DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Grote Drie nu bereid tot conferentie met Moskou Regering en oppositie DrW.Drees formateur Sprak dr Drees met minister Beel? Overleg over Korea in toekomst beter Pleidooi over zaak, die niemand kende Zomers weekeinde Compromis tussen Parijs en Washington Lieg zoveel en- zo vaakUkunt Koning Talal op weg naar Jordanië Vrouw spoorde haar zoontje aan tot diefstal CAO voor grafische bedrijven veertien dagen verlengd Organisatie tot bevordering der werkgelegenheid Prof. Lattimore vals beschuldigd Twee Z.-Afrikaanse campagne-leiders gearresteerd Fries niet toegelaten als vertaler Loonsverhoging bij Pittsburgh Steel Cy 60y2 millioen extra voor de woningbouw Nederlands elftal tegen Antillen RECHTERS MET OPEN MONDEN „Was maar thuis gebleven', zei president tegen advocaat Autobotsing eist één dode en een gewonde WAT VOOR WEER OP KOMST? 12e Jaargang, no. 15U Zaterdag 28 Juni 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. Koningin Juliana heeft aan dr W. Drees de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet „dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten". Dr Drees heeft de Koningin verzocht om de op dracht in beraad te mogen houden, hetgeen betekent, dat hij beginnen zal te onderzoe ken of een kabinetsformatie mogel^k is op de basis, welke hij zich voorstelt. Dr Drees was reeds eerder kabinetsformateur, n.l. in 1945, tezamen met prof. Schermer- horn. In de kabinetten van 1948 en 1951 trad hij weliswaar als minister-president op, doch de formatie geschiedde beide keren door een katholiek staatsman, de eerste keer door mr Van Schaik, de tweede keer door prof. Romme. Met deze opdracht kan dr Drees alle kanten uit. Noch de brede noch de smalle basis is er door uitgesloten. LONDEN. Vrijdag zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk het eens geworden over het antwoord, dat zij de volgende week zullen geven op het Sowjet-Russisch verzoek om een conferentie der Grote Vier te beleggen over de kwestie van de hereniging van Duits land. In het antwoord, dat een compromis is tussen de opvat tingen van Amerika en Frankrijk, zullen waarborgen gevraagd worden, aldus een woordvoerder, dat de conferentie productief kan zijn en niet zal ontaarden in een nutteloos en langdurig gekrakeel. Amerika heeft zijn eis, dat Moskou vóór het begin der conferentie zal toestemmen in de instelling van een on partijdige commissie, dus laten vallen. zouden de Grote Drie bereid zijn om de na dergelijke verkiezingen te vormen regering vrijheid van handelen te geven. De West-Duitse regering zal over Doch volgens de eerder genoemde woordvoerder is dit punt niet los gelaten. Het zal een van de punten dienen te zijn voor de agenda der commissie en de Grote Drie zouden hieraan, als een van de condities voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland, van plan zijn vast te houden. Indien Moskou de commissie aanvaardt, die de moge lijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland moet onderzoeken. SPECULATIES OP HET VOORHOUT (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voordat aan dr W. Drees de opdracht tot het vormen van een kabinet werd verstrekt, heeft zich op het paleis aan het Lange Voorhout heel wat afgespeeld. Van "s morgens vroeg tot na de middag pauze had koningin Juliana alle fractieleiders uit de Tweede Kamer ontvangen. De grote snelheid, waarmee de adviezen werden ingewonnen, deed toen al vermoeden, dat de opdracht tot kabinetsformatie op korte termijn zou worden verstrekt. Toch kwamen de volgende