In Tweede Kamer moeten meer vrouwen komen Eerste wandeling over expositie VOORAL VOOR DE VROUW Okaaj. Sie joe leter" Reito. Solo Eensgezind oordeel van vrouwelijke politici Wat fijn mevrouw, dat U hier komt wonen! Belangrijkheid overtuigt onmiddellijk Gevarieerde expositie in „Het Baken Universitair nieuws .Vrijdag 20 Juni 1952 5 WE praten en schrijven veel over de vrouw in de politiek, maar wat vinden onze vrouwelijke Tweede Kamerleden daarvan nu zelf? „Wat let ons", dachten we, „het haar te vra gen?" En zo hadden we achtereenvolgens gesprekken met mej. mr Tendeloo (P.v.d.A.), mevr. Fortanier (V.V.D.), freule mr Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.), mej. Nolte (K.V.P.), mej. dr Klompé (K.V.P.)en mevr. Ploeg (P.v.d.A.). De enige, die ons herhaald verzoek om een onderhoud onbeantwoord liet, was mevr. Lips (C.P.N.) We stelden ieder de volgende vra gen: 1. Acht U het gewenst, dat er meer vrouwen in de Kamer ko men? 2. Wat vindt U van de leuze: „Vrouwen, stemt op een vrouw" en 3. Vindt U dat de vrouw in de politiek een eigen methode van wer ken heeft, welke zich, in het alge meen, onderscheidt van die van de man? De eerste vraag beantwoordden allen met een hartgrondig: „Ja!" En even eensgezind verklaarde men, dat een fifty-fifty verhouding niet noodzakelijk is. De levenstaak van dc vrouw, vooral van haar die moe der is, ligt nu eenmaal meer in het gezin, maar zo'n twintig vrouwen in de Tweede Kamer moest normaal zijn. Waarom? Mevr. Fortanier drukte het zo uit: „De mensheid bestaat nu eenmaal uit mannen en vrouwen. Het is toch niet meer dan normaal, dat ook de vrouw haar aandeel in de verantwoordelijkheid voor de po litiek op zich neemt? Mannen en vrouwen behoren door mannen en vrouwen gezamenlijk te worden ge regeerd. Mevr. Ploeg noemde een aan de praktijk ontleend argument. „Veel mensen", vertelde ze, „hebben een verkeerde voorstelling van de gang van zaken in de Kamer. Sommige mensen ergeren zich er wel aan, dat de vrouwelijke led-en over on derwerpen, die speciaal de vrouw aangaan, soms niet het woord voe ren. Dat >s het gevolg van de werk verdeling". „Elk lid van de fractie heeft zijn afgebakend terrein. Een onderwerp dat in de Kamer aan de orde komt, wordt eerst in de frac tie besproken. Daarbij kunnen alle leden, dus ook de vrouwelijke, hun invloed doen gekten. Naar buiten in de Kamer dus, voert meestal al léén de deskundige het woord. Zou nu de fractie meer vrouwelijke le den tellen, dan zouden die tezamen een groter terrein bestrijken en ook in het openbaar meer het woord kunnen voeren over de onderwer pen, die voor vrouwen van belang zijn." OVER de leuze: „Vrouwen, stemt op vrouwen" bleek de eensge zindheid minder groot. Mej. Tende loo. mevr. Fortanier en freule Wtte waal waren er vóór. Mevr. Fortanier vertelde, dat in haar partij de leuze gemeengoed is. Het partijbestuur adviseert de vrouwelijke leden: „Stemt op een der vrouwelijke can- didaten van onze lijst." De anderen dachten er anders over. Mevrouw Ploeg vond: „Je moet stemmen allereerst op een be paalde partij en vervolgens op de beste candidaat. De sexe mag daar bij geen rol speten." Mej. Klompé formuleerde het weer anders: „We moeten de indruk vermijden", zei ze. „dat de vrouwen alleen de vrou wen en de mannen alleen de man nen vertegenwoordigen. Bovendien leidt die leuze af van datgene waar om het werkelijk gaat: de vrouwen moeten zich politiek organiseren en in haar partij de candidaatstelling zó beïnvloeden, dat vrouwen van zelf op een verkiesbare plaats ko men." Mej. Nolte had in hoofdzaak de