Scherpenzeel telde eens zes schapenmarkten per jaar Provincie Utrecht klaar om toerist te ontvangen Hotel „Parkheuvel" wordt conferentieoord Rotterdams station-Maas verdwijnt volgend jaar „Een Amerikaan in Parijs toont weergaloze show Bevolking trok in hooitijd naar verre oorden Burgemeester wil in ambtswoning blijven na ontslag Groter Nederlandse vliegtuigproductie Frankrijk wil invoer verder beperken Vrijgezel Poppe wordt „Papa Boem" Zaterdag 14 Juni 1952 „Tjonge, tjonge, wat is 't weer stil in 't dorp," zouden de Scherpenzelers in deze warme en droge Junidagen tegen elkaar zeggen, indien wij niet 1952, maar 1902 schreven. Een vijftig jaar geleden was het Immers nog algemeen gebruikelijk, dat een groot deel van de bevolking naar „Holland" trok om gras te maaien en bij het binnenhalen van het hooi te helpen. Zowel mannen als vrouwen namen aan deze „grote trek" deel. Er was slechts één voorwaarde aan de tocht verbonden: Men moest ijzersterk zijn! van tijd tot tijd „gesmeerd" te wor den. Vele lieden vinden, dat voor smering een zeker geestrijk vocht het meest in aanmerking komt. Het resultaat was helaas, dat er tegen het einde van de marktdag nog wei eens vechtpartijen ontstonden. Hetzelfde marktplein is ook eens vol geweest met loeiende koeien, maar die kwamen niet ter markte. Van watersnood nu geen last meer Reeds voor dag en dauw kwamen de tochtgenoten bij elkaar om de verre reis, die geheel te voet werd afgelegd, te aanvaarden. Een bun deltje kleren op de rug, wat leef tocht en soms ook enige hooivorken en harken werden meegenomen. Zingend en welgemoed toog men op weg en wanneer men na één of twee dagen op het werkterrein aangeland was bleef men dikwijls zoveel als mogelijk bij elkaar in de buurt. Ge zelligheid en aanhankelijkheid zijn nu eenmaal eigenschappen, die ons volk zeer eigen zijn. Dit alles vond plaats in de dagen toen er rond Scherpenzeel nog vrij wel geen weilanden te bekennen wa ren. Zo schaars was het gras er, dat de enkele boer, die in het bezit van enige koeien was. deze dieren moest laten weiden langsde bermen van de wegen. En aangezien het nu eenmaal niet mogelijk is een koe. net als een geit, ergens aan een paaltje vast te binden, liepen de dieren zomaar los langs en over de grote straatweg. Veel verkeer was er nog niet en de enkeling, die door zo'n koebeest in de weg gelopen werd, gaf dat dier met vlakke hand een ferme slag op het lichaamsdeel, dat de biefstuk oplevert, Scherpenzeel lag toen nog temid den van „arme" gronden, waar de vele schapen op de eindeloze hei develden, van Scherpenzeel tot Bar- neveld toe, hun maaltje bij elkaar graasden. Het beeld van de kudde met herder herdersjongen en trou we herdershond, die zo teer en be zorgd met de dieren om kan sprin gen, was toen nog werkelijkheid in deze dreven. Alles was in dit dorp op de schapenteelt ingesteld. De boeren verbouwden grote hoeveel heden spurrie, omdat de omgeving niet altoos voldoende voedsel voor de dieren opleverde, terwijl ook de schaarse koeien niet afkerig van dit voedsel waren. Wanneer de vacht van de schapen voldoende volgroeid wag, werden de enorme kudden langs de wegen en dwars door het dorp naar de Lunterse Beek gedre ven. Daar heerste dagenlang de gro te bedrijvigheid van het schapen- wassen. want voordat de wol afge schoren werd moest die zo schoon mogelijk zijn, tenminste wanneer men een zo hoog mogelijke op brengst wilde krijgen en wie is daar niet voor te vinden? Ongelooflijke hoeveelheden van het onmisbare goedje kwamen aan de markt, of liever gezegd, zover kwam de wol niet eens. want Van Kessel met zijn groot wolbedrijf kocht practisch alle wol direct van de schapeneige- naars. Van het