Weer vragen over de zaak-Menten Kleinhandel vrij van omzetbelasting Felle acties tegen benden op West-Java Amerika wil in Europa vliegtuigen kopen Bacteriën en vrouwelijk schoon in Y-raad GELEZEN—, Ministeriële toezeggingen niet nagekomenmeent Kamerlid Loonbelasting van uitkeringen bij werkloosheid Nieuwe regeling blijkt niet vrij van enkele nadelen Toestellen zullen bestemd zijn voor Europese NATO-Landen Ambtenaar benoemd tegen wie justitieel onderzoek gaande is SanapirinG>QJ2. Beroepskijk r~ Fröbel stierf 100 jaar geleden Catalogus van tentoonstelling Bijbelse Kunst ingetrokken en gewogen Zaterdag 21 Juni 1952 3 DEN HAAG. Over de geruchtmakende zaak-Menten heeft het Christe lijk Historische Kamerlid, de heer J. Reijers, opnieuw een aantal schrifte lijke vragen gesteld aan de ministers van Oorlog en van Justitie. Waarom, zo informeert hij, zijn de serieuze schikkingspogingen tussen de juridische afdeling van het departement van Oorlog en de raadsman van de heer Menten ten aanzien van de vordering, die bij de heer Mcnten heeft plaats gehad, in Januari van dit jaar eensklaps en zonder motivering geëindigd? Waarom word een andere wijze van behandeling van deze schadeclaim gelast dan tot dusver voor dergelijke claims gebruikelijk was? Is het waar. zo vraagt het Eerste Kamerlid voorts, dat de staatssecre taris van Oorlog (materieel) op 23 Januari j.l aan mr Broens van het commissariaat voor oorlogsschade heeft verklaard: „Zeg maar aan Menten. dat er in deze zaak nie mand vervolgd zal worden en niets zal v/orden onderzocht?" Hoe kan de minister, zo wil de heer Reyers voorts weten, het niet hervatten van de schikkingspogin gen in overeenstemming brengen met: a. de schriftelijke toezegging van zijn ambtgenoot van Justitie, dat de pogingen om met de heer Menten tot een minnelijke schikking te ko men serieus zullen worden voortge zet; b. De verklaring van de staats secretaris van Oorlog in de Eerste Kamer, dat hij hoopte op een re delijke schikking en dat op de heer Menten geen discriminatie zal wor den toegepast van 17 April j.l.. dat er serieuze schik kingspogingen gaande waren om met de heer Munten tot overeen stemming te komen? Is de minister bereid, zo infor meert de heer Reyers, te bevorde ren, dat op korte termijn met de belanghebbende een bespreking wordt belegd, opdat de gedane toe zeggingen worden nagekomen? Vragen aan mr Muderye Aan de minister van Justitie, mr Mulderije, vraagt de heer Reijers, of het "hem bekend is, dat zijn ver klaring, dat er serieuze schikkings pogingen met de heer Menten gaan de waren, in strijd blijken te zijn met zijn aan de heer Menten gerich te brief van 25 Maart j.l. en hoe de bewindsman het verschil tussen die brief en de mededeling van 17 April d.a.v. verklaart. Weet de minister, zo vraagt de heer Reijers voorts in zijn vragen onder meer, dat de raadsadviseur van zijn ministerie, mr W. G. Belinfante, de toezegging van de minister, dat de pogingen tot een minnelijke schikking te komen serieus zullen worden voortgezet niet is nagekomen? Is het waar, dat de serieuze schikkingspogingen van de juridische afdeling van het mi nisterie van Oorlog door mr Belin fante op ongewone en tot dusvei nimmer toegepaste wijze zijn ver ijdeld? Acht de minister het geoor loofd, dat wanneer de heer Menten overeenkomstig de wet in beroep gaat, dit wordt aangegrepen om van de nog niet gaande zijnde schik kingspogingen geheel af te zien' Is het de minister bekend, dat de heer Menten inzage wordt geweigerd van de dossiers, die op de hoogte van de schade betrekking kunnen hebben en is de bewindsman bereid het daarheen te leiden, dat de heer Men ten alsnog inzage van bedoelde be scheiden wordt verleend? Rose Mary" werd