gebeurtenissen nog als een verrassing. Omstreeks drie uur verscheen mr Van Schaik ten paleize. De komst van deze katholieke figuur, wiens naam in de afgelopen vier jaar bij de achtereenvolgende kabinetsforma ties steeds weer naar voren kwam was surprise nummer één. Na hem verscheen omstreeks kwart voor vijf dr Drees. Toen hij omstreeks half zeven weer op het bordes verscheen, gaf hij te verstaan, dat hij diezelfde avond nog zou terugkeren. Pijlsnel verdween zijn wagen in de richting Kneuterdijk. Het legertje journalis ten volgde hem nieteigenlijk in de veronderstelling, dat dr Drees het avondmaal ging nuttigen. Dat bleek een misvatting, waarover dr Drees wel plezier zal hebben gehad. Om streeks zeven uur was hij al weer terug. Hij was kennelijk elders in beraad gegaan. Waar en bij wie, dat viel niet te achterhalen. Toen dr Drees om kwart over ze ven ten tweeden male het paleis verliet, kondigde hij aan. dat de directeur van het kabinet der konin gin straks wel een mededeling zou doen. Dat sprak voor de goede ver staander boekdelen. Daarmee was het kruisvuur van vragen, dat ko ningin Juliana vanuit het paleis ga desloeg zonder verdere zin gewor den Inderdaad werd korte tijd later meegedeeld, dat aan dr Drees de op dracht was verstrekt. De veronder stelling. dat zijn tussentijds bezoekje een poging betroffen had een mede- formateur te vinden, werd daardoor teniet gedaan. Doch een nieuwe verrassing deed zich voor. Om half acht reed de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel voor. Ook al een figuur met Advies aan Zweeds spion: <Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Het verhoor van de vroegere communist Hugo Gjerswold leverde Vrijdag een bij zonder interessant moment op in het spionnage-proces tegen de in Russische dienst staande Zweedse communisten, dat sinds 16 Juni te Stockholm aan de gang is. Gjers wold had zich in 1948 bij de hoofd- beklaagde Enbom aangesloten. Men had hem voor zijn diensten 50.000 kronen toegezegd, die hem zouden worden uitbetaald, zodra Zweden door dc Sowjet-Unie „bevrijd" zou zün. In werkelijkheid heeft hij slechts enige honderden kronen ontvangen. Toen Enbom werd gearresteerd en Gjerswold begrijpelijkerwijze on rustig werd. had hij bezoek gehad van een communistisch parlements lid. Person, die hem zeide: „Liegt u zoveel en zo vaak u kunt en houdt u van den domme, als de politie iets van u te weten wil ko men. U ontkent maar, dan komt alles goed". Een week later werd hij echter gearresteerd. Thans beweert hij met het communisme te hebben gebro ken en de Sowjet-Unie niet meer als zijn vaderland te beschouwen. zekere ervaring op het gebied van kabinetsformaties. De veronderstel ling rees. dat het bezoek van dr Drees wellicht hem gegolden had. Alsof men ten paleize deze specu latie had voorvoeld, zo gauw kwam mr Tellegen zelf naar buiten om mee te delen, dat de komst van mi nister Beel een gewoon routine-be zoek betrof, zoals ministers "op gezet te tijden plegen te brengen, teneinde de koningin verslag te doen van de stand van zaken op hun terrein. Het bezoek duurde tot half negen. Eerst daarna vertrok koningin Juliana weer naar Soestdijk en ging de ko ninklijke standaard neer. (Van onze correspondent) Winschoten. De recherche maakte proces-verbaal op tegen mevr. Van D., die haar achtjarig zoontje aanspoorde geld te stelen uit de kas van de veevoederhande laar W. H. Toen H. ongeveer 500.uit zijn kas miste, wist hij er op een listige manier achter te komen, dat het geld inderdaad door een lid van de fam. Van D. was ontvreemd. Hoe wel mevr. Van