Zinloos en naief Heeft Nederland kansen in de Tour de France? Gevoerde beleid had resultaten Twee werelden Sibajakvaart met 2 verstekelingen Margarine verdringt boter als volksvoedsel Tweetaligheid moet niet verdoezeld worden GELEZEN 5 Geen overdreven angst voor de grote mannen geen gele trui-roes Heden hervatting Duits-Israëlische besprekingen Grond moet een maximum aan voedingsivaarde opleveren P.v.d.A. OVER FRIESE KWESTIE Prestige-politiek leidt tot gekrenkt rechtsgevoel KIESWET EN VERKIEZING Tilburgse jongens brachten hun vriend aan boord enbleven Isolationisme leidt tot zelfvernietiging en gewogen Dinsdag 24 Juni 1952 3 (Telefonisch van onze speciale verslaggever in de Tour de France) BREST, 23 Juni. Om tien over half vijf vanochtend is de Nederlandse ploeg voor de Tour de France in Brest ge- debarkeerd. Tien uur in een slaapwagen (met de compli menten van de Nederlandse Spoorwegen speciaal voor de heren tussen Amsterdam en het Gare du Nord aangehaakt) en door nog eens acht uur tus sen het Gare Montparnasse en het naar Sardines en leer looierijen ruikende station van de Franse ma rinebasis. Aan de uitgang van het station, ziet ge niet alleen de papiertjes en ansichtkaarten, de krantenknipsels en suikerzakjes allemaal IWim van Est beter dan ooit te voren En dat zijn ditmaal blijkbaar ook de Nederlanders, die enkele jaren geleden op een hoge uitzondering na, in de Tour de France even ge ruisloos plachten aan te treden als zij gewoon waren weer te verdwij nen, Derhalve zullen er morgen in de boulevardbladen van Parijs, Mi laan. Marseille, Zürlch, Brussel en Barcelona uitvoerige rapporten staan over de Nederlandse renners. Dat voert ons terug tot het onder werp, dat wij gisteren te Parijs be spraken. Wij zijn er niet voor, ie kaalhoofdige Fiorenzo Magni een bijzonder grote kans te geven om als lachende derde van de tweespalt C'oppi—Bartali te profiteren. Hij is er, ondanks al zijn kwaliteiten en zijn onverzettelijke energie waar schijnlijk toch juist niet de man voor en bovendien zal hij daarvooi te weinig steun hebben, omdat ce Italiaanse ploeg van een twee-een heid, nu een driedelig apparaat is VERVOLG HOOFDARTIKEL Groene" zeker zal onderschrijven. Welnu, dan mag zij het niet doen voorkomen, alsof de NederlaYidse buitenlandse politiek met de Rus sische dito geen epkel verband houdt. Want daar komt zo be doeld of niet haar redenering op neer. BOVENDIEN is cr nog iets an ders. Ongetwijfeld waarom zouden wij ;het hier ontkennen zijn er in ons land velen, wie de tegenstelling tussen Oost en West en de herbewapening een doorn in het oog is. Behoort nier toe ook de communistische partij, die „De Groene" van de „actie der zeven- stemmers" uitzondert? In genen de le. De communistische partij is niet tegen herbewapening. Zij is slechts tegen herbewapening van het Wes ten. Gesteld en het is noodzake lijk deze consequentie te trekken, omdat elke politieke actie en dus ook de actie der „zeven-stemmers" niet naar haar bedoelingen, doch naar haar consequenties moet wor den beoordeeld gesteld, dat men langs de weg, door „De Groene" aangegeven, zou bereiken, dat de herbewapening in Nederland zou worden stopgezet, de bewapening zou worden verminderd. Zou dit ook tot een vermindering der Rus sische bewapening leiden? Het ant woord luidt vanzelfsprekend ont kennend. En hier ziet men niet al leen aan een practisch voorbeeld, hoe nauw kwesties van buitenland se politiek en bewapening met de Russische politiek samenhangen, maar men ziet ook. dat deze vraag stukken slechts in wereldmaatstaf kunnen worden opgelost. Of een dergelijke oplossing op dit moment mogelijk is betwijfelen wij. In ieder geval echter draagt de „actie der zevenstemmers", welk resultaat zij ook zou mogen hebben, niets tot een dergelijke oplossing bij. Dit is een van de redenen, waarom wij haar naïef zouden willen noemen. NAÏEF vinden wij het voorstel van „De Groene" ook nog om een andere reden. Meent de