POLLEN'* DIA Honderd millioen ontheemden bedreigen samenleving Speelautomaat ratelt in de rechtszaal WAT IS DE INZET? Koningin: Laat ons doen wat ons hart ingeeft Hurkos vond lijkje van Joëlle Ringot NIET „Rose Mary" nog een maand aan ketting Ergerlijke staaltjes van kinderarbeid Zweedse parlementsleden bij spionnage betrokken? GELEZEN—, Werkcomité vluchtelingenhulp geïnstalleerd Klacht van Friese journalist is ter zijde gelegd Man bij ontploffing ernstig gewond TRANSPIREERT U VEEL? E „Geen Brit in de VN-delegatie te Panmoendjon" Groninger rechters voor vraag: Is dit hazardspel?" KIEZERSVRAAGBAAK Gevecht ontbrand aan Chinese kust In Mei 88 pet van invoer door uitvoer gedekt Tentoonstelling bij eeuwfeest van rijkstelegraaf Het mooiste examen cadeau Kapitein kreeg in volle zee opdracht olie te halen In 1950 werd in 626 gevallen proces-verbaal opgemaakt Indonesisch kabinet krijgt vertrouwen van parlement l en gewogen .Vrijdag 20 Juni 195Z 3 UTRECHT. Büna honderd millioen mensen zijn de laatste tientallen jaren door oorlog of revolutie uit hun eigen land verjaagd. Zjj zwerven van her naar der of leven, onder de meest kommervolle omstandigheden, in den vreemde. Het vluchtelingenprobleem is dan ook een der brandcnd- ste vraagstukken van deze tyd en bergt in zich kiemen voor een cata- strophale verstoring der samenleving. Deze sombere klanken liet Don derdagmiddag prof. dr Sj. Groen man horen tijdens de plechtigheid in de Utrechtse Statenzaal, waar de Raad van Advies en het Werkcomité van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp werden geïnstal leerd. Koningin Juliana, die met haar boodschap aan president Truman over de hulp aan vluchtelingen zo'n belangrijk aandeel heeft gehad bij de stichting van het Nationale Co mité. toonde door haar aanwezigheid en een korte toespraak weer haar diepgaande belangstelling. Een ze kere teleurstelling, dat wij Neder landers niet in staat zijn het gehele probleem op te lossen, kon zij niet verbergen. „Laat ons echter alles doen wat ons hart ons ingeeft en hopen, dat ons werk veel succes mag hebben", zei Hare Majesteit. Prof. Groenman liet duidelijk uit komen, dat het vluchtelingenpro bleem alleen opgelost kan worden door allen, die van hun maatschap pelijke basis zijn losgeslagen, weer in te schakelen in het productie proces. De vluchteling moet weten niet dat hij wordt geduld, maar dat hij als volwaardig burger in een an der land is aanvaard. De heer L. Neher, voorzitter van het Nationale Comité, gaf een over zicht van wat er door Nederland voor Duitsland reeds is gedaan. Gro- I te hoeveelheden kleren en boeken, drie mobiele consultatie-bureaux voor zuigelingen. vier complete naaikamers en twee geheel inge richte schoenmakers-werkplaatsen zijn er gezonden. „Maar er moet veel meer gebeuren", zei de heer Neher. Beklag rechtmatig maar in het Fries gesteld LEEUWARDEN. De heer P. Wybenga. chef-redacteur van het Fries Dagblad, heeft onlangs bij het Gerechtshof een bezwaarschrift in gediend tegen het feit, dat de offi cier van justitie mr dr F. Hollan der niet kon ingaan op zijn klacht tegen het optreden van de Leeu warder gemeentepolitie tegen enkele journalisten op 16 November 1951. Het Hof heeft thans uitgesproken van oordeel te zijn dat adressant, hoewel terecht door hem beklag is gedaan tegen het feit dat geen ver volging ter zake van mishandeling is ingesteld, niet in zijn verzoek kan worden ontvangen, omdat dit in de Friese taal is gesteld. Artikel 12 van het Wetboek van Strafver volging gaat er in het kader van dit wetboek kennelijk van