zelfde bezwaren. De noodzaak zich politiek te or ganiseren en te scholen, lag allen na aan het hart. „De vrouw moet meer politiek inzicht krijgen", zei freule Wttewaall, „het feit dat men op een vergadering aardig de voor zittershamer weet te hanteren en vlotte speeches weet te houden, is geen waarborg voor een goed Ka merlidmaatschap. Er is grote des kundigheid én inzicht in en fee ling voor politieke verhoudingen voor nodig." Wij kregen uit de gesprekken de indruk, dat een zeker tekort aan politieke bewustheid bij de vrouw in de rechtse groeperingen sterker wordt gevoeld dan bij de linkse. Maar daar missen de vrouwen nog wel eens een juist inzicht in de vereiste mate van deskundigheid „Het is niet bepaald bemoedi gend", werd ons van de rechter zijde verteld, „als je na een ver moeiende vergadering, waar je het woord voerde, met een bestuurslid mee naar huis gaat en daar zijn vrouw achter het theeblad vindt, die met een minachtend trekje om haar mond verkondigt, dat zij de politiek aan de mannen overlaat. Zulke dingen kwetsen en ontmoe digen soms meer dan men denkt. De mannen zijn soms sportiever en kunnen wel eens na je speech, uit de grond van hun hart verklaren: Juffrouw, U bent me 100 pet mee gevalten." T) E laatste vraag of de vrouw ■L-, een andere aanpak heeft dan de man bleek het moeilijkst te be antwoorden. Hier kwam een mis schien wel typisch vrouwelijke nuchterheid om de hoek kijken. De eerste reactie op de vraag kwam vrijwel steeds hierop neer: „Ik doe mijn best, werk hard en heb geen tijd mij af te vragen of ik het anders doe dan de man. Laten de psychologen het maar uitmaken." En als tweede reactie, na enig na denken. bij allen zonder uitzonde ring: „Ja, nu U het zo nadrukkelijk vraagt: er is zeer zeker een ver schil, maar je moet niet generali seren. Doet U, als U hierover schrijft, vooral de man niet tekort. Het gaat om nuanceverschillen. „Als bloemlezing uit wat als ty perend voor de vrouw werd ge noemd, geven wij de volgende op merkingen: Vrouwen hebben meer zin voor de eisen van de praktijk en voelen een situatie vaak zuiver der aan. Ze redeneren minder star van een theoretisch standpunt uit. Ze stappen gemakkelijker over for mele bezwaren heen cn kijken eer der naar wat bindt, dan naar wat scheidt. Zii benaderen mensen en zaken meer van de menselijke kant en zijn daarom zeer geschikt voor het oplossen van controversen, ook binnen de eigen partij. Vrouwen kunnen de speciale vrouwenques- ties (arbeid, gehuwde vrouw, ge zinsverzorging) beter beoordelen dan de man. Mej. Tendeloo en mej. Klompé voegden daaraan nog toe dat de man ook heel best de vrouwenbe- langen die immers evengoed al gemene belangen zijn kunnen behartigen, mits de vrouw hem maar op het bestaan van die belan gen opmerkzaam maakt. En van die taak kwijten alle vrouwelijke Ka merleden zich zeer eensgezind. De vrouw vormt in de politiek een bindend element. Naar onze mening kwam dit in alle gesprek ken met deze vrouwen het scherpst tot uiting. Je voelt, meer dan het wordt uitgesproken, dat de „Ka mermeisjes" zoals ze zichzelf schertsend noemen zich tot taak hebben gesteld in de politiek de eerbied en de liefde voor de mens, ook de tegenstander, te blijven uit dragen. Niemand zou willen bewe ren, dat niet vele mannen zich dezelfde taak hebben gesteld. Maar het lijkt of het de vrouw van na ture wat gemakkelijker valt deze opvatting in praktijk te brengen. Ziezo, de verhuizing zit er op. Boel aan de kant, maar toch voelt U zich nog lichtelijk als een kat in een vreemd pakhuis, in dit geval uw nieuwe