Kleuteronderwijs was zeer stiefmoederlijk bedeeld HMEF 'ALBERS MARIUS COMMENTAAR OP DE VERKIEZINGEN Orgelconcerten op de zomeravonden Huisvesting ver onder de maat ONDERWIJS IN AMERSFOORT II In Prinsenhof" kunt U nu Uw gang gaan J.W. BRUYN TARZAN IN GEVAAR EEN LEVEN VOLOZIEK Commissie Welling komt met ingrijpen de voors tellen Staatscommissie rechtspositie van ambtenaren Hülsmann hervat de traditie TREKKING LOTERIJ DIERENBESCHERMING FILMPROGRAMMA'S VOOR A.S. WEEK CITY ROOKVLEES KOTTINGA AMERSFOORT GRAND THEATRE REMBRANDT 6 Donderdag 26 Juni 1952 Dat de sociale noodzaak van dit onderwijs in de huidige tijdsomstan digheden een hartig woordje mee spreekt verandert niets aan de doel stelling der kleuterschool in over eenstemming met moderne inzich ten omtrent de behoeften der kin derziel en de betekenis van het on derwijs. dat gericht behoort te zijn op het aankweken van sociaal be sef en verantwoordelijkheidsgevoel, als op karaktervorming. Het ontwaken van dit inzicht, ook bij de ouders, heeft de behoefte aan kleuteronderwijs sterk doen toenemen. Men mag gerust aanne men. dat de noodzakelijkheid van goed kleuteronderwijs thans even sterk wordt gevoeld als die van ge woon lager onderwijs. In het rapport, dat de commissie- Welling uitbracht over het kleuter onderwijs blijkt duidelijk, dat dit onderwijs in onze stad wel zeer stiefmoederlijk bedeeld was. Er werd geconstateerd, dat het kleuter onderwijs in Amersfoort niet vol deed aan de primaire eisen, welke dit soort onderwijs moet stellen. Eisen, die betrekking hebben op: huisvesting, inrichting der scholen (hygiëne, speelruimte, enz.) samen stelling en bezetting der klassen, leerkrachten en leermiddelen. De gebouwen der R.K. kleuterscholen, der kleuterscholen aan de Van Mar- nixlaan, Heinsiuslaan (Pallas Athe ne school) en die der Amersfoortse Schoolvereniging voldeden aan re delijke eisen. Minder gunstig was de situatie bij de Chr. kleuterscholen, waar elf klassen in acht lokalen waren ondergebracht. En in wat voor lokalen! Ongunstig lagen ook de verhou dingen t.a.v. de leerlingenschaa! Van de 39 klassen in 1948 hadden er niet minder dan 26 meer dan 40 leerlingen. Hierbij waren 4 kleuter klassen, die 5060 leerlingen telden en 5 die meer dan 60 leerlingen bevatten! Het zal duidelijk zijn. dat in ge vallen als de laatste, waarbij dan nog bovendien de aanwezigheid van verscheiden onbevoegde leerkrach ten komt, van vruchtdragend kleu teronderwijs geen sprake kan zijn en dat de term „bewaarschool" weer geldigheid krijgt. In totaal bezochten 1452 kinderen in 1948 de kleuterscholen te Amers foort. de wachtlijsten bevatten toen de namen van ruim 500 kinderen. Als voornaamste reden van het tekort aan bevoegde leerkrachten noemde het rapport Welling de slechte salariëring. Te hoge schoolgelden Vastgesteld werd, dat alle bestu ren van kleuterscholen met grote financiële moeilijkheden hadden te kampen, niettegenstaande de hoge schoolgelden, welke geheven moes ten worden en die in bepaalde ge vallen tot f 38.40 per jaar en per kind waren opgevoerd Voor de fi nancieel minst draagkrachtigen werd vastgesteld, dat het school geld voor de kleuters in bepaalde gevallen twaalf maal zo hoog was als voor de kinderen, welke de ge wone lagere school bezochten. Wat dit betekent heeft voor de mogelijkheid in veel gezinnen do kleintjes naar een kleuterschool te zenden, behoeft hier niet te worden uiteen gezet. Al met al leverde de voorstelling der commissie-Welling i z. het kleu teronderwijs