niet c. De mededeling van de minister i j y i i an Justitie in de Eerste Kamer op gCQWOllgen, ZCgt lUlgeland DEN HAAG. Bedrijfsvereni gingen en werkgevers, door wier tussenkomst de uitkeringen geschie den op grond van de nieuwe met 1 Juli in werking tredende Werk loosheidswet. moeten daarvan loon belasting inhouden. Ook de com pensatie, welke de werknemers zul len ontvangen in verband met het door hen te dragen deel der pre mies. is aan loonbelasting onder worpen. Dit deel der premie kan echter voor de heffing van de loon belasting in mindering worden ge bracht. In de regel doch niet al tijd zal dientengevolge na 1 Juli een zelfde bedrag voor loonbelas ting worden ingehouden als daar voor. Grote wegverbetering Arnhem-Nijmegen (Van onze correspondent) ARNHEM Waarschijnlijk nog In Augustus van dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met de aanleg van de tweede baan van de autosnelweg Arnhem—Nijmegen. Deze aanleg, waarbij ook nog die van de zg. Lentse Lus komt, bete kent een aanzienlijke verbetering voor het verkeer in Noordelijke en Zuidelijke richting voor het Oosten van het land. De beide projecten worden uitgevoerd in het kader van de werkverruiming. OOK DR DREES heeft een raam, en ook dat raam wordt natuurlijk dienstbaar gemaakt aan de pro paganda voor de komende ver kiezingen Maar niet waar U zoudt toch ook niet zeggen „Kiest mij"? Daarom heeft onze minister-president in alle beschei denheid de onderste strook van het verkiezingsbiljet er maar af gescheurd. (Eigen foto). LONDEN. Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag verklaard dat de te Cairo door Prager, directeur van de EPIM gedane mededeling, volgens welke de „Rose Mary" de haven van Aden onder bedreigingen van de Britse marine zou zijn binnen gelopen, volstrekt onwaar is. Luchtverkeer DjakartaBandung vandaag stopgezet; politie meldt arrestaties DJAKARTA. De luchtverbin- ding Djakarta-Bandung Is Zater dag stopgezet. De politie ontraadt het verkeer over de weg van Dja karta naar Bandung. Behalve een heden van het leger blaken ook politic-afdelingen in West-Java te r(jn geconsigneerd. Al deze maatregelen houden ver band met krachtig optreden tegen de verhoogde activiteit van gewa- j pende benden Zo vielen enige da gen geleden, bij de overval op een militaire post bij Tjipenas, tiental len doden. Er worden op het ogen blik uitgebreide acties gevoerd te gen benden tussen Bogor en Tjiand- jur, Bandung en Garut en In de richting van Cheribon. EEN van de aardigste momenten was op de eerste dag van het Ko ninklijk bezoek aan West-Fries land, de visite, die Koningin Ju liana en Prins Bernhard aan de Alkmaarse Kaasmarkt brachten, waar juichende Noord-Hollanders en tal van verraste vreemdelingen er getuige van waren, hoe de Kaasdragers, in hun smetteloze kledij aan H.M. werden voorge steld. Belgische mijnen drijven op vreemde arbeiders BRUSSEL In de Belgische steenkolenmijnen zyn op het ogen blik 91 000 Belgen werkzaam tegen 72.000 vreemdelingen. In 1938 maak ten de Belgische mijnwerkers nog 85 procent uit van het totale aan tal in de Belgische mijnen werken de arbeiders. Van de buitenlanders vormen de Italianen met 51.000 mijnwerkers het grootste contin gent. Hierna volgen de Polen met 8.287. de Nederlanders met 3.036. de Duitsers met 2.092. de Fransen met 1 356 en de Oekrainers met 1.320 arbeiders. (Vervolg van pag. 1) Aan de thans voorgestelde vrijstelling van de kleinhandel ziet hy trouwens ook nadelen verbonden, o.a. omdat zij moet leiden tot een verhoging van het percentage in de aan de kleinhandel voorafgaande schakels. WASHINGTON. Amerika is van plan in de Europese NATO-landen vliegtuigen te gaan kopen. Daarvoor zal het de gelden gebruiken