woning. Terwijl U net zit te overleggen waar U die niet bijster mooie ets van tante Toosje kunt ophangen zonder dat die te erg opvalt, wordt er gebeld. Voor uw nieuwe voordeur staat een allerbeminnelijkste dame, een mooie bos bloemen in de hand, die zij U met een vriendelijk woord van welkom overhandigt. „Welkom, welkom!" roept iedereen En niet alleen bloemen. Een keu rig opgemaakt mandje met lekker nijen zet ze op Uw tafeltje en ze geeft U ook nog een dikke envelop, waarin vrijkaartjes voor bioscoop en schouwburg, reductiebonnen van de winkeliers ter plaatse. Van de garage en de ijsman, van de kap per, de schoenmaker, de slager zowel als de kruidenier en de stomerij. „Welkom!" Een sprookje? Nee. werkelijk heid! Waar? In Amerika natuurlijk. Deze aardige dame is een ..welcome lady". Een van de vierduizend „welkom gastvrouwen" in dienst van de „Welcome Wagon Ine", een firma, die zich bezig houdt met het door een speciale psychologische strategie winnen van toekomstige klanten. Uw „welcome lady" brengt U niet alleen reductiebonnen, bloe men en lekkers. Ze brengt U ook een door de burgemeester persoon lijk getekende brief, waarin deze er zijn verheugenis over uitspreekt, dat U nu juist in zijn stad of dorp bent komen wonen. Hij verzekert U, dat alle gemeente-ambtenaren en alle gemeentelijke instanties cr gewoon naar hunkeren U met alles van dienst te zijn! „Okaaj!!!" gilt een jongen op straat. „Sie joe leter, kid!" Een meisjesstem joelt terug „Reito!! SolongU" Ik ga uit het raam hangen en kijk. Het zijn Jan van de drogist en het meisje uit de melkzaak „Het Kaashuis", beiden vol bloed Nederlanders. Waarom dan," vraag ik me af, „deze exotische kreten?" Ja. waarom eigenlijk? Waarom komt de electricien de boiler fixenWaarom zit mevrouw-hiernaast haar vacantia te „plan nen"? Waarom stuurt het Nederl. Roode Kruis papiertjes rond over „Welfare-werk"? Waarom noemen de kinderen van de tand arts hun vader daddywaarom spreekt het jonge echtpaar van de zolder étage elkaar toe met „darling" en „sunny-boy"; waarom dragen we „battledresses"en „slips", en „shirts"; waarom doen we mee aan het dinner by candlelight Het heeft geen zin antwoord te geven op deze vragen. De dinner- by-candlelighters, de battledressers, de reitoeërs en de darlingen zijn helemaal niet gebrand er antwoord op te krijgen, ze okaajen er lustig op los. Sommigen hebben er al hoera' een accent van gekregen. Toe maar jongens, wég met je eigen taal! Brabbelen en babbelen maar! „Whisky-soda, Johnny? Say when Here's to you, here's to poor old Europe!" „Here's to dear old England Dat hoorde ik eens een vrouw mot grijs haar en een heliothroopkleurige omslagdoek zeggen. Ik herinner me, dat er een lamp brandde boven een witgedekte tafel. Ik herinner ine ook, dat ik even schrok van die woorden, want hoewel de vrouw een geboren Engelse was, sprak ze altijd Nederlands, zónder accent, zónder een enkele fout. Maar die ene avond was het kerstavond? Was het oudejaarsavond? Het is zó lang geledenzei ze heel zacnt dat ene zinnetje in haar moedertaal. Ik vond. dat het zinnetje mooi klonk, en van dat ogenblik af kreeg ik een zwak voor dear old Engiana. „Dear" old England? Nu ja, niet zó „dear"; sla cr Dickens op na. Maar goed, ten tijde van mijn eerste bezoek had Olivier Twist ai lsng zijn grotere portie pap gekregen. Voor mij was Engeland die eerste keer een feestland, en Londen was een Lunapark met de roitrapo<.n van de underground, de lichtrecla mes van Piccadilly, de hoge bussen, waar je langs een ijzeren laddertje helemaal bovenop kon klimm.n, de