D. zelf hardnekkig tegenover de politie ontkende per soonlijk geld te hebben gestolen leg de ze echter een bekentenis af, dat ze haar zoontje hiertoe heeft aan gespoord. PITTSBURGH Door een ont ploffing. die zich Vrijdag in een mijn te Landsford in de Ameri kaanse staat Pennsylvania heeft voorgedaan, zijn drie mijnwerkers omgekomen en zes gewond. Een mijnwerker wordt vermist. de inhoud van het antwoord inge licht worden, voordat het verzonden wordt. De voornaamste reden, dat Ache- son heeft toegegeven aan de Fran se aandrang om in elk geval met Moskou aan de conferentietafel te gaan zitten, is waarschijnlijk de po litieke toestand in Frankrijk. Naar verluidt heeft Schuman duidelijk ge maakt, dat de Franse Nationale Vergadering de Conventie van Bonn en de EDG niet zal aanvaarden, voordat Rusland nogmaals bena derd is over de hereniging van AMSTERDAM. De termijn van de huidige CAO in de grafi sche bedrijven is volgens besluit van werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers met veertien dagen verlengd. Hierdoor is de mededeling achterhaald, dat op 28 Juni de datum dat de CAO af loopt een contractloos tijdperk zou ingaan. De verleging heeft de werkgevers gelegenheid zich nader te beraden over de voorstellen tot wijziging der CAO, waarover in de betrokken gemengde commissies overeenstemming was bereikt. De daarop door de wedkgevers inge diende amendementen zijn door de werknemersorganisaties afgewezen. BUENOS AIRES De kamer van afgevaardigden heeft eenstem mig besloten om in Buenos Aires en in de hoofdsteden van de Argen tijnse provincies en gebiedsdelen standbeelden op te richten voor Evita Peron. Prof. dr FRED L. POLAK Prof. dr Fred. L. Polak benoemd tot regeringscom m issaris DEN HAAG. De regering hecht grote betekenis aan het handhaven van de werkgelegenheid op een voldoende hoog niveau. Daartoe heeft zü een nieuwe functie ingesteld: commissaris voor de werkgelegenheid. In deze functie is benoemd prof. dr Fred L. Polak, die als zodanig hoofd wordt van de departementale organisatie, welke de bevordering der werk gelegenheid op brede grondslag zal behartigen. Prof. Polak, die in 1907 geboren is, vestigde reeds in zijn studenten- VENETIë Koning Talal van Jordanië is Vrijdag per trein uit Lausanne vertrokken en in Ve netië aangekomen. Hij is op weg naar zijn land. De koning weiger de vragen van journalisten te be antwoorden. Hij zal zich aan boord begeven van het Italiaanse schip „Esperia". dat Zaterdag naar schappen benoemde hem tot Beiroet vertrekt en onderweg Alexandrië aandoet. tijd de aandacht op zich. Hij was daarna in het bankwezen cn be drijfsleven werkzaam in" leidende functies. Tijdens de bezetting moest hij onderduiken en voltooide onder zeer moeilijke omstandigheden een economisch proefschrift, waarop hij na de oorlog cum laude promo veerde. Na enkele verzoeken tot bezetting van een leerstoel in de economie te hebben afgeslagen, aanvaardde de heer Polak een benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de sociologie aan de Economische Ho geschool te Rotterdam. In 1949 werd prof. Polak vanwege de UNESCO een stipendium toegekend tot voortgezette studie in de USA. In 1946 werd de heer Polak ver bonden aan het Centraal Plan bureau als adjunct-directeur. In 1950 werd hij tevens belast met de directie van het nieuwe bureau werkgelegenheid. De minister van Onderwijs. Kunsten en Weten zijn persoonlijk adviseur. Prof. Polak geldt als een voor aanstaande figuur op cultureel ge bied. Verschillende geschriften van zijn hand over de toekomstige ont wikkeling