uit, dat het verzoekschrift in de Nederland se taal behoort te worden gesteld. TERSCHUUR. Gistermiddag werd in het laboratorium van de Zuivelfabriek „De Eendracht" een centrifuge in werking gesteld. Korte tjjd daarna barstte deze uiteen. De centrifuge werd gebruikt bfj het melkonderzoek en bevatte zwavel zuur. Juist op het moment dat de heer R. van der Kleut door het kijk- glaasje keek. sprong het apparaat uit elkaar. De heer Van der Kleut werd ernstig gewond aan het ge laat. Het zwavelzuur drong in zijn ogen. Het slachtoffer werd onmid dellijk naar Amersfoort vervoerd. Na een onderzoek vreest men voor zijn ogen. In het laboratorium werd veel vernield. Het overige perso neel bleef ongedeerd. Advertentie LM.) De nare gevolgen voor Uzell en an- selijk betten (deppen) f met de zuiverende f HELDERE 1 ÉBRALINE 9*en 1 lot pleisters 1 1 1 I 'UUm 1 Ir Albarda eervol als lid van Raad van State ontslagen DEN HAAG. —""Aan ir J. W. Albarda. is op zijn verzoek, we gens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd, met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dank betuiging voor de gewichtige dien sten in die functie aan den lande bewezen. (Advertentie l. M.) Lord Alexander: OTTAWA. De'Britse minister van Defensie, Lord Alexander, heeft Donderdag verklaard, dat een wijziging in de V.N.-delegatie te Panmoendjon „meer kwaad dan goed zou doen". Hij zou niet adviseren een Brit se gedelegeerde in de delegatie te benoemen. Een Brits verzoek om een stem in de bestandsbesprekin gen zou de kansen op een wapen stilstand slechter kunnen doen worden zei hij. De geallieerde onderhandelaars te Panmoendjon overwegen, naar Donderdag uit Tokio werd ge meld, in weerwil van protesten van de Noordelijke delegatie een langere pauze in de besprekingen te bewerkstelligen om te voorko men dat de Noordelijken de on derhandelingen gebruiken voor propaganda-doeleinden. (Advertentie I. M.) Visa voor Spanje zijn nu veel duurder DEN HAAG. Nadat de prijs van het verblijfsvisum voor Spanje van f 23.40 op f 32 50 is gebracht zijn ook de doorreis-visa voor Span je aanzienlek duurder geworden. De prijs voor het doorreisvisum met een geldigheid van drie dagen is van f 3.90 thans tot f 13 ver hoogd. terwijl die voor het visum met een geldigheidsduur van zeven dagen van f 7.80 op f 26.gebracht is. Dit is het gevolg van de hoge prijs, welke ons land de Spanjaar den voor een Nederlands visum be rekent, meldt de A.N.W.B. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Speelauto maten zijn een vorm van ha zardspel. Tot deze slotsom kwam Donderdag de Officier van Justitie jhr mr A. H. S. v. d. Wijck. Hij eiste dan ook 200.boete tegen een hotel houder uit Hoogezand, die in deze principiële kwestie te rechtstond. Vóór de officier tot zijn uitspraak kwam was er veel aan vooraf ge gaan. In de rechtszaal stond een dergelijke speelautomaat opgesteld. Deze apparaten, die men overal in ons land aantreft, werken met een kogeltje, dat door bepaalde clcctri- sche contacten te raken een zeker puntenaantal noteert. Een scorebord (waarop paardenafbeeldingen staan) correspondeert met een bepaald nummer, dat na verlichting een zeker bedrag uitbetaald. De officier had twee getuigen- deskundigen gedagvaard: een in specteur van politie en een inge nieur in de electrotechniek. Beiden verklaarden, dat behendigheid bij dit spel geen werkelijke invloed kon uitoefenen. De raadsman, mr N. J. Polak, noemde deze vorm van spelen wél een zaak van behendigheid. En ter demonstratie had hij twee getuigen décharge meegebracht, ware goo chelaars op