Wat ieder moet weten van de Werkloosheidswet Magni raast als een wervelwind naar zijn victorie Machine tekent kerk in vogelperspectief Verzekering begint vandaag „Van aardstralen is niets gebleken" Minister Stikker negeert uitspraak Eerste Kamer Nobele daad GELEZEN™, ITALIANEN VEROVEREN GELE TRUI Ondanks tegenslag, Nederlandse ploeg nog compleet Verstekelingen van „Sibajak" per ongeluk op reis KWESTIE VAN BREUGEL DOUGLAS Geen eerherstel, maar onderzoek door departementale commissie Egypte nog zonder kabinet? UITKERINGEN, TERMIJNEN, VERZEKERDEN Afscherm kastjes zijn zwen del, zegt onderzoek-commissie Aanmelding voor immigratie naar Canada in '53 en gewogen Dinsdag 1 Juli 1952 3 Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Maandagavond uit Metz: Vandaag was het Fiorenzo Magni. Ge moet hem nog kennen, de kaal hoofdige kampioen der Italianen, de reus van wie men fluisterde dat hU wel eens van de vete Coppi—Barlall zou kunnen profiteren. Zal hy dat inderdaad? De Coppi die gisteren met het onstuimig geweld van zyn volle conditie tijdens de tien kilometer lange klim naar de Namense Citadel op Dledcrlch na alle man voorbijstoof en ver achter zich liet. zou hem daar zo gemakkelijk de kans niet voor geven. Maar vandaag was het alleen en alles Fiorenzo Magni wat de klok sloeg. Fiorenzo Magni werd winnaar van deze zesde etappe. Fiorenzo Magni liep in de laatste zestig kilometer bijna acht minuten op het peloton uit. Fioren zo Magni was het ook die na zijn ererondje als over winnaar nog een tweede tour d'honneur maakte, nu gehuld in het symbool van zijn pas verworven leider schap: de maillot jaune. Magnide duizenden Italianen, die met hun kinderrijke gezinnen de streken van Meurthe en Moselle bevolken en die nu met vrijwel heel hun have aan levend bezit plus een respectabel aantal enorme flessen Chianti langs de smalle, hellende toegangswegen tot Metz zaten te picknicken, raakten in een delirium van verrukking, toen daar hun „derde campionlsslmo" als een wervelwind naar zijn victorie raasde. Beige n verliezen hun beste renners Magnihet was begonnen na 160 km. Daarvoor had het peloton zich eindelijk een vrije dag gegund. De uitblinkers van gisteren en eergisteren en van de dagen daar voor en de vertwijfeld om hun be houd vechtende achterblijvers kon den er nu toch werkelijk geen dag meer buiten. Van Steenbergen en de acht anderen, die in Namen na het opheffen van de controle waren binnengekomen, maar door de een of andere voor ons duistere geble ven explicatie van het reglement toch vanochtend mochten starten, met hen. Maar voor enkelen van deze begenadigden was het feest toch maar van korte duur. Een van de eersten, die volkomen machte loos van zijn fiets stapte, was de grote kampioen Van Steenbergen in hoogst eigen persoon. En met hem keerde Blomme, de man met wie hij op de eerste dag zijn groot ste triomf had gevierd, niet meer naar het land van de ronde terug. De hitte brandde als gisteren en de dorst kwelde. Maar nu het peloton wandelde en men onge straft kon afstappen om zijn bidon te vullen met koel water, zijn hoofd onder een dorpspomp te hou den, een bierwagen te bestormen, zoals Van Breenen deed. die de koele dronk aan vrijwel het hele peloton distribueerde, in een beek je te springen of tot aan zijn hals in een tobbe met water te kruipen, was het wel te verdragen. O zeker, er waren er nog wel die de discipline durfden verstoren. De Luxemburger Goedex't begon zijn dubieus avontuur al na vier