der maatschappij trok ken de laatste jaren veel aandacht Hij is o.m. voorzitter van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers. De Hollandse Maat schappij der Wetenschappen ver leende hem in 1951 haar lidmaat schap. De nieuwbenoemde func tionaris is lid van de P.v.d.A. WASHINGTON Een employé van een reisbureau te Seattle is door een federale Grote Jury aan geklaagd. Hij wordt er van beschul digd valselijk bericht te hebben, dat prof. Owen Lattimore, deskundige in zaken betreffende het Verre Oos ten. voornemens was een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen. Lattimore had van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevel ge kregen het land met te verlaten. Duitsland. Frankrijk wil een duide lijker bewijs dan de notawisseling, dat het niet mogelijk is om met Rusland tot overeenstemming te ko men. JOHANNESBURG. Dc Zuid- Afrikaanse politie heeft Vrijdag morgen zonder formele tenlaste legging Catsjalia, de secretaris van de beweging der nlet-blanken, die momenteel een campagne tegen de blanken voert en Bandela, de voorman van de negerbevolking, de lid is van het uitvoerend be stuur van het Afrikaanse Natio nale Congres gearresteerd. Zegslieden verklaarden, dat bei de mannen gearresteerd werden, toen zij het hoofdkwartier verlie ten. dat Donderdag als centrum diende voor de campagne der niet- blanken tegen de rassenwetten. „GROTE DRIEBESLUITEN: LONDEN. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Enge land en Frankrijk zijn Vrijdagavond tijdens een conferentie te Londen overeengekomen elkaar diepgaander te raadplegen over de militaire ope raties op Korea, 's Middags heeft de LabourpartU een formele motie inge diend in het Lagerhuis, waarin gevraagd wordt aan Churchill's regering maatregelen te nemen, zodat in de toekomst over belangrijke kwesties als het bombarderen van de l'aloe-centrales in Korea eerst overleg gepleegd wordt met andere betrokken regeringen. Intussen wordt in het Amerikaan se Congres te Washington heftig gepraat over de „verontschuldigin gen", die Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Donderdag in het Britse parlement zou hebben uitgesproken ten aan zien van de voor de Britse regering onverwachte aanvallen op de Ya- loe-krachtcentrales. Een democra tisch afgevaardigde verklaarde te Washington, dat hij „walgde van en woedend was over de opmerkin gen van Attlee, die inhouden dat de aanvallen van de Amerikaanse luchtmacht een fout waren". De motie, welke de Labour-rege- ring Vrijdagmiddag indiende zou. zo wordt uit Londen gemeld als een motie van afkeuring opgevat kunnen worden en zou bij goed keuring de premier Churchill kun nen dwingen tot ontbinding van het parlement en uitschrijving van nieuwe algemene verkiezingen in Engeland. Parlementaire waarnemers zijn echter van mening, dat de Labour- motie zo mild is gesteld, dat Chur chill deze niet als afkeuring be hoeft op te vatten. Toen de motie bekend gemaakt was. belegde Churchill een speciale kabinetsvergadering voor Maandag. De Labour-fractie zal de motie Dinsdag indienen, wanneer de Ko reaanse kwestie ter sprake komt in het Lagerhuis. ..Wet. erkent Fries niet ah vreemde taal (Van onze correspondent) GRONINGEN. De rechtbank heeft de heer T. B. Hoekema te Groningen niet als beëdigd ver taler voor de Friese taal kunnen toelaten omdat hoewel overigens de aanvrager aan alle eisen vol deed de Friese taal volgens art. 1 der Wet van 6 Mei 1878 niet als vreemde taal kan worden aange merkt. „Onder vreemde taal wordt", meende de rechtbank, „verstaan een uitheemse taal, die