het gebied van deze automaten. Rechters, officier, griffier, par ketwacht en pers stonden broeder lijk naast elkaar om deze demon stratie te kunnen volgen. Het was inderdaad verbluffend te zien hoe beide heren de loop van het kogeltje wisten te beïn vloeden en tevens het verlichtings bord zodanig behandelen via de betalingsschijf, dat het aantal kan- Tielse agent vrijgesproken van aanklacht valsheid in geschrifte ARNHEM. Het gerechtshof heeft Donderdag de Tielse politie agent H. van D. vrijgesproken van de ten laste gelegde valsheid in ge schrifte bij het opmaken van een proces verbaal. Verdachte had tegen een kranten bezorger proces-verbaal opgemaakt, omdat die een zangvogeltje gevan gen hield en daardoor de vogelwet overtrad. Geen verbaal maakte hij op tegen de vogelhandelaar, die het diertje had verkocht. Politie-vrijwilliger had succes, waar para-normalen faalden Op 14 Juni plaatsten wfj een be richt van Ass. Press, waarin stond, dat de Nederlandse telepaath Peter Hurkos een beslissend aandeel heeft gehad in de opsporing van de AVi jaar oude Joëlle Ringot, die sinds 3 Juni in het Franse dorpje Phajempin bij Rijssel werd ver mist. Het stoffelijk overschot werd tenslotte gevonden in de tuin van de buurvrouw van de Ringots, die inmiddels heeft bekend het kind te hebben vermoord, zonder tot nog toe een aannemelijke verklaring van haar daad te geven. In het eerste bericht hierover meldden wij, dat Hurkos, die op verzoek van de bevolking naar Phalempin was gekomen, de plaats aanwees, waar de waarschijnlijk abnormale moordenares haar slachtoffertje begraven had. Thans worden ons enkele exem plaren van het Parijse dagblad Fi garo overgelegd, waarin zeer duide lijk te lezen staat, dat Peter Hurkos geen rol van betekenis heeft ge speeld. evenmin als de vele ande ren. die langs paranormale weg een oplossing van het raadsel zochten, nadat bekend werd, dat uit de be volking frs 200 000 was samenge bracht als beloning voor inlichtin gen, die tot de oplossing zouden leiden. Het lijkje is gevonden door een vrijwillige politieman, die aan de opsporingen deel nam. Dat Hurkos rond de woning van de Ringots heeft gezocht, zegt natuurlijk ook weinig, zeker, nadat de politie tot het oordeel gekomen was, dat Joëlle niet ver van huis geweest kon zijn. In ieder geval staat vast en dit is bepalend, dat Hurkos de uitgeloof de beloning niet gekregen heeft Het geld zal worden gebruikt om de zwaar getroffen familie Ringot enkele maanden in een rusthuis on der te brengen. De moordenares. Denise Buttin. die eerst verklaarde, dat het kind door een ongeval om het leven kwam en het stoffelijk overschot verborg, omdat zij vreesde, dat de speelkameraadjes van het meisjv verantwoordelijk zouden worden ge steld. moest volgens Figaro ijlings naar elders worden overgebracht omdat de bewoners van Phalempin aanstalte maakten, haar van het leven te beroven. sen aanmerkelijk toenam Maar de officier vond toch. dat met derge lijke duivelskunstenaars geen reke ning kon worden gehouden. Voor de gewone man is dit een zuiver geluksspel," zei hij. De uitspraak in deze zaak is op 3 Juli. Vermeer's „schilders atelier" aan Oostenrijk toegewezen WENEN. Een rechterlijke com missie te Wenen heeft het stuk „Het schildersatelier" van Johannes Ver meer. dat in 1938 door Hitler van de Oostenrijkse verzamelaar graaf Czernin voor 1 650.000 Duitse mark werd aangekocht, aan de Oosten rijkse staat vervallen verklaard. De advocaat van de tegenpartij heeft het hooggerechtshof verzocht de in beslagneming van het schilderij, dat zich te Linz