teashops vol cakes en jelly en room, de reuzensoldaten voor het paleis, en de oude wachters van de Tov\er die allemaal leken op de koning uit het verhaal van de „Gelaarsde Kat". Maar toen ik. jaren en jaren later, in Engeland woonde, was Londen geen Lunapark meer, maar een gro te grauwe stad. waar ik iedere koer weer heen moest, met mijn bood schappentas Ik vraag een ons spek aan de slager. Hy kijkt me aan met lege ogen. Ik gebaar: „One ounceEr gebeurt niets. Ik wijs naar een stuk bacon en knik. De man neemt het stuk bacon op, en bergt het in de ijskast. Misschien is één ons hem te weinig„Two ounces of bacon, please." Stilte. Ik wil de ijskast ope nen, maar de slager houdt me tegen; in deze zaak heerst hygiëne en de klanten mogen niet met hun vin gers aan het vlees komen. Wat nu? Ik weet werkelijk niet meer op wel ke wijze ik er achter ben gekomen, dat men bacon per plakje verkoopt, niet per ons. En dan mijn lijdensweg met de huiskamergordijnen! Vijf meter zes tig gebloemde cretonne! Maar hoe veel yards is vijf meter zestig? Ik trachtte de verkoopster van de eer- I ste winkel voor dit vraagstuk te in teresseren. Ze zei echter alleen maar, steeds weer: „I beg.your par don?", en daar bleef het bij. In de tweede winkel haalden ze een chef, die me vertelde, dat er in deze zaak niet op afoeta^ng werd verkocht, welke mededeling als een tang op een varken sloeg. In de derde win kel eindelijk kwam ik op het idee de lengte van mijn rok als basiseen heid te gebruiken. Een rok is onge veer 80 centimeter, niet waar? Dus: „Seven times the length of my skirt, please Zulk soort voorvallen is natuur lijk wel mal, maar niet prettig, je krijgt het gevoel, dat de stad je vijandig is gezind. Dan kijk je 's avonds niet meer naar de licht reclames van Piccadilly, maar naar dc zwervers, die slapen op de ban ken van Trafalquar Square Maar Londen is gelukkig niet al leen een stad van barse slagers en kille verkoopsters, het is o.a. ook een stad van glazenwassers en nooit zal ik het vriendelijke man netje vergeten, dat op de ochtend van de eerste Januari plotseling opdook voor mijn raam op de derde etage. Het feit. dat ik juist mijn tanden stond te poetsen, liet hem volkomen koud. Hij knikte vaderlijk en zei: „A happy New Yoar to you. Madam." Toen schoof hij het raam van buiten af dicht, gooide er een plens water tegen aan, en begon te zemen. HENRIeTTE VAN EYK Dit nu is een bezoekje waardoor U direct bent opgefleurd. Uw „welcome lady" stelt U op een zeer discrete wijze enige vragen. Uw antwoorden bevatten stellig voor de plaatselijke winkeliers be langrijke gegevens. Zij geeft U ook practische tips. En als de „welcome lady" weggaat, dan bent U volkomen op de hoogte met de gewoonten en met de winkels ter plaatse. U voelt zich dan al weer helemaal „thuis". Deze „welcome ladies" vindt men in grote steden én in kleine dorpen. Als U veel verhuist, hebt U zo'n welcome-ceremonie natuur lijk al eens meer bij de hand ge had en U weet wat U te wachten staat, wanneer een mooie limousi ne voor Uw huisdeur stopt. Natuur lijk een mooie grote wagen, gratis ter beschikking gesteld door een garage ter plaatse. Deze welkom-organisatie bestaat al zon 23 jaar in de Verenigde Staten, zij heeft wel duizend filia len. Ook in Canada kent men deze instelling en er zijn plannen bin nenkort naar Engeland over te steken om ook daar deze klanten- winnende spychologie te gaan toe passen. De welkom-dames moeten eerst moeilijke cursussen volgen om op ieder gebied beslagen ten ijs te komen en ze moeten over zoveel tact, mensenkennis en