ITALIË heerlijk land van In Duitsland „Evangelische Arbeider s-be we ging" licht en ruimte Neem rokken en blouses mee Moet U eens hóren! MOEILIJKHEDEN? Spaarbankboekjes van minderjarigen Wij geven raad MAAR... gigantische reclamehorden vermoorden schoonste vergezichten Canadees aluminium tegen Nederlandse producten? 5 Uw STOELREGEllNG Meeste kerken schijnen er niet mee ingenomen te zijn IN KERK EN WERELD 4 Zaterdag 14 Juni 1952 Sociale vraagbaak Onze reisredactcur, die in verband met de provinciale en gemeenteraadsverkiezin- genn in Italië vertoefde, heeft zijn indruk ken als tourist in enkele reisbrieven neer gelegd. Dit is de eerste van deze brieven. (Van onze reisredacteur) GEDURENDE de gehele reis heb ik me afgevraagd wat een Ameri kaan moet denken, die dezelfde route volgt. Alleen al tussen Dijon en Domodossola zijn we negen douanes gepasseerd. De kroon spant het ritje langs het meer van Genève, dat ons vijf douanestempels opleverde en drie bladen kostte uit ons autocarnet van twee Zwitsers en drie Fransen. Maar twee deelden op verontschuldigende toon mee, dat ze van de service spéciale" waren. Misschien bedoelden ze. dat douane de specialiteit van deze landstreek was. De Franse douane keek ons somber na alsof hij de wereldgeschiedenis met ons verrekenen wilde en de Italiaanse die ik stuk voor stuk voor generaals hield of toch tenmin ste voor ex-ministers op Prinsjesdag barstten, na een kort misverstand, in vrolijk gelach uit, waarna ze samenstroomden om mevrouw in de wagen te helpen. Zelfs de sombere bergkloven werden in Italië wijder, toegankelijker, lichter. Heerlijk land; het zou steeds lichter worden, blon der. Bij Florence waren we in het droomland van Jan van Goyen. De lijnen van het landschap werden steeds gracieuzer; van groots naar majestueus en van majestueus naar lieflijk; of met andere woorden van het Lago Mapgiore naar het meer van Bolsena. dat opeens, van de diepte uit, blauw en langgerekt, voor ons opdook als een hemelse traan. EN zo was het met de steden. Milaan rees hoog en donker in 't avondlicht. Niets in deze stad her innerde mij aan Vittorio de Sica's mislukte film „Wonder in Milaan". Daarentegen: hier ziet ge het décor van zijn „Fietsendief". Lange, hoge blokken, waarvan de gevels overdekt waren met het eczeem van blad derende kalk en verf. Gelijkvormige trams, die om de wijde bochten gie ren; haastende auto's; haastende men sen, de hoofden in de kragen ge doken, indien er nog een kraag was; haastende honden zelfs, die met han gende staart tussen de taxi's jankend het plaveisel overwipten. Reclame MAAR alles zinkt in het niet bij wat te zien gegeven wordt op de autostrada. Bij Como kwamen we erop. nadat we 140 Lire betaald had den; voor wat hoort wat. Bij Milaan gingen we er af nadat de bewaker aan de uitgang getracht had ons bij te brengen, dat we niet genoeg be taald hadden. Maar we gaven zo'n verontwaardigd antwoord weg, in onvervalst Hollands, dat hij, met een wanhopig gebaar, ons liet gaan. Hij begreep ons kennelijk niet; wij hem ook niet; zoveel hadden we wel van elkaar begrepen! Maar daartussen! Een reclame agent heeft de kanten van de weg verhuurd, met het gevolg, dat we gedurende anderhalf uur tussen twee rijen reclameborden reden, het ene nog groter, nog kleuriger dan het andere. We moesten er even aan wennen, maar nadat we in het half donker 'n horloge gepasseerd waren, dat de hoogte had van een groot ge bouw en dat ons aangeprezen werd als „hèt sieraad voor onze harts- vrouw", waren we er doorheen. Zonder hiaat snelden we langs enorme flessen met steeds wisselende (Advertentie I. M.) dranken, imitatie-huizen, houten rozen met kelkbladen als keuken tafels. En vrouwen! Italianen schij nen van feminine toespelingen te houden want we zagen ze in alle afmetingen, vormen en graden van weelderigheid uiterst plastisch ge tekend, met over-ronde rondingen, hyper-slanke slankingen; voorover, achterover, half opzij; met sigaretten, horloges, oliebusjès, schrijfmachines