geen opwekkend beeld Wel werd vastgesteld, dat de ver hoogde gemeentelijke subsidie, die van f 15 op f 30 per kind was ge bracht. de situatie iets gunstiger had gemaakt, maar toch niet bij machte was verbetering der salaris sen en verlaging der schoolgelden te bewerkstelligen. Verdergaande maatregelen der gc- WOUUhNBERG BURGERLIJKE STAND- Geboren: Odina, d.v M. van Raaij cn H van Bruggen: Johanna, d.v. J. Kou- dljs en J D. van den Esscnburg; Bcr- tus, z.v B. Bouwmeester en H. J Har deman. Hendnka, d v. W. van de Lage- maat en J Donselaar; Geertje, d.v. J. Vcdder cn J. H van de Kiaats. Overleden: Maria Broekhuizen, echt genote van J. Erdman Ludwlg. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een badhanddoek, een muntbiljet. Verloren: een actetas met inhoud, een portemonnaie met inhoud In lichtingen bij de politie te Wouden berg. Niels is kenmerkender voor de wijziging van inzicht t.a.v. het onderwijs aan kinderen beneden de leerplichtige leeftijd dan de vervanging van de naam „bewaarschool" door die van „kleuterschool". Een bewaarschool is een school, waarin kinderen worden „opgeborgen", gedurende de uren. dat Moeders handen door huiselijke bezigheden zün gebonden. Een kleuter school komt tegemoet aan de zeer bijzondere eisen, welke de opvoeding van het jeugdige kind stelt. meente werden noodzakelijk geacht om het kleuteronderwijs in de toe komst voor alle daarvoor in aan merking komende kinderen moge lijk te maken. De commissie ont veinsde zich niet, dat dit alles grote financiële offers van de gemeente zou vergen, maar meende dat de schade bij niet ingrijpen groter zou zijn. Een globale kostenberekening in het rapport toonde aan. dat de kos ten per leerling per jaar bij een be hoorlijke exploitatie, ongeveer f 70 per leerling bedragen Tenslotte adviseerde de commissie tot gemeentelijke bemoeiing bij de opleiding van leerkrachten bij het kleuteronderwijs. Advies Samenvattend gaf het rapport le gemeente Amersfoort in overwe ging: le een gemeentelijke twee-jarige opleidingscursus in het leven te roe pen voor de opleiding tot fröbelon derwijzeres. 2e gemeentelijke kleuterscholen le stichten en op basis van de kosten voor deze scholen de bijzondere kleuterscholen te subsidiëren. 3e er bij de Minister van Onder wijs op aan te dringen een Staats commissie in het leven te roepen, die belast zal worden met de voor bereiding van een wettelijke rege ling voor het kleuteronderwijs. Het was 25 Juni 1948, dat de com missie-Welling aldus adviseerde. Dit advies en de wijze, waarop het gemeentebestuur van Amers foort reageerde leidden tot belang rijke verbetering in de situatie van ons kleuteronderwijs. De huidige toestand van dit on derwijs bespreken wij in ons vol gend artikel. DEN HAAG. Binnenkort is de instelling te verwachten van een staatscommissie, welke tot taak zal krijgen aan de regering een advies uit te brengen nopens de vraag, naar welke beginselen in de toekomst het rechtspositiebeleid ten aanzien van de ambtenaren dient te worden bepaald. „HET VRTJE VOLK" (P. v. d. A lot een ver trouwensverlies aan beide zij - „Hei opmerkelijkste feit dat door de den geleid stcmmenctjlers aan hct licht ,s gebracht. ..ALGEMEEN HANDELSBLAD" (Lib. is de kracht ,van de doorbraak. Aan Cons „Blijkbaar heeft de actie, welke de con cssionclc politiek is een slag toe- 1 gcVoerd weid onder dc naam van de gebracht door dc kiezers. De neiging heren Sleenberghe en Duynstcc ndere Commandante der Marva neemt afscheid DEN HAAG. Hoofdofficier Marva der tweede klasse H. van Slooten verlaat op 1 Juli de dienst Van 12 October 1945 af was zij belast met de functie van chef der Marva, in welke functie zij wordt opgevolgd door kapitein-luitenant ter zee A. M. Valkenburg. Bij het Marva-detachement Den Haag zal de scheidende comman dante een herinncringsalbum wor den aangeboden. 