niet binnen de grenzen van Nederland als volks taal wordt gesproken". Met het Fries is dit niet het geval, omdat het door een deel van de Neder landse bevolking als volkstaal wordt gebezigd. PITTSBURG. De vakbond van arbeiders in de staalindustrie heeft Vrijdag een accoord met de Pitts burgh Steel Company getekend, waardoor de 10.500 arbeiders van deze maatschappij een loonsverho ging van 12,5 dollarcent per uur en andere voordelen verkrijgen. De maatschappij, die. vier fabrieken ex ploiteert. is de grootste staalprodu- cente, die het met de vakbond eens geworden is sinds het begin van de staking op 2 Juli 1.1. De Ford Motor Cy" deelt mede, dat zij van Maandag af wegens het staaltekort een aantal fabrieken zal sluiten, waardoor 27 200 arbeiders zonder werk zullen komen. Twee grote Canadese autofabrieken zullen vijf dagen sluiten. StfglfllfcjB Mr In 't Veld vraagt: DEN HAAG. Een extra crediet van 601/2 millioen gulden vraagt mi nister In 't Veld voor hot bouwen van nieuwe woningen en herstel óf verbouw van bestaande. Het moet dienen om ztfn belofte te verwezen lijken, dat er dit jaar 50.000 nieuwe woningen beschikbaar komen. Voor premiebouw zal 29 millioen worden bestemd. Dit maakt een ver ruiming van de woningvoorraad met 7000 woningen mogelijk. Ruim de helft daarvan komt ten goede aan gezinnen van militairen. Rond 28.5 millioen komt beschik baar voor uitkeringen en credieten voor herstel cn herbouw van in de oorlog verwoeste woningen èn drie millioen voor verbetering en split sing van bestaande woningen. Een deel van die 28Y, millioen is bedoeld voor de financiering van kernplan-bebouwing. „Want nu het kernplan van Rotterdam is goedge keurd zal veelvuldig de beschikking „Financiering Kemplanbebouwing" moeten worden toegepast", zegt de minister. „Schifting" gevangenen op Koje beëindigd KOJE. De .schifting" van alle krijgsgevangenen op het Zuid-Ko- reaanse eiland Koje is Vrijdagmid dag beëindigd, aldus is in 'n com muniqué van het Achtste Leger medegedeeld. De leiding van het kamp beschikt thans over onge veer 47.000 kaarten waarop o.m. voorkomen de vingerafdrukken van de krijgsgevangenen en de antwoorden, die zij hebben gege ven op vragen over hun repatri ëring. ..KIJK EENS vaar het vogeltje!" schijnt prins Bernhard, als volleer de fotograaf, tegen de mensen om zich heen te zeggen. Hij paste niet het bekende foefje toe om kinde ren naar de lens te laten kijken, maar bewees, dat er uit de lens tóch wel eens een vogeltje kan ko men. Z\j het, dat lens en toestel niet écht waren, maar van carton. Door het vogeltje een duif uit de lens te laten vliegen opende prins Bernhard Vrijdagmiddag de grote tentoonstelling ..Film en foto", die in het RAl-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. DEN HAAG Het voorlopig Ne derlands elftal, dat Donderdag 3 Juli om 19.15 uur in het Olym pisch Stadion te Amsterdam uit komt tegen de ploeg van de Neder landse Antillen is als volgt samen gesteld: Doel: Landman (Sparta); Achter: Boskamp (Ajax) en De Jong (ADO); Midden: Van der Hurk (Eindho ven). Hendriks (Vitesse) en Van Schijndel (SVV); Voor: Louer (NOAD), Clavan (ADO), C. van der Gijp (Emma), Van der Tuyn (Hermes DVS) en Van Melis (Eindhoven). DE Nieuwe Rotterdamse Courant heeft vorige week in enige be langwekkende artikelen de balans opgemaakt van het regeringsbeleid gedurende de afgelopen jaren. Er kwam daarin een grote mate van waardering tot uiting jegens de hoofdpunten van dit beleid. De slot som van de opmerkzame lezer kon geen andere zijn dan dat de instem ming dc critiek. waaraan het