kilometer, maar werd door de Italiaan Martini volgens de regels van het spel tot de orde geroepen. Vijftien km verder vond Van Bree nen in Molineris, de man van Roubaix, net zo'n waaghals als hij zelf. maar in hun kielzog zette een andere Italiaan, Magni, al zijn remmen uit en verder dan vijftien seconden kwamen de twee niet. ALS EEN ORKAAN Had de karavaan zich te zeer vertrouwd gemaakt met de gedach te dat het een eindsprint zou wor den in Metz of dat hoogstens 25 km voor de zesde étappeplaats, of de lastige beklimming naar Ron- court de meest onverschrokkenen van hen hun slag zouden proberen te slaan? Hoe het ook zij, plotse ling zat er een figuur honderd meter voor het peloton uit: Magni. Aan zijn wiel een donkergetintc zoon van het land der woestijnhitte zelf. Kebaili. een van de weinige Noord-Afrikanen, die gisteren op tijd waren binnengekomen. Lachte het peloton erom, zoals {[isteren om de drieste Bintz? ge- oof dat niet. Maar de Italianen speelden het spel volgens de regels en Magni gaf hun daartoe alle kans. Het was hem waarlijk niet aan te zien. dat de vijf dagen harde strijd tussen Brest en Namen hem iets hadden gedaan. Van zijn indisposi tie was geen spoor meer over. De tekenen van zijn terugkerende vorm, die hij twee dagen achter een met een formidabele eindrush en klinkende ereplaatsen ten voeten uit had gedemonstreerd, etaleerde hij nu op die zestig km voor Metz en vooral op de hoogte van Ron- court met een macht waartegen niets was opgewassen. Ook de Fransen niet. Tevergeefs probeerden de nationalen, die hun trui-met-een-seconde-voorsprong verdedigden als een bezit waaraan zij zelf niet konden geloven, Lau- redi dichter bij de Italiaanse vluch teling te krijgen. Geen schijn van kans. Niemand had compassie met hun verwtijfelde strijd, niemand steunde hen. niemand op een enke ling als Zaaf. Lajoie en Sabbadini na, die door de Italianen als „on- gevaarlijk'' werden doorgelaten, was trouwens opgewassen tegen de Magni die daar steeds zekerder van zichzelf en steeds dichter bij de glorie van de gele trui naar Metz stoof. Zes minuten was de Italiaan binnen, fris en monter alsof hij een uur in zijn tuintje had gewerkt, toen Sabbadini met de Zwitsers Weilemann en Spuhler arriveerde. Nog anderhalve minuut- later won Rolland de sprint van het peloton voor Faanhof, die dus een zesde plaats veroverde. TEGENSLAG De Nederlandse renners ook na deze étappe nog steeds compleet hebben overigens geen fortuin lijke dag gehad. Behalve Faanhof eindigden in het grote peloton Wagtmans, Dekkers. Roks (nu 24ste in het algemeen klassement), Voor- ting en Van Est. Maar de twee laatsten waren na 75 km komen te vallen en Van Est had daarbij een wiel gebroken. Van Breenen was met medewerking van een onhan dige Afrikaan zelfs tweemaal over de kop geslagen en had dertien minuten meer nodig dan Magni om de eindstreep te bereiken. Maar Nolten. de benjamin, was de ongelukkigste. Hij kreeg een lekke band precies op het ogen blik dat de storm Magni opstak. Bij het grote alarm dat toen gebla zen werd, merkte niemand dat de Limburger van zijn fiets moest en zo geviel het dat onze debutant moederziel in zijn eentje, die toch weer zware laatste kilometers naar Metz moest doorknokken en tegen de hoogte van Roncourt opsjouwen om op tijd te zijn. Maar de manier waarop hij dat deed, vastberaden, zonder opwinding, zonder nervosi teit of zonder zich te forceren, ver ried het hart en de klasse van de geboren renner. Op tijd was hij