STADSVENSTER Groter mate van individueel onderwijs bepleit Hevige brand legt barak in as Bevorderingen aan de Rijks HBS Grote belangstelling bij afscheid van de heer Van Wessum ONDERWIJS IN AMERSFOORT V Basis-leerplan vastgesteld voor de lagere scholen Waterverbruik enorm DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB „Als ik opnieuw moest beginnen deed ik het weer zo Voetbal I Dinsdag 1 Juli 195S Wanneer de commissie Welling op 20 October 1947 bij B. en W. dezer gemeente haar rapport indient inzake het Gewoon Lager Onderwijs te Amersfoort, blijkt al onmiddellijk, dat er twee onderwerpen zijn, die de bijzondere aandacht trekken. In de eerste plaats wijst het rapport op de urgentie van bepaalde maatregelen, teneinde te voorkomen, dat binnen afzienbare tijd voor het sterk groeiende lcerlingental niet voldoende school ruimte ter beschikking zal zijn. Het rapport geeft ook aan op welke wijze en in welke mate in dit toekomst-tekort kan wor den voorzien, en vermeldt tevens tot welk een noodtoestand men zou geraken, indien niet tijdig afdoende maatregelen zou den worden getroffen. In dat geval toch zou ons onderwjjspeil sterk moeten dalen! .Waarschuwing tegen gecombineerde klassen Dit zou uitermate fataal zijn. waar onze nationale economie, de ontwikkeling van industrie, handel en landbouw, kortom onze wel vaart voor een belangrijk deel af hangen van de resultaten van ons onderwijs. Een tekort aan schoolruimte zou overigens een einde maken aan het aanbrengen van de algemeen nood zakelijk geachte verbeteringen, evenzeer als aan de invoering van nieuwe ideeën en methoden. Zulks in een land, waar toch reeds een achterstand op onderwijsgebied valt te constateren in vergelijking met het buitenland. Om weer „op peil te komen" zul len grote financiële offers worden gevergd. Dit ontveinst het rapport zich niet, maar het vermeldt tege lijkertijd. dat deze kosten minimaal zullen zijn in vergelijking met de gevolgen, welke bij niet-in-grijpen zullen ontstaan. Terecht wordt geconstateerd, dat goed onderwijs evenzeer wordt be paald door factoren van materiele als van opvoedkundige aard. GECOMBINEERDE KLASSEN Heel wat onderwerpen, op beide groepen betrekking hebbende, ko men dan ook in het bewuste rap port ter sprake. De fcommissie kant zich met name tegen de aanwezig heid van zg. gecombineerde klas- 'sen. Dit euvel treft men alleen aan bij het openbaar onderwijs en is een gevolg van enerzijds te grote klassen, anderzijds van een tekort aan leerkrachten. Het is niet zo eenvoudig te verhelpen als men zou denken. Wel zou de aanstelling van enkele boventallige leerkrachten aan de openbare scholen het kwaad der gecombineerde klassen kunnen bestrijden, maar een dergelijke maatregel zou t.a.v. het geheel van het onderwijs openbaar en bijzon der) zulke belangrijke financiële gevolgen hebben, dat de uitvoering niet wel mogelijk blijkt. Hier zullen wij dus moeten wach ten. tot de openbare scholen zelf „volgegroeid" zijn en iedere klasse weer haar eigen leerkracht kan hebben. PROEFSCHOLEN Elders in het rapport wordt mel ding gemaakt van de moeilijkheden, die jeugdige leerlingen moeten on dervinden bij de overgang van het zo geheel anders geaarde kleuter onderwijs naar „de grote school". Ook wordt er op gewezen, hoezeer het nodig is bij ons onderwijs in toepassing te brengen de nieuwere ideeën op het gebied van metho diek, didactiek en differentiatie, zij 'het dan binnen het bestaande klas- severband. De Commissie meent dan ook, dat het goed zou zijn een of meer vol ledige proefscholen in te richten, waar het onderwijs in de laagste klassen aan de kleuterleeftijd wordt aangepast cn waar de hierboven aangeduide ideeën zullen worden toegepast. Het