Mevrouw v. Haersolte exposeert in AG-huis Opera-avond in Markthal bood veel te genieten Adenauer wil conferentie van Grote Vier Cambodja's koning zet regering op straat CHU-minister Staf vóór kabinet op brede basis Storend Rhee voert censuur in op buitenlandse bladen Assurantiekantoor jubileert Bij een rugbywedstrijd kunt u genieten en griezelen ln vloed Gron ingse groep De Ploeg is in oeuvre merkbaar Deskundig betoog van J. Bezaan „Pedaalridders" leveren strijd Nieuwe D.C. bij de Amersfoortse padvinders Premier Mossadeq Vrijdag naar Iran? Brits vliegtuig in Kanaal neergestort „Deelneming A.R. is gewenst" Blauwe NV ongerust over gestegen drankgebruik Bandieten beroofden buspassagiers Strijd tussen Joden en Mohammedanen in Tunis België schakelt Zweden uit voor Davis-Cup Maandag 16 Juni 1952 f7, Beloften voor de toekomst Met initialen S.O.V.A. wordt de Stichting Opera Vereniging Amers foort aangeduid, het jongste zusje in de rij der locale organisaties, welke de muziek beoefenen. De SOVA dan verscheen Zaterdag voor de eerste maal voor h£t voet licht en presenteerde zich aan het Amersfoortse publiek. De voorzitter dr A. Brester in troduceerde haar met een kort woord. Het speet hem. dat deze avond niet kon brengen de opvoe ring van een opera of operette au grand spectacle. Maar ais muzikaal Amersfoort in de toekomst vol doende medewerking betoont, zal dit over enige tijd stellig kunnen geschieden. Daar hopen we dan maar op. want de prestaties van onze vroegere Operavereniging leven bij de mu ziekliefhebbers van onze stad nog in aangename herinnering voort en waarom zou een thans belangrijk grotere stad niet kunnen opbrengen, wat een kleiner Amersfoort eertijds wél vermocht? Wat hulp van buiten was ditmaal nog nodig en de kranige zangers en zangeressen van het Amsterdamse opera koor verleenden deze hulp Leden van de Orkestvereniging Amersfoort, versterkt met leden van de Philharmonische Kapel „Mo zart" zorgden voor de begeleiding, terwijl Willem Rietveld op het kla vier zijn krachtige en gewaarde steun verleende. Wat nu kreeg het talrijke publiek in de Markthal Zaterdagavond te horen? Heel wat fragmenten uit het klas sieke operarepertoire passeerden de revue: ouvertures voor orkest, aria's voor sopraan, tenor of bas, duetten, enkele beroemde operakoren. Verdi, Rossini, Mascagni. Donizet ti, Mozart, chubert, Von Weber en Mehul, allemaal bekende en grote namen op het gebied der muziek m dramatische vorm, leverden de com posities Daarbij solisten, die in de regel voldeden aan de bijzondere eisen, welke opera-muziek aan de uitvoe- IP R was iets op de opera-avond in de Markthal, dat de stem ming enigszins verstoorde. Het was de omgeving, waarin dit concert plaats vond. De Markthal leent zich uitstekend voor het houden van massale bij eenkomsten. Het is ook gebleken, dat uitvoeringen, als die van de ge zamenlijke harmonie- en fanfare corpsen daar heel goed tot haar recht komen. Maar een concertzaal is het stellig niet. Het ontbreken van speciale voorzieningen, welke aan deze be stemming dienstig zijn, wordt op een avond als Zaterdag wel pijnlijk gevoeld. Het is storend, wanneer men een uiterst correct geklede dirigent de zaal ziet betreden door een deur, waarboven staat aangegeven „Da mes." Door diezelfde deur kwamen ook de solisten de zaal binnen. Zij be stegen dan voor de ogen van het publiek het steile trapje, dat naar het toneel leidt en de soliste Me vrouw de Vries had moeite „zonder kleerscheuren" haar plaats op het toneel te bereiken. Het podiumvan de dirigent be stond uit enkele, los op elkaar ge stapelde bierkistjes. Dit alles deugt niet. Dat men een volgende keer trach- te, althans deze vervelende en sto rende omstandigheden op te heffen! POST VOOR OVERZEE INDONESIë. S.s. Ampcnan v. 18/6 v R'dam, a. Belawan 15(7. a Djakarta 22/7 Ms Oranje v. 2/7 van A'dam. a. Bela wan 20/7. a. Djakarta 23/7. Luchtpost* V 17. 18, 19 20. 21/6. a. Djakarta 20. 21. 22. 23'. 24/6. NIEUW GUINEA. S.s. Rakl v. 18/6 v A'dam. a. Hollandia 30/7. a. Sorong 8/8. Ms. Oranje v. 2/7 v. A'dam. a. So rong 9/8. a. Manokwarl 11/1. a. Blak 12/8. a. Hollandia 17/. Luchtpost: V. 20/7, a. Blak 23/6. NEDERLANDSE ANTILLEN. S.s. Raki v 18/6 v. A'dam. a Willemstad 30/6. Ms. Agamemnon v. 25/6 v. A'dam. a Willemstad 13/7. a. Oranjestad 16/7 Luchtpost: V. 17 19. 