alles artikelen, die de arbeid uiterst opwindend schenen te maken. Het rondst waren ze bij de olie, het slankst bij de kousen. Blikvangers WE vonden het wel een merk waardig systeem: hoeveel onge lukken moeten er wel gebeuren als iedereen naar die zijkanten kijkt? De oplossing is eenvoudig: na tien minuten zie je er niet één meer. Zo in het donker, langs de autostrada, gaat het nog. Vervelender is dat de verkoop- grage Italianen die dingen ook langs De Italianen hebben zo hun eigen opvattingen over recla me. Zij schrikken niet terug voor forse afmetingen en schijnen zelfs te denken' .Hoe groter, hoe beter.n. zoals uit dit Milanese stadsbeeld blijkt. de touristenwegen zaaien, die zich door de Appcnnijnen slingeren. Op een van de mooiste punten, toen zich voor ons een wijd vergezicht opende, zagen we in de wegkromming een gigantische oliebus staan van drie verdiepingen hoog. air een roodwitte toren. Een uiterst succesvolle blik vanger moet ik zeggen; maar als in het Rijksmuseum een toeschouwer met kracht een olieblikje door een schilderij van Ruysdael drijft, krijgt u hetzelfde effect. We waren ook onder de indruk van de benzine-stations; ze werden groter en groter en bij Milaan had den ze de omvang en ook de ge stalte van luchtvaartstations; de zelfde lijnen, luifels, omvang. Aanpassing TV/T ERKWAARDIG karakterver- schil; Esso blijft zich zelve al tijd gelijk: hetzelfde roodwitte schildje bij hetzelfde loggia-achtige huisjc-in-moderne-stijl vindt ge overal: aan de rand van de woes tijn in Marokko en aan de auto strada die naar Milaan voert. Of bij Bussum. Maar Shell zou hierin zich de invloed van het gerijpte Foreign Office uiten? toont een zekere mate van aanpassing. In Tunis kunt ge zijn gele schelp be wonderen voor een benzinehuisje, dat zijn bolle dakje en zijn pijler- tjes bevallig geplooid heeft, als een miniatuur-moskee. Bij Milaan pas seerden we een schelp van zulke enorme barokke omvang, dat ik spontaan uitbrak in een van die krankzinnigen-aria's waaraan de Italiaanse opera zo rijk is. NEW-YORK. Bij zijn vertrek met de „Veendam" naar Nederland heeft minister Van den Brink, die in Toronto de internationale Jaar beurs heeft geopend, medegedeeld, dat hii met de Canadese minister van Handel, Howe, is overeenge komen om de mogelijkheid te on derzoeken van het aangaan van overeenkomsten op lange termijn, die voorzien in de uitwisseling van Canadees aluminium voor in dustriële installaties, schepen en militair materieel uit Nederland. Canada wenst, dat de Europeanen hun producten naar Canada ex porteren, teneinde de middelen te verkrijgen, die nodig zijn voor de betaling van hun aankopen van Canadese goederen. Nieuwe leden voorlopige Raad voor de Kunst DEN HAAG Aan Theun de Vries en drs. A. H. M. Wijffels is op hun verzoek ontslag verleend als lid van de voorlopige Raad voor de Kunst. Benoemd zijn Clara Eggink, prof. Asselbergs Anton van Duin kerken), Max Croiset. Gerard Knu- velder. Johan de Meester. Paul Steenbergen en Adriaan van der Veen. Koninklijke gift voor geteisterde gebieden SOESTDIJK Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een gift geschonken aan het plaatselijk actie comité Kesteren-Lienden, dat ge vormd is om gelden in te zamelen ter leniging van de nood in de op 6 Juni j.l. door de hagelstorm ge teisterde gebieden. Dieven met vrachtauto stalen 10 ton gietijzer HENGELO Ten nadele van een gieterij alhier is tien ton gietijzer gestolen. De dieven zijn twee keer met een vrachtauto naar het opslag terrein gereden en maakten zich met twee honderd blokken van vijf tig kilogram uit de voeten. EEN minderjarige kan zelf een spaarbankboekje bij de Rijkspostspaar bank aanleggen. HU kan daarvan ieder gewenst bedrag opnemen, zonder bUstand van zUn wettelUke vertegenwoordiger, tenzU op verzoek van deze laatste of van de aanlegger van het boekje, op het boekje een beperkende bepaling is gesteld. De wettelijke vertegenwoordiger kan zonder machti ging van de Kantonrechter geld opnemen van