gemeentebestuur heeft van den beginne veel voor zulk een proefschool gevoeld, maar nog niet de gelegenheid gehad tot de oprich ting ervan over te gaan. Als duidelijk bewijs, dat dit maar niet een platonische liefdesverkla ring was. moge gelden het feit. dat de nieuw te bouwen school aan de Dollardstraat voor dit doel zal wor den bestemd, behoudens goedkeu ring door de gemeenteraad. Wij houden er ons van overtuigd, dat er in Amersfoort op onderwijs terrein maar zelden een maatregel is getroffen, die zulke verstrekkende Mede door het warme weer is het verbruik van water in onze ge meente de laatste dagen geweldig toegenomen. Men werkt op het Wa terleidingstation aan de Hogeweg op volle toeren en dat dit nodig is, blijkt wel uit het feit dat Maandag een record „omzet" werd bereikt. Amersfoort gebruikte namelijk gis. teren 10.800 M3 water. Dit is een hoeveelheid, die In de Amersfoortse waterleidingsgeschiedcnis nog nooit is voorgekomen. Op station overleden De 37-jarlge mevr. S. uit Leiden die op reis was van Groningen naar Leiden, is gistermorgen bij het over. stappen op het tweede perron in el kaar gezakt en vrijwel terstond overleden. Men neemt aan, dat het slachtof fer door de hitte werd bevangen. Benoeming leraar aan gymnasium Het van college van curatoren van het Johan van Oldenbarnovelt- gymnasium geeft voor de benoe ming van een leraar in de wis kunde aan die onderwys-inrich- ting de Raad de volgende aanbe veling: I C W. Wolfswinkel. Bosch en Duin. Huis ter Heide; 2. G. J. Steemers, Zutphen. gevolgen kan hebben voor het schoolwezen in onze stad. Zij zal in een nabije toekomst een omwen teling teweeg kunnen brengen op dit terrein, die Amersfoort als „on- derwijsstad" een grote naam ver mag te bezorgen. BASIS-LEERPLAN In dit verband mag ook niet on vermeld blijven het z.g. Algemeen Basisleerplan voor het openbaar la ger onderwijs, ontworpen door een met dit doel ingestelde commissie van deskundigen en dat op 20 Juni 1950 is gereedgekomen. Dit basisplan omvat: Een algemeen gedeelte, waarin opgenomen een inleiding, die de beginselen van het algemeen basisleerplan uiteenzet, met daar naast de regeling der schooltij den, de vacantieregeling, ver deling in leerjaren, urentabel. Een bijzonder gedeelte, waarin de leervakken worden behandeld. De bedoeling is, dat elke school met dit basisleerplan als grondslag een eigen leerplan samenstelt. Be langrijk is hierbij de vermelding, dat dit eigen leerplan enerzijds gebonden zal moeten zijn aan de positieve grenzen van het algemeen leerplan, anderzijds in de breedte en diepte zal moeten uitgewerkt worden, al naar gelang het karakter en de mogelijkheden van iedere school afzonderlijk. In de toelichting wordt gezegd, dat er voldoende ruimte blijft aan iedere school en voor elk vak tot eigen initiatief. Erkend wordt, dat het niet zonder meer radicaal is, maar dat het voor hen, die pro gressief georiënteerd zijn, de moge lijkheid biedt verder te gaan. DIFFERENTIATIE Het klassikale stelsel is in dit leerplan niet volledig doorbroken. Wel is in beide hoogste klassen dif ferentiatie voor het vak rekenen verplicht, waardoor ieder kind vol gens zijn eigen tempo kan werken en de voor een bepaald vak begaaf den verder kunnen komen met de leerstof dan de minder vluggen. Voor het onderwijs in het Neder lands is deze differentiatie faculta tief. Zuivere scheiding der leervak ken wordt op psychologische en di dactische gronden verworpen. Men onderscheidt de volgende groepen: 1. Moedertaalonderwijs: Lezen, Schrijven, Ned. Taal. 2. Rekenen. 3. Kennisvakken: Aardrijkskunde, Geschiedenis. Natuurkennis. 4 Aesthetische vakken: Tekenen, Zingen, Handenarbeid. 5. Handwerken. 