van het Amerikaanse program voor weder zijdse beveiliging. Het plan is om toestellen rechtstreeks uit Europese fabrieken te betrekken, hoofdzakelijk ten gebruike van Europese NATO-landen in plaats van het zenden van vliegtuigen van Amerikaanse makely. De speciale vertegenwoordiger van de MSA in Europa, William Draper, zeide, dat aan de Noord-Atlantische raad verzocht is aanbevelingen op te stellen voor de productie van oor logsvliegtuigen in Europa teneinde aan de behoeften van de NATO te gemoet te komen. Amerikaanse ambtenaren te Wash ington hebben verklaard, dat West- Europa vele millioenen dollars zou verdienen indien de V.S. zouden be sluiten. complete vliegtuigen in Europa te kopen ten behoeve van de Noord-Atlantische verdediging Enkele schattingen van het bedrag, dat het volgend jaar in het bestek van het program voor aankopen in het buitenland zou kunnen worden besteed belopen tot 1 milliard dol lar bijna het dubbele van het bedrag, dat in het in deze maand eindigende belastingjaar voor mili taire aankopen in het buitenland is toegewezen. Ambtenaren te Washington hebben er echter de nadruk op gelegd, dat de Vrijdag uitgegeven verklaring slechts een beginselverklaring is en dat vele factoren overwogen moeten worden alvorens een beslissing kan worden genomen. In elk geval, zo is te Washington verklaard, zal geen enkel der eventueel aan te kopen vliegtuigen door de Amerikaanse Jong Conservatief uit beschuldiging tege ir Staf ZEIST. Tijdens een verkie zingsbijeenkomst van het Jong Conservatief Verbond beschuldig de de heer Sj. H. Brongersma mi nister Staf ervan een groot vriend van de N.S.B.-boerenleider Roskam te zijn geweest.en Nederlandse boe ren in de oorlog naar de Oekraïne te hebben gezonden. Koos Vorrink en Pieter 't Hoen zouden hun medestrijders aan de Duitsers hebben verraden. „Deze lieden horen niet thuis in de Tweede Kamer", zei spreker, die voorts heftig te keer ging over de drie kwartier zendtijd, welke het J.C V. was toegestaan, „terwijl wij jaar in jaar uit radiozegels plak ken voor de propaganda van de Partij v. d Arbeid Verder werd op deze vergadering het woord gevoerd door de heer J. H. M. Kotting te Zeist en de heer L. W. Blok. die verschillende on derdelen van het regeringsbeleid de toepassing van het Communis tisch manifest van Marx en Engels achtten. luchtmacht worden gebruikt. Deze zullen uitsluitend bestemd zijn voor de Europese NATO-landen. Volgens het huidige program voor aankopen in het buitenland hebben de V.S. lichte wapens, communicatie uitrusting, onderdelen en enkele mijnenvegers aangekocht. DEN HAAG. Bij op 16 Juni ge publiceerd K.B. is tot administra teur in tijdelijke dienst aan het ministerie van O. K. en W. be noemd de heer A., tegen wie sinds anderhalf jaar een justitieel on derzoek gaande is. In zijn memorie van antwoord over dc Justitiebe groting voor 1952 heeft minister Mulderije de Eerste Kamer mede gedeeld, dat het gerechtelijk voor onderzoek nog niet gesloten is. Het Eerste Kamerlid Reijers (CH) heeft hieromtrent minister Rutten schrif telijk gevraagd, of deze het niet een aantasting acht van de waardigheid van de Justitie, indien aan zijn de partement ambtenaren worden be noemd, tegen wie een justitieel on derzoek gaande is. Advertentie (1 M.) opwekkend pijnverdrijvend Zelfs Malik lachte, maar Russische aanval op Amerika bleef scherp (Van onze correspondent) NEW YORK. Zelfs Mallks strakke gelaatsuitdrukking helderde op. toen achttien der schoonheidskoninginnen, uit wier midden straks in Cali- fornic het ideale type van het jaar 1952 zal worden aangewezen, op de publieke tribune der vergaderzaal van de Veiligheidsraad plaats namen. De diplomaten namen echter, voor zover viel