DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kleinhandel ontlast van betaling van omzetbelasting Voor de keuze Opbrengst - 1.2 milliard - zal echter gelijk blijven y DRASTISCH VOORSTEL VAN MINISTER LIEFTINCK Franse Kamer torp xleert Schuman s Tunis-plan Werd Zweedse Dakota neergeschoten Vanmiddag om 12.13 uur begon de zomer O Brandmeester in arrest wegens brandstichting Wielrijder gegrepen door motorfiets Staalstaking in V.S. bedreigt defensie Prof. Lattimore mag Amerika niet uit Tu rfstr ooiself abriek door brand vernield 12e Jaargang, no. 144 Zaterdag 21 Juni 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Lieftinck heeft voldaan aan zijn toezegging om binnen de thans aflopende parlementaire periode nog te komen met een voorstel tot wijziging in de methode van heffing der omzetbelasting. Vrijdag diende hy bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in, dat de kleinhandel de le veringen door handelaren aan particulieren van omzet-belasting wil vrijstellen. Dit zal de fiscale druk op de kleinhandel met ca. Voorvechter van Europees Leger kreeg rekening gepresenteerd (Van onze reisredacteur) PARIJS. Het debat over Tunis is geëindigd met een volkomen nega tief resultaat. Zeven moties van orde waren ingediend, waarvan zes de politiek van de regering afkeurden. Vier. omdat die politiek te ver ging, twee omdat ze niet ver genoeg ging. Een motie slechts steunde het program der regering. Alle zeven werden verworpen. Een van die moties, die van de Gaullistische R.P.F. bevatte bovendien een clausule, die een motie van wantrouwen was aan het adres van minister Schuman. Ook deze werd ver worpen doch slechts met 274 tegen 227 stemmen. Men kan dus spreken van een ernstig prestige-verlies van de minister van Buitenlandse Zaken. Veel had hieraan meegewerkt. Het was duidelijk, dat de minister president zelf niet veel vertrouwen had in Schuman's politiek. Hij trachtte het debat nogmaals te la ten uitstellen op grond van Schu man's afwezigheid, toen deze haas tig kwam binnenrennen om dit voor stel van de eigen minister-president te doorkruisen. Schuman kreeg ge lijk en het debat werd voortgezet met het resultaat, dat men kent. Formeel gesproken, kan de rege ring nu voorlopig haar eigen gang gaan en zelfs onderhandelingen met de Tunesische regering en de bey openen. Maar aan de voor-avond van nieuwe schermutselingen in de Vei ligheidsraad spreekt het Franse parlement dus opnieuw uit, dat het geen politiek voor Tunis heeft. Hoe wel de voorgestelde hervormingen zelf stellig ten achterblijven bij wat de nationale beweging op het ogen blik verlangt er heeft, zoals de WANNEER Prinses Beatrix straks, op 2 Juli, als burgemeester (es) van de Haagse miniatuurstad Ma- durodam" wordt geïnstalleerd, zal zij een zilveren ambtsketen ont vangen, die door de Koninklijke Zilverfabriek „Begeer" te Voor schoten voor dit doel is vervaar digd en ten geschenke is aange boden. De schakels van de keten bestaan uit de geëmailleerde wa pens van de acht Nederlandse universiteits- en hogeschoolsteden en het wapen van Den Haag; de hoofdschakel is een combinatie van de wapens van Nederland en Curagao. Daaronder hangt het wa pen van de Curagaose familie Ma- duro, die het stamkapitaal voorde miniatuurstad heeft geschonken. (Van onze correspondent) WOERDEN Op de Rijksstraat weg te Geestdorp (gem. Woerden) vond een ernstig verkeersongeluk plaats, waarvan de 59-jarige W. S. het slachtoffer is geworden. S. reed aan de linkerzijde van de weg met zijn fiets op een tegelpad. Bij een scherpe bocht wilde hij oversteken naar het rechtergedeelte. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij daarbij even geaarzeld, terwijl juist op dat moment de motorrijder G. J B. in volle vaart uit de rich ting Woerden door de bocht kwam. Een aanrijding volgde en S. werd tégen de straat gesmeten. Dr Dijk stra. die eerste hulp verleende, constateerde een schedelbasisfrac- tuur en een vermoedelijke hersen schudding. In zorgwekkende toe stand is het slachtoffer opgenomen 'n het R.K. ziekenhuis. heer Mitterrand duidelijk heeft aan getoond geen werkelijke overdracht van enige souvereiniteit plaats kan de Franse Kamer toch blijk baar van geen enkele vorm van macht afstand doen. Alle extremisten in Tunis zullen door dit votum worden aangemoe digd in hun actie en Bakkoesj, de huidige minister-president, die door de Franse resident-generaal was aangesteld, nadat Tsjemk was ge arresteerd, wordt eigenlijk voor zijn verzoeningsactie de grond onder de voeten weggehaald. Wat de heer Schuman betreft, hij heeft zijn politiek inderdaad zelf verzwakt, doordat hij inzake Tunis geen vaste lijn heeft gevolgd. Hij heeft toegelaten, dat de be ruchte nota van 15 December uit ging, die de oorzaak is van het hele conflict en daarna slechts langzamerhand en aarzelend, de methode van verzoening weer ter hand genomen. Aan de andere kant lijdt het geen twijfel, dat thans alle frieven, die reeds geruime tijd tegen chuman verzameld waren, gister avond hun uitdrukking hebben ge vonden. Reeds in Lissabon maakte Schuman de indruk van iemand, die besefte, dat hij eens voor zijn medewerking aan de Europese De fensie Gemeenschap zou moeten be talen. Gisteravond is hem die re kening gepresenteerd. 210 millioen verlichten. Ongeveer 100.000 ondernemers zullen op deze wyze ook van veel administratieve rompslomp worden be- vryd. De totale opbrengst voor de schatkist en de totale druk der omzetbelasting in 1951 1.2 milliard zullen echter geen wij ziging ondergaan. Het algemeen heffingsper centage voor leveringen door fabrikanten en voor invoer wil het wetsontwerp n.I. evenals het percentage van diensten aan ondernemers van 4 tot 5 pet verhogen. Het wetsontwerp houdt vast aan het zg. cascade-stelsel, dat op een herhaalde heffing van omzetbelas ting bij verschillende productie-sta dia neerkomt. De heffing bij de kleinhandel moge wegvallen, die op leveringen door fabrikanten en groothandel blijft bestaan. Voor de leveringen door groothandelaren brengt het wetsontwerp in de be staande heffingen echter geen wij ziging. De bestaande 4 pet heffing voor het verrichten van diensten aan par ticulieren zoals kappers, parti culiere verpleegsters, dokters, was inrichtingen. auto- en rijwielstallin gen e.d. die bewijzen zal ook on veranderd blijven. Hetzelfde geldt voor de 3 pet heffing voor diensten bestaande uit het vervoeren van fiersonen en goederen en uit de op- evering van werk in onroerende staat. Minister Lieftinck wijst een te rugkeer tot het „eenmalige stelsel" zoals dat in Nederland van 1934 tot 1941 heeft bestaan, van de hand om dat het uitgesloten moet worden ge acht, dat op basis van dit stelsel, een gemeenschappelijke omzetbelas ting in Benelux-verband kan wor den opgebouwd. Bij de Belgische regering heeft om budgetaire rede nen een spoedige eenwording der omzetbelasting waarop in dit wetsontwerp van Nederlandse kant in het belang van de kleinhandel wordt vooruit gelopen reeds be zwaar ontmoet. Bij een „eenmalig stelsel" zou het WASHINGTON. De leider van de National Production Administra tion, Fowler, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat de staking in de staalindustrie, welke, thans 19 dagen geduurd heeft, langzaam maar zeker de militaire en burgerlijke productie verstikt. Hij zeide, dat alle staalleveranties tot staan beginnen te komen. De defensie-industrieën ontvangen niet genoeg