6. Gymnastiek. Dit basisleerplan is inderdaad niet hemelbestormend, maar gezien de onafwijsbare voorzichtigheid, die bij schoolvernieuwing moet worden betracht een stap in de goede rich ting. Het is thans in handen van de verschillende scholen. Met belang stelling wachten wij af, wat men er daarmee gaat doen. RH.B.S. Onderbouw. Bevorderd naar de 2e klasse: J. Ankerman, Tj. de Boorder. C. G. W. Bottemanne. R. G. Bout, D. J. Bremmer, J. van Dam, H. Copier, Irma E. Duffels, J. Dijkstra. Els L. v. d. Eist, J. Peltzer, Puck E. For tuin. C. L. M. Pul. Lily Gijsberti Hodenpijl, W. van Harsselaar. An- nelies den Hartog. T. Heitman. Eef- ke M. Rooy, Connie Taffijn, R. Rit- sema van Eek, A. E. O. Bassa, H Sneep. Mieke Ch. Binkhorst. B. Doorenspleet, W. Drost. Dini J. de Heer, J. Th. Henneman. F. H. M. v. d. Heuvel. J O. Hilbrink, G van der Horst, Harmy A. de Hoyer, A. M. Hovestad. H. W. A. de Jong, Miep van Kluyve, B. de Roder. A. P. Monsjou, Yda Scholten. Marijke E. Vorkink. P. Keete, Paulien Hep- pener, H. Taffijn, F. A. Hofhuis. A. H. G. de Jong, A. H. J. Kroon, P. E. R. Leertouwer, E. de Man, E. J. Wallert. Evelyn H. R. Meun. C. H. Weysenfeld, Hilda Pieters, W. N. Zevenbergen, Hansje van Scheijen, Willy Stam, Ingeborg C. Stroobach. Elly de Vries (voorw.). Puck S. v. d. Waal. Nelly v. d. Windt. Titia Sporry, Annie Pruis. R. Haentjens Dekker, B. Seemann. Niet bevorderd naar de 2e klasse:: 34. Herexamen: 1. Bevorderd naar de 3e klasse: G. J. Bakker. J. G. Bakker, J. v. Beek. Francis C. Buyteweg, J. Th. ten Cate, T. W. H. L. M. v. d. Gies- sen, W. E. I. de Haan, Lies M. van Hoorn, Ineke A. M. Krijger, N. K. Lakkerwa, H. Lotsy, A. A. Ruiten berg, J. W. H. Schxeurs, P. J. G. van der Velden, J. J. Veldhuizen, C. A. van Eek, W. H. Hoeven, J. J. H. de Jong, C. A. Kamerbeek, A. v. Knapen, F. P. Koop, Henny J. Los, Ria G. J. Maaskant, Marijke Ritse- ma, B. Sanders. T. L. Tjong, K. J. A. Schuyt, F. Sijnhorst, W. F. de Vos, P. H. der Weduwen, F. J. Hak, B. J. Lange. J. R. Lap, P. C. M. van Leijenhorst, H. Overbeek, P. Reineke, E. M. Rlntel, E. C. de Ruyter, J. van Rij, A. A. Schot horst, T. J. Segaar, A. K. Steinpatz, H. van der Velden, L. Vriens, R. Wetsteyn. G. S. D. Zaalberg, J. Ch. A. Röthengatter, P. Walstra. Niet bevorderd naar 3: 21. Her examen: 1. Bevorderd naar de 4e klasse: Eveline van Achterbergh. A. J. Boode. H. A. Broer. J. A. B. Cra mer. Hilde Eriks, A. J. Gaasbeek, Jansje Haarmans, A. Ham. Willy M. van der Kuy, D. H. J. Muller, Ma- rietje H. Müller, Nellie Prins. Win- ny E. W. Raphet Meeng, H. P. N. W. F. van Rijckevorsel, A. Veldhui zen. P. Vlugter, H. A. de Gans, H. A. J. Zegers, W. H. P. Flick, J. Vermeule. M. van Harskamp, L. Ho rowitz. P. A. Koot, H. G. J. Lee- nnk, Bep Planten. Anke A. Sehef- fer, G. F. Schreuder. Trees E. Staal- berg. Trudy Timmermans. D. G. v. d. Horst, H. M. H. Braun. P. D A. Donker. L. van Dyk, J. Hildebrand. U. B. Hofstra, J. H. W. M. van den Hoven (voorw.), P. W. Jansen, R. O. Koop, F. R. Liem. P. J. F. van Loon, J. Nuyts, H. Vonkeman, G. C. van Voorthuizen, C. de Vries. J. M. A. E. Gaytant, W. Jaquet, Th. Postma, A. Roelofs. Niet bevorderd naar 4e klasse: 23. Herexamens: 2. Rfjks M.S. v. Meisjes. Bevorderd naar de 3e klasse: Paula N. Broers. Lydie van Gel der. Lien Haramaker. Tineke E. van der Kam. Hetty Kolling, Treesje M. Lunter, Mies A. Prins. Ineke van Smaalen. Jopie W R. Harwig, Syl via C. Bakker, Bettie Mol. Niet bevorderde naar 3e klasse: 7. Bevorderd naar de 4e klasse: Andree J. van den Brandeler, Jo ke A. Dietiker, Hélène A. van Gen- deren, Maja B. L Gerritsen, Clari E. P. Gijsberti Hodenpijl. Gerda M. Hoeven, Marina C. Korteweg, Joke H. Mulock Houwer. Corrie J. Over- eem, Anneke Snijder, Tini Valken burg, Wini