na te gaan, slechts weinig notitie van de schoonheid. Het protocol van Genève eiste hun aandacht op. Malik volhardde bij zijn voorne men, de kwestie-Korea niet te men gen in de behandeling van zijn voorstel, waarin hij een beroep doet op alle staten, om het protocol van Genève van 1925 over de uit banning der bacterienoorlog te on derschrijven en te ratificeren. Alle overige deelnemers aan de discussie lieten zonder uitzondering rondweg uitkomén, dat zij niet geloofden aan de ernst, waarmee Malik poogde zijn oproep een geloofwaardig en onschuldig karakter te geven. Het is inderdaad al te duidelijk, dat, zoals de „Vredesoproep van Stock holm" ten doel had, alle nict-com- munistische landen verantwoorde lijk te stellen voor het uitblijven van de wereldvrede, deze manoeu vre in de Veiligheidsraad beoogt, de in Korea onder de vlag der V.N. strijdenden in discrediet te brengen als „bedreigers met massale vernie tigingsmethoden" met het oogmerk. Amerika als bron van alle kwaad aan de wereldverontwaardiging prijs te geven, wanneer het zou ge lukken. tweedracht te zaaien tussen de bondgenoten rondom de raads tafel. De ontwapeningscommissie, die met uitzondering van Rusland, ge reed is om een verbod van alle massale verdelgingswapenen, inclu sief de bacteriologische, te aan vaarden. mits dit verbod samengaat met een doeltreffende controle op hun aanmaak, is aangewezen om deze zaak te behandelen. Maar dit is precies, wat het Kremlin niet wenst. Van alle sprekers hebben de ge delegeerden van Nederland. Grie kenland en Engeland in deze geest het overtuigendst gesproken, over tuigender dan de afgevaardigde der V.S. zelf, die sterk op hun argu mentatie leunde. Het niet-ratifice- ren door Amerika, hoe verklaar baar ook in het licht van zijn ge heel andere positie ten tijde van de Volkenbond, blijft een trefbaar punt. Het was tc verwachten, dat Rusland dat ontdekken zou en zeker sinds het moment, waarop de bekende campagne over het ge bruik van bacteriën in de oorlog in Korea werd ingezet. De positie van de Amerikaanse delegatie is des te zwakker in deze verkiezingsstrijd, waarin de rege ring haar binnenlandse tegenstan ders geen nieuwe, argumenten aan de hand kan doen. argumenten, die voor het grijpen liggen, als men zich thans, onder Russische druk, voor ratificatie zou uitspreken. Maar het zou ongetwijfeld handiger zijn geweest, wanneer Washington zijn afgevaardigde Gross eerder dan Vrijdag in de gelegenheid had gesteld bij de V-raad een verzoek in te dienen tot het instellen van een onpartijdig onderzoek naar de bekende beschuldigingen. Zulk een onderzoek vergt tijd. genoeg tijd om Rusland in staat te stellen, voort te borduren op het thema, gisteren door Malik met vele varia ties aangeheven: Wie tegen het Ook de fabrikant-detaillist bijv die thans slechts vier pet is verschuldigd voor leveringen aan particulieren, zal meer moeten gaan betalen. Voor res tauranthouders, banketbakkers, beel dende kunstenaars, apothekers, tand artsen en maatkleermakers wordt het tarief n.l. vijf percent Slechts voor de fabrikanten-detaillist, welke thans zes percent moeten voldoen, wordt een vermindering van de hef fing tot vyf percent voorgesteld (meubelmakers e.d.). De voordelen voor do kleinhandel acht de minister echter belangrijker dan deze en andere nadelen. De vrij stelling van de kleinhandel brengt trouwens ook administratieve ver eenvoudiging voor de andere onder nemers met zich meo. Dc noodzake lijkheid vervalt om bij fabrikanten ten aanzien van een zelfde soort goederen twee verschillende percen tages vast te -stellen, al naar gelang het leveringen betreft aan onderne mers dan wel aan particulieren. In de inhoud van de tabellen der