55 KLEUTERONDERWIJS Het is nog niet zo lang geleden, dat men het Prinsenhof moeilijk zonder geldig plaatsbewijs kon betreden. Er stonden stoelen op lange rüen; cr was toneel. Films werden er gedraaid en boeren disputeerden er heftig over de eierprjjzen. Maar dat behoort nu allemaal definitief tot het ver leden. toch wel even eigenaardig om met zo'n karretje op stap te gaan maar later liepen ze rond alsof zo'n zelfbedieningswinkel de gewoonste zaak van de wereld was Wie wat vermoeid is geworden door al dat zelfbedienen, kan op het vroegere schellinkje, dat nu een moderne snackbar is geworden een kopje kof fie drinken en moorkoppen eten. En vanuit dit hoge standpunt kan men dan eens rustig de hele zaak overzien en concluderen, dat het interieur van het oude vertrouwde Prinsenhof volledig heeft plaats ge maakt voor dat van een hypermo dern warenhuis. Niemand zal ooit hebben gedroomd, dat op de plaats van het oude toneel een vleeswa- renafdeling zou verrijzen, beschik kend over gekoelde toonbanken, die enig zijn in ons land. Zelfbedieningszaak heden geopend De N.V. Kijkgrijp. die reeds om. in Hilversum een winkel met zelf bediening exploiteert, heeft vanmor gen in het voormalige Prinsenhof een dergelijke winkel geopend. Nu kan mem zonder meer binnen treden. Wie van plan is grote inko pen te doen neemt bij de ingang een mand op wieltjes, wie het alleen maar om een pak lucifers of een ons worst te doen is. kan het wel met een kleiner mandje af. Mevr. G. J. Janssen, echtgenote van de directeur, gaf het goede voorbeeld door als eerste enige symbolische aankopen te doen. Toen kwamen de Amersfoortse huisvrouwen aan de beurt. Een beetje schuchter in het begin ze vonden het blijkbaar OPBRENGST VOETBAL WEDSTRIJD Dc voetbalwedstrijd tussen het Amersfoorts elftal en een militair elftal bracht niet 1100 maar bijna 1200 gulden op. Zo men weet komt dit bedrag ten goede aan de Stich ting 1940'45. Vliegtuig brandend in zee gestort RADIO-SCHEVENINGEN. Vol- gons radio-Cullerscoats (Noord-Cum berland) heeft Woensdagavond het Britse s.s. „Melrose" geseind dat acht mijl ten Noord-Oosten van Long- stonc (Cronwall) een vliegtuig bran dend in zee is gestort. Het schip meldde, dat het terugkeerde om te zien of het nog hulp kon verlenen. van dc heer Romine om zich meer zor gen te maken over de onrust op zijn rechterflank dan over dc ongerustheid in de kringen der arbeiders en kleine zelfstandigen heeft hem parten ge speeld Het concert op twee vleugels is met Cv-.i dissonant geëindigd." „HET VAROOL" (Onafh.): „Drces heeft om vertrouwen gevraagd cn de Nederlandse kiezers hebben hem dit ge geven en wel op een manier, dat er van een krachtsverschuiving in dc Neder landse politiek kan worden gesproken Dc doorbraak, vele malen voortijdig dood verklaard is een werkelijkheid gebleken Dc PvdA heeft een aantal troefkaarten in handen gekregen c-n op ha .r rust de zware verantwoordelijk heid die op de juiste wijze uit te spelen Zij zal aan een nieuw te. vormen rege ring alleen dan mogen deelnemen, wan neer deze Cn door haar program cn door haar samenstelling een waarborg biedt, dat het tot nog toe gevolgde beleid