D M. Veldhorst. Fia W. Verschoor, Andrea van de Wete ring, Gerdien Zuidema Niet bevorderd naar 4e kl.: 6. Rijks H.B.S. Afdeling A. Bevorderd naar de 5e klasse A: Jeanne Allaart, J. J. F Eymann, Elly W. den Hartog. J. van Kals- beek. Henny A. van Katwijk, Wijn tje D M Klarenbeek. Jantien Lem- stra, J. J. van Leijenhorst. G. J. Lo- deweges, Willemien Nijdam, E. A Pel, B. Slager, H. Sonius, B. D. A. Wisselink. Niet bevorderd naar de 5e kl. A: 3. Herexamen: 1. RUks HBS. Afdeling B. Bevorderd naar de 5e klasse B: S. I. E. Blok, L. B. Bos, J. Brede- wold, R. M. Broekhuyse, B Brui- nink, E. P Dirks, P. L. van Dijk, J. W. Frederikse, J. A. F. H. de Roo, R. R. van Staveren. H. Ykema. J. J. Berends, C. F. A. van Swieten, W F. C. Helmerhorst, J. H. van der Horst. A. Jurling, H. J. Lange. P. H Pels Rijcken. Mimi F. M. Tromp, R. A. Liem. Ch. H. J. Raad. Plonie J. D. de Smidt. J. Berendse. H. Be- rendse. W. J. Dijkstra, G. G. Geys- kes, F. A. Hoogeweg, T. Hijwegen. D. H. Ch. Meun, G. E J. Meun. J. van Ruler. B. E. Rijnsburger, O. I. Snoek. J. Stevens. R. C. Veenendaal. A. M. Vonkeman, J. van der Vooren, F. Heukelom. Niet bevorderd naar kl. 5 B: 18. 1932. Even gespannen als de mannen in de on derzeeboot volgt Lupar- di op het electronen- scherm de verrichtingen van de olieteek. De luis wordt als een sterk snoer om het schip ge slingerd. De schroef stopt en nu is de onder zeeboot machteloos. Dan krijgt de olieteek op dracht terug te keren en door een opening in de bodem wordt de onder zeeboot mét zijn beman ning in het hoofdkwaï- tier van Lupardi getrok. ken. Ondertussen zien de mannen van de „Gali- leï" op het eiland ver geefs uit naar de onderzeeboot. Zij hebben gezien hoe MacLloyd en de radaroperateur overboord zijn gesprongen en hoe zij aan boord van de onderzeeboot zijn gegaan. Maar wat er I dit onherbergzame pooleiland onder water is gebeurd hebben zij natuurlijk haald? niet kunnen zien. Zullen zij ooit nog eens van worden afge- (Van een onzer verslaggevers) Een kort zakeiyk briefje en ln de vakbladen een advertentie, waarin sollicitanten werden opgeroepen voor de functie van directeur bij de Cen trale Boekhouding te Amersfoort. Dat betekende de afsluiting van de 48- jarlge loopbaan van de heer M. Th. J. van Wessum. directeur van de Centrale Boekhouding. Misschien zou de heer Van Wessum zelf het hier maar het liefst bU hebben gelaten, doch het personeel van de C.B. dacht daar natuurlijk anders over, en het organiseerde dan ook gistermiddag ln de foyer van „Amlcitia" een afscheids-byeenkomst, waar een ieder, die met de heer Van Wessum in relatie heeft gestaan, gelegenheid kreeg af scheid van hem te nemen. Onnodig te zeggen dat het, ondanks de hitte, vol was in de foyer. Burgemeester H. M. Molendijk, wethouder C. van Zwol, vrijwel alle hoofden van dienst, kortom ieder wiens aanwezigheid niet dringend elders vereist was, kwam naar Ami- citia. Burgemeester Molendijk, die sprak namens het gemeentebestuur, open de de rij van sprekers. De burge meester vertelde het personeels dossier van de heer Van Wessum er eens op nageslagen te hebben. Hij had toen gezien, dat 48 jaar geleden een zeventienjarige M. van Wessum solliciteerde naar de be trekking van tijdelijk klerk bij de gasfabriek. Die jongeman kreeg de baan en dat werd het begin van een lange succesvolle carrière. Spr. stond voorts enige tijd stil bij de mens Van Wessum, die op het eer ste gezicht misschien een wat afge meten, zwijgzame indruk maakte, doch die bij nadere kennismaking een zeer bijzondere persoonlijkheid bleek te zijn. Een man met een be nijdenswaardige geestelijke voor naamheid. waaruit wellicht zijn stil le. als vanzelfsprekende, overwicht voortkwam. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester de scheidende directeur een ets van Willem J. van Dam met een voorstelling uit oud Amersfoort aan. Wethouder C. van Zwol hoopte op gezette tijden nog eens bij de heer Van Wessum voor het in winnen van advies te mogen aan kloppen. Spr. had in de loop der jaren n.l. geleerd, dat het doorgaans Na de overhandiging van de ets, heeft burgemeester Molendijk ge legenheid om even entre-nous met de heer Van Wessum te spre ken. (D.v.A-Archifoto) beter was de raad van de directeur van de C.B. niet in de wind te slaan. Van zijn kant gaf de heer Van Zwol reeds de verzekering, dat de deur van de wethouderskamer voor de heer Van Wessum altijd open zou blijven staan. Namens het personeel van de Cen trale Boekhouding, sprak de adj. directeur de heer G. de Hartog. De ze spreker legde vooral de nadruk op de grote plaats die op de oude directeur in de harten van al de personeelsleden zal blijven behou den. „De belangen van het perso neel werden door u steeds op uit nemende wijze behartigd," aldus de heer De Hartog. die voorts als aan denken de Kleine Winkler Prins- encyclopaedie aanbood. De heer T. Koopman, directeur van de P.U.E M. te Utrecht, schets te in het kort de prettige samen werking tussen de heer Van Wes- vloeiende goede verstandhouding tussen de beide instellingen die zij vertegenwoordigden. Origineel en volkomen „in stijl" zegde de heer Koopman toe, de tij dens deze bijeenkomst door de P.U.E.M. opgenomen gramofoon- plaat te zullen aanbieden. Tenslotte voerden nog het woord: mej. J. Riksen, namens het oud- personeel. dat thans bij andere ge meentebedrijven werkzaam is; de heer E. A. Galesloot, namens de hoofden van dienst; de heer A. van Kalleveen. namens de Unie van overheidspersoneel en de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren Ver eniging; de heer C. van de Berg. die voor het Nederlands Economisch Instituut in onze gemeente werk zaam is, en de heer H. G. Huslage van de stichting „Centrale Woning- zorg". De heer S Bolmeijer, directeur van de gasfabriek, was door mili taire dienst verhinderd aanwezig te zijn. Hij gaf echter schriftelijk van zijn belangstelling blijk. De heer Van Wessum gaf in zijn slotwoord uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor de wijze waar op het personeel van de C.B. deze middag had georganiseerd. Vervol gens richtte hij zich met een kort, hartelijk toespraakje tot elk der sprekers afzonderlijk. ,.Als ik opnieuw moest beginnen, deed ik het weer zo," aldus besloot de heer Van Wessum. En gezien de fraaie loopbaan die hij thans achter zich heeft, kon men hier in stemmend en hartelijk bij lachen en applaudisseren. Hierna bestond nog gelegenheid de heer Van Wessum persoonlijk de sum en hemzelf, en daaruit voort- hand te drukken ten afscheid. - J (Van een onzer verslaggevers) Hedenmorgen omstreeks half ne gen werd Amersfoort opgeschrikt door het geloei van brandsirenes. Er was namelijk bij de brandweer een melding binnengekomen van een be gin van bos- en heidebrand aan Laan 1914. Toen echter de brand weer met manschappen en een Fordspuit de plaats van de brand bereikte, bleek de melding verkeerd te zyn geweest, want er stond in het voormalige vrouwenkamp aan Laan 1914 (op het terrein, waar vroeger Amsvorde speelde) een gro te barak in lichter laaie. Het houten gebouw is volledig In de as gelegd. De commandant overzag snel de situatie cn liet onmiddellijk de gro te autospuit aanrukken. De druk op het water in het kamp bleek te laag te zyn om voldoende water te ge ven, waarop slangen werden uitge legd naar brandpunten op Laan 1914. Toen was men de situatie vrij snel meester. Met een vijftal slangen werd het vuur. dat vooral door het asfaltdak