden. Ook in het nabij gelegen Saint Tropez werd een communist, die een betoging leidde, gearresteerd. meter in ruim drie. In dit ruim waren 65.000 voor het Nederlandse leger bestemde anti-tankraketten voor 3.5 inch bezoeka's geladen. Weliswaar wa ren deze niet van de ontstekings- apparatuur voorzien doch. zo ver klaarde men ons. een val van een hoogte van twee drie meter op een betonnen vloer zou een der gelijk projectiel tot ontploffing kunnen brengen. Ongeveer 20 lot 25 van deze projectielen waren zodanig beschadigd, dat zij waar deloos waren geworden. DORDRECHT. Een complete „melkoorlog" bedreigt Dordrecht. De huismoeders zullen waarschijnlijk de komende dagen geen eieren, boter en kaas, zelfs minder melk kopen van de melkboeren. Zij overwegen een „Bond van melkconsumen- ten" te stichten. Dit alles is het gevolg van de gedwongen melksanering. die een maand geleden werd ingevoerd. Een „actie-comité" heeft toen al een enquête gehouden onder de huismoeders; tachtig procent van Dordrechts vrouwen verklaarden zich tegen die sanering. Actie comité en melksanerings-commissie kwamen overeen, dat de gedwon gen sanering op 12 Juni zou eindi gen. Nu het zo ver is blijkt er van een vrije sanering niet? te zullen komen: het actie-comitè beroept zich op een schriftelijke verklaring daarover, maar de sanerings-com- missie trekt er zich niets van aan en wil de huidige toestand besten digen. Nu zullen waarschijnlijk de huismoeders de melkboeren boy cotten. Het actie-comité heeft nadrukke lijk verklaard niet tegen sanering te zijn, maar weigert zich voor een voldongen feit te laten plaat sen. Het wenst over deze zaak overleg. In ae gemeenteraad zijn al vra gen gesteld over dit conflict, waarbij de vrees is geuit, dat de houding der melkhandelaren zal leiden tot een complete melkoor log. Het college van B en W. heeft ook duidelijk laten uitkomen, dat het de gang van zaken allerminst bewondert. Onder ruim drie bevond zich een lading van 7.600 ton zwaar- explosieve stof. bestemd voor de Amerikaanse troepen in Duitsland. Men is van oordeel, dat, indien beide schepen met een kleinere hoek op elkaar gevaren zouden zijn, een enorme ontploffing ge volgd zou zijn. Het mag ook een wonder heten, zo verklaarde men ons, dat de benzine niet tot ont ploffing is gekomen. De eerste stuurman van de Princeton Victory merkte 't eerst iets van het ongeluk, toen hij het anker van het tankschip door de scheepswand zag steken. Een lid van de bemanning zei later: „Toen ik de eerste stoot voelde wachtte ik op de tweede, maar dan zwaar dere. Maar die kwam nietge lukkig!" Bij het lossen in Poortershaven de volgende dag werden eerst drie lossers aan boord ge zonden, om de beschadigde raket ten te verwijderen. De „Princeton Victory" was op weg van Mobile (Alabama) naar Rotterdam. Het vaartuig behoort aan de „Lvkes Line". Een onderzoek naar de oor zaak van de botsing is ingesteld. WASHINGTON President Tru man heeft Vrijdag in een toespraak tot afstuderenden aan de negeruni versiteit in Washington verklaard, dat vele moeilijkheden in de wereld van heden hun oorzaak vinden in verkeerde denkbeelden omtrent ras- superioriteit. Volgens hem hebben de Verenig de Staten de afgelopen jaren goede vorderingen gemaakt ten aanzien van het geven van meer rechten en gelijke kansen aan negers en an dere minderheidsgroepen Er moet echter nog veel meer gedaan wor den, zo meende Truman. hierover klachten bij de politic te Haren binnenkwamen, werden zij ter plaatse aangehouden en 's avonds bij hun ouders afgele verd. De Hnrcnse politie Jichtte de Groningse kinderpolitie in; dit werd, mede omdat de jongens be halve het schiettuig ook nog een draagbaar radiotoestel bij zich hadden, aanleiding tot een uitge breid onderzoek. De volgende dag werden de jongens opnieuw aan gehouden. Toen bleek dat een hunner een alarmpistool had en voorts werd vastgesteld dat de jongens ook enige tijd de beschikking hadden gehad over een revolver. Bijpas sende munitie hadden zij echter niet; wel deelden zij mee dat zij van plan waren geweest, als zij bij ontdekking van hun practijken in het nauw waren gekomen, de wapens voor bedreiging te gebrui ken. AMSTERDAM. Het pakhuis „De Sparrcboom" tussen Lcidse- straat en Nieuwe Spiegelstraat is Vrijdag in de vroege avond goed deels uitgebrand Twee honderd vijftig fietsen, die in de kelder van het pakhuis stonden in de daar gevestigde stalling en die toebehoorden aan employé's van de Hollandsche Bank Unie. konden in veiligheid worden gebracht. Een groot aantal waardevolle boeken van de firma Swctz en Zeitlinger vonden een roemloos einde in de vlammen. Het vuur had zijn vernietigend werk binnen een half uur tijds grondig volbracht. A/f IJN dochtertje was een dagje 1 uit. zodat wij ons huis en ons zoontje in goed vertrouwen over lieten aan Aagje, de gedienstige van goede vrienden. Zij was