met kracht zal worden voortgezet." „DE VOLKSKRANT" (KVP): ..Uil ons oogpunt bezien zit er aan deze verkie zingen maar één lichtpunt: bet verlies der communisten Verder is die uitslag donker Het donkerste is. dat de katho lieken hun politieke positie van onbe twist grootste partij kwijt zijn Bij de overwinning van de P v. d. A zinkt die van Welter in het niet KVP en AR hebben schade ondeivonden van dio elementen, die. bevangen door eigen belangen, gemeend hebben daarvoor te moeten opzeggen hun verdere medewer king aan de eenheid van hun volks groep." „DE MAASBODE" (Conserv kath.L „Voor de politieke voormannen in ons katholiek volksdeel een ernstige aan wijzing dat. wil men ooit geraken tot tot herstel van dc door allen verlangde eenheid, ac bakens zullen moeten wor den verzet voor wat betreft een tijdigcr. soepeler cn intcnsievei overleg dan tot nu toe heeft plaats gehad." Het blad betoogt verder, dat diegenen, die de KVP duidelijk te kennen wilden geven, d^t zij een andere groepering wensten, met hun actie een averechts effect heb ben gehad. „DE TIJD" (KVP): „De uitslag Is. wat de KVP aangaat, een ernstige slag. Niet alleen heeft zij haar pl;ats als grootste partij verloren zij net dan. dat zij in de Kamert een gelijk aantal zetels be zet als dc P v. d. A. maar haar po sitie als katholieke eenheidspartij heeft een schok gekregen De katholieke kie zers. die gerekend konden wot den met de groep-Steenberghe verbonden te zjjn. hebben blijkbaar in aanzienlijk aantal niet het advies van die groep gevolgd, dat na het nccoord met het be stuur der KVP werd gegeven, maar een ruim deel van hen heeft zich achter Welter geschaard." Het blad besluit met vast te stellen, dat dc KVP een uiterst kritische periode tegemoet gaat. „TROUW" (AR.): „Het verlies der Anti-Revolutionnoiren en der Katholie ken enerzijds, de winst van de heer Weiter. de VVD en de P. v. d. A. ander zijds bewijzen, dat wij in de Nederland se politiek op een zeer duidelijke wijze met he doorbraakverschijnsel te maken hebben. Doorbraak naar het socialisme cn doorbraak naar de reactie. „N.R.C (Lib i: Het hoofdartikel, waarin dit liberale blad het resultaat der verkiezingen samenvat, heeft tot titel: „Politieke aardverschuiving". Daar in wordt geconstateerd „Onze politieke constellatie is op drift geraakt, doch niemand kan nog onderkennen welke blijvende tendenzen aanwezig zijn. Dit socialistische succes schrijven wc in be langrijke mate toe aan de persoon van de lijstaanvoerder, dr Drees die een verkiezingsactic heeft gevoerd, welke hem boven het partijvlak uithief." Over het verlies van dc KVP licet het. „Klaarblijkelijk heeft het politieke ge modder om het „onverzoenlijke te ver zoenen" n.l. om een conservatieve aan een progressieve vleugel te koppelen. resultaten opgeleverd dan het slotcom municjuè. dat werd ondertekend zowel doo. het bestuur van dc KVP. de frac tievoorzitter van diezelfde groep en mr Steenberghe deed vermoeden Tezamen met de twee zetels vooi de heer Weiter vormt de liberale winst de projectie van de onlust van een deel der kiezers ten opzichte van de al te sterke „vooruit strevendheid" van het afgelopen be wind.. Als resultaat van deze srtcm- busultspraak verwachten wij een uiterst moeilijke kabinetsformatie." „ALGEMEEN DAGBLAD" (Lib.): „D-t van een socialislische overwinning zou kunnen worden gesproken in die zin. dat nu een bepaald socialistische politiek verwacht kan worden, lijkt ons niet juist In hel algemeen kan men wel zeggen, dat de