redactie werkelijk, dat de regering en de politieke partijen hun koers zullen veranderen, ómdat een aantal kie zers hun stem op nummer 7 van een bepaalde lijst uitbrengen? De rege ring is slechts gebonden door de wil van het parlement. En wat de par tijleidingen betreft: haar koers zou hoogstens kunnen omslaan door het optreden van krachtige, zéér krach tige opposities in eigen gelederen. Dergelijke opposities echter komen beslist niet tot stand door de „actie der zevenstemmers". Krach tige opposities ontstaan slechts op grond van bepaalde positieve beginselen, door positieve critiek, die reëel genoeg is om onder de Eartijleden aanhang te verwerven, ie actie van „De Groene" is echter niet positief en zij heeft nauwelijks iets te maken met politiek. Wie het niet eens is met het ge voerde beleid en dit wenst om te buigen, zal politiek moeten voeren, d.w.z. aan moeten geven hoe het dan wèl moet en minstens zo belang rijk aan moeten geven hoe zulks kan. Politiek is de kunst van het mogelijke. „De Groene" doet het één noch het ander. Zij voert dus geen poli tiek. Zij roept alleen maar op tot een actie, die ln het licht van het bovenstaande slechts als volslagen zinloos kan worden beschouwd en die voor zover zij iets uitricht alleen maar het effect kan sorteren, dat in ons volk illusies ontstaan, dat er langs deze weg iets zou kunnen worden gewijzigd in de internatio nale verhoudingen, die geen mens plezierig vindt. Niets nu achten wij een zo verderfelijk bedrijf als het wekken van illusies op politiek ter rein. En om die reden is het, dat wij ons vierkant tegen de actie van de zevenstemmers keren. geworden, dat men gerust kan be schouwen als een conglomeraat van drie kleine aparte ploegjes. En ten zij de Italiaanse generale staf volko men zou falen in de uitvoering van het concordaat van Racanati Bar. tali houdt inmiddels met ontroeren, de hardnekkigheid vol, dat hij zijn „boezemvijand" geen poets zal bak ken wedden we toch maar op de virtuositeit van Coppi. Gehandicapte favorieten Intussen zitten we dan toch maar met een heel panopticum aan ge. handicapte favorieten, hetgeen wanneer de soep inderdaad zo heet zal worden gegeten als ze wordt opgediend wat Bobet betreft is dat dus gebeurd! een theoretisch kansje inhoudt voor mensen als Gemminiani, Robic, Goldschmidt misschien en eventueel nog een an der die voor het verloop van de strijd onverwacht op de voorgrond komt te staan. Een Belg misschien? Neen. Ge hoeft slechts vijf minuten van gedachten te wisselen met onze Vlaamse collega's om te weten dal ze daar geen hoop op he">bcn Top mannen zijn nog altijd de efficient rijdende Stanneke Ockers, die op alle wapens thuis is, maar lot nu toe de ware vechtersmeniahteit nog niet heeft kunnen opbrengen en verder natuurlijk Rik van Steen bergen, die wat étappes voor zijn ploeg zal gaan winnen. Meer ver wachtingen koestert men, ondanks mogelijke beloften van Close, De Hertog en Neyt, in het Belgische kamp niet. Nederlandse kansen Over de Nederlandse kansen te spreken in verband met een over winning in deze Tour de France, ware een misvorming van de reali teit. Er circuleren zo hier en daar nogal enthousiaste verwachtingen met betrekking tot gele truien en dergelijke en or is zelfs een spe ciale premie uitgeloofd voor dit geval. Wij zijn er echter vier kant voor om voor alles maar eens inclusief potlood van de luidruchtige en op dringerige autogrammenjagertjes en niet al leen de geïnteresseerde blikken van de scho nen uit Brest, die de jongens van de marine voor een paar dagen de jongens van de marine heb ben gelaten, maar ge ziet er ook de verslagge vers van een stuk of zes Europese naties. Morgenochtend zullen ze op de Place des Fu- silles in hun Hotchkissen, Citroëns, Vedettes, Delahayes, Fiats en Alfa Romeo's trappen om de renners op hun 5000 kilometerlange tocht te volgen, maar vooraf zullen zij hun lezers, op straffe van ongenade, nog rekening en verant woording geven