breed- hcupig en woordkarig. deze jonge dame van het platteland, maar haar trouwe dienstbereidheid stond op haar geschreven, zodat wij huis en broed gerustelijk aan haar over lieten. Toen wil terugkeerdenkwam het kind ons onbeschadigd tege moet. Het huis was niet afgebrand of ingestort, zodat w(i alle reden tot verheugenis hadden Aagje zat weemoedig in de keuken, geheel van haar stuk gebracht door -Je omstandigheid, dat zij dc dag goeddeels in ledigheid had moeten doorbrengen. Terwijl mijn vrouw haar over het gedrag van de jongen uithoor- de. ging ik goedgemutst de trap op en wilde mijn kamer binnentreden. Ik probeerde dit althans, want de deur ging maar een eindie open en bonsde tegen 'n versperring. Hee- heeheeheeriep een zware man nenstem, wacht effe, dan zet ik 'm op zij." Ik hoorde een geluid alsof de piano werd verschoven. Voor m() stond een behanger, die zo juist een ladder had weggezet. Op de vloer lagen verscheidene rollen paars gebloemd behangsel papier en tot mijn verbazing zag ik. dat een deel van mijn wand daarmede was geplakt. ..Goede middag meneer," sprak de man. die een snor droeg. „Goede middag, behanger ant woordde ik. „wat ben je aan het doen?" De man liet een kort gelach ho ren. „Wel meneer, ik ben aan het be hangen zei h(j een weinig ver legen. want hij vreesde, dat ik de draak met hem stak. „Ja, ja," zei ik, ..maar kunt u me ook zeggen, waaróm u dat doet?'* „Maar dat is me nou toch óók wat!" riep h{j een beetie nijdig, „tl heeft het ons toch zélf opgedra- 0en?" „Het spijt me ontzettend. zei ik. „maar ik kan me daar niets van herinneren. Bovendien vind ik die lila-bloemen van u bepaald af* schuweltjk." De behanger spuwde geërgerd op de vloer. „Laten we nou eens spijkers met koppen slaan," stelde hij voor. „Is dat uw adres, ja of neen?" En hij toonde mij een papiertje. „Ja," zei ik. „dat is mijn adres* Maar het is de naam van die me neer aan de overkant." „Maar waarom laat dat meisje van 11 me dan binnen?" vroeg hij „Tja." antwoordde ik, ,.u bent waarschijnlijk zelfverzekerd opge treden. Hebt u haar dat papiertje laten zien?" „Nee," zei de man„ik riep ge woon„Daar is dc behanger, zus en ze zee: „Loop maar deur." En u liep deur." stelde ik vast. De behanger knikte. Hij was zeer terneergeslagen Mompelend begon hij zijn boel in te pakken. „En hoe moet dat nou niet al dis blommen op mijn muur?" vroeg ik, „Och, laat maar zitten," zei h(f royaal, ,,'t is toch een goedkoop rolletje." En ik verzeker u. vrienden, det daaraan niet te twijfelen valt want lelijker paars heeft het net vlies nooit beledigd. KRONKEL Gen. Eisenhower wenst geen democratische ambtenaren NEW YORK Generaal Eisen- hower heeft verklaard dat, als hij tot president zou worden gekozen, hij de gehele democratische rege ring te Washington zou opruimen, met inbegrip van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een geheel nieuwe regering was nodig. PïIT is een van de 160 U prachtige platen uit het boek „De Steden Wij hebben urenlang be wonderend gekeurd: wel ke foto zouden wij laten clicheren om U een in druk te geven van dc fotokunst in dit werk bijeen gebracht. Wij heb ben ten slotte deze plaat gekozen een originele visie op de Alkmaarse kaasmarkt, van de foto grafe Eva Besnyö met evenveel recht had er ook een andere prent kunnen staan. Toen wij alle 160 foto's hadden bekeken en de toelichtende artikelen hadden gelezen voelden wij ons even als Gorters „moe man", die aan zijn venster talmt, ontroerd door de „gouden, blanke schijn", die de lentezon toverde langs de raam kozijnen van het oude Nederlandse stadje. Wij sloegen het boek wéér open. en lieten wéér op ons inwerken de won derlijke lijnen der gracht wallen. bruggen en ge vels van het toren-kant werk en in het altijd bewegende water. En het was, of ook wij luister den „als naar een oud verhaal", en het verleden werd levend heden. Het zou ons niet ver wonderen als ook de foto-kunstenaars die hun beste platen afstonden voor „De steden", nu en dan aan Gorters „Mei" hebben gedacht. Cos Oosthuys leverde de meeste foto's, er zijn er ook en enkele uitzon derlijke mooie van J. J van Agtmaal, Eva Besnyö, Carel Blazer, Ka- rel Kleyn, Hans Sibbe- lee en de KLM-Lucht- fotodienst. Bekwame ac teurs vertellen daarbij veel over de Nederland se steden, hun ontstaan, hun stijl, hun bijzondere schoonheid, hun noodlot èn hun opstanding ^Rot terdam). Af OETEN wij, na het bovenstaande, ,,De Steden" deel tien van de serie „De schoonheid van ons land" nog a la een zeer kostelijk bezit aanprijzen? Maarhet is ook een zeer kostbaar bezit, want de prijs is 22.50.' Ziet de uitgeve rij „Contact", die onge twijfeld alle eer inlegt met dit werk, geen mo gelijkheid om het wat eenvoudiger, en daardoor goedkoper, uit te geven? Opdat er meer Nederlan ders van kunnen genie ten!

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3