royaal, maar zijn plaats in het klas sement werd er uiteraard iets door aangetast. Zal hij zich, nu over enkele dagen de bergen komen, derdaad volgens de verwachting iets naar voren kunnen werken? Laat ons bij het beantwoorden van deze vraag voorzichtigheid betrach ten. De strijd is immers nog altijd zwaar en al groeit de ware klasse snel, men kan haar niet forceren! Het klassement van de zesde étappe is: 1. Magni (Italië) 228 kilometer in 7 uur 7 min 56 sec. 2. Sabbadini (W.Z.W. Fr.) op 5 min. 35 sec. 3 Wellenmann (Zwits.) 4 Spuhler (Zwits.) belden op 5 35. 5 Rolland (Frankrijk), op 7.38. 6 Henk Faanhof. 7. Decaux (Parijs) 8 Fer nandez (N.-Afr.). 9. Baronl (Italië). 10 Ex aequo. Coppi, Bartali. Lauredl. Close. Geminlani, WJm van Est. Gcrrlt Voorting, Hans Dekkers, Thijs Roks, Wout Wagtmans en nog tientallen an- FIORENZO MAGNI 82. Hein van Jan Nolten, op deren, allen op 7.38, Breenen, op 13.10. 94 20.23. De Belgen Blomme en Rik van Steen bergen, de eerste drager der gele trut. Dolhats en Bciton (beiden W.Z.W. Fr.) en Dupont (Parijs) gaven op voordat een derde van het parcours was afge legd. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Magni, 36 28.51 u 2. Lauredl. op 12 sec. 3. Van der Stockt. op 13 sec 4. Close, op 2 min. 56 sec, 5. Coppi op 6,18. 6. Carrea op 6.29. 7. Gcrrlt Voorting, op 7.50 8. Goldschmidt op 3 46. 9 Bartali op 9.03. 10. Diederleh op 9.30. 11. Rulz op 9.38 12. Ockers op 10.15. 13. Wlm van Est, op 11.09 14. Roblc op 11.37. 15 Dotto op 11 44. 24 ThUs Roks op 15.04. 28. Wout Wagtmans op 17.19, 40 Hans Dekkers, op 22.13. 62 Hein van Breenen op 31.53. 74. Jan Nolten. op 42.11. 01. Henk Faanhof. op 46.16, Er zijn nog 99 renners in de strijd. Het ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk. 109 uur 23 min 51 tjec 2 België op 2 m 57 sec 3 Italië op 3 14. 4 Nederland, op 17.54 5. Z O Frankrijk, op 26 09 6. NOC-FrankriJk. op 32.00. 7 Luxemburg, op 43 56 8. Spanje, op 44.56 9 Parijs, op 51.21. 10. Zwitserland, op 54.33. 11 W.Z.W. Frankrijk, op 59.04. 12. Noord-Afrlka. op 1.44.16 WILLEMSTAD (Curagao). De twee verstekelingen, die, gelijk wij meldden, Zondag op Curagao van de „Sibajak" gezet zijn, blijken te zijn twee 23-jarige vertegenwoor digers uit Tilburg. J. M. van H. en A. H. B. Zij hebben verklaard „per ongeluk" de reis te hebben meege maakt. In Rotterdam waren zij aan boord gegaan om een kennis een vergeten bril achterna te brengen. Toen de boodschap eenmaal ge daan was. ontdekten ze dat ze al in volle zee waren. De politie vond het geen erg waarschijnlijk ver haal, maar heeft er van af gezien het tweetal op te sluiten. Ze zijn nu ondergebracht in het Zeemans huis te Willemstad en zullen waar schijnlijk met de „Oranjestad" naar Nederland terugkeren. Van de Tilburgse politie hoorden wij, dat daar geen opgave van ver missing van de beide jongelui is binnengekomen. Ook worden zij niet wegens een of ander vergrijp gezocht. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft minister Stikker in vrU scherpe bewoordingen in gebreke gesteld, omdat hg niet is overgegaan tot het, op grond van een uitvoerig onderzoek door de Kamer verlangd, eerherstel van de gewezen Nederlandse ambassadeur in Moskou, baron Van Breugel Douglas. In plaats daarvan heeft hij de kwestie in onderzoek gegeven aan een eerst kortelings ingestelde departementale comptissle van bijstand. Niettegenstaande de afkeuring van de Eerste Kamer volhardt de minister ln deze houding. In een brief aan de Eerste Kamer