ïn sneeuw woestijn hoog in de Oostenrijkse bergen verrijst: DE DAM! l Haarlemmermeer dit jaar een eeuw polder ENORM WERK! Gevaarlijk spel met WATER Nederlandse wensen grotendeels vervuld Vrees voor het water leidde tot droogmaking Brandstofloze installatie zou stroom maken O1 Van Swol en Rinkel spelen zich in de tweede ronde Uitvinder nog niet bereid iets over apparaat te vertellen „Voormalig verzet" reageert met foto op zaak-Menten 4 Dinsdag 24 Juni 1952 (Van onze redacteur economie) Het liefelijke dorpje Zeil am See in midden-Oostenrijk mag dan in vele liedjes jodelend zijn bezongen en een glans van knusheid verspreiden, een paar kilometer er vandaan, alleen iets hoger de bergen in, is de toestand weinig geschikt voor jodelen. Zo was het tenminste twee maan den geleden, toen wij een bezoek brachten aan de hydro-electrische werken, die men bij Kaprun aan het maken is. Het project heet Tauernkraftwerk Glockner-Kaprun en als u het ons zou vragen, is het iets gigantisch en bijna barbaars. Misschien is het ook wel een zaak, die Oostenrijkers en Neder landers door iets vergelijkbaars verbindt, omdat het in wezen neer komt op spelen met water in het groot. Wij met onze we reldberoemde Afsluit- en andere dijken, om niet te spreken van de Zuiderzeewerken. De Oostenrijkers door hoog in de bergen stuwmeren en dammen te bouwen. Wij met het doel meer bodemoppervlak te maken, de Oostenrijkers, omdat ze electrische stroom willen opwek ken. Om het nu over hetgeen bij Kaprun gebeurt te hebben: de weg van Zeil am See naar Kaprun is smal. Na Kaprun blijft de weg stijgen, wordt nog smaller en ein digt plotseling voor een betrekke lijk klein gat, dat in de rotswand, is uitgehouwen. Op die plaats stonden we wat verbaasd rond te kijken, toen een menigte mannetjes uit dat gat naar buiten kwam rollen. Ze waren, on gelogen, van hoofd tot voeten licht blauw, droegen rubberpakken en stalen helmen en hadden aan een klem een, ook al lichtblauwe, spons voor de rnond. Omdat spons en gezicht de zelfde kleur hadden, leek het geheel spookachtiger dan het bij nader inzien was. Omdat ze verstaanbaar Duits spraken, be grepen we niet met bewoners van vliegende schotels te maken te hebben, maar met mensen, die bij de Tauern Kraftwerke een beroep uitoefenden. Dat klopte ook want een rus tige, gebruinde man. Sepp geheten een soort opzichter deelde ons met gemoedsrust mede, dat dit de lieden waren, die in de keiharde rots tunnels boorden: „Dat doen ze geen vijf en twintig jaar. Stof- longen." En daarmee was voor hem de zaak af. Het gat waar de blauwe manne tjes uitgekomen waren, bleek een tunnel van bijna 2.8 kilometer lang, een tunnel waar kabels door lie pen. die naderhand, als alles klaar is, electrische stroom moet trans porteren. Het was echt een tunnel, geen tunneltje, want er liep een diesel treintje in en wandelen kon men er rechtop, zij het dan wat schich tig, van al het neervallende water, dat nonchalant werd afgeweerd door ijzeren platen. Veel hielp het niet Plotseling kwamen we aan iets, dat een „Schraegaufzug" wordt ge noemd on dat het midden houdt tussen een tandradbaan en een lift "VVe waren toen op 1000 meter en dat lift-baantje ging ons optrekken naar 1600 meter. Het ging lang zaam en steil en het werd steeds kouder. Boven gekomen zagen we. met enig plezier, daglicht, maar de uitgang bleek versperd door een jonge man met een toeter, die ge concentreerd naar buiten stond te turen. Deze man was een speurder naar lawines, die hier op de plek waar tegen de bijna loodrechte bergwan den een stuwdam en -meer is ge construeerd, in het wintergetij veel vuldig naar beneden plegen te ko men. Lawines WU mochten er niet door. noch onze begeleider, de Berlijnse ingenieur Goetz. Wij mochten wel naar buiten kijken: er viel weinig meer te zien dan sneeuw, sneeuw, sneeuw