psycholo gisch inzicht beschikken, dat zij niets en niemand enige aanleiding tot ergernis zouden kunnen geven. Geneesmiddelen, alcoholica en rookartikelen worden door deze welkom-organisatie niet aanbevolen en men vermijdt alles wat tot wrijving met de verschillende godsdienstige opvattingen óf met de in de VS. zo machtige vrou-< wenclub zou kunnen leiden. En zo1 is deze „Welcome-Lady-organisatie" J een van de vele methoden, waar- mede de zakenwereld in Amerika i klanten poogt aan te trekken en te> dienen. Amerikaans? Inderdaad. Toch zou het wel leuk zijn als we hier ook zo iets hadden. Stel je voor: te kunnen verhuizen naar eon eigen woning! En instanties, diej het nog prettig vinden als ze je kunnen helpen! Advies aan regering Huwende ambtenares van 30 jaar kan in dienst blijven Verschenen is het rapport van de Staatscommissie ter bestudering van het vraagstuk van de gehuwde ambtenares. De conclusie van de commissie is, kort samengevat, de volgende: bij het aangaan van een huwelijk wordt geen ontslag ver leend aan vrouwen: a. die de leeftijd van dertig jaar hebben bereikt; b. die zonder wezenlijke onder- breking een diensttijd van tr»n jaar of langer in Rijksdienst hebben vervuld; c. die de rang van commies dan wel een daarmee gelijk te stellen of hogere rang bekleden. Voor de overigen zouden in indi- viduele gevallen uitzonderingen mo- gelijk moeten zijn, evenals voor be- i paalde groepen, t a waarvan het dienstbelang zulks eist. Gehuwde vrouwen zouden voor i aanstelling tot ambtenaar in aan- i merking kunnen komen in de ge- vallen, waarin bij huwelijk géén ontslag zou worden verleend. CARA VA GGIO-TENTOONSTELLING De eerste wandeling, die wij over de Caravaggio-tcntoonstelllng hebben kunnen maken, heeft ons zonder twyfel reeds overtuigd van de importantie van het geheel. Zoals men weet, zün de schilderijen ondergebracht In dc bovenzalen van het Centraal Museum te Utrecht, en wie begint met het begin, zoals men bij een expositie wel behoort te doen. komt allereerst in de zaal van de Caravaggio's zelf. Zes grote stukken van de meester zelf Caravaggio heeft zijn werk nim mer gesigneerd, en wanneer men dus een schilderij tegenkomt, dat wél zijn handtekening draagt, zijn de kunsthistorici eerder geneigd het af te wijzen dan te accepteren. De werken, hier. voorzover ze uit Italië afkomstig zijn, worden door documenten van betalingen eet volkomen gedekt. In totaal zijn het er zes, maar de formaten zijn groot en wat belangrijker is. de kwaliteit is zeer interessant Vooral de Ma donna dei Palafrenicri (Pauselijke helpers) is een buitengewoon boei end werk. De Madonna zelf. een jonge vrouw van bijzondere schoon heid, houdt staande het naakte Christus-knaapje onder de armen vast, dat met zijn voet op haar voet zich in evenwicht houdt. En haar voet zelf rust op de kop van een slang, die dusdoende in toom wordt gehouden. Rechts van deze beiden waarschijnlijk de figuur van St Anna, de moeder van Maria, wier hoofd ook door een nimbus wordt Zij staat aandachtig toe te zien. hoe de kronkelende slang wordt vertrapt; haar gelaat is ty pisch dat van een volksvrouw. Oorspronkelijk zal dit werk, zo als de meeste religieuze taferelen, in een kerk hebben gehangen, maar in de meeste kerken van Rome hangen de schilderijen zo. dat ze moeilijk te zien zijn. Het is dus niet zo ongelukkig, dat vele van deze stukken tenslotte bij particu lieren of in musea terecht geko men zijn. waar ze in het algemeen beter hangen en meer licht krijgen Juist het feit, dat Caravaggio, zo als ook in dit geval, zijn figuren uit