Nederlandse kiezers zich hebben uitgesproken voor een bewind, dat veel lijkt op dat, hetwelk dc laatste tijd door het kabinet Drees is gevoerd. Op het buitenland zal deze uitslag een goede indruk m-ken." „DE TELEGRAAF" betoogt ln een hoofdartikel „Twee tendenzen". dat Weiter cn Drees de overwinnaars van de jongste verkiezingen zijn en dat op de partij van de heer Romme twee geheel verschillende krachten inwerken, waardoor de KVP dc tegenstellingen over de vragen van de dag oo twee verschillende wijzen bespeurt. „Men behoeft er zich geen illusies over te ma ken" aldus het blad. .dat de pensioen- gedachte ln Nederland heeft gezege vierd over de risico-gedachte De kabinetsformatie zal in eerste instantie wel in socialistische handen worden ge legd Gezien de druk van rechts kan de heer Romme moeilijk een socialis tisch premier accepteren En gezien dc druk van links kan een socialistisch eerste minister bezwaarlijk met de moeilijkheden ter rechterzijde van de heer Romme rekening houden Er dreigt hier een impasse te ontstaan, waardoor de kabinets' ormatie wel eens op moei lijkheden zou kunnen stuiten." Hittegolf ..slooft" half Amerika NEW YORK Mil li oenen Ame rikanen kregen gisteren de heetste dag van het jaar te verwerken. De halve natie werd „gaar gestoofd" In New York werd een record van 96.5 graden genoteerd. Twintig personen, die waren bevangen door de warmte, moesten naar een zie kenhuis worden vervoerd. In Philadelphia, waar een per soon stierf en drie in elkaar zakten, was de temperatuur 94 graden, in Chicago 95,7. Straatsburg centrum voor plan-Scliuman BONN De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen, die aan het plan- Schuman deelnemen, hebben te Parijs besloten, hun regeringen Straatsburg als zetel voor de orga nen van het plan-Schuman voor te stellen. Bachvereniging heeft grote tekorten (Van onze correspondent) NAARDEN. Jhr mr C. J. A. de Ranitz, voorz. van de Ned. Bachver., heeft Woensdag in de jaarver gadering meegedeeld, dat de kosten te hoog zijn, Vooral die voor de Gro te Kerk te Naarden zijn vrijwel niet te dragen. De Bachvereniging heeft de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een billijke lasten-verlaging verzocht. Uit de cijfers van de penningmees ter. de heer G J. G. Leonhardt, blijkt, dat de uitvoeringen van de Hohe Messe in Naarden, een canta te-avond in Amsterdam en het Bach- Purcell-concert in Gouda gezamen lijk een tekort hebben opgeleverd van 6000. Amerikaanse Huis voor toepassing van de T af t-Hartley-wet WASHINGTON. Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich Woensdag aangesloten bij het verzoek van de Senaat om de Taft-Hartley-wet op de staal- staking toe te passen. Het Huis nam dit besluit met 190 tegen 133 stemmen aan. President Truman kan tot dit verzoek niet gedwongen worden. Britse bank geeft meer bankpapier uit LONDEN De maximum toege stane bankbiljettencirculatie van de Bank of England is verhoogd met 50 millioen pond sterling tot een totaal bedrag van 1500 millioen pond sterling. Dit cijfer is het hoog ste in de geschiedenis van de En gelse bank en bijna drie maal zo hoog als in 1939. Zuidkoreaans parlements lid gearresteerd POESAN De Zuidkoreaanse politie heeft Donderdag Kim Si Hyon, lid van de Nationale Ver gadering. gearresteerd. Volgens de politie heeft hij bekend de persoon, die Woensdag een mislukte aanslag op president Syngman Rhee pleeg de. een revolver te hebben gege ven en ook anderszins medeplichtig te zijn geweest. De politie