over alle ploegen die de moeite van een speciale studie waard heten te zijn. niet meer te denken aan die gele- truiroes van verleden jaar. Niet alleen komen we dan in het straat je van ploegleider Pellenaars, die de. buitenlandse collega's (tot hun diepe teleurstelling) niet meer dan voorzichtige uitspraken laat note ren, maar bovendien zullen we ons daarmee grote desillusies be sparen. Pessimistisch zijn we uiteraard niet gestemd. De homogeniteit van deze equipe, de speciale kwalitei ten van verschillende renners en hun lijst van prestaties in.de loop van dit seizoen behaald, rechtvaar digen een bescheiden vertrouwen ten volle. Wij durven gerust de bewering voor onze rekening te nemen, dat Wim van Est bijvoor beeld zelden zo sterk heeft gere den als juist de laatste weken. Dat begon 18 Mei met zijn zege in de ronde van Belgisch Limburg, 25 Mei volgde Bordeaux-Parijs, 5 Juni de eerste tijdrit van de Ronde van Nederland, 8 Juni de tweede tijd rit plus de zege in het eindklasse ment van de ronde, 15 Juni de tweede plaats met een centimeter verschil tegen een sprinter als Dekkers in het kampioenschap op de Cauberg. Dat zijn recht en ronduit beloften. En er zijn er meer: op alle wa pens. Denk aan Nolten in de Route de France, speciaal in de bergen, aan Faanhof de slagvaardige sprin ter aan de taaie, eerzuchtige Van Breenen, de sierlijk rijdende Voor- ting en de jonge Roks. Aan onze kampioen Hans Dekkers, die sinds het vorig jaar zoveel heeft ge leerd en last not least aan Wagt- mans, die in onze ploeg een be langrijke rol kan spelen, wanneer hij tenminste niet de weerslag on dervindt van zijn succesvolle, maar zware voorseizoen. En voor het overige nogmaals: geen overdreven angst voor die grote mannen, die even kwetsbaar zijn als wie dan ook. Onze renners kunnen daar zo nu cn dan wel eens dankbaar gebruik van ma ken. Maar vooral geen opgeschroef de verwachtingen t.a.v. deze jonge ploeg, waarvan de gemiddelde leef tijd niet meer dan 25 jaar is en de gemiddelde wedstrijdervaring in het milieu der professionals ander half seizoen bedraagt. Het is maar dat u het weet. DEN HAAG. Nu de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Israëlische parlement met een kleine meerderheid het betref fende besluit der Israëlische rege ring heeft goedgekeurd, zullen van middag de Duits-Israëlische bespre kingen in Wassenaar hervat worden met een bijeenkomst van beide de legaties. Woensdagochtend zullen de be sprekingen hervat worden tussen de Duitse delegatie en de delegatie, die de particuliere Joodse organisaties vertegenwoordigt. ROTTERDAM. De wereldproductie van boter gaat steeds achteruit, constateerde de voorzitter van de Unilever, dr Paul RUkens, Maandag in de algemene aandeelhoudersvergadering. Die van margarine neemt met grote snelheid toe. Gezien de aanhoudende groei van de wereldbevolking en de beperktheid van de beschikbare hoeveelheid landbouwgrond, zal het steeds meer noodzakelijk worden de grond zodanig te gebruiken dat een maximum aan voedingswaarde wordt geproduceerd, ook al zou de voeding daardoor iets moeten inboeten aan verscheidenheid of aan trekkelijkheid. Melk is een voedingsmiddel van uitzonderlijke waarde en ook de in vlees aanwezige eiwitten hebben eigenschappen welke de plantaardi ge eiwitten missen. Een omvangrij ke productie van melk en vlees zal daarom altijd nodig blijven. Toe komstige geslachten echter, die wel licht te kampen zullen hebben met gebrek aan graan, melk en vlees, zullen geen onnodige offers aan land willen brengen alleen voor de pro ductie van boter, welke geen hoge re voedingswaarde heeft dan plant aardige vetten. Raymond P. Christensen, 'n eco noom van het ministerie van land bouw in Washington heeft in een in 1943 gemaakte studie de hoeveel heden vet vergeleken, welke van een bepaald stuk land konden wor den verkregen bij gebruik als wei degrond voor melkvee of bij be bouwing met sojabonen. Hij kwam tot de conclusie, dat