staal, hoewel alles in het werk is gesteld om het druppelsgewijze beschikbaar komen de staal ter beschikking te stellen voor de militaire productie. Fowler verklaarde verder niet te geloven, dat door de maatregelen, welke ge nomen kunnen worden, de nadelige invloed van deze toestand op de uitvoering van het defensieprogram ma veel verminderd zal kunnen worden. Opstand van „zware jongens" in Brazilië RIO DE JANEIRO Ongeveer 350 zware misdadigers, die gevan gen zijn op het Braziliaanse eiland Anchieta. ongeveer 250 kilometer ten Zuiden van Rio de Janeiro, zijn in opstand gekomen. Naar gemeld wordt hebben zij zich van schepen meester gemaakt en bedreigen zij thans de tegenover het eiland ge legen stad Ubatuba. Vliegtuigen patrouilleren boven het gebied, waar zich de ontsnapten bevinden. De autoriteiten van de staat Sao Paulo hebben de toestand ernstig genoemd. Venezuela breekt met Tsjechoslowaki je CARACAS Venezuela heeft de diplomatieke betrekkingen met Tsjechoslowakije verbroken. Het besluit is genomen naar aanleiding van de houding van de Tsjecho- slowaakse gezant, die de door de Sowjet-Unie geuite beschuldiging over slechte behandeling van haar vertegenwoordigers in Venezuela ondersteund heeft. Venezuela heeft een week gele den de diplomatieke betrekkingen met Rusland verbroken, nadat de Sowjet-Unie een Venezolaans pro test over de houding van de Sow- jet-diplomaten van de hand had gewezen. Aanvankelijk lagere prijzen (Van onze parlementaire redacteur) In de Memorie van Toelich ting op het nieuwe wetsontwerp op de Omzetbelasting gaat prof Lieftinck na, welke betekenis zijn voorstellen voor de consu menten zullen hebben. Hij zet uiteen, dat de belastingdruk op de consumptie-eindgoederen zal worden verlicht doch die op be drijfsmiddelen, hulpstoffen, e.d. zal worden verzwaard. Aange zien de hogere heffing op de bedrijfsmiddelen eerst in de loop van een adntal jaren in de vorm van een gering percentage van de afschrijvingen op die middelen in de prijs van con sumptie-eindgoederen tot uiting zal komen, zal aanvankelijk de vermindering van de directe druk de verhoging van de indi recte druk waarschijnlijk over heersenDe berekeningen van minister Lieftinck doen hem verwachten, dat de druk van de belasting voor personen met een betrekkelijk gering inkomen, zelfs na doorwerking van de factoren van de indirecte druk, ongeveer gelijk zal blijven aan de druk, welke zij thans onder vinden. k__ echter nog moeilijker zijn een zo hoge opbrengst van de belasting te verkrijgen als in het stelsel van herhaalde heffing reeds bij een ma tig tarief wordt bereikt. In Neder land zou dit „eenmalig" stelsel een algemeen percentage van ca 15 pet, indien alleen de goederen, en van ca 10 pet als ook de diensten zou den worden belast, nodig zijn om een gelijke belasting-opbrengst als thans te bereiken. Dit acht minister Lieftinck ook voor ons land te be zwaarlijk. Zie verder pag. 3 Experts speuren naar kogelgaten in gevonden rubberboot STOCKHOLM Zweedse poli tiedeskundigen stellen aan de hand van een gevonden rubberredding boot van de onlangs verongelukte Dakota van de Zweedse luchtmacht een onderzoek In om uit te maken, of dit toestel al dan niet neerge schoten werd. Het was bij nasporingen naar dit toestel, dat zich in het begin van deze week een incident voor deed tussen een Zweedse Catalina en Russische jagers. Volgens genoemde deskundigen berust echter een foto van de rub berboot, die in de Stockholmse pers is gepubliceerd, op een vervalsing. De boot op deze foto vertoont aan een zijde een aantal gaten. De boot, die men thans onderzoekt, heeft ook gaten, doch niet aan de zelfde zijde als de boot op genoemde foto. Premier Erlander noemde