DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Moskou draait rollen om Onvast; temperatuur aan de lage kant Bewakingsdienst van 2000 Ambonezen Russen betaalden spion Enbom 10.000 kronen Westen toont zijn kracht aan Europa's kusten Jaloerse Chinees schiet huisvriend door 't hart RussenCatalina schoot het eerst Stockholm: Toestel was ongewapend Ver. Staten maken thuisfront paraat Friezen eisen nü tweetalig onderwijs Ford, Chrysler en G.M. overwegen sluiting fabrieken Plannen tot hermilitarisering worden niet uitgevoerd Bonn biedt Israël drie milliard mark aan Geen accoord over vier-mogendheden conferentie Explosie in Belgische mijn: vier doden McCloy nog één maand in Duitsland 12e Jaargang, no. 141 Voensdag 18 Juni 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool' - Giro 510330 TT. T7- y-v O Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements- UltgSVCï ii»V. L)C 1M6UWC IcTS Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER, (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. De regering der Sowjet- Unie heeft snel geantwoord op de Zweedse protestnota in verband met de beschieting van een reddingsvliegtuig boven de Oostzee. De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Wisjinsky, ontbood gisteravond de Zweedse ambassadeur in Moskou, Sohlman en overhandigde hem een scherp antwoord. Hierin wordt beweerd, dat het Zweedse toe stel Russisch gebied had geschonden en dat het ondanks herhaalde aanmaningen van Russische jagers had geweigerd te landen. Verder, dat het vliegtuig zelf het vuur had geopend en dat het daarna werd neergescho ten. Van Zweedse zijde wordt hierover opge merkt, dat het vliegtuig niet gewapend was en zich ver buiten de Russische territoriale wateren bevond. Luchtdoelgeschut rond fabrieken en installaties WASHINGTON. Het Amerl- kaanse leger heeft bekend ge maakt. dat er in de Ver. Staten luchtdoelgeschut Is geplaatst rond fabrieken en installaties van de luchtmacht. In de bekendmaking werd gezegd, dat aan de maatregel ..geen bijzondere betekenis" diende te worden gehecht. Het doel ervan is ..een grotere operationele paraatheid" te ver krijgen. Óp 14 Juli zullen leden van de burgerlijke verdediging dag en nacht de wacht betrekken bij de fabrieken en installaties. Generaal-majoor Smith, plaats vervangend directeur van het Commando Luchtverdediging, deel de mede. dat de maatregel noodza kelijk is. omdat „de Russen reeds enige tijd in staat zijn ons aan te vallen". Op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken had men de afgelopen nacht nog geen officieel bericht ontvangen van het over handigen der Sow jetnota. Men weigerde commentaar te geven. De Sowjet-Russische ambassa deur in Stockholm, Rodionow, heeft gisteren opnieuw een be zoek gebracht aan de Zweedse premier. Eilander. De toon. waar op dit onderhoud werd gevoerd, was belangrijk scherper dan eer gisteren het geval was. De achtergrond van het scherpe Zweedse protest vormden de me dedelingen van de bemanning van de Catalina-vliegboot, welke met honderd procent zekerheid vast stelden. dat de aanvallende ma chine niet slechts was van het Russische type MIG-15, maar ook de Russische kentekenen droeg. Hierop gaf de Russische ambassa deur slechts het volgende ant woord: „Dat kan niet een vlieg tuig van ons zijn geweest. Zo iets zijn wij niet gewoon te doen." De Zweedse luchtafweer is aan zienlijk versterkt, als gevolg van de gebeurtenissen der laatste da gen. Dit besluit werd in een re geringsbijeenkomst genomen, waar bij premier Erlander het voorzit terschap bekleedde. Aan de andere kant is vastge steld, dat een Zweeds toestel Vrijdag, dus op dezelfde dag, waarop de eerste Zweedse machine een Dakota was verdwenen, per vergissing over Russisch ge bied vloog. Door sterke mist en dichte wolken en onberekenbare windomstandigheden is dit Zweed se toestel op ongeveer 125 meter hoogte boven het eiland Dagö ge vlogen. Het keerde onmiddellijk terug, nadat de vergissing was bemerkt. Het toestel heeft zich hoogstens slechts vijf minuten bo ven Russisch gebied opgehouden. De Zweedse ambassadeur in Mos kou