een hectare in het eerste geval 51.75 kg botervet kon produceren, tegenover in het tweede geval 168.75 kg plantaardig vet uit sojabonen, De heer Rijkens zeide ervan over tuigd te zijn, dat een steeds dichter bevolkte wereld gedwongen zal worden de productie van boter te verminderen omdat zij eenvoudig de daarvoor nodige hectaren niet meer kan missen en wees er ten slotte met nadruk op, dat hij niet wilde pleiten voor enigerlei maatre gelen om de productie van boter te beperken. Het feit, dat er in de gehele we reld een toenemende behoefte aan melk en kaas bestaat en lange tijd ongetwijfeld ook nog een grote vraag naar boter maakt, dat de veehouderij de toekomst met groot vertrouwen tegemoet kan zien. LEEUWARDEN. De „Friese kwestie" zou nooit zulk een deining hebben veroorzaakt en zo'n omvang hebben aangenomen, wanneer bU alle betrokken instanties van den beginne af de goede wil en het gezonde verstand aanwezig waren geweest en het Inzicht, hoe belangrijk een eigen taal voor een volk is. Wanneer echter deze geest ontbreekt, zullen onher roepelijk zelfs kleine, op zich zelf onbetekenende voorvallen (als bijv. het later bezorgen van brieven met Friese adressering) aanleiding geven tot „acties" en „eisen". Dan komt gekrenkt rechtsgevoel te staan tegenover prestige-overwegingen. Dit concludeert de „commissie ter bestudering van het Friese vraag stuk," ingesteld door de PvdA. Zij zegt verder: De tweetaligheid van Nederland is een feit, dat men niet moet trachten te verdoezelen, maar moet erkennen en oplossen op de wijze, zoals dit in Zwitserland is geschied, waar zelfs de viertalig heid geen probleem meer is. Elke andere houding maakt de zaak ge compliceerder en moeilijker tot een goed einde te brengen. Wan neer de regering, het gehele Neder landse volk en niet het minst alle betrokken instanties hiervan zullen zijn doordrongen, zal er in korte tijd geen „Friese kwestie'' meer zijn, omdat zij op natuurlijke en een Nederland waardige wijze is opgelost. Volgens de commissie is daarvoor o a nodig. Fries als voertaal h>lj het kleuter, onderwijs: als voertaal voor de eerste jaren der lagere school: als leervak in alle typen van scholen; erkenning van dc akte L O Fries; gelijkberechtlgheid van Fries en Nederlands in het open bare leven; het aan Friesland ter be schikking stellen van een eigen zendtijd: liet steunen door de overheid van kun sten en wetenschappen in Friesland en bieden van krachttige hulp aan de Frie se literatuur en het erkennen van het Fries in het rechtsverkeer, zo nodig door het opnemen van de Friese for mule van de eed. In 14 uur naar Amerika DEN HAAG. In het begin van 1953 zullen de Lockheed vliegtuigenfabrieken aan de KLM de eerste Super-Constellation af leveren, een comfortabele viermo torige machine, die een snelheid heeft van 590 km per uur en grote afstanden zonder tussenlanding kan afleggen. Hierdoor zal het reeds in het komende jaar moge lijk zijn om, met inbegrip van tussenlandingen, in hoogstens veer tien uur van de Oude naar de Nieuwe Wereld te reizen. VERWRONGEN stalen staven en brokken beton bedekken de vloer van het chemisch laboratorium van Philips in Eindhoven, waar Maandagmorgen een hevige ont ploffing ontstond. Ontsnappend gas is vermoedelijk de oorzaak. Er zijn geen slachtoffers. Portugese politieman arresteert zichzelf LISSABON. Dezer dagen heeft een politiebeambte zichzelf gearres teerd. Agent Rogerio Bracinha moest het geld. dat door verschillende ge vangenen als borg was gestort be waren. Op een kwade dag raakte hij aan het spelen en verloor. Hij leende wat van de gelden, die hij onder zijn berusting had en verloor opnieuw enz. Tot hij diep in de schuld zat. Wel begrijpende dat het mis was, maakte hij proces-verbaal tegen zichzelf op en leverde dit. plus zijn eigen persoon, af op hel politiebureau. LIJSTAANVOERDER DREES „WIJ schuwen de verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid niet. Wij hebben ons volk gediend