omzetbelasting, welke onder een speciaal tarief vallen, brengt het wetsontwerp weinig verandering. De bestaande vrijstelling van goede ren voor noodzakelijk levensonder houd zijn vrijwel ongewijzigd ge handhaafd. Dat geldt ook voor de „weeldetarieven" van 15 en 30 pet. Wel wordt een nieuw tarief van 3 pet voorgesteld voor leveringen door fabrikanten en bij invoer van bepaalde goederen, te weten: boe ken, petroleum enpoeliers-produc ten. V De belangrijkste wijziging is dat het bestaande tussentarief van 7 pet. met de bij dg kleinhandel wegge vallen heffing'van 3 pet. wordt ver hoogd tot 10 pet. Alleen voor con sumptie-ijs wordt hier een uitzon dering gemaakt; de bestaande hef fing van 7 wordt tot 5 pet verlaagd. Tenslotte zij vermeld, dat heffing naar het kasstelsel de ontvangsten zoals thans in het algemeen voor komt. zal woeden vervangen door heffing naar de verkoper (facturen) zoals ook vóór 1941 geschiedde. Drie vissersschepen uit Aruba opgebracht in Columbia Kapitein overleden door de zware schok WILLEMSTAD. Naar eerst nu bekend wordt, zijn tien dagen ge leden drie vissersschepen uit Aru ba, varende onder Nederlandse vlag, aangehouden door de kust wacht van Columbia. De schepen zouden zonder geldige scheepspa pieren in de Columbiaanse terri toriale wateren zijn aangetroffen en daarna zijn opgebracht naar Santa Maria. Bijzonder tragisch is, dat de kapitein van een der sche pen, een Venezolaan, door het ge beurde zo geschrokken was, dat hij tengevolge van een hartverlam ming overleed. Men acht het niet uitgesloten, dat de schepen smokkelwaar aan boord hadden, hetgeen een verkla ring zou zijn voor het strenge op treden van de Columbiaanse kust wacht. Maandag en Dinsdag vieren de Islamieten het Lebaranfeest. het einde van dc Islamietische vasten maand. Evenals verleden jaar leg gen de benden tegen Lebaran een grotere activiteit aan de dag. Ma joor Sukarto hoopt, dat deze ben de-activiteit binnenkort kan zijn onderdrukt. In politieberichten wordt de laat ste dagen veelvuldig melding ge maakt van arrestaties van leden der TT.I.. de Tentara Islam Indone sia. de strijdgroep van de Darul Islam. Marine op Nw. Guinea slecht behandeld? (Van onze correspondent) HILVERSUM Op dc laatste dag van de jaarvergadering van de Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zee macht (VBZ) heeft de juist uit Nieuw Guinea teruggekeerde kor poraal Haring enkele critische op merkingen gemaakt over de lig ging. voeding etc. van het marine personeel (plm. 1200 man) daar. Ook was volgens hem de ontspan ning zeer onvoldoende. Spr. laakte het zeer. dat de gestraften by de marine op Nieuw Guinea in een gewone gevangenis hun straf moe ten uitzitten, soms met de zwaar ste misdadigers en zwakzinnigen in één cel. Het hoofdbestuur van de VBZ zal zich over deze zaak in ver binding stellen met de leiding van de marine. Formeel verzoek bij V.N. over kwestie-Tunesië NEW YORK. De Aziatisch- Afrikaanse groep in de Ver. Na ties heeft Vrijdagavond formeel een verzoek ingediend om een spe ciale zitting van de algemene as semblee ter behandeling van het Franco-Tunesische geschil. Het verzoek was ondertekend door 13 landen. TOEN het buitenlands journaal ons in een serie opmonterende flitsen had laten zien, hoe kits de teereid ran vandaag zich roeit, rees het doek voor een nummertje op het toneel. Eerst kwam er een meisje en wierp een beetje met drie koperen ringen, maar ieder voelde dat zij nog maar het vóórgcrecht was. De substantiële hoofdschotel verscheen toen een man met een sterke lach en een spierwit herencostume op de planken sprong en met alles wat binnen zijn bereik kwam op razen de wuze begon te jongleren, ter wijl ae jongedame eerbiedig toe keek of bevallig