en links van ons schemer de een torenhoog bouwwerk, de Limbergsperre. de Limbergdam. Na een kwartier mochten we door, met veertig meter tussen ruimte hard lopend aan de voet van de dam, naar de ingang van weer een tunnel, waar ook al een jongeman met een toeter klaar stond. „Als het naar beneden komt. op de dam aan," riep onze begelei der ons toe. Op dat moment scheurde onze bovenlip, die we bevochtigd had den; het vroor daar 19 graden en dan is het beter niet de lippen nat te maken, ontdekten wö wat te laat. Aan d? overkant het duur de een eeuwigheid werd ons als bijzonderheid meegedeeld, dat er een week te voren bij een lawine op die plaats zes man tegelijk wa ren omgekomen. Want laat ons dit niet vergeten: het is groots werk daar hoog in de bergen, maar het is keihard werk. In twee jaar zijn er bijna 150 do den gevallen, al is het dan niet allemaal door lawines. Op de plaats waar we toen wa ren Wasserfallboden staat nu die Limbergdam en een stuwmeer, dat het water uit de omringende bergen de ir 1e zomer smelten de sneeuw opvangt. De dam is 19 meter hoger dan onze Utrechtse Dom en ieder stukje cement is door krbelbanen vanuit het dal naar boven gebracht, evenals ieder stukje ijzer. Zoals iedere arbeider in de winter door die tunnel moet, net als wij Cs zomers kan het bui tenom langs een smal weggetje). Van uit het kunstmatige meer loopt het water via een tunnel van 8 9 km naar het dal, waar een enorm krachlstation staat, dat op piekuren binnen vijf minuten rm- riE besneeuwde chaos hier- U naast geeft een beeld van de plaats der werkzaamheden op 1600 meter hoogte, aan de ach terzijde van de 129 meter hoge Limbergdam, die u zich vaag te gen de loodgrijze hemel ziet af tekenen. De stellages erlangs zijn de plankieren, die bij het werk worden gebruikt. Het houten gebouw op de voorgrond vormt ten dele het werkterrein van de tekenaars en opzichters, terwijl er ook een timmerwinkel, annex betonfa- briek in gevestigd is. Voorkeur voor Hollanders in Nieuw Zeeland ROTTERDAM. „Het loopt daar best met de emigranten", zo vertel, de ons gisteren de heer H. de Bruin, de Nederlandse immigratie cn landbouw-attaché in Nieuw Zee land. die met de „Zuiderkruis" voor een verlof van enkele maanden naar ons land kwam. „Er is werk genoeg in Nieuw Zeeland. Het grootste pro bleem is de huisvesting. Dit jaar hopen we tienduizend immigranten te kunnen ontvangen. De meeste be hoefte is aan productieve beroepen, zoals landbouwarbeiders. bouwvak arbeiders, machinebankwerkers, las sers en arbeiders in de zuivelfa- bricage: Voor meisjes zijn er vaca tures in het hotelbedrijf, stenotypis ten en in de huishouding. De Hol landers zijn graag geziene gasten en genieten de voorkeur boven an dere buitenlanders. De Nederlandse emigranten zijn noeste werkers. Men is er zo op de Hollanders ge charmeerd, dat werkgevers langs touwladders het schip beklimmen, wanneer dit in Wellington aankomt en daar de werkkrachten al ronse len." De heer De Bruin wees er her haaldelijk met nadruk op, dat het van het grootste belang is. dat zij, die wensen te emigreren zich in het Engels behoorlijk verstaanbaar kun nen maken. ARCHITECT VINDT EI VAN COLUMBUS" Van onze correspondent HAARLEM. Het „Ei van Columbus" noemt de 67-jarige ar chitect H. F. Roosdorp uit Bloc- mcndaal zijn vindingwaardoor het volgens hem mogelijk wordt electrische stroom op te wekken, zonder dat er kolen, olie of enige andere brandstof bij te pas komt. „Ik ben er in geslaagd", vertelde de heer Roosdorp ons, „een systeem te bedenken en uit te werken, dat gericht is op permanent doorwer kende omzetting van energie tot elec trische stroom, zonder gebruik van brandstoffen of atoomkracht en zon der dat andere natuurelementen te hulp moeten worden geroepen. Als mijn uitvinding in practijk wordt gebracht zal iedereen