zegt hij. dat bij de instelling van genoemde commissie van bijstand de uitdrukkelijke bedoeling is ge weest om ook oude ontslagzaken door haar te doen onderzoeken, in dien de betrokkenen deze aanhan gig maken. Ook de minister is z.i. daartoe bevoegd. Dit wil niet zeg gen, voegt de minister eraan toe, dat uit het aanhangig maken van de kwestie—Van Breugel Douglas mag worden afgeleid, dat het stand punt van de Eerste Kamer als juist wordt erkend. Dit standpunt is, ge lijk bekend is, dat het ontslag ten onrechte is gegeven. De minister verklaart aldus ge handeld te hebben uit hoogachting voor de Eerste Kamer en uit de overweging, dat het niet verant woord zou zijn om zonder nader onderzoek en advies een definitieve uitspraak te doen over een vier jaar geleden door zijn ambtsvoorganger genomen beslissing, welke gebaseerd was op een zeer uitgebreid, diep gaand en langdurig onderzoek. Hij zou het op hoge prijs stellen, in dien de commissie voor de verzoek schriften uit de Eerste Kamer be reid zou zijn om de notulen van haar vergaderingen en van de door haar gehouden getuigenverhoren ter beschikking van de commissie van bijstand zou willen stellen. ALEXANDRIA. Volgens een Frans persbureau is de nieuwe Egyptische premier Hoessein Sirry Pasja er niet in geslaagd reeds Maandag een nieuw kabinet te vormen. Op het laatste ogenblik ontstonden moeilijkheden met be trekking tot de verdeling der por tefeuilles. Sirry Pasja zet vandaag zyn pogingen voort. Eerdere berichten meldden, dat hij er wel in geslaagd zou zijn. Reuter deelde mede, dat Sirry Pasja de voornaamste moeilijkheid wist op te lossen, door zelf de por tefeuille van binnenlandse zaken te nemen. De premier zou tevens minister van binnenlandse zaken zijn. Labourmotie over kosten van levensonderhoud verworpen LONDEN In het Britse Lager huis is Maandagavond met een meerderheid van 27 stemmen een motie van de Labouroppositie over de stijgende kosten van le vensonderhoud verworpen. De ach tergrond van het gevoerde debat werd gevormd door de looneisen van drie millioen arbeiders-machi nisten. mijnwerkers en arbeiders op scheepswerven. J~\ IE middag kwam mijn neefje ernstig thuis. Dat is bij hem iets heel bijzonders, daarom keek het hele gezin er van op. ,,Zeg moe," begon hij, „weet je wat ik gehoord heb?" Nee, dat wist moe niet. Johan van de overkant was gis teren jarig en nou zeggen dc jon- gens dat hij helemaal niks gehad heeft. Zijn moeder doet er niet aan. Omdat ze veertien kinderen hebben." Hij zuchtte en keek bijzonder humanistisch de kamer rond. „Zielig hè?" sprak hij. Iedereen vond het ook. „Geef 'm iets van je eigen speel goed." stelde zijn moeder voor, maar hij hoorde er virtuoos langs en zei: „Maq ik hem zo'n grote suiker- brok uit het trommeltje gaan bren gen? Hij is voor de deur aan het spelen. Hè toe Nou, dat mocht wel. Met de brok in z\jn hand spoedde hij zich de deur uit om dc goede daad zonder uitstel te gaan toebrengen, maar nog geen minuut later keerde hij terug, opgewekt zuigend op de snoep die zijn koon aanmerkelijk deed opzwellen. „Wat is dat nou?" riep z\jn moe der, „En je zou 'm aan Johan ge ven?" Hij moest dc versnapering even ryn mond verleggen eer hii antwoord geven kon. maar toen kwam de verklaring er dan ook afdoend uit: „Ik heb 't aan hem gevraagd," zei hij sabbelend, „Maar hij had tóch wat gehad." KRONKEL In de zesde etappe van de Tour was er wel even gelegenheid om zich op te frissen. Het was ook wel nodig want de temperatuur