20/6. a. Willemstad 18. 21, 21/6. a. Oranjestad 18. 21. 21/6. SURINAME. Ms. Stentor v 27/6 van A'dam. a. Paramaribo 15/7. Luchtpost: V. 17, 20/6. a. Paramaribo 18. 21/6. UNIE VAN ZUID AFRIKA. Ms. Edln- burg Castle v. 17/6 v. Southampton, a. Kaapstad 3/7. Ms. Winchester Castle v. 24/6 v Southampton, a. Kaapstad 10/7. ZUID WEST AFRIKA. Luchtpost: V. 18, 21/6. a. Johannesburg 19. 22/6. VER. STATEN VAN AMERIKA. S s. Nieuw Amsterdam v. 17/6 v R'dam. a New York 25/6. S.s. American Jurist v 21/6 v. R'dam, a. New York 1/7 S.s Vccndam v. 27/6 v. R'dam. a. New York 7/7. Luchtpost: V. 17. 18. 19 20. 21/6, a. New York 18. 19. 20. 21. 22/6 CANADA—NEW FOUNDLAND. S.s. Groote Beer v. 18/6 v. R'dam, a Halifax 26/6 S.s. Waterman v. 23/6 v. R'dam, a. Halifax 1/7. Luchtpost: V. 17. 18. 19. 20. 21/6. a. Montreal 18. 19. 20. 21. 22/6 ARGENTINIë. S.s Andes v 25/6 van Southampton, a. Buenos Aires 13/7 Luchtpost: V. 17. 18. 19. 21/6. a. Buenos Aires 18. 19. 20. 22/6. AUSTRALISCHE STATENBOND. NW GUINEA. NIEUW ZEELAND Ms Bibajak v. 17/6 v. R'dam. a. Wellington 22/7 (liitsl. post voor Nieuw Zeeland) 17. 24/6 via Engeland. Luchtpost: V 17. 18. 20. 21/6. a. Sydney 22 23. 25 26/6 ISRAëL. Zeepost: 1 2 maal per week via Frankrijk: aansluitende bootverzen ding te Marseille. Overtochtsduur plm 6 dagen, a te Haifa. Luchtpost: V. 18. 21/6, a. Lydda 19. 22/6. Verzending van luchtpostcorrespon dentie aan postagenten aan boord van Nedcrl schepen, aan commandanten van Nederlandse oorlogsbodems In vreemde havens c.q. aan de commandant van het Ned. detachement Verenigde Naties in Korea. De aangegeven data cn uren zijn de tijdstippen, waarop de stukken uiterlijk te Amsterdam Centraal Station aanwe zig moeten zijn Hr Ms WESTERSCHELDE. MARS DIEP. VOLKERAK. Voor Le Havre 18/6 17 u, en 23/6 17 u. NED. DETACHEMENT VER. NATIES IN KOREA. 17. 20. 24/ 10 u. Hr. Ms. LUYMES. Voor Boulogne. 18/6 12 u. Hr. Ms. DEURLO. BORNDIEP. OOS- TERSCHELDE. HOLLANDSCH DIEP. Voor Harwich 18/6. 23/6 17 u. Hr. Ms. PIET HEIN. 20/6. 27Ö6 10 u. Ms FAIRSEA. Voor Port Said 26/6. 20/6 22 u. Voor Aden 1/7. 25/6 22 u. Voor Melbourne 16/7 8/7 22 u. Voor Syd ney 19/7. 11/7 22 u Hr. Ms. WOENDI. Voor Colombo. 22/6 22 u. Voor Aden, 5/7 14 u. Voor Port Said. 16/7 22 u Voor Palermo, 23/7 22 u. Voor Gibraltar. 30/7 12 u. Ms WILLEM RUYS Voor Belawan 2/7. 26/6 12 u. Voor Colombo 5/7. 30/7 12 u. Voor Suez 12/7. 5/7 12 u. Voor Southampton 20/7. 17/7 22 u. Ms SIBAJAK. Voor Willemstad 29/6. 76/6 15 u. Voor Wellington 22/7, 15/7 renden stelt en dit alles geleid door de vaste hand en het expressieve gebaar van Kees Hartvelt. Het is dan ook een avond gewor den, die er zijn mocht en die belof ten voor de toekomst inhield! De sopraan Esther de Vries heelt de soliste, veel tot het welslagen der uitvoering opgedragen. Zij be schikt over de stemmiddelen, de uitdrukkingsmogelijkheden en het temperament, die de eerste voor waarden zijn voor het ten gehore brengen van deze, zo sterk tot ons gevoel voor het dramatische en spectaculaire sprekende, muziek Wij denken daarbij vooral aan de aria uit ..Der Freischütz" van Von We ber: Wie nahte mir der Schlummer. Ook in het duet uit Verdi's „La Tra- viata" „Parigi, o cara" gaf zij veel te genieten. In dit nummer had zij een uitstekend partner aan Albert Rees, de tenor, die op zijn wijze aan de eisen van het bel canto tracht te voldoen. Zijn stemvorming getuigt van ernstige studie, hij heeft een mooi timbre en kan een gehoor tot bewondering brengen, zonder dat het in vervoering geraakt. Over soortgelijke kwaliteiten be schikt onze stadgenoot Jan van Doorn, maar zijn stem is totaal an ders getimbreerd dan die van Albert Rees. De hoge tonen haalt hij zon der 'inspanning, in de lagere regis ters schiet hij voorlopig nog te kort. Met zijn kwaliteiten moet ook dit tekort overwonnen kunnen worden. Frans Schenk, wiens basgeiuid soms wat baritonaal klinkt, zong een duet met Jan van Doorn en twee soli uit „Rigoletto". Hij oogstte terecht, veel succes. De operamuziek ligt Schenk