hele wolbedrijf is thans niets meer over. alhoewel het oude ambacht de laatste jaren weer een beetje herleefd is in de wol- ververij, die Scherpenzeel tegen woordig rijk is. Alleen wordt de wol thans van elders geïmporteerd, want de eindeloze heide is in vruchtbare grond herschapen. ZES MARKTEN Een ander gevolg van de schapen teelt was eertijds de wijd cn zijd vermaarde Scherpenzeelse schapen- markt. Liefst zes markten werden er per jaar gehouden. Het markt plein bij de kerk was dan boorde vol blatende dieren. De marktlieden kwamen van ver, want de Scher penzeelse schapen waren zeer in trek. Overigens ging het er op zo'n markt nogal rumoerig toe, want de droge kelen behoorden natuurlijk *N Dat zegt nog niets Als er eens een wonder zou gebeuren, zo zegt de in Christus geïnteresseerde mens, die best zou willen geloven, waarom ook niet, maar dan toch wel iets te zien zou willen krijgen, dat kortweg „sterk" genoemd zou kunnen worden. De eerste de beste goochelaar (respect voor dit beroep!) wordt geloofd. En de goochelaar, die laat zien, dat zijn wonderen trucs zijn, stelt onze kinderlijke geest teleur. Als er eens een wonder zou ge beuren. Met meer klem wordt het gezegd door de mens in nood. die niet meer uit de schuld weet te komen of die door de ziekte verstrikt is. en vu lam gelegd. Dan wordt de nieuwsgierige vraag een angst kreet. Nu, en als er nu eens een wonder zou gebeuren! Dan zegt de Bijbel zelf: dat zegt nog niets! De tovenaars van Egypte weten na enige moeite Mozes in dit ovzicht te troeven. En in Openb. 13 staat de caricatuur van de gebedsgenezing gete kend: het daemonische beest liep een dodelijke wond op, maar de dodelijke wond genas, en de hele wereld liep dat beest met verbazing achterna! Neen, dat zegt nog niets! Dat is alleen verbazingwekkend voor de mensen, voor wie alles op deze aarde aan hun denksche ma van oorzaak en gevolg ge ketend is. zodat ze met elke naam eer. verklaring gegeven hebben. Dat zegt nog niets. De vraag in de Bijbel is niet: ge beurde er maar eens een won der?, maar: waar is de weg, die God m\j wijst? Loopt die weg dood op een muur, tegen een afgrond, geen nood. Als het zijn weg is, is die muur geen hin dernis en die afgrond te over komen. En wanneer de mens, die in het geloof gaat. vooruit ziet. ziet hij alleen de weg. kijkt hij om. dan ontdekt hij de wonderen. Wondergeloof is het geloof der dankbaarheid van 't kind. dat leeft uit Vaders hand op Vaders belofte. v. E. V.J doch waren naar het dorp gebracht vanwege de grote watersnood, die deze omgeving geteisterd heeft. Aangezien de dieren niet in de kou buiten konden blijven, werden zij enige dagen in de kerk onderge bracht. Thans in 1952 is het in de zomer niet meer „stil op 't 'dorp", het is er zelfs drukker dan in de winter, want het herbouwde dorpje, dat mag gelden als één van de beste voorbeelden van na-oorlogse bouw kunst, trekt veel bezoekers, die niet bevreesd behoeven te zijn voor los lopende koeien, noch voor waters noden, want de koeien lopen in net afgerasterde weiden, terwijl het wa ter al sedert lang door allerlei in genieuze kunstwerken in bedwang gehouden wordt. J. H. E. REESKAMP Het centrum van Scherpenzeel in 1642. Op deze plek werden ja renlang de beroemde schapen- markten gehouden. Vacantiemogelijkheden zijn legio (Van een onzer verslaggevers) Voor vele Utrechtse gemeenten is het toerisme tot een levensbelang ge worden. Men stelt er zich dan ook meer en meer op in vacantiegangers cn vreemdelingen aan te trekken. Velen staan sceptisch tegenover de „vreem delingen-industrie". Wanneer men zich zou beijveren van het met vacantie gaan 'n „industrie" te maken, waar zoveel mogelijk aan te verdienen