een zeer donkere achtergrond iaat opkomen, maakt het gewenst, dat ze in wat lichtere ruimten hangen. Ook nu heeft men er varen, dat de Italiaanse kerken zelden of nooit een schilderij voor een tentoonstelling afstaan. Uil dien hoofde dus is het prettig, dat men in dit geval op andere collecties een beroep kon doen en vooral van de zijde van de Galleria Borg hese heeft men de grootste welwil lendheid mogen ondervinden, Baburcu en Bylert De tweede zaal bevat werken van Theodoor Baburcn, de meest directe volgeling van Caravaggio. wat men gemakkelijk ervaart uit de soortgelijke lichtinval en de overeenkomstige abrupte gebaren. Uit Wiesbaden is een grote voet wassing afkomstig en voor de kunsthistorici speciaal is het een aantrekkelijk toeval, dat voor deze tentoonstelling ook een variant uit Rome is afgestaan, eveneens van de hand van Baburen zelf. De derde zaal voert ons naar het werk van Bylert, waarnaast tevens verschillende andere schilderijen een plaats hebben gevonden, o.a. een paar geestige doeken van Frans Hals cn een zeer aantrekke lijk werk van Judith Leyster. de begaafde leerlinge van Frans Hals. afkomstig uit Karlsruhe. Vervol gens maken wij attent op het cu rieuze genreschilderij van J W. Stap. een minder bekend meester, die hier op een bijzondere wijze voor de dag komt. De volgende zaal is de „residen tie" van Gerard Honthorst, o.a. met een prachtige Geboorte van Chris tus uit Kopenhagen en een dito ta fereel uit Florence. Een van de grootste werken in deze zaal, een Kruisafneming, is afgestaan door de Pastorie van de Paters Dominica nen in de Spuistraat te Amsterdam, waar het werk van den beginne af schijnt te hebben gehangen, zodat men hier genieten kan van een schepping, die alleen nog maar door ingewijden is gezien. De be roemde „Koppelaarster" uit het Centraal Museum zelf verzinkt wat het formaat betreft, tussen de an dere enigszins in het niet, maar wat de kwaliteit betreft, kan het de toets der critiek volkomen door staan! In de daaropvolgende kabinetten maakt men kennis met het zeer opmerkelijke oeuvre van Matthias Stomer, een minder bekende figuur die oorspronkelijk uit Amersfoort stamt. Aan het Emmaüstafereel van Adriaan Bloemaert kan men ge waar worden hoe deze Utrechtse meester, toen hij reeds een lange carrière achter de rug had als ma niërist, nog onder invloed is geko men van zijn collega Honthorst. hoewel hij tegelijkertijd in ander werk zijn ouder trant is blijven vol gen. Van Sanrirart hangt hier een mooie Barmhartige Samaritaan, uit Milaan afkomstig. Terbrugghen De twee grote hoekzalen. die men vervolgens betreedt, brengen in zeker opzicht het hoogtepunt van dc tentoonstelling, nl. dc collectie Tcrbrugghcn. een aantal zoals men er elders nooit heeft bijeengehad, en zoals men zc ook wel nimmer meer terug zal zien Paiilus Bor De vier Evangelisten uit Deven ter. welke vóór hun afreis naar Utrecht aan een extra schoonmaak zijn onderworpen, vormen van deza groep zek».. n.et het minste dec- Ook in deze zalen zullen de kunst historici vergelijkingen kunnen ma ken, die kunnen meehelpen om be paalde problemen tot oplossing le brengen. Zo is het niet onwaar schijnlijk, dat de luitspeelster, die onze Museum rijk is, en die gere produceerd is op het bekende affi che tenslotte een copie zal blijken van de figuur, die op het ook hier aanwezige Duet voorkomt, dat uit de Galleria Borghese stamt. Het is niet waarschijnlijk, dat het zg. zelf portret van Terbrugghen, afkomstig uit Florence (het wordt op de liist aangeduid met de naam Jan Lijs) een werkelijk zelfportret