DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Brit ondercommandant van VN-troepen? „Aether-piraat" blijkt Belgisch telegrafist Weer aanval op centrales aan Jaloe „Ik ben er blij om dat ik kabinetsformatie mis" Geen snelle ratificatie in Bonn verwacht Joego-Slavisch vliegtuig in de lucht overmeesterd Kleermaker wil fabriek kopen voor Westerling NA HET BOMBARDEMENT AAN DE JALOE Aclieson erkent: Engeland had geraadpleegd moeten worden Truman's veto door Huis te niet gedaan Gevangenen zijn in Brazilië politie te slim af Kleding voor Olympische ploeg mm Seiner van vaEe SOS-berichten werd op heterdaad betrapt Adviseurs bij Koningin Eden opvolger van Churchill? Lie waarschuwt voor wereld- voedselcrisis Telegrafist Marshall zal voor spionnage terecht staan Zweeds diplomatiek offensief in Moskou? Motorjacht President Roberts opgedoken in Frans-Marokko 12e Jaargang, no. 149 Vrijdag 27 Juni 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoott Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR. TJ. DE BOORDER - et - TOKIO Het hoofdkwartier van de luchtmacht in het Verre Oost'fi heeft heden meegedeeld, dat 1ö0 straalgevechtsbommenwerpers de waterkrachtcentrales aan de Jaloe in Noord Korea opnieuw hebben gebombardeerd. Bovendien werden een gebouw met transformatoren en twee hoogspanningsstations ten N. en N.W. van Hamhoeng aan de noordoostkust van Korea aangeval len. Op de grond hebben twee geal lieerde eenheden aanvallen gedaan op vijandelijke troepen (ter sterkte van een bataljon) en deze verdre ven uit de heuvels vanwaar zij de veiligheid van geallieerde voorpos ten bedreigden. De gevechten aan het westelijke front woedden de gehele dag. Geallieerde troepen hebben bij het vallen van de avond een heuvel prijs gegeven maar bleven ingegra ven in een andere. Vanmorgen be- vonden zij zich nog steeds op de geallieerde onderhandelaars zijn vandaag van de besprekingen weggelopen en hebben de commu nisten meegedeeld, dat zij pas over drie dagen zullen terugkomen. Ook Canada wist niets van Jaloe-bombardement OTTAWA. De Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Pear son, heeft in antwoord op vragen in het Lagerhuis meegedeeld, dat Ca nada niet van tevoren geraadpleegd werd over het bombarderen van de krachtstations aan de Jaloe. VEENENDAAL Doordat hij plotseling voor een auto moest uit wijken, reed de 20-jarige motorrij der A. uit Veenendaal Donderdag avond een wandelaar omver. Beiden werden in het ziekenhuis opgeno men. De jonge motorrijder overleed daar later. (Van onze correspondent) LONDEN. Het bombardement van de electrische centra- len in Noord-Korea blijft in de Britse hoofdstad een politieke kwestie van de eerste grootte. Eden en Acheson bespraken gis terochtend de gehele kwestie van het contact in de politieke en militaire sferen in verband met de operaties in Korea. Later werden deze besprekingen als „zeer bevredigend" gekenmerkt. Na afloop ervan werd uit betrouwbare bron meegedeeld, dat de twee ministers het er in beginsel over eens waren geworden, dat een Brit als plaatsvervanger van de commandant der V.N.- troepen in Korea moet worden benoemd. Acheson nam voorts de moeite, in een bijeenkomst van parlementsleden van alle partijen, te verklaren, dat volgens hem Engeland over het bom bardement geraadpleegd had dienen te worden. Hij moet uiteen gezet hebben, dat lingen mislukt waren, en ten twee- alleen door een ongelukkig samen loop van omstandigheden de raad pleging niet had plaats gevonden, De laatste berichten uit Washing ton wijzen ook in die richting, Acheson wenste echter niet in te gaan op de vraag, of Engeland het recht had om geraadpleegd te wor den. Herbert Morrison, de laatste La bour-minister van Buitenlandse Za ken. heeft gisteravond in een scherp gestelde schriftelijke verklaring stelling genomen tegen de uit Washington komende verhalen, als zou hij in September 1951 tijdens zijn verblijf aldaar het beginsel van het bombardement hebben goed' gekeurd. Vinnig becritiseerde Mor rison in deze verklaring „de nei ging van departementsambtenaren van de Amerikaanse regering om zich met de Engelse politiek te be moeien en