heeft later nog een lid van de oppositie in de nationale Vergadering gearresteerd op be schuldiging van samenzwering tot het vermoorden van president Syng man Rhee. Het is Nou Ki Jong, die eveneens tot de democratisch-natio- nalistische partij behoort. Thans be vinden zich veertien parlementsle den in arrest. -.Ned. Volkstoneel" speelt drie Nederlandse stukken AMSTERDAM Het Nederlands Volkstoneel zal in het toneelseizocn '52'53 o.a. drie oorspronkelijke Nederlandse toneelstukken opvoe ren n.l. „Schip op 't strand" (skip op 't stran) uit het Fries van Ba rend v. d Veen, een stuk van Wil- laert, waarvoor nog geen passende titel is gevonden en „Het huis der Saltimbanks", blijspel van Louisa Treves. O'Kelly herkozen als Iers president DUBLIN. O'Kelly is Woens dag geïnstalleerd voor zijn tweede ambtsperiode van zeven jaar als president van de Ierse republiek. O'Kelly, die in Augustus 70 jaar wordt, is zonder tegencandidaat herkozen. Hij is op Dublin Castle plechtig beëdigd. Circus Boltini komt Circus Boltini, dat reeds zo vaak te Amersfoort overwinterde, komt Zaterdag en Zondag aan de Hoog- landseweg voorstellingen geven. Boltini brengt in zijn grote vier- mastentent een echt romantisch paardenspel. Ruim 25 boeiende nummers houden geruime tijd de toeschouwers in spanning. Men noemt dit circus wel eens het cir cus van de gulle lach, van de sportieve prestaties en de perfecte dressuur. De gala-voorstellingen vinden Zaterdag en Zondagavond plaats. Bovendien is er Zondag middag een kindermatinée Geslaagd Te Utrecht slaagde voor het examen medisch chiropodist, uit gaande van de Bedrijfsraad ter Behartiging en Bevordering der Voetverzorging, mevrouw J. Na- barro te Amersfoort. Mr Van Heuven Goedhart bij de paus GENEVE. De paus heeft een audiëntie verleend aan de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingenzaken, mr G. J van Heuven Goedhart. Dc paus zeide bij deze gelegenheid, dat het droevige lot van de vluchtelingen hem noopte een beroep te doen op de regeringen en sociale en chari tatieve instellingen, om samen te werken tot verlichting van de no den dezer vluchtelingen. Het orgelconcert is in de Pro testantse Kerken eigenlijk altijd een geliefde instelling geweest. Wij bedoelen de concerten buiten de dienst om. die op weekdagen wer den gegeven. In dit verband herinneren wij aan de „Abendmusiken" die Bux- tehude in de Marienkuche te Lübeck gaf en die haar bekend heid voor onze tijd vooral te dan ken hebben aan het feit. dat de jonge Joh Sebastian Bach ze be zocht teneinde te luisteren en te leren. De organisten der Protestantse Kerken hebben het organiseren van concerten voor orgel op weekdagen altijd als een deel van hun officiële opdracht moeten aanvaarden en dikwijls hebben deze concerten het muziekleven bevorderd. Van welk een betekenis waren niet de orgelconcerten van Swee- linck in de Oude Kerk te Amster dam in de 17e eeuw en die van Bach in de Thomaskirche te Leip zig een honderd-tal jaren later! Ook Amersfoort heeft deze orgel bespelingen gekend en allen weten van de talrijke uitvoeringen, die Adriaan C. Schuurman in de Sint Joris heeft gegeven. Zijn opvolger, dc heer Hülsmann, gaat nu deze orgelconcerten voort zetten met een reeks uitvoeringen in de loop van deze zomer. Hij stelt zich voor dit te doen eens in de veertien dagen op Dinsdagavond, te beginnen met Dinsdag 1 Juli. De opzet /.al zowel van muzikale als muziek-historische aard zijn. Er zal een avond worden gegeven, ge wijd aan Nederlandse