valt en daarbij zo weinig mogelijk rekening zou houden met het belang van de toerist, dan zou er reden zijn om van verwording te spreken. Toen wij dezer dagen echter met een excursie van VW een tocht door onze provincie maakten, zijn wij tot het inzicht gekomen, dat er van een dergelijke ver wording hier geen sprake is. Afgezien van de baten die de Utrechtse gemeenten jaarlijks van het toerisme trekken, besparen zij zich anderzijds kosten noch moeite het de vacantieganger zoveel moge lijk naar de zin te maken. Niet voor niets keren talrijke toeristen jaar in jaar uit naar dezelfde vacan- tieoorden terug. Eén van deze oor den is Maarn. De gemeente Maarn heeft voor de natuurliefhebber het grote voordeel, dat zij grotendeels uit grootgrondbezit bestaat, waar door de natuur in wijde omtrek in oude staat bewaard is gebleven. In dustrieën kregen cr geen kans zich te vestigen. Dit vertelde ons burgemeester Van Hemert, die ons met alleszins ge rechtvaardigde trots op „De Stamer- hoef' een schitterend vacanticcen- trum in zijn gemeente rondleidde. Ook de omgeving van Doorn blijft met de Kaapse bossen en hel zwembad Woestduln een recrea tiegebied van de eerste orde. LEERSUM De eigenaar van het kampcen trum „Nieuw Wildenburg" in Leer- sum begon enkele jaren geleden met het verzorgen van kippen. Door oude relaties uit Rotterdam, die hem geregeld kwamen bezoeken, kwam hij op het idee, het ook eens „met mensen te proberen". Thans exploiteert de heer Van de Bijl een uitgestrekt buitencentrum: drie en een halve hectare van zijn prachtig beboste terrein zijn gereserveerd voor sobere, doch smaakvolle huis jes en dan resten er voor de tent- kampeerders bovendien nog ruim vier hectaren. Helaas mag men het terrein van de Leersumse plassen niet zonder geleide betreden. Als men echter door boswachter Pater wordt rond geleid. slaat dit nadeel in een voor deel om. De heer Pater is reeds 51 jaar in dienst van Staatsbosbeheer en niemand beter kan u over de zwermen vogels (meeuwen, talingen, geoorde futen enz.) inlichten dan hij. RHENEN Van verre ziet men reeds de Rhe- nense Cunera-toren verrijzen. Een eeuwenoude toren in een nog ouder stadje met een rijke historie. De ge schiedenis van Rhenen wordt ge ïllustreerd door de interessante voorwerpen, die er liggen uitgestald in het oudheidkundig museum. De Frankische vondsten die men ver leden jaar deed, zijn wel het meest belangwekkend. Knappe aardewerk kunst en hoogst artistieke sieraden uit de Frankische tijd kan men er zien. Geen wonder, dat men er over denkt van de fraai bewerkte gespen souvenir-copieën te maken! Van de Panorama-molen heeft men een brillant uitzicht over de omliggende bossen en akkers. Onze bus reed voort en wij kwamen in SOEST Temidden van zijn prachtige bos sen, duinen en Eempolders ligt het dorp Soest. Urenlange boswandelin gen. verkenningen in de duinen, de fraaie verten van de polders en het mooie kronkelende riviertje de Eem, dit alles wacht de bezoeker van Soest. Toneelliefhebbers kunnen er terecht in het openluchttheater. Practisch is er het „driekaarten- systeem" van VW. Verscheidene attracties vallen U ten deel als U slechts éénmaal een bescheiden bedrag betaalt Soester flora" is een gelukkige combinatie van park en natuurreservaat. AMERSFOORT Amersfoort heeft sinds enige jaren een aantrekkelijk dierenpark. Wel licht is de schitterende ligging midden in een bos de oorzaak, dat men onder de bezoekers zoveel Amsterdammers telt. Amersfoort is een aantrekkelijke stad met zijn schilderachtige gebouwen en over vloed van geschiedkundige over blijfselen, die het de toerist moge- De Panorama-molen te Rhenen lijk maken Amersfoorts ontwikke ling te volgen