heeft de Russische regering Communistische sabotagegroep wilde aanslag op vestingwerken plegen (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. BU de voortzetting van het proces te Stockholm tegen de Zweedse spion Enbom vertelde deze, dat hU tot 1948 om psycho logische redenen voor de Russen had gewerkt, maar dat toen z(jn pro- communistische gevoelens aan het wankelen waren gebracht. Daarna had hfj zün splonnage uitsluitend om economische redenen voortgezet. Bij elke samenkomst met de Rus sische contactmensen in Stockholm ontving hij 4 a 500 kronen. In to taal kreeg hij ongeveer 10.000 kro nen van de Russische ambassade. Hii zelf betaalde zijn medewerkers echter niet. Zij klaagden er vaak over. dat de Russen zo gierig waren. Een der advocaten-generaal van het gerechtshof deelde later mee. dat Enbom en zijn helpers het plan hadden een aanslag op de vesting Boden te ondernemen, waar een der medebeklaagden als burgerlijk func tionaris woonde. Enbom en hij wil den samen een vijfde colonne uit burger-arbeiders organiseren en meenden, dat ongeveer 200 man ge noeg zouden zijn geweest om het arsenaal der vesting te bezetten en de spoorwegverbindingen ingeval van een grote aanval te desorgani seren. Friese eed moet wettelijk worden toegestaan LEEUWARDEN. Dc raad van de Friese Beweging wil gelijkstelling van Fries met Nederlands alleen aanvaarden, als volgende eisen worden ingewilligd: Ivlet ingang van de volgende cursus, moet Fries als verplicht leervak op de kweekscholen worden ge lijkgesteld met Nederlands. De Friese lagere- en middelbare taalaktcn moeten, wat hun finan ciële consequenties voor de on derwijzers betreft, moeten worden gelijk gesteld met die voor andere talen; Er moet, met een overgangstijd van acht jaar. op alle schooltypen in Friesland tweetalig onderwijs wor den ingevoerd, met voor het L.O. zoveel mogelijk Fries als basis taal. De Staten van Friesland moeten zeggenschap krijgen over het Friese onderwijs en de verhouding daarvan tot het Nederlandse on derwijs. De eed. belofte en verklaring moe ten wettelijk worden toegestaan in alle gevallen, waarin het af leggen in Friesland wordt vereist. Het Fries moet in alle ambteiijke- en rechtsverkeer binnen de gren zen der provincie worden gelijk berechtigd met het Nederlands. De Raad verklaart met een minder ver gaande oplossing niet tevre den te kunnen zijn. Qiiniiüij^nMiBctciiiüiiDiiHiiniiBDiïïriQfifniiiinniïïOffiiflsciDUAUiiiiiiiiifflniriDJïiii Gevolg van staalstaking DETROIT. De autofabrieken in de Verenigde Staten zullen In de loop van de volgende week waar schijnlijk beginnen de prpductle stil te leggen, wanneer de staking in de staalindustrie dan nog niet zal z(jn beëindigd. De General Motors heeft bekend gemaakt, dat zij de volgende week eèn begin zal maken met de sluiting van de Chevroletfabrieken, daar de voorraden van bepaalde staalpro- ducten zijn uitgeput. De Chryslerfabrieken zullen de volgende week de productie van mi litaire vrachtwagens moeten staken, waardoor 4500 arbeiders zonder werk zullen komen. De Ford-fabrie ken hebben reeds bekend gemaakt, dat zij over twee weken de produc tie zullen moeten staken, wanneer de staalstaking aanhoudt. hierover een verontschuldiging aan geboden. Over het karakter van de he dennacht overhandigde Russische nota schrijven de Zweedse och tendbladen zeer opgewonden. ,.De Russische regering liegt" heet het in het hoofdartikel van de groot ste Zweedse krant Dagcns Nyhe- ter. „De Russen weigeren niet slechts him daad te erkennen, zij beschuldigen bovendien de Zwe den nog. Wij hebben hierin een sterk bewijs, dat de Russen tot alles bereid zijn, namelijk van openlijke leugens tot brutale aan vallen. om zodoende de buurlan den angst aan te jagen." Brand aan boord van de „Talisse" DJAKARTA. In ruim twee van het vrachtschip „Talisse" van de Maatschappij Nederland, dat sedert Zondag in de haven van Surabaja was gemeerd, is Dinsdagochtend brand ontdekt. Het vuur woedde in een partij van 40 ton sisal, die te Cheribon was geladen met be stemming Europa. Het vuur werd met 21 stralen bestreden en was na drie uur bedwongen. Naar het zich laat aanzien is de schade niet ern stig. Over de oorzaak van de brand konden nog geen mededelingen worden gedaan. WAT VOOR WEER OP KOMST? DE BILT. Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land ken merkt zich sedert het einde van de vorige week wel door grote en snelle veranderingen. Konden wij Vrijdag van een zonnige zomerse dag genieten, reeds op Zaterdag drong weer koudere lucht ons land binnen en Zondag kwamen de tem peraturen op vele plaatsen niet hoger dan 12 graden, d.i. ongeveer 14 graden lager dan op Vrijdag. Bovendien veroorzaakte een kleine storing een laaghangend wolken dek, waaruit bijna de gehele dag regen of motregen viel. Deze sto ring trok vervolgens snel naar Fin land weg, zodat het weer Maandag reeds aanmerkelijk verbeterde. Boven Duitsland en Polen ont wikkelde zich een gebied van hoge luchtdruk, waardoor boven West- Europa een zuidelijke luchtstro ming ontstond, die warme lucht uit Frankrijk naar het Noorden voerde. Hierdoor konden de tem peraturen gisteren in het zuiden van het land weer tot bijna 25 graden oplopen. Echter ook deze weersverbetering was slechts van korte duur. Een nieuwe depressie, waarvan het centrum boven Schot land ligt, deed gisteravond haar invloed reeds gelden en gaf aanlei ding tot enkele onweersbuien. Ach ter deze depressie om stroomt nu koelere lucht naar West-Europa, terwijl boven Midden-Europa de aanvoer van warmte uit het Zui den nog onverminderd aanhoudt. Ons land zal zich de komende da gen dicht bij het strijdperk van deze luchtmassa's bevinden, waar door de kans op regen- of onweers buien groot is. De temperaturen blijven daarbij aan de lage kant. BONN. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland McCloy is na een verblijf van veertien dagen in Amerika in Duitsland te ruggekeerd. H(j heeft reeds een on derhoud met kanselier Adenauer gehad over het Westelijk antwoord over de jongste Sowjet-nota betref fende Duitsland, de ratificatie van qc Conventie van Bonn en het ver drag voor de Europese Defensie- gemeenschap. McCloy heeft bij zijn terug keer medegedeeld, dat hij nog ongeveer een maand in Duitslanu zal blijven om zijn zaken af te wik kelen. Hij zal dan onmiddellijk op gevolgd worden door de huidige Amerikaanse Hoge Commissaris i- Oostenrijk, Donnelly, die echter de functie van ambassadeur zal krij gen. Weer geheime zender tegen de lamp (Van onze correspondent) EMMEN. De politie heeft, samenwerking met de opsporing, dienst van de PTT, een geheime zender opgespoord, waarmede een 16-jarige jongen experimenteerde tijdens afwezigheid van zijn ouders. DEN HAAG. De redering is bereid een belangrijk aantal Ambonezen onder te brengen In een van overheidswege voor dit doel tijdelijk op te richten burger-bewakingsdienst van ten hoogste tweeduizend man, die zal worden belast met de bewaking van bepaalde objecten in Nederland. Ambonezen tussen 25 en 50 jaar kunnen hiervoor een arbeidsovereenkomst afsluiten, voorlopig voor cén jaar met Inbegrip van twee maanden proef tijd. Dit besluit is genomen om diegenen onder de Ambonezen, die niet in aanmerking wensen te komen voor opleiding tot ccn burgerberoep, pas sende arbeid te verschaffen en hangt daarmee samen, dat de regering niet bereid is, zulks In afwijking van haar oorspronkelijke bedoeling, hen de militaire status te verlenen. Op 4 Maart j.l., toen de regering voorbereid was op een voor haar ongunstige uitspraak in de zaak der Ambonese voormalige KNIL- militairen, had zij maatregelen ge nomen voor hun militarisering. Zij, die op de militaire status prijs stel den, zouden militair worden her schoold, terwijl getracht zou wor den om de anderen te bewegen tot het volgen van scholingscursussen voor een burger beroep. De regering is echter niet voor nemens om de hermilitarisenngs- plannen, die op 4 Maart bestonden, nog tot uitvoering te brengen. Zij is van mening, dat voortdurend in het oog moet worden gehouden, dat het verblijf in Nederland van deze Ambonese oud KNIL-militairen als van tijdelijke aard moet worden beschouwd. Tegen het plaatsen van deze personen in