in zijn huis, werkplaats of kantoor zelf stroom kunnen opwekken. Ook fabrieken en grote instellingen als de Spoor wegen zullen dan hun eigen stroom opwekkingsinstallaties kunnen heb ben." „Het bijzondere van mijn vinding is verder", zei de heer Roosdorp, ..dat de installatie alleen maar ge plaatst behoeft te worden en dat er geen bediening nodig is. Ketelhui zen en alle andere benodigdheden bij het gebruik van olie of kolen ko men te vervallen, omdat de klas sieke brandstoffen zullen worden vervangen". De heer Roosdorp deelde mee, dat hij onderhandelingen voert over de verkoop van zijn vinding. Hij was er niet toe te bewegen iets over de werking en de gedaante van zijn nieuwe installatie te ver tellen. „Eerst moet een deugdelijke overeenkomst zijn gemaakt en dan voel ik er wel voor een en ander te beschrijven", zei hij. De heer Roosdorp is afkomstig uit een familie van bouwers en aannemers. Hij ging het timmer vak leren, toen zijn vader hem had stroom aan geheel Oostenrijk kan leveren, waar stroom tekort is. Maar met da', ene meer, Wasser fallboden, heeft men zich niet te vreden gesteld bij de simpele, bij na schoolmeesterachtige, ingenieurs, die hier werken en die onbegrij pelijkerwijs bergen overmeesteren. Want bij Wasserfallboden ligt een krachtstation, dat weer gevoed wordt door het water onder druk uit de hogere regionen. Dat wil zeggen, gevoed gaat worden, want dat tweede stuwmeer, Mooserbo- den, is nog niet klaar. Daar moe ten dan ook twee stuwdammen gebouwd worden. Onze begeleider meende, dat wij toch nog wat verder moesten, en dus zijn wij toen, op die 1600 meter hoogte in een volstrekt afgesloten dal wonderlijkerwijsin een jeep gestapt. De bestuurder daar van deelde mee „dat het nu wel ging. omdat de weg was schoon- geruimd." Daar moet u niet gering over denken, want daarboven, waar de ze man vandaan kwam en waar wij heen moesten, lag de sneeuw op enkele plaatsen 13 meter hoog. De jeep schoot hels hobbelend een tunnel in, die links en rechts veer tig cm. naast zijn spatborden vrij liet. Het leek alsof we fantastisch snel reden, maar in werkelijkheid ging het maar 40 km per uur: het lawaai was oorverdovend. Plotse ling stonden we weer in de sneeuw, waar men geen hand voor ogen kon zien van andere neervallende sneeuw, die werd voortgejaagd door een ijzige wind. We stonden toen 2100 meter hoog, bij het twee de stuwmeer Mooserboden, in een woestenij, een witte woestijn met houten barakken, aan het dak waarvan ijspegels hingen van een halve meter lang. 2000 Man ZJlERBOVEN nu werkten in deze barre winter 2000 mannen 's Zomers zijn het er twee maal zo veel. De temperatuur van die dag 19° C. was voor dat seizoen niets bijzonders en de viannen daarboven gingen werkelijk met iedere avond, naar beneden, omdat dat in een jeep door een nauwe tunnel en dan weer eens een nau we tunnel en een lift-baantje niet zo eenvoudig zou zijn geweest. Practisch kwamen de mannen de hele winter daar niet uit al dat witte en koude. En aangezien ze in barakken leefden en hun gezinnen niet konden meenemen, was er nu niet zoveel vertier. V/at kaarten en drinken. En juist drinken, vertelde ons in genieur Goetz, was het grote pro bleem, aangezien alcohol op meer dan 2000 meter hoog veelvoudig krachtiger werkt dan beneden in het dal. In dat opzicht moet men bij de 150 doden de drank niet ver geten. En al evenmin de overmoed: nog hoger willen klimmen en dat. vooral na een glas te veel, kost mensenlevens. Ï-ÏIERBOVEN dus in Mooserbo- 1 1 den komen twee stuwdammen, die als ze klaar zijn een meer zul len omsluiten, dat water levert aan de centrale beneden bij het eerste meer. En het geheel wordt nog merkwaardiger, een soort perpe tuum mobile, aangezien in de nacht, als er geen piekuren zijn. maar zelfs van de gewone Oostenrijkse centrales stroom