het boekje van de minder jarige, tot diens 12de Jaar, tenzU op het boekje een beperkende bepaling is geplaatst, waarbij dit uitdrukkelijk wordt verhinderd. Na het 12e jaar moet de minderjarige zijn wettelijke vertegenwoordiger machtigen tot het opnemen van het geld. Doet hü dit niet of kan hU het niet, dan is mach tiging van de Kantonrechter nodig. J. P. schrijft: Mijn zoontje van 15 jaar heeft een aanzienlijk bedrag op zijn spaarbankboekje. Ik vind het in beginsel heel goed, dat kinde ren zelf geld kunnen inleggen en opnemen, maar alleen voorzover het hun eigen spaargeld betreft. Ik heb er bezwaar tegen, hem de beschik king te geven over een boekje met zo'n groot bedrag. Weet U een op lossing? Antwoord. Wij raden U aan verzet te doen tegen de afgifte van geld op het boekje van Uw zoon. tJ schrijft gewoon een brief naar de Rijkspostspaarbank te Amsterdam met nauwkeurige vermelding van naam, adres en geboortedatum van Uw zoon en het nummer van het boekje. De R.P.S. tekent dan op het boekje aan, dat tijdens de minder jarigheid van Uw zoon alleen met Uw toestemming geld aan hem mag worden uitbetaald. Daarnaast kunt U, of Uw zoon zelf. nog een tweede boekje aanleggen zonder enige be- Advertentie l. M.) He» meest b£trouv*i»!I£ SennaiuurliiWemMdelvoo'l perking. Hij kan dan over zijn eigen spaargeld vrijelijk beschikken. C. B. schrijft: Ik ben gescheiden. Mijn vrouw heeft de voogdij over mijn doch tertje. Ik zou mijn dochtertje een spaar bankboekje willen geven, maar ik vind het ongewenst, dat haar moeder of het kind onder invloed van de moeder daarover kan beschikken. Hoe moet ik dit oplossen? Antwoord: U kunt op het boekje de bepaling laten plaatsen, dat gedu rende de minderjarigheid van Uw doch ter alleen met Uw toestemming geld mag worden opgenomen. In dat geval is net wel gewenst er meteen bij te be palen. wie in geval van Uw overlijden toestemming moet geven Anders be staat de kans. dat na Uw overlijden niemand enig geld kan opnemen tot aan de meerderjarigheid van het kind. Ook kunt U een 7 g.n. B.E.M. boekje krijgen. Van zo'n boekje kan alleen met machtiging van de Kantonrechter geld worden opgenomen. Het voordeel van een B.E.M.-boekje is, dat het saldo niet wordt geteld bij de saldi van andere boekjes, welke mogelijk nog op naam van de minderjarige staan. Dit is van belang omdat de Rijkspostspaarbank boven t 2300.- geen rente geeft. Over de rente van het saldo van het B.E.M. boekje kan echter de wettelijke ver tegenwoordiger. (in Uw geval dus de moeder) zonder toestemming beschik ken. Mej. De B. deelt mede; Ik ben wees en met mijn voogd heb ik het nooit goed kunnen vinden. Nu ik meerder jarig ben zou ik graag het spaarbank boekje willen hebben, dat op mijn naam staat en in het bezit van mijn gewezen voogd ts. Deze ontkent het boekje üi zijn bezit te hebben Wat kan lk doen? Antwoord- U kunt bij het post kantoor een duplicaatboekje aanvragen, waardoor het boekje dat zich bij Uw gewezen voogd bevindt, ongeldig wordt. Toen Hitler was verslagen en daarmee ook de dagen van het nationaal-socialistische Ar beidsfront waren geteld, kwam in West-Duisland het algeme ne, het vrije, het „moderne" vakbondswezen terug. De Deutscher Gewerk- schaftsbund herrees. Het werd een een- heids-vakbeweging, waarin alle West- Duitse arbeiders hun sociale "N ALMELO Z~> OKKEN en blouses vormen de ruggegraat van de garderobe van de meeste Nederlandse vrou wen, zeker van hen, die zich over haar omvang geen zorg behoeven te maken. Ons klimaat is nu eenmaal zo, dat ook in de zomer een rok met een jumper of blouse behaaglijker is dan een dunne zomerjurk. En voor de werkelijk warme dagen zijn er nog altijd de luchtige zomerrokken van katoen of linnen. Het voordeel van de rok- en blouse-mode is de bijna einde loze mogelijk heid van com binaties. En wie op reis gaat met een wollen en een katoenen rok. een jumper of blouse met lange mouwen en een aantal meer luchtige gevalletjes, kan er bijna zeker van zijn voor haast iedere weersgesteld