vredesdiensten van de Kon. Landmacht bestaan ernstige bezwaren. Voor de mees ten hunner zou in de K.L. geen ge regeld werk in militair verband kunnen worden gevonden, hetgeen enerzijds ernstige gevolgen voor betrokkenen en voor de krijgstucht met zich mede zou brengen en an- L1DI BUMA—VAN MOURIK BROEKMAN heeft 'n borstbeeld van Koningin Juliana en een staand beeldje van prinses Ma rijke gemaakt, welke Donderdag zullen worden onthuld in het Studenten-sanatorium in I^aren, dat die dag officieel in gebruik wordt genomen. derzijds een nodeloze belasting zou betekenen van het militair appa raat. Aldus blijkt uit een antwoord van de ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zaken op schrif telijke vragen van- het Tweedo Kamerlid Bruins Slot (AR). De Ambonezen die een vak opleiding hebben voltooid, zullen in kampbearijven en werkplaatsen werkzaam worden gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat aan de reeds bestaande cursussen uitbreiding wordt gegeven. In totaal zullen in de hier genoemde mogelijkheden 1.500 man emplooi kunnen vinden. In de interne kampdiensten kunnen daarvoor in aanmerking komende krachten op arbeidsovereenkomst worden aangesteld. LEDEN van de Belgische konink lijke familie (van links naar rechts) prins Albert, prinses De Rethy, koning Boudewijn en prins Alexander, wachten op het vlieg veld van Brussel op de aankomst van koning Leopold uit Zutd- Amerika. KONING LEOPOLD, vader van de regerende koning der Belgen Boudewijn, kwam gisteren per vliegtuig uit Caracas, in Vene zuela, op het vliegveld van Brus sel aan. De voormalige Belgische monarch heeft deelgenomen aan een expeditie langs de Orinoco- rivier. NATO-vloot van 250 schepen „voert oorlog'' tegen vijandelijkeduikboten PORTSMOUTH. Vanmorgen vroeg, nog in diepe duisternis, zjjn hier drie convooicn koopvaardijschepen uitgevaren: ln „oorlogstoestand", met de lichten gedoofd en zwijgende radio's. Daarmede was de oefening „Cas tanet", de grootste marine- en luchtmachtmanoeuvres sinds de oorlog, begonnen. Ongeveer 250 schepen en 400 vliegtuigen van de volgende landen van het Atlantisch Pact: Amerika, Engeland. Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Denemarken, Portugal en Canada, nemen nan „Castanet" deel. Onder de oorlogs bodems bevinden zich een slagschip, vijf vliegkampschepen (o.a. de Ka rei Doorman"), drie kruisers cn vijf- en-veertig torpedoboot jagers. De oefening beslaat een zeegebied van 500.000 vierkante mijl. Hierin hebben „vijandelijke" duikboten ge durende de laatste twaalf weken mijnen gezaaid De konvooien moe ten door dit gevaarlijke gebied, waarin ook duikboten op de loer liggen, zien heen te komen. Alles is zo echt mogelijk. Er zijn speciale mijnen vervaardigd, die voldoende explosieven bevatten om Schipperskind over boord geslagen en verdronken (Van onze correspondent) WORMERVEER Het vierjarig zoontje van schipper H. P. v. Ber gen is Maandagmiddag overboord geslagen en verdronken. Het kind speelde op het dek. toen de vader in het ruim werkte. Op het ge schreeuw renden de vader en een oom naar boven, maar zij konden het kind niet meer grijpen. Enkele buien Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veranderlijke bewol king met enkele re gen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid cn West. Iets koeler. 19 Juni Zon op 4 u 19 m onder 21 u 3 m: Maan op 1 u 46 m on der 18 u 52 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Max.temp Neersi. Gisteren In 24 u' Oslo Geh. bew. Z.O. 3 16 C 0.3 mm Stockholm Geh. bew Z Z.O 2 19 0.1 Helsinki Onbew. Z.W. 2 17 0 Edinburgh Regen Z. 3 17 3 Londen Motregen Z.W. 6 19 O.S Kopenhagen Zw bew. Z.O 7 17 0 Amsterdam Geh bew Z. 6 22 0 Genève Zw bew. W. 5 28 3 Parijs Zw. bew. Windstil 27 0 Bordeaux Regen Windstil 28 8 Nice Zw. bew. O 6 28 1 Berlijn Zwbew. Z.Z.O. 1 Frankfurt Nevel Windstil MUnchen Half bew. O. 1 Wenen Licht bew N. 1 25 0 Locarno Mist Z 1 19 een goede knal te geven als zij wor den aangevaren, maar weer net niet voldoende om schade van enige be tekenis te veroorzaken. De komen de acht dagen zullen er nog meer konvooien uitvaren. Doel