overblijft, water wordt omhoog gepompt van het meer Wasserfallboden naar Moo serboden, dat dan op piekuren weer kan terugstromen en nieuwe kracht leveren Dat is het spelen met water in het groot! Gevaarlijk spelen met water. Want. werkelijk, daar op die 2000 meter hoogte in Mooser boden is men er nog niet: men kan nu nog met een kabelbaan, waar wij niet in durfden. („Het is niet levensgevaarlijk." zei onze bege leider) nog weer een stukje hoger naar eennieuw stuwmeer in aanleg, Margaritze geheten. Zo ver zijn we niet gekomen, maar wel moeten we zeggen, dat ze daar in de bergen bezig zijn nog zo'n 12 kilometer druktunnel te boren, om dat daar het stroomverwekkende water door dient te komen. Technische gegevens hebben we u niet gegeven, daar gaat het ons ook niet om Het gaat er om te tonen, dat daar bij die Tauernwer- ke iets fantastisch gebeurt. Iets dat Oostenrijks' economie zal helpen, dat met Marshallhulp wordt uitge voerd, maar dat in het winter seizoen bijna afschuwelijk is om aan te zien. NOTA VAN STIKKER OVER EDG DEN HAAG. In een nota aan de Tweede Kamer Inzake de Europese Defensiegemeenschap zegt de minister van Buitenlandse Zaken, dat, hoe wel vanzelfsprekend ook van Nederlandse züde concessies moesten wor den gedaan, de Nederlandse wensen naar zijn mening voor het grootste gedeelte konden worden verwezenlijkt. In de structuur van de EDG zijn over het algemeen de lijnen gevolgd, welke in de mededeling aan de commissie voor Buitenlandse Zaken van 11 Januari en in de verklaring van de minister van 7 Februari konden worden uitgestippeld. In deze conclusie ligt echter te vens de erkenning besloten, zo zegt de nota, dat de bezwaren, welke uit het voortijdig karakter van deze integratie voortvloeien niet zijn vervallen, doch alleen zo goed mo gelijk zijn ondervangen. Op den duur zal hiermede echter niet kun nen worden volstaan. In de komende maanden moet in het overleg tussen de regeringen en de parlementen een beslissing een beperkt aantal mogendheden, worden genomen over het tijdstip A—- J waarop met de studie inzake een Europese Federatie moet worden begonnen, de landen welke aan deze studie zullen deelnemen, de wijze waarop deze studie zal wor den ondernomen cn dc onderwer pen welke door de toekomstige federale structuur van Europa zullen worden bestteken. Naar het oordeel van de minister zal de toekomstige Nederlandse re gering en het Nederlandse parle ment zich opnieuw zien gesteld voor de principiële vraag, die reeds bij het besluit over de deelneming aan de conferentie van het Euro pese leger ernstig en diepgaand is overwogen. Is het wenselijk om verder voort te gaan met de poli tieke en militaire integratie tussen (Van een onzer verslaggevers) P de 29ste November van het jaar 1836 bulderde een hevige Zuid-Westerstorm en met bezorgde gezichten zagen de Amsterdammers, hoe de landen ten Zuiden van de stad blank stonden: de dijken van het Haarlemmermeer waren weer eens doorgebroken. Een maand later met Kerstmis woedde de storm opnieuw, maar nu waren het de Leidenaars, die de over last van het water kregen. Beide steden kenden al eeuwen die voortdurende bedreiging van het water. En weer gingen er stemmen op om die reusachtige plas nu toch maar eens droog te malen. Dat er goed, vruchtbaar land mee te winnen was óók, was een bijzaak. Als men maar werd verlost van die voortdu rende overstromingen zonder dat verdere voortgang gemaakt met de integratie op een groot aantal andere terreinen van huidige nationale staatszorg, waar van de betekenis als hechte grond slag voor een federatie bezwaarlijk kan worden overschat. Met een voortvarendheid, die ons slechts kan verbazen werd nauwe lijks een half jaar later reeds een Staatscommissie in het leven geroe pen, die de opdracht kreeg binnen drie maanden met een plan tot droogmaking van