was voor de renners soms moor dend. Israel overweegt aankoop Zweeds passagierschip HALIFAX Het Zweedse schip ..Stockholm", thans eigendom van de Zweden-Amerika lijn. zal ver moedelijk door de regering van Is rael worden aangekocht. Zaterdag is dit schip te Halifax aangekomen op weg naar New York. Aan boord van de 14.000 ton metende ..Stock holm" bevindt zich de heer M. De- leon namens de regering van Israel, die het schip moet onderzoeken met het oog op een eventuele aankoop. De heer Deleon heeft medegedeeld, dat Israel thans 30 schepen bezit, waarvan 4 uitgerust voor het ver voer van passagiers. Generaal Ridgway in Oslo aangekomen OSLO Generaal Ridgway en zijn echtgenote zijn Maandagoch tend per vliegtuig in Oslo aange komen. De generaal zal in Noor wegen een inspectiereis van drie dagen maken. In de ochtenduren hadden communisten op verschil lende plaatsen portretten van de generaal opgeplakt met het op schrift „de pest-generaal". WERK VAN 3 WEKEN IN 1 UUR: (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Dr ir Rolf Wagele, een ingenieur van een precisic-apparaten- en machinefabriek in Wilhelmshaven, demonstreert op het ogenblik een door hem uitgevonden „perspectieftekenmachine". Daarmee is het volgens de uitvinder mogelijk, tekenwerk, dal tot nu toe weken lijd en heel veel geld kosttebinnen enkele uren te verrichten. (Van onze redactrice voor Sociale Zaken) Vandaag treedt de wet op de Wachtgeld- en Werkloosheids verzekering volledig in werking. Wij willen bij deze sociaal zo belangrijke gebeurtenis, waarbij een zeer groot deel van onze bevolking ten nauwste is betrokken, nog eens de hoofdlijnen van de nieuwe regeling in herinnering brengen. Krachtens deze wet is ieder die in Nederland in loondienst werkzaam is verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van werk loosheid, met uitzondering van de volgende groepen: ontvangt (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Van aardstralen is niets gebleken". Tot deze con clusie komt de z.g. aardstralen-commissle van de Kon. Ncd. Akademie van Wetenschappen in haar rapport over de mummificatie van lyken in Wiewerd (Fr., gem. Baarderadeel). Alle wlcheiroede-kundigen hadden be weerd, dat op deze plaats, waar Hjken niet tot ontbinding zijn gegaan, de z.g. aardstralen het sterkst moesten zUn. Heden opengesteld: DEN HAAG. De commissaris voor de emigratie deelt mede. dat met ingang van 1 Juli de aanmel ding voor emigratie naar Canada voor 1953 is opengesteld. Vooralsnog zullen echter uitsluitend de aanmel dingen aanvaard worden van de volgende categorieën: a. Landbouwers; b. Zij, die reeds over werk en huisvesting in Canada beschikken; c. Zij, die emigreren op uitnodi ging van reeds in Canada gevestig de naaste familie. Om er zeker van te zijn, dat men in het voorjaar van 1953 zal kunnen vertrekken, dienen gegadigden zich in de komende maanden Juli. Au gustus en September bij de daar voor aangewezen kantoren aan te melden. Met het apparaat kan men de meest ingewikkelde plattegronden van gebouwen, machines, schepen enz. als men ook de hoogten van de op de plattegrond geteken de objecten weet zeer snel in perpectief brengen. Voordat ir Wagele in Amster dam kwam demonstreerde hij zijn vinding behalve in Duitsland al in Zurich en Stockholm, terwijl Brus sel en Parijs hem hebben uitgeno digd. Ook Toronto (Canada) en New York staan op het program ma. Verscheidene grote Nederland- •e bedrijven, zoals de Spoorwegen, Philips en de