vanaf het allereerste begin als vesting tot zijn tegen woordige uitbreiding als stad/ LOOSDRECHT Aan de Loosdrechtse steigers lig gen ongeveer 3500 boten gemeerd. Loosdrecht het dorado voor wa tersportliefhebbers. Loosdrecht, waar verleden jaar de Europese zeilkam- piocnschappen werden gehouden. Wanneer het een goede zeilzondag is, kan men in Loosdrecht op elke hectare water gemiddeld één zeil boot aantreffen. „Dit is wel de op timale bezetting", vindt burgemees ter Vunderink. De zware weelde belasting op boten maken het de werven en verhuurders wel heel moeilijk. Maar desondanks vaart men door. Slechts enkele indrukken konden wij onze lezers geven. Een rondtocht van één dag is te weinig om onze mooie provincie geheel te zien. Vele zijn de mogelijkheden. De bureaux van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zijn echter dagelijks geopend voor het geven van inlichtingen. (Van onze correspondent). ASSEN. In Westerbork is een kwestie ontstaan rondom de bur gemeesterswoning. De oud-burge meester, de heer Van der Worp, die geschorst en daarna ontslagen werd, weigert de ambtswoning te verlaten, waardoor de nieuwe burgervader gedwongen is op een hotelkamer te verblijven. Deze zaak is door de gemeente Wester bork aanhangig gemaakt bij de Asser arrondissementsrechtbank, die haar Donderdag in kort ge ding behandelde. Daarbij is uit gesproken dat de gemeente de volle rechien op de ambtswoning heeft, maar de heer Van der Worp gelegenheid dient tc geven tot 1 October a.s. in de ambtswoning te blijven wonen. Voor iedere dag die hij na 1 October in de woning blijft moet hij een dwangsom van vijftig gul den betalen. DEN HAAG. Deze week zijn in Den Haag Amerikaans-Nederlandse besprekingen gevoerd om in de toe komst te geraken tot een verhoog de Nederlandse vliegtuigproductie met behulp van middelen uit het z g. Amerikaanse off shore-program. Tot nu toe werden krachtens het Amerikaanse off shore-program al leen onderdelen in West-Europa ge fabriceerd. De Nederlandse vlieg tuigindustrie heeft op slechts 50 pet van haar capaciteit kunnen werken en door gebrek aan financiële mid delen was het niet mogelijk de ver vaardiging van volledige Meteoor straalvliegtuigen te verhogen of te verdubbelen. De Nederlandse regering heeft nu plannen om de productie van straal vliegtuigen te vergroten, waarbij de financiering in de eerste plaats door Nederland zelf zal geschieden, maar in de toekomst tevens met middelen van het off shore-pro gram. Nederlandse graveur Elenbaas bekroond De Fransman Raoul Defy kreeg de prijs van de „presidence du con- seil". bestemd voor een buitenlands schilder, de Amerikaan Alexander Calder ontving de zelfde onder scheiding voor een buitenlands beeldhouwer en de Duitser Emil Nolde, die voor een buitenlands graveur. Verder werden prijzen uitgereikt aaan de Nederlandse gra- ve.ur Willy Elenbaas, (Co. lombo-prijs) aan de Engelse schil der Graham Suthertan, aan de Zwit serse schilder Max Gluber. aan de Oostenrijkse graveur Alfred Kubin en aan de Belgische graveur Joseph Cantré. PAKIJS Dc Franse minister raad heeft Vrijdag besloten, dat de invoer uit de landen der O.E.E.S. in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer 57 miiiiocn gulden lager zal zün dan In het tweede kwar taal. Deze nieuwe invoerbeperking zou vooral betrekking hebben op tcxtielgoederen. De invoer tut de landen der OR. E.S. is voor het tweede kwartaal van dit jaar reeds eerder beperkt tot een waarde van ongeveer 530 mUlioen gulden. In welingelichte kringen te Parijs verwacht men moeilijkheden, wanneer het in voerprogramma voor het derde kwartaal aan de O.E.E.S. zal wor den voorgelegd, hetgeen aan het einde van deze