wel, hij heeft er het temperament voor. maar mist vooralsnog de routine. En tenslotte de koren! Operakoren zijn bijzondere composities. Zij ver eisen van de uitvoerenden bijna al tijd entrain en deze was Zaterdag avond aanwezig. Zuiverheid, kracht en tempo be heersten de koorzang en zo moet het ook zijn bij deze muziek. Met ge noegen ook luisterden wij naar de instrumentale begeleiding. De or kestleden, die voor een groot ge deelte slechts „amateurs" zijn. toon den zich slagvaardig en gerouti neerd. Dit geldt ook van de kla vier-begeleider Willem Rietveld. „Victoria" „der Meister soli le- ben", van Von Weber besloot dit concert, bij deze wens sluiten wij ons aan en denken dan allereerst aan ..Meester" Kees Hartvelt. die met veel doorzettingsvermogen velen een mooie avond heeft bezorgd. S. POESAN' Nieuws, dat nadelig is voor president Rhee wordt ge weerd, zo maakte de Zuid-Korcaan- se regering bekend. Met ingang van Zaterdag is censuur ingevoerd op alle Zuid-Korea binnenkomende buitenlandse dag- en weekbladen. De Zuid-Koreaanse regering ont leent haar recht om censuur in te voeren aan de afgekondigde krijgs wet. Deze maatregel is vooral in de hand gewerkt door de Ameri kaanse weekbladen „Time" en ..News-Week", die op ondubbelzin nige wijze het Amerikaanse stand punt ten opzichte van de Zuid- Koreaanse regeringscrisis openbaar den. Een wijze, die blijkbaar niet paste in de politiek van Syngman Rhee. Ook de Japanse dagbladen staan bij de Zuid-Koreaanse rege ring in een kwade reuk. OPVARENDEN van het Britse s.s. „Baron Douglas" komen per red dingboot in Hastings aan. Zij ver lieten hun schip, nadat dit in bot sing was geweest met het Joego- lavische s.s. „Keronica" in dichte mist in het Engelse kanaal. De „Baron Douglas" werd aanvanke lijk naar Hastings gesleept, maar moest vier mijl van deze haven aan de grond worden gezet. Het vijftigjarig jubileum van het assurantiekantoor Wichman-Castein Spiekermann werd Zaterdagmid dag gevierd met een receptie, waarop het gedurende enkele uren 'n komen en gaan was van zakenrelaties en vrienden. De firmanten hebben dan ook tal van handen moeten drukken van personen, die naar het huis aan de Kapelweg waren gekomen, dat op sommige momenten bijna te klein was. Onder de bezoekers bevonden zich de directeur van „De Nederlanden van 1870". de heer Visser en de directie van het districtskantoor Utrecht van deze maatschappij, ter wijl ook een groot aantal inspecteurs van hun belangstelling blijk gaven. De meeste bezoekers kwamen ech ter uit de klantenkring en het was prettig te horen, hoe uitstekend de relaties waren tussen de cliënten en het kantoor. Dat bleek overigens ook wel uit de schat van bloemen, welke in de loop van de dag de woning werden binnengedragen. (Van een onzer verslaggevers) Er was voor de tentoonstelling in het AG-huis van werk van de kunste nares mevrouw J. G. Bsse van Haersoltede Lange, welke expositie Zater dagmiddag j.l. door de heer J. Bezaan geopend werd, een bevredigende be langstelling. De heer Bezaan, voorzitter van het Amcrsfoorts Kunstenaars Genootschap memoreerde, dat men op de tentoonstellingen van het A.K.G. het werk van mevrouw Van Haersolte heeft leren kennen en waarderen. Het viel daar steeds op door de sterk persoonlijke wijze van uiten. Haar inzendingen op deze tentoonstellingen waren echter steeds van beperkte omvang. Een tentoonstelling, die een overzicht van haar gehele werk toonde is. naar het inzicht van spr., maar tweemaal gehouden en alweer verschei dene jaren geleden: eenmaal in Utrecht en eenmaal in Arnhem. Nu is hier werk uit de allereerste tot de laatste tijd. Deze tentoonstel ling geeft een goed overzicht en ih- zicht in de aard van het oeuvre. Haar eerste lessen in de schilder kunst kreeg de exposante van Frans Huismans. die destijds in Bergen en Schoorl woonde; later heeft Jan Jordens in Groningen veel invloed op haar werk gehad. Reeds vroeg ging zij naar Groningen. Zij sloot zich daar aan bij de avant-garde- groep De Ploeg. Om het werk van mevrouw Van Haersolte goed te begrijpen, gaf de heer Bezaan enkele bijzonderheden over de richting die De Ploeg was ingeslagen. In het eerste kwart