Staatsmijnen, hebben, volgens de importeur in Neder land. de heer D. B Pfann. hun «nthousiasme niet onder stoelen of banken gestoken. De perspectief-tekenmachine be- •taat uit twee tekenborden en de eigenlijke machine: een vrij een voudig stelsel van schuiflinialen Dit stelsel is beweegbaar over het bord, waarop de in perspectief te brengen plattegrond is bevestigd. Op het tweede bord, dat is één vlak met het eerste is gemonteerd, zit het papier, waar de perspectief tekening op komt. „Zonder deze tekenmachine doen ingenieurs met behulp van inge wikkelde wiskundige berekeningen, v/aar je heel gemakkelijk een fout in maakt, weken over een schets die ik in korte tijd maak." aldus de uitvinder, „een leerling-tekenaar, die een beetje met de machine is vertrouwd, kan het in een paar uur doen „Ook doorsneden in elke ge wenste stand van b v. machines kunnen snel en foutloos worden geconstrueerd. Bij de scheepsbouw is het zo kostbare en tijdrovende maken van opengewerkte modellen, als men over een tekenmachine beschikt, overbodig geworden." Wij hebben dr Wagele de moei lijke opdracht gegeven, uit de plat tegrond van een kerkgebouw het beeld te construeren, dat een vogel, honderd meter hoog en vijftig me ter ver van de kerk. zou zien. Binnen een uur groeiden op het blanke papier de sierlijke lijnen van het kerkje, gezien uit het op gegeven punt. „Een ingenieur zonder machine zou hier ongeveer drie weken werk aan hebben gehad,'' verklaarde de uitvinder. 1. Personen die meer dan f 6000 per jaar verdienen. 2. Ambtenaren. 3. Personeel in dienst van de overheid en daarmee op één Hjn te stellen lichamen, waarvoor een af zonderlijke regeling voor uitkering bij werkloosheid is getroffen, niet minder gunstig dan die van dc wet. 4. Personeel bij het bijzonder on derwijs, onder bepaalde voorwaar den. 5. Huishoudelijk personeel. 6. Personen van 65 jaar en ouder. Ook een aantal personen, dieniet in loondienst zijn vallen onder de werkloosheidsverzekering, o.m. pro visie-reizigers, thuiswerkers en DUW-arbeiders De uitkering bedraagt: 80% van het loon voor kostwin ners. 70% van het loon voor ongehuw- den, nietkostwinners, die niet bij hun ouders inwonen. 60% van het loon voor de overi ge werknemers. Per jaar wordt maximaal 126 dagen uitkering verstrekt. De wet maakt onderscheid tussen wachtgeld- en werkloosheidsverze kering. De uitvoering van de wachtgeldverzekeringen is geher 1, die van de werkloosheidsverzeke ring in hoofdzaak opgedragen aan vakbedrijfsverenigingen, waarbij de werkgevers automatisch zijn aangesloten. Iedere werkgever dient zich aan te melden bij zijn bedrijfs vereniging. De bedrijfsverenigingen vormen oen fonds, waaruit de wachtgelden worden betaald. De werkloosheids uitkeringen komen uit het Alge meen Werkloosheidsfonds. Aanspraak op wachtgeld heeft de werknemer, die in twaalf maanden die aan het intreden V3n zijn on vrijwillige werkloosheid vooraf zUn gegaan, ten minste 156 dagen heeft gewerkt in dienst van werkgevers, aangesloten by dezelfde bedryfsver- eniging, waarby zyn laatste werk gever was aangesloten. In de regel wordt gedurende de eerste 48 dagen van de werkloos heid wachtgeld uitgekeerd. Een be drijfsvereniging kan echter bepa len. dat gedurende een langere ter mijn wachtgeld zal worden ver strekt. Werkloosheidsuitkering ieder die in de twaalf maanden onmiddeliyk aan de werkloosheid j voorafgaande, ten minste 78 dagen als werknemer heeft gewerkt. Een werkloze, die gedurende de maximum-termijn wachtgeld heeft