gretig voortwoedde, be dwongen. De militairen hadden zelf reeds pogingen aangewend, om de brand, die vermoedelijk door kortsluiting in een radiokamer is ontstaan, te blussen. Doch ook zij ondervonden hinder van de lage druk op het wa ter. Onder de aanwezigen, die zich op het terrein van de brand bevonden, merkten wij o.a. op de militaire commandant, de heer Hoytema van Konijnenberg, de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, de heer H. H. Bennink, directeur van de Gemeentereiniging, alsmede de hoofdinspecteur van politie, de heer J. Dill en inspecteur G. J. Smallegange. Een uur na de mel ding was niet alleen het gevaar voor uitbreiding bezworen, doch konden ook r~eds slangen worden afgekop peld. Mulo-examen De volgende candidaten zijn ge slaagd voor het Mulo-examen A of B. De tussen haakjes geplaatste let ters duiden het geslacht: aan A. J. Veen vliet (M) B; K. v. d. Vlies (M) B; P. Doornekamp (Ml A; D. M. Van Gent (V) A; W. van Essen (M) A; M. M. de Kruyf (V) A; M. B. Kraamer (V) A; J. L. Buschenhenke (V) A; R. O. Kroes <M) A; M. M. de Vries (V) A; R. van Laar (M) A; A. van Dasier <M> A; G. van de Veen (M) B; L. J. van de Hulst (M) B; H. Hop (M) B; B. Nieuwboer (M"> B; M. Huisman (M) B; A. van Hunenstyn (M) B; D. A. Bokhorst (Mi A; E J. Oostenbrugge (V) A; N. van Schoonhoven (V) A; W. M. Broek- maat (V) A; W. N. van Ameron- gen (V> A; P. Koelewijn (M) B; J. de Graaf (M) B; H. de Graaf (M) B. Klop ben gebeurd ah de heren beren de bal te raken. Scheidsrechter B. Ver schuur was de verstandig ste man van het veld. Hij Waterloo c.s. de stoute voetbal) schoenen hadden aangetrokken. Nu was er maar weinig publiek. De genen, die de tribune be volkten, hebben echter verdroogde Birkhoven ïn- even aan 't Stadsven tter. Tel 4291: Iedere morgeD van tien tot twaalf oor. waar voor hun geld kregen Ondanks de Langs een andere route, maar met hetzelfde eind doel ui. het Paviljoen van het Berghotel. trok 't Chr. constateerde tegen half Tamboers- en Pijperscorps r i i-;i -1 Li „en. dat hetjeyoren schier ..JulianaW "e^ee.t. dat wij zulk, nen in zwart en wit had- ge- middels genoeg besproeid on- was. dat er ook na tien den over publieke belang draaglijke temperatuur verlengingen waarschijnlijk stelling niet te klagen, zwoegden de spelers alsof geen treffers geplaatst zou- den worden en dat het Hehinki op het spel stond. Ze namen zelfs gemogen mooi geweest was. met een overigens nutte loze verlenaina van een kwartier. Voetbal II Als Muziek II In het Paviljoen van het Muziek I Berghotel, gaven beide corpsen een concert, dat de de muziek" door de Oranjevereniging „Berg- De doelpunten bleven de gehele avond uit, voor al ook omdat de keepers hun glanspcriode blijkbaar nog niet achter de rug had den. Zowel Kelder van de Pers als Huslage van de Gemeente stonden schade TJ ET Amersfoorts Pers- ■T elftal heeft zijn onge slagen record gisteravond behouden. Met 00 werd gelijk gespeeld tegen het voorhoede, geleid door voetbalteam van de Ge- Gerritsen, kon niet tot een meente doorbraak komen. Secreta- Oorspronkelijk lag het in ris Streng behoefde het straten trekt dan gaat men kwartier" had georgani- naar buiten om te kijken, seerd ter gelegenheid van Dat hóórt. Voor kinderen is de verjaardag van Z.K.H. het de grote kans om een Prins Bernhard. kwartiertje langer te mo gen op blijven; ouderen En men deed daar op de top van de berg, onder het kijken naar de schitterende romantische schijnsel van trompetten naar de doffe luisteren dreun der de bedoeling, dat de Pers dc traditionele wedstrijd tegen het elftal van de ge meenteraad zou spelen, maar daar er allerlei frac tie-vergaderingen waren, kon er geen raadselftai worden geformeerd. Uit