het Haarlemmer meer voor de dag te komen. De he ren gingen om de tafel zitten en na nauwelijks twee-en-een-halve maand overleg was het plan er. Nu hoefden die heren voor hun werk ook niet zo'n geweldige studie te maken, want aan plannen had het in de jaren daarvóór ook niet ontbroken. Twee eeuwen tevoren in 1641 was Leeghwaters „Haar- lemmermccrboeck" al verschenen. Een belangrijke vraag was: „Waar vinden wij kopers voor 18.000 hec tare land?" Men wilde in de eerste plaats van die voortdurende dreigen de watergolf af. Er waren vele bedenkingen. Waar moesten de vissers blijven, die nu hun brood op het meer verdienden? Hoe zouden de schippers van Am sterdam op Leiden voortaan moeten varen, als het meer er niet meer zou zijn? En vooral: hoe zou hoog heemraadschap Rijnland met zijn tientallen polders in de driehoek tussen Velsen, Woerden en Leid- schendam zijn overtollig water kwijtraken, wanneer zijn boezem zo werd ingekrompen? Weinig geestdrift Toch werd nog in 1839 de 22ste Mei, luttele maanden vóór de eerste spoortrein van Amsterdam naar Haarlem zou gaan rijden werd de droogmaking van het Haarlemmer meer opgedragen aan een „Commis sie van Beheer cn Toezigt", die on middellijk aan het werk ging. Drie stoomgemalen pompten vier jaar lang, cn op 4 Augustus 1852 meldde de Nederlandse Staatscourant uiter mate zakelijk: „In de afgeloopen maand July is het Haarlemmermeer door de iverking der machines en de gunstige weersgesteldheid van 't nog overgebleven water ontlast, en alzoo drooggeworden." DROOG dat was alles Ziezo, het meer was dus droog. De boeren konden komen. Het land kon worden verkocht. De droogge vallen aarde wachtte op de eerste graankorrels. Maar zo gebeurde het niet. Inder daad werd het land verkocht en de kopers betaalden er in totaal een acht millioen gulden voor. De droog making had nog geen 14 millioen gekost. Maar het eerste graan liet nog even op zich wachten. Want de droogmaking van het Haarlemmermeer moet worden be schouwd als een voorbeeld hoe het bepaald niet moet gebeuren. Het meer was droog, maar er waren geen tochtsloten, geen kanalen, geen wegen. Er werd niet gezorgd voor het bouwen van dorpen. Huisvesting was er nagenoeg niet. Spoedig was de troosteloze vlakte een gebied, be dekt met een ware wildernis. Nie mand bekommerde zich er om. De boeren moesten het nu zélf maar doen. Ze hébben het zelf gedaan. Maar hoe! En naast de critiek op het re geringsbeleid mogen wij zeker groot respect hebben voor de pioniers, die deze polder bewoonbaar hebben ge maakt en in cultuur hebben ge bracht. Epidemieën braken uit: in 1853 de cholera, m 1866 wéér de cholera (gebrek aan goed drinkwa ter!), in 1857 malaria, daarna typhus en pokken. De kindersterfte was zeer groot en alleen de sterken kon den het uithouden. Langs <le Ringdijk Hoe ze woonden? In hutten en keten, her en der verspreid, voor namelijk in het begin langs de Ringdijk. Ruwe kerels, potige vrouwen. Velen afkomstig uit de omliggende gemeenten, maar ook verscheidene Friezen en Brabanders. Is het een wonder, dat de alcohol er rijkelijk vloeide? Hoe het met de huwelijksmoraal gesteld was. kan men zich bij zulke toestanden wel voorstellen. Vertier was er nergens. Ontspanning en ontwikkeling waren onbekende begrippen. En toch!... Toch moeten wij in de eerste plaats eerbied en bewondering heb ben voor die ruwe klanten uit de eerste jaren, die de polder bewoon baar hebben gemaakt. Zij waren het, die de tochten groeven, de we gen aanlegden, de sloten uitdiepten en er voor zorgden, dat de boeren konden beginnen te zaaien. En samen hebben ze het gewon nen. Zie nu, na honderd jaar, het re sultaat. Een prachtige, vruchtbare polder met honderden kapitale boer derijen, een bloeiende gemeente, doorkruist met lange, goed onder houden wegen met drie flinke dor pen: Hoofddorp, Nieuw