het werk van de deskundigen een „be langwekkend onderzoek". Hij deel de mee. dat het resultaat binnen kort zal worden bekend gemaakt. Vaartuigen van de Finse kust- Oud-adviseur van Acheson zou naar Soujet-Unie willen WASHINGTON. Het departe ment van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat het de douane gealarmeerd heeft elke poging van professor Lattimo re om de Ver. Staten te verlaten te beletten. Het departement verklaarde het bevel gegeven te hebben na uit „officiële" bron inlichtingen ont vangen te hebben, volgens welke professor Lattimore voornemens zou zijn een reis naar de Sowjet- Unie of een van de landen achter het IJzeren Gordijn te maken. Professor Lattimore van de John Hopkins-universiteit is een voor malig adviseur van het departe ment van Buitenlandse Zaken. Hij is het doelwit geweest van een reeks aanvallen door de republi keinse senator McCarthy, die hem in de Senaat uitgemaakt heeft voor een Russisch spion. Lattimore noemde de be richten over zulk een reis „onzin" en verklaarde in het geheel niet te begrijpen, waarom hem zoiets in de schoenen werd geschoven. Hij zeide nieuwsgierig te zijn naar de bron, waaruit het State Depart ment zijn tip had gekregen. Chauffeur gedood op een onbewaakte overweg (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De 63-jarige chauffeur G. Hendrik uit Valken burg is Vrijdag in België op een onbewaakte overweg door een goe derentrein gegrepen en op slag ge dood. .«tin „Tien cent belasting, te betalen in vijf termijnen" (Van onze correspondent) ENSCHEDE Lang niet bij iedereen zal bij het openen van een belastingaanslagbiljet een glimlach op het gezicht komen, die zelfs even later tot een schaterlach wordt De heer E. K. kon echter zijn la chen niet bedwingen toen hij dezer dagen de enveloppe met de defini tieve aanslag over de inkomstenbe lasting 1949 opende. Het bedrag van de aanslag bedroegtien cent. Toen de heer K. verder las zag hij, dat het hem bovendien was toege staan, dit bedrag in vijf maande lijkse termijnen te voldoén! AMSTERDAM. De burgemees ter van Venetië zal de volgende week een bezoek aan het „Venetië van het Noorden" brengen. Wie vanmiddag om twaalf uur in de trein stapte en om half een ergens aankwam reisde van de len te de zomer in. Want om 12.13 uur stond de zon in het zomer- punt" en dat was het tydstip waar op het ene seizoen eindigde en hel andere begon. Het komt door de stand van de as, waarom de aarde wentelt (De as steekt op de tekening een flink eind buiten de aardbol uit!). Die as wijst steeds in dezelfde richting: op 21 Juni staat zij zo dat het Noor delijke halfrond zo ver mogelijk naar de zon toe neigt. De stippellijn links toont de situatie in December: de as staat nog steeds in dezelfde stand en het Noordelijk halfrond ziet bijgevolg de zon laag aan de hemel staan. Op 21 Juni bereikt de zon het punt waar wij haar zo ver moge lijk ten Noorden van de équator zien staan („grootste Noordelijke déclinatie van de zon"). Dit punt heet „zomerpunt" en wordt gepas seerd om 12.13 uur. Dan begint de zomer. wacht hebben Vrijdag opsporingen verricht naar een vissersboot met twee zalmvissers, die sinds Maan dag op de Oostzee wordt vermist. De vissers waren uit Hankö iZuid- West-Finland) vertrokken en zijn het laatst gezien in internationaal zeegebied ongeveer 17 mijl uit de kust. In het zelfde gebied zijn ook Russische oorlogsschepen waarge nomen. De Zweedse defensiestaf heeft meegedeeld, dat Dinsdag een niet- geidentificeerd vliegtuig hoog bo ven de West-Zweedse havenstad Halmstad heeft gevlogen. Het toe stel kwam uit het Noorden en ver dween over zee. Veertig arbeiders de dupe HEERENVEEN. De nieuwe turfstrooiselfabriek In het