maand zal geschie den. Mr Kortmann naar Breda als burgemeester? (Van onze correspondent) WEERT Burgemeester mr dr C. N. M. Kortmann is benoemd tot burgemeester van Breda, als opvol ger van mr dr Claudius Prinsen, die enige tijd geleden is overleden. Mr Kortmann is tevens voorzitter van de Mijn-Industrie-Raad. Door zijn vertrek uit Limburg komt de presidcntszetel weer eens vacant van het hoogste college in de pu bliekrechtelijke organisatie der mynen. Huis van Delacroix centrum voor kunstenaars In Londen is een tentoonstelling geopend van werken van de Franse schilder Delacroix. Dc baten van deze tentoonstelling worden aange wend voor het onderhoud van Dela croix' huis en studio te Parijs, dat een centrum wordt voor kunste naars. De geëxposeerde schilderijen zijn uit vele delen van de wereld bijeengebracht. Het hotel „Parkheuvel" te Nun speet. dat een conferentie-oord wordt van het Humanistisch Ver bond. Eigen tehuis voor Humanistisch Verbond NUNSPEET. Als iemand, kort na de bevrijding, toen een aantal huma nisten in Utrecht bijeen waren om tot dc oprichting van het Humanistisch Verbond te geraken, voorspeld had dat dit verbond In 1952 ccn eigen te huis, conferentieoord en vacantle-centram zou bezitten, dan zou men hem amper hebben geloofd. Maar dit luchtkasteel is verwerkelijkt, lezen we in „Mens en Wereld" van Juni 1952. Het is het in Nunspeet bekende hotel Parkheuvel. De algemeen-voorzitter Dr J. P. van Praag zal het tehuis op Zondag 22 Juni officieel openen. Mevrouw C. Breebaart-Bruseker uit Arnhem zal declameren. Gisteravond hebben we een be zoek aan de nieuwe beheerder van het tehuis gebracht, 't Is de heer J. G. Eekman uit Utrecht, die de scepter in dit nieuwe vacantie-oord zal zwaaien. Er wordt nog hard ge werkt in het gebouw, om alles voor de opening in orde te brengen. Hier een kwastje verf, daar een nieuwe betimmering. Geestverwanten uit Nunspeet bieden de helpende hand en verschillende grote fabrieken en instellingen zorgen voor een goed kope inrichting en aankleding. „De medewerking, die we onder vinden is groot," vertrouwde de heer Eekman ons toe. „Hoe het alle maal worden moet? Vraag dat alst ublieft niet. We zijn gestart met va ge plannen. Al werkende zullen deze plannen vaste vorm aannemen, 's Zomers zullen de vacantie- en fa miliekampen enz. hier worden onder gebracht. Het gebouw is met neven gebouwen berekend op een capaci teit van 90 personen. Het terrein van lVi ha biedt grote mogelijkheden voor tentenkampen enz. 's Winters zullen hier allerlei conferenties ge houden worden. Alles is nog in „staat van geboorte". Er wordt ech ter hard gewerkt en nog dit jaar zal het gebouw geexploiteerd worden. Er is nog veel aan de inrichting te doen. De garage wordt verbouwd en allerlei andere veranderingen zullen Utrechters komen dan aan op vernieuwde „Delftse Poort" ROTTERDAM. Eén van de per rons van het nieuwe station Delftse Poort wordt niet minder dan 400 meter lang! Dit z.g. „zesde perron" zal in z(jn geheel dienen om het kopstation-Maas dat gaat ver dwijnen te vervangen. In Octo ber 1953, gclyk met het ingaan van de nieuwe dienstregeling, hopen do Spoorwegen het perron in gebruik te kunnen nemen. De „overname" van het reizigers- vervoer van station Maas zal in één nacht geschieden. Wanneer de laatste reiziger van de laatste op „Maas" aankomende trein de con trole zal zijn gepasseerd zullen de stations-ambtenaren de loketten van het tot verdwijnen gedoemde sta tion sluiten. De volgende dag zal de eerste Rotterdamse treinreiziger voor de richting Utrecht zijn schre den moeten richten naar station- D.P. Maarhij zal voor een en kele reis naar het „hart van Hol land" een dubbeltje meer