van deze eeuw zien we in de schilderkunst twee grote vooruitstrevende stro mingen, de Franse, hoofdzakelijk gekenmerkt door de cubisten cn de fauves en de Midden- en N.W. Europese stroming, die we kennen als het expressionisme. Tot deze laatste stroming behoorde, hoewel verschillend van de Midden-Euro- pese. De Ploeg. De Ploeg was een exclusieve groep verbonden door eenzelfde be ginsel; de grote, sterk vereenvou digde vorm. de sterke kleurtegen- stelling en de brede penseelvoering. Behalve de exposante waren het o.m. de reeds eerder genoemde Jor dens, Wiegers, Dijkstra. Altink, v. d. Zee e.a. Bij allen is het expressio nisme nog steeds in beginsel in hun werk aanwezjg, al zijn zij elk hun eigen weg gegaan en is hun werk tot persoonlijk werk uitgegroeid. De Ploeg bestaat echter in zijn oude verbondenheid niet meer. Het op bouwende karakter van de vorm geving, de kracht van dc kleur is de grondslag geweest van hun la tere werk. zo vertelde de inleider. TYPEREND VOORBEELD Een typerend voorbeeld van de groei van het groepsverband naar het meer persoonlijke zijn de geëxposeerde duin landschappen. Men ziet hierin het ka rakter van Kenncmcrland. zijn weidse polderlandschappen met de blonde dui nen langs de zee. De vroegste werken hebben nog sterk de verbondenheid met de ploeg. De latere en laatste schilde rijen zijn lichter, blonder en gemakke lijk geschilderd. Ook de stillevens met de bloemen, waarin vooral de sterke kleur domi neert. \crtonen hetzelfde beeld. Bij de portretten, die bijna alle van de laat ste tijd zijn, zijn het vooral de kinder portretten. die boeien, hier is het expressionisme uitgegroeid tot een zeer persoonlijke uiting Zij getuigen van een sterke gevoeligheid voor het kind. ge schilderd met fijne, doorschijnende lichte kleuren. IN OOSTERBEEK Na Groningen ging mevrouw Van Haersolte naar Amersfoort en hoewel de betere en laatste werken hier ge schilderd zijn, zijn hier ook nog enkele speeimaa naar onderwerpen van Amers foort zelf o.a. de beide schilderijen Randenbroek, sterk en breed geschil derd met mooie, warme, zuivere kleu ren. Mevrouw Van Haersolte woont nu in Oosterbeek, waar de groene uiter waarden van de Rijn. met de hoge luchten zo sterk het Hollandse land schap karakteriseren, waarvoor haar voorliefde zo duidelijk blijkt uit de duinlandschappen met de wijde poldfcrs op dc achtergrond. Gelukkig heeft zij, aldus de heer Bezaan, dc band met Amersfoort niet verbroken. Zij is lid van het AKG ge bleven en we zullen, naar we hopen, het werk dat zij in Oosterbeek zal ma ken nog wel eens op de tentoonstellin gen van het AKG zien. Wij zijn verlangend de verdere ont plooiing van haar talent te zien en de gestadige groei, die in haar werk zo duidelijk naar voren komt. verder te volgen, zo besloot spr. zijn deskundig betoog. Zondag werd de 2e rit verreden van de Zomercompetitie. De rijders in A en B klasse gingen gelijk van start en lieten elkander niet gauw los. Plotseling splitste de groep zich. Wat de renners ook probeerden, zij konden met meer bij elkaar komen. De C-klasscrs lagen spoedig ver spreid. Dieters ging met de A-groep mee. Hij kon het tempo goed bijhou den en ging als eerste over de streep. Dan zien wij de kopgroep van de B-klasse naar de finish stormen. Ver- Meulen, Bon en Bouman leveren felle strijd maar Vermeulen blijkt de vlugste te zijn. De tweede groep moest tengevolge van een klein onge val de strijd even staken, maar kwam spoedig over de finish. Na enkele ronden kozen de A-klas- sers positie om in de sprint hun plaats te veroveren. Werdler en Veenvliet namen de kop maar Wes terhout kwam opzetten en passeerde als winnaar de finish. A-klasse: 1. Westerhout, 2. Werdler, 3. Veenvliet. B-klasse: 1. Vermeulen, 2. Bon, 3. Bouman. 4. Veenendaal, 5. v. d. Lin den, 6. De Jong, 7. Dieters. 8. Ver hoef. 9. E. Ouwerkerk, 10. Blad. 11. Sleeking. C-klasse: 1. Dieters, 2. Hoogeveen, 3. De Jager, 4. v. 