Fochte- loër veen bij Oosterwolde (Fr.) is Vrijdag door brand vernield. Het van hout opgetrokken gebouw, dat met de nieuwste machines was uit gerust, was pas de vorige herfst gereed gekomen. Wegens gebrek aan orders had de fabriek geruime tijd stil gestaan, doch was juist Don derdag weer in bedrijf gekomen. Door de brand -*ijn veertig arbei ders gedeeltelijk zonder werk ge komen. DEZE ZEER INGEWIKKELDE MACHINE het nieuwste re kenwonder heeft vanmorgen minister Rutten in gebruik ge steld. Hij opende toen tevens het nieuwe gebouw van het Mathe matisch Centrum, dat aan de Tweede Boerhaavestraat in Am sterdam is gevestigd. De ARRA- rekenmachine (de afkorting be tekent Automatische Relais Re kenmachine Amsterdam) werkt half automatisch, half electrisch. Zij kan eenvoudige bewerkingen (optellen, aftrekken) uitvoeren in gemiddeld een achtste secon de, gecompliceerder berekenin gen (vermenigvuldigen, delen) in een halve seconde. Het „geheu gen" kan ruim tweeduizend gro te getallen bevatten. De machine werkt via een ponsband. ..leest" de ingeponste opgaven terug en voert ze dan uit. ADVIES VAN ANWB: Alle rijwielpaden open voor bromfietsen ALMELO „Stel alle rijwielpa den open voor de bromfietsers, be paal aan de hand van de practijk daarna, welke trajecten eventueel voor bromfietsen dienen te worden afgesloten en laat die beslissing niet over aan de wegbeheerder zelf, doch belast de colleges van Gede puteerde Staten daarmede." Dit heeft de ANWB ten aanzien van het bromfietsenprobleem in Nederland aan de regering geadviseerd. In de vergadering van de Fede ratie van Rijwielpadverenigingen, die hier werd gehouden, heeft de heer A. G. M. Boost, directeur we gen en verkeer van de ANWB mee gedeeld, dat er een goede kans be staat dat aan dit advies gehoor wordt gegeven. (Advertentie l.M.) Luister hedenavond! Mr OUD spreekt! KWART VOOR ACHT HILVERSUM I 402 m A" Slangenivagen 3 gaf het eerst ivater (Van onze correspondent) ROTTERDAM De politie heeft de 49-jarige brandmeester B. K., tweede secretaris van. het college van brandmeesters van dc vrijwil lige brandweer gearresteerd. HU wordt ervan verdacht, in de nacht van 12 op 13 Juni in een schuurtje op het land achter de Laan van Woudcsteyn brand te hebben ge sticht. Het schuurtje brandde tot de grond toe af. De schade bedroeg circa f 8.000. BU dc blussing had de thans aangehouden brandmeester dc leiding. In de bewuste nacht zag een agent van politie vóór de brand de brandmeester uit het schuurtje ko men. Hij vroeg hem, wat hij daar had gedaan. „Ik ben van de brandweer,'' ant- woordde de man, „ik rook brand", j Vanmorgen is de man voor de rechter-commissaris geleid. Men neemt aan, dat zijn daad te wjjten is aan een geestelijk déraillement, dat hem noopte, interessant te wil len zijn. Brandmeester K. vervulde reeds van 1930 af een functie bij de vrijwillige brandweer. In de oorlog verrichtte hij ondergronds werk. Hij stond als een serieus en plichtsgetrouw man bekend. WAT VOOR WEER? Nog geen zomer DE BILT Het KNMI deelt mede Hoewel de zomer vandaag volgens de kalender officieel begint, is het weer nog steeds weinig zomers. De De "agent stelde"'twii''een"OTderzoëk luchtdrukverdeltng is uitgesproken in. maar er bleek van brand geen ongunstig tioor mooi zomenneer. B\] sprake te zijn. Later sloegen ech- 4">ren beeindt zich een krach- ter plotseling de vlammen uit de "O hogedrukgebied, dot een uttlo- schuur. Brandmeester K. was het eerst bij met slangenwagen 3. de bluseenheid. waarover hij het bevel voerde. Ruim anderhalf uur had de brandweer nodig om het vuur te doven. Het schuurtje met wat landbouwwerktuigen brandde geheel uit. Nieuwe breimachine voorkomt ladderen ALMELO. Vrijwel zeker