moeten betalen dan de dag daarvoor! Dit zullen uiteraard ook de Utrechters moeten, als zij naar Rot terdam treinen. Deze verhoging zit 'm in het feit, dat zij ongeveer vier kilometer langer mogen reizen en de N.S. berekenen hun tarieven nog altijd naar het aantal afgelegde kilometers. Voor de Utrechters, die naar Fijenoord. Barendrecht, Zwijndrecht of Dordrecht moeten doorreizen, staat er een troost tegenover: zij hoeven niet meer de wandeling te maken van „Maas" naar station „Beurs", om daar de doorgaande trein te nemen. worden aangebracht. Hotel Parkheu vel in Nunspeet, beter bekend als de Belvédère, is dus het eerste Huma nistische Tehuis in Nederland. On langs werd in deze buurt het Mili tair Tehuis van dit Verbond ge opend, thans volgt het particuliere. We schetsen de doelstelling van dit huis het beste als we nogmaals „Mens en Wereld" citeren en daarin lezen: Het Humanistisch Verbond wil een geestelijk tehuis zijn voor het bui tenkerkelijk deel van dc Nederland se Bevolking cn zal nu bij deze taak de hulp krijgen van een materieel huis, waar humanisten in de eerste plaats elkaar zullen kunnen ontmoe ten, waar gewerkt en geluierd, ge sproken en geluisterd, gezeten en gewandeld, gegeten cn geslapen zal worden en waar. wat er ook gebeurt een sfeer zal zijn waarin de huma nist zich thuis zal voelen." Grand-théatre In de Donderdagcyclus brengt „Grand" 19 Juni „Gefolterde men sen". Zoals uit zovele na-oorlogse Italiaanse films spreekt ook uit do- ze rolprent een sterke zin voor de realiteit. Het is het trieste verhaal van een Joodse gemeenschap in Parijs, die in 1940 door verraad in handen der Duitsers valt Regisseur Gofred Allessandri vertelt ons in sobere taal van de angst voor de toekomst dezer mensen, het trans port naar de dodenkampen en hun leven daar. De film getuigt ook van de geestkracht die zij wisten op te brengen, van hun verzet en van de diepe ellende en vernedering. De realiteit is, zoals wij dit van de Italianen gewend zijn: hard maar zuiver, want niet gebaseerd op sen- satielust. Ingetogen is het spel van Valentino Cortese cn Vittorio Gas- mann. Al te letterlijk moeien we de titel van de film „An American in Paris" vooral niet interpreteren. Zeker: zij behandelt wel dc lotgevallen van een Amerikaan, maar het TarUs, waarin deze kunstschilder annex tapdancer verblijf houdt, Hjkt bitter weinig op de Franse hoofdstad in dc na-oorlogse jaren. Maar wat doet het er toe, dat het decor van Montmartre cr soms wat al tc dik bovenop ligt? Het stoort ons niet, dat het verhaaltje „rammelt"; en dc vele onwerkelijke typen, die In het Hollywoodse Parijs rondwandelen hinderen ons al evenmin. Het gaat om de show, cn die is in „Een Amerikaan in Parijs" weergaloos. Veel showfilms, die de Amerikanen gemaakt hebben, waren bewerkin gen van succes revues van Broad way. Dat is ditmaal echter niet het ge val. Wel heeft men gebruik gemaakt van bestaande mu ziek, maar het ge geven is volkomen nieuw. ,,An Ameri can m Paris": dat was een composi tie van George Gershwin, oa. ge- inspireerd op de klanken van de orkestjes, die een Amerikaan „toe waaien", wanneer hij over de boule vards langs dc caféterrasjes wan delt. Deze melodie en een aantal an dere. eveneens van Gershwin, zijn in de film verwerkt Gene Kelly, geen onbekende in showfilms, vertolkt de mannelijke hoofdrol in „An American in Pa- ris", en we kunnen volop genieten van zijn fantastische danskunst. En zingen kan hij ook. Er is echter nog een andere fameuze zanger te be luisteren. Georges Guetary, door ra dio en gramofoon evenmin een on bekende. Als partnor van dit twee tal treedt op Leslie Caron, Pavijse van geboorte cn een balletdanseres van de eerste