het gemeentepersoneel werd daarop een elftal samenge steld. Deze gang van zaken was nadelig voor het Rode Kruis, dat waarschijnlijk aan het net voortdurend in trommen met de glimlach de weg. De Gemeentelyke van mensen die ook eens jong geweest zijn. En zij die nu jong zijn scharen zich achter de muzikanten, zoals eens de onwetende kindertjes uit Hameln ach- potlood niet op papier te brengen om in een raads- ter de loze Rattenvanger drank gevulde glazen, die stuk gewag te maken van vier procents leningen op doelpunten. Bij de Pers was rechtsbuiten Frauen- felder zeer gehandicapt. Hij speelde by gebrek aan voetbalschoenen op zyn pantoffels. Een opvallende figuur in het Perselftal was rechtshalf Van Houten. Deze speler bleef met gren- aanhuppelden. Natuurlijk gaat het niet gen, hebben de muzikanten aan om het politie-muziek- ten volle verdiend. Dank gezelschap „De Harmonie" zij hun optreden kan de met een aantal listige rat- Oranje vereniging „Berg meer entreegelden zou heb- zenloos enthousiasme pro- tenvangers te vergelijken, dievenvangers zou mis schien noq gaan. Maar ze liepen er toch achteraan, hoor. Jongens en meisjes in ferme marstred, ondanks de hitte. één keer in de twee da gen deden en dan, als het zo uit kwam, nog met koud water. Tegenwoor dig lukt ons dat niet meer. Tegenwoordig is het elke dag pas. We hebben een hekel aan het scheren. We be nijden de Indianen, die, vaar men ons wel eens heeft verteld, zich nooic behoeven te scheren. We benijden evenzeer dc an dere sekse, al begrijpen we van de kwestie baard- groei-al-dan-niet geen snars. We hebben dus een hekel aan het scheren. En hoe kan het ook anders. Als we 's morgens nog half slapend voor de scheer spiegel staan en ons zelf bekijken, dan zien we ons zelf op wel uitermate on gunstige wijze. We zien: een verwarde haardos, met pieken naar links, rechts, boven en beneden; we zien ogen met dikke randen, we zien een half gezicht en verder veel scheerzeep, waardoor zich hier en daar een druppel tje bloed perst. Neen, het Scheren is geen opgewekt gezicht, dat van ons, op de vroe- De dag begint voor ons ge morgen voor de scheer- met scheren. Er is een spiegel. vele gele lantaarns heus niet wie het 't hardste kon. Nee, netjes om de beurt brachten de corpsen een nummer ten gehore voor de talrijke luisteraars op 't terras en in de omgeving van het paviljoen. De met een koele oranje de rappe kellners aandroe- kwartier" over tevreden zijn. deze dag (Advertentie l.M.) Bi) zonnebrand, doorziM ten, schrijnen, sraecrcn' T oelatingsexamens Rijks HBS Toegelaten tot klasse I van de Rijks HBS te Amersfoort: Johan E. van As, Mieke L. J. E. Bakhuis, Ad Barendregt. Bert W. van Barneveld, Benny A. Beekman, Nijkerk. Hendrik Besselink. Leus den, Gerdi J. Bloembergen, Soes- terberg. Bram L. Blok. Frits E J. Boerwinkel. Hoevelaken, Henk W. J. Boerwinkel. Hoevelaken. Louis T. I. Brandsen, Ruurd Faber. J. F. A. Gerhard. Soestduinen. Pieter Graaff. Jan F. Groenewold. Soest, Eddy P. J. v. d. Heuvel. Soestdijk, Lecndert F. den Houter. Soest, Gert P. de Jong. Woudenberg. Jan van Knapen. Riek J. v. d. Kolk. Nykerk, Rini Kroonenburg. Woudenberg, Annelies Kruiskamp, Cilia Kuis, Cor A. Lam, Barneveld, Joke L. v. d. Landen. Evert C. de Lange. Soestdyk. G Frans Leerink. Nij- keck, Henk G. N. Malestein. Gerrit J. Mengerink, C. Tjitske Mosterman, Rob W. Nieuw aal, Nelly Nieuwboer, Gerrie C. Numan, Harderwijk. Rudy W. G. Peltzer, Maarn, Pierre J. J. v. d. Pol. Mieke S. A. Poort, Saskia M. J. Pruis, Anneke C. M. de Ridder, Eddy Roosma, Dick Rozeboom, Dorus Ruys. T. Gerda J. M. Rijke- boer, Rody F. R. T. Rijnders, Johan A. Rijpert, David Schaling. Elien- tje Schregardus, Robbie Smits, Els Snouck