heid te zijn uit gerust. Dit is de op lossing van het moeilijke di lemma: reizen met zware kof fers of rekenen op de welwil lendheid van de weergoden. Gesjouw met zware bagage mag dan ver velend zijn, het is misschien nog vervelen der om in het hotel te moeten blijven zitten rillen in een te dunne zomerjurk omdat u de re- dekens. Wij zouden u alleen advi- genjas en de warme jumper, waar- seren een dunne tussenvulling te mee u zich buiten had kunnen wo- nemen, want anders wordt het kle- organisatie vonden. Politiek mochten zij in de sociaal-demo cratische, de communistische of de christen-democratische partij de partij hunner keuze vinden, in maatschappe lijk opzicht vormden zij één Deze week front, ontwikkelden zij één on gedeelde kracht. Die kracht dreigt thans versplin terd te worden. Het begrip „confes sionele vakorganisatie" doet ook in West-Duitsland zijn intrede, de eerste stappen zijn gezet naar af splitsing er protestants-christelijke arbeiders. Te Gelsenkirchen is Zondag j.l. de „Evangelische Arbeiterbewegung" geproclameerd en het was de Ne derlander M. Ruppert voorzitter van het C, N. V. en secretaris van het Int. Chr. Verb, van Vakver., die haar ten doop hield. Waarna het „doopkind" den volke werd gepre senteerd in een bijeenkomst, die met een „Fahneneinmarsch" geopend en door een rede van de Westfaalse r.k.-minister-president K. Arnold werd opgeluisterd. Deze „Evangelische Arbeiterbe- wegung" is voortgekomen uit de nu 70 jaar oude Evangelische Arbeiter- vereine herinerend aan ons oude „Patrimonium". „Sociale gerechtig heid", „een bloeiend Duitsland" en „echt Christendom" waren de drie doeleinden, die de stichter Fischer voor ogen stonden. Nu gaan zijn verenigingen dus een beweging wor den en blijft alleen nog de vraag te beantwoorden of die beweging zich weer verder zal ontwikkelen tot een vakbeweging. Voorlopig zegt men in de grote D.G.B. te willen blijven en als Evangelische Arbeiterbewegung n de D.G.B. alleen maar in antimar- xistische zin invloed te willen oefe nen. Of het daarbij echter blijven zal? De .verleiding is groot om het met een complete eigen vakbewe ging te proberen Hoe staat de Duitse kerk tegen over „Gelsenkirchen'? Vlak na de oorlog bleek dat de Duitse kerken afkerig waren van afzonderlijke „Christelijke" maatschappelijke or ganisaties, daar deze immers tot een isolements-politiek zouden lei den, waarbij de kerken niet meer tot een zuiver kerkelijk appèl op heel het volk en dus ook op heel de vakbeweging in staat zouden zijn. Van bepaalde conflicten tussen Duitse kerk en eenheidsvakbewe ging is al die jaren weinig of geen sprake geweest; eerder van veel onderling begrip en gesprek. Van de Duitse evangelische „Landeskir- chen" hebben er dan ook slechts twee hun instemming betuigd met de stichting van een af zonderlijke christelijke vakbewe ging. Dat waren de Landeskirchen van de Pfalz en dit zal enige verbazing wekken die van Hes- sen-Nassau, waarvan Niemóller „Kirchenprasident" is De overige landskerken rea geerden negatief. Als wij goed zijn ingelicht, gaat men in die kerken cn ook aan de top van de Duitse Evangelische Kirche in haar geheel in z'n afwijzing van de volgende overweging uit. De kerk is verantwoordelijk voor de zielszorg aan allen, ongeacht hun politieke overtuigingen. De procla matie van een „evangelische arbei dersbeweging" z^l allicht de instem ming hebben van alles wat „rechts" georiënteerd Is. Gevolg: dat binnen de sociaal-democratie en binnen de algemene vakbeweging ten onrech te zal worden aangenomen, dat de kerk weer een verkapte, eenzijdig- conservatieve politieke machtsgroe pering bewees te zijn. Feitelijk is de toestand zo, dat er steeds meer ar beiders zijn, die tot de sociaal-demo cratische partij behoren en die in de algemene vakbeweging een ac tieve rol spelen, en die teven» trouwe leden van de kerk zijn. En daarom: die ontwikkeling niet remmen door een eigen arbeiders beweging. Arbeitervereine. goed! Maar geen daaruit opgebouwde