zal hier een filiaal komen van een groot Amerikaans bedrijf, de „Tex tile Machineworks". dat zich heeft gespecialiseerd op de productie van kousenbrei-machines. Het heeft kort geleden een uitvinding ge daan, die het ladderen van nylons kan voorkomen. De nieuwe fabriek zou aan enige honderden mensen werkgelegen heid bieden. Duitse veldmaarschalk docent in Moskou! HAMBURG. Volgens medede lingen van personen, die dezer dagen uit de Sowjet-Unie in West- Duitsland zijn teruggekeerd, is veldmaarschalk Paulus. die inder tijd bij Stalingrad werd gevangen genomen, thans als docent aan de militaire academie van Moskou ver bonden. Volgens genoemde perso nen bevinden zich de voormalige luitenant-generaal Beek, eerste lui tenant Von Kleist (een zoon van de voormalig veldmaarschalk) en verder een zoon van de groot industrieel Krupp von Bohlen und Halbach in Swertlowsk, waar zij een straf van 25 jaar dwangarbeid uitdienen. per naar Frankrijk heeft. Op Noor delijker breedte bewegen zich en kele depressies. Deze depressies ver oorzaken een krachtige westelijke luchtstroming, die bij voortduring koele oceanische luchtmassa's naar West-Europa voert. De laatste da gen was deze lucht onstabiel, zodat er enkele buien in voorkwamen De lucht, die nu ons land nadert is stabieler opgebouwd. Zij wordt ech ter vergezeld van de fronten van een ten Zuiden van IJsland liggende depressie. De kans op enige regen is hierdoor morgen tamelijk groot, waarbij er practisch de gehele dag veel bewolking zal zijn en de tem peraturen ongeveer op hetzelfde niveau blijven. Een belangrijke ver betering van het weer ts niet in zicht. (Advertentie LM.) KIEST U OE ZONZUOE DE heer Sj. v. d. Schaaf, die, zoals bekend, van 1 September af het hoofd redacteurschap van ons blad zal bekleden, heeft zich be reid verklaard, reeds nu eni ge beschouwingen te wijden aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Hierbij vindt de lezer de eerste bijdrage van zijn hand. HET zou overdreven zijn te bewe ren dat de verkiezingsstrijd, die nu welhaast voorbij is. zich heeft gekenmerkt door felheid, door op zienbarende botsing der meningen, door suggestieve kracht van leuzen. De stemming is voortdurend lauw geweest en vertoont ook thans in het laatste stadium geen neiging om nog te groeien tot zoiets als geestdrift. Dit verschijnsel moet zeer de aan dacht trekken, vooral van hen, die wel eens andere verkiezingen heb ben meegemaakt. Tegenstanders van de evenredige vertegenwoordiging, waartoe wij onszelf gaarne rekenen, zullen er een bewijs in zien van de nadelen, verbonden aan krachtme ting over weinig zichtbare en grijp bare beginselen, in vergelijking tot een tussen personen, die als dragers van deze beginselen kunnen worden aangemerkt. Zo'n strijd kan moeilijk tot de verbeelding spreken. Er zyn echter nog wel meer oor zaken aan te wijzen..Er leeft bij de kiezers stellig ook het besef van do beperktheid der mogelijkheden. Ne derland is geen eiland meer; cn het heeft in de jongste wereldoorlog zijn oude rijkdom goeddeels verloren. De tijd is voorbij, dat het zijn lot in eigen hand had of althans kon den ken dat het dat had. Politiek en economisch zijn de grenzen, waar binnen zijn zelfstandigheid zich be weegt. maar al te zichtbaar. Al te ruim zijn ze niet. Toch is cr alle reden om te waar schuwen tegen onderschatting van dc uitspraak, die dc kiezers op 25 Juni zullen doen. Wanneer de Europese integratie al groeiende is, dan is het toch niet onverschillig, welke bijdrage Nederland daaraan levert. En ook een federaal Europa zal slechts kunnen slagen bij een opgewekt politiek, economisch en cultureel leven in de delen, waaruit het is samengesteld. Want zo al de vroegere