Hurgronje, Hoevelaken, Raymond Spruyt, Soest, Elly Spij ker, Arie J. J. C. v. d Starre. Het ty A. Tjalma, Jan Tj. Visser. Soest, Wim E. Wittermans. Kees G. L. v. Woerden. Rob J. Wijnands, Tonny de Wijze. Jenny de Zinger, Johan T. A. Schalkwijk. Afgewezen wer den: 22. Waar geen plaatsnaam ver meld staat leze men Amersfoort. Twaalf maanden voor dief stal auto-onderdelen Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vijf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar alsmede het verbod gedurende die proeftijd café's te bezoeken, zo luidae het vonnis, dat de Utrechtse Rechtbank heden oplegde aan de 50-jarige bankwerker D. v. D. al hier, wie diefstal van een aantal auto-onderdelen was ten laste ge legd. Wegens heling kregen W. v. D. en C. B.. tegen wie drie maanden gevangenisstraf was geëist, een zelfde straf doch voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar alsmede f 75 boete. subs. 25 dagen hechtenis. Noteert U even GRAND THEATRE. t/m 2 JuU: ,,'s Nachts langs de weg". Toegang 18 Jaar. Zondag: 1.30, 4, 6 30 en 9u. Ov. dagen: 2 30. 6.30 en 9 u. Donderdag. 3 Juli, aanvang 8 uur: Hoofdstad Operette voert op „Wenn dei weisse lviicder wieder bluht" CITY THEATER: „Tarzan in gevaar". Toegang 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Woensdag, 2 Juli, 2 en 4 uur: Jeugd film-cyclus: „In de voetsporen van de Rode Pimpernel". REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: Hoofdfilm: „Een leven vol muziek". Vooraf: „Cisco Kid in New Mexico". Toegang 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag- „Ver broken geluk". Toegang 14 jaar. Zondag- 2. 4.15. 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t m Zondag: „De gesluier de Maya". Toegang 14 Jaar. Van Maandag t/m Woensdag: „De Blauwe Engel". Toegang 18 jaar. Donderdag: „Marius". Toegang 14 J. Vrijdag: 8 u. Zat.: 2.30, 6.45. 9 uur. Zond.: 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 2 30 cn 8 u. Donderdag: 2.30, 6.45 cn 9 uur. GRAND THEATRE. Do. 3 Juli 20 uur Hoofdstad Operette: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht. Academie van Beeldende Kunst. Tot 5 JuU tentoonstelling van schilde rijen ven Ad Voorn. Geopend werk dagen van 10 tot 17 uur. Op Woens dag- en Vrijdagavond van 19 tot 21 uur. Op Zondagen van 14 tot 17 uur. OPENBARE LEESZAAL, filiaal Soos- terkwartier (Noordewierweg 273) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags; werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag: 10—12 en 1 30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassenen 2—5. Donderdagmorgen 10—12 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur. Voor de kinderen Woensdag- en Zaterdagmiddag 2 30 4 30 uur. Temperatuur zwembaden De temperatuur van het Bosbaa was hedenmorgen 22°, die van het Pessie-bad 21°. Burgerlijke Stand Geboren: Angela ivfaria. d. v. T. J. M. Dykman en A. M. de Boer. Ma ria José, d. v. J. Greefhorst en W. Rutten. Aart. z. v. A. v. Putten en G. E. Polhout. Elisabeth, d. v. J. de Ridder en G. A. Haan. Frank Wilfried, z. v. R. Hogeterp en G. Okkema. Aaldert, z. v. K. C. Schoi. tus en C. v. Leeuwen. Bernhard, z. v. G. Jalving en v. Ginkel. Elisa beth Jannetje, d. v. A. J. te Kulve en J. A. G. E. W. de Bruijn. Jannig- je Hendrica, d. v. A. C. v. d. Ham en A. Adams. Margaretha Edith, d. v. J. v. Spengen en M. Finke Jur- ren Jan, z. v. J. Bouman en A. M. E. Paap. Berdina, d. v. W. v. Nim- wegen en E. de Kok. Gerrit, z. v. R. v. Hussel en G. Mostert. Overleden: Gerrit Zevenboom, 52 jrechtg. van A. Woudenberg Cor nelia Maria van den Hoek, 72 jr. ongeh. Willem Voster. 39 jr.. echtg. van C. Visser. Jacobus Stolk, 74 jr. echtg. van S Kommer.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2