opving wat hij niet meer nodig had. Nu jongleerde de man een stuk beter dan ik, maar daarom was h\j nog niet poed. Ondanks zijn joyeuze pak en de behulpzame pijpjes uit zijn schminkdoos, kon je zien dat hij de leeftijd had bereikt waarop men het ivatervluggc varlété-élan voornamelijk vóórwenden moet. Gedurende z\jn hele prestatie zag je achter de coulissen die leunstoel klaar staan, waarin hv straks uit geput zou neerzijgen. Zijn nummer kreeg daardoor iets smartelijks, ook voor de toeschouwers. Daar hij met toenemende frequentie allerlei kleu rige voorwerpen op de grond liet vallen, die hij juist in de lucht had geworpen om ze op te vangen, vond iedereen het fyn voor hem toen het doek eindelijk zakte en een mager applausje er zand over wierp. „Prachtig hè", hoorde ik een man voor mij zeggen. Hij sprak tegen zijn makker die ernstig naast hem zat. „Geweldig", antwoordde deze. Het kon geen ironie zijn, dat bleek overduidelijk uit de eerbiedi ge toon waarop z(j hun verrassende bewondering uitten. „Weet je wat ik jammer vond?" vervolgde de eerste man. Nee, dat wist zijn vriend niet „Dat hij zich niet omdraaide", klonk het toen. „Ja, dat vond ik ook." Ze zeiden het verschrikkelijk spij tig. Want dan kan het nog lelijk tegenvallen", zei de eerste nu. En het vièl al zo tegen... „Ach ja", besloot de ander nu, met een byna wijsgerig handge baar. die revers waren prima. En de V-lijn ook. Maar trie weet misschien was de rug wel flodder- werk." Het waren kleermakers. Ik dacht aan de uitgeputte jongleur ^in de leunstoel achter de coulissen. Ja, maak je vooral druk in 't leven... KRONKEL. (Advertentie l.M.) Stiikulljm w«t.nLii 1 „Dat is de ganse Fröbel: verhe ven pathos en overstromende ge voelens, uitgedrukt in een taal, die niet vrij is van verwarring een warhoofd in de grond, maar daar naast een man met een gloed in het hart. die overal het ijs der nuchterheid in zijn omgeving weet te doen smelten." Dit is het oordeel van dr A. Vloemans (in zijn boek „Aristeia", geschiedenis van de opvoedings idealen) over Friedrich Fröbel, die leefde van 21 April 1782 tot 21 Juni 1852. Vandaag is het dus hon derd jaar geleden dat hij stierf en alleen reeds het feit. dat vrijwel alle tijdschriften, die zich bezig houden met onderwijs en opvoe ding, bij deze gelegenheid artike len aan hem wijden bewijst wel, dat Fröbel iets meer dan een war hoofd is geweest. Hij Was o.a. de man die als eer ste het kinderspel van de prilste jeugd der kinderen af inschakelde om voor hun ontwikkeling dienstig te zijn. Zijn „speelgaven" (houten vormen, klei, papier) en de „Kin dergarten", waarin zijn manier van opvoeding werd verwerkelijkt, zijn over de gehele wereld bekend geworden en hebben tientallen ja ren invloed en navolging gehad. Dochter van generaal Botha leidt campagne tegen Malan-regering LONDEN. De oudste dochter van generaal Botha, mevrouw Helen de Waal, heeft de leiding geno men van eën „actie-comité van vrouwen" dat de vrouwen in Zuid- Afrik a wil oproepen tot protest te gen het optreden van de regering- Malan. Het is niet de bedoeling een permanente organisatie te vor men. doch een campagne van een maand te voeren. B. en W. van Delft: Museum directeur en assistente maakten ernstige fout DELFT. B. en W. hebben met grote snelheid gereageerd op de be zwaren. die ingebracht waren tegen de catalogus van de tentoonstelling „Prisma der bijbelse kunst" in het Prinsenhof. Het college betreurt de- uitgave in de gewraakte vorm zeer en rekent dit de samenstelster en do directeur van het Prinsenhof als een ernstige fout aan en besluit de ca talogus onmiddellijk aan de circulatie te onttrekken. De tejest van de catalogus week in sommige opzichten sterk af van de gangbare