bevindt, te voorkomen, straties bij te wonen. Expeditie-Bombard voor tweede maal gestrand PUERTO DE CIUDADELA. Dr Bombard en Palmer, die in een rubberboot op weg van Nice naar Gibraltar zijn, vanwaar zij de oceaan naar Zuid-Amerika willen oversteken, hebben de hulp moe ten inroepen van visserschepen Zij konden niet meer voort. De schepen hebben beiden weer naar Minorca terug gebracht, vanwaar zij enige tijd geleden waren ver trokken. Bij het aan boord nemen van de „expeditie", die wil aan tonen. dat de zee voldoende voed sel en vocht biedt om te leven, sloeg het rubberbootje om en ver loren de reizigers hun radio en enkele kledingstukken. Thans hebben zij het plan zich naar Gibraltar te begeven, hun uitrusting aan te vullen en een poging op de Oceaan te wagen. Reeds eerder hebben zij van een passerend schip voedsel en water aangenomen. WASHINGTON. Door per soonlijk ingrijpen van minister van Buitenlandse Zaken Acheson kan Hilde Speer, de 16-jarige dochter van een der voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers, toch samen met ongeveer 400 andere Westduitse jongens en meisjes een jaar in de Verenigde Staten verblijven. (Van onze parlementaire redacteur) WAT is de inzet bij de as. verkiezingen? Op de verkiezingsaffiches lezen we, al naar de aard dei- adverterende partijen, dat het gaat om de middengroepen, voor of tegen het socialisme, tegen de reactie, om vrede, welvaart, sociale rechtvaar digheid ja, wat al niet? In dit rubriekje, dat beoogt van verkiezingstechnische voor lichting te dienen, zal over de juistheid van die leuzen niet gerechterd worden. Dit han delt over wat men met een zwaar woord de staatsrech terlijke betekenis van de ver kiezingen zou kunnen noemen. Zo bezien, zou het antwoord kun nen luiden, dat de kiezers opgeroe pen worden over een Grondwets herziening te oordelen. De regering heeft immers enkele voorstellen tot Grondwetswijziging ingediend, waar van er een tweetal door de Staten- Generaal in eerste lezing is aan vaard. Het belangrijkste beoogt onze nationale Grondwet aan te passen aan de ontwikkeling der internatio nale rechtsorde; het andere: het aantal Tweede Kamerleden uit te breiden. Die voorstellen moeten nu nog een tweede behandeling in de nieuwe Kamers ondergaan om van kracht te worden. Daartoe dienen ze met tweederde meerderheid te worden aanvaard Maar eerst moe ten de kiezers worden geraadpleegd. Waarover? Over de Grondwets voorstellen? In feite niet. Want de kiezers beslissen niet direct zelf over die voorstel'en. Dat doen de nieuwverkozen Kamers, overeen komstig de politieke zeden van ons land Van de kiezers wordt niet. als bü een referendum, een oordeel over een bepaald wetsontwerp ge vergd. Zij stemmen op die partijen, wier politieke beginselen met de hunne overeenstemmen. De Kamer leden maken naar eer en geweten uit, wat deze beginselen in de prac- tijk met zich mee brengen. In hun verkiezingsprograms geven zij de kiezers een richtsnoer van wat de zen mogen verwachten dat zij zul len doen. HET komt er bij deze verkiezin gen dus veel meer op aan. dat getoetst wordt in hoeverre de volks vertegenwoordiging representatief is voor de politieke opvattingen van het Nederlandse volk. Daarin kan immers sedert de laatst gehouden Kamerverkiezingen verandering zijn gekomen. Om dit vast te stellen TAIPEH. Een Chinese natio nalistische stoottroep heeft op 12 Juni het eiland Tsjianghoa bij de kust van de provincie Foekien ver overd. Twee bataljons infanterie vielen het eiland aan. dat door bijna duizend communistische man schappen was bezet. Van de