't Wet, 5. L. Ouwer kerk. NIJKERK BURGERLIJKE STAND Geboren: Bernardus Johannes, z. van E H Schueler en C C. M. Scheerder. Catharinastraat 1: Johanna, d. van W. H Bethlehem en C. J. van der Tweel, de Veenhuis 6; Jan. z. van E. van Dus- schoten en E. Vedder. Schoolstrat 7. Teuntje. d. van K. CozÜnsen en J. van den Brink. Roemerstraat 14; Karelina. d. van W. Vlijm en C. Sloot. Van Ree- nènpark 2; Willemina, d. van dezelfde ouders; Aart, z van A Dusschoten en H. van den Broek, Amersfoortseweg 40. Gehuwd- Johannes Gerardus van Wor- kum. 49 jaar en Maria Anna Fengcr. 34 jr.. Groenestraat 46. Ondertrouwd: Gijsbertus van Kom mer. 21 Ji en Marritje Dusschoten. 17 j., Hoevelaken. Amersf.weg 59: Jan Haze- veld 31 jr Schrasserstraat 62 en Trijn tje van Werkhoven. 30 jr.. Schrasser straat 56. Het slotprogramma van het Sport- festival 1952 vermeldde ook een rugbywedstrijd. Wij zijn er Zater dag naar gaan kijken cn tenslotte naar huis gegaan met de gedachte: Wat is dat een prachtsport! We heb ben genoten en gegriezeld. Genoten van het enthousiasme van de 2 x 15 spelers, gegriezeld van de escapades in het vela. We hebben gezien hoe een „scrump" wordt gemaakt. Dan staan namelijk een groot aantal spe lers an beide partijen in gebo gen houding met de schouders tegen elkaar aangedrukt cn trachten el kaar ..van de kaart" te duwen. Tus sen hen in ligt dc eivormige bal. die het middelpunt van het steeds durende gevecht is. Wij hebben ook gezien hoe een bal. over de doellijn gedrukt, slechts drie punten oplevert, maar dat dit aantal punten tot vijf kan worden verhoogd, indien de captain van het team dat de bal heeft gedrukt, nog kans ziet een soort penalty te be nutten. Verder zagen wij hoe de spelers, met dc bal in de armen, trachten het doel van de tegenstan ders te belagen, waarbij zij om de haverklap worden ..getackeld", dat wil zeggen, dat dc tegenstanders soms met z'n vijven of zessen te gelijk een speler, die de bal heeft, op het lijf springen, waardoor hij met bal en al verdwijnt in de klu wen spelers. En om vooral niet te vergeten: we hebben gezien en gehoord hoe supporters op de tribune bij deze dynamische sport in een soort tran ce kunnen geraken, waardoor zij alles om zich heen vergeten. Daar was „Greetje". overigens een zeer lief kind, die spontaan gilde „Koot je. tackelen die vent", waarop Koot je prompt reageerde door een bal- bezitter boven op het lijf te sprin gen en hem tijdelijk het verder spe len onmogelijk maakte. We hebben doelpunten bij de vleet horen maken De luidsprekers lie pen gedurig roodgloeiend van dc explicaties van een „speaker", die hardnekkig probeerde de Amers- foorters te vertellen hoe rugby Zaterdag j.l was het feest voor de Amersfoortse padvinders, die in groten getale naar de Vlasakkers wa ren getogen om getuige te zijn van de installatie van hun „D C oübaas J. J. Herks. Dc districtscommissaris van het aangrenzend district Utrecht Hopman Rozcndaal. was door het Hoofdkwartier verzocht deze plech tigheid te verrichten. Namens de Plaatselijke Commissie werd de nieuwe D.C. toegesproken door de voorzitter dier commissie mr. Har telust. Na zijn installatie reikte D.C. Herks de volmachten uit aan en kele van zijn medewerkers n 1. aan de A.D.C.'s mej. P. Arentzen. mej. E. Jolly voor het weipenwerk, aan dr. v. d Kamp voor de oud-pad vindersorganisatie en aan J C van Es als A.D.C. in algemene dienst. De korte plechtigheid werd op spontaan jongensachtige wijze be sloten met een rallye waarbij alle welpen, verkenners en voortrekkers op de nieuwe D.C. toestormden en deze door enige potige voortrek kers op de schouders werd geno men. wordt gespeeld; die ook de doel punten annonceerde, waarvan het bestaan veelal slechts werd ver moed. maar door outsiders vrijwel niet konden worden geconstateerd. Kort en goed:* rugby is vast geen meisjesspel. Het wordt slechts ge speeld door mensen, met in sport gestaalde spieren, die over een flin ke dosis moed beschikken. We hebben volop genoten van het spectaculaire spel, van „Grcetje" op de tribune, de verpersoonlijking van alles wat enthousiasme heet. en van de doelpuntenregen. waarbij A.A C er achttien en het Zuid-Hollands vijftiental er elf noteerde. „OUTSIDER" Kanselier slaat oppositie belangrijkste wapen uit de hand (Van onze correspondent) BONN. Bondskanselier Adenauer heeft zich Zaterdag uitdrukkelijk uitgesproken voor het houden van een vlcr-mogcndhedcnconfercntlc