om vertrouwelijke stuk ken, die door de vorige regering met de Amerikaanse regering zijn gewisseld daarbij te gebruiken'' „Het is juist." aldus Morrison, „dat de Amerikaanse regering er de Labour-regering overleg pleeg den over wat voor maatregelen in Korea konden worden genomen „bepaalde omstandigheden". Die omstandigheden waren ten eerste, dat de wapenstilstands-onderhande- Als schooljongen las scheidende minister reeds alle Kamerverslagen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. „Ik geloof niet dat het gebruikelijk Is dat een lid van het Nederlandse parlement ln Ankara woont". Dat antwoordde de demissio naire minister van Financiën, prof. P. Lleftinck op de vraag, of hü zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer zou aanvaarden, hem gesteld tij dens het afscheid, dat hij gisteren in Den Haag nam van de parlementaire en financiële pers. Ik heb mijn candldatuur echter aanvaard, omdat ik er prijs op zou stellen na mijn eventuele terugkeer ln Nederland zitting in de Kamer te kunnen nemen. Tevoren had minister Lieftinck verteld, dat het parlementair leven van jongs af zijn grote belangstel ling had gehad, en dat hij als schooljongen altijd de Kamerver slagen las. Bij dit afscheid over heersten de woorden van waarde ring en lof. Waardering (in het algemeen) voor de wijze waarop de pers haar taak te zijnen aan zien had vervuld. En dat minister Lieftinck van deze kant ook wel critiek en spot kan waarderen, bleek uit de twee dikke plakboe ken van spotprenten, krantenknip sels en brieven, die voor hem zeker een waardevol souvenir van zijn ministerschap zullen zijn. Waarom hij zijn ambt nu neer legde, op een ogenblik, dat, zoals hij zelf zei, de uitslag van de ver kiezing hem zoveel voldoening had gegeven? Hij wilde afstand nemen van de problemen van ons land, en zich wetenschappelijk en cultu reel wat bijwerken. „In Turkije zal ik wel nuttig werk kunnen doen, en ik acht de ontwikkeling van dit land, ook in groter verband ge zien, belangrijk. En ik ben er wel blij om. dat ik de kabinetsformatie niet zal meemaken. Want dat vind ik altijd een vervelende periode, besloot hij lachend." Prof. Lieftinck niet in Eerste Kamer Opvolger: J. van Tilburg uit Rotterdam DEN HAAG. Als zeker kan worden aangenomen, dat in ver band met de opdracht, die profes sor Lieftinck in Turkije voor de Wereldbank zal gaan vervullen, hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet zal aanvaarden. In zijn plaats zal nu worden aan gewezen de heer J. van Tilburg te Rotterdam. De heer Van Til burg, die thans wethouder en te vens waarnemend burgemeester is van de gemeente Rotterdam, heeft tegenover het A.N.P. verklaard, zijn benoeming aan te nemen. Wegenwacht helpt TT-bezoekers GRONINGEN. De A.N.W.B deelt ons mee. dat door de Wegen wacht op alle wegen, die in ver band met de grote jaarlijkse TT- race te Assen Vrijdag, Vrijdagnacht en Zaterdag overbelast zullen zijn, uitgebreide service zal verlenen. WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag het veto van pre sident Truman over het fel omstre den immigratie-wetsvoorstel met 278 tegen 113 stemmen te niet ge daan. Naar verwacht wordt zal de Se naat het ontwerp Vrijdag behan delen. Indien het voorstel ook hier een meerderheid van twee derden krijgt, wordt het automatisch wet. de, dat militaire operaties op grote schaal waren hervat. Geen van de ze beide omstandigheden is heden toepasselijk." Eerder had ook reeds het Foreign Office op dit verschil in situatie gewezen. Terwijl dus van ambtelijke zijde de traditie der twee-partjjenpolitiek in het buitenlandse beleid correct wordt gevolgd en het departement van Buitenlandse Zaken de aanval van buiten op een vroeger hoofd pareert, lijkt in de eigenlijke po litieke arenc de twee partijen-poli tiek weer in het gedrang te komen. In het debat, dat aanstaande Dins dag over de reis van Lord Alexan der en minister Selwyn Lloyd, zal plaats vinden, zal de oppositie toch een critische motie indienen, waar over vermoedelijk een stemming zal plaats vinden. Bevan kwam in het debat van Woensdag met de stelling, dat de Conservatieve regering helemaal niet dezelfde