naar ons beste vermogen. Natuurlijk in menselijke onvolmaaktheid, maar met resultaten, die ieder kan waar nemen en die de toets der vergelijking met elk ander land kunnen doorstaan. Aldus dr. W. Drees in een toespraak, die hij gisteravon via de zender Hilversum II heeft uitgesproken, niet in zijn kwaliteit van minister-president, maar als candidaat voor de Kamerverkiezingen. „Men stelt het soms voor,'1 zo zeide dr Drees, „alsof wij land en volk naar de afgrond hebben ge voerd. Wij weten maar al te goed, hoeveel er nog te wensen overblijft. Wij weten, hoe groot nog het wo ningtekort is. Wij weten, dat het voor velen, ook in de middengroe pen, heel moeilijk is inkomsten en uitgaven te doen kloppen. Wij weten, dat de lasten zwaar zijn Maar wij weten ook, dat sinds 1945 ons volk een herstel heeft weten te bewerken, dat ieder in het oog valt en dat de bewondering af dwingt van buitenlanders, die ons land toen hebben gezien en het nu terugzien. Ons volk is niet, zoals het wel wordt voorgesteld, verslapt en van zijn veerkracht beroofd door een beleid, dat de onderne mingsgeest en de arbeidslust zou hebben ondermijnd." Na enkele sprekende feiten te hebben gememoreerd betreffende onze industriële productie, land bouw en veeteelt, de toestand van onze koopvaardijvloot, de volksge zondheid en de arbeidsvrede zette dr Drees uiteen, dat de grote uit gaven, die de zware belastingdruk veroorzaakten, veroorzaakt werden door de gevolgen van de oorlog, de toenemende Internationale spannin gen cn door de kosten van onder wijs, sociale voorzieningen en ge zondheidszorg. Wat het verwijt be treft. dat Nederlands schuld hoog is. men verzwijgt hierbij, dat de Duitse bezetting Nederland zwaar der heeft getroffen dan enig ander West-Europees land. omdat wij later werden bevrijd en men ver zwijgt ook. dat de schade in totaal op f 25.000 millioen wordt geschal, hetzelfde ciifer, dat nu voor onze schuld worat genoemd. Tegenstanders van het regerings beleid, waarvan dr Drees een aan tal punten besprak, voegde spreker toe, dat zij niet tegelijkertijd critiek kunnen hebben op te hoge uitgaven en de regering kwalijk nemen, dat zij nog te weinig heeft gedaan. Wat de naaste toekomst betreft, dr Drees verklaarde, dat het ook nu weer onmogelijk zal zijn een kabinet te vormen uit één partij en dat weer een beleid zal zijn te voeren dat door groepen met uit eenlopende opvattingen kan worden aanvaard. Voor de Partij van de Arbeid, zo eindigde hij zijn toe spraak, die ook nu geen verant woordelijkheid ontwijkt, zal dat slechts een progressief beleid kun nen zijn. DOELLOOS slenterend in de re gen door de stad, kwam ik op een brug, waar een man belangstel lend over de reling stond te kijken. Hij was al aan de verkeerde kant van de vijftig en droeg zo'n bok kige vlokpet die ook na jaren dra gen de eikenhouten coupe niet verliest ivelke de fabrikant er met een voorhamer insloeg. Omdat ik toch niets om handen had op deze natte. troosteloze Zondagmiddag ging ik naast de man staan en zag dat in het water een eend zwom met zeven jongen, De moeder maakte een nerveuze indruk. Zij leek een beetje op een schooljuffrouw die met de eerste klas uit is en nu aan alle kanten ogen hebben moet om te voorko men dat een van haar pupillen uit dromerigheid of ten gevolge van een uit minuscule overwegingen voortgekomen plannetje, de gracht tn loopt. De kleine eendjes hadden iets ordeloos en baldadigs over zich. Met vlot werkende buitenboord mo tortjes tuften zij in het rond, zonder toezenlijkc belangstelling voor het doel van de tocht. Moe's leiding er kenden zij alleen als er per se niet onder uit te komen was, maar zo dra het brave mens even haar staart toedraaide aan dc groep, ver braken zjj het optochtverband en zwommen expres alle kanten uit, met de bravour van jongetjes die de meester pesten. Omdat de man en ik zo aan dachtig naar dit spel stonden te kijken ontstond er naar mijn ge voel een soort verstandhouding