Vennep en het bescheidener Abbenes, de klei nere woonplaatsen als Vijfhuizen, Zwanenburg en Badhoevedorp. een polder, waarop Nederland terecht trots mag zijn en waarvan inwoner en vreemdeling zich nauwelijks meer kunnen voorstellen, dat het begin zo chaotisch is geweest. Van de fouten van honderd jaar geleden heeft Nederland veel ge leerd. De ontginning van de Wienn- germeer en de Noord-Oostpolder is anders én beter aangepakt, maar nog altijd geldt de Haarlemmermeer als een voorbeeld van wat taaie vol harding. kloeke ondernemingslust en durf vermag. WIMBLEDON TOURNOOI Dehnert uitgeschakeld door Walton LONDEN Het tournooi te Wimbledon is Maandag begonnen bij zonnig weer en in tegenwoor digheid van 17 a 18.000 toeschou wers. In de eerste ronde van het heren enkelspel ondervond Rinkel (Ned.) niet veel tegenstand van Specht. Oostenrijks speler nr. drie. die geen vat kon krijgen op de harde smashes en zuivere volleys van onze landgenoot en in drie sets verloor. De cijfers waren 62 61 64. Rinkel maakte van iedere ge legenheid gebruik om op te lopen naar het net waar hij de returns van zijn tegenstander met gemak afmaakte. Ook Van Swol heeft de eerste ronde van het heren enkelspel op goede wijze doorstaan. Hij sloeg de Australiër Hopman met 60 75 6—3. In de eerste set had Van Swol het al heel makkelijk. Met zijn harde forehand drives en onhoud bare smashes passeerde hij de ten gere, maar kwieke, Australiër keer op keer en pas in de tweede set leverde Hopman enige tegenstand van belang toen hij zich met tac tisch „schaaktennis" ging verdedi gen. Onze landgenoot Dehnert werd in de eerste ronde van het heren enkelspel uitgeschakeld door de vroegere Britse Daviscupspeler Walton. Walton won met 4—6 63 6—3 6-4. gezegd: „Veel kan ik je niet ge ven. Als je iets wilt worden, ga dan naar de ambachtsschool en kijk daar en overal goed uit je ogen." Op zijn zeventiende jaar ging hij als timmerman de practijk m en langzamerhand ging hij zich meer toeleggen op de techniek. De heer Roosdorp vertelde ons, dat hij omstreeks zijn twintigste jaar een mistsignaal voor de Spoor wegen en een mechanische luchtbe vochtiger heeft uitgevonden. „Beide vindingen zijn al jaren geleden in praktijk gebracht", zei hij trots. In Indonesië heeft hij later een eigen bouwerij gehad, die zich bezig hield met het aanleggen van spoorwegen en het bouwen van huizen en fa brieken. Voor de toekomst houdt de heer Roosdorp nóg meer uitvindingen in petto. Iets wilde hij ons daar wel over vertellen en hij zei toen. dat hij bezig is met het ontwerpen' van een nieuw type stofzuiger, een nieu we geulengraver voor suikerriet, een nieuw type spoorbaan zonder spoordijken en een krimploze dek laag voor asphaltwegen. DEN HAAG. „Voormalig Ver» zet Nederland", het officiële week blad van de Nat. Fed. Raad, drukt op de voorpagina van zijn nummer van 21 Juni 1952 een foto af, waar op men twee Duitse militairen in een auto ziet. Onder de foto staat: „Menten in zijn element" en in het oijgaande artikel: „Ik zie wat jij niet ziet in de millioenen van Menten" wordt geschreven, dat velen in de man, die op de foto het uniform van een Duits officier draagt, de heer P. N. Menten herkennen. De redacteur van het blad. de heer C. Brink, vraagt zich af in hoeverre deze foto de nota van het kamerlid J. Reyers op losse schroe ven zet. In de conclusie van dit ar tikel. waarin wordt gezegd dat foto's niet liegen, staat verder: „wanneer er inderdaad gestolen zou zijn en de dieven zijn bekend, dan ver wachten wij dat zonder aanziens des persoons zal worden ingegre pen. Vooralsnog nemen ook wij voetstoots aan, dat deze zaak door bepaalde heden met een bepaald doel wordt opgeblazen. Er bestaat een^ spreekwoord dat zegt: „Geld stinkt niet", 't Is mogelijk, maar wij voelen er niets voor, dat onze goede en moeilijk op te brengen be- '.astmgpenningen worden wegge schonken aan hier in Duits uniform geflaneerd hebbende lieden". Doordat Ampon (Philipp.) Ri chardson (Ver. Staten) met 16 57 6—2 6—3 60 versloeg was de tweede geplaatste speler van het toneel verdwenen. De partij tussen de Amerikaan en de kleine Philip- pijn Ampon was een van de meest opwindende, welke ooit op de ope ningsdag van het Wimbledon- tournooi werd gespeeld. Johansson (Zweden) sl. Larsen (V.S.) 10—8, 2—6. 