is. Men zal ervaren dat de Roeping van Matthaeus uit ons Museum zeker niet de minst typische vertegen woordiger is van Terbrugghen. De Bevrijding van Petrus, die boven een deuringang hangt, is een merk waardige ontdekking uit Honfleur. Een van de werken van Terbrug ghen, die zeker tot zijn schoonste behoren, is „1609" gedateerd. Som migen willen een ander jaartal le zen. Het is niet waarschijnlijk, dat het tot zijn vroege werk gerekend Zij zelfvi (Advertentie I.M.) miste opeens 'ertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltij den. Totdat zij merkte dat er iets aan de maïzena ha perde, 't was niet de maizena die ze gewend was, de naam DU RYE A stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA D U R Y E A gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders tn de kast. Zo zie je: Wel gevraagd, maar niet ge kregen. Iets om te onthou den! Voor eens en altijd: Niet alleen MAIZENA DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. moet worden. Het werk van dc fijn. zinnige Paulus Bor is in een afzon derlijk kabinet ondergebracht. Vermeer en Rembrandt In de slotzaal komt men voor nieuwe interessante verrassingen. Wij doelen niet alleen op dc drie mooie Tcrbrug- ghens. een straatzangeres uit Bazel mi twee (luitspelers uit Kassei, alle drie van klein tormaat. maar ook op dc zeer vroege Rembrandt een merkwaar dige musicerende familie. in Oosterse kledij, waarop hij waarschijnlijk zich zelf. zijn zuster cn zijn belde ouders heeft afgebeeld Deze Rembrandt staat zijdelings onder Invloed van dc Utrecht, se School Hetzelfde kan men zeggen van de prachtige Vermeer. Maria en Martha bü Jezus, die uit Edinburgh stamt en die wel door alle kunst historici als een Vermeer wordt er kend Op de tekeningen cn gravures tn dc bovenzaal boven dc kapel zullen wij nog later terugkomen, evenals op de Zuid-Nederlandse meesters in de af zonderlijke tentoonstellingszaal, waar wij prachtig werk van Rubens. Jor- daens. Abraham Jansscns en Theodoor Rombouts tegenkomen, Niet onvermeld mogen wij laten een zeer bijzonder schilderij van de minder bekende meester N van Galen, dc te rechtstelling van een onrechtvaardige baljuw In tegenwoordigheid van Wil lem de Goede; een werk afkomstig uit het Stadhuis te Hasselt (O.) dat ook voor deze gelegenheid is gerestaureerd en dat menigeen zal treffen vanwege de welhaast moderne pregnante uit drukking en de uiterst levendige ac tie. Het schilderij is voorlopig onder gebracht In de benedenzaal van het Museum (no 5) maar wij hopen zeer. dat het In de loop dezer weken nog een plaats krijgt op dc eigenlijke ex positie. Het verdient dit absoluut. C. A S. DE DIRECTIE van het Ceritraal Museum te Utrecht is zo geluk kig geweest een aantal represen tatieve werken van Caravaggio zelf uit Italië te kunnen verkrij gen voor dc expositie. Dit doek, dat in zijn voordracht een wel haast modern karakter draagt wie denkt niet even aan onze surrealisten? bevat een voor stelling van Hicronymus. afkom stig uit dc Galerie Borghese in Rome. Overzicht van de tentoonstelling in Het Baken, waar drie expo santen hun werk laten zien. ?5 Houtgravuren, weefwerk, sieraden' „Het Baken" moge als begrip aan Iets van vastigheid cn rust doen denken, de bewoonsters van huize „Het Baken" Utrechtsewcg 102 (even klimmenI) zijn allerminst rustig, integendeel zeer be weeglijk. Het is Nel van der Chys, die ditmaal de aandacht vraagt voor een expositie van drie verschillende elemen ten. houtgravures iDlrk van Gelder), geweven Japonstoffen (Margo Stein- metz) cn sieraden (Nel v d. Chys). Dirk