tegen stander werden 200 man gedood, 200 gewond en 150 gevangen genomen. De nationalisten zouden 45 man aan doden hebben verloren. Waarnemers maken uit de om vang der ingezette troepen op. dat de nationalisten besloten hebben het initiatief van de operaties langs de kust van communistisch China te hervatten. dienen in het algemeen de periodie ke verkiezingen, zoals die by ons nu eenmaal in de vier jaren wor den gehouden Daartoe dient feite lijk ook een Kamerontbinding in verband met de Grondwetsherzie ning. Sinds 1887 is het in ons land ge bruikelijk om een grondwetsher ziening te doen samenvallen met de normale periodieke verkiezingen. De verklaring ligt voor dc hand. Een Kamerontbinding betekent immers een onderbreking van de parlemen taire werkzaamheden. Wanneer dit veelvuldig geschiedt nu eens om een Grondwetsherziening tot stand te brengen, dan weer op de voorge schreven vierjaarlijkse tijdstip- zou dit weinig bevorderlijk zijn voor een goede gang van 's lands zaken. Temeer waar het optreden van nieuwe Kamers samen pleegt te gaan met het aftreden van het zit tend kabinet. Onze oarlcmentaire zeden verlangen Immers, dat de sa menstelling van een kabinet dus danig is dat het vertrouwen ont moet bij de meerderheid in de volksvertegenwoordiging Uiteraard bij de volksvertegenwoordiging in haar nieuwste samenstelling Men zou dus ook kunnen zeggen, dot de verkiezingen dienen om dc overeen stemming tussen regering en volk te handhaven. Behalve dat dus de Staten-Generaal verantwoording af leggen voor hun beleid in dc afge lopen jaren, is ook het algemeen regeringsbeleid in het geding. En in dit verband krijgen de verkie zingsleuzen haar betekenis. DEN HAAG. Volgens voorlo pig. cijfers van het Centraal Bu reau van de Statistiek werd in Mei 88 procent van de invoer door uitvoer gedekt In April was dit percentage 103 De waarde der in gevoerde goederen bedroeg in Mei ƒ719 millioen (April f688 millioen), terwijl werd uitgevoerd voor een waarde van f 636 millioen 708 millioen). De verhouding tussen de in- en uitvoer, welke in April zo opval lend gunstig was. is in Mei tenge volge van een voortgezette daling van de uitvoer bu een stijging van de invoer ongunstiger geworden. Toch bleef het dekkingspercentage vergeleken met vorige jaren op een voor de Mei-maand hoog niveau. Hel invoersaldo bedraagt sinds het bi'gin van het jaar f223 millioen. (Jan.-Mei 1951 f 1.378 millioen). DEN HAAG. Ter gelegenheid van liet 100-jarig -estaan van de rijkstelegraaf wordt van 19 Juli tot 28 September in het Nederlandse Fostmuseum alhier een tentoonstel ling gehouden, waarop een over zicht wordt gegeven van de ont wikkeling* van de telegrafie. Het publiek 7.31 in de gelegenheid wor den gesteld verschillende demon- (Adnprter I M.) Een Prisma dameshorloge 55.- Sportief en sierlijk PRISMA ADEN. Rechter Campbell van het Hooggerechtshof te Aden heeft beslist, dat de lading van de „Rose Mary" nog een maand in Aden moet blUvcn. De vertegenwoordiger van dc re ders van het schip in Aden heeft Donderdag verklaard, dat de „Rosé Mary" gehuurd was door de firma Bubenberg te Spietz (Zwitserland) voor een reis heen en terug van Italië naar de Perzische Golf. Toen de „Rose Mary" zich in de Perzi sche Golf bevond, kreeg de kapi tein van de firma Bubenberg op dracht naar Bandar Masjocr te gaan om (Perzische) olie in te ne men. Volgens de vertegenwoordiger van de reders hebben de reders de kapitein bevel gegeven Aden aan te doen. Zij deden op het ogenblik stappen om zich van de lading te verzekeren. Te Genève heeft de eigenaar van