politiek volgde als eens Labour deed en dat een be ëindiging van het conflict in het Verre Oosten alleen op een politie ke basis, op een erkenning van de aanspraak van het communistische China op Formosa kon worden ge vonden. Attlee sprak van het gevaar, dat al het werk dat in de wapenstil standsonderhandelingen was ver richt, te niet zou zijn gedaan en van de kans op een uitbreiding en verscherping van het conflict. La bour beschouwt het bombardement als een fout en staat daarin niet alleen. Ook een gematigd onafhan kelijk blad als de „Manchester Guardian" veroordeelt de aanval. Ontsnapten doorbreken cordon opnieuw SAO PAULO De leider van de gevangenen, die onlangs uit dc gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchicta z|jn uitgebroken, is er opnieuw in geslaagd met een kleine groep door het cordon van militairen en politiemannen te bre ken en in het oerwoud te verdwij nen. Deze man, Joa Pereira Lima genaamd, zat een gevangenisstraf van 93 jaar uit, toen de opstand begon. Zijn ontsnapping dankte hij aan een krijgslist. Hij koos tien mannen uit, die door uitputting niet in staat waren de strijd voort te zet ten. en droeg hun op de aandacht van de troepen af te leiden. Intus sen poogde hij met achttien ande ren de omsingeling te doorbreken, hetgeen inderdaad gelukte. De troepen zetten de achtervolging voort. Van de tien achtergebleve nen pleegden er acht zelfmoord, voordat zij konden worden onder vraagd. Het costuum, dat de Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen te Helsinki zullen dragen bestaat voor de dames uit een ko- renblauw jasje zonder revers met een grijze rok, een witte blouse en een gebreid oranje mutsje. De he- ren dragen een korenblauw jasje met overslag, grijze pantalon, wit overhemd met grijze das en een witte pet. Op de linker borstzakken van de dames- en herenjasjes is een oranje embleem aangebracht met het symbool van de Olympi sche Spelèn. Bovenaan staat het woord Nederland, in het midden een afbeelding van de Nederlandse leeuw en daaronder het jaartal negentien honderd twee en vijftig. „Karei Doorman" gaat anderhalf jaar uit de vaart ROTTERDAM. Vanmorgen is het vliegkampschip „Karei Door man" in Rotterdam binnengelopen na afloop van de NATO-vlootoefe- ning „Castanets". Maandagmorgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren rond Scan dinavië. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart geno men. omdat er enige herstellingen moeten worden verricht. Zo zal het vhegdek worden verstevigd in ver band met de nieuwe, zwaardere vliegtuigen, die voor de marine luchtvaartdienst zullen worden ge kocht PRINS BERN HARD wordt Zondag 41 jaar. Ter ge legenheid van deze feestdag icerd dit nieuwste portret van Zijne Koninklijke Hoogheid gemaakt. (Foto: W. Schurman NFK) BRUSSEL. De 27-jarlge Belgische radio-telegrafist Noel Noyen Is Woensdagavond aangehouden, verdacht van het uitzenden van vaise SOS- berichten. Door zijn uitzendingen zijn verscheidene malen sedert Augus tus van het vorig jaar reddingboten aan de Noordzeekust onnodig uit gevaren om hulp te bieden aan „in nood verkerende schepen". De man, die in dienst van dc Belgische kust-radio-dienst Is, werd op heterdaad betrapt, zo meldt het Belgische blad „Het Laatste Nieuws". Meer dan een maand hebben allerlei radio-diensten achter deze „aether-piraat" aan ge zeten. Tenslotte liep hij ln een kundig opgezette val. Noyen heeft bekend. De Belgische recherche had een uitgebreid onderzoek ingesteld. Deskundigen hadden als hun oordeel te kennen gegeven, dat degeen, die voor het uitzenden van de valse SOS-berichten verant woordelijk was. in Oostende moest wonen en alle in de haven Oosten de liggende schepen, de jachten in" Splitsing bij Duitse liberalen gevaar voor Adenauers coalitie (Van onze correspondent) BONN. De parlementaire goedkeuring van de „conventies van Bonn" en van het verdrag inzake dc Europese Defensie Gemeenschap zal in Duitsland in ieder geval belangrijk meer tijd vragen dan bondskanselier Adenauer aanvankelijk had gehoopt. De agenda-commissie van de Bonds dag besliste gisteren, dat de eerste debatten op 9 en 10 Juli zullen