van Gelder heeft zich in de loop der jaren bij voorkeur geoccupeerd met het medium der grafische kust. Hij tekende cn etste; zijn blik werd meestal geboeid door de nederige vegetaties in bosgronden, etc met hun insecten en andere dieren en hoewel zijn scherpe oog zich geen détail liet ontgaan en zijn werk wel eens opgepropt leek door een opulente overvloed, was er toch altijd ook een grote beheersing cn een be schaafd overleg Het procédé der hout gravure lent zich wel bij uitstek voor zijn kunst, die in een klem formaat zoveel kan vertellen en die vooral ook een beroep doet op onze Intelligentie, meer wellicht dan op het sentiment :k betwijfel zelfs, juist In dit verband, of hij de aangewezen man was om Gor- ter's Mei te illustreren. Zijn vignetten zijn knap en nobel van visie, fraai van toon, maar het blonde, lichte, openc, ijle en speelse van Gorler's Zalige Mei komen zij toch maar zelden nabïj. Uitnemende boekverluchting Intussen. In opdracht van dc Regering maakte hij 'n achttal houtgravures van Zeeuw se landschappen (Zierikzee. Vcerse Gat, Toren van Veerc, etc.i waarin Van Gel der oen beetje archaïstisch tc werk gaat wellicht, maar met een verfijning en compositorische gebondenheid, een diep te en een keur van tonen, die buiten gemeen bekoren. Een enkel landschap krijgt een fantastisch, zelfs ietwat sur realistisch aspect. Ook hot overige hier vertoonde werk. ex-llbris, zomerpost- zegels. vignetten cn illustraties (Uit de Perzische bogaard van Saadi). Nieuw jaarskaarten. het is alles geboren uit een grote liefde voor het kleine cn fij ne. gebonden cn samengevat door ccn naar het monumentale cn decoratieve geneigde geest. Ofschoon ik „maar 'n man" ben. heb ik toch zeer genoten van het bij uitstek vrouwelijke weefwerk van Margo Stcin- metz. die zelf dc fijne wol verft en daarin vaak delicate tinten bereikt, cn dan dc wol In gedistingeerde kleurcom binaties tot Japonstoffen, sjaals, kinder kleding. etc. verwerkt. Dit werk getuigt van grote liefde en verfijnde (nergens decadente) smaak, en voorzover Ik dat kan beoordelen van een gezond vakmanschap. Het is een geluk, dat wij in dezo tijd waarin een cosmopolitischc. vaak excentrieke mode hoe en vanwaar? onze da meskleding dicteert, cr ook nog Neder landse vrouwen zijn, die, eenvoud aan distinctie parend. Japonnen samenstel len. v/elke los staan van alle snobisme of éclatant gedoe. De sieraden van Nel van der Chys liggen in dezelfde UJn. ademen eenzelf de geest. Ook hier geen speculeren up pronkzucht of luxe uitstalling, maar een gezonde liefde voor kleur cn vorm. voor dc innerlijke pracht van het ma teriaal, 't zij agaat, onyx. rosckwarts, opaal, topaas, etc. en deze halfedel stenen gevat in ccn gelukkig smaakvol schema, samengevoegd tot armband, ketting, hanger, ring. etc Wie op „Het Baken" aanstuurt vaart m.i. een, veilige koers. C.A.S. Utrecht, 18 Juni. Geslaagd voor het Doet. Ex. Rechten: C. Gutteling, Utrecht. Doet. Ex. Nederlandse Letteren: A. J. M v. Roessel. Eindhoven Cand. Ex. Wis- en Natuurkunde F: A. Jansen, Utrecht: J. Klinkhamer, I Utrecht; Idem G.: H J. de Liefde 1 Meyer, Utrecht; G. L. Baron van Boot- zelaer. De Bilt; Idem K.: P. C. Heyll- gers, Utrecht; A. E. Rooscnschoon (eum laude). Utrecht; Idem D: J. H. van Lint (cum laude). Utrecht; Idem A: J. F. E. Wallin, Utrecht. Doet. Ex. Scheikunde: p Hiemstra, Hilversum; A. H. J. Maas. Utrecht; V. J A. M. Gerris Delft. Doet. Ex. Dierkunde: W L. M. GeJ- i lc-nklrchen (cum laude). Utrecht; P. G. I W. J. van Oordt, Utrecht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5