van de oefening is verster king van de verdediging van West- Europa's zeeroutes. BONN De West-Dultsc Bonds republiek wil Israel cn dc Joodso wereldorganisatie goederen ter waarde van 3.000 millioen mark (ruim 2.500 millioen gulden) aan bieden als schadevergoeding voor dc misdaden van dc nazi's tegen do Joden. Het kabinet verklaarde zich Dinsdag met dit plan accoord. De Wcst-Dultsc delegatie bij dc be sprekingen te Den Haag zal dit aanbod van dc vertegenwoordigers van Israel en de Joodse wereldor ganisatie overbrengen, wanneer de conferentie wordt hervat. De Bondsregering zal voorstellen de leveranties over twaalf jaar te verdelen, cn wel op de volgende wijze: twee zendingen elk ter waar de van 200 millioen mark (ruim 170 millioen gulden) vóór 31 Maart 1954 en van dit jaar af tien jaar lijkse leveranties ter waarde van 250 millioen mark (meer dan 200 millioen gulden) Het resterende be drag (100 millioen mark of ruim 83 millioen gulden) hoopt de Bondsre gering te dekken door een buiten landse lening of door geld „uit an dere bronnen" LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Dinsdag ont kend, dat dc V.S., Engeland en Frankrijk z(Jn overeengekomen, de Russische regering uit te nodigen tot een conferentie over d© instel ling van ccn neutrale commissie, die een onderzoek zou moeten in stellen naar dc mogelijkheid van het houden van vr(jc verkiezingen in geheel Duitsland. De woordvoerder verklaarde dit naar aanleiding van een bericht uit Parijs, waar gewoonlijk welinge lichte kringen hadden verklaard, dat de VS aanbevelingen van Britse en Franse zijde inzake een vier-mogcndhedenconfcrcntie op ambassadeursniveau hadden aan vaard. De besprekingen over het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake Duitsland worden te Parijs cn Washington voortgezet, aldus de woordvoerder. Hij weigerde te zeggen, of er onder de drie Westelijke mogendheden verschil van mening bestaat om trent het tijdstip van een uitnodi ging aan de Sowjet-Unic voor het houden van een vier-mogendheden- conferentie. TRAGEDIE NA GEZELLIG BIOSCOOP JE Dader, na zwerftocht door Zaandam, in' overspannen toestand gearresteerd (Van onze correspondent) ZAANDAM. Vlak b(j het ge meentehuis heeft Dinsdagavond laat de Chinese manufacturicr Y. C. Chl twee keer geschoten op z|jn huis vriend, de kolenhandelaar J. Kok uit Koog a. d. Zaan. De heer Kok werd in dc hartstreek getroffen en viel levenloos neer Z(jn vrouw kreeg een schampschot in een bo venarm. Ondanks het nachtelijk uur ver wekte het voorval grote consterna tie in de Savornin Lohmanstraat. waar de Chinees zijn zaak drijft Toen de politie arriveerde bleek Chi te zijn gevlucht Hij zocht, zo als later bleek, de fabrieksarbeider Vleeshakker thuis op. met wie hij nog diezelfde avond had zitten vis sen. In gebroken Nederlands bood hij geld. een horloge en ringen aan, als V hem maar voor die ene nacht onderdak verschafte. V., die kennelijk voelde dat er iets niet in de haak was. heeft Chi met een zoet lijntje naar buiten ge loodst. Toen is Chi maar weer naar huis gegaan, waar de politie hem ar resteerde. De man bleek totaal over stuur en enigszins onder de invloed van jenever. Voorlopig neemt de politie aan, dat jalouzie hoofdoorzaak is van de ze tragedie. Het echtpaar Kok had Dinsdagavond mevr. Chi meegeno men naar een filmvoorstelling en bracht haar laat in de avond weer thuis. Chi stond toen voor zijn win keldeur en maakte de Koks er eon verwijt van. dat zij z'n vrouw mee naar de bioscoop hadden genomen. Na een korte woordenwisseling gin gen dc heer en mevrouw Kok heen. Toen zij slechts enkele meters wa ren verwijderd loste Chi zijn nood lottige schoten. COUILLET Door een explo sie in de Monccau Fontaine-kolcn- mijn in Couillet (België) zijn vier mijnwerkers om het leven geko men cn twee gewond. Zes anderen worden vermist. Door de explosie werden zij in de schacht ingeslo ten. De gedode mijnwerkers wa ren allen Italianen. Men vreest dat de vermisten ook om het leven gekomen zijn. De oorzaak van de explosie is nog niet be kend.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1