plaats hebben. Adenauer had al op 2 Juli willen beginnen. Het Is nu wel zeker geworden, dat de Bondsdag niet nog voor de parlementaire vacantie tot een definitieve uitspraak zal kunnen komen. f Gezien de vele stadia van parle mentaire behandeling zal het zeker niet voor eind September, begin October mogelijk zijn, de verdragen te ratificeren. Dit zijn dan alleen nog maar de termijn-moeilijkheden. Maar er zijn er nog andere. In de eerste plaats „spookt"' het weer eens on der de coalitiegenoten. De lucht trilt hier de laatste weken van fiere uitspraken als: „het parlement laat zich niet door de regering on der druk zetten" en van medede lingen als „geen Duitse soldaat al vorens de zogenaamde oorlogsmis dadigers zijn vrijgelaten." Nu moet men in het algemeen de pittige toon van de coalitie-partners buiten de parlementaire zittingen met een korreltje zout nemen. Maar ditmaal gaan de meningsver schillen iets dieper dan vroeger, DEN HAAG. Koningin Juli ana heeft Donderdagmiddag in het paleis aan het Lange Voorhout achtereenvolgens ontvangen de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. M. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr L. G. Kortenhorst en de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland. De voor zitters der Kamerfracties worden vandaag ontvangen. LONDEN. Premier Churchill heeft besloten dc positie van zün minister van Buitenlandse Zaken Eden uit te breiden in het kabinet, en hem zowel in feite als in naam plaatsvervangend premier maken, aldus hebben regeringskringen van daag onthuld. Deze bronnen zeiden, dat Eden in de toekomst ook taken aan het thuisfront op zich zal nemen en zich speciaal zou bezighouden met de afhandeling van economische vraagstukken en met de critieke dollarscrisis. Deze stap werd in regeringskrin gen gezien als de eerste beslissende stap om Eden tot de onvoorwaar delijke erfgenaam te maken in de regering en in de conservatieve partij. omdat de liberale regeringspartij zich in een soort latente crisis be vindt en dreigt te splijten onder de druk van het conflict tussen haar conservatieve vleugel van Noord-Rijn-Westfalen en de zeer zelfstandige en zelfbewuste libera len van de Zuidwest staat, die zich onder leiding van Reinhold Maier in Stuttgart hebben geassocieerd met de socialisten Daar tussenin staat een gematigde middengroep onder leiding van vice-kanselier Blücher en zij alleen steunt de regering zonder veel reserves. begrepen, werden aan een nauw keurige controle onderworpen. On danks dit scherpe onderzoek bleef de dader onvindbaar. Zijn uitzen dingen duurden nooit langer dan een halve minuut Hierdoor was het vrijwel onmogelijk de uitzen dingen met succes te neilen Deze geschiedden in de Engelse taal. meestal op de 182 meter band. doch soms ook wel op 600 meter Uit de wijze van seinen mocht worden op gemaakt. dat men hier te maken had met een kundig radiotechnicus Dc recherche koesterde reeds se dert een maand verdenking tegen de employé van het radiostation te Oostende, doch men kon nog niets bewijzen De leiding van het sta tion plaatste hem o^w naar de radiopost Middelkerkc t":ar hij werd belast met een reparatie aan boord van een mailboot. Tiidens zijn verblijf aldaar zond hij Dins dag j.l. een SOS-bericht uit. Een peilstation nam dit bericht op. waarna Woensdagavond zijn aan houding volgde De opsporing werd de laatste maand verricht door de recherche in samenwerking met de radio diensten van het leger, peilinrich- tingen van de Rijkswacht, radio specialisten en honderden radio amateurs, die dag en nacht bij hun toestel bleven om de aetherpiraat te kunnen localiseren. Noyen was in het bezit van een niet-aangegeven radiozendtoestel. Gebleken zou echter zijn, dat hij de valse noodseinen heeft uitgezonden met toestellen van de scheepsradio te Oostende. LAUSANNE. Koning Talal van Jordanië is Donderdagavond uit Lausanne naar zyn land vertrok ken. Hij wordt 3 Juli te Amman verwacht. Op dit 600 a 700 ton metende jacht zitten de achttien Neder landers, die onder aanvoering van de Haagse kleermaker Ro bert Lomberd een fabriek wil len beginnen in Frans Marokko. De „President Roberts", zoals het schip heet, ligt op het ogen blik in de baai van Agadir. In tussen leiden de opvarenden in afwachting van de aankoop van de fabriek een vrolijk leven en laten zich bijwijlen voor verpozing met een motor sloep aan land zetten. BRUSSEL. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, heeft er voor gewaarschuwd, dat de wereld binnen enkele jaren een ernstige voeuselcrisis zal beleven, hetgeen algemene hongersnood zal betekenen, tenzij snel preventieve maat regelen worden genomen. Hij verklaarde: „Wij moeten geen ogenblik vergeten, dat de wereld bevolking zich snel uitbreidt. In dien geen extra maatregelen wor den genomen, maatregelen, die wer kelijk van belang zijn, zal er bin nen enkele jaren een ernstige voed- selcrisis uitbreken. Ik ben van me ning dat het hoog tijd is. dat wij zonder uitstel plannen beginnen te maken voor een kruistocht tegen de eeuwenoude vijanden von de mens heid: armoede, ziekte en menselijke ellende." De secretaris-generaal voerde het woord in dc aula van de universi teit van Brussel, waar hem tijdens een plechtigheid het eredoctoraat werd aangeboden. LONDEN. De. radiotclegrafist van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken Marshall is ln staat van beschuldiging gesteld. HU wordt or van beschuldigd bij vier gelegenheden inlichtingen tc heb ben verstrekt aan een zekere Koez- netsof van de Sowjct-ambassado „welke mogelUk rechtstreeks of in direct bruikbaar voor een vijand kunnen zijn". Marshall heeft alle beschuldigin gen ontkend. De politie heeft tij dens de zitting van Donderdag voor het eerst bekendgemaakt, dat Pavel Koeznetsof, tweede secretaris der Sowjet-ambassade. inderdaad werd gearresteerd en op een politie bureau werd ondervraagd, toen men hem in een park met Marshall had zien spreken. Nadat zijn diploma tieke papieren gecontroleerd waren, was hij weer vrijgelaten. STOCKHOLM. Zweden bereidt een diplomatiek offensief te Mos kou voor naar aanleiding van het neerschieten van twee Zweedse vliegtuigen door Russische Migs bo ven de Oostzee, zo meldt Associated Press. De militaire leiders hebben zich bezig gehouden met het opstellen van een lijst van Russische schen dingen van Zweeds gebied zowel ter zee als in de lucht. De Zweedse regering is blijkbaar vastbesloten, de Russen met hun eigen wapens te bestrijden en te bewijzen, dat de Russische minister van Buiten landse Zaken. Wysjinsky, niet do waarheid sprak, toen hij beweerde, dat Sowjetstrijdkrachten nooit gren zen schenden Men verwacht, dat uitgebreid bewijsmateriaal zal wor den aangevoerd. i In Juli vertrekken vijf emigrantenschepen DEN HAAG. In de loop van Juli zullen de volgende emigranten schepen vertrekken: 2 Juli „Zuider kruis" naar Canada, 11 Juli „Nclly" naar Australië (wijziging voorbe houden), 16 Juli „Grote Beer" naar Canada, 24 Juli „Waterman" naar Zuid-Afrika. 30 Juli „Zuiderkruis" naar Canada. (Bijzondere correspondentie) PORT LYAUTEY. De „President Roberts", het Nederlandse motor jacht, waarmee ongeveer twee jaar geleden een aantal personen na enkele financiële debacles onder leiding van de Haagse kleermaker Robert Lom berd ons land verliet, is thans na tal van omzwervingen voor anker ge gaan voor de kust van Frans-Marokko. Het schip ligt ln de baal van Agadir en hoewel de Franse autoriteiten uit Nederland bericht hebben ontvangen, dat geen der opvarenden gearresteerd behoeft te worden, voelt Lomberd er niets voor aan de kade aan te leggen. Wel gaan hU en zUn maats, waar onder een notaris uit Maastricht en enkele andere vooraanstaande intellec tuelen, geregeld aan land en maken daarbU gebruik van een kleine motor sloep. ROME. Een Joego-Slavisch Vliegtuig met 27 personen aan boord is te Follgno, 120 kilometer ten Noord-Oosten van Rome, ge- Zand. Boven Joego-Slavië namen jdiie gewapende mannen drie jonge mecaniciëns de lei ding in het vliegtuig over en lie ten het koers zetten naar Italië. Het toestel was op weg naar Po- Vrij warm Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Van nacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 28 Juni Zon op 4 u 22 m onder 21 u 4 m: Maan op'lo'u 43 m on der 23 u 39 