christelijke opvattin gen. omdat een aantal bijbeltek sten. slaande op de tentoongestelde kunstvoorwerpen in anthroposofi- sche zin waren geïnterpreteerd. Drs D H. G. Bolten, directeur van het stedelijk museum het Prinsen hof heeft met instemming van de burgemeester aan het ANP de vol gende persoonlijke verklaring ver strekt. „Het doel van een catalogus als deze is in het algemeen een sum miere kunsthistorische beschrijving te geven van ieder tentoongesteld O li* 11 lltfc Russische voorstel is. is tegen het voorwerp. Ik meen. dat in dit op- protocol van Genève, dus met an- i zicht de catalogus aan de gestelde dere woorden is niet te goed eisen voldoet Het speciale karakter voor het gebruiken van bacteriolo- van het tentoongestelde echter gische wapenen. I maakte het wenselijk een korte om schrijving te geven van telkens die gebeurtenis uit Oud en Nieuw Testament, die uitgebeeld werd in de geëxposeerde voorwerpen De korte tijd van voorbereiding heeft mij helaas verhinderd mij persoon lijk hiermee bezig te houden. Het is mij gebleken, dat de hiervoor zo nodige objectieve weergave niet m acht genomen werd Hoewel de ver antwoordelijkheid hiervoor op mi! rust en ik mij daarvan niet wens te distanciëren. geloof ik, dat de per soonlijke visie in mijn voorwoord weergegeven, duidelijk de intentie doet blijken, die my met zoveel vol doening deze tentoonstelling deed samenstellen Dat door deze nu in getrokken tekst velen gekwetst zijn in godsdienstige gevoelens, die deze tentoonstelling juist beoogt te die nen, wordt door my diep betreurd". Jaar geëist tegen rover, die 5000 stal (Van onze correspondent) ZUTPHEN. De Officier van Jus titie heeft €-3n jaar gevangenisstraf geeist, waarvan zes maanden voor waardelijk. tegen de timmerman M., die op 2 Mei te Apeldoorn een loper een tas met ruim 5000 afgriste. Het geld was eigendom van de gemeente Apeldoorn. V\N de Verzamelde Werken van Herman Gorter ls thana, nog voor het zevende, het achtste doel versche nen (C. A. J. van Dlshoeck, Bussuin/ Em. Qucrldo, Amsterdam, prijs 11.—). Het bevat In Memorlam uit 1917; De Arbeidersraad uit 1925. Sonnetten uit 1927: cn enig nagelaten werk, thans voor het eerst gepubliceerd Zeldzaam ontroerend ts het pure Idea lisme. waarin Gorter zijn poëzie heeft gedrenkt, onaards, etherisch, boven zinnelijk de stamcllngcn, waarmee h(J de communiste bezingt, die stierf als Overwinnares. Klaarder, scherper om lijnd zijn de gedichten, geïnspireerd door Dc Arbeidersraad, analytisch de prachtige strofen, gewijd aan zijn leer meesters: Willem Kloos cn Karei Alber- dingk Thym, de poëten Milton. Shelley. Keats de prozatoren Balzac, Flaubert, Zola Karl Marx (GIJ. gü waart het dis mij hieruit de weg wees....). Vier Jo den (Christus, Spinoza. Marx, Einstein), Hegel. Dietzgcn. De Arbeiders. Do weg van Gorter van het ldeeëlc naar het rccële. culminerend In de lofzang op de Arbeidersraad, waarin niets vaag of onwerkelijk meer is. Hier belijdt Gorter zijn vurig geloof in het communisme van na de revolutie, zijn geloof in „d'arbeldersraden. die leiden zullen heï proletariaat naar zijn doel. het oneindig communisme." Dit gedicht vloeit als een brede stroom, aanzwellend, machtig, emotioneel, nu eens luid, dan weer innig klinkend, met duidelijke hoogte punten. maar ook ontsieringen door de :yplsch propagandistische elementen er in. De Sonnetten daarentegen bezitten weer grotero tederheid, zijn besplogc- lender. meer gericht op zijn wens droom van de universele Mensheid In het nagelaten werk vinden wij talrljko variaties op thema's die Gorter zo na aan het hart lagen, vermoedcljjk voor studies van werk, dat onvoltooid moest blijven.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3