Ar- beiterbewegung! redeneert men 10 de Duitse kerken. Oecnmenisch centrum in Nederland? UTRECHT Er bestaan plannen tot het stichten van een oecume nisch centrum in ons land. Deze plannen houden verband met het emeritaat van prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, hoog leraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit alhier en voorzitter van de Oecumenische Raad in ons land. Een aantal voor aanstaande personen uit de ver schillende bij de raad aangesloten kerken heeft zich aaneengesloten ter uitvoering van het plan om in een blijvende vorm uitdrukking te ge ven aan de erkentelijkheid voor het vele, dat prof. Berkelbach van der Sprenkel in de loop der jaar op oecumenisch gebied heeft verricht. gen, thuis hebt gelaten. Voor wan- delaarsters. die er niet van hou den een tas mee te dragen, vormt de links afgebeelde rok met reu zen-zak een mooie oplossing. Als veiligheidsmaatregel zouden wij u alleen adviseren, de zak met een trcksluiting af te sluiten. Dan kunt u de portemonnaie en de zakdoek en de toiletbenodigdheden, die nu eenmaal altijd nodig zijn, zonder moeite met u mee voeren. De dame rechts propageert een nieuwe mode: die van de doorge stikte rok. De techniek is dezelfde als die, welke wordt toegepast bij gewatteerde peignoirs en gestikte dingstuk te warm. Enige vulling is wel nodig, om het gedeelte tus sen de stiksels te doen uitstaan. Het is een zeer eenvoudige me thode om een effen rok een garne ring te geven. Wanneer u ermee begint, zult u merken dat het een zeer meeslepend werk is. Deze rok kreeg als garnering een brede baan van ruitvormige stiksels, van bo ven en van onderen met rechte - - stiksels evenwijdig aan de zoom meuw ln de mode. hiervan ir. weer: tussenvoeren met kleermakerslinnen. Een soortgelijke blouse, -maar dan met drie-kwart mouwen, riet u ook midden op de foto rechts. Links daarvan een heel dun exem plaar van georgette, waarvan kraag en manchetten met witte broderie zijn versierd. De gestreepte blouse rechts is zeer sportief en wekt her inneringen op aan een gewoon overhemd. Een dergelijk wit kraag je bij een gestreepte blouse is ook afgezet. Zeer flatteus is de daarbij gedra gen overhemdsblonse, met de tegen de hals opstaande kraag en de uit staande manchetten. Het geheim Alle blouses hebben ingezette, geen aangeknipte mouwen. Des ondanks is de schouderlijn rond en zacht vloeiend Denkt u er aan: schoudervullingen zijn taboe! Waardeloos biljet! Ziehier de naakte feiten: ik ben Jood; in 1942 stelde ik mijn fa milie, mijzelf en enige bezittingen in veiligheid, o.m. een biljet van 100 gld. Dit biljet gaf ik aan iemand in bewaring; na de be vrijding gaf hij het mij terug, iets waarvoor ik hem immer dank baar zal blijven. Mijn biljet is dus niet bij Lippmann Rosenthal en Co beland. Het werd waardeloos; ik heb het de regering aangebo den, om restittutie van het geld te krijgen. De gehele geschiedenis van het biljet heb ik in Juni 1949 omschreven cn ik heb getuigen, namen en nummers, kortom alles vermeld. Nu is het drie jaar later. Drie jaar. En wat schrijft men mij? Per stenciltje dat nog 6 dagen no dig had om van de verzender de post te bereiken: Dat het een waardeloos biljet is en dat niets zal worden vergoed. Wilt U geloven, dat ik zin heb een proces te beginnenle gen een staat, die ik liefheb en waaraan ik en de mijnen zoveel te danken hebben? Maar ik kan haast niets anders. B. G. T. R. Waarom Abe Lenstra niet opgesteld? Ik moet een ernstig woord van protest laten horen tegen het niet opstellen van Abe Lenstra in de voetbalploeg, die naar de Olym pische Spelen te Helsinki wordt af gevaardigd. Als er één sportsman is. die de Olympische gedachte hoog kan houden, dan is hij het toch zeker wel. Hij hoort in het Neder landse elftal, want hij is een bui tengewone kracht en een zuivere amateur. C. J. HARLAND Ongerustheid over W esterling? Indonesië is ongerust zolang Wes terling vrij is. Dat zegt de wnd. Hoge Commissaris in Nederland, net alsof er hier volslagen