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp NeersJ Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Zw. bew. Z. 6 21 C 0 mm Stocknolm On bew, Z.W. 2 22 0 Helsinki Onbew. Windstil 18 0 Edinburgh Zw. bew. W. 8 21 1 Londen Zw. bew. Windstil 25 0 Kopenhagen Licht bew. Z O. 4 18 0 Amsterdam Licht bew. Z.Z.O 2 16 0 Genêve Onbew. NO. 2 Parüs Onbew. N.N.O.2 26 0 Bordeaux Zw. bew. N.W 3 32 0 Nice Licht bew N W. 2 27 0 Berltjn Onbew. Windstil 18 0.3 Frankfurt Onbew. NO 4 22 0 München Onbew. O.Z.O 2 18 0.1 Wenen Zw. bew. N.N.W.6 20 1 Locarno Licht bew. Z.Z.O. 1 31 0 lax, op het schiereiland van Istrië. Een van de gewapende mannen is een voormalige sergeant van de Joego-Slavische luchtmacht. Het drietal heeft de Italiaanse politie om politiek asyl gevraagd. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de politie ge machtigd volledige bewegingsvrij heid toe te staan aan alle inzit tenden, die naar Joego-Slavië wensen terug te keren. De Italiaanse politie heeft de drie mecaniciens niet gevraagd of zij communist waren. Zij hadden kaartjes gekocht alsof zij passa gier waren. De Joego-Slavische regering heeft verzocht het toestel vrij te geven. De Italiaanse regering heeft hierop laten weten, dat het vlieg tuig, een Douglas C-47. naar Joe go-Slavië kan terug keren met hen, die zulks wensen. Zulks is inmiddels geschiedt. Aan de drie passagiers, die hierom heb ben gevraagd, is asyl verleend. Sinds het begin van het jaar zijn 155 personen uit Joego-Slavië j naar Italië uitgeweken, van wie I 21 in deze maand. Aan boord van de „President Ro berts", die 600 a 700 ton meet, bevin den zich op het ogenblik achttien personen, waaronder vijf vrouwen. Allen gaan in donkerblauwe unifor men gekleed en waneer kapitein Robert voet aan wal zet, wordt hij steeds begeleid door een speciale lijfwacht. Twee van de vrouwelijke passa giers hebben eenmaal gepoogd het motorjacht voor goed te verlaten, „omdat zij genoeg hadden van Lom- berds strenge regime en zijn avon turen". Sindsdien worden deze da mes angstvallig bewaakt en mogen slechts onder geleide de wal op. Het staat intussen wel vast, dat Lomberd en de zijnen iets in hun schild voeren. In een Marokkaans café heeft de Haagse avonturier te gen enige in Noord-Afrika werkza me Nederlanders verklaard, „dat de President Roberts op een goede dag weer de Niouwe Waterweg zal bin nenvaren" en „dat hij dan inge haald zal worden als Plet Hein. toen hij de Zilvervloot had veroverd". De opvarenden van het jacht win den er geen doekjes om wat zij pre cies van plan zijn. Lomberd zelf heeft zich in Agadir meermalen in het openbaar uitgelaten over zijn be doelingen. Hij verklaart onderhan delingen te voeren over de aankoop van een fabriek in Frans-Marokko, waar hij en zijn kornuiten dan em plooi kunnen vinden. Waar Lomberd het benodigde geld vandaan wil halen, vertelt hij or niet bij. Maar volgens bepaalde zegslie den in Agadir int hij regelmatig bij een Franse bankinstelling grote be dragen, die door een particulier uit de Verenigde Staten zouden worden overgemaakt. Wanneer wfj de verdere berich ten. die Lomberd en zijn volgelingen onlangs in de Nederlandse kolonie te Port Lyautey heeft verspreid mo gen geloven, ligt het ln het voorne men de straks aangekochte fabriek te exploiteren ten bate van bepaalde extreem-rechts georiënteerde groe peringen in Nederland. „Ik bedoel", zo heeft Lomberd letterlijk gezegd, „de groeperingen, die in nauwe relatie staan met de voormalige kapitein van het KNIL Raymond Westerling". Hittegolf ..stooft" half Amerika NEW YORK Millioenen Ameri kanen kregen Donderdag de heetste dag van het jaar te verwerken. De halve natie werd „gaar gestoofd". In New York werd Woensdag 'n re cord van 96 5 gr. genoteerd Twintig personen, die waren bevangen door de warmte moesten naar een zie kenhuis worden vervoerd. Donder dag was het nog warmer 's Mid dags werd in "New-York een tem peratuur van 99 graden genoteerd, terwijl men verwachtte, dat het kwik in dc loop van de dag tot honderd graden zou stijgen. In twee dagen heeft de hittegolf elf slachtoffers geëist.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1