6—4, 5—2; Patty (V.S.) sl. Tills (Nieuw Zee land) 6—1, 6—2, 6—1; Rose (Australië) sl. Ayre (Australië), 75. 75, 86; Nielsen (Dene marken) sl. Destremau (Frank rijk) 60, 61, 64; Flam (V.S.) sl. Williams (Zuid Afrika) 63, 8—6, 6—4; Washer (België) sl. Ip (Hongkong) 61} 64, 64; Drobny (Egypte) sl. Knight (Gr. Brittannië) 60, 61, 63; Sei- xas (V.S.) sl. Nath (India) 75, 62. 62; Sedgman (Australië) sl. Bartroli (Spanje) 61. 60, 62; Savitt (V.S.) sl. Kumar (In dia) 6—1, 6—2. 6—0; Ulrich (De nemarken) sl. Aguero (Brazilië) 6—0, 6—2, 6—3; Sturgess (Z.F.) sl. Redl (Oost.) 8—6. 6—2, 6—2; Gardner Mulloy (V.S.) sl. Sko- necki (statenloos) 61, 63. 86; Dorfman (V.S.) sl. Clark (Groot-Brittannië) 62. 64. 64; Mottram (Groot-Brittannië) sl. Baxter (Groot-Brittanië) 62, 64, 61: McGregor (Australië) sl Starte (Groot-Brittannië) 60, 6—2, 6—2. Carmiggelt-,.Kronkel" won de prijs voor ballonvaarders (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Haagse Bal lonclub heeft de heer Simon Car- miggelt („Kronkel") de ballonvaar, derspnjs toegekend voor zijn ver slag over een tocht met de „Henri Dunant", September vorig jaar. Hoewel tijdens deze reis eigenlijk niets schokkends gebeurde, vond de Haagse Ballpnclub het verslag van de tocht zo goed, dat men hem de jaarlijkse prijs van de club voor het beste artikel van het jaar schonk. De heer Godfried Bomans. die eveneens een ballontocht had ge» maakt, waarbij hij èn mevr. Boes man in de Noordzee terecht kwa men. won de eerste prijs van een wedstrijd, Zaterdagavond gehouden Alle Nederlandse passagiers, die een ballontocht hadden gemaakt, gaven die avond mondeling verslag van hun tocht. De heer Bomans won deze wedstrijd glansrijk. Op dezelfde bijeenkomst werd de Persprijs-1950 uitgereikt aan de heer Theo Eerdmans voor zijn reportage van de onfortuinlijke tocht met de „Ville de Bruxelles" met de Belgi sche commandant Van Droogen- broek. Zangeres Jeanne Baqilek wordt Nederlandse DEN HAAG. In een Maandag bij de Tweede Kamer ingediend naturalisatie-ontwerp wordt voor gesteld de hoedanigheid van Ne derlander te verlenen aan Jeanne Bagilek, geboren te Amsterdam, zangeres en zanglerares, wonende aldaar. In de memorie van toe lichting tot het wetsontwerp wordt gezegd, dat deze Tsjecho-Slowaak- se, hier te lande geboren cn ge togen, zich niet van een geboren Nederlandse onderscheidt. Zij nam gedurende de oorlogsjaren een goede houding aan. Engeland heeft nog 37 runs nodig tegen India LONDEN. Prachtig batten van Mankad heeft India geholpen een inningsnederlaag te voorko men in de tweede toetswedstrijd tegen Engeland; Mankad sloeg niet minder dan 184 runs bijeen. Aan het eind van de vierde dag was de score echter zo, dat Engeland met 1 wicket in de tweede innings neer nog maar 37 runs nodig heeft voor de zege. India, met een eerste innings totaal van 235, was all out voor 378. Engeland had toen nog 77 runs nodig. Bij het totaal van 537 in de eerste innings voegde En geland er veertig voor het ver lies van een wicket in de tweede innings. MaximRobinson werd uitgesteld NEW YORK. De bokswed- strijd om het wereldkampioen schap halfzwaargewicht tussen Joey Maxim en Ray Robinson, die Maandagavond in het Yankeesta dion zou plaats hebben, is we gens regen en koude uitgesteld tot Woensdagavond 25 Juni.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4