orgclcompo- nisten, oude zowel als moderne, cr komt een Buxtehude- en eveneens een Bachavond. Het kerkkoor van de Sint Joris zal medewerking verlenen bij de uitvoering aan Buxtehude gewijd, bij welke gelegenheid twee der cantates van deze componist ten gehore gebracht worden. Het Amsterdamse Madrigaal, en Motettenkoor. dat onder leiding van onze stadgenote Renske Nie- weg staat, zal het openingsconcert op Dinsdag 1 Juli opluisteren. Ver schillende psalmbewerkingen uit de 16e eeuw zal men daar kunnen ho ren en gelegenheid hebben de Franse, Nederlandse en Duitse stijl met elkaar te vergelijken. Claude Goudimel, Clemens non papa en J Walter staan op het programma. Van de laatste, die een van Lu thers engere medewerkers is ge weest. zullen enkele Lutherpsalmen worden gezongen. Ook Schütz wordt op deze avond gespeeld. Het verheugt ons. dat de heer Hülsmann de orgelbespeling in de Sint Joris door middel van zo- mei avondconcerten weer gaat op vatten. Waarschijnlijk zullen ook gast- organisten worden uitgenodigd, zo dat hun. die van gewijde muziek houden, menig interessante avond staat te wachten. De deskundigheid van organist en medewerkers, benevens de gro te kwaliteiten van het instrument zijn er borg voor, dat het schone avonden zullen worden. S. BARN K'VELD BURGERLIJKE STAND- Geboren- Johanna d.v Willem Leen den van Tongeren (Amsterdam) en Ja cobs Johanna van der Wiel (Kootwij- kerbroekerweg 39); Arie Dirk. z.v. Wil lem Verschoor cn Aartj* Broekhoff (NUkerkerweg 11 In; Gerrlt. z.v. Ceel Vlastuin en Gerritje Grocnevelt (Lan ge Zutderweg 8); Melisje, d.v. Gerard Dusschooten en Melisje van 't Land (Binnenveld 3) Ondertrouwd: Wouter Kattenbroek. 2o jr iBrockweg 10) en Evérdine Maria van Ee. 18 jr (Wesselseweg 45) - jan van dc Beek 26 Jr (Hoevelaken) en Christina Druijff. 26 jr (Bellcmanweg 5); Hendrik Heiwegen. 21 jr (Valkse- weg 14) cn Teuntje van dc Vliert. 19 Jr (Ede); Tcunis van Mcerveld 23 jr (Put ten) en Dirkje Pluimers, 13 jr (Wessel seweg 21' Gehuwd Martlnus Bouw en Annetje van Ginkel. EEN „PRODUCTIEVE" KIP Een kip van de heer G Plug te Zwartcbroek legde een ei van 2,5 gram Het was wel van normale kleur en vorm maar hei. had ongeveer de grootte van een vogeleitje. HOEVELAKEN Autobotsing aan Klaarwater Woensdagmiddag gebeurde aan Klaarwater te Hoevelaken een auto ongeval, waarbij veel materiele schade ontstond. De bakker M. uit Hoevelaken kwam met zijn bestel auto uit de Wolsesteeg, toen op de hoek van de Zwartenbroekerw eg plotseling een vrachtauto voor hem opdoemde. Een aanrijding was on vermijdelijk. De bakker reed tegen de zijkant van de vrachtauto. De bestelauto werd zwaar beschadigd Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. AFWEZIG tot 18 JULI Snouckaertlaan 12 De hoofdprijzen vielen op: le 4109 2e 6439 3e 9425 le 535 Verder vielen prijzen op de nummers: 237 663 890 898 1084 1111 1175 1457 1523 1670 1799 1887 2100 2128 2681 4052 4096 4224 4315 4530 4588 4603 4698 4732 4827 5231 5410 5574 5709 5746 5942 5998 6134 6210 6248 6371 6384 6747 6866 7029 7138 7155 7177 7381 7580 7589 7599 7934 8094 8259 8444 8475 8614 8972 9082 9269 9418 9452 9938 9962 10094 10382 10406 10701 10754 10840 10921 10972 11046 11807 11879 11917. De prijzen zijn vóór 3 Juli a s. af te halen aan het adres P. Bothlaan 6. tegen afgifte van het betreffende lot. De op de achterzijde van de loten vermelde korting bij de fa. Drexhage is geldig tot en met 31 Juli 1952. THEATER TEL 6572 Het nieuwste en groot ste avontuur van de