ook niet ontbrak, verre overtrof. Deze artikelen moesten sterk de aandacht trekken, omdat ze verschenen op een moment, dat de V.V.D. zich in felle en niet altijd fijne verkiezingsleu zen duidelijk distancieerde van de regering-Drces. Velen zagen cr dan ook een zijdelingse bestrijding in van stijl en inhoud van deze ver kiezingspropaganda. Vandaar dat de opwekking tot het stemmen van lijst 5 in het nummer van de N.R.C. van 21 Juni werkte als een anti-climax, omdat zij allerminst logisch voort vloeide uit de eerdere artikelen. De opwekking werd gemotiveerd met een beroep op de noodzaak tot versterking van het liberaal begin sel. Dat klinkt natuurlijk goed; doch men heeft weinig aan een beginsel, over welks uitwerking de meningen blijkbaar zoveel verschillen. Men leze, wat de heer Oud in de Kamer heeft gezegd over de crediet-con- tröle, welke hij op grond van het liberaal beginsel bestreed. Was de N.R.C, onliberaal met haar verdedi ging van deze controle'' Zij zal het stellig ontkennen. Dit is maar één voorbeeld; er zijn er meer te noe men. De Nederlandse politiek is sterk in het schermen met beginse len. doch men bemerkt telkens weer hoezeer deze beginselen abstracte dingen zijn geworden, waar men in de practijk alle kanten mee uit kan. 7IEN wij het goed. dan kan de heer Stikker gelden als een be lichaming ^an het liberalisme, ge lijk de N.R.C. dat opvat. Maar de fiolitiek van de heer Stikker is ver- oochcnd door de V.V.D.-fractie; de man zelf is tamelijk wel de woestijn ingestuurd. Het lUkt ons in hoge mate onwezenlijk, wanneer nu de N.R.C. op grond van een voor veler lei uitleg vatbaar beginsel vasthoudt aan een politieke groep, welker fei telijk beleid steeds meer in strijd komt met hetgeen dit blad sedert de bevrijding pleegt te verkondigen en verdedigen. Onwezenlijk is ook de suggestie van de N.R.C. (no. van Donderdag j.l.), de V.V.D. te doen deelnemen aan het te vormen kabinet, omdat deze partij toch ook in 1951 het pro gram van Romme heeft aanvaard. Immers, deze aanvaarding heeft de V.V.D. niet belet, bijna voortdurend een scherpe oppositie te voeren te gen het kabinet en meer in het bij zonder de socialistische leden daar- (Qe verder pag. 3) (Van onze correspondent ZUTPHEN. Een advocaatdie. voor een rechtszaak helemaal uit Amsterdam naar Zulphen was gekomen hield, tot grote verbazing van de heren rechters, Vrijdag een pleidooi, dat kant noch wal raakte. Toen de president eindelijk eens voorzichtig informeerde, waarover dc man eigenlijk sprak, bleek dat dc advocaat de verkeerde stukken voor zich had liggen en niet in het bezit was van dc papierenwelke betrekking hadden op dc zoak die in behandeling was. De chauffeur G. Buitenhuis uit Apeldoorn stond terecht, omdat hij schuldig zou zijn aan het veroor zaken van een ongeluk. Toen de advocaat aan het woord kwam deed hij een omstandig verhaal over een bromfiets en over iemand, die in het kanaal was gevallen. Dit ver- (Advertentle l.M.) VERSLA DE HITTE MET VAM I-IJS cctó cCczeeii>- o/r Mtv fc/r# (Van onze correspondent) NIJMEGEN Vrijdag is de auto van de heer Dekkers uit Ravenstein bij Wychen op een tegenligger ge stoten. De heer Dekkers zelf werd zwaar gewond. Zijn naast hem zit tende 70-jarige moeder werd op slag gedood. De botsing ontstond, toen de heer Dekkers plotseling naar links moest uitweken voor een vrachtauto, wel ke onverlicht rechts van de weg stond. Warm zomerweer Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Zonnig en warm tot zeer warm weer met in het Zuiden van het land later op de dag een kleine kans op enkele