over Duitsland. Voorwaarde voor een dergelijke bijeenkomst was evenwel, dat zij althans redelijke uitzichten op succes zou bicden. Met deze verklaring heeft de bondskanselier nader de houding van de bondsregering cn van dc regeringspartijen tot de kwestie van een vler-mogendhedenconfcrcntic ge definieerd. In de eerste plaats is dit van be lang in de sfeer van de buitenland se politiek, omdat Adenauers for mulering betrekkelijk nauw aan sluit bij de Franse en Engelse wen sen op dit punt. Bovendien is het in de sfeer van de binnenlandse po litiek niet onbelangrijk, dat Ade nauer zich nu. zij het onder voor behoud, voor een vier-mogendhe- denconferentie heeft uitgesproken. Maandenlang al borduurt de socia listische oppositie op het thema, dat het nodig is, om hetzij met de Russen tot een vergelijk te komen, of in ieder geval door het houden van viermogendhedenbesprekingen aan te tonen, dat de Russen niets is gelegen aan herstel van de Duit se eenheid. Tot nu toe heeft de SPD getracht, deze argumentatie als een monopo lie van de oppositie te behandelen. Maar de mogelijkheid daartoe is Europese grondwetgevende vergadering gevraagd GENUA. De Belgische staats man Spaak heeft in een door hem, in het kader van het vorderen van de Europese eenheidsgedachte te Genua gehouden toespraak, aange drongen op het spoedig bijeen ko men van een Europese grondwetge vende vergadering. Na drie jaar mag volksgerecht over zijn alleenheerschappij oordelen SAIGON. Koning Norodom Sihanouk van Cambodja (Indo-China) heeft Zondag de democratische regering van premier Huy Kantou ontsla gen cn ln een boodschap aan de nationale vergadering geëist, dat zij ccn speciale wet /al aannemen, waarbü voor dc tijd van drie jaren alle macht in handen van de koning wordt gelegd. Willigt dc vergadering deze cis niet in. dan zal zij. aldus de boodschap, worden ontbonden. De koning kondigde vervolgens de vorming aan van een niet-politieke regering met hemzelf als premier. In de regering zijn twee prinsen van koninklijke bloede als ministers op. genomen terwijl prinses Yukanthor die Cambodja vertegenwoordigt in de Franse Unie-assemblée te Ver sailles. benoemd is tot minister van Opvoeding. In een boodschap aan het volk van Cambodja beschuldigt de koning de voormalige regering ervan het land in een vrijwel hopeloze situatie te hebben gebracht. Hij belooft in twee jaren het koninkrijk geheel te zul len reorganiseren en in drie jaren volledige onafhankelijkheid te zullen geven. Hij verklaart zich bereid, daarna aan een volksgerecht in tc- i naar Teheran zal terugkeren. De de genwoordigheid van de vertegen- I batten over de bevoegdheid van het is op het ogenblik een „geassocieer de staat" binnen de Franse Unie. Blijkbaar wil de koning een gema tigde politiek volgen op grond van het feit dat Cambodja zowel mili tair als politiek de steun van Frank rijk nodig heeft. DEN HAAG. De correspondent van Belga heeft vernomen uit krin gen van de Iraanse delegatie, dat de heer Mossadeq vermoedelijk Vrijdag woordigers van zes buitenlandse landen rekenschap af te leggen van zijn daden. Gedurende dc laatste zes maanden heeft de voormalige regering open lijk een anti-Franse houding aan de dag gelegd De regering die door extreem na tionalistische elementen werd ge steund, had volledige onafhankelijk heid van Frankrijk geëist. Cambodja LONDEN Een Brits vliegtuig van het type „Consul", toebehoren de aan de Britse luchtvaartmaat schappij „Morton Air Services." dat met zes passagiers en twee beman ningsleden op weg was naar dc motorrennen tc Le Mans, is Zater dag in Het Kanaal neergestort. Een Amerikaanse vrachtboot heeft vijf overlevenden van het toestel opge pikt. doch drie van hen zijn nader hand overleden. Na uitgebreide op sporingswerkzaamheden heeft men ae hoop op het levend terugvinden van de drie overigen opgegeven. KLAASWAAL De CHU-minis ter Staf is voorstander van een kabinet „op verbrede basis", waar aan ook de anti-revolutionnairen zouden moeten deelnemen. Drie voorwaarden voor een der gelijk ministerie noemde ir Staf in een rede, welke hij hier heeft ge houden: 1. Aan de christelijke beginselen moet niet worden geraakt; 