tus sen ons. Zonder een woord te zeg gen hadden immers twee druilerige drentelaars in een verregende stad elkander gevonden onder de noemer „dierenliefde". Omdat ik de behoefte gevoelde ons zwijgend verbond op de een of andere wijze te bevestigen keek ik de man van terzijde aan en zei, op een toon waaraan tederheid niet geheel vreemd was: „Aardige beesten hè?" De man hief zijn hoofd op, wierp een blik op het bedrijvige achttal en sprak toen met een bijna spijtige intonatie: ,Jfou, veel vlees zit er niet an." KRONKEL Verbiedt mijndirectie verkiezingsreclame DEN HAAG „Is het waar, dat de directie der staatsmijnen het aan huurders van woningen, die eigendom zijn van de staatsmijnen, heeft verboden aan gevels of ach ter-vensters verkiezingsbiljetten aan te brengen," vraag het Tweede Kamerlid Suurhoff (P.v.d.A.) de minister van Economische Zaken. Hij verzoekt de minister als zijn vraag bevestigend wordt beant woord maatregelen te nemen om „deze inbreuk op de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van politieke meningsuiting" ongedaan te maken. BIJ de verkiezingen, die morgen in ons land worden gehouden, wor den al degenen, die hier het actieve kiesrecht genieten naar de stembus geroepen Het actieve kiesrecht, dat zij bezitten is, zoals de naam reeds aangeeft, een recht. Zij mógen stemmen. Maar zij hebben op de verkiezingsdag óók een plicht te vervullen, de z.g. opkomstplicht. De Kieswet (van 1917 tot 1922 óók de Grondwet) gebiedt hen zich naar het stemlokaal te begeven. Aldus heeft de wetgever willen voorkomen, dat het algemene kies recht, door de brede massa na veel strijd veroverd, tot een aanfluiting zou worden Aldus heeft men wil len verhinderen, dat ook na de in voering van het algemene kiesrecht werkgevers hun werknemers, b v. door hen geen vrijaf te geven, zou den beletten van hun verworven rechten gebruik te maken. Onder de verhoudingen waaronder wij thans leven heeft de bepaling veel van haar zin verloren. Er behoeft niet meer te worden gevreesd voor dergelijke belemmeringen als de wetgever destijds voor ogen ston den. Vandaar dan ook, dat men er in 1946 over gedacht heeft de op komstplicht maar te laten verval len. Maar zover is het niet geko men. Heeft men aan zijn opkomstplicht voldaan, dan staat het de kiezer daarna vrij van zijn recht al dan niet gebruik te maken. Doet hij zulks, dan heeft hij het vakje voor de naam van de candidaat zijner keuze rood te maken en zijn opge- (Van onze correspondent) TILBURG. Al meer dan een week zijn twee Tilburgse jongen de 23-jarige J. Brokken en de 25-jarige J. van Heluert met de „Sibajak" als verstekelingen mee. Een week lang waren zij beiden spoorloos. Maandag ontvingen de ouders een briefje, waarin de jon gelieden schreven, dat zij hun vriend, die naar Nieuw-Zeeland emigreerde, uitgeleide hadden ge daan. Om hun vriend „d'n Tunis" zo als ze hem noemen zijn zonne bril te brengen, die deze zou heb ben vergeten, zijn zij aan boord ge gaan. „Er waren zoveel jongelui aan boord, dat zij ons niet opmerk ten," schreven zij naar huis, „en daarom zijn we maar aan boord ge bleven." Door aan de zeepolitie te vertel len. dat haar beide zoons in Rot terdam flink uit waren geweest en niet meer met de auto naar huis durfden, kreeg de moeder van een der knapen de auto terug, waarmee de jongens naar de Maasstad waren gereden en die de zeepolitie in be slag had genomen. De „Rotterdamsche Lloyd" heeft het hele verhaal echter ook al ge hoord. Zij heeft de vader der jon gens verzocht de terugreis voor hun zoons van Curacao af te betalen. „De jongens moeten zelf maar zien, hoe ze dat voor elkaar ma ken", vertelden de vaders ons. Eisenhower lot Taft: DENVER. Generaal Eisenho wer heeft in een rede, die hij to Denver voor radio en televisie hield verklaard, dat een zich terugtrek ken in het isolationisme tot gevolg zou hebben, dat Amerika een „naar. geestig en weerloos" land wordt, „omsingeld door de woeste wolven troep