de „Rose Mary" berichten, dat hij het schip aan de Anglo-Iranian heeft verkocht, ten stelligste tegen- DEN HAAG. In 1950 kwamen ergerlijke staaltjes van kinderarbeid aan het licht. Het verslag van de Arbeidsinspectie vermeldt, dat in een steenfabriek twee Jongetjes werden aangetroffen, resp. twaalf en zeven jaar oud, die tijdens de vacantledagen. met medeweten van de vader, een oudere broer assisteerden. Ze waren bezig op een vrijwel onbescherm de cirkelzaag steen te zagen, waarbU zij In een dichte stofwolk waren gehuld. king op arbeid in fabrieken of werkplaatsen (110), brood bezorgen (72), melk bezorgen (86), couranten bezorgen (50), loopwerk van andere aard (150) en verrichten van ver schillende andere werkzaamheden (153). gesproken. Een woordvoerder van dc Anglo-Iranian in Londen heeft berichten tegengesproken, dat de maatschappij het schip heeft ge huurd. In het Lagerhuis heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden. Donderdag verklaard, dat de kapitein van de „Rose Mary" ge weigerd had zijn lading aan een vertegenwoordiger van de Anglo- Iranian over te dragen voordat het hof in Aden maatregelen had ge nomen. Desgevraagd zeide Eden, dat de RAF tijdens de reis van het schip geen ogenblik in verbin ding was geweest met de „Rose Mary" Op de vraag waarom het schip naar Aden was gegaan ant woordde Eden onder hilariteit: „Dat zou ik niet weten". In een centrum van huisindustrie bleken ook kinderen intensief aan de werkzaamheden deel te nemen. Het onderwijzend personeel klaagde over gebrek aan belangstelling als gevolg van te weinig nachtrust en voorts over het feit dat talloze kin deren de beschikking hadden over veel geld. Zij snoepten veel en som migen gingen zich reeds aan drank misbruik te buiten. Een der leerlin gen kocht een radiotoestel van zelf verdiend geld. Een ander schafte zich een nieuwe fiets aan. In 626 gevallen werd van de over treding van het verbod van kinder arbeid proces-verbaal opgemaakt. Deze overtredingen hadden betrek- ZOWEL democraten als republi keinen gebruikten tijdens onlangs door deze partijen gehouden ver kiezingsbijeenkomsten in Evans- ton (Illinois) auto's, tot een ge zamenlijke waarde van een mil lioen dollar, voor het opvoeren van een propagandastunt. Voor het enorme Dgche-Stadion vorm den de Lincolns. Fords en Mer- cures der democraten een ezels kop (de ezel is het symbool van de democratische party). Dat liet- ten de republikeinse automobilis ten niet op zich zittenmet hun karretjes vormden z\j prompt het figuur van een olifant, het sym bool van hun partij. DEN BURG. Op het strand bij De Mok op Texel is gistermiddag een lijk aangespoeld. Men vermoedt, dat het één van de slachtoffers is van het ongeluk in het Marsdiep, waarbij een Nederlandse Thunderjet tijdens een duikvlucht op een En gels patrouillevaartuig is neerge stort. Studen t-getu ige noemt namen STOCKHOLM. Twee commu nistische leden van het Zweedse parlement hebben Donderdag ver zocht, door de rechtbank van Stockholm gehoord te worden in het proces tegen zeven communis, ten, die van spionnage voor de Sowjet-Unle worden beschuldigd. Dit naar aanleiding van het feit, dat hun namen zijn genoemd door een getuige, de 19-jarige student Jan Lodin. Deze heeft verklaard, dat de voornaamste beschuldigde, Enbom, die bekend heeft tien jaar lang voor de Sowjet-Unie gespion- neerd te hebben, eerst mondeling en daarna in een anoniem schrij ven hem Lodin, een bekentenis had gedaan. Dit schrijven had Lodin aan de politie overhandigd. Volgens Lodin had Enbom hem verteld, dat Persson en Holmberg