souvereiniteit in haar vol heid en absoluutheid heeft opgehou den te bestaan, dan staat daar toch tegenover verantwoordelijkheid, ook van Nederland, voor een veel groter geheel. Het is een gedachte waar velen nog aan zullen moéten wen nen. maar de grootheid er van ont gaat niemand. BIJ deze verkiezingen behoort de Indonesische kwestie als politiek strijdpunt tot het verleden, al wordt er in veel propagandalectuur nog wel over nagekaart. Er Is, menen wij, alle reden er de aandacht op te vestigen, hoezeer de loop der dingen in de wereld de onvermijdelijkheid en juistheid der genomen beslissin gen bevestigt Als er op dit ogenblik iets is, waarbij Nederland geen be lang heeft, dan is dat wel een slech te verhouding met Indonesië op grond van onverstandige uitingen over dingen, die onherroepelijk tot het verleden behoren. Een verkie zingsuitslag. die een versterking zou betekenen van het element, dat zich nog niet bij dc loop der dingen kan neerleggen, ware dan ook geen feit waarover Nederland reden had, zich te verheugen. Dat in ons land over de grote lijnen van de buitenlandse politiek overigens vérgaande overeenstem ming bestaat Dij dc grote partijen, stemt tot voldoening. In de groei naar Europese, samenwerking en in de organisatie van het Atlantisch verdrag heeft de stem van Neder land gezag door haar bezonnenheid en haar doelbewustheid. Er is moei lijk een verkiezingsuitslag denkbaar, die in de opvattingen van Neder land enige verandering brengt. Wel zal door het heengaan van de heer Stikker de invloed van Nederland wellicht aan kracht inboeten. Wij komen op dit ontijdige en spijtige afscheid nog terug. T N ieder geval kan vastgesteld wor- -*• den dat hetgeen op 25 Juni gaat gebeuren, bepaald wordt door tegen stellingen op het gebied van de bin nenlandse politiek en van invloed zal zijn ook hoofdzakelijk op bin nenlandse problemen. Waarschijnlijk tekenen de tegenstellingen zich op *dit ogenblik duidelijker af dan tot nu toe het geval is geweest sedert dc bevrijding. Zij liggen vooral op het gebied van de financiële en so ciaal-economische politiek; en het trekt de aandacht hoezeer de schei- .ding der meningen op dit punt zicht baar is in een aantal partijen veel eer dan dat deze partijen zelf een duidelijk standpunt innemen. Hierin ligt ook een onzeker element van de uitslag; want het valt onmogelijk te voorzien in hoeverre groepen van kiezers, die door hun godsdienstige gezindheid naar traditionele opvat ting bij een bepaalde confessionele partij thuishoren, er wellicht de voorkeur aan geven, hun stem uit te brengen op een partij, die wel niet confessioneel is, maar in welker politieke standpunt zij meer vertrouwen stellen. Hier zal moeten blijken of de reeds zovele malen dood en begraven verklaarde doorbraak nog een levende kracht is in ons staatkundig leven. Wij zijn op dit punt niet zonder hoop. Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Iets zachter dan vandaag. 22 Juni Zon op 4 u 20 m onder 21 u 4 m; Maan op 3 u 43 m on der 21 u 49 m. 23 Juni Zon op 4 u 20 m onder 21 u 4 m: Maan op 4 u 45 m on der 22 u 22 m. Veel bewolking HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp Neervi. Weer Wind m/« Gisteren in 24 u. Oslo Half bew. Z Z.W. 1 Stockholm Zw. bew. Z. 5 Helsinki Zw. bew. Z W 4 Edinburgh Zw. bew. W.ZW.4 Londen Zw. bew. W. 48 Kopen hagen RegenbuIeiZZ.W. 9 Amsterdam Zw. bew. W. 7 Genève Licht bew Windstil Parijs Zw. bew. W.Z.W. 5 Bordeaux Onbew. Windstil Zw. bew. W.N.W.3 Licht bew Z.Z.W.4 Zw bew. Z W 5 Zw. bew. W.Z W. 1 Zw bew. W. 4 16 C 17 15 "18 22 18 7 0 1 Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Wenen Locarno 26 20 20 17

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1