van het communisme". Dit zou gebeuren, indien de Amerika nen acht slaan op de „valse profe ten van het alleen-leven". Hoewel Eisenhower Taft niet roemde, bestaat er geen twijfel over dat zijn opmerkingen een critiek zijn op de buitenlandse politiek van zijn rivaal. De isolationisten streven niet naar veiligheid voor de V S., zij leven in Cen tijd. die reeds lang voorbij is en zij worden niet geleid door een verlicht eigenbelang, aldus de ge neraal, die er aan toevoegde, dat de politiek der isolationisten zou lei den tot uiteindelijke zelfvernieti ging. vouwen biljet vervolgens in de stembus te deponeren. Er kan onderscheid worden ge maakt tussen geldige stemmen en ongeldige. Ongeldige stemmen zijn er wanneer er bijvoorbeeld bij de telling biljetten uit waarop meer dan gemaakt, waarop opmerkingen it de bus komen, één hokje is rood staan geschreven of die blanco ziin ingeleverd. Biljetten, waarop één hokje rood is gemaakt zijn geldige stemmen. Het is het aantal dezer gel dige stemmen, dat de kiesdeler be paalt. De kiesdeler wordt gevonden door het aantal uitgebrachte geldi ge stemmen te delen door het aan tal zetels van de Tweede Kamer. Stel dat het aantal uitgebrachte stemmen 5 millioen bedraagt een schatting die wel niet ver van de realiteit zal zijn dan is de kies deler 50.000. Óm een zetel in de Tweede Kamer te verwerven, moet men dus 50.000 stemmen op zich verenigen. •/wwvvvwwvwwvwwv ONDER Lleftlnck's bewind" heet een klein boekje, dat zojuist bij de N.V. De Arbeiderspers het licht heeft gezien en waarin cen aantal leden van de Partij van de Arbeid een poging heeft ondernomen ln beknopte vorm in 55 bladzijden welgeteld een overzicht te geven van het flnan- ciecl-cconomlsch beleid dat na dc oor log ln ons land ls gevoerd. Drs A. A. van Amcrongcn. II. J. Hofstra, drs G. M. Nctlcrhorst, prof. dr J. Tinbergen en drs J. M. den Uyl zijn dc samenstellers, die leder het hunne hebben bijgedragen tot dit geschriftje. welks eindtekst door drs Don Uy1 vervaardigd ls. Uit de titel van het boekje valt reeds de gedachte af te lelden, welke de sa menstellers bij hun arbeid heeft geleld. In een „woord vooraf" wordt deze bo vendien nog eens duidelijk uitgespro ken. „Juist het financieel economisch beleid heeft sinds 1!M5 aan scherpe critiek bloot gestaan, terwijl ln het bij zonder het optreden van de minister van financiën in deze jaren dikwijls als cen bedreiging van onze volks kracht ls voorgesteld", heet het daar. De schrijvers hebben er nu naar ge streefd de balans op tc maken, opdat „cen ieder kunnen oordelen op grond van de werkelijke stand van za ken". Zij hebben dat gedaan aldus de Inleiding na een grondige analyse en naar zij hopen in een voor velen be grijpelijke vorm. Dat de samenstellers voor een alles behalve gemakkelijk taak hebben ge staan, zal men na het bovenstaande on middellijk beseffen. Of zij in het ver vullen daarvan ook geslaagd zijn, is iets wat w(j niet zonder meer bevesti gend zouden willen beantwoorden. Het wil ons voorkomen en dat 16 Iets, wat gezien de omstandigheid, dat on financiële problemen ln dit boekje het accent valt. niet behoeft tc verwonde ren dat het geschrift de gewone le zer nog moeite genoeg zal veroorzaken, terwijl de economisch geschoolde er veel in zal missen, dat z 1. niet had mogen worden weggelaten Zo gezien is het de vraag of hier inderdaad de stand van zaken aldus wordt gegeven, dat men inderdaad tot oordeel kan gera ken. Dit neemt niet weg. dat wij dit toch een aardig ovorzlcht vinden. Een overzicht, dat "let uitsluitend finan ciële kwesties behandelt, maar ze In verband brengt met de gevoerde econo mische politiek in het algemeen en de ze op haar beurt weer projecteert tegen de achtergrond van de economische situatie ln ons land. terstond na de bevrijding. Een overzicht, dat de re sultaten van het financlecl-ccooomlsch beleid' duidelijk laat uitkomen, (Prijs f 1 25o.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3