rang. Grandioos zijn in deze film de shownummers, die met het verhaal weinig of niets tc maken hebben, maar waarin filmkunstenaars zich uit konden leven. Alle begrenzingen, die verbonden zijn aan het ballet op een toneel, vallen weg, cn tegen een steeds wisselend decor zien we voor onze ogen liet fantastische mengel moes van kleur en rhythme, dat Mrv.v*-.V9* iciJpaKj Rembrandt In Rembrandt" draait tot en niet Maandag „Paniek in Fort Worth', ccn Western van het betere sooit, waarin Randolph Scott als hoofd rolspeler door het uitgeven van een krant, en met duchtige steun, van revolvers het kwaad uitroeit. Misstanden in gevangenissen zijn reeds meerdere malen het onder werp geweest van Amerikaanse speelfilms. In de film „Achter ge vangenismuren" (Dinsdag tot en met Donderdag in Rembrandt) wordt de roerige historie van Folsom Pri son. een om haar strenge tucht beruchte Amerikaanse gevangenis, weergegeven. Gevaarlijke misdadi gers worden getyrannisccrd en Fol som Prison krijgt daardoor de sfeer van een vat met dynamiet, waar slechts een klein vonkje nodig is om een uitbarsting te veroorzaken Gevangenis-opstanden, sadistische handelingen van een gevangenis directeur van de oude stempel en de verwoede pogingen van een progressieve collega om vernieu wingen in het gevangeniswez door te voeren zijn de voornaamste be standdelen van deze sterke speel film. waarin David Brian cn Steve Cochran de hoofdrol spelen. City-theater Met „De Wolf van Sila" brengt City een mooie spannende Italiaa i- se film, die zich afspeelt in een streek van wilde, nog ongerepte natuur in Zuid-Italië. Het is een verfilming van ecu oude legende, die daar nog onder de bevolking leeft, welke verhaalt van een eer zuchtig man. die beducht voor een schandaal waardoor zijn familie-eer in discrediet zou kunnen komen, de verloofde van ziin zuster cn diens moeder onschuldig dc dood instuurt. Vele jaren later verschijnt de dan volwassen zus- -r van de gedode in die landstreek en zoekt haar broer en moeder te wreken, wat haar gelukt doch op een an dere wijze dan ze zich gedacht had. Silvana Mangano en Vittorio Gasmann spelen dc hoofdrollen in deze film. welke geregisseerd werd door Duilio Coletti. Van Maandagavond af geeft „Olympia" een nieuwe hoofdfilm, n.l. „De man die zijn moordenaar zocht", een film van strijd in de onderwereld. Deze film gaat over een man, die in financiële moei lijkheden geraakt zijnde, wil huwen beheert, maar wiens vermogen hij beheerd, maar wiens aanzoek eerst wordt afgewezen omdat zij met een ander wil trouwen. Met een leider uit de onderwereld spreekt hij af. dat die man vermoord zal worden, als diens foto in de krant zal ver schijnen. W. Lee Wilder voerde over deze film de regie. Papa Boem (Nils Poppe) is zo die hij als kind heeft aangeno- gelukkig met de kleine Tommy, men, dat hij bij de trouwerij zijn „vrouw" schijnt te vergeten. Trouwens het huwelijk is voor hem niets dan schijn. Prinses Beatrix berocht beeldententoonstelling ARNHEM Vrijdagmiddag heeft prinses Beatrix met haar klassege noten ccn bezoek gebracht aan de beeldententoonstelling. De kinderen werden rondgeleid door de deskun dige van de tentoonstelling, me vrouw Heil. Leslie Caron en Gene Kelly brèrf^ gen in „An American in Paris" o m. een show in de sfeer van Toulouse Lantrec. slechts met het woord show Is te omschrijven De perfectie, waarmee deze scenes verzorgd zijn, doen dc film uitsteken boven het doorsnee- product in dit genre. De vele ver rassende vondsten, die regisseur Vinccnte Minelli in toepassing bracht, zullen eveneens ertoe bijge dragen hebben, dat „An American in Paris" aan gene zijde van de oceaan de onderscheiding „beste film van het