2. Te ver ingrijpen van overheids bemoeiing moet worden tegenge gaan; 3 Men moet met Indonesië op nieuw aan de conferentietafcl gaan zitten Spreker waarschuwde tegen „het tot het oneindige opdrijven van de sociale lasten" en voorzag in de toe komst hogere belastingen, zowel di recte als indirecte, want, zo zei hij, zelfs al zou op de staatsdienst bezui nigd worden, de defensie zal steeds Nieuwe huiszoekingen bij Franse communisten TOULON. De Franse politie heeft huiszoeking gedaan bij zeven communisten in Amt Mandier. een plaats bij Toulon, waar zich vele scheepswerven bevinden. Volgens de eerste berichten werd een ge weer. een revolver en een aantal "documenten in beslag genomen. Er zijn geen arrestaties verricht. groter offers vergen. Het buitenland was in het geheel niet onder de in druk van onze uitgaven voor dat doel. De samenwerking van de tegen woordige ministers in het zittende kabinet noemde minister Staf veel beter dan men zou denken. De mi nister van Justitie en hijzelf hadden bij de z.g. „stenen voor brood"-kwes- tie tegenover de humanisten het christelijk beginsel kunnen hand haven. Daar werd in het kabinet niet meer over gesproken. Hoogstens werd er een grapje over gemaakt. ROTTERDAM. De Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholische Dranken („Blauwe NV") heeft op 't ogenblik 265 afd. met in totaal 15 233 leden. Dit is Zondag meege deeld in de algemene vergadering De NV stelde met spijt vast, dal het drankmisbruik, dat in 1939 per Nederlander 1.57 liter (van 50 pet) bedroeg, na de oorlog is gestegen tot ruim 2.5 liter. Zij achtte dan ook een nieuwe activiteit gewenst tegen deze gestegen drinkgewoonte. De echtgenote van de vorig jaar overleden voorzitter Wijkamp werd benoemd tot ere-lid. De heer J. de Bruin, burgemeester van Rhedcn, werd tot algemeen voorzitter geko zen. Internationale Gerechtshof zullen waarschijnlijk Woensdag worden be sloten. In Iraanse kringen verwacht men dat het Hof niet vóór 15 Juli a.s. uitspraak zal doen. „Wild West-romantiek" op Sardinië CAGLIARI. Drie rovers met machinepistolen hebben een touring car aangehouden en de 20 passagiers van hun geld, juwelen en bagage be roofd. De roofoverval had plaats in de bergen bij Cagliari op Sardinië. De bus moest voor een wegversper ring stoppen. Toen de chauffeur uit stapte. kwamen de drie bandieten plotseling uit het struikgewas langs de weg te voorschijn. Na dc passa giers gefouilleerd en de bagage uit geladen te hebben schoot het drietal een der achterbanden aan flarden en verdween. Spaarbankboekje voor Zondag geborenen in Hilversum e.o. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Alle babies, die Zondag 15 Juni, in Hilversum. Bus- sum, Naarden, Huizen, Loosdrecht, 's Graveland. Kortenhoef en Anke veen geboren zijn, ontvangen van de spaarbank in Hilversum een spaarbankboekje in verband met het 75-jarig bestaan van deze in stelling. De grootte van het op deze boekjes door de spaarbank in te schrijven bedrag zal nader worden vastgesteld. Dit hangt uiteraard sa men met het aantal babies dat in genoemde gemeenten voor deze ju bileumgeste in aanmerking komt. TUNIS In de Joodse wijk van Tunis is gevochten tussen Joden en Mohammedanen. De strijd begon, toe de Mohammedanen de huizen der Joden met stenen bekogelden. De politie verdreef de Mohamme danen uit de Joodse wijk. Na de strijd werd het lijk van een acht tienjarige Jood gevonden, die door een revolverschot in het hoofd was gedood. Zaterdagavond was de span ning in de Joodse wijk. na het vin den van dit slachtoffer, duidelijk waarneembaar. Zondag laaide de strijd weer op. Vier Mohammedanen en twee Joden zijn gewond. Joden „bestormden" met stokken en stenen gewapend de markt als represaille tegen de aan val op Joodse huizen. haar nu, door de nieuwe verkla ringen van Adenauer, practisch uit de hand geslagen. Voor het grote publick is de fijne nuance, die er nu nog bestaat tussen de regerings- politiek en die van de oppositie, moeilijk te schatten. Burgemeester gaf les in staatsinrichting MIJDRECHT. De burgemeester van Mijdrecht heeft, op verzoek der schoolhoofden cn met toestemming van de inspecteur van het lager