verspreide on weersbuien. Weinig wind. 29 Juni Zon op 4 u 23 m onder 21 u 4 m; Maan op ll u 53 m on der 23 u 49 m. 30 Juni Zon op 4 u 24 m onder 21 u 3 m; Maan op 13 u 6 m on der HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max temp Neersl Weer Wind ro/s Gisteren in 24 u Oslo Zw. bew. Z. 2 15 C 3 mm Stockholm Zw, bew. Z W. 2 25 0 Helsinki Onbew. N. 2 22 0 Edinburgh Zw. bew. W.Z W 4 20 0 Londen Licht bew. Windstil 27 0 KopcnhagenHalf bew. Z. 2 16 0 Amsterdam Onbew. Windstil 22 0 GenCve Onbew. Windstil 27 0 Parus Onbew. Windstil 27 0 Bordeaux Zw. bew. Z.Z.W.5 30 0 Nice Onbew. N N W. 2 27 0 Berlijn Frankfurt HaW bew. Windstil 22 0 Onbew. N O 2 25 0 München Onbew. Windstil 20 0 Wenen Onbew. W.N.W.2 21 2 Locarno Geh. bew. N.W 2 27 0 DE BILT. Het KNMI deelt medeNa alle depressiesdie voor al gedurende de vorige weekends slecht weer gebracht hebben, is hel weer nu onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Deze vormt een uitloper van het hogedrukgebied bij dc Azoren, vanwaar hij "jch via Zuid-Engeland naar West-Rusland uitstrekt. De rug brengt in West en Midden Europa fraai zomerweer. In Zuid-Frankrijk komt het 's avonds plaatselijk tot onweersbuien. De rug van hoge luchtdruk vertoont een vrij grote stabiliteit en wordt nauwelijks aangetast door het koufront van een diepe depressie bij IJsland. Dit koufront lag vanmorgen voor de westkust van Ierland en Schotland. Het is niet waarschijnlijk, dat het front gedurende dit weekend ons land zal bereiken. In verband hiermee kan op aanhouden van het fraaie zomerweer gerekend, worden, waarbij de temperaturen nog langzaam stijgen. De kans op onweer neemt geleidelijk toe maar is morgen nog gering. baasde de rechters, die ter plaatse goed bekend zijn, zeer omdat er uren in de omtrek géén kanaal is. De verdachte zat ondertussen heftig „Neen" te knikken cn wiste zich met een grote zakdoek het voorhoofd af. „Het klopt niet." zei hij, „mijn heer praat over heel iets anders, dat al een jaar geleden is gebeurd." „U had beter in Amsterdam kun nen blijven." zei de president toen tegen de advocaat. „Inderdaad mijnheer." antwoord de deze. Maar hij vertelde er toen bil dat een en ander de schuld zou zijn van de verdachte, die hem verkeerd zou hebben voorgelicht. De rechtbank vond het een vreem de geschiedenis cn liet de verdach te alleen maar aan het woord. Die praatte dat de stukken eraf vlogen. Hij werd nog vrijgesproken ook. Handelvereniging zong in Amersfoort inplaats van in Naarden AMERSFOORT. De moeilijk heden van de Ned. Handelvcreni- girg, die enkele weken geleden het gebruik van de Naardense Grote Kerk werd ontzegd, omdat enige bestuurers in het gebouw hadden gerookt, zijn voor de ver eniging op gelukkige wijze opge lost. De gramofoonplaten-opnamon voor de N.C.R.V. konden niet ge schieden wegens dit conflict. Vrijdagavond nu zijn deze op namen toch gemaakt, en wel in de Amerrfoortse St. Joriskerk. Dit was mogelijk, omdat zich toevallig op het ogenblik enkele bestuurders van de Amerikaanse Handelsociety in ons land bevin den. Deze Handelsociety is e*>r. onderdeel van de grote Ameri kaanse Concert-Hail-Society, d:e graag opnamen wilde hebben van do twee weinig bekende psalmen 42 en 68, die de Ned. Handelver eniging had ingestudeerd. De uitvoering geschiedde Vrij dagavond met medewerking vhn de sopraan Dora van Doorn-Lin deman, de alt Annie Woud, ue tenor Leo Larsen, de bas David Hollestelle, de clavecynirte Janny van Wering en de organist Willem Hulsman. Jach Lory had de lei ding.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1