jaar" kreeg. Zo'n vondst is bij voorbeeld de grappige scene in het begin, waarin Gene Kelly samen met een groepje „Parijsc" kinderen het liedje „I got rhythm" ten gehore brengt. Verrassend is ook de droom van de onfortuinlijke componist, die zichzelf een pianoconcert ziel vertol ken. met een orkest dat onder zijn leiding staat, cn dat bestaat uit mu sici, die allemaal zijn gezicht dra gen. Zelfs in het enthousiaste pu bliek ziet deze musicus (een rol van dc vermaarde pianist Oscar Levant) zichzelf. „An American in Paris" wordt vertoond in Grand. Uitermate genoeglijk film werk Papa Boem is een film, die men met bijzonder plezier van het begin tot het eind kan zien. en die het komisch talent van Nils Poppe uit stekend illustreert. De poëzie en het scheutje levenswijsheid, die in de eerste door hemzelf geregisseer de films het „aroma" verhoogden, ontbreken hier weliswaar en de stille glimlach, die ons de beste scènes van vroeger ontlokten, is nu doorgaans een klinkende lach, maar het is een lach, die nergens gefor ceerd of wrang wordt, een „gezon de" lach en wat kan men in deze zwarte tijd voor bezwaar ma ken tegen gezond amusement? Men ziet hier Nils Poppe als veilingmeester in een kleine plaats, een vrijgezel van Drofessie, die plot seling met een schat van een baby van een half jaar, een vondeling, wordt opgescheept en die. na het kind eerst naar het Kindertehuis te hebben gebracht, daarna besluit de zorg van het „joch" op zich te nomen. Maar dan wil hij getrouwd zijn, niet om een „vrouw" tc heb ben, maar een „moeder" voor zijn kind. Welnu de echte moeder, die haar man kort na de geboorte van Tommy heeft verloren, meldt z-ich voor dit kameraadschapshuwelijk aan en beleeft het gelukkig ook nog al moet er vóór die tijd heel wat „onherstelbaars" gebeuren dat het eerlijk menens wordt tussen haar en Boem. Dit verhaal is doorspekt van de grilligste avonturen. Fabian Boem verschijnt zelfs in de „worstel- ring", waar hij met een gevreesd trainer vecht, terwijl hij tegelijker- lijd in dc volle hitte van de strijd en bij de zotste standen het boekje blijft bestuderen: „Hoe leer ik wor stelen". Ook doet hij mee in ccn belangrijke wedstrijd hardlopen over een Engelse mijl cn weet met zijn wonderlijk gedribbel nog te win nen ook. en zelfs een nieuw we reldrecord te vestigen! Kortom, een vermakelijk geval, te danken aan een scenario van Nils Poppe zelf en Per Schyttc, terwijl Lars-Eric Kjellgrcn weer de regie voor zijn rekening heeft ge nomen. Nils Poppe geeft zijn beste spel en is evenzeer komiek als acrobaat. Hij wordt terzijde gestaan door Elsc-Mcrette Heiberg als het vrouwtje, dat genoopt is haar baby te vondeling te leggen, terwijl de kleine Tommy, belichaamd ln de pittige krullebol Glenn Olsscn er ook wezen mag. Het zal mij be nieuwen of deze Glenn die al in de wieg voor de camera speelt, de filmkunst bij 't ouder worden trouw blijft. Voorzover men bij een kleuter daarvan kan spreken talent is cr zeer zeker! Van Vrijdag tot en met Woensdag draait deze film in het City-theater Soestdljk. Donderdag geeft het City-theater te Soestdijk een vertoning van het Zweedse filmwerk „Appassionata", met de vermaarde Viveca Lindfors. bijgestaan door Georg Rydeberg en Alf Kjellin, tot stand gekomen on der regie van Olof Molandcr. „Ap passionata", gebaseerd op Beetho ven's onsterfelijke sonate, is een film, waarvan men zou kunnen zeg gen. dat hij de mens én de muziek behandelt, in hun innigste verbon denheid. Een beroemd pianist, die ten onder ging door de vrouw, die hem bezielde, is het onderwerp van deze film. waarin Beethoven's so nate prachtig wordt weergegeven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5