on derwijs. aan enige lagere scholen in die gemeente voor de leerlingen der hoogste klassen een tweetal lessen gegeven over de organisatie van het staats-, provinciaal- en gemeente bestuur. Internationaal congres voor volkshuis-werk AMSTERDAM Ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van „Ons Huis" in de Rozenstraat wordt daar van 1620 Juni het eerste na oorlogse congres gehouden van de ..International Federation of Settle ments". Gesproken wordt over „de vorming van tussen-menselijkc be trekkingen" door prof. Arensberg van de Columbia Universiteit in New York, de Parijse rectrix Emilie Auda, prof. Phelps Brown uit Lon den en prof. Rümke van de Utrecht se Universiteit. Aan het congres wordt deelgenomen door maatschap pelijke werkers, jeugdleiders, vor mingswerkers etc. uit Denemarken, Duitsland, Finland. Frankrijk, Groot Brittannië. India. Italië. Nederland. Noorwegen, de Verenigde Staten en Zweden. Staking hij New-Yorkse Spoorwegen NEW YORK. De spoorwegar beiders van Long Island hebben opdracht gekregen om vandaag te staken. Verwacht wordt, dat de staking een ware chaos zal schep pen, daar de Long Island-spoorwc- gen dagelijks ruim driehonderddui zend forensen naar New York brengen. Een zegsman van de vakbond van spoorwegarbeiders heeft ver klaard, dat de staking is uitge schreven, omdat dc arbeiders on tevreden zijn over de onlangs ge troffen loonregelingen. Portugese partijleider achter de tralies LISSABON. Dr. Gomcs, voor malig candidaat van dc zeer links gezinde Portugese oppositiepartij „Nationale Democratische Bewe ging" voor de in 1951 in Portugal gehouden presidentsverkiezingen, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens „samenzwering tegen de veiligheid van dc staat". Hij is schuldig bevonden aan het uitgeven van een manifest, waarin werd geëist dat Portugal uit dc NATO zou treden. Benelux-kamp geopend tc Baarle-Nassau BAARLE-NASSAU. In aanwe zigheid van autoriteiten uit België en Nederland is hier Zaterdagmiddag het Benelux-jcugdkamp geopend. Dc bedoeling van dit kamp, dat als een proef voor volgende kampen moet worden beschouwd, is de jeugd der Beneluxlanden, die thans in het al gemeen slechts door middel van zo genaamde „penclubs" met elkaar in verbinding staat, persoonlijk met el kaar in contact tc brengen. Pen-congres in Nederland NI9E* Het uitvoerend comité van de Pen-club. de wereldbond van schrijvers, heeft besloten dat het eerstvolgende Pen-congres in Neder land zal worden gehouden. Frankrijk. Italië, Denemarken en België hebben zich in dc halve eindstrijd geplaatst van de Davis Cup-wedstrijden Europese zone. Zeer verrassend was wel dc z.egc der Belgen op Zweden. In het eer ste enkelspel sloeg Washer de Zweed Johansson met 16. G3, 75, 64 en in het tweede enkel spel verloor Davidsson in drie sets van Brichant: G1, 8—G, 7—5. Ook het dubbelspel ging voor dc Zwe den verloren, z.odat de Belgen een beslissende voorsprong kregen. Zij komen nu uit tegen Frank rijk dat met 3—2 van Argentinië won. Remy en Abdesselam sloegen in het dubbelspel Morea cn Russell met 62, 64. 64, waarmede de stand 21 voor Frankrijk was ge worden. Destremau won voorts in vijf sets van Russell: 57. 3—6, 6—3, 64. 64. Dit ging dus niet gemakkelijk, maar Frankrijk was er door in veilige haven. Morea sloeg tenslotte de Fransman Remy met 6—4, 7—5, 6—3. Italië sloeg voorts Groot Brittan nië. Het dubbelspel werd ccn Brit se zege: Mottram en Paish sloegen Cucelli cn Marcello del Bello met 63, 61, 68. 62. waarna de stand 21 voor Italië was. Gardini sloeg toen Mottram in vijf sets: 46, 4—6, 63, 61, 6—0 (merk waardige cijfers), waarmede Italië zich in de halve eindstrijd had ge plaatst. waarin het tegen Dénemar ken uitkomt, dat immers met 41 van Duitsland won. Nielsen cn Ulrich sloegen Hermann en Goep- fert met de uitputtende cijfers van 7—9. 14—16. 8—6, 6—3, 6—3. waar mede de Denen een voorsprong van 21 hadden genomen Het dubbelspel moest tweemaal wegens regen worden onderbroken. Nielsen sloeg vervolgens Hermann in de beslissende partij in drie sets: 63, 63, 62. Ulrich won tenslotte met 63, 63, 60 van Bucholz.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7