onoverwinnelijke held van dc Jungle. met LEX BARKER VIRGINIA HUSTON en. CHEETAH Toegang 14 jaar Pracht kwaliteit 100 gram 38 ct. LEUSDER WEG 16 Al dat thuiszitten verveelt! Zoek eens een dag verpozing in Ouwehands Dierenpark. De parel op de Grcbbebcrg. Wilde dieren in hun natuur staat; prachtig aangelegde wandelparken. Voor de kin deren baby dierentuin cn enorme speeltuin. Gezellig calc restaurant. Waar wilt U hei mooier vinden dan in Ouwchand 7 RHENEN OP DE GREBBEBERG BRANDPUNTEN Te koop aangeb. Te koop: moderne Philips radio 75.herenrijwiel, compleet. merk Raleigh. 40.en een pracht dames- rijwiel met nieuwe banden 55.jongensfiets, van 6 12 jaar, 37.50. Paulus Potterstraat 15. Soeciaal voor emigranten. 5 grote en 2 kleine stevige kisten. Leusderweg 85. Sportpriizenhandcl Spijker, Soest. Soesterbcrgsestr 26 Bekers, kransen, medailles, voor iedere tak van sport. Vraagt keuze-zending of reizigersbezoek. Lessen Autorijschool C. Schuur. Utrechtseweg 98 Tel. 3107 Voor cliënten buiten de stad kan de les beginnen en eindigen bij de bushalte. K N A C.-diploma. Dansinstituut Kamperman Privé-lessen dagelijks. Mo derne oude. tapdance en ballet. Langestraat 113. Tel. 5494. Dir. J. JOGCHEM f{i£degahd Een realistische co* medie van menselijk* vergissingen. Hard en avontuurlijk als het leven zelf. T. m. Maandag: De spannende geschiede nis van twee variété- artisten: Vooraf: De geweldige avonturenfilm Cisco Hid in New Mexico Spanning, actie, sensatie Toegang 14 jaar Gewijzigde aanvangstijden: Zondag: 1.30 4.00 6.30 en 9.00 uur Overige dagen: 2.30 6.30 en 9.00 uur Bespreekt tijdig Uw plaatsen voor dit machtige filmwerk Hedenavond 6.30 cn 9.00 uur in onze speciale DONDERDAG-cyclus met PIERRE FRESNAY en RAIMU Woningruil Woningruil. Aangeb. cen trum, vrije bovenwoning, 4 kamers, keuken, zolder met kamer, huurprijs 5.75 per w„ tegen klein benedenhuis of gedeelte van een huis. Br no. 9745 bur. v. d. blad. Wie is genegen om klein huis Soesterkwartier te rui len voor groter huis. Brie ven onder No. 9740 bureau van dit blad. Diversen Leesbibliotheek W. Lamme. Noordewierweg 97. zorgt voor gezellige avonden Alleen Vrijdag en Zater dag als reclame: heerlijke boterhamworst van 36 voor 26 ets. per 100 gram. Model- slagerü De Kei, Langestr. 47. Hengelsportver. Amersfoort. Hengelwedstrijd Zaterdag 28 Juni van 14.30 tot 17.30 in het Hilversums Kanaal. Verzamelen om 14 uur bij de Kortenhoefsebrug. Op Zondag 13 Juli van 's mor gens 58 uur wedstrijd in het Hilversums Kanaal laat ste gedeelte. Verzamelen 4.45 u. bij de „Molen" naast „'t Fort". Inleggeld telkens ƒ1.en inschrijving op de verzamelplaatsen. Voor een goede foto. Voor Uw amateurswerk Voor het vernieuwen van verbleekte portretten. Portretspecialist De Smalen. Dames, voor permanent en prima haarverzorging naar: J. Elsendoorn. Spaarnestraat 117. Tel 6537. Vakkundige bediening. Radio van Geet, Arnhem sestraat 29 Tel. 6383 De Ra dio-Specialist. Tevens alle merken stofzuigers. Steeds voorradig: nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B. Zwaaf en Zonen, Amersfoort, tel. 5226. Voor reparaties kunstge bitten, snel en goed. in plm. 1 dag gereed. A. H. van Andel, Bankastr. 50, Amers foort, Tel. 5805. Grote collectie fototoe stellen. Rolfilms v.af f 1.35. Het adres voor afwerking van Uw rolfilms Foto Muns, Langestraat 20. Hoektax. Bel op Tel. 6004. Dag en nacht geopend. Nieuwe wagens. St Rad- boudstraat 10 Aanbevelend H. N v. d. Hoek.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4