iets met de spionnage van Enbom te maken hadden gehad. Lodin heeft verder de naam genoemd van Knut Ols- son, een lid van de Stockholmse gemeenteraad. Enbom zou Lodin verteld hebben, dat Olsson ge poogd had hem (Enbom) over te halen om in het geheim voor de Russen te werken. DJAKARTA. Door het aan nemen van een motie van I. J. Kasomo van de Partai Katholik, heeft Donderdagavond het Indone sische parlement zijn vertrouwen uitgesproken in het nieuwe kabinet De motie werd aangenomen met 125 tegen 5 stemmen van de Partai Murba en de Sarekat Kerakjatan Indonesia. Vóór de stemming had den de fracties van de Partai Indo nesia Raya, de fraksi demokrat, de fraksi progressief en enkele partijlozen de zaal verlaten. Nederland kan voor 13.45 millioen mark naar Duitsland exporteren BONN. De West-Duitse autori teiten hebben Donderdag een bedrag van 13,45 millioen Dm beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 12.6 millioen Dm voor kaas, 350.000 Dm voor melkproduc ten. 400.000 Dm voor vlas en vlas garens en 100.000 Dm voor houtwa ren. Bijna f 100.000 voor Erefonds voor Oud- Verpleegsters bijeen DEN HAAG. Het totaalbedrag van de voor het „Erefonds voor oud-verpleegsters" binnengekomen gelden bedraagt thans bijna 100.000, terwijl de inzameling nog steeds wordt voortgezet. De stich- tingsacte van het Erefonds zal de zer dagen worden gepasseerd, zo dat dan ook spoedig de werkzaam heden van het stichtingsbestuur een aanvang zullen kunnen nemen. In tussen zijn reeds een paar honderd aanvragen om steun bij het secre tariaat binnengekomen. Men hoopt, dat het benodigde kapitaal nu spoe dig bijeen zal zijn, opdat de oud- verpleegsters die in de diepste el lende verkeren, weldra geholpen zullen kunnen worden. A L bepaalt de wet wat een leder aan de fiscus verschuldigd Is, ln de practljk is het niet onverschillig wlo deze wet hanteert en op welke wijze dat gebeurt. Het is opvallend, dat er over het belasting recht véél. doch over de belastingdienst te weinig is geschreven" Aldus begint het voor woord van het boekje „lloe werkt de fiscus?", dat geschreven werd door H. Weisfeit, hoofd van de afdeling perso neel van de belastingdienst bij het mi nisterie van Financién. In samenwerking met de heren A. Bouman en A. J P. W. Heijne. beiden werkzaam op dezelfde afdeling. Het boekje, uitgegeven bij de N.V, Uitgevers-Maatschappij JE. E Klu- wer te Deventer, (prijs 5.50.) steit zich ten doel; de leemte ln de literatuur over de belastingdienst enigszins aan tc vul len. Het richt zich zowel tot de ambte naar als tot het grote publick en bevat een volledig en samenhangend overzicht van de praktijk van de dienst, waaraan de uitvoering van de belastingwetten is opgedragen. Bekendheid daarmee kan de belastingbetaler slechts tot voordeel strekken. Het is niet alleen terwillc van dat voordcel, dat wij dit boekje kun nen aanbevelen. Het is zó leesbaar tn boeiend geschreven, dat men het. een maal ter hand genomen, slechts node zal wegleggen. Er staan wetenswaardlgnc. den over het belasting-museum, dc be- lastingacadcmic en de staaatsloterij. dlo u zullen Interesseren, ook wanneer fis cale praktijken u overigens koud laten. En misschien zult u niet alle bladzijden van dit werkje lezen, wellicht laat het u koud. Maar wat een essaleur. wat een lngenieur-vcrlfacatcur is het zal u aan leek toch wel interesseren wat cr nu allemaal komt kijken voordat het geld uit uw portemonnaie In de schatkist is beland. Dat is racer dan u wel denkt, vóór u dit boekje hebt bestudeerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3