anarchie heerst. Nog ongeruster zijn wij. zo lang de moordenaars en plunderaars van Nederlanders tijdens de revo lutie in Indonesië vrij rondlopen en hun gerechte straf niet hebben on dergaan. Dat deze fanatieke rede lozen niet nog meer slachtoffers hebben gemaakt is m i. aan Wester ling te danken. M.i. heeft hij daar voor een hoge onderscheiding ver diend. W. A. R. De aanslag op Harjono Ik ben het eens met die inzenders, die de vorige week in deze rubriek over de aanslag op overste Harjono schreven. De aanslagplegers zijn zeker ge-sn „schurken" maar prima Nederlanders, die echter te vergaan in hun middelen, omdat deze in onze samenleving niet thuishoren. In de samenleving van Soekarno rijn ze echter normaal. De Hoge Commissaris vraagt om bescherming van Indonesische onderdanen. Tot wie echter moet onze regering zich wenden als zij bescherming wil vra gen van de Nederlanders in Indo nesië? ABONNEE Nogmaals: aanpappen met Duitsers In tegenstelling tot vele ingezon den stukjes-schrijvers, die critiek hebben geleverd op die meneer van dat reisbureau, die protesteerde te gen het aanpappen met Duitsers, zou ik hier graag willen opmerken, dat ik het voor honderd procent met die meneer van dat reisbureau eens ben. Zij. die dat niet zijn, behoren m.i. tot diege nen, die van de vreselijke oorlog maar weinig hebben geleden. "LUCIENNE AUBERT Duitsers werden ook gedwongen Wat diverse schrijvers over het probleem „aanpappen met Duitsers" m.i. vergeten hebben is dit, dat deze mensen ook gedwongen waren in dienst te gaan, zoals ook nu wel "weer het geval zal zijn, hoewel ve len van hen geen herbewapening wensen. Werden onze jongens ook niet gedwongen dienst te nemen? Werden zij niet gedwongen naar Indonesië te gaan? Zijn de wreed heden. daar gebeurd, goed te pra ten? Op dienstweigering staat straf. Voor de Duitsers was dat meestal de kogel. Laat men dat bedenken en ook, dat wij met haat niets kun nen bereiken. M. B.-B. Emigratie oplossing voor statenlozen Mag ik een vraag stellen naar aanleiding van uw artikel over de naturalisatie van statenlozen? Is het, in het licht van de tegenwoordige omstandigheden niet gewenst, dat zij emigreren? In dat geval zouden er minder Nederlanders hun land behoeven te verlaten. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. De meeste Nederlanders emigreren heus niet voor hun genoegen. B. Hitiers vloek? Of U weent krokodillentranen,, dat men de arme ontheemden zo lang in het onzekere laat en u vindt het blijkbaar de gewoonste zaak van de wereld, dat wij ons uitgemergel de landje moeten open zetten voor die 3000 zwervers. Duizenden mid denstanders en kleine zelfstandigen moeten emigreren omdat hun kin deren anders paupers zouden wor den. U breekt een lans voor hen, die sinds twee eeuwen zwervers zijn. U spreekt over de vloek van Hitier. Maar het is de vloek, die op het Joodse volk rust. Als het u vergund zou zijn geweest een kijkje in het voor-Hitlerse Duitsland te nemen, zou u daar de handelingen der Joden met walging hebben ga degeslagen. Ik zeg u als mijn volle overtuiging: Hitler was slechts het werktuig van Hem, die op Golgo tha stierf. w VAN KOELEN (Utr.) (Het Ls misschien niet overbodig er hier nog eens nadrukkelijk op te wij zen. dat opname van stukjes in deze rubriek geenszins zeggen wil. dat zij de mening der redactie verkondigen. Het bovenstaande ls een uittreksel van een zeer lang epistel, dat wij niet ln exton- so kunnen en ook niet willen plaat sen. Wij vinden het zo al mooi genoeg. Deze regeL spreker, voor zichzelf en zijn zo duidelijk, dat zij geen commen taar behoeven. Wij meenden echter, dat het van belang is z« zt te drukken om daarmee nog eens te laten zien. wat er ln bepaalde kringen nog altijd wordt gedacht en wat men daar aan het pa pier durft toe te vertrouwen Red-) Tnzcnder doelt op het stuk; .Te trage naturalisatie bron van onnodig leed", flat ongeveer een week geleden in ons blad verscheen. Red.)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4