ontvangen, kan nog aanspraak ma ken op 78 dagen werkloosheidsuit kering. Werklozen, die niet in aanmer king komen voor wachtgeld, kun nen maximaal 126 dagen per uitke ringsjaar werkloosheidsuitkering ontvangen. Het „uitkeringsjaar" vangt aan op de eerste dag. waar over uitkering wordt verstrekt. Er zijn allerlei combinaties van wachtgeld- en werkloosheidsuitke ring mogelijk, waarbij als maatstaf geldt dat iedere werknemer recht heeft op 126 uitkeringsdagen per jaar. De termijn kan worden ver lengd. wanneer de vakbedrijfsver eniging een langere wachtgelduit kering geeft dan 48 dagen Ten einde uitkering te ontvan gen, dient dc werkloze zich te wenden tot de bedrijfsvereniging waarbg zyn laatste werkgever was aangesloten. Bovendien moet hg zich op de eerste dag na het intre den van zyn werkloosheid bij het arbeidsbureau laten inschryven en medewerking verlenen aan dc po gingen van het arbeidsbureau hem weer in het bedryfsleven in te schakelen. Volgt hij de voorschriften van het arbeidsbureau niet op, dan kan zijn recht op uitkering vervallen. Hij moet b.v. passende arbeid aan- vaarden. Geen uitkering wordt ver strekt bij staking of uitsluiting. De kosten van de werkloosheids verzekering worden gedragen door rijk, werkgevers en werknemers. Het rijk betaalt de helft van de premie van 2.4%. Werkgevers en werknemers betalen tezamen de rest De wachtgeldpremie wordt door de werkgevers en werknemers tezamen gedragen, ieder voor de helft. Deze premie wordt door de bedrijfsvereniging vastgesteld. Wij mogen het wel als bekend veronderstellen dat de werknemers looncompensatie ontvangen ten be drage van hun premieaandeel. Dat gaat als volgt: berekend wordt hoe- De commissie heeft de chemische en bacteriologische processen nage gaan. Haar mening is. dat de mum mificatie waarschijnlijk een proces van uitdroging is. In kachelpijpen neergelegd vlees bleek eveneens uit te drogen Proeven in het laborato rium van prof. dr ir T. Y. Kingma Boltjes bevestigden dit. De commissie heeft zich verder beijverd, alle wichelroedelopers te leren kennen. Deze konden niets van enige waarde aantonen. Prof. Clay die het rapport van de commissie toelichtte in de maandelijkse ver gadering van de afd. Natuurkunde der Kon Akademie, critiseerde voor al hun instrumenten. Over dc z.g. „afschermkastjes", die tegen aard stralen zouden moeten beschermen, zei hij: „Die zijn maar met één woord aan te duiden: zwendel". veel de premie zou bedragen vol gens het loon op 1 Juli. Dit bedrag wordt bij het loon opgeteld. De werkelyk te betalen premie wordt berekend over het aldus ver hoogde loon (volgens de wet geldt de premie als loon). Het verschil tussen de loonbyslag en de premie zal echter slechts enkele centen bedragen. Loonbelasting wordt over de bUslag niet geheven. Wie vóór 1 Juli werkloos was, heeft geen aanspraak op uitkering krachtens de nieuwe wet .Een an dere regeling zou op onoverkome- ïyke administratieve moeilijkheden z[jn gestuit. Ook voor de „oude" werklozen wordt de uitkerings regeling van 1 Juli af enigszins verbeterd. De regering heeft nl. bepaald, dat de uitkeringstermijn voor over brugging van 13 tot 21 weken wordt verlengd, terwijl de uitke ringsnormen met 1 per dag zijn verhoogd. Een beknopt, maar duidelijk overzicht van de voornaamste be palingen van de werkloosheidswet wordt gegeven in een door de Stichting van de Arbeid uitgege ven brochure. In twintig bladzij- Hier ziet u, schematisch maar overzichtelijk, hoe de Werkloos heidswet werkt. Het Algemeen Werkloosheidsfonds houdt toe zicht op de bedrijfsverenigingen die de wet uitvoeren. De wet kent een wachtgeld- en een werkloosheidsverzekering. De uitkeringen uit hoofde van bei de verzekeringen zijn gelijk Wie niet in aanmerking komt voor wachtgeld, ontvangt gedurende een langen termijn werkloos heidsuitkeringen tot een maxi mum van 126 dagen per jaar. De bedoeling van de wachtgeld- verzekering is de band tussen de werkloze en zijn bedrijfstak nog enige tijd te bewaren. den krijgt men een systematische uiteenzetting van de hoofdzaken van de wet. Een artikelsgewijze behandeling, waarby in hoofdzaak gebruik is gemaakt van de officiële kamer stukken. wordt gegeven in een (wat uitgebreider) boekje: „Dc Practijk der Werkloosheidswet", door G. A. M. van Gussenhoven (Uitgevers Mij Diligentia, 1.90). Generaal MacArthur compromis-candidaat van republikeinen? NEW-YORK. In politieke krin gen te New-York wordt de naam MacArthur genoemd ais republi keins compromis-candidaat voor het presidentschap. wanneer mocht blijken dat dc beide candidaten Taft en Elsenhower niet tot over eenstemming weten te komen. Volgens niet officiële tellingen hebben 480 afgevaardigden naar de nationale republikeinse conventie te Chicago senator Taft hun steun toe gezegd. terwijl 407 gedelegeerden zich achter Eisenhower scharen. Voor de benoeming heeft een can- didaat de steun van 604 van de 1206 afgevaardigden nodig. Gouverneur Stevenson van Illi nois, die door vele democraten wordt beschouwd als de beste de mocratische candidaat heeft ver klaard, dat de mogelUkheid be staat, dat hy de candidaatstelling toch zou aanvaarden. Rhee gaat parlement in Z.-Korea ontbinden De Zuid-Koreaanse president Rhee heeft aan de Nationale Ver gadering meegedeeld, dat hij heeft besloten het parlement binnen twee of drie dagen te ontbinden. Hij voegde er aan toe, dat hij dit besluit heeft genomen, omdat de vergadering er niet in is geslaagd een compromis tot stand te bren gen inzake de amendementen op de grondwet. Tegenstanders van Rhee ver klaarden, dat de grondwet geen bepaling bevat, welke Rhee mach tigt de nationale vergadering te ontbinden of welke de vergadering recht geeft zichzelf te ontbinden. l/V\AA/V\/V\A''VVVA''»/WV\/vvw\»'w H EN amateur, die belangstelling heeft voor biologie en dan een groot handboek over microscopie koopt, wordt afgeschrikt door de ontelbare kleurstof fen en reagentia, die daarin worden op gesomd. om nog maar te zwijgen van de vele hulptoestcllen. Toch kon hij met weinig volstaan en even goed duizenden preparaten maken. Daarin wijst een nieuw boekje ln de serie „Weten en en Kunnen" (no. 253) ..„Microscopie voor iedereen" door J. Alders hem de weg (Uitgeverij Kosmos, Amsterdam) 1.75) Het U bedoeld voor beginner». Na een korte behandeling van de wer king en Inrichting van de microscoop worden verschillende preparaten ge maakt. Voorts zlln nog hoofdstukken ge. wijd aan mlcrofotografle, hoe men zelf met geringe kosten een microscoop maakt en aan vaktermen der microsco pie Van de ln dezelfde serie verschenen deeltjes „Fotograferen" (no. 205) „Klein- beeldfotografie" (no. 233) en „Ontwikke len, afdrukken en vergroten" (no 232) alle drie verzorgd door W. C. van l»ljk. verschenen